آزمایش

آزمایش های تشخیصی شاید اولین قدم و مهمترین قدم در مسیر سلامت شما باشه. شما باید نسبت به علائم خودتون آگاه باشید و در صورتی که حالتون خوب نیست با مشورت دکتر؛ حتما برای دادن آزمایش اقدام کنید.

علاوه بر اون بد نیست بدونید که آزمایش هایی هستند که لازم نیست حتما علائمی باشه تا به سراغشون برید. شما هر ساله باید آزمایش خون بدید، هورمون ها رو چک کنید و یا از تست پاپ اسمیر و یا پروستات هم که قطعا از اهمیتشون آگاه هستید.

در این دسته بندی؛ دکترتو سعی کرده همه آزمایش های عمومی و تخصصی رو براتون آماده کنه. شما با مراجعه به این مقالات؛ می تونید تا حدودی خودکفا بشید. شرایط قبل از دادن هر آزمایش، کارهایی که باید بکنید و یا نباید بکنید رو بدونید. مهمتر از همه اینا؛ می تونید نتیجه آزمایش های خودتون رو بخونید و حتی تفسیر کنید.

پس برای اینکه دانش خودتون رو در بخش آزمایش ها بالا ببرید به این دسته سر بزنید.

نمونه برداری زگیل تناسلی چگونه انجام می شود؟

نمونه برداری زگیل تناسلی روش تشخیصی است که در مواردی تجویز می‌شود که زگیل‌ها با معاینه قابل تشخیص نباشند. در این روش، نمونه‌ای از بافت یا سلول‌های زگیل تناسلی برداشته و به آزمایشگاه ارسال می‌شود تا تحت بررسی‌های مختلف قرار گیرد. بیوپسی زگیل تناسلی می‌تواند به تشخیص بیماری‌هایی مانند سرطان زگیل تناسلی، عفونت‌ها، التهابات و تغییرات غیرطبیعی دیگر در زگیل تناسلی کمک کند.

2 هفته پیش آزمایشزندگی سالمسلامت جنسی

تشخیص زگیل تناسلی با چه آزمایش هایی ممکن است؟

تشخیص زگیل‌ تناسلی باید توسط پزشک متخصص با معاینه جسمی اولیه و شرح حال جنسی بیمار و انجام آزمایش‌های لازم صورت بگیرد. در برخی موارد که معاینه کافی نباشد یا زگیل‌ها با چشم غیرمسلح قابل مشاهده نباشند، یا احتمال سرطانی بودن زگیل‌ها باشد، پزشک برای تشخیص زگیل تناسلی، سراغ نمونه‌ برداری می‌رود. با مراجعه به پزشک متخصص و پیروی از دستورات و درمان‌های مورد تجویز آنها، می‌توانید بهبودی و درمان مناسب را تجربه کنید.

2 هفته پیش آزمایشزندگی سالمسلامت جنسی

نوار گوش چیست؟ هر آنچه باید در مورد آن بدانید.

ادیوگرام یا نوار گوش، نموداری است که آستانه صوتی برای فرکانس‌های استاندارد را نشان می‌دهد. نوار گوش، میزان و نوع کم شنوایی را محاسبه و به شکل تصویری نشان می‌دهد. محور Y در نوار گوش، شدت صوتی برحسب دسی‌بل و محور X، فرکانس محاسبه شده برحسب هرتز است.

1 ماه پیش آزمایش

طب کار چیست؟ جامع ترین اطلاعات در مورد آن

طب کار، حوزه‌ کاری در سلامت عمومی است که بیشترین میزان سلامت و رفاه جسمی، روانی و اجتماعی کارکنان در تمام مشاغل را حفظ و ترویج می‌کند.

2 ماه پیش آزمایش

نوار عصب کمر چیست و چگونه انجام میشود؟

نوار عصب کمر برای ارزیابی و تشخیص مشکلات عصبی و عضلانی در ناحیه کمر و اطراف آن استفاده می‌شود. این آزمایش به پزشک کمک می‌کند تا علت علائم مرتبط با مشکلات عصبی و عضلانی در ناحیه کمر را شناسایی و طرح درمان مناسبی را تعیین کند.

3 ماه پیش آزمایش

نوار عصب سیاتیک و هر آنچه باید در مورد آن بدانید.

نوار عصب سیاتیک با هدف ارزیابی و تشخیص مشکلات عصبی و عضلانی در ناحیه کمر و اطراف آن استفاده می‌شود. پزشک با استفاده از این آزمایش می‌تواند علت مشکلات سیاتیک را تشخیص دهد و طرح درمان مناسبی را تعیین کند.

3 ماه پیش آزمایش

نوار عصب چشم چیست و چگونه انجام میشود؟

سیگنال‌های الکتریکی به واسطه واکنش سیستم بینایی به محرک‌های بصری ایجاد می‌شوند. این سیگنال‌ها درواقع فعالیت نورونی کورتکس بینایی در واکنش به محرک‌های بصری را توصیف می‌کنند. از آنجایی که نوار عصب چشم تکنیکی غیرتهاجمی برای مانیتور کارکرد سیستم بینایی است عمدتا در کلینیک‌ها و محیط‌های پژوهشی و آزمایشگاهی برای ارزیابی شدت بینایی، ناهنجاری‌های میدان دید و دیگر مشکلات بینایی به‌کار می‌رود. سلول‌های گانگلیونی شبکیه در واکنش به محرک نوری و ارتباط با قشر بینایی مغز از طریق عصب‌های نوری باعث تولید پتانسیل برانگیخته بینایی می‌شوند.

3 ماه پیش آزمایش

نوار عصب مثانه و هر آنچه باید در مورد آن بدانید.

نوار عصب مثانه یا تست یورودینامیک یک تست تشخیصی برای ارزیابی عملکرد مثانه و سیستم ادراری است که فعالیت عصبی مثانه، حجم ادرار، فشار داخلی مثانه و زمان تخلیه ادرار را بررسی می‌کند. الکترودهایی که روی پوست قرار می‌گیرند، سیگنال‌های الکتریکی مربوط به فعالیت عصبی مثانه را ثبت می‌کند.

3 ماه پیش آزمایش

نوار عصب پا چیست و چه کاربردی دارد؟

الکترومیوگرافی پا یک آزمون تشخیصی جهت بررسی عملکرد عضلات و عصب‌های پا با استفاده از الکترودها است که نقاط ضعف عضلات، آسیب عصبی و اختلالات عصبی را تشخیص می‌دهد. در طول انجام الکترومیوگرافی پا، الکترودها به عضلات نزدیک قرار می‌گیرند و سیگنال‌های الکتریکی تولید شده در طول حرکت عضلات ثبت می‌شوند. این آزمایش اختلالات عصبی مربوط به عصب‌های احساسی و حرکتی در پاها را شناسایی می‌کند.

3 ماه پیش آزمایش

نوار عصب و عضله چیست و چه کاربردی دارد؟

الکترومیوگرافی (EMG) آزمایش تشخیصی برای ارزیابی عملکرد عضلات و فعالیت الکتریکی، بررسی اختلالات عضلانی-اسکلتی، اعصابی و عضلانی-عصبی است که برای تشخیص بیماری‌های مربوط به عضلات و عصب‌ مانند اسکلروز چندگانه (ام اس)، نوروپاتی و پلیومیوزیت، اختلالات عصبی مانند صرع و پارکینسون و همچنین ارزیابی صحت عملکرد عضلات پس از صدمات و جراحی‌ها مورد استفاده قرار گیرد

3 ماه پیش آزمایش

نوار عصب دست چیست و چگونه گرفته میشود؟

نوار عصب و عضله دست یک آزمایش تشخیصی برای بررسی عملکرد عصب‌ دست است که الکترودهای کوچکی روی پوست دست قرار می‌گیرند و سیگنال‌های الکتریکی تولید شده توسط عصب‌های دست ضبط می‌شوند. این آزمایش برای تشخیص بیماری‌ها و اختلالاتی تجویز می‌شود که عملکرد عصب‌ و عضله دست را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

3 ماه پیش آزمایش

تست تشخیص پانیک چیست و چگونه انجام میشود؟

تست تشخیص پانیک به منظور تشخیص اختلالات اضطرابی مانند اختلال حمله‌های پانیک مورد استفاده قرار می‌گیرد. این تست شامل مجموعه‌ای از سوالات و روش‌های مشخص است که برای ارزیابی نشانه‌ها و علائم حملات پانیک استفاده می‌شود. اهمیت این تست در تشخیص صحیح و درمان موثر حملات پانیک است.

4 ماه پیش آزمایشبیماریسلامت روان