عفونت رحم چیست و چگونه آن را درمان کنیم؟
موضوعات پزشکی مرتبط: بیماری

عفونت رحم چیست و چگونه آن را درمان کنیم؟

| تاریخ انتشار: 23 فروردین 1401
| آخرین به‌روزرسانی: 23 فروردین 1401
| تعداد نظرات:بدون نظر
۱. عفونت رحم در اثر عوامل باکتریایی، قارچی و ویروسی مختلفی ایجاد می‌شود که هر کدام علائم خود را دارند. ۲. بسیاری از عوامل ایجاد عفونت رحم و علائم آن با عفونت واژن یکی است. ۳. تغییر در رنگ، بو و قوام ترشحات رحم، درد زیر شکم، سوزش، خارش و علائم این چنین خبر از عفونت رحم یا واژن می‌دهد.
Uterine infection

آنچه در این مقاله می‌خوانید

اختلالات مختلفی می‌توانند باعث التهاب و عفونت رحم شما شوند. عفونت رحم معمولا توسط ارگانیسم‌هایی مانند مخمر یا باکتری‌ها ایجاد می‌شود، اما در این بین تحریکات شیمیایی و مواد شویند نیز بی تاثیر نیستند.

در واقع رحم محل رشد نوزاد در زمان بارداری است و محافظت از آن بسیار مهم و حیاتی است. بیماری های رحم که شامل اندومتریوز، آدنومیوز و غیره است می‌توانند این دستگاه داخلی مهم را تحت تاثیر قرار دهند و حتی باعث عفونت آن شوند. در مواجهه با هر بیماری، اقدام سریع مهم‌ترین فاکتور به شمار می‌آید. بنابراین اگر هر یک از علائم عفونت رحم را در خود مشاهده کردید، بدون فوتی وقت از طریق دکترتو با نزدیک‌ترین دکتر زنان ارتباط تلفنی برقرار کنید و در صورت صلاحدید پزشک نوبت مطب دریافت کنید. در ادامه تمام شرایطی که ممکن است باعث عفونت رحم شما شود را همراه با علائم آن‌ها بررسی خواهیم کرد.

مشاوره با متخصصان
زنان و زایمان
دکترِتو

علل و انواع عفونت رحم

واژن و رحم دو بخش جدا ناپذیر از یکدیگر هستند و بررسی آن‌ها به طور جداگانه کار ساده‌ای نخواهد بود. اغلب شرایطی که باعث عفونت رحم می‌شوند ممکن است سایر نقاط واژن را نیز درگیر خود کنند. از این رو بررسی مطلب عفونت واژن در مجله سلامت دکترتو خالی از لطف نخواهد و شما می‌توانید با خواندن آن مقاله عفونت سایر نواحی واژن را رد کنید تا مطمئین شوید به عفونت رحم دچار شده‌اید. شرایطی که می‌توانند باعث عفونت رحم شوند به شرح زیر هستند.

۱. عفونت‌ های کاندیدا یا مخمری رحم

اکثر مردم با شنیدن اصطلاح عفونت رحم به عفونت‌های قارچی فکر می‌کنند. عامل ایجادکننده‌ی این عفونت تفاوتی با عفونت قارچی واژن ندارد. در واقع قارچ بعد از عفونی‌کردن واژن می‌تواند پیشروی کند و به رحم هم برسد. عفونت‌های مخمری دومین علت شایع عفونت رحم و واژن هستند و توسط یکی از گونه‌های متعدد قارچ به نام کاندیدا ایجاد می‌شوند. کاندیدا به طور معمول در واژن و همچنین در دهان و دستگاه گوارش همه افراد بدون توجه به جنسیت زندگی می‌کند. عفونت زمانی رخ می‌دهد که کاندیدا به طور معمول در رحم افزایش می‌یابد و علائم آزاردهنده ایجاد می‌کند.

اگر وجود مخمر در رحم شما طبیعی است، پس چه چیزی باعث عفونت می‌شود؟ معمولاً زمانی که تغییری در تعادل ظریف سیستم شما ایجاد می‌شود، عفونت رخ می‌دهد. به عنوان مثال، ممکن است یک آنتی بیوتیک برای درمان عفونت ادراری مصرف کنید و آنتی بیوتیک باکتری‌های “دوست” را که به طور معمول مخمر را در تعادل نگه می‌دارند، از بین می‌برد. در نتیجه، مخمر بیش از حد رشد می‌کند و باعث عفونت رحم می‌شود. سایر عواملی که می توانند تعادل ظریف را بر هم بزنند عبارتند از بارداری که باعث تغییر سطح هورمون‌ها می شود و دیابت که باعث می‌شود قند زیادی در ادرار و واژن شما وجود داشته باشد. دسته دیگری از داروها که ممکن است باعث رشد بیش از حد کاندیدا شوند، این داروها با عنوان سرکوبگرهای ایمنی یا بیولوژیک شناخته می‌شوند.

