علت درد پریود چیست و چه علائمی دارد؟
موضوعات پزشکی مرتبط: سلامت جنسی

علت درد پریود چیست و چه علائمی دارد؟

| تاریخ انتشار: 10 فروردین 1401
| آخرین به‌روزرسانی: 18 خرداد 1401
| تعداد نظرات:بدون نظر
1. درد پریود به دلیل انقباضات رحم و ترشح مواد شیمیایی در این اندام ایجاد می‌شود. 2. در برخی از خانم‌ها به دلیل درد شدید نیاز به مداخله پزشکی است. 3. معمولا سکس در زمان پریودی به دلیل ارگاسم و گرفتگی عضلات باعث درد بیشتر می‌شود.
Period pain

آنچه در این مقاله می‌خوانید

درد پریود جز طبیعی از چرخه قاعدگی خانم‌ها است و در هر دوره تکرار می‌شود. اما علت درد قاعدگی را می‌دانید؟ می‌دانید چگونه می‌توان درد پریودی را کاهش داد؟ عوارض درد شدید در این دوره چیست؟ درد قاعدگی با چه علائمی شروع می‌شود؟ چگونه می‌توان تفاوت آن را با درد بارداری متوجه شد؟ بعد از ازدواج درد پریودی بیشتر می‌شود یا کمتر؟

اگر درد پریود برای شما آزاردهنده شده و می‌خواهید با روش‌های درمانی این درد را کاهش دهید، باید به دکتر زنان مراجعه کنید. شما می‌توانید در دکترتو با متخصص زنان مشاوره داشته باشید. در دکترتو علاوه بر سیستم تعیین وقت حضوری امکان مشاوره آنلاین و تلفنی وجود دارد.

مشاوره با متخصصان
زنان و زایمان
دکترِتو

درد پریود چیست؟

پریود بخش طبیعی از دوره چرخه ماهیانه زنان است که باعث خونریزی واژینال می‌شود. بسیاری از خانم‌ها در این دوره دچار درد می‌شوند. در بیشتر خانم‌ها درد ضربان‌دار بوده و در قسمت پایین شکم گرفتگی احساس می‌شود. گاهی هم علائم دیگری مانند کمردرد، حالت تهوع و سردرد در کنار درد شکم ایجاد می‌شود.

علت درد شدید پریود چیست؟

در برخی از زنان درد قاعدگی به‌قدری شدید است که نیاز به مداخله پزشکی دارد. قاعدگی دردناک معمولا با درد شکم آزاردهنده همراه است. در بسیاری از خانم‌ها این درد در دو سال اول پریودی وجود داشته و به‌مرور کمتر می‌شود. خونریزی شدید پریودی نیز در این دوره معمولا اتفاق میفتد. برخی از خانم‌ها نیز پس از اولین زایمان بهبود پیدا می‌کنند و درد پریود قابل تحمل می‌شود.


علائم درد قاعدگی چیست؟

این درد معمولا هم‌زمان با خونریزی شروع می‌شود. اما برخی از خانم‌ها چند روز قبل از پریود شدن، دچار درد می‌شوند. این درد معمولا 48 تا 72 ساعت طول می‌کشد. زمانی که خونریزی در شدیدترین حالت است، درد قاعدگی نیز بیشتر می‌شود. درد ممکن است قسمت‌های مختلف بدن را درگیر کند. از جمله:

 • درد شکم
 • کمردرد
 • پادرد
 • درد سینه
 • درد مفاصل.
Severe menstrual pain
در دوره قاعدگی ممکن است درد در قسمت‌های مختلف بدن از جمله شکم، کمر و سینه ‌ها ایجاد شود.

علت درد پریود در خانم‌ها چیست؟

زمانی که در چرخه عادت ماهانه دیواره عضلانی رحم سفت می‌شود، انقباضاتی در این اندام به وجود می‌آید. در رحم به طور مداوم انقباضات خفیفی ایجاد می‌شود. این انقباضات به‌قدری خفیف است که خانم‌ها آن را احساس نمی‌کنند. اما در دوره قاعدگی شدت انقباضات بسیار بیشتر می‌شود. در این شرایط به لایه داخلی رحم فشار وارد شده و ریزش می‌کند.

