جراحی زیبایی بینی و پاسخ به تمام سوالاتی که در ذهن دارید!

0
جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی بینی می‌تواند هیجان انگیز باشد. در حقیقت، بینی جدید می‌تواند اعتماد به نفس بیش‌تری به شما بدهد، اعضای صورت شما را با یکدیگر هماهنگ کند و ظاهر شما را به طرز ظریفانه‌ای تغییر دهد. امروزه بسیاری از افراد به دنبال عمل بینی هستند. اما آیا جراحی زیبایی بینی ارزش عوارض آن را دارد؟ آیا ریسک عمل بینی بالا است؟ جراحی بینی به چه مراقبت‌هایی نیاز دارد؟ چگونه می‌توان یک جراح بینی حرفه‌ای برای عمل پیدا کرد؟ در ادامه به‌تمامی سؤالات شما در مورد عمل بینی پاسخ می‌دهیم. اگر قصد جراحی بینی را دارید، بهتر است با چند جراح بینی مشاوره داشته باشید و تمامی سوالات و نگرانی‌های خود را با پزشک مطرح کنید. شما می‌توانید از طریق سایت دکترتو بهترین جراج بینی را یافته و برای نوبت‌دهی آنلاین اقدام کنید. همچنین می‌توانید از مشاوره آنلاین و تلفنی دکترتو استفاده کنید.

مشاوره با متخصصان
جراحی پلاستیک
دکترِتو

عمل بینی چیست؟

عمل بینی باعث تغییر در فرم و ظاهر بینی می‌شود. تأثیر عمل بینی بر زیبایی بسیار زیاد بوده و به همین دلیل پرطرفدار است. جراحی زیبایی بینی یا رینوپلاستی برای تناسب بینی با صورت انجام می‌شود. جراحی بینی همچنین برای رفع اختلالات تنفسی هم انجام شده و نقص‌های ساختاری در بینی را برطرف می‌کند. سپتوپلاستی یا جراحی انحراف بینی از این دست جراحی‌ها می‌باشد. به‌طورکلی با عمل بینی می‌توان معایب و مشکلات زیر را برطرف کرد.
 • هماهنگی بین اندازه بینی و صورت
 • کاهش پهنای بینی و اصلاح موقعیت سوراخ‌های بینی
 • قوز روی تیغه بینی یا فرورفتگی آن
 • اصلاح نوک بینی بزرگ یا افتاده
 • کاهش اندازه سوراخ‌های بزرگ بینی
 • اصلاح عدم تقارن بینی
عمل زیبایی بینی یک عمل جراحی معمول است که توسط دکتر جراحی پلاستیک و متخصص جراحی گوش و حلق و بینی و جراح بینی انجام می‌شود. این عمل نیاز به بستری ندارد و شما می‌توانید صبح عمل بینی انجام دهید و تا بعد از ظهر به خانه برگردید. در حین جراحی زیبایی بینی بیمار تحت بیهوشی عمومی قرار می‌گیرد. به همین دلیل، فرد هیچ دردی در حین جراحی زیبایی بینی احساس نمی‌کند. اما بعد از آن چطور؟ بیماران در مورد جراحی بینی سؤالات زیادی دارند، در مورد آنچه در حین جراحی و مراقبت‌های بعد از عمل. داشتن اطلاعات واضح در مورد روند بهبودی پس از جراحی زیبایی بینی و اقدامات لازم برای به حداقل رساندن درد و ناراحتی به سپری کردن دوران نقاهت کمک می‌کند.
عمل-بینی
جراحی بینی باعث رفع نفایص بینی شده و ایرادات آن را اصلاح می‌کند.

آیا جراحی بینی انواع مختلفی دارد؟

برای انجام عمل بینی استخوان‌های صورت و بینی باید کاملا بالغ باشند. جراحی زیبایی بینی برای بهبود ظاهر یا بازسازی بینی انجام می‌شود و می‌تواند اندازه‌ی بینی و همچنین طول و عرض آن را تغییر دهد. نوک بینی، سوراخ‌های بینی و تقارن بینی هم ممکن است تغییر کنند. گاهی ممکن است در طی جراحی برای تقویت ساختار بینی از غضروف‌های پیوندی از مناطق دیگر بدن مثل گوش یا دنده استفاده شود. در ادامه این مطلب انواع عمل بینی را بررسی می‌کنیم.

1. رینوپلاستی

قسمت فوقانی ساختار بینی استخوانی و قسمت پایین آن غضروفی است. رینوپلاستی یا جراحی زیبایی بینی می‌تواند باعث تغییر استخوان، غضروف، پوست یا هر سه مورد شود. روش‌های مختلفی برای جراحی زیبایی بینی وجود دارد اما رایج‌ترین روش، شامل یک برش کوچک روی ریشه‌ی تیغه‌ی بینی و در بین سوراخ‌های بینی است. این برش به جراح اجازه می‌دهد پوست را از استخوان‌های زیرین و غضروف آزاد کرده و سپس تغییرات لازم را در استخوان و غضروف‌ بینی ایجاد کند. پس از پایان عمل می‌توان پوست را در جای خود قرار داد.


2. ترمیم شکستگی‌های بینی

جراحی زیبایی بینی برای ترمیم شکستگی‌های بینی هم انجام می‌شود. هدف از این عمل، ترمیم شکستگی‌ها و بازیابی ظاهر بینی در زمان قبل از آسیب دیدگی است.


3. سپتورینوپلاستی

این روش برای بیمارانی استفاده می‌شود که انسداد یا انحراف بینی دارند. سپتورینوپلاستی نه تنها ظاهر بینی را بهبود می‌بخشد، بلکه انسداد داخلی را برطرف کرده و ساختارهایی را که مانع تنفس می‌شوند برطرف می‌کند.

