مادر و کودک

علت ریزش مو در شیردهی چیست و چه راه درمانی دارد؟

ریزش مو در شیردهی یکی از عوارض و اتفاقات بعد بارداری، زایمان و شیردهی است که به خاطر تغییرات هورمونی و کاهش میزان استروزن در بدن مادر روی می‌دهد. معمولا با تعادل هورمون‌ها به مرور این مشکل برطرف می‌شود.

5 روز پیش پوست و موزندگی سالمزیباییمادر و کودک

بانک خون بند ناف چیست و چه کاربردی دارد؟

به مکانی که سلول‌های بنیادی در آنجا نگهداری می‌شود بانک خون بند ناف می‌گویند. این سلول‌ها، از بند ناف و جفت به دست می‌آیند و می‌توان با ذخیره خون بند ناف، در صورت نیاز در آینده از آنها استفاده کرد.

2 هفته پیش زندگی سالممادر و کودک

هزینه ذخیره سازی خون بند ناف چقدر است؟

هزینه ذخیره سازی خون بند ناف متغیر است و بسته به موقعیت جغرافیایی، سیاست‌های هر بانک خون بند ناف و خدمات اضافی ممکن است متفاوت باشد. این هزینه معمولاً شامل هزینه جمع آوری نمونه، هزینه پردازش و ذخیره سازی و هزینه‌های مرتبط با حفظ نمونه‌ها در طول زمان است. برخی از بانک‌های خون بند ناف ممکن است پلان‌های مختلفی ارائه دهند که هزینه‌ها و خدمات آن‌ها متفاوت باشد.

3 هفته پیش زندگی سالممادر و کودک

چگونه خون بند ناف را نگه داریم؟ (نگهداری از خون بند ناف)

برای نگهداری و ذخیره سازی خون بند ناف باید از بانک خون استفاده کرد. خون بند ناف پس از تولد نوزاد جمع‌آوری شده و در بانک‌های خون بند ناف نگهداری می‌شود. این بانک‌ها امکان ذخیره سلول‌های بنیادی موجود در خون بند ناف را فراهم می‌کنند و در موارد نیاز برای درمان بیماری‌های خونی یا سایر بیماری‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

3 هفته پیش زندگی سالممادر و کودک

بند ناف چیست؟ ساختار و اختلالات آن

بند ناف یک عضو لوله‌ای باریک است که جنین را در رحم مادر به جفت متصل می‌کند. این عضو منبع تغذیه جنین است و وظیفه انتقال خون بین جنین و جفت را بر عهده دارد. سرخرگ‌های بند ناف خون غنی از اکسیژن و مواد غذایی را از مادر به جنین منتقل می‌کنند، در حالی که سیاهرگ آن خون کثیف و دی‌اکسید کربن را از جنین به مادر باز می‌گرداند. این عضو از مرحله بارداری تا زمان تولد جنین و حتی پس از آن نقش بسیار مهمی دارد.

3 هفته پیش زندگی سالممادر و کودک

استفراغ نوزاد و صفر تا صد آنچه باید بدانید.

استفراغ نوزاد بعد از شیرخوردن و آروغ زدن، اتفاق عادی است که ممکن است بنا به دلایل مختلفی ازجمله سرعت بالای مکیدن، ورود هوا به معده یا پرخوری ایجاد شود.

3 هفته پیش بیماریزندگی سالممادر و کودک

واکسن دوماهگی نوزاد و همه مواردی که باید رعایت کنید.

واکسن دوماهگی نوزاد، با هدف تقویت سیستم ایمنی بدن در مقابل بیماری‌های عفونی و محافظت از نوزاد در برابر خطرات جدی مانند عفونت‌های باکتریایی و ویروسی در مراحل اولیه زندگی تزریق می‌شود.

3 هفته پیش زندگی سالممادر و کودک

عمل لوزه در کودکان و علت ضرورت این جراحی

در صورتی‌ که کودک دچار درد، عفونت یا التهاب مزمن گلویی، اختلال در خواب و آپنه شود، پزشک دستور عمل لوزه را تجویز می‌کند. عمل برداشتن لوزه‌ها از دهان حدود نیم ساعت طول می‌کشد. از عوارض آن می‌توان به درد و خونریزی اشاره کرد.

3 هفته پیش زندگی سالممادر و کودک

‏سوختگی پای نوزاد و هر آنچه باید درباره آن بدانید.

سوختگی پای نوزاد نوعی درماتیت و التهاب پوستی در نواحی باسن، ران و اندام تناسلی نوزاد است که به‌خاطر استفاده از پوشک خیس یا کثیف برای مدت طولانی ایجاد می‌شود.

1 ماه پیش زندگی سالممادر و کودک

عمل سرکلاژ چیست؟ هر آنچه باید در مورد این جراحی بدانید.

عمل سرکلاژ دهانه رحم، روشی برای جلوگیری از باز شدن زودتر از موعد رحم و زایمان زودرس است که در خانم‌های با ضعف رحم و سابقه سقط مکرر انجام می‌شود.

2 ماه پیش زندگی سالممادر و کودک

عفونت های بارداری را بیشتر بشناسید.

تشخیص و درمان به موقع انواع عفونت های بارداری به جلوگیری از عوارض احتمالی آن‌ها کمک زیادی خواهد کرد. همچنین آشنایی با روش‌های پیشگیری از ابتلا به عفونت های حاملگی به حفظ سلامت مادر و جنین کمک می‌کند.

3 ماه پیش زندگی سالممادر و کودک

تست نمونه برداری از پرزهای جفت (cvs) چیست و چه عوارضی دارد؟

تست نمونه برداری از پرزهای جفت (cvs)،  آزمایشی است که در دوران بارداری برای تشخیص یا بررسی وجود بیماری ژنتیکی یا کروموزومی در جنین مانند سندرم داون، سندرم ادواردز یا سندرم پاتو تجویز می‌شود. این تست جزء تست‌های قبل از تولد است که شامل نمونه برداری از بافت جفت می‌شود.

3 ماه پیش آزمایشزندگی سالممادر و کودک