بیماری

آیا تا به حال به این فکر کرده‎اید؛ بیماری چیست؟ هر نوع ناهنجاری در جسم یا روان که به علت ناراحتی در عملکرد شخص اختلال ایجاد می‌کند؛ به عنوان بیماری شناخته می‌شود.

بیماری با سایر حالت‌های پزشکی مانند خستگی و ضعف متفاوت است. آشنایی با انواع بیماری‌ها و شناخت آن‌ها می‌تواند مسیر درمان را بهبود ببخشد.

عوامل ایجاد بیماری چیست؟

عوامل مختلفی می‌توانند باعث بیماری شوند.

عوامل خارجی مانند: باکتری، انگل، تغذیه نامناسب، ویروس و …

عوامل درونی مانند: بیماری‌های غدد مانند پرکاری یا کم کاری تیروئید، دیابت

عوامل مادرزادی: بیماری‌های قلبی و ….

عوامل ژنتیکی: سندروم داون و …

انواع بیماری ها

  بیماری ها دارای شدت و علائم متفاوتی هستند. بیماری‌های حاد، مزمن، واگیردار و غیرواگیر از انواع بیماری‌های هستند.

بیماری تند (حاد) یا کهنه (مزمن)، واگیر دار یا ناواگیر نیز می‌تواند باشد.

ما در مجله دکترتو تلاش کردیم به‌روزترین مقالات علمی را درباره انواع بیماری‌ها در اختیار شما قرار دهیم.

در این قسمت از مجله دکترتو ما به معرفی انواع شایع بیماری های گوارشی، شایع‌ترین بیماری های چشم، انواع بیماری های قلبی، بیماری های مرتبط با غدد، بیماری ها و مشکلات جنسی و همچنین بیماری زنان پرداخته‌ایم.

درمان خانگی سالک روشی کاربردی و موثر

شناخت روش‌های درمان خانگی سالک به شما در سرعت بخشیدن به بهبود بیماری کمک می‌کند. گاهی اوقات کمک گرفتن از روش‌های خانگی باعث می‌شود تا چندین روش درمانی در کنار هم بهبودی را سرعت ببخشند و زخم به شکل بهتری از بین برود.

13 ساعت پیش بیماری

آیا زخم سالک و اثرات باقی مانده از آن قابل درمان است؟

زخم سالک در بعضی از افراد به شکلی در می‌آید که اعتماد به نفس فرد را تا حد زیادی کم می‌کند. این زخم در صورتی که به موقع تشخیص داده شود و درمان آن آغاز گردد، اثرات کمی از خود روی پوست به جا می‌گذارد.

16 ساعت پیش بیماری

راه درمان سالک چیست؟ از درمان دارویی تا راه های خانگی

درمان سالک غیر ممکن نیست؛ پس لطفا این باور غلط را کنار بگذارید. در ابتدا باید سرعت عمل داشته باشید و خیلی زود به یک پزشک متخصص مراجعه کنید. پزشک از بین راه‌های درمانی زیادی که وجود دارد بهترین مورد را برایتان شروع خواهد کرد.

19 ساعت پیش بیماری

بیماری سالک یا لیشمانیوز چیست؟ این بیماری درمان پذیر است؟

بیماری سالک از آن دسته بیماری‌های پوستی است که اگر درمان نشود در اعتماد بنفس فرد مبتلا تاثیر زیادی خواهد داشت. این بیماری می‌تواند به مرور زمان تشدید پیدا کند و فرم پوست را تغییر دهد.

2 روز پیش بیماری

واسکولیت چیست؟ چه علائم و راه درمانی دارد؟

واسکولیت یا رگ آماس نوعی بیماری ناشی از التهاب و آسیب به عروق پوستی است که باعث ایجاد علائمی مانند قرمزی، خارش و درد در پوست و اسیب دیدگی بافت و اندام‌های مجاور می‌شود. علت دقیق واسکولیت پوستی هنوز مشخص نیست، اما عواملی مانند عوامل ژنتیکی، التهابات عفونی، آسیب مکانیکی و تحریکات خارجی می‌توانند باعث بروز التهاب رگ شوند.