در طی عمل بینی چه اتفاقی می‌افتد؟

در اتاق عمل، متخصص بیهوشی از مخلوط گاز بیهوشی و داروی داخل وریدی استفاده می‌کند. در حین عمل، با استفاده از پالس اکسی متری (دستگاهی برای اندازه گیری میزان اشباع اکسیژن در خون) و ECG یا نوار قلب (برای بررسی ریتم قلب) به صورت مداوم بر شرایط حیاتی بیمار نظارت می‌شود. تیم جراحی برای وقوع هرگونه شرایط اضطراری آماده هستند. علاوه بر جراح و متخصص بیهوشی، یک پرستار و یک تکنسین جراحی هم در اتاق حضور خواهند داشت. بسته به نوع جراحی و اقدامات لازم، جراحی ممکن است یک تا چند ساعت طول بکشد. پس از پایان جراحی، بیمار در اتاق ریکاوری توسط پرستار تحت نظر خواهد بود. این کار معمولا چند ساعت طول می‌کشد. در اتاق عمل پس از بیهوشی جراح بینی برش‌هایی ایجاد می‌کند. جراحی بینی می‌تواند باز یا بسته باشد. از طریق این برش‌ها پوستی که استخوان‌ها و غضروف‌ها را می‌پوشاند، بالا می‌رود. در این حالت پزشک به راحتی ساختار بینی را تغییر شکل می‌دهد. اگر بینی بیش از حد بزرگ باشد، جراح با برداشتن قسمتی از استخوان یا غضروف اندازه بینی را کوچک می‌کند. گاهی ممکن است، جراح از پیوند غضروف استفاده کند. در صورتی که هدف جراحی، زیبایی نباشد و برای بهبود انحراف بینی انجام شود، جراح تیغه‌ی بینی را صاف کرده، برآمدگی‌های داخل بینی را از بین برده و مجرای تنفسی را باز می‌کند. زمانی که برش‌های لازم ایجاد شده و ساختار بینی به شکل مود نظر جراح می‌رسد، پوست و بافت بینی دوباره اصلاح شده و بخیه زده می‌شود. پس از انجام جراحی باید بینی تا چند روز آتل و باندپیچی شود. سپس با دستورالعمل پزشک و معاینات لازم باندها باز شده و فقط چسب روی بینی قرار می‌گیرد.
rhinoplasty
عمل بینی به روش‌های مختلفی انجام شده و برای انواع مشکلات مربوط به بینی کاربرد دارد.

روش‌های جراحی بینی باز و بسته

جراحی بینی با دو روش انجام می‌شود. جراحی باز و بسته دو رویکرد متفاوت در عمل بینی هستند. در روش جراحی بسته برش‌ها داخل بینی پنهان می‌شود. در روش جراحی باز بینی همان‌طور که احتمالاً در فیلم عمل ببنی هم دیده‌اید، برش بیرونی روی کلوملا (قسمت گوشتی بین سوراخ‌های بینی) ایجاد شده و سوراخ‌های بینی از هم جدا می‌شوند. در مواردی که نیاز به دسترسی راحت‌تر و افزایش دید باشد، جراحی بینی باز توصیه می‌شود. در این روش جراح به ساختار بینی به‌ویژه نوک بینی دسترسی دارد. جراحی بینی بسته برای اصلاحات جزئی و تغییر شکل کوچک در بینی انجام می‌شود. این روش کم‌تر تهاجمی بوده و روند بهبودی آن سریع‌تر است. ازآنجایی‌که برش‌ها داخل بینی ایجاد می‌شود، هیچ زخم قابل مشاهده‌ای وجود نخواهد داشت.

عمل بینی گوشتی

بینی‌های گوشتی معمولاً غضروف کمتری داشته و بیشتر در آقایان شایع است. این نوع بینی‌ها به‌خصوص در نوک بینی کاملاً گوشتی بوده و پوست در این ناحیه ضخیم است. عمل جراحی بینی گوشتی نسبت به بینی استخوانی دشوارتر است. درگذشته بیشتر افرادی که بینی گوشتی داشتند، از نتیجه جراحی خود راضی نبوده و حتی برخی پزشکان به این افراد توصیه می‌کردند از عمل منصرف شوند. زیرا درگذشته بافت غضروف و تفاوت بافت در بینی گوشتی و استخوانی موردمطالعه قرار نگرفته بود. اما امروزه جراحی زیبایی به ترمیم و اصلاح غضروف‌ها می‌پردازد. در حین جراحی بینی گوشتی ممکن است، جراح غضروف مصنوعی را به بافت گوشتی بینی اضافه کند. برای جراحی بینی گوشتی از تکنیک جراحی باز استفاده می‌شود تا دسترسی خوبی به بافت‌های داخلی وجود داشته باشد. برای انجام عمل بینی کم کردن پهنای بینی گوشتی باید شخص به بلوغ کامل رسیده باشد. زیرا امکان رشد در قسمت‌هایی از صورت و بدن در این دوره وجود دارد. جراحی بینی گوشتی معمولاً 2 تا 3 ساعت طول می‌کشد.