علائم عفونت رحم بر اثر عفونت مخمری

 • ترشحات غلیظ و سفید رنگ که از واژن خارج می‌شود.
 • ترشحی که تا حدودی آبکی و به طور کلی بی بو است
 • ممکن است فرج شما قبل از شروع ترشح، قرمز و متورم شود.
 • احساس سوزش هنگام ادرار کردن.
uterine yeast infection
قارچ کاندیدا آلبیکنز عامل اصلی عفونت قارچی رحم است که باعث ایجاد ضایعات سفیدی در واژن و رحم می‌شود.

۲. بیماری التهابی لگن

بیماری التهابی لگن (PID) به عفونت اندام‌های تناسلی زنانه گفته می‌شود. این بیماری اغلب زمانی رخ می‌دهد که باکتری‌های مقاربتی از واژن به رحم، لوله‌های فالوپ یا تخمدان‌ها پخش می‌شوند. در ادامه این باکتری‌های مقاربتی را مفصل‌تر بررسی خواهیم کرد.

علائم و نشانه های بیماری التهابی لگن می‌تواند ظریف یا خفیف باشد. برخی از زنان هیچ علامت یا نشانه‌ای را تجربه نمی‌کنند. در نتیجه، ممکن است تا زمانی که برای باردار شدن مشکلی نداشته باشید یا دچار درد مزمن لگنی نشوید متوجه ابتلا به آن نشوید.

علائم عفونت رحم بر اثر بیماری التهابی لگن

 • درد از خفیف تا شدید، در زیر شکم و لگن شما
 • ترشحات غیر طبیعی یا سنگین واژن که ممکن است بوی نامطبوعی داشته باشد
 • خونریزی غیرطبیعی رحم، به ویژه در حین یا بعد از مقاربت، یا بین دوره‌های قاعدگی
 • درد هنگام مقاربت
 • تب، گاهی همراه با لرز
 • ادرار دردناک، مکرر یا مشکل.
Pelvic inflammatory disease
در بیماری التهابی لگن عامل عفونی باعث ایجاد عفونت و التهاب در همه بخش‌های سیستم تناسلی می‌شود.

۳. اندومتریت

اندومتریت یک بیماری التهابی است که باعث ایجاد التهاب در پوشش داخلی رحم می‌شود. این بیماری اغلب اوقات به دلیل عفونت ایجاد می‌شود، اما خود می‌تواند یکی از دلایل عفونت رحم باشد. اندومتریت چندان خطرناک نیست، اما مهم است که در اسرع وقت درمان شود. معمولاً با درمان آنتی بیوتیک توسط پزشک از بین می‌رود. عفونت‌های درمان‌نشده می‌توانند منجر به عوارضی در اندام‌های تناسلی، مشکلات باروری و سایر مشکلات سلامت عمومی شوند.

علائم عفونت رحم بر اثر اندومتریت

 • تورم شکم
 • خونریزی غیر طبیعی واژن
 • ترشحات غیر طبیعی واژن
 • یبوست
 • ناراحتی هنگام دفع مدفوع
 • تب
 • احساس بیمار بودن به طور مداوم
 • درد در لگن، ناحیه تحتانی شکم یا ناحیه رکتوم.

اگر علائمی مانند ترشحات غیرطبیعی واژن، درد زیر شکم، لکه‌بینی و خونریزی غیرطبیعی واژینال، تورم شکم و حتی یبوست دارید، ممکن است دچار نوعی عفونت و التهاب در رحم شده باشید، از این رو بهتری است توسط دکتر زنان معاینه شوید.

۴. واژینوز باکتریایی

اگرچه “مخمر” نامی است که بیشتر مردم می‌شناسند، اما واژینوز باکتریایی (BV) در واقع شایع‌ترین علت عفونت رحم زنان در سنین باروری (که هنوز یائسگی را سپری نکرده‌اند) است. واژینوز باکتریایی ناشی از ترکیبی از چندین باکتری است که معمولاً در واژن شما زندگی می‌کنند. به نظر می‌رسد که این باکتری‌ها به همان روشی که کاندیدا در زمانی که تعادل pH رحم به هم می‌خورد، بیش از حد رشد می‌کنند.

از آنجایی که واژینوز باکتریایی توسط باکتری ایجاد می‌شود نه توسط مخمر، داروهای مناسب برای مخمر در برابر باکتری‌هایی که باعث واژینوز باکتریایی می‌شوند موثر نیستند. در واقع، درمان به شکل نامناسب می‌تواند علائم را بدتر کند. واژینوز باکتریایی یک عفونت مقاربتی (STI) نیست، اما بیشتر در افراد فعال از نظر جنسی دیده م‌ی شود. عوامل خطر برای واژینوز باکتریایی عبارتند از:

 • شرکای جنسی جدید یا چندگانه
 • دوش گرفتن
 • سیگار کشیدن.

علائم عفونت رحم بر اثر واژینوز باکتریال

ممکن است اصلاً متوجه هیچ علامتی نشوید. یا اینکه ممکن است پس از اینکه پزشکتان آن را در طول یک معاینه معمول زنان کشف کرد، متوجه عفونت رحم بر اثر این بیماری شوید. یا ممکن است موارد زیر را در خود مشاهده کنید:

 • ترشحات واژن با بوی غیر طبیعی که بعد از رابطه جنسی یا قاعدگی بدتر می‌شود.
 • ترشحاتی که رقیق و شیری رنگ است و می‌توان آن را با بوی «ماهی» توصیف کرد. این بو ممکن است بعد از مقاربت بیشتر مشهود شود.
 • قرمزی یا خارش واژن با واژینوز باکتریایی شایع نیست، مگر اینکه عفونت همزمان با مخمر داشته باشید.