این انقباضات شدید باعث فشار به رگ‌های خونی در رحم می‌شود. در نتیجه به طور موقت جریان خون و اکسیژن به این اندام قطع می‌شود. زمانی که بافت‌های رحم بدون اکسیژن باشند، شروع به ترشح ماده شیمیایی کرده که باعث درد در رحم می‌شود.

در کنار ترشح مواد شیمیایی محرک درد، مواد شیمیایی دیگری به نام پروستاگلاندین‌ها نیز ترشح می‌شوند. این نوع مواد به انقباض بیشتر ماهیچه‌های رحم کمک کرده و سطح درد را افزایش می‌دهند.

اینکه درد پریود در کدام قسمت‌های بدن خود را نشان دهد، ممکن است در هر فرد متفاوت باشد. در ادامه علت درد نواحی مختلف بدن مانند پاها، شکم، کمر و غیره در دوران پریود را با هم بررسی می‌کنیم. مهم است بدانید که این دردها تا حدی طبیعی هستند، اما اگر شدید و غیرطبیعی باشند نیاز به بررسی توسط متخصص زنان دارند. در دکترتو می‌توانید در مورد علائم خود در زمان پریود با بهترین دکتر زنان در شهر خود مشورت کنید.

علت دردهای کمر و شکم در پریود چیست؟

گرفتگی شدید عضلات در رحم باعث ایجاد درد در قسمت پایینی شکم می‌شود. گاهی ممکن است درد به‌قدری شدید باشد که به ناحیه کمر نیز منتقل شود. در این شرایط قسمت پایینی کمردرد می‌گیرد.


علت پادرد در پریود چیست؟

برخی از خانم‌ها در دوره پریود دچار پادرد می‌شوند. افزایش ترشح پروستاگلاندین‌ها فقط روی عضلات رحم تاثیر نگذاشته و می‌تواند باعث گرفتگی عضلات در قسمت لگن و ران پا شود. گاهی هم پادرد نشانه سندروم پیش از قاعدگی است. اگر در زمان شروع پریود دچار پادرد می‌شوید، می‌توانید قبل از پریود از مسکن‌هایی مانند پروفن استفاده کنید.


علت درد استخوان قبل از پریود چیست؟

گاهی ممکن است درد ناشی از افزایش پروستاگلاندین‌ها باعث بروز درد در مفاصل و استخوان‌های اطراف رحم و لگن شود. در این شرایط با مصرف مسکن می‌توان درد استخوان را کاهش داد.


علت درد رحم قبل از پریود چیست؟

اگر یک یا دوهفته قبل از قاعدگی دچار درد رحم می‌شوید، احتمالا علت آن سندروم پیش از قاعدگی است. تغییرات هورمون‌های استروژن و پروژسترون پیش از قاعدگی باعث بروز این عارضه می‌شود. اما اگر درد دو روز قبل از قاعدگی یا با شروع خونریزی ایجاد شود، درد طبیعی دوره پریود بوده و به دلیل انقباضات رحم ایجاد شده است.


علت درد تخمدان بعد از اتمام پریود چیست؟

عوامل مختلفی باعث درد تخمدان‌ها بعد از اتمام قاعدگی می‌شوند. گاهی تخمک‌گذاری باعث ایجاد درد می‌شود. اما در برخی مواقع موضوع جدی بوده و ممکن است شخص دچار کیست تخمدان یا اندومتریوز باشد. کیست تخمدان باعث درد در لگن، کمر و ران می‌شود. حساسیت سینه‌ها بیشتر شده و ممکن است خونریزی غیرمعمول ایجاد شود. اگر پریود شما نامنظم شده یا درد ناگهانی در شکم خود احساس می‌کنید، باید به متخصص زنان مراجعه کنید. شما می‌توانید از طریق سایت دکترتو با دکتر زنان در ارتباط باشید و از مشاوره حضوری، آنلاین یا تلفنی استفاده کنید.