کاربرد تامپون بعد از عمل بینی

بسیاری از افراد به دلیل استفاده از تامپون بعد از عمل بینی برای انجام جراحی نگران هستند. تامپون در واقع گاز استریلی است که در داخل سوراخ‌های بینی قرار می‌گیرد. تامپون برای جذب خون و مایعات ترشح‌شده از بینی استفاده می‌شود. در کلیه روش‌های جراحی بینی همانند رینوپلاستی و سپتوپلاستی برای کاهش خونریزی از تامپون استفاده می‌شود. برخی از پزشکان از لوله داخل بینی بعد از جراحی استفاده می‌کنند. به این لوله‌ها اسپلینت داخلی بینی گفته می‌شود. اسپلینت لوله‌ای سیلیکونی بوده و بیشتر در جراحی انحراف تیغه بینی (سپتوپلاستی) کاربرد دارد. این لوله‌ها علاوه بر کنترل خونریزی به حفظ ساختار بینی و دیوارهٔ آن کمک می‌کنند.

مشاوره با متخصصان
گوش، حلق و بینی
دکترِتو

آمپول بعد از عمل بینی

در برخی مواقع پس از انجام عمل بینی از آمپول کورتون در ناحیه بینی استفاده می‌شود. تزریق کورتون برای کاهش تورم، جلوگیری از تشکیل اسکار یا درمان ضایعه بعد از عمل بینی کاربرد دارد. تورم پس از جراحی اجتناب‌ناپذیر است. اما میزان تورم بستگی به نوع جراحی، میزان تغییرات در بافت و پوست بینی دارد. یکی از سؤالات افراد پیش از عمل این است که آیا آمپول بعد از عمل بینی را باید زد؟ باید گفت بیشتر تورم بینی حدود 14 روز بعد از عمل برطرف می‌شود. اما مرحله دیگری از تورم وجود دارد که ممکن است ماه‌ها یا حتی سال‌ها طول بکشد. پزشک باتوجه‌به میزان این تورم ممکن است تزریق آمپول کورتون را چند ماه پس از عمل پیشنهاد دهد.

کوچک کردن نوک بینی بدون جراحی

علاوه بر جراحی زیبایی بینی روش‌های بدون جراحی هم وجود دارد. این روش‌ها غیرتهاجمی بوده و دوره نقاهت ندارند. اما از آنجایی که تغییرات چشمگیری در ظاهر بینی ایجاد نکرده و نیاز به تمدید سالانه دارند، بسیاری از افراد هنوز هم جراحی بینی را ترجیح می‌دهند. برای کوچک کردن بینی بدون عمل می‌توان از فیلر بینی استفاده کرد. فیلر درواقع ژل مخصوصی است که به ناحیه تیغه و نوک بینی تزریق می‌شود. با رفع قوز بینی و فرم دادن به نوک بینی، خطای دید ایجاد شده و بینی کوچک‌تر دیده می‌شود. علاوه بر این روش‌های دیگری هم برای لیفت بینی وجود دارد که بدون نیاز به جراحی فرم بینی را اصلاح می‌کند.

ارزیابی‌های اولیه و نکات قبل از عمل بینی

عمل بینی همانند دیگر جراحی‌ها نیاز به آماده‌سازی‌ها و اقداماتی دارد. رعایت نکات قبل از عمل برای کاهش عوارض احتمالی است و خطرات جراحی را به حداقل می‌رساند. پیش از جراحی بینی، پزشک از شما می‌خواهد آزمایش‌های لازم را انجام داده و نتیجه را به پزشک ارائه دهید. قبل از عمل زیبایی بینی،‌ در مورد انتظارات و نگرانی‌هایتان با پزشک صحبت کنید. چند روز قبل از عمل بینی باید این کارها را انجام بدهید:

1. عکس‌های قبل از عمل

عکس‌های قبل از جراحی برای کمک به برنامه ریزی قبل و بعد از جراحی و همچنین برای ثبت نتایج بعد از عمل تهیه می‌شوند. دقت کنید که این عکس‌ها باید بدون آرایش باشند.


2. ویزیت متخصص بیهوشی

یک متخصص بیهوشی برای نظارت بر عملکردهای حیاتی در تمام مراحل عمل بالای سر بیمار خواهد بود. معمولاً متخصص بیهوشی قبل از عمل، سابقه‌ی پزشکی شما را بررسی می‌کند. مطالعات آزمایشگاهی قبل از عمل باید چند روز قبل انجام شوند.


3. چند ساعت قبل از عمل چیزی نخورید.

به مدت ۶ ساعت قبل از شروع جراحی، هیچ ماده‌ی غذایی یا مایعی نباید مصرف شود. این موارد حتی شامل آب، آب نبات یا آدامس هم می‌شود. وجود هر چیزی در معده احتمال عوارض بیهوشی مثل آسپیراسیون (ورود مواد خارجی به مجاری هوایی)‌ را افزایش می‌دهد.


4. مدتی قبل از عمل باید سیگار را کنار بگذارید.

افراد سیگاری باید تلاش کنند سیگار را ترک کنند یا حداقل تعداد سیگارها را کاهش دهند. ترک سیگار به کاهش سرفه و خونریزی بعد از عمل کمک می‌کند. مطالعات نشان می‌دهد که افراد سیگاری، بعد از عمل جراحی زیبایی بینی دچار مشکل در بهبود بافت می‌شوند.


5. بیماری‌های زمینه‌ای را به جراح بینی اطلاع دهید.

جراح بینی سابقه‌ی پزشکی و دارویی شما را بررسی خواهد کرد. هرگونه بیماری زمینه‌ای قبل از روز جراحی باید در اسرع وقت به جراح گزارش شود. اگر به هرگونه اختلال خونریزی مانند هموفیلی مبتلا هستید، ممکن است کاندیدای مناسبی برای جراحی زیبایی بینی نباشید.