مشاوره با متخصصان
زنان و زایمان
دکترِتو

۵. تریکومونیازیس

رحم شما ممکن است به دلیل عفونت‌های ناشی از انگل‌ها، باکتری‌ها یا ویروس‌های مقاربتی تحریک شود. شایع‌ترین بیماری‌های مقاربتی که باعث عفونت رحم می‌شوند عبارتند از تریکومونیازیس و کلامیدیا.

تریکومونیازیس توسط یک ارگانیسم تک سلولی کوچک ایجاد می‌شود. هنگامی که این ارگانیسم رحم شما را آلوده می‌کند، می تواند علائم ناخوشایندی مانند خارش واژن و ترشحات بدبو ایجاد کند. این نوع عفونت رحم از طریق آمیزش جنسی منتقل می‌شود، اما از طریق تماس واژن به فرج نیز می‌تواند منتقل شود. برای اینکه درمان موثر باشد، شریک جنسی شما باید همزمان با درمان شما تحت درمان قرار گیرد. شریک جنسی شما باید به مدت هفت روز پس از درمان از رابطه جنسی خودداری کند. همه اسباب بازی های جنسی باید بر اساس دستور سازنده به درستی ضد عفونی شوند.

علائم عفونت رحم بر اثر تریکومونیازیس

 • ترشحات کف آلود و زرد مایل به سبز که اغلب بوی بدی دارد.
 • خارش و درد واژن و رحم.
 • سوزش هنگام ادرار کردن.
 • ناراحتی در قسمت پایین شکم و درد رحم در هنگام مقاربت. این علائم ممکن است پس از دوره قاعدگی شما بدتر شود.

شایع‌ترین بیماری‌های مقاربتی که می‌تواند باعث عفونت رحم شود شامل تریکومونیاریس و کلامیدیا است. شایع‌ترین علائم این بیماری‌ها شامل درد زیر شکمُ ترشحات بدبوی واژن، خارش، سوزش و درد واژن است.

۶. کلامیدیا

کلامیدیا شایع‌ترین عفونت مقاربتی (STI) است. عفونت رحم کلامیدیایی در دختران مجرد و جوان که در حدود 15 تا 24 ساله سن دارند و شرکای جنسی متعددی دارند، شایع‌تر است. غربالگری معمول کلامیدیا برای زنان فعال جنسی 24 ساله و کمتر و همچنین در هر سنی اگر شرکای جنسی متعدد دارید یا در معرض خطر هستید توصیه می‌شود.

در حالی که عفونت‌های کلامیدیا با داروهای آنتی بیوتیک قابل درمان هستند، بهترین درمان برای کلامیدیا پیشگیری است. استفاده صحیح و مداوم از کاندوم و سدهای دندانی نه تنها خطر ابتلا به کلامیدیا، بلکه سایر عفونت‌های مقاربتی را نیز کاهش می‌دهد. سوزاک، یکی دیگر از عفونت‌های مقاربتی باکتریایی، نیز می‌تواند باعث علائم عفونت رحم شود. این بیماری اغلب با کلامیدیا رخ می‌دهد. برای جلوگیری از عفونت مجدد، شرکای جنسی باید ردیابی و به طور مناسب درمان شوند.

علائم عفونت رحم بر اثر کلامیدیا

متأسفانه، بسیاری از افراد مبتلا به عفونت کلامیدیا علائمی را متوجه نمی‌شوند که تشخیص را دشوار می‌کند. گاهی اوقات ترشحات واژن با این عفونت وجود دارد، اما نه همیشه. بیشتر اوقات، ممکن است موارد زیر را تجربه کنید:

 • خونریزی خفیف، به ویژه پس از سکس به دلیل شکننده یا بسیار نرم بودن دهانه رحم.
 • درد در قسمت پایین شکم و لگن.
Uterine infection klamidia
کلامیدیا نوعی عفونت مقاربتی است که عموما در دختران جوان زیر ۲۵ سال با شرکای جنسی متعدد دیده می‌شود.

۷. عفونت‌های مقاربتی مانند تبخال تناسلی (HSV)

هرپس سیمپلکس که عامل ایجاد بیماری تبخال تناسلی است هم مانند کلامیدیا و تریکومونیازیس یک عفونت مقاربتی به حساب می‌آید. بیماری های مقاربتی بسیار شایع هستند و علاوه بر دستگاه تناسلی، می‌توانند سایر بدن را نیز درگیر خود کنند.

ویروس هرپس سیمپلکس اغلب اوقات عفونت تبخال تناسلی نامیده می‌شود. این عفونت‌ها از طریق تماس جنسی منتشر می‌شوند و اغلب منجر به زخم‌های دردناک می‌شوند. شیوع تبخال بیشتر اوقات با استرس یا ناراحتی عاطفی همراه است. شما همچنین می توانید تبخالی را که دهان و حلق شما را تحت تاثیر قرار می دهد، از طریق رابطه جنسی دهانی دریافت کنید.

علائم عفونت رحم بر اثر تبخال تناسلی

علامت اولیه عفونت رحم بر اثر هرپس سیمپلکس، درد همراه با ضایعات یا زخم است. این زخم‌ها معمولاً روی فرج یا واژن قابل مشاهده هستند، اما گاهی در داخل واژن یعنی رحم هستند و فقط در طول معاینه زنان قابل مشاهده هستند.


۸. ویروس پاپیلومای انسانی

زگیل تناسلی یا HPV نیز یک عفونت مقاربتی است که همانند هرپس سیمپلکس می‌تواند باعث التهاب و عفونت در رحم شود. زگیل تناسلی علاوه بر عفونت، احتمال ابتلا به سرطان رحم و سرطان دهانه رحم را نیز افزایش می‌دهد.

این بیماری نیز مشابه موارد قبلی یک عفونت ویروسی مقاربتی است. ویروس پاپیلومای انسانی کم خطر (HPV) می‌تواند منجر به ایجاد کندیلوم شود که به آن زگیل تناسلی نیز گفته می‌شود و همچنین می‌تواند از طریق رابطه جنسی واژینال، مقعدی یا دهانی منتقل شود. این ویروس می‌تواند باعث رشد زگیل‌های دردناک در واژن، راست روده، فرج، کشاله ران و رحم شود. اگرچه نمی‌توان به صورت صد درصدی از انتقال این بیماری جلوگیری کرد، اما استفاده از یک مانع جلوگیری از بارداری، مانند کاندوم می‌تواند به کاهش خطر ابتلا به این عفونت‌ها و عفونت‌های جدی‌تر مانند ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV) که می‌تواند منجر به ایدز شود، کمک کند.

علائم عفونت رحم بر اثر زگیل تناسلی

علائم عبارتند از زگیل در اندام تناسلی شما که معمولاً به رنگ سفید تا خاکستری است اما ممکن است صورتی یا بنفش باشد. با این حال، زگیل های قابل مشاهده همیشه وجود ندارند، و ویروس ممکن است تنها زمانی شناسایی شود که تست پاپ اسمیر غیر طبیعی باشد.

HPV Signs Symptoms
زگیل تناسلی یا HPV نوعی بیماری مقاربتی است که می‌تواند در بخش‌های مختلف دستگاه تناسلی از قبیل رحم عفونت ایجاد کند.

چگونه به عفونت رحم مبتلا می‌شوید؟

عفونت رحم علل مختلفی دارد که بستگی به نوع عفونت شما دارد. به طور کلی موارد زیر می‌توانند باعث این اختلال در دستگاه تناسلی شما شوند.

 • تغییرات در میکروارگانیسم های واژن شما: دو مورد از رایج‌ترین انواع عفونت رحم(عفونت‌های قارچی و واژینوز باکتریایی) زمانی رخ می‌دهند که تغییراتی در محیط طبیعی داخلی واژن یا رحم شما ایجاد شود. عفونت‌های مخمری زمانی رخ می‌دهند که قارچ کاندیدا بیش از حد رشد کند. واژینوز باکتریایی زمانی رخ می‌دهد که رشد بیش از حد باکتری گاردنرلا واژینالیس و سایر باکتری‌های مرتبط با BV وجود داشته باشد. هر دو مورد کاندیدا و گاردنرلا واژینالیس به طور طبیعی در واژن و رحم شما وجود دارند و آن را سالم نگه می‌دارند، اما رشد بیش از حد آن‌ها می‌تواند منجر به عفونت رحم شود.
 • عفونت های مقاربتی‌: انگل‌ها، باکتری‌ها و ویروس‌های که باعث عفونت می‌شوند می‌توانند از طریق تماس جنسی از فردی به فرد دیگر منتقل شوند. بسته به  نوع عامل بیماری زا، عفونت می‌تواند از طریق مقاربت واژینال، مقعدی یا رابطه دهانی گسترش یابد و منجر به عفونت رحم شود.
 • محصولات حاوی محرک‌های شیمیایی: برخی از مواد شیمیایی موجود در محصولاتی که معمولاً برای بهداشت استفاده می‌شوند باعث آسیب می‌شوند. لوسیون‌ها، مواد شوینده، اسپری‌ها و سایر محصولات ممکن است حاوی مواد شیمیایی باشند که باعث عفونت رحم می‌شوند.
 • تغییر سطح هورمون: کاهش میزان استروژنی که بدن شما می‌سازد می‌تواند باعث ایجاد تغییراتی در واژن شود که ممکن است منجر به عفونت رحم شود.گ

مشاوره با متخصصان
زنان و زایمان
دکترِتو

ترشحات واژن در حالت طبیعی و در صورت عفونت رحم چگونه است؟

اگر سوال شما این است که ترشحات عفونت رحم چه رنگی است؟ جای درستی آمده‌اید! واژن شما معمولا ترشحاتی تولید می‌کند که معمولاً شفاف یا کمی کدر، غیر تحریک‌کننده و با بوی بسیار کمی است. در طول چرخه قاعدگی ، مقدار و قوام ترشحات واژن تغییر می‌کند. ممکن است در یک زمان از ماه، مقدار کمی ترشح بسیار رقیق یا آبکی وجود داشته باشد. در زمان دیگری (معمولاً در قسمت آخر چرخه قاعدگی)، ترشحات غلیظ‌تری ممکن است ظاهر شود. همه این توصیفات را می‌توان عادی تلقی کرد.