علت درد کلیه قبل از پریود چیست؟

در طول دوره قاعدگی درد در قسمت‌های مختلف بدن مانند کمردرد، سردرد یا پادرد طبیعی است. اما اگر در کلیه‌های خود احساس درد می‌کنید، ممکن است مشکل جدی باشد و باید به پزشک مراجعه کرد. ممکن است این عارضه نشانه اندومتریوز کلیه باشد. 10 تا 15% زنان در سنین باروری دچار این مشکل می‌شوند.

به دلیل تغییرات هورمونی در این دوره ممکن است بافت آندومتر کلیه به آن پاسخ دهد. در نتیجه دچار التهاب شده و خونریزی می‌کند. پس از چند سیکل قاعدگی کیست آندومتر یا تومور آندومتر در کلیه تشکیل می‌شود.

مشاوره با متخصصان
زنان و زایمان
دکترِتو

عوارض درد پریود چیست؟

درد پریودی عوارضی ندارد. اما گاهی ممکن است درد شدید باعث اختلال در فعالیت‌های روزمره شود. در زمان ایجاد درد شدید باید به پزشک مراجعه کرد. گاهی ممکن است علت ایجاد درد شرایط مرتبط با درد قاعدگی باشد. به‌عنوان‌مثال اندومتریوز باعث ایجاد درد و مشکلاتی در باروری می‌شود. همچنین بیماری التهابی لگن به لوله‌های فالوپ آسیب زده و خطر بارداری خارج از رحم را افزایش می‌دهد.


بهترین راه‌های کاهش درد پریود در خانه

معمولا برای کاهش درد قاعدگی می‌توانید اقدامات ساده‌ای انجام دهید. موارد زیر می‌تواند به کاهش درد کمک کند.

 • قراردادن پد گرم یا بطری آب گرم در زیر شکم
 • ورزش سبک
 • حمام آب گرم
 • انجام تکنیک‌های آرامش اعصاب مانند یوگا و مدیتیشن
 • آب بیشتر بنوشید.
 • غذاهای چرب، شور یا شیرین نخورید.
 • مواد غذایی ضدالتهابی مانند گیلاس، زغال اخته، کدوحلوایی، گوجه‌فرنگی و فلفل‌دلمه‌ای گزینه‌های خوبی هستند.
 • چای بابونه به کاهش گرفتگی عضلات در قاعدگی کمک می‌کند.

اگر این راه‌ها کارساز نبود، می‌توانید از مسکن‌های بدون نسخه استفاده کنید. داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی مانند ایبوپروفن و ناپروکسن در کاهش درد قاعدگی موثر هستند. این داروها علاوه بر کاهش درد به کاهش مواد شیمیایی پروستاگلاندین در رحم کمک کرده و اثرات آن را کمتر می‌کنند. شما می‌توانید با بروز اولین علائم درد یا شروع قاعدگی از مسکن استفاده کنید.

اگر مشکلات معده یا بیماری و خونریزی کبدی دارید، نباید از این داروها استفاده کنید. همچنین در صورت حساسیت به آسپرین نباید این داروها را مصرف کنید.

Treatment of menstrual pain
برای کاهش درد در دوره قاعدگی می‌توان از پد گرم استفاده کرد.

بهترین روش درمان درد پریود چیست؟

اگر درد قاعدگی با روش‌های معمول یا استفاده از مسکن درمان نشود، باید به متخصص زنان مراجعه کنید. احتمال دارد شما دچار قاعدگی دردناک یا دیسمنوره باشید. شایع‌ترین نوع این دردهای شدید دیسمنوره اولیه است که علت آن افزایش شدید پروستاگلاندین‌ها است. این مواد شیمیایی باعث گرفتگی شدید ماهیچه رحم شده و درد را تشدید می‌کنند.

در این شرایط نیاز به درمان دارویی بوده و احتمالا پزشک استفاده از روش‌های کنترل بارداری هورمونی را توصیه می‌کند. روش‌هایی مانند قرص، چسب یا حلقه به بهبود این شرایط کمک می‌کنند.

راه‌حل دیگر برای درمان درد قاعدگی تجویز مسکن‌های با نسخه است. این مسکن‌ها نسبت به مسکن‌های غیرتجویزی قوی‌تر بوده و درد را تسکین می‌دهند.


چه زمانی برای دردهای قاعدگی باید به پزشک مراجعه کرد؟

معمولا درد پریود در خانم‌ها طبیعی بوده و نیازی به مراجعه به پزشک نیست. اما اگر دچار هر یک از مشکلات زیر هستید، باید به متخصص زنان مراجعه کنید تا علت درد قاعدگی مشخص شود. شما می‌توانید از طریق سایت دکترتو با متخصص زنان مشاوره حضوری، آنلاین یا تلفنی داشته باشید.

 • هیچ یک از روش‌های خانگی در کاهش درد موثر نبوده و این عارضه در زندگی شما اختلال ایجاد کرده است.
 • گرفتگی عضلات و ماهیچه‌ها ناگهان بدتر می‌شود.
 • سن شما بالای 25 سال است و برای اولین‌بار دچار درد و گرفتگی عضلات شده‌اید.
 • همراه با درد پریود دچار تب شده‌اید.
 • حتی زمانی که پریود نمی‌شوید، درد دارید.

مشاوره با متخصصان
زنان و زایمان
دکترِتو

سوالات متداول شما

احتمالا در مورد درد دوره قاعدگی و علت ایجاد آن با سوالاتی روبرو می‌شوید. در ادامه تعدادی از سوالات پرتکرار شما را مطرح کرده و پاسخ آنها را ارائه داده‌ایم.

سکس در پریودی باعث درد پریودی می‌شود؟

سکس در پریود معمولا باعث افزایش درد می‌شود. گاهی ممکن است پس از رابطه جنسی درد پریودی یا درد تخمک‌گذاری کاهش پیدا کند. اما معمولا به دلیل فشار به دهانه رحم درد بیشتر می‌شود. همچنین ارگاسم باعث گرفتگی عضلات شده و گرفتگی عضلات شکم را افزایش می‌دهد.

دستگاه کاهش درد پریود چیست؟

دستگاهی برای کاهش درد قاعدگی وجود دارد که می‌تواند به رفع این علائم کمک کند. این دستگاه میکرو پالس‌هایی را به مغز ارسال می‌کند تا سیگنال درد منحرف شود. در یک آزمایش روی 163 خانم در دوران پریود این دستگاه تست شد و بیش از 80% از عملکرد آن راضی بودند.

درد زیر شکم قبل از پریود نشانه چیست؟

درد زیر شکم مربوط به درد رحم بوده و به دلیل افزایش شدت انقباضات رحم و فشار به دیواره‌ها این درد ایجاد می‌شود. معمولا حدود 48 تا 72 ساعت بعد این درد فروکش می‌کند.

برای درد پریود چه بخوریم؟

برای کاهش درد در این دوره باید رژیم غذایی متعادلی داشته باشید. مواد غذایی مانند گیلاس یا کدوحلوایی التهاب را کاهش می‌دهند. انواع میوه‌ها، سبزیجات و حبوبات باید در این دوره مصرف شوند تا مواد مغذی را به بدن برسانند. خوردن غذاهای چرب، شیرین یا شور می‌تواند درد را افزایش دهد.

برای درد پریود چه خوب است؟

استفاده از پد گرم می‌تواند گزینه خوبی برای کاهش درد باشد. پد گرم یا بطری آب گرم را زیر شکم قرار دهید یا قسمت شکم و کمر را با یک شال ببندید. گرما از شدت درد می‌کاهد.

چرا وقتی پریود می‌شویم دل‌درد داریم؟

پریود باعث انقباضات در رحم شده و فشار به دیواره رحم منجر به ریزش بافت داخلی رحم می‌شود. در نتیجه مواد شیمیایی در رحم ترشح شده که درد را افزایش می‌دهند. به همین دلیل بیشتر خانم‌ها در این دوره دل‌درد دارند.

چرا هنگام پریود معده درد می‌گیریم؟

تغییرات هورمونی پیش از شروع پریود باعث تغییراتی در بدن به‌ویژه دستگاه گوارش می‌شود. در این شرایط حرکات روده کاهش پیدا کرده و مشکلاتی مانند معده درد و نفخ به وجود می‌آید. در واقع درد معده بیشتر مربوط به سندروم پیش از قاعدگی است.

پریود بدون درد نشانه چیست؟

پریود در خانم‌ها متفاوت بوده و ممکن است علائم مختلفی را تجربه کنند. برخی از خانم‌ها پریود بسیار سبکی را تجربه می‌کنند. اما برخی دیگر دچار قاعدگی دردناک شده و نیاز به مصرف مسکن دارند. قاعدگی بدون درد طبیعی است، اما بیشتر خانم‌ها حداقل یک روز دچار درد خفیف می‌شوند.

چرا درد قاعدگی ظاهر می‌شود؟

تغییرات هورمونی برای تخمک‌گذاری و آزاد شدن مواد شیمیایی در رحم به دلیل عدم لقاح باعث بروز درد در این دوره می‌شود. درد در این دوره کاملا طبیعی بوده و حداکثر پس از 72 ساعت برطرف می‌شود.

نفخ شکم و درد پریود چه ارتباطی دارد؟

اگر حدود یک یا دوهفته پیش از پریود دچار علائمی مانند نفخ شکم و درد می‌شوید، احتمالا علت آن سندروم پیش از قاعدگی است. این سندروم باعث بروز علائمی مانند نفخ، حالت تهوع و افزایش وزن می‌شود.

درد قاعدگی چه تفاوتی با سندروم پیش از قاعدگی دارد؟

درد قاعدگی شبیه به سندروم پیش از قاعدگی نیست. سندروم پیش از قاعدگی (PMS) درد پیش از خونریزی قاعدگی است و اغلب حدود دو هفته قبل از پریود شروع می‌شود. شخص در این دوره ممکن است دچار افزایش وزن، نفخ، تحریک‌پذیری، خستگی و درد شود. اما در زمان شروع درد پریود چنین علائمی دیده نمی‌شود.

درد پریود بعد از ازدواج کاهش پیدا می‌کند؟

در برخی از افراد درد پریود بعد از ازدواج کاهش پیدا می‌کند. علت آن رابطه جنسی منظم و ترشح اندورفین است. اندورفین درد را تسکین داده و باعث کاهش علائم پریود می‌شود.

فرق کمردرد پریود با بارداری چیست؟

در دوران بارداری به دلیل رشد رحم احتمال گرفتگی در قسمت پایینی شکم و کمر وجود دارد. گاهی این درد بسیار شبیه به درد پریودی بوده و ممکن است با آن اشتباه گرفته شود. درد قاعدگی چند روز قبل از خونریزی شروع شده و با پایان دوره قاعدگی به اتمام می‌رسد. اما درد بارداری از هفته چهارم شروع می‌شود و معمولا هفته‌ها یا ماه‌ها ادامه دارد.

علت درد پریودی در اواخر بارداری چیست؟

در اواخر بارداری به دلیل رشد سریع جنین فشار بیشتری به رحم وارد می‌شود. در نتیجه دردی شبیه به درد قاعدگی ایجاد می‌شود. گاهی حتی رحم به اعصاب پا فشار وارد کرده و درد هنگام راه‌رفتن بیشتر می‌شود. درد شبیه به درد قاعدگی در اواخر بارداری کاملا طبیعی است و در بیشتر خانم‌های باردار ایجاد می‌شود.

علت درد شبیه پریود در هفته ششم بارداری چیست؟

در هفته ششم بارداری به دلیل بزرگ‌شدن رحم و بافت‌های اطراف آن گرفتگی خفیف تا متوسطی ایجاد می‌شود. این درد شبیه به درد پریودی بوده و جای نگرانی ندارد. اما اگر علاوه بر درد دچار تب یا اسهال شدید، باید به پزشک مراجعه کنید.

پریود و درد مفاصل چه ارتباطی دارند؟

در دوره پریود به دلیل تغییرات هورمونی و افزایش ترشح مواد شیمیایی در رحم انقباضات بیشتر شده و درد ایجاد می‌شود. گاهی ممکن است درد به‌قدری شدید باشد که به مفاصل اطراف رحم منتقل شود.

علت درد پریودی در سگ‌ها چیست؟

سگ‌ها نیز مانند انسان دوره پریود داشته و ممکن است دچار درد قاعدگی شوند. معمولا در سگ‌ها هر شش یا هفت ماه یک‌بار این چرخه تکرار می‌شود. البته باتوجه‌به نژاد سگ ممکن است این دوره‌ها کمی متفاوت باشد. برای تسکین درد قاعدگی در سگ‌ها می‌توان به آنها استامینوفن داد.

علت درد پریودی بعد از سکس چیست؟

درد خفیف پس از رابطه جنسی می‌تواند طبیعی باشد. اما اگر این درد غیرطبیعی است، باید به پزشک مراجعه کنید. ممکن است علت آن عفونت مقاربتی یا تغییرات هورمونی به دلیل یائسگی یا کیست تخمدان باشد.

علت درد در تخمدان و پریود نشدن چیست؟

درد تخمدان معمولا در قسمت زیر شکم، لگن و کمر احساس می‌شود. تخمک‌گذاری و قاعدگی باعث ایجاد ناراحتی در تخمدان‌ها شده و جای نگرانی ندارد. اما اگر پس از ایجاد این درد، پریود نشدید یا در دوره تخمک‌گذاری قرار ندارید، باید به پزشک مراجعه کنید. این عارضه می‌تواند به علت آندومتریوز یا بیماری التهابی لگن ایجاد شده باشد. گاهی هم مشکلات سیستم گوارشی یا ادراری روی این ناحیه تاثیر می‌گذارد.

مشاوره با متخصصان
زنان و زایمان
دکترِتو

برای کاهش درد پریود باید به کدام دکتر مراجعه کرد؟

اگر درد پریود شما شدید است یا به طور ناگهانی در سنین بالای 25 سال شروع شده است، باید به متخصص زنان مراجعه کنید. متخصص سوابق پزشکی شما را بررسی کرده و در صورت نیاز آزمایش‌های تشخیصی مانند سونوگرافی و آزمایش‌های هورمونی تجویز می‌کند. اگر دچار بیماری زمینه‌ای باشید، با درمان آن می‌توانید درد قاعدگی را کاهش دهید.

برای پیداکردن بهترین دکتر زنان می‌توانید از طریق سایت دکترتو اقدام کنید. در دکترتو علاوه بر سیستم تعیین وقت حضوری امکان مشاوره آنلاین و تلفنی وجود دارد.

دکترتو مراقب سلامتی شماست!

https://www.nhs.uk/conditions/period-pain/
https://medlineplus.gov/periodpain.html
https://www.hopkinsmedicine.org/health/wellness-and-prevention/period-pain-could-it-be-endometriosis
https://www.healthline.com/health/painful-menstrual-periods#home-remedies
برچسب‌ها:
این مقاله پزشکی را با دیگران به اشتراک بگذارید:
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin
Share on facebook
Share on pinterest
Share on email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکترتو از بین بیش از ۱۲۰۰۰ دکتر و متخصص دکترِتو پیدا کن

دکترِتو را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

کانال تلگرام

صفحه اینستاگرام