حتماً پیش از عمل داروهای مصرفی خود را به پزشک اطلاع دهید. مصرف برخی داروها قبل از عمل باعث ایجاد عوارض شده و باید از چند هفته قبل استفاده از آن‌ها را متوقف کنید. داروهایی مانند آسپرین، داروهای ضدالتهاب و مکمل‌های گیاهی ازاین‌دست هستند. این داروها خطر خونریزی پس از عمل را افزایش می‌دهند.

اگر در روز جراحی مشکلی برایتان پیش آمد، بهتر است طبق برنامه ریزی قبلی به مرکز جراحی مراجعه کرده و برای تصمیم گیری در مورد بی خطر بودن جراحی مورد ارزیابی قرار بگیرید.

before-rhinoplasty
پزشک قبل و بعد از عمل معاینات لازم را انجام داده و وضعیت بینی را بررسی می‌کند.

پس از عمل زیبایی بینی منتظر چه اتفاقاتی باشیم؟

پس از انجام جراحی بینی بانداژهایی در داخل بینی و روی بینی قرار می‌گیرد. این نوع بانداژها برای محافظت از بینی و حفظ ساختار آن‌ها استفاده می‌شوند. تورم اولیه طی چند هفته فروکش می‌کند. اما بیشتر پزشکان معتقدند ازبین‌رفتن کامل ورم بینی تا یک سال طول می‌کشد. در طول این مدت ممکن است تغییرات تدریجی در ظاهر بینی خود مشاهده کنید. در اکثر موراد تورم در صبح افزایش یافته و در طول روز به‌مرور کم می‌شود. پزشک دررابطه‌با طرز خوابیدن پس از عمل بینی دستورالعمل‌هایی به شما می‌دهد. پس از عمل باید به‌خوبی استراحت کرده و سر خود را بالاتر از بدن قرار دهید. در این حالت خونریزی و تورم کاهش پیدا می‌کند. پس از گذشت ۱ هفته از جراحی بینی، پزشک آتل را از بینی شما خارج می‌کند. بعد از ۲ هفته، تورم صورت فروکش کرده و بیش‌تر کبودی‌ها برطرف می‌شوند. ۳ تا ۴ هفته پس از جراحی می‌توانید فعالیت‌های ورزشی مانند دویدن، شنا و دوچرخه سواری را آغاز کنید. در هفته‌ی ۶ بعد از عمل، استخوان‌ها پایدار هستند و می‌توانید تمرینات مقاومتی مثل وزنه برداری، عینک زدن و دمیدن در بینی را از سر بگیرید. بعد از ۳ تا ۶ ماه، بی حسی و احساسات غیر طبیعی در بینی و پوست بینی برطرف خواهد شد. در نهایت پس از گذشت ۱ سال از عمل جراحی زیبایی بینی، روند بهبودی کامل شده و تورم کاملا فروکش کرده است. شکل جدید بینی نیز کامل خواهد بود.

1. تورم و کبودی بعد از عمل بینی

در طی بهبودی پس از عمل زیبایی بینی، وجود خونریزی جزئی از بینی، تورم و کبودی در ناحیه بینی، لب بالا، گونه‌ها یا اطراف چشم برای چندین روز پس از جراحی طبیعی است.

قرار دادن یخ روی صورت، پل بینی و چشم‌ها تا حد تحمل، به کاهش کبودی، خونریزی و درد بعد از عمل کمک می‌کند. به یاد داشته باشید که کمپرس سرد را مستقیما روی بینی خود قرار ندهید و آن را فقط بر روی پیشانی یا گونه خود بگذارید. یخ می‌تواند بر جریان خون پوست تاثیر بگذارد و بهبودی را مختل کند. علاوه بر این، هر فشاری که به بینی وارد شود می‌تواند اثر نامطلوبی داشته باشد.


2. درد

درد بعد ازعمل بینی ممکن است سؤال بسیاری از افراد باشد، بیش‌تر بیماران درد نسبتا خفیفی را گزارش می‌کنند. در واقع عمل بینی خیلی دردناک نیست و در بهبودی پس از جراحی زیبایی بینی، ناراحتی ناشی از گرفتگی بینی مسئله‌ی مهم‌تری است. برای کنترل درد، پزشک ممکن است برخی داروهای مسکن و ضد درد را برای شما تجویز کند. استراحت، موثرترین چیزی است که به بهبود شما کمک می‌کند.


3. گرفتگی بینی

گرفتگی بینی و فشار بر روی سینوس‌ها، همان چیزی است که هنگام بیدار شدن بعد از بیهوشی باید انتظار داشته باشید. به علت وجود پانسمان در مجرای بینی که از جنس گاز آغشته به پماد آنتی بیوتیک است، بینی شما کاملا مسدود خواهد بود و شما مجبور به نفس کشیدن از طریق دهان هستید. انسداد بینی چند روز ادامه خواهد داشت. همچنین در بوییدن هم مشکل خواهید داشت. احتمالا در گوش یا شقیقه‌ی خود کمی احساس فشار خواهید کرد. پس از گذشت ۷ روز، این پانسمان را باید از بینی خارج کرد. بعد از عمل پل بینی هم با آتل پوشانده می‌شود. آتل به کاهش تورم بینی و فرم گرفتن بینی کمک می‌کند.

یک راه حل برای بهبود گرفتگی بینی بعد از عمل، استفاده از یک دستگاه رطوبت ساز یا دستگاه بخور است. می‌توانید دستگاه بخور را هنگام استراحت کنار تخت خود قرار دهید. این کار نه تنها می‌تواند مجاری بینی شما را تسکین دهد، بلکه می‌تواند گلو را هم آرام کند. در طی چند روز اول پس از عمل به علت گرفتگی بینی و تنفس از طریق دهان، ممکن است مخاط دهان خشک شود. بسیاری از بیماران، خشکی گلو و خشکی لب را به عنوان آزاردهنده‌ترین عوارض جانبی عمل بینی مطرح می‌کنند. در این شرایط چای و عسل به نرم کردن گلو کمک می‌کند.


