خارش واژن چه علتی دارد و چگونه آن را درمان کنیم؟

0
vaginal-itching
خارش واژن

خارش واژن عارضه ناراحت‌کننده‌ای است که زندگی روزمره هر فرد را مختل می‌کند. این اتفاق حداقل یا بار برای تمام خانم‌ها اتفاق افتاده‌است. بدن با نشانه‌های مختلف با ما می‌گوید که مشکلی وجود دارد. اگر در ناحیه واژینال دچار خارش شده‌اید، یعنی اتفاقی افتاده‌است که نباید آن را نادیده گرفت.

خارش واژن عمدتا به‌دلیل استفاده از مواد تحریک‌کننده، عفونت‌ واژن یا یائسگی رخ می‌دهد، اما در موارد نادری ممکن است خارش به‌دلیل اختلالات پوستی، بیماری‌های مقاربتی، استرس یا سرطان ایجاد شود.

به هر حال این عوارض در بیشتر اوقات دلیلی برای نگرانی نیستند و معمولا به‌خودی‌خود درمان می‌شوند، اما طولانی‌شدن خارش واژن یا خارش شدید واژن علائمی هستند که شما برای بررسی آن باید به سرعت به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید.

اگر از خارش واژن رنج می‌برید باید با متخصص زنان مراجعه کنید تا علت آن مشخص و درمان شود. در دکترتو می‌توانید با بهترین متخصص زنان در شهر خود آشنا شوید، به آنها به‌صورت تلفنی یا آنلاین مشورت کنید و در صورت نیاز برای دریافت نوبت ویزیت حضوری اقدام کنید.

مشاوره با متخصصان
زنان و زایمان
دکترِتو

علت‌های خارش واژن

سلامت واژن بخش مهمی از سلامت کلی زنان است. مشکلات واژن می‌تواند بر باروری، تمایل جنسی و توانایی رسیدن به ارگاسم تأثیر بگذارد. خارش واژن علل مختلفی دارد که شناسایی هر علت و رفع آن می‌تواند این مشکل را از بین ببرد. در ادامه به بررسی این علت‌ها می‌پردازیم.

1. استفاده از البسه یا مواد بهداشتی و شیمیایی تحریک‌کننده‌

واکنش آلرژیک یکی از عوارض شایع است که به‌دلیل تماس با مواد شیمیایی تحریک‌کننده، در نقاط مختلف بدن ایجاد می‌شود. در برخی مواقع این مواد باعث ایجاد بثورات خارشی در ناحیه واژن می‌شوند. به طور کلی مواد شیمیایی که باعث تحریک ناحیه تناسلی می‌شوند عبارت‌اند از:

 • صابون
 • اسپری‌های زنانه
 • داروهای ضد بارداری موضعی
 • کرم‌ها
 • پمادها
 • مواد شوینده
 • نرم کننده‌های پارچه
 • دستمال توالت معطرش
 • دوش حمام.

شاید از خودتان بپرسید که دوش حمام چگونه باعث خارش در ناحیه واژن می‌شود؟ دوش حمام باعث می‌شود بخار در تمام فضای حمام پخش شود و در نتیجه بدن و واژن در یک محیط گرم و مرطوب قرار بگیرند. موجودات زنده موجود در بدن همچون باکتری‌ها و قارچ‌ها در محیط گرم و مرطوب رشد می‌کنند که رشد آن‌ها ممکن است باعث خارش واژن شوند.

گاهی برخی کرم‌ها و پمادهای بهداشتی یا محصولات بهداشتی معطر می‌توانند علت مشکل باشند. اگر بعد از استفاده از این مواد یا استفاده از لباس خاصی دچار خارش شده‌اید، احتمالا خودتان متوجه علت ماجرا خواهید شد. نهایتا چند روزی بعد از استفاده‌نکردن از آنها، خارش هم برطرف می‌شود.


2. برخی بیماری‌های پوستی

بیماری‌هایی همچون اگزما و پسوریازیس، گاهی اوقات عامل ایجاد خارش و قرمزی در ناحیه تناسلی بانوان هستند.

 • اگزما. این بیماری که با نام  درماتیت آتوپیک هم شناخته می‌شود، به‌دلیل آلرژی ایجاد می‌شود. اگزما درواقع جوشی قرمزرنگ همراه‌ با خارش است که در برخی زنان در ناحیه تناسلی ایجاد می‌شود و باعث خارش واژن می‌شود.
 • پسوریازیس. این بیماری بیشتر عوارض خود را در ناحیه پوست سر و مفاصل بروز می‌دهد، اما ممکن است در ناحیه تناسلی هم عوارضی را بروز دهد. عارضه پسوریازیس به‌شکل لکه‌های پوسته‌پوسته، قرمز و خارش‌دار است.

3. عفونت قارچی

مخمر یک قارچ طبیعی است که در واژن وجود دارد. این قارچ در حالت نرمال مشکلی را به وجود نمی‌آورد، اما اگر رشد مخمر کنترل نشود باعث عفونت و خارش واژن می‌شود.

عفونت قارچی واژن به‌دلیل استفاده مداوم از آنتی‌بیوتیک‌ها به وجود می‌آید، چراکه آنتی‌بیوتیک‌ها قارچ‌های مفید را همراه با قارچ‌های مضر ازبین‌می‌برد و شرایط را برای رشد بیش‌از‌حد مخمر ایجاد می‌کند. رشد مخمر باعث بروز علائمی همچون سوزش، خارش و ترشح واژن می‌شود.


4. واژینوز باکتریال

این بیماری هم دلایلی مشابه عفونت قارچی دارد. واژینوز باکتریال به‌دلیل از‌بین‌رفتن باکتری‌های مفید و رشد باکتری‌های مضر بروز می‌کند.

خارش واژن به‌همراه بوی بد واژن نشانه‌ی چیست؟ اگر این سؤال در ذهن شما شکل گرفته‌است در جواب باید بگویم که بوی بد واژن همراه‌با خارش نشانه واژینوز باکتریال است. ترشحات این بیماری نازک، خاکستری یا سفید‌رنگ است و گاهی اوقات به شکل کف ترشح می‌شود. البته این بیماری تنها علت بوی بد واژن نیست.

vaginal-itching
خارش واژینال دلایل مختلفی می‌تواند داشته باشد، از عفونت واژن گرفته تا برخی بیماری‌های مقاربتی.

5. بیماری‌های مقاربتی

اگر شما بدون رعایت نکات بهداشتی و محافظتی، رابطه جنسی داشته باشید ممکن است برخی بیماری‌های مقاربتی از طرف مقابل به شما منتقل شود. این بیماری‌ها عبارت‌ند از:

 • کلامیدیا
 • زگیل ناحیه تناسلی
 • سوزاک
 • تب خال ناحیه تناسلی
 • تریکومونیازیس.

این بیماری‌ها باعث علائمی همچون سوزش واژن، ترشحات سبز یا زرد، درد و خارش در ناحیه واژن می‌شوند.


6. یائسگی

با افزایش سن هورمون استروژن کمتری در بدن زنان ترشح می‌شود که نتیجه آن یائسگی است. با کاهش ترشح استروژن، مخاط واژن نازک می‌شود و باعث خشکی واژن می‌شود. اگر خشکی واژن درمان نشود باعث سوزش و خارش می‌شود.

اگر از خارش واژن رنج می‌برید باید با متخصص زنان مراجعه کنید تا علت آن مشخص و درمان شود. در دکترتو می‌توانید با بهترین متخصص زنان در شهر خود آشنا شوید، به آنها به‌صورت تلفنی یا آنلاین مشورت کنید و در صورت نیاز برای دریافت نوبت ویزیت حضوری اقدام کنید.

مشاوره با متخصصان
زنان و زایمان
دکترِتو

7. استرس

استرس فیزیکی و عاطفی از علل دیگر خارش واژن هستند. البته احتمال کمی دارد که خارش واژن به‌دلیل استرس باشد، اما غیرممکن نیست. استرس باعث تضعیف سیستم ایمنی می‌شود در نتیجه ممکن است بیماری‌هایی همچون عفونت واژن و واژینوز باکتریال بروز کنند.


8. سرطان فرج

سرطان فرج یک نوع سرطان است که در قسمت خارجی اندام تناسلی زن ایجاد می‌شود. ممکن است سرطان فرج باعث خارش در لُب‌های داخلی و خارجی واژن، کلیتوریس و دهانه واژن شود. احتمال بسیار کمی دارد که دلیل خارش واژن، سرطان فرج باشد، اما این سرطان ممکن است علائمی همچون خارش، خونریزی غیرطبیعی یا درد در ناحیه واژن را داشته باشد.


9. لیکن اسکلروزوس

لیکن اسلروزوس یک بیماری غیرمعمول است که باعث خارش واژن و ایجاد لکه‌های سفیدرنگ در ناحیه واژن می‌شود. زخم واژن، تاول، رابطه جنسی دردناک و سرطان فرج از عوارض لیکن اسکلروز هستند. برای درمان این بیماری از کورتیکواستروئیدها استفاده می‌کنند، اگر این درمان جوابگو نبود در مرحله بعد از داروهای تعدیل‌کننده‌ی سیستم ایمنی استفاده می‌کنند.


10. شپش ناحیه تناسلی

شپش‌ها موجودات خرچنگ‌مانند و ریزی هستند که به مو‌های درشت در نواحی مخلتف بدن می‌چسبند و باعث خارش شدید می‌شوند. اگر شما نظافت شخصی‌ را به‌خوبی رعایت نکنید و مو‌های ناحیه تناسلی را در زمان‌های مشخص کوتاه نکنید ممکن است به شپش ناحیه تناسلی دچار شوید.


11. دراماتیت تماسی

دراماتیت تماسی یکی از بیماری‌های است که به دلیل حساسیت بدن به یک ماده خارجی ایجاد می‌شود. بثورات خارشی و قرمزی ناحیه تناسلی از عوارض دراماتیت هستند. علت‌های بروز این بیماری عبارت‌اند از:

 • لوبرکانت‌های واژن و اسپرم‌کش‌ها
 • کاندوم لاتکس
 • پودر لباسشویی
 • لباس تنگ
 • دستمال توالت معطر و محصولات بهداشتی
 • شامپو بدن
 • نرم کننده‌های پارچه
 • تامپون و نوار بهداشتی.

گاهی اوقات دراماتیت تماسی در اثر فعالیت زیاد با لباس‌های تنگ و اصطکاک طولانی‌مدت در فعالیت‌های همچون دوچرخه‌سواری و سوارکاری هم ایجاد می‌شود.

خارش واژن می‌تواند دلایل بسیار مختلفی داشته باشد، از عفونت واژن و درماتیت تماسی گرفته تا سرطان فرج. تعیین دلیل این اتفاق اهمیت زیادی دارد.

درمان خارش واژن

بسته به دلیل ایجاد خارش، درمان‌های مختلفی وجود دارد که پزشکان در پیش می‌گیرند، با حذف علت خارش شما هم درمان خواهید شد.

1. درمان خارش ناشی از عفونت قارچی واژن

این بیماری عموما با استفاده از دارو‌های ضدقارچ درمان می‌شود. داروهای ضدقارچ به شکل قرص، کرم و پماد قابل‌ مصرف هستند. کنترل کمیت موجودات زنده فعال در بدن یک مسئله مهم و حیاتی است، پیشنهاد می‌کنیم که خودسرانه دارویی مصرف نکنید و از یک پزشک زنان برای رفع این مشکل مشاوره بگیرید.

2. درمان خارش ناشی از بیماری‌های مقاربتی

بیماری‌های مقاربتی عموما با مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها، داروهای ضدویروسی یا ضدانگل‌ها از بین می‌روند. برای تاثیرگذاری بهتر دارو‌ها باید آنها را به‌طور منظم و در ساعات مشخص مصرف کنید. همچنین در طول درمان نباید رابطه جنسی برقرار کنید.

3. درمان خارش ناشی از یائسگی

خارش ناشی از یائسگی را می‌توان با کرم استروژن، قرص یا حلقه واژن درمان کرد.

4. درمان خارش ناشی از علت‌های دیگر

بیشتر خارش‌های که در اثر عوامل دیگر ایجاد می‌شوند به‌خودی‌خود درمان می‌شوند. اگر می‌خواهید سرعت درمان را افزایش دهید می‌توانید از کرم‌ها یا لوسیون‌های استروئیدی برای کاهش التهاب و ناراحتی استفاده کنید، اما باید در نظر داشته باشید که از افراط در مصرف خودداری کنید، چراکه مصرف بیش‌از‌حد این دارو‌ها باعث التهاب مزمن و خارش می‌شوند.


5. قرص های مورد استفاده برای درمان خارش واژن

قبل از استفاده از هر قرص یا پمادی برای درمان خارش بهتر است با پزشک زنان مشورت کنید. برای این کار می‌توانید از مشاوره تلفنی یا آنلاین دکترتو استفاده کنید. قرص‌هایی که برای درمان خارش واژینال از آنها استفاده می‌شود عبارت‌اند از:

 • بهترین دارو برای پیشگیری از خارش ناحیه تناسلی Uqora Promote است.
 • برای تسکین سریع خارش، بسته ترکیبی Monistat 1 مناسب است.
 • بهترین کرم: کرم ضدخارش حداکثر استحکام Vagisil
 • بهترین دارو در دوران بارداری برای رفع خارش واژن Monistat 7 است.
vaginal-itching-treatment
ماست یونانی و سیر دو مورد از بهترین درمان‌های خانگی برای خارش هستند.

درمان خانگی و گیاهی خارش واژن

در برخی اوقات خارش به دلایل ساده‌ای ایجاد می‌شود که نیازی به مراجعه به پزشک ندارد و شما می‌توانید با به‌کارگیری شیوه‌هایی که به شما معرفی می‌کنیم خود را درمان کنید.

1. درمان خارش واژن با جوش‌شیرین

طبق تحقیقات تأیید شده‌است که جوش‌شیرین خاصیت ضدقارچی دارد و قارچ‌های مضر در ناحیه واژن را از‌ بین می‌برد. همچنین جوش‌شیرین با اثری که روی سلول‌های کاندیدا (نوعی قارچ) می‌گذارد در درمان اگزما و پسوریازیس هم مؤثر است. برای استفاده از جوش‌شیرین وان یا تشت خانه‌تان را پر از آب کنید و سپس به آن 4/1 فنجان جوش‌شیرین اضافه کنید و منتظر بمانید تا خوب در آب حل شود. در حدود 10 تا 40 دقیقه در وان بمانید.

اگر از خارش واژن رنج می‌برید باید با متخصص زنان مراجعه کنید تا علت آن مشخص و درمان شود. در دکترتو می‌توانید با بهترین متخصص زنان در شهر خود آشنا شوید، به آنها به‌صورت تلفنی یا آنلاین مشورت کنید و در صورت نیاز برای دریافت نوبت ویزیت حضوری اقدام کنید.

مشاوره با متخصصان
زنان و زایمان
دکترِتو

2. درمان خارش واژن با ماست یونانی

ماست یونانی یک محصول پروبیوتیک است که باعث رشد باکتری‌های مفید و ازبین‌رفتن قارچ مخمر در واژن می‌شود. مخلوط عسل و ماست یونانی تأثیر قوی‌تری نسبت به دارو‌ برای ازبین‌بردن عفونت قارچی دارد. برای استفاده از این مخلوط باید به روشی که در ادامه توضیح داده‌ایم عمل کنید:

 • برای تسکین خارش مقداری ماست را وارد واژن کنید.
 • شما می‌توانید یک تامپون را به ماست یونانی آغشته کنید و آن را داخل واژن قرار دهید.
 • اگر این روش‌ها را امتحان کردید، یک پد بپوشید تا ماست روی لباس شما نریزد.
 • از ماست یونانی ساده، بدون‌طعم و بدون شکر اضافه‌شده استفاده کنید.

3. استفاده از لباس زیر نخی

لباس‌های نخی با منافذ میکروسکوپی که دارند به هوا اجازه عبور می‌دهند. تهویه هوا از رشد مخمر جلوگیری می‌کند، چرا که مخمر در مناطق مرطوب بیشتر رشد می‌کند.


4. درمان خارش واژن با سرکه سفید

یکی از باور‌های که بین مردم برای درمان خارش ناحیه تناسلی زنان شایع است، استفاده از سرکه سفید است. هیچ تحقیق اثبات‌شده‌ای برای تأثیر سرکه سفید در درمان خارش واژن وجود ندارد. اما درمان با سرکه سفید هزینه‌ یا عوارض جانبی در پی ندارد و شما می‌توانید برای رفع خارش از این شیوه هم استفاده کنید.

برای این منظور نصف یک فنجان سرکه سفید به آب موجود در وان حمام اضافه کنید و به مدت ده تا چهل دقیقه در آن بنشینید.


5. روغن نارگیل برای رفع خارش واژن

روغن نارگیل هم همچون محصولات پروبیوتیک سلول‌های کاندیدا را از بین می‌برد. این سلول‌ها نقش بسزایی در رشد قارچ‌ها دارند. برای استفاده از روغن نارگیل:

 • آن را مستقیماً وارد واژن خود کنید.
 • از روغن نارگیل با‌کیفیت و خلوص بالا استفاده کنید.

6. درمان خارش واژن با سیر

سیر یک ماده‌ی ضدقارچ به‌حساب می‌آید و باعث از‌بین‌رفتن مخمر در ناحیه واژن می‌شود. البته باید عفونت ناشی از قارچ را زود تشخیص دهید تا سیر کارساز باشد. برای این منظور یک حبه سیر را در طول شب، داخل واژن بگذارید و آن را صبح روز بعد دور بیاندازید. معمولا یک شب برای درمان عفونت قارچی کافی است.


7. گلاب برای خارش واژن

گلاب خالص محلولی است فقط از آب گلبرگ‌های گل به دست بیاید. این محلول از گذشته تا به امروز برای لطافت پوست و رفع خارش استفاده می‌شده‌است. اما گلاب امروزی که در بازار است دارای ناخالصی‌های فراوان است. این گلاب‌ها نه‌تنها کمکی به درمان خارش نمی‌کند، بلکه ممکن است خودش عامل ایجاد خارش باشد.


8. پماد هیدروکورتیزون برای خارش واژن

یکی از پماد‌های رفع خارش واژن هیدروکورتیزون است. اگر بعد از اصلاح موی ناحیه تناسلی دچار خارش شوید می‌توانید از این پماد استفاده کنید. پماد هیدروکورتیزن همچنین برای درمان اگزما، بیماری‌های آلرژیک پوستی و بثورات هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. باید توجه داشته باشید که این پماد مصرف خارجی است یعنی نباید آن را وارد واژن کنید.

Hydrocortisone-ointment-for-vaginal-itching
یکی از پماد‌های رفع خارش واژن هیدروکورتیزون است.

پیشگیری از خارش واژن

یکی از مهم‌ترین کارها برای پیشگیری از این مشکل، رعایت بهداشت فردی است. موارد زیر به کاهش احتمال خارش واژن کمک می‌کنند:

 • ناحیه تناسلی خود را تمیز و خشک نگه دارید.
 • در طول روز از لباس‌های گشاد و لباس‌های زیر نخی استفاده کنید و هنگام خواب از لباس‌های زیر استفاده نکنید تا واژنتان نفس بکشد.
 • از مصرف صابون در ناحیه واژن خودداری کنید و آن را با آب بشویید.
 • در یک حمام گرم (نه داغ) استحمام کنید.
 • از دوش‌ واژینال اجتناب کنید، زیرا باکتری‌های سالمی را که به مبارزه با عفونت‌ها کمک می‌کنند، از بین می‌برند.
 • از اسپری‌های بهداشتی، عطرها یا پودرها در نزدیکی واژن استفاده نکنید.
 • اگر عفونت دارید به جای تامپون از پد استفاده کنید.
 • اگر دیابت دارید، گلوکز خون خود را کنترل کنید.

برای درمان خارش واژن به چه پزشکی مراجعه کنیم؟

اگر خارش واژن همراه با درد لگن یا ترشحات غیرطبیعی واژن دارید، باید به یک متخصص زنان مراجعه کنید. متخصص زنان و زایمان پزشکی است که در زمینه سلامت باروری زنان تخصص دارد. این متخصصان مسائل مربوط به دستگاه تناسلی زنان را تشخیص می‌دهند و آن را درمان می‌کنند.

اگر دچار خارش واژن شده‌‌اید و نمی‌توانید علت آن را پیدا کنید می‌توانید از بخش مشاوره تلفنی دکترتو با بهترین متخصصان زنان و زایمان به‌صورت تلفنی و آنلاین مشاوره دریافت کنید. همچنین اگر پزشک تشخیص دهد که نیاز به مراجعه حضوری دارید می‌توانید از بخش نوبت‌دهی اینترنتی، از دکتر زنان موردنظرتان نوبت بگیرید.


سؤالات متداول شما

در ادامه به بررسی سؤالات عمومی که در ذهن مخاطبان شکل می‌گیرد، می‌پردازیم.

خارش واژن بعد از سکس به چه علت است؟

خارش ناحیه تناسلی بعد از رابطه جنسی می‌تواند به دلیل خشکی پوست یا عدم استفاده از لوبریکانت در اطراف ناحیه تناسلی باشد. در مواردی که خارش ادامه دارد، این علامت نشانه عفونت، واکنش آلرژیک یا عفونت مقاربتی است. اگر شما سلامت و نکات بهداشتی سکس با فرد دیگر را رعایت نمایید، از بیشتر بیماری‌هایی که در ناحیه واژن اتفاق می‌افتد در امان خواهید بود.

خارش واژن بعد از پریودی به چه علت است؟

خارش ناحیه تناسلی زنان بعد از پریودی عموما به دلیل تغییرات هورمونی است که در بدن شما اتفاق می‌افتد. افزایش و کاهش ترشح استروژن باعث نازک‌شدن مخاط واژن می‌شود که در ابتدای مطلب به آن اشاره کردیم. اما این تنها دلیل نیست، خارش بعد از دوران پریودی ممکن است به‌دلیل حساسیت پوست شما به نوار بهداشتی یا تامپون باشد.

آیا با خارش واژن می‌توان رابطه جنسی داشت؟

اگر شما در ناحیه تناسلی‌ خارشی داشته باشید، که علل عفونی یا باکتریایی دارد ممکن است سکس برایتان دردناک و ناراحت‌کننده باشد. همچنین ممکن است این علائم به‌خاطر بیماری‌های مقاربتی باشد که در صورت داشتن سکس این بیماری‌ها به فرد مقابل منتقل شود.

آیا یوگا می‌تواند علائم خارش واژن را از بین ببرد؟

 برخی پژوهش‌ها نشان می‌دهد حرکات یوگا به سلامت واژن شما کمک می‌کند، اما منبعی موثقی برای این گفته‌ها در دسترس نیست که نشان دهد یوگا بتواند خارش واژن را درمان کند.

آیا خارش واژن نشانه بارداری است؟

خارش خفیف واژن در بارداری بسیار شایع است و حدود 20 درصد از زنان آن را تجربه می کنند. دلایل مختلفی وجود دارد که ممکن است در بارداری احساس خارش کنید. خارش ناحیه تناسلی فقط یکی از علائم بارداری است، شما می‌توانید با بررسی دیگر علائم بارداری از مثبت‌بودن تست بارداری مطمئین شوید.

برای درمان خارش واژن می توانم آنتی بیوتیک بخورم؟

همان‌طور که قبلا اشاره کردیم آنتی‌بیوتیک در برخی مواقع کارساز است و می‌تواند خارش واژن شما را تسکین دهد، اما افراط در مصرف این دسته دارو‌ها نه‌تنها کمکی به شما نمی‌کند بلکه باعث تشدید خارش و درد در ناحیه تناسلی می‌شود. آنتی بیوتیک‌ها باعث از بین رفتن باکتری و قارچ‌های مفید بدن می‌شود. در نتیجه تعادل موجودات زنده حاضر در واژن یعنی فلور طبیعی واژن بهم می‌خورد. این اتفاق منجر به رشد مخمر و واژینوز باکتریال می‌شود.

خارش واژن چه زمانی خطرناک است؟

بی توجهی به هر مشکل کوچکی می‌تواند عواقب بدی را به دبنالل داشت باشد. اما استرس و نگرانی بیجا نه تنها کمکی نمی‌کند بلکه موجب تشدید یک مشکل می‌شود. خارش واژن اغلب دلیل حساسی ندارد و نیازی به نگرانی ندارد اما زمانی که شما علاوه بر خارش علائم دیگری همچون بوی بد و ترشح مایعات را در ناحیه واژن دارید باید برای تشخیص اینکه آیا بیماری خاصی موجب بروز این مشکل شده است به یک پزشک زنان و زایمان مراجعه کنید.

اگر از خارش واژن رنج می‌برید باید با متخصص زنان مراجعه کنید تا علت آن مشخص و درمان شود. در دکترتو می‌توانید با بهترین متخصص زنان در شهر خود آشنا شوید، به آنها به‌صورت تلفنی یا آنلاین مشورت کنید و در صورت نیاز برای دریافت نوبت ویزیت حضوری اقدام کنید.

مشاوره با متخصصان
زنان و زایمان
دکترِتو

نتیجه‌گیری و راهنمای مراجعه به پزشک

اگر بدن شما مشکلی داشته باشد، سعی می‌کند از راه‌های مختلف این موضوع را به شما بفهماند. خارش واژن هم یکی از چیزهایی است که نشان‌دهنده‌ی وجود مشکلی در ناحیه واژنیال شماست. دلیل خارش واژن می‌تواند وجود عفونت واژن و عفونت قارچی باشد، یا درماتیت تماسی که در اثر استفاده از محصول بهداشتی خاص یا استفاده از جنس خاصی از لباس ایجاد می‌شود. عوامل دیگری هم می‌توانند باعث خارش واژن شوند، مانند واژینوز باکتریال، برخی بیماری‌های پوستی، برخی بیماری‌ها مراقبتی، سرطان و حتی یائسگی.

تعیین علت خارش واژن برای درمان آن اهمیت زیادی دارد. راه‌های زیادی برای درمان خارش واژینال وجود دارد که بسته به علت خارش متفاوت هستند. در این میان راه‌های خانگی زیادی هم برای درمان خارش وجود دارد، مثل استفاده از سیر، استفاده از ماست یونانی و سرکه سفید. توصیه ما این است که برای پیداکردن علت دقیق خارش و درمان مناسب به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید و از درمان خودسرانه اجتناب کنید.

این روزها پیداکردن دکتر زنان خوب و نوبت‌گرفتن دردسرهای قبلی را ندارد. برای پیداکردن بهترین دکتر متخصص زنان می‌توانید از طریق سایت دکترتو اقدام کنید و به‌راحتی نوبت اینترنتی بگیرید. با این وجود گاهی حتی مراجعه حضوری به دکتر زنان هم ضروری نیست. شما می‌توانید ابتدا از طریق مشاوره تلفنی یا مشاوره آنلاین مشکل خود را با پزشک در میان بگذارید و اگر نیازی به معاینه دقیق‌تر داشتید، برای ویزیت حضوری اقدام کنید.

دکترتو مراقب سلامتی شماست!


https://www.healthline.com/health/vaginal-itching#home-remedies
https://www.medicalnewstoday.com/articles/home-remedies-for-vaginal-itching#baking-soda
https://www.verywellhealth.com/natural-remedies-for-vaginal-itching-5179928
https://www.healthline.com/health/womens-health/yeast-infection-pill#A-quick-look-at-the-7-best-yeast-infection-pills,-creams,-and-other-treatments
https://www.msdmanuals.com/en-jp/home/quick-facts-women-s-health-issues/symptoms-of-gynecologic-disorders/vaginal-itching
https://www.medicalnewstoday.com/articles/itchy-vagina-during-period
من رضا قشلاقی رحیمی 22 سالمه و دانشجوی رشته مهندسی IT هستم. به فعالیت در زمینه رشته درسیم علاقمندم و دوس دارم هرچه سریعتر تجربه بیشتری رو کسب کنم. دلیل انتخاب دکتر تو بیشتر بخاطر حرفه‌ای شدن توی بخش سئو هست و خوشحالم که با این تیم حرفه‌ای و منظم دارم همکاری می‌کنم.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید