همه چیز درباره کارسینوم مجاری شیری درجا!
موضوعات پزشکی مرتبط: بیماری

همه چیز درباره کارسینوم مجاری شیری درجا!

نویسنده:طلوع حقیقت
| تاریخ انتشار: 30 خرداد 1401
| آخرین به‌روزرسانی: 30 خرداد 1401
| تعداد نظرات:بدون نظر
کارسینوم مجاری شیری درجا نوعی سرطان سینه غیرتهاجمی و شکل اولیه‌ی سرطان سینه است. این سرطان به نواحی مجاور متاستاز نمی کند و می‌توان آن را به خوبی درمان کرد. احساس توده در سینه، ترشحات خونی از نوک پستان و درد از علائم این بیماری است.
کارسینوم مجاری شیری درجا چیست

آنچه در این مقاله می‌خوانید

کارسینوم مجاری شیری درجا یا (Ductal carcinoma in situ (DCIS نوعی سرطان سینه غیرتهاجمی است که از مجاری شیری شروع می‌شود و به ‌این دلیل که به بافت سالم اطراف پستان سرایت نمی‌کند به ‌آن سرطان غیرتهاجمی می‌گویند. این بیماری معمولاً خطر مرگ ندارد، اما مبتلایان به آن به ‌نسبت افراد سالم ریسک بالاتری برای ابتلا به سرطان سینه تهاجمی در سال‌های بعد دارند.

بر اساس آمار انجمن سرطان آمریکا، نزدیک به ۲۰ درصد موارد جدید ابتلا به سرطان سینه از نوع کارسینوم مجاری شیری درجا هستند. در ادامه با ما همراه باشید تا با علائم، تشخیص و درمان کارسینوم مجاری شیری درجا بیشتر آشنا شوید. پیشنهاد می‌کنیم که با دریافت مشاوره آنلاین و تلفنی و یا معاینه حضوری توسط دکتر زنان و متخصص انکولوژی دکترتو در تشخیص و درمان بیماری‌تان، مؤثرتر باشید.

مشاوره با متخصصان
زنان و زایمان
دکترِتو

کارسینوم مجاری شیری درجا چیست؟

کارسینوم مجاری شیری درجا که کارسینوم داکتال درجا یا سرطان مجاری در محل (DCIS) هم نامیده می‌شود به رشد سلول‌های غیرطبیعی در مجاری شیر در پستان می‌گویند. این بیماری اولین شکل سرطان پستان از نوع غیرتهاجمی است که صرفاً در همان مجرای شیری باقی می‌ماند و در طول ماموگرافی برای غربالگری سرطان سینه یا معاینه توده پستانی مشاهده می‌شود.

سرطان درجا چیست؟

سرطان درجا اولین مرحله سرطان است. چون سلول‌های سرطانی در همان محل اصلی خود باقی مانده و به اطراف سرایت پیدا نمی‌کنند، به آن سرطان درجا (in situ) می‌گویند. منشأ بیش از ۹۰ درصد سرطان‌های پستان همین سلول‌های سطحی مجاری شیر هستند. رشد سلول‌های بدخیم در مجرای شیر در صورتی که از مجرا عبور نکرده و وارد بافت پستان نشود سرطان درجا یا کارسینوم درجا نامیده می‌شود، اما وقتی نسوج پستانی درگیر بشوند با بیماری کارسینوم تهاجم سروکار داریم.

سرطان مجاری شیری چیست؟

سرطان مجاری شیری یا همان کارسینوم شیری مهاجم (Invasive ductal carcinoma (IDC)) شایع‌ترین نوع سرطان سینه است که حدود ۸۰ درصد تمام سرطان‌های سینه را به‌ خود اختصاص می‌دهد. سرطان مجاری شیری از مجاری شیری موجود در سینه شروع می‌شود که شیر را از غدد شیری (لوبول‌ها) به نوک پستان می‌رسانند. این نوع سرطان سینه به بافت‌های اطراف پستان هم انتشار پیدا می‌کند.

کارسینوم مجاری شیری درجا چیست
منشأ بیش از ۹۰ درصد سرطان‌های پستان همین سلول‌های سطحی مجاری شیر هستند.

علائم کارسینوم مجاری شیری درجا چیست؟

به نقل از «breastcancer» کارسینوم شیری درجا علائم مشخصی مثل ایجاد توده پستانی یا درد در سینه‌ها ندارد، اما گاهی با علائم زیر همراه است:

 • ترشح خون‌آلود از نوک پستان
 • تشکیل توده در پستان
 • تشکیل خوشه‌های کوچک کلسیفیکاسیون در شکل و اندازه‌های مختلف و نامنظم که در ماموگرافی دیده می‌شوند از علائم کارسینوم مجاری شیری درجا است.

درد سرطان سینه چگونه است؟

درد معمولاً واکنش بدن فرد نسبت به بیماری‌های مختلف است. مراحل اولیه سرطان سینه عمدتاً بدون علائم و نشانه خاصی هستند، اما با بزرگ‌تر شدن تومورها علائم بیماری هم مشخص‌تر می‌شوند. توده‌ای که در پستان ایجاد می‌شود حتی اگر سرطانی هم باشد معمولاً درد ندارد، اما درد و حساسیت در پستان‌ها نشانه سرطان سینه هستند. یعنی سرطان سینه با درد ناشی از لمس سینه یا درد ناشی از سنگینی توده در پستان‌ها همراه است. البته هرگونه دردی در ناحیه پستان لزوماً نشانه سرطان سینه نیست، گاهی تغییرات هورمونی هم می‌تواند باعث درد سینه شوند.

علائم کارسینوم مجاری شیری درجا
سرطان سینه با درد ناشی از لمس سینه یا درد ناشی از سنگینی توده در پستان‌ها همراه است.

تشخیص کارسینوم مجاری شیری درجا به چه صورت است؟

کارسینوم مجاری شیری درجا معمولاً در آزمایش غربالگری سرطان سینه کشف می‌شود. پزشک در صورت مشاهده علائم اولیه، برای تشخیص کارسینوم مجاری شیری درجا آزمایش‌های زیر را تجویز می‌کند:

 • معاینه بدنی پستان‌ها
 • ماموگرافی
 • سونوگرافی
 • ام آر آی (MRI)
 • نمونه‌برداری

راه های درمان کارسینوم مجاری شیری درجا

به نقل از «uptodate» در بیشتر موارد مبتلایان به کارسینوم مجاری شیری درجا احتمال بهبودی بالا است و تومور قابل درمان و غیرقابل بازگشت است. برخی از روش‌های درمان سرطان سینه برای درمان این بیماری هم می تواند استفاده شود. روش‌های درمانی پیشنهادی برای مبتلایان به این بیماری شامل این موارد می‌شوند:

 • لامپکتومی (جراحی حفظ پستان) و پرتودرمانی
 • جراحی برداشتن پستان (ماستکتومی)
 • لامپکتومی و هورمون درمانی
 • شرکت در یک کار آزمایی بالینی که نظارت دقیق را با جراحی مقایسه می‌کند.

پیشنهاد می‌کنیم که با دریافت مشاوره آنلاین و یا معاینه حضوری توسط فوق تخصص زنان و زایمان دکترتو در تشخیص و درمان بیماری‌تان، مؤثرتر باشید.

مشاوره با متخصصان
خون و آنکولوژی
دکترِتو

راهی برای پیشگیری از کارسینوم مجاری شیری درجا وجود دارد؟

با رعایت برخی نکات می‌توان از ابتلا به کارسینوم مجاری شیری درجا پیشگیری کرد و ریسک ابتلا به سرطان سینه را کاهش داد:

 • در مورد خطرات و مزایای هورمون درمانی در دوران یائسگی با پزشکتان مشورت کنید، چراکه برخی ترکیبات هورمون درمانی، ریسک ابتلا به سرطان سینه را بالا می‌برند. بهتر است پایین‌ترین دوز هورمون‌ درمانی در کمترین بازه زمانی انتخاب شود.
 • مصرف الکل و دخانیات را از زندگی خود کنار بگذارید.
 • حداقل روزی ۳۰ دقیقه ورزش کنید.
 • چاقی یکی از فاکتورهای خطر است که ریسک ابتلا به سرطان پستان پس از یائسگی را افزایش می‌دهد. سعی کنید وزن ایده‌آل خود را حفظ کنید.
 • در صورتی که سابقه خانوادگی سرطان پستان دارید حتماً باید زیر نظر پزشک آزمایش‌های غربالگری را انجام دهید و داروهای پیشگیرانه مصرف کنید.
پیشگیری از کارسینوم مجاری شیری درجا
انجام تست‌های غربالگری سرطان سینه مانند ماموگرافی به تشخیص زودهنگام و حتی پیشگیری از این بیماری کمک می‌کند.

سؤالات متداول شما

در این مطلب سعی کردیم تمامی جوانب کارسینوم مجاری درجا را با هم بررسی کنیم. در ادامه به سؤالات پرتکرار کاربران در مورد این بیماری پاسخ می‌دهیم. اگر سؤالی دارید که در این مطلب پاسخی برای آن پیدا نکرده‌اید، لطفا سؤال خود را در انتهای این مطلب برای ما کامنت کنید تا کارشناسان دکترتو در اولین فرصت به آن پاسخ بدهند.

آیا این بیماری کشنده است؟

این بیماری غیرکشنده است، اما ریسک ابتلا به سرطان سینه تهاجمی و متاستاز را بیشتر می‌کند.

آیا ممکن است کارسینوم مجاری درجا علائمی نداشته باشد؟

بله، در بیشتر موارد بدون علائم و نشانه است.

کارسینوم مجاری درجا خطرناکترین نوع و درجه سرطان سینه است؟

این بیماری نخستین شکل سرطان پستان از نوع غیرتهاجمی است که صرفاً در همان مجرای شیر باقی می‌ماند و معمولاً مرگبار نیست.

سرطان درجا زودرس ترین سرطان سینه است؟

بله، سرطان درجا زودرس‌ترین مرحله سرطان سینه است که چون سلول‌های سرطانی در همان محل اصلی خود باقی مانده و به اطراف سرایت پیدا نمی‌کنند به آن سرطان درجا می‌گویند.

در کارسینوم مجاری درجا نیاز به جراحی برداشتن پستان (ماستکتومی) است؟

در صورتی که بیماری بخش زیادی از پستان را درگیر کند، چند قسمت از پستان مبتلا شده باشد یا بیمار شرایط پرتو درمانی را نداشته باشد، جراحی برداشتن پستان (ماستکتومی) انجام می‌شود.

آیا کارسینوم مجاری درجا عود می کند؟

ریسک عود بیماری در مبتلایانی که عمل لومپکتومی همراه با پرتو درمانی داشته‌اند بین ۵ تا ۱۵ درصد است. ریسک عود بیماری در بیمارانی که عمل جراحی ماستکتومی انجام دادند کمتر از ۲ درصد است.

کارسینوم مجاری درجا در ماموگرافی مشخص می شود؟

این بیماری نخستین شکل سرطان پستان از نوع غیرتهاجمی است که صرفاً در همان مجرای شیر باقی می‌ماند و در طول ماموگرافی برای غربالگری سرطان سینه یا معاینه توده پستانی مشاهده می‌شود.تشخیص کارسینوم مجاری شیری درجا با ماموگرافی

آیا کارسینوم مجاری درجا متاستاز می کند؟

خیر از آنجایی که کارسینوم مجاری درجا نوعی سرطان سینه غیرتهاجمی است به سایر اندام‌های بدن متاستاز نمی‌دهد.

تفاوت سرطان کارسینوم مجاری درجا یا کارسینوم لوبولار درجا چیست؟

سرطان کارسینوم مجاری درجا (DCIS) کاملاً برعکس کارسینوم لوبولار درجا است که در آن، ریسک ابتلا به سرطان سینه تهاجمی در یک یا هردو سینه به ‌مرور زمان بیشتر می‌شود، اما کارسینوم مجاری درجا صرفاً نشانه و علامت پیش آگهی‌دهنده سرطان تهاجمی محسوب می‌گردد.

آیا کارسینوم مجاری درجا همان سرطان سینه استیج صفر است؟

بله، به کارسینوم مجاری درجا، سرطان سینه استیج صفر هم می‌گویند.

کارسینوم مجاری درجا چند نوع است؟

کارسینوم مجاری درجا بسته به بروز تومور چند نوع دارد:
۱. میکروپاپیلاری
۲. پاپیلاری
۳. جامد (solid)
۳. کریبریفورم (cribriform)
۴. کمدو (comedo).

کارسینوم داکتال مهاجم چیست؟

کارسینوم داکتال مهاجم نزدیک به ۸۰ درصد سرطان‌های تهاجمی سینه در خانم‌ها و ۹۰ درصد در مردان را در بر می‌گیرد که از مجاری شیری در پستان شروع می‌شود و به دیواره‌های مجاری و بافت اطراف سینه سرایت می‌کند و احتمال متاستاز به سایر اندام‌های بدن هم دارند.

آیا این بیماری در دختران نیز دیده می شود؟

تقریباً ۲۰ درصد تمام مبتلایان به این بیماری را دختران جوان تشکیل می‌دهند.

برای درمان این بیماری به چه پزشکی مراجعه کنیم؟

از آنجایی که علائم در همه یکسان نیست در وهله نخست باید به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید تا معاینه بدنی کامل برای تشخیص توده یا غده سرطانی انجام شود. پزشک فوق تخصص زنان و زایمان می‌تواند ماموگرافی یا سونوگرافی تجویز کند. جراح سینه، رادیولوژیست و آنکولوژیست از دیگر متخصصانی هستند که برای درمان این بیماری باید به آنها مراجعه کنید.

مشاوره با متخصصان
زنان و زایمان
دکترِتو

نتیجه گیری و راهنمای مراجعه به پزشک

هرچند که کارسینوم مجاری شیری درجا سرطان سینه غیرتهاجمی است که خطر مرگ ندارد، اما ریسک ابتلا به سرطان پستان را چند برابر می‌کند. از آنجایی ‌که این بیماری علائم خاصی هم ندارد، بهتر است آزمایش‌های غربالگری را جدی بگیرید. برای درمان معمولاً برداشتن سلول‌های غیرطبیعی با روش جراحی، هورمون درمانی و جراحی برداشتن پستان تجویز می‌شوند.

یادتان باشد که سبک زندگی سالم و حفظ وزن مناسب هم می‌توانند در پیشگیری از این بیماری مؤثر باشند. پیشنهاد می‌کنیم که با دریافت مشاوره آنلاین و یا معاینه حضوری توسط متخصص زنان و دکتر انکولوژی دکترتو در تشخیص و درمان بیماری‌تان، مؤثرتر باشید.

دکترتو مراقب سلامتی شماست!

https://www.uptodate.com/contents/ductal-carcinoma-in-situ-treatment-and-prognosis/print
https://www.breastcancer.org/types/invasive-ductal-carcinoma
https://www.breastcancer.org/types/ductal-carcinoma-in-situ
https://www.cancer.org/cancer/breast-cancer/treatment/treatment-of-breast-cancer-by-stage/treatment-of-ductal-carcinoma-in-situ-dcis.html
https://www.cancer.org/cancer/breast-cancer/about/types-of-breast-cancer/dcis.html
https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/breast-cancer/ductal-carcinoma-in-situ
https://www.bcna.org.au/understanding-breast-cancer/what-is-breast-cancer/ductal-carcinoma-in-situ/
برچسب‌ها:
این مقاله پزشکی را با دیگران به اشتراک بگذارید:
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin
Share on facebook
Share on pinterest
Share on email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکترتو از بین بیش از ۱۲۰۰۰ دکتر و متخصص دکترِتو پیدا کن

دکترِتو را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

کانال تلگرام

صفحه اینستاگرام