4. پرهیز از مصرف برخی داروها

طی ۱۰ روز قبل و بعد از عمل جراحی زیبایی بینی، آسپرین یا هر محصول حاوی آسپرین نباید مصرف شود. طی ۷ روز بعد از جراحی داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID) نباید مصرف شوند.


5. رژیم غذایی بعد از عمل

بعد از عمل بینی بهتر است یک غذای سبک، نرم و خنک بخورید. به مدت چند روز از مصرف مایعات گرم خودداری کنید. برای جلوگیری از حالت تهوع و استفراغ بعد از عمل، بهتر است کم کم غذا خوردن را شروع کنید. لازم به یادآوری است که رژیم غذایی مناسب و استراحت کافی باعث بهبودی هرچه سریع‌تر می‌شود. مطمئن شوید که مقدار زیادی ویتامین A و ویتامین C از رژیم غذایی خود دریافت می‌کنید.


6. داروهایی که بعد از عمل تجویز می‌شود.

برخی بیماران بلافاصله پس از جراحی یک یا دو بار استفراغ می‌کنند. در صورت تداوم تهوع و استفراغ، داروهای ضد تهوع تجویز می‌شوند. پس از جراحی برای جلوگیری از عفونت‌های احتمالی، آنتی بیوتیک‌ هم تجویز می‌شود.

مصرف تمام قرص‌های تجویزی، طبق دستورالعمل پزشک بسیار مهم است. دوره‌ی مصرف داروها را تا پایان کامل کنید.

واکنش‌های آلرژیک به هر یک از داروها مانند بثورات پوستی باید به محض مشاهده به پزشک گزارش شود.

هیچ دارو دیگری را بدون اطلاع پزشک مصرف نکنید. حتماً در مورد تاریخ مراجعه بعدی به متخصص سؤال کرده و برای مواقع اورژانسی شماره تلفنی از پزشک خود بگیرید. احتمالاً بینی 1 ماه و 6 ماه بعد از عمل، توسط متخصص معاینه شده و میزان تورم و تغییر شکل آن ارزیابی می‌شود.

after-rhinoplasty
به تمامی مراقبت‌های بعد از جراحی دقت داشته و در این مدت باید از چسب بینی استفاده کنید.

خطرات و عوارض جراحی زیبایی بینی

جراحی زیبایی بینی، مانند هر جراحی دیگری، ممکن است خطرات، نتایج ناموفق، عوارض یا آسیب دیدگی غیرقابل پیش بینی را به همراه داشته باشد. از آنجا که پاسخ افراد به جراحی، بیهوشی و نتایج بهبودی متفاوت است، نمی‌توان در مورد نتایج یا عوارض احتمالی عمل بینی، پیش‌بینی دقیقی کرد.  برخی عوارض جراحی بینی عبارت‌اند از:
 • انسداد بینی به دلیل صاف نبودن یا انحراف تیغه‌ی بینی، رشد مجدد یا تورم غضروف‌ها یا ساختارهای داخل بینی.
 • عفونت سینوس‌ها، یا عود مشکلات سینوسی.
 • نیاز به جراحی مجدد به علت راضی نبودن بیمار از نظر ظاهر بینی و ویژگی‌های زیبایی.
 • در شرایط نادر، خونریزی شدید از ناحیه‌ی جراحی می‌تواند منجر به نیاز به فرآورده‌های خونی یا انتقال خون شود.
 • ترشح مزمن یا خشکی بیش از حد بینی یا پوسته پوسته شدن بینی.
 • سردردهای مزمن در ناحیه‌ی سینوس‌ها.
 • آسیب به چشم و ساختارهای مرتبط که البته نادر است.
 • عوارض عصبی عمل بینی مثل بی حسی دائمی دندان‌های فوقانی، کام یا صورت.
 • واکنش آلرژیک به بخیه، پانسمان یا محلول‌های ضد عفونی کننده.
 • درد طولانی مدت.
 • اختلال در بهبودی که اغلب مربوط به سیگار کشیدن یا دیابت است.
 • سوراخ سپتال یعنی ایجاد سوراخ دائمی بین دو طرف تیغه‌ی داخلی بینی.
 • ضعف یا از دست دادن حس بویایی یا چشایی.
 • تشکیل لخته‌ی خون بزرگ (هماتوم) در زیر محل برش جراحی، که ممکن است به تخلیه نیاز داشته باشد.
 • کلوئیدها و زخم هیپرتروفیک که در واقع ضخیم شدن زخم‌ و محل برش‌های جراحی هستند. کلوئیدها ممکن است دارای خارش، آزار دهنده و ناخوشایند باشند اما تهدیدی برای سلامتی نیستند.
 • جدا شدن لبه‌های زخم.
 • حالت تهوع کوتاه مدت بعد از بیهوشی عمومی.
 • خطرات بیهوشی
 • مشکل تنفس بعد از عمل بینی
 • تغییر رنگ و تورم پوست
 • ظاهر نامتقارن و بینی کج بعد از عمل
 • تنگ شدن سوراخ بینی بعد از عمل.