ترشحات واژن که دارای بو یا تحریک کننده هستند معمولا‌ ترشحات غیر طبیعی در نظر گرفته می‌شوند. تحریک ممکن است احساس خارش یا سوزش یا هر دو را داشته باشد. سوزش می‌تواند مانند عفونت مثانه باشد. خارش ممکن است در هر زمانی از روز وجود داشته باشد، اما اغلب در شب بیشتر آزاردهنده است. این علائم اغلب با رابطه جنسی بدتر می‌شوند. اگر متوجه تغییر مقدار، رنگ یا بوی ترشحاتی شده‌اید که بیش از چند روز ادامه دارد، مهم است که به یک متخصص زنان مراجعه کنید.

Uterine infection and uterine discharge
عفونت رحم می‌تواند باعث تغییر در رنگ، بو و قوام ترشحات رحم و واژن شود.

عفونت رحم چگونه تشخیص داده می‌شود؟

دکتر زنان در اولین مرحله تاریخچه پزشکی کامل شما را بررسی می‌کند. سپس یک معاینه فیزیکی کامل می‌کند و داخل واژن شما را برای جمع‌آوری نمونه مایع، سواب(وسیله‌ای برای نمونه گیری) می‌کشد. آنها نمونه را به آزمایشگاهی می‌فرستند تا سلول‌ها، از نظر علائم علائم عقونت رحم بررسی شوند. همچنین متخصص زنان شما ممکن است سطوح PH  مایع واژن شما را بررسی کند تا به تشخیص نزدیک‌تر شود.

برخی از متخصصین ممکن است از شما بخواهند که 24 ساعت قبل از قرار ملاقات خود از رابطه جنسی خودداری کنید.


عفونت رحم چگونه درمان می‌شود؟

کلید درمان مناسب عفونت رحم تشخیص صحیح است. این کار همیشه آسان نیست زیرا علائم یکسانی می‌تواند در اشکال مختلف عفونت رحم وجود داشته باشد. می‌توانید با توجه دقیق به علائمی که دقیقاً دارید و چه زمانی رخ می‌دهند، همراه با توضیح رنگ، قوام، مقدار و بوی هر گونه ترشح غیرطبیعی، به پزشک خود کمک کنید.

داروهای مختلفی ممکن است برای درمان انواع عفونت‌های رحم تجویز شوند. مانند انواع داروهای ضدقارچی، آنتی بیوتیک‌ها و غیره. دقت کنید که نباید خودسرانه از این داروها استفاده کنید. اگر علائم عفونت رحم و واژن را دارید باید سریعا به دکتر زنان مراجعه کنید تا پزشک بعد از تشخیص بتواند درمان مناسب را برای شما شروع کند. به طور کلی داروهای زیر در درمان عفونت رحم موثر هستند:

 • مترونیدازول (به شکل قرص، کرم یا ژل) یا کلیندامایسین (به شکل کرم یا ژل)، می‌توانند برای درمان عفونت باکتریایی رحم تجویز شوند.
 • کرم‌ها یا شیاف‌های ضد قارچ برای درمان عفونت قارچی. همچنین می‌توانید داروهای عفونت قارچی را بدون نسخه در داروخانه محلی خود خریداری کنید، اما اگر عفونت برطرف نشد یا دوباره عود کرد، باید با یک متخصص زنان مراجعه کنید.
 • تجویز قرص مترونیدازول یا تینیدازول برای درمان تریکومونیازیس.
 • کرم یا قرص استروژن برای کمک به درمان خشکی شدید واژن و رحم. داروهای استروژنی همچنین می‌توانند سوزش دستگاه تناسلی‌تان را بهبود بخشند

هنگام خرید داروی بدون نسخه، حتما قبل از استفاده از آن، تمام دستورالعمل‌ها را به طور کامل مطالعه کنید. اگر پزشک برای شما دارویی تجویز کرده است یا اینکه بعد از مشورت با دکتر داروساز تصمیم به استفاده از داروهای بدون نسخه گرفته‌اید، حتما از تمام دارو استفاده کنید و فقط به این دلیل که علائم شما از بین رفته است آن را قطع نکنید.