2 روز پیش بیماری

هماتوم چیست و چگونه درمان میشود؟

به تشکیل و تجمع خون به صورت غیرطبیعی درون بافت بدن، هماتوم می‌گویند که معمولا به‌خاطر ضربه، سقوط، جراحت یا بیماری ایجاد می‌شود. از نشانه‌های شایع آن می‌توان به درد، تورم، احساس داغی و التهاب اشاره کرد. برای مدیریت هماتوم‌، اقداماتی مانند استراحت، استفاده از کمپرس سرد، کاهش فشار به قسمت آسیب دیده، مصرف داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی و در برخی موارد، خدمات پزشکی تخصصی لازم هستند.

3 روز پیش بیماری

سکته گوش چیست و چگونه درمان میشود؟

سکته گوش یا کری ناگهانی گوش، حالتی است که شنوایی فرد به‌سرعت و بدون دلیلی در یک لحظه یا به‌صورت تدریجی طی دو سه روز از دست می‌رود. علت اصلی سکته گوش، اختلال در اندام‌های شنوایی گوش داخلی است و معمولا فقط یک گوش را درگیر می‌کند.

3 روز پیش بیماری

علائم هپاتیت چیست؟ آیا میتوان این علائم را به سادگی تشخیص داد؟

علائم هپاتیت چیست؟ این علائم به سادگی قابل تشخیص و مشاهده هستند؟ در مقابل مشاهده نشانه های هپاتیت باید چه اقدامی انجام داد؟ پاسخ این سوالات را در این مقاله بخوانید.

6 روز پیش بیماریعلائم

متاستاز ریه چیست و چگونه درمان میشود؟

متاستاز ریه به وضعیتی اشاره دارد که سرطان از سایر قسمت‌های بدن به ریه منتقل شده است. این وضعیت به عنوان یکی از مراحل پیشرفته سرطان به شمار می‌آید. علائم متاستاز ریه ممکن است شامل سرفه مزمن، درد در سینه، تنگی نفس، لاغری بیش از حد و غیره باشد. درمان متاستاز ریه معمولاً شامل ترکیبی از روش‌های مختلف مانند جراحی، شیمی درمانی، ترکیبات هدفمند، و تابش درمانی است.

6 روز پیش بیماری

متاستاز کبد چیست و چگونه درمان میشود؟

متاستاز کبد به وضعیتی اشاره دارد که سلول‌های سرطانی در ابتدا در جایی دیگر از بدن شیوع پیدا می کنند و سپس به کبد منتقل شده یا به اصطلاح متاستاز و در آنجا رشد می‌کنند. علائم متاستاز کبد ممکن است شامل درد در ناحیه کبدی، تورم شکم، کاهش وزن، ضعف عمومی، و غیره باشد. درمان متاستاز کبد شامل روش‌هایی مانند جراحی برداشتن تومور، شیمی درمانی، ترکیبات هدفمند، و تابش درمانی است.

7 روز پیش بیماری

متاستاز مغز چیست و چگونه درمان میشود؟

متاستاز مغز یک نوع تومور مغزی است که از سلول‌های غیرطبیعی در مغز تشکیل می‌شود. این سلول‌های سرطانی در واقع ابتدا در جایی دیگر از بدن شیوع پیدا کرده‌اند و سپس به مغز رسیده‌اند و در آنجا رشد می‌کنند. علائم متاستاز مغزی می‌تواند شامل سردرد، تغییرات در دید و حالت و همچنین علائم عصبی دیگر باشد.

7 روز پیش بیماری

متاستاز استخوان چیست و چگونه درمان میشود؟

متاستاز استخوان وضعیتی است که سرطان از ناحیه‌های دیگر بدن به استخوان‌ها منتقل شده است. این وضعیت می‌تواند علائمی نظیر درد استخوانی مزمن، شکستگی استخوانی و ضعف عمومی را ایجاد کند. درمان متاستاز استخوان ممکن است شامل روش‌هایی مانند شیمی درمانی، ترکیبات هدفمند، تابش درمانی و در برخی موارد جراحی باشد.

7 روز پیش بیماری