مشاوره با متخصصان
جراحی پلاستیک
دکترِتو

عوارض شایع عمل بینی

برای کاهش عوارض خطرناک ذکر شده حتماً باید به دنبال جراح بینی حرفه‌ای و باتجربه باشید. برای پیداکردن بهترین جراح بینی حتما با چند پزشک مشاوره داشته باشید. برخی از عوارض بعد از عمل کاملا طبیعی بوده و به مرور پس از چند روز از بین می‌روند. این عوارض عبارتند از:
 • کبودی و سیاهی زیر چشم بعد از عمل بینی
 • سردرد و عوارض عصبی عمل بینی
 • تورم در اطراف بینی
 • کاهش بویایی بعد از عمل به‌صورت موقت.
جراحی-بینی-کبودی
بهتر است قبل از جراحی بینی از عوارض و خطرات آن آگاه باشید.

مراقبت‌های بعد از عمل بینی

برای دستیابی به بهترین نتیجه، دستورالعمل‌های بعد از عمل را به دقت دنبال کنید. سه هفته‌ی اول بعد از جراحی زیبایی بینی بسیار مهم است. هفته‌ی اول بعد از جراحی را به خوبی استراحت کنید و موارد زیر را رعایت کنید:
 • از حرف زدن بیش از حد، لبخند زدن، جویدن غذاهای سفت، فعالیت‌های شدید، بلند کردن اجسام سنگین، فوت کردن در بینی و خم شدن خودداری کنید.
 • هنگام مطالعه یا نوشتن، تا جای ممکن سر خود را پایین نگیرید.
 • تا زمانی که درد و تورم فروکش نکرده است، سعی کنید هنگام نوشیدن مایعات، لیوان را روی پل بینی قرار ندهید.
 • از مصرف الکل و تنباکو خودداری کنید. زیرا ممکن است تورم را افزایش دهد و مدت بهبودی را طولانی‌تر کند.
 • بسیاری از جراحان زیبایی بینی توصیه می‌کنند که در ۳ هفته‌ی اول پس از جراحی، فعالیت جنسی نداشته باشید.
 • تا زمانی که گچ روی بینی شما برداشته شود (حدود ۱ هفته بعد از جراحی)، نباید دوش بگیرید. می‌توانید بقیه‌ی بدن خود را بشویید و با استفاده از پارچه‌ی مرطوب صورت خود را تمیز کنید.
 • در طی روند بهبودی به هیچ عنوان بینی خود را فشار ندهید. بسیار مهم است که ناحیه‌ی جراحی را از هر چیزی که می‌تواند به آن فشار بیاورد یا باعث آسیب شود محافظت کنید.
 • برخی از بیماران، به ویژه خانم‌ها، برای پوشاندن کبودی اطراف بینی و چشم، آرایش می‌کنند. توصیه می‌شود که در چند هفته‌ی اول بعد از جراحی زیبایی بینی آرایش نکنید.
 • از زور زدن خودداری کنید. در صورت ابتلا به یبوست، از یک نرم کننده‌ی مدفوع یا یک ملین استفاده کنید.
 • از خوردن غذاهای پرادویه پرهیز کنید. هرگونه تحریک بینی می‌تواند عوارضی ایجاد کند.
 • توصیه می‌شود برای بهبودی مناسب پس از جراحی زیبایی بینی، تا ۳ هفته بعد از جراحی برای مسافرت برنامه ریزی نکنید.
 • از حرکت ناگهانی یا شدید عضلات صورت در چند هفته‌ی اول خودداری کنید.
 • حداقل یک ماه بعد از جراحی زیبایی بینی از قرار دادن عینک آفتابی روی بینی خودداری کنید تا از ایجاد فشار بر روی بینی شما جلوگیری شود. این امر می‌تواند بر روی بافت نرم بینی و غضروف موجود در آن تاثیر منفی بگذارد.

پیشنهادهایی برای بهبودی سریع‌تر

 • پیشنهاد می‌شود که چند روز اول پس از جراحی طوری بخوابید که سرتان در سطحی بالاتر از قلب قرار بگیرد. این کار می‌تواند به شما کمک کند نفس کشیدنتان سریع‌تر به حالت طبیعی بازگردد، ادم و تورم به حداقل برسد و خون‌رسانی بهبود یابد.
 • توصیه می‌شود بعد از جراحی زیبایی بینی به پشت بخوابید. در طول بهبودی، بینی نرم و شکل‌پذیر خواهد بود. بنابراین بهتر است به شکم یا پهلو نخوابید، زیرا این امر می‌تواند به بینی فشار وارد کند. این موضوع نه تنها باعث ناراحتی می‌شود بلکه نتایج عمل را به خطر می‌اندازد.
 • با برطرف شدن ورم چشم و حساسیت به لمس، می‌توانید در صورت نیاز از لنزهای تماسی استفاده کنید.
 • قرار گرفتن در معرض دود و گرد و غبار ممکن است باعث تحریک بینی و ایجاد عفونت شود.
 • نمک، احتباس مایعات را افزایش می‌دهد و باعث تشدید تورم در دوران نقاهت می‌شود. می‌توانید با رعایت رژیم غذایی کم سدیم طی ۲ هفته‌ی اول پس از جراحی، تورم را به حداقل برسانید.
 • برای مسواک زدن دندان‌های فوقانی، مسواک را به آرامی حرکت دهید. همچنین ممکن است برای چند ماه بی حسی دندان‌ها و کام وجود داشته باشد.
 • اگر مشکلی از نظر خونریزی وجود نداشته باشد، می‌توانید ورزش و شنا را پس از ۳ هفته از سر بگیرید. غواصی باید ۲ ماه به تعویق بیفتد.
 • اگر به طور معمول از عینک طبی استفاده می‌کنید، می‌توانید در طول دوره‌ی نقاهت خود گزینه‌های دیگری مانند لنزهای تماسی را انتخاب کنید.
 • در طول دوره‌ی نقاهت هنگام خروج از منزل، همیشه از کرم ضد آفتاب با SPF 30 یا بالاتر روی بینی خود استفاده کنید. زیرا نور زیاد خورشید باعث ایجاد تغییرات دائمی و نامنظم روی پوست ناحیه‌ی جراحی شده، می‌شود. همین امر برای هر عمل جراحی دیگری هم صادق است.
 • سعی کنید به جای بینی از طریق دهان عطسه کنید.