درمان خانگی عفونت رحم

اگر اخیراً صابون یا مواد شوینده لباس‌شویی خود را عوض کرده‌اید یا نرم‌کننده پارچه اضافه کرده‌اید، می‌توانید محصول جدید را متوقف کنید تا ببینید آیا علائم باقی می‌مانند یا خیر. همین دستورالعمل برای اسپری واژینال، دوش، نوار بهداشتی یا تامپون جدید اعمال می‌شود. به طور کلی، هر چه پوست حساس واژن و فرج کمتر در معرض مواد شیمیایی و محصولات قرار گیرد، بهتر است. اگر عفونت رحم به دلیل تغییرات هورمونی باشد، گزینه‌های هورمونی مختلفی برای کمک به کاهش علائم در دسترس هستند (چه به صورت موضعی در واژن یا سیستمیک استفاده شوند).

همچنین در صورت داشتن خارش و سوزش، ژل شستشوی واژن به رفع این علائم می‌توانند کمک شایانی کنند. ژل شستشوی زنان بر اساس مشخصات واژینال طراحی شده است و می‌تواند مقدار pH واژن را تنظیم کند و از این طریق جلوی رشد باکتری‌ها و دیگر عوامل عفونت را بگیرد.

دقت داشته باشید که این موارد تنها برای تسکین برخی علائم می‌تواند کارساز باشد. شما برای تشخیص عامل ایجاد عفونت و درمان مناسب به دکتر زنان مراجعه کنید. دقت داشته باشید که در اینجا بحث از سلامت رحم است، یعنی مهمترین اندام شما برای باروری. از این رو هرگونه سهل انگاری می‌تواند عواقب بدی داشته باشد.

داروهای گیاهی درمان عفونت رحم

از آنجایی که استفاده بیش از حد آنتی بیوتیک‌ها می‌تواند پیامد منفی طولانی مدتی داشته باشد، داروهای گیاهی بهترین گزینه برای درمان عفونت رحم هستند. شما می‌توانید برای عفونت رحم خود از موارد زیر کمک بگیرید.

سیر: پتانسیل درمانی سیر معمولاً به وجود یک ترکیب حاوی گوگرد به نام آلیسین نسبت داده می‌شود. آلیسین اثرات ضد باکتریایی قوی در برابر انواع باکتری‌های عفونی و ایجاد کننده عفونت ادراری، دارد.

زغال اخته: زغال اخته حاوی طیف گسترده‌ای از ترکیبات شیمیایی مانند مانوز، اسید هیپوریک و آنتوسیانین است که ممکن است در محدود کردن توانایی باکتری‌های عفونی برای چسبیدن به دستگاه ادراری نقش داشته باشد، بنابراین مانع رشد و توانایی آنها برای ایجاد عفونت رحم می‌شود.

چای سبز: چای سبز حاوی منبع غنی از ترکیبات گیاهی به نام پلی فنول است که به دلیل داشتن اثرات ضد میکروبی و ضد التهابی قوی شناخته شده است. برخی تحقیقات نشان داده است که این داروی گیاهی می‌تواند جلوی عوامل ایجاد کننده عفونت ادراری را بگیرد.

درمان عفونت رحم با طب سنتی

از آنجایی که عفونت مخمری شایع‌ترین علت عفونت رحم و واژن است، بیشتر درمان‌های طب سنتی روی درمان این علت متمرکز شده‌اند و از طرف دیگر می‌توانند برای درمان انواع دیگر نیز مفید واقع شوند. در طب سنتی داروهای گیاهی حرف اول را می‌زنند. در ادامه داروهای گیاهی موثر بر عفونت رحم را بررسی خواهیم کرد.

۱. ماست یونانی

ماست را می‌توان یک پروبیوتیک در نظر گرفت زیرا حاوی باکتری زنده مانند لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس است. این باکتر‌ ها برای ایجاد یک محیط سالم در رحم شما ضروری هستند. آنها می‌توانند به درمان رشد بیش از حد ناشی از عدم تعادل کمک کنند.

همچنین خوردن ماست به افزایش میکروبیوم روده کمک می‌کند و می‌تواند مخمر را در بدن کاهش دهد. اگر ماست دوست ندارید، پروبیوتیک مصرف کنید. پروبیوتیک‌ها بهتر است با غذا مصرف شوند.

ماست یونانی ساده بهترین نوع برای استفاده برای این درمان خانگی است. اطمینان حاصل کنید که ماست حاوی شکر، طعم دهنده یا میوه اضافی نباشد. شکر اضافه شده می ‌واند باعث رشد قارچ کاندیدا شود.


۲. اسید بوریک

اسید بوریک یک ضد عفونی‌کننده قوی است که برخی افراد ادعا می‌کنند برای درمان عفونت‌های قارچی مقاوم به درمان‌های دیگر مفید است. شیاف واژینال اسید بوریک ممکن است همراه با داروهایی برای درمان عفونت‌های واژن و رحم استفاده شود.

اسید بوریک در مقادیر زیاد سمی است. در صورت جذب بیش از حد می‌تواند منجر به آسیب کلیه، نارسایی حاد سیستم گردش خون یا مرگ شود. از اسید بوریک روی پوست شکسته استفاده نکنید و آن را به صورت خوراکی مصرف نکنید. اگر باردار هستید، از اسید بوریک به هیچ شکلی استفاده نکنید.

Uterine nfection treatment
روغن پونه کوهی یکی از درمان‌های طب سنتی است که می‌تواند کمک زیادی به درمان عفونت رحم بکند.

۳. اسانس پونه کوهی

پونه کوهی معمولی محصولی است که در هر فروشگاه ادویه‌ای پیدا می‌شود. با این حال، روغن پونه کوهی که برای درمان عفونت‌های قارچی استفاده می‌شود، با پونه کوهی معمولی یکسان نیست.

روغن پونه کوهی یک رقیق‌کننده طبیعی خون است، بنابراین اگر از رقیق‌کننده‌های خون برای بیماری‌های دیگر استفاده می‌کنید، آن را (به صورت پخش شده یا موضعی) استفاده نکنید. علاوه بر این، اگر مشکلات انعقاد خون مانند کمبود ویتامین K دارید، از آن استفاده نکنید.

به یاد داشته باشید که روغن‌های ضروری را به صورت خوراکی مصرف نکنید. روغن‌های ضروری به عنوان بخشی از رایحه درمانی استنشاق می‌شوند. در حالی که برخی از مطالعات در حال بررسی روش‌های دیگر برای استفاده از اسانس پونه کوهی هستند، کارشناسان توصیه می‌کنند در این زمان آن را در روغن حامل مانند زیتون یا روغن بادام شیرین رقیق کنید. برای استفاده، 3 تا 5 قطره اسانس را در هر اونس روغن حامل مخلوط کنید. سپس آن را به صورت ماساژ روی پوست بمالید. با استفاده از دیفیوزر نیز می‌توان آن را استنشاق کرد. این اسانس را در نزدیکی واژن قرار ندهید.


۴. روغن نارگیل

روغن نارگیل یک روغن چرب است که از گوشت نارگیل به دست می‌آید. این روغن فواید بسیاری برای سلامتی از جمله خواص ضد قارچی دارد. مطالعات نشان می‌دهد که روغن نارگیل در برابر کاندیدا آلبیکنس مؤثر است و این درمان خانگی را به یکی از معدود داروهایی تبدیل می‌کند که شواهد قوی دال بر اثربخشی آن دارد.

برای درمان عفونت قارچی رحم با استفاده از روغن نارگیل ، حتما روغن نارگیل خالص و ارگانیک خریداری کنید. می‌توانید روغن را مستقیماً روی ناحیه آسیب دیده بمالید.

همچنین برای دریافت راهنمایی و اطلاعات بیشتر درباره داروهای گیاهی عفونت رحم می‌توانید از یک متخصص زنان یا دکتر طب سنتی مشاوره دریافت کنید. همانطور که می‌دانید برقراری ارتباط با متخصصان طب سنتی از طریق دکترتو به سادگی خوردن یک لیوان آب است!

مشاوره با متخصصان
زنان و زایمان
دکترِتو

عوامل خطر در عفونت رحم

موارد زیر می‌توانند عفونت واژن شما را بیش از پیش تشدید کنند:

 • درمان با آنتی بیوتیک
 • دیابت کنترل نشده
 • داروهای ضدبارداری با استروژن بالا
 • اختلالات مؤثر بر سیستم ایمنی (مانند HIV و پیوند اعضا)
 • اختلالات تیروئید یا غدد درون ریز
 • درمان با کورتیکواستروئید
 • دوش گرفتن.

چگونه از عفونت رحم پیشگیری کنیم؟

رعایت برخی موارد می‌تواند احتمال ابتلا به عفونت رحم را تا حد زیادی کاهش دهد. برای مثال:

 • از پوشیدن لباس‌هایی که گرما و رطوبت را نگه می‌دارند خودداری کنید. پوشیدن شورت نایلونی، جوراب شلواری بدون پنبه یا اسپندکس تنگ، شلوار یوگا یا شلوار جین ممکن است منجر به عفونت قارچی شود. پارچه‌های گشاد و «تنفس پذیر» را انتخاب کنید که رطوبت را در خود نگه نمی‌دارند، مانند پنبه.
 • از ماندن طولانی مدت در لباس مایو خیس یا لباس‌های تمرینی عرق کرده خودداری کنید. محیط گرم و مرطوب برای رشد مخمرها و باکتری‌ها ایده آل است.
 • از تمیز کردن واژن خود با صابون‌ها یا اسپری‌های بسیار معطر خودداری کنید. اسپری‌های واژینال یا صابون‌های بسیار معطر می‌توانند واژن شما را تحریک کرده و عفونت رحم شما را بدتر کنند.
 • از وان به جای دوش در استحمام استفاده کنید. دوش گرفتن می‌تواند تعادل سالم باکتری‌ها را در واژن شما مختل کند و منجر به عفونت رحم شود. همچنین دوش گرفتن علائم بیماری شما را پاک می‌کند و ممکن است شما متوجه عفونت رحم خود نشوید.
 • در رابطه جنسی از کاندوم استفاده کنید. اقدامات جنسی ایمن‌تر می‌تواند به جلوگیری از انتقال بیماری‌ها بین همسران کمک کند.
prevent Uterine infection
برای جلوگیری از عفونت رحم و واژن از لبا‌س زیر تنگ استفاده نکنید، از کاندوم استفاده کنید و استفاده از ژل شستشوی واژن مناسب را فراموش نکنید.

سوالات متداول شما

هر زنی در زندگی‌اش، حداقل یکبار با مشکلات دستگاه تناسلی دست و پنجه نرم می‌کند. از این رو داشتن سوالات متداول درباره عفونت واژن و رحم کاملا طبیعی است. در ادامه برخی از این سوالات را بررسی خواهیم کرد.

عفونت رحم باعث نازایی می‌شود؟

نازایی به عدم توانایی یک زن در باروری گفته می‌شود. اگر عواملی همچون واژینوز باکتریال، بیماری التهابی لگن و اندومتریت پشت عفونت واژن شما باشند، ممکن است دچار نازایی شوید.

آیا آزمایش ادرار عفونت رحم را نشان می‌دهد؟

آزمایش ادرار برای تشخیص بیماری‌های مختلفی که دستگاه تناسلی را درگیر می‌کنند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما این آزمایش به طور خاص نمی‌تواند دلیل عفونت رحم را مشخص کند.

آیا عفونت رحم باعث سرطان رحم می‌شود؟

سرطان رحم زمانی شروع می‌شود که سلول‌های رحم یا ورودی رحم از واژن به طور غیر‌طبیعی رشد کرده و تبدیل به تومور می‌شوند. یافته‌ها نشان می‌دهد که ویروس پاپیلوم انسانی و زگیل تناسلی می‌توانند احتمال ابتلا به سرطان رحم را افزایش دهند. همانطور که می‌دانید این دو ویروس از دلایل اصلی عفونت رحم هستند.

آیا سوزش واژن نشانه عفونت رحم است؟

علل مختلفی همچون یائسگی، تبخال تناسلی و سوزاک می‌توانند باعث سوزش واژن شوند. همانطور که در طول مقاله اشاره کردیم، برخی از عواملی که باعث عفونت رحم می‌شوند مانند تریکومونیازیس، کلامیدیا و واژینوز باکتریایی می‌توانند باعث سوزش واژن شوند.

آیا کمردرد از علائم عفونت واژن است؟

اگر عفونت رحم شما به دلیل بیماری التهابی لگن باشد یا اینکه همزمان با عفونت رحم دچار عفونت دستگاه ادراری شده باشید، ممکن است کمردرد یکی از علائم شما باشد.

آیا عفونت رحم بدون درمان از بین می‌رود؟

بله برخی از انواع عفونت رحم بدون درمان هم از بین می‌روند. اگر عفونت خودبه‌خود از بین برود احتمالا علائم خاصی هم بریا شما ایجاد نمی‌کند. از این رو اگر هر یک علائمی که در بالا به آن اشاره کردیم را دارد بهتر است به درمان خود‌به‌خودی عفونت دل نبندید و به متخصص زنان مراجعه کنید.

آیا عفونت رحم مسری است؟

بسیاری از عوامل ایجادکننده عفونت رحم مانند ویروس‌ها و باکتری‌های عامل بیماری‌های مقاربتی یا دیگر عوامل قارچی و باکتریایی می‌توانند در طی رابطه جنسی واژینال، مقعدی و حتی دهانی به همسرتان منتقل شوند و برعکس.

مشاوره با متخصصان
زنان و زایمان
دکترِتو

نتیجه‌گیری و راهنمای مراجعه به پزشک

از صحبت با پزشک خود در مورد علائمی که تجربه می‌کنید و ممکن است مرتبط با عفونت رحم باشد، خجالت نکشید. این یک بیماری رایج است که قابل درمان است، البته زمانی که متوجه شدید چه چیزی باعث علائم شما شده است. هرچه زودتر شما و دکتر زنان تشخیص دهید که چه چیزی باعث ناراحتی شما شده است، زودتر می‌توانید درمان لازم برای تسکین علائم را دریافت کنید.

همانطور که گفتیم شما می‌توانید از طریق دکترتو با بهترین متخصصان زنان کل کشور ارتباط تلفنی برقرار کنید و راهنمایی‌های لازم را دریافت کنید. همچنین در صورتی که نیاز به مراجعه حضوری دارید، می‌توانید از بخش نوبت مطب وقت ملاقات دریافت کنید.

دکترتو مراقب سلامتی شماست!

https://www.healthline.com/health/endometritis
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/pelvic-inflammatory-disease/symptoms-causes/syc-20352594
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/9131-vaginitis
https://medlineplus.gov/ency/article/001484.htm
https://www.passeportsante.net/fr/Maux/Problemes/Fiche.aspx?doc=endometrite
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/9135-urinary-tract-infections
https://www.medicalnewstoday.com/articles/321104#causes
https://www.healthline.com/health/womens-health/yeast-infection-home-remedy#our-picks
https://www.medicalnewstoday.com/articles/322049#Cervical-cancer-and-HPV

این مقاله پزشکی را با دیگران به اشتراک بگذارید:
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin
Share on facebook
Share on pinterest
Share on email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکترتو از بین بیش از ۱۰۰۰۰ دکتر و متخصص دکترِتو پیدا کن

دکترِتو را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

کانال تلگرام

صفحه اینستاگرام