موارد زیر را به پزشک خود اطلاع دهید!

اگر پس از عمل زیبایی بینی، موارد زیر را تجربه کردید، به جراح بینی خود مراجعه کنید:
 • افزایش ناگهانی میزان خونریزی از بینی که با فشار، یخ و بالا آوردن سر برطرف نشود.
 • تب بیش‌تر از ۳۸/۵ درجه‌ی سانتی‌گراد که علی‌رغم افزایش مقدار مایعات دریافتی و استفاده از داروی تب‌بر همچنان ادامه دارد.
 • درد مداوم و تیزی که با تجویز داروهای مسکن برطرف نمی‌شود.
 • افزایش تورم یا قرمزی در بینی یا چشم‌ها.
 • مشکلات تنفسی.
 • وقوع علائمی که نشان دهنده‌ی لخته شدن خون در پا یا ترومبوز وریدی عمقی هستند. مانند: درد در ساق پا و پشت زانو، درد در ران یا کشاله‌ی ران، قرمزی و تورم در ناحیه‌ی پشت پا یا کشاله‌ی ران.
 • شل شدن بخیه‌ها یا باز شدن برش جراحی.
 • خونریزی از محل برش جراحی.
 • تخلیه‌ی چرک از محل برش جراحی.
اگر شما هم عمل زیبایی بینی انجام داده‌اید،‌ در مورد تجربیات، مشکلات و راه حل‌های پیشنهادی خودتان در مورد این جراحی برای ما بنویسید.
عکس-عمل-بینی
عکس قبل و بعد جراحی بینی برای شخصی که دارای قوز بینی است.

سؤالات متداول شما

اگر قصد جراحی بینی را دارید، احتمالاً با سؤالاتی روبرو می‌شوید. در ادامه تعدادی از سؤالات پرتکرار افراد دررابطه‌با جراحی بینی را بیان کرده‌ایم و پاسخ آن‌ها را برای شما ارائه داده‌ایم.
 • قیمت عمل بینی چقدر است؟

یکی از سؤالات افراد زمان مراجعه به مطب پزشک این است که هزینه عمل بینی از چقدر شروع می‌شود؟ هزینه این عمل به عوامل مختلفی بستگی دارد و هر جراح بینی باتوجه‌به تجربه و موقعیت جغرافیایی قیمت‌گذاری می‌کند. هزینه جراحی زیبایی بینی 1400 تقریباً از هشت میلیون تومان شروع شده و تا قیمت‌های بالاتر از بیست میلیون تومان می‌رود.

در زمان برآورد هزینه‌ها باید علاوه بر دستمزد جراح بینی، هزینه اتاق عمل و بیهوشی، آزمایش‌های پزشکی، نسخه‌های دارویی و دستمزد دستیار جراح را هم در نظر بگیرید.

جراحی زیبایی بینی شامل پوشش بیمه درمانی نشده و شخص باید تمامی هزینه‌ها را شخصاً پرداخت کند. اما قیمت عمل ترمیم بینی یا انحراف بینی با استفاده از بیمه پایین می‌آید. در عمل‌های ترمیمی مشکلات و اختلالات تنفسی بیمار برطرف شده و این نوع عمل توسط پزشک متخصص توصیه می‌شود. به همین دلیل بیمه مقداری از هزینه آن را پوشش می‌دهد.


 • عمل بینی برای چه افرادی مناسب است؟

مهم‌ترین نکته در عمل بینی این است که باید رشد استخوان‌های شخص کامل شده باشد. در غیر این صورت پس از انجام جراحی بینی احتمال تغییر ظاهر بینی وجود دارد. به همین دلیل حتماً باید شخص بالای 18 سال باشد، تا پزشک عمل بینی را انجام دهد. عمل‌هایی مانند عمل انحراف بینی با توصیه پزشک انجام شده و باعث بهبود تنفس می‌شود. این نوع عمل در افرادی که دچار انحراف در تیغه بینی بوده و به راحتی نفس نمی‌کشند، ضروری است.

افرادی که به دنبال جراحی زیبایی بینی هستند، باید توسط پزشک معاینه شوند. درصورتی‌که ایرادات بینی با عمل قابل‌حل باشد، جراحی انجام می‌شود. اما گاهی ایرادات بینی بسیار کم بوده و با روش‌های بدون جراحی هم اصلاح می‌شود.


 • چند وقت بعد از عمل بینی می‌توان ورزش کرد؟

بهتر است حداقل تا 4 هفته بعد از عمل فعالیت‌های شدید بدنی انجام ندهید. زیرا ورزش به بینی فشار وارد کرده و ممکن است جای زخم‌ها خونریزی کند. دررابطه‌با ورزش‌های سبک از پزشک خود حتماً مشاوره بگیرید. ممکن است، پزشک پیشنهاد کند، بیشتر از 4 هفته از ورزش خودداری کنید.


 • چند وقت بعد از عمل بینی بخیه را می‌کشند؟

کشیدن بخیه‌ها به نظر پزشک و میزان بهبود زخم‌ها بستگی دارد. معمولاً متخصص پس از 5 تا 7 روز بخیه‌ها را می‌کشد. البته برای برش‌های داخل بینی از بخیه‌های جذبی استفاده می‌شود. این بخیه‌ها حدود 3 تا 4 هفته بعد از عمل خودبه‌خود جذب شده و نیازی به کشیدن ندارند. اما بخیه برش‌های بیرونی غیرقابل‌جذب هستند. نخ‌های بخیه توسط پزشک برداشته می‌شوند.


 • برای رفع کبودی بعد از عمل بینی چه بخوریم؟

برای رفع کبودی و تورم پس از عمل بینی پزشک استفاده از کمپرس یخ را پیشنهاد می‌دهد. علاوه بر این نوشیدن آب کرفس می‌تواند در کاهش تورم بسیار مؤثر باشد. ویتامین K یک منعقدکننده خون بوده و مصرف آن پس از عمل بینی توصیه می‌شود. مواد غذایی مانند سبزیجات، آب‌هویج و کدو حاوی ویتامین K بوده و برای کاهش کبودی موثر هستند.


 • چگونه بعد از عمل، بینی را با سرم شستشو دهیم؟

پس از عمل بینی و برداشتن تامپون‌ها جراحی بینی به شما توصیه می‌کند که بینی را با سرم شستشو دهید. برای شستشوی بینی باید یک سرنگ را با سرم پر کرده و به‌آرامی داخل هر دو سوراخ بینی خالی کنید. این کار باعث خارج‌شدن خون‌های قدیمی و ترشحات از بینی می‌شود. در این مدت برای شستشوی بینی به جز سرم از هیچ روش دیگری نباید استفاده کرد.


 • چند روز بعد از عمل بینی می‌توان به سرکار رفت؟

عمل بینی جراحی ساده‌ای نیست و باید برای یک هفته از محل کار مرخصی بگیرید. در طول هفته اول به‌مرور احساس بهتری خواهید داشت. بیشتر افراد یک هفته بعد از عمل بینی سرحال شده و می‌توانند مثل قبل کارهای روزمره خود را انجام دهند.


 • چند وقت بعد از عمل بینی می‌توان عطسه کرد؟

پس از عمل بینی باید مراقب عطسه کردن باشید. زیرا فشاری که زمان عطسه به بینی وارد می‌شود، ممکن است باعث خونریزی و باز شدن بخیه‌ها شود. حدود یک هفته بعد از عمل و بسته‌شدن زخم‌ها می‌توان عطسه کرد. در طول این مدت بهتر است تلاش کنید تا از دهان عطسه کنید.


 • تا چند روز بعد از عمل بینی باید چسب زد؟

چسب بینی باعث فرم گرفتن بینی و کاهش تورم آن می‌شود. پزشک باتوجه‌به نوع جراحی و شرایط بیمار حدود 2 هفته تا 2 ماه استفاده از چسب بینی را توصیه می‌کند.


 • درد عمل بینی استخوانی بیشتر است یا گوشتی؟

به‌طورکلی درد جراحی بینی خیلی زیاد نیست و بیشتر افراد پس از انجام جراحی درد کمی را احساس می‌کنند. دررابطه‌با درد فرقی ندارد، بینی استخوانی باشد یا گوشتی. نکته مهم نوع جراحی و میزان تغییرات در بینی است که بر درد بیمار و دوره نقاهت تأثیر می‌گذارد. البته در بیشتر مواقع تورم در بینی‌های گوشتی بیشتر از بینی استخوانی بوده و این تورم دیرتر از بین می‌رود.


 • در عمل بینی چه مدت طول می‌کشد تا نوک بینی فرم بگیرد؟

پس از جراحی بینی تورم وجود داشته و ازبین‌رفتن کامل تورم حدود یک سال طول می‌کشد. به همین دلیل شکل کلی بینی به‌ویژه نوک بینی به‌مرور مشخص می‌شود. اگر پس از حدود 6 ماه هنوز تورم زیاد بوده و نوک بینی فرم نگرفته باشد، پزشک تزریق کورتون را پیشنهاد می‌دهد.


چگونه برای عمل بینی بهترین متخصص بینی را پیدا کنیم؟

برای پیداکردن بهترین جراح بینی باید نکاتی را درنظر داشته باشید و برای جراحی باعجله تصمیم نگیرید. حتما عکس قبل و بعد بیماران را مشاهده کنید. ممکن است نوع عمل بینی مطابق با انتظارات شما نباشد. علاوه بر مشاهده نمونه کار، انتظارات خود را به صورت شفاف برای پزشک بیان کنید. پزشک پس از بررسی بینی در رابطه با ظاهر بینی تصمیم می‌گیرد. در جلسه مشاوره دررابطه‌با داروهای مصرفی و جراحی‌های قبلی خود به پزشک توضیحات لازم را ارائه دهید. یک متخصص باتجربه تمامی این موارد را در نظر داشته و شما را از عوارض احتمالی عمل آگاه می‌کند. جراحی زیبایی یا ترمیمی بینی توسط جراح بینی، جراح پلاستیک و متخصص گوش و حلق و بینی انجام می‌شود. اگر قصد جراحی بینی خود را دارید، می‌توانید از طریق سایت دکترتو بهترین دکتر عمل بینی را پیدا کنید. در دکترتو علاوه بر سیستم نوبت‌دهی آنلاین امکان مشاوره آنلاین و تلفنی با پزشکان هم وجود دارد. دکترتو مراقب سلامتی شماست! منبع: harvard, healthdirect, plasticsurgery ,plasticsurgery, enthealth, mayoclinic, allureesthetic, cangelloplasticsurgery

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید