چرا پریود می شویم؟ فواید پریود، مشکلات آن و هر آنچه باید بدانیم
موضوعات پزشکی مرتبط: زندگی سالم

چرا پریود می شویم؟ فواید پریود، مشکلات آن و هر آنچه باید بدانیم

| تاریخ انتشار: 23 خرداد 1400
| آخرین به‌روزرسانی: 25 آبان 1401
| تعداد نظرات:بدون نظر
هر زنی در دوره‌ی باروری خود معمولا یک بار در ماه خونریزی ماهیانه می‌کند. برای اینکه علائم پریود شما را اذیت نکند می‌توانید از روش‌های درمانی مختلفی کمک بگیرید. دکتر زنان و ماما در این مسیر به شما کمک می‌کند.
period
آنچه در این مقاله می‌خوانید

پریود اهمیت بسیار زیادی دارد. در صورت داشتن اطلاعات دقیق می‌توانید از زمان تخمک‌گذاری خود آگاه شوید، تغییرات مهمی از قبیل از دست‌دادن یک قاعدگی یا تجربه‌ی چندین خونریزی در یک دوره را متوجه شوید. نامرتب‌بودن دوره پریود معمولا سریعا قابل درمان است و مسئله نگران‌کننده‌ای نیست؛ اما گاهی هم می‌تواند نشانه‌ی بیماری‌های جدی باشد.

علاوه‌بر آن باید در مورد نشانه‌های سندروم پیش از قاعدگی (pms) خود آگاه باشید. هر فردی ممکن است علائم منحصر‌به‌فردی را تجربه کند. چه میزان از درد پریود غیرطبیعی است؟ اگر خونریزی قاعدگی خیلی شدید بود چه کار کنیم؟ چه زمان باید به دکتر زنان مراجعه کنیم؟ در این مطلب سعی شده است هر آنچه را که باید در مورد پریود یا عادت ماهانه باید بدانید را توضیح دهیم. با ما همراه شوید.

برای مراجعه به دکتر زنان و یا ماما از سایت نوبت‌دهی دکترتو استفاده کنید. وارد سایت شوید و تخصص زنان و زایمان یا مامایی را جستجو کنید و شهر خود را انتخاب کنید. به لیستی از بهترین دکترهای زنان و ماماهای شهر خود دسترسی خواهید داشت. همچنین می‌توانید از مشاوره تلفنی دکتر زنان و یا مشاوره تلفنی مامایی کمک بگیرید.

مشاوره با متخصصان
زنان و زایمان
دکترِتو

پریود چیست؟

پریود یک سری تغییرات مهم ماهانه در بدن خانم‌ها است که بدن را برای بارداری آماده می‌کند.

دوره‌ی قاعدگی، پریود، عادت ماهانه یا منس، از عادی‌ترین مسائلی است که هر زن به طور طبیعی با آن برخورد خواهد‌کرد. قاعدگی بخشی جدایی‌ناپذیر از تجربیات زنان است. هر زن به طور متوسط ۴۵۰ بار در طول زندگی خود پریود می‌شود. شما لازم است که مکانیسم پریود را بشناسید تا در زمان تجربه‌ی هر نوع اتفاق غیرعادی بدانید که چگونه رفتار کنید. آگاهی از روند پریود می‌تواند اطلاعات زیادی در مورد سلامت شما بدهد.

چرخه قاعدگی چیست؟
چرخه قاعدگی به پریود، قبل از پریود و بعد از پریود گفته می‌شود که در آن رحم و تخمدان‌ها تغییراتی می‌کنند.

چرخه قاعدگی چیست؟

پریود طبیعی روند خاصی دارد که هر ماه بعد از بلوغ اتفاق می‌افتد. اگر فرد باردار شود، این روند تغییر می‌کند و به مدت ۹ ماه متوقف می‌شود. اما در هر شرایط دیگری که فرد بیماری یا مشکل خاصی نداشته‌باشد، همین روتین را می‌گذراند.

فازهای قاعدگی

 1. فاز خونریزی: معمولا ۲ تا ۷ روز خونریزی از واژن ادامه دارد.
 2. فاز فولیکولار: تخمک از تخمدان آزاد می‌شود و هورمون‌ها توسط مغز ترشح می‌شوند.
 3. تخمک‌گذاری: در روز ۱۰ تا ۱۴‌ام چرخه‌ی قاعدگی اتفاق می‌افتد و هورمون استروژن در بیشترین میزان قرار دارد. تخمک بعد از ۲۴ ساعت بعد از لقاح اگر بارور نشود از بین می‌رود.
 4. فاز لوتئال: از بعد از تخمک‌گذاری آغاز می‌شود و در روز اول قاعدگی تمام می‌شود. در این مدت بدن پروژسترون تولید می‌کند که باعث ضخیم‌شدن دیواره‌ی رحم شده و در صورتی‌که فرد حامله نشود، سطح پروژسترون افت می‌کند. 

تخمک گذاری و قاعدگی

هر ماه هر تخمدان یک تخمک آزاد می‌کند که این فرایند تخمک‌گذاری نام دارد. در همین حین تغییرات هورمونی ایجاد‌شده در بدن رحم را برای بارداری آماده می‌کند. در صورت عدم بارور‌شدن تخمک، لایه‌های رحم ریزش پیدا می‌کنند و قاعدگی اتفاق می‌افتد. قاعدگی یعنی تخلیه‌ی خون و ترشحات از واژن خانم‌ها که تا زمان یائسگی ادامه دارد.

هر ماه هر تخمدان یک تخمک آزاد می‌کند که در صورت عدم بارور‌شدن تخمک، لایه‌های رحم ریزش پیدا می‌کنند و قاعدگی اتفاق می‌افتد.

علائم پریود و خونریزی قاعدگی

در زمان قاعدگی فرد ممکن است علائمی مثل موارد زیر را تجربه کند:

 • درد شکم
 • خونریزی‌های شدید
 • خونریزی‌های پیش‌بینی‌نشده
 • PMS یا سندروم پیش از قاعدگی
 • نفخ یا بادکردن شکم
 • درد در سینه‌ها

در ادامه درباره علائم پریود و مسائلی که همراه با پریود ایجاد می‌شوند و ممکن است طیعی یا غیرطبیعی باشند، صحبت کرده‌ایم. با ما همراه باشید.

چرخه قاعدگی فاز تخمدانی و رحمی دارد.
چرخه قاعدگی و افزایش هورمون ها رو در این عکس ببینید.

درباره خونریزی پریودی بیشتر بدانید

در ماه از مدت ۳ تا ۷ روز خونریزی خواهید داشت و اصطلاحا می‌گوییم که پریود شده‌ایم. پریود یا همان قاعدگی ممکن است کم، زیاد و یا حتی متوسط باشد. در این مطلب به انواع مختلف خونریزی پرداخته‌ایم. با ما همراه باشید. خونریزی‌های شما ممکن است کم یا زیاد باشد و حتی میزان درد شما در این دوره متفاوت است و بستگی به فرد دارد. مدت زمان چرخه پریود که از اولین روز قاعدگی تا اولین روز قاعدگی بعدی است، در هر فرد متفاوت است. چرخه قاعدگی معمولا بین ۲۱ تا ۳۵ روز است (به طور میانگین ۲۸ روز) که خونریزی فرد بین ۲ تا ۷ روز طول می‌کشد.

چرخه قاعدگی معمولا بین ۲۱ تا ۳۵ روز است (به طور میانگین ۲۸ روز) که خونریزی فرد بین ۲ تا ۷ روز طول می‌کشد.

علت خونریزی زیاد در پریودی چیست؟

گرچه خونریزی شدید در پریودی یا منوراژی یک نگرانی مشترک در میان زنان است، با این وجود اکثر زنان خونریزی شدید به عنوان خونریزی شدید قاعدگی را تجربه نکرده‌اند. اگر دچار خونریزی شدید قاعدگی هستید نمی‌توانید فعالیت‌های معمول خود را ادامه دهید زیرا خونریزی‌تان زیاد است و دچار درد نیزهستید. اگر به دلیل خونریزی زیاد پریود دچار ترس و وحشت شده‌اید بهتر است برای درمان خونریزی طولانی قاعدگی به متخصص زنان مراجعه کنید. درمان‌های مؤثر زیادی برای خونریزی شدید پریود وجود دارد.

لخته خون در پریود خطرناک است؟

گاهی برخی می‌گویند که خروج تکه گوشت همراه خون قاعدگی اتفاق افتاده است. این چه معنی دارد؟ توجه داشته‌باشید که هنگام خونریزی ممکن است که شما لخته خون هم ببینید. چون در خون مواد انعقادی وجود دارند و زمانی که شما خونریزی دارید، باید خون لخته شود تا جلوی خونریزی گرفته شود. در غیر اینصورت خونریزی ادامه پیدا خواهدکرد. اما مقدار این لخته باید کوچک باشد. در خون پریودی مقدار لخته‌هایی که به اندازه‌ی یک بند انگشت باشند، طبیعی است اما تکه‌های بزرگ‌تر خطرناک هستند و باید بررسی‌های لازم انجام گیرد.

می توانید چرخه ی قاعدگی را در تقویم ثبت کنید.
برای اطلاع داشتن از پریود خود می‌توانید روزهای چرخه‌ی قاعدگی را در تقویم ثبت کنید.

کوتاه کردن مدت زمان خونریزی در پریود چگونه انجام می شود؟

 • استفاده از قرص‌های جلوگیری از بارداری 
 • رابطه جنسی 
 • ورزش‌های منظم و کم‌کردن وزن 
 • مصرف مواد غذایی سالم 
 • مصرف مواد گیاهی و خانگی 
 • مصرف آب فراوان.

علت لکه بینی بعد از پریود چیست؟

علت خونریزی بعد از پریود، می‌تواند متنوع باشد. گاهی چند روز بعد از اتمام پریود فرد با لکه بینی مواجه می‌شود که ناشی از افت استروژن در خون است. این حالت می‌تواند برای برخی ایجاد شوند و معمولا این افراد در ماه دوبار پریود را تجربه می‌کنند زیرا بسیار به افت آن حساس هستند. برخی دیگر این لکه بینی را در مواقع دیگری تجربه می‌کنند. مثلا در هنگام نزدیکی و یا به علت التهاب و عفونتی که در دهانه‌ی رحم ایجاد شده‌است. حتی گاهی ممکن است که خونریزی و یا لکه بینی ناشی از لانه‌گزینی باشد. بنابراین باید بررسی‌های لازم صورت گیرد.

ایا تنبلی تخمدان باعث کم شدن خون قاعدگی می شود؟

بیماری‌هایی از قبیل pco، هیپرتیروئیدی باعث افزایش طول چرخه‌ی قاعدگی و خونریزی می‌شوند. برخی از بیماری‌ها مثل اندومتریوزیس، LPD، چاقی می‌توانند باعث کوتاه‌شدن این دوره و کم‌شدن خونریزی شوند. همچنین مصرف داروهای جلوگیری از بارداری هم باعث کوتاه‌شدن قاعدگی می‌شود.

راهی برای زیاد شدن خونریزی قاعدگی وجود دارد؟

حجم خون قاعدگی برای هر شخصی مقدار مشخصی است و باید در یک محدوده‌ی طبیعی باشد. اگر احساس می‌کنید حجم خونریزی قاعدگی شما کم است اما همیشه همین‌طور بوده‌است و دکتر هم به شما گفته‌است که مشکلی ندارد، نباید برای بیشتر کردن آن اقدامی انجام دهید. نباید از راه حل‌هایی که دوستان و آشنایان جلوی پای شما می‌گذارند، به اشتباه استفاده کنید. توجه داشته‌باشید که خونریزی قاعدگی ممکن است در آینده به دلایلی حجم بیشتری پیدا کند. مثلا از آی یو دی استفاده کنید و یا فیبروم رحمی داشته‌باشید.

برای درمان مشکلات پریود به دکتر زنان مراجعه کنید.
برای درمان پریود غیرعادی باید به پزشک زنان مراجعه کنید.

درد پریودی و راه های کاهش درد پریود را بیشتر بشناسیم

درد شکم یکی از شایع‌ترین مشکلات آزاردهنده‌ی پریود است، که ممکن است قبل از پریود یا همزمان با آن ایجاد شود و به طور روتین بسیاری از زنان به آن دچار می‌شوند. این درد در قسمت پایین شکم و پشت حس می‌شود، که شدت آن از خفیف تا شدید متغیر است. این درد معمولا با شروع پریود و یا در دو سال اول آن وجود دارد و رفته‌رفته با افزایش سن درد کمتر شده و یا شاید بعد از به دنیا‌آمدن اولین بچه، کاملا از بین برود. ممکن است پزشک از اصطلاح “دیسمنوره” به جای قاعدگی دردناک استفاده کند.

درمان دردهای قاعدگی بستگی به دلیل ایجادکننده‌ی آن دارد. قرص‌های جلوگیری از بارداری، IUD، داروهای NSAID مثل ایبوپروفن یا آسپرین یا ناپروکسن می‌توانند درد ناشی از قاعدگی را کاهش دهند.

در دکترتو می‌توانید با بهترین پزشکان متخصص زنان و زایمان در شهر خود آشنا شوید، با آنها به صورت تلفنی یا آنلاین مشورت کنید و همچنین برای دریافت نوبت ویزیت حضوری اقدام کنید.

مشاوره با متخصصان
زنان و زایمان
دکترِتو

علت درد شدید پریودی چیست؟ (قاعدگی دردناک)

یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که در دوران پریودی ممکن است برای کسی اتفاق بیفتد، درد پریودی شدید است. دیسمنوره به معنای این واقعه است. دلایل مختلفی برای این مشکل وجود دارد  که برخی از آنها طبیعی و برخی از آنها غیرطبیعی هستند. دلیل غیرطبیعی این اتفاق این است که فرد به بیماری خاصی مبتلا است. یکی از اصلی‌ترین علت‌های ناشی از بیماری که باعث درد زیاد دوران پریود می‌شود، اندومتریوز است.

گاهی نیز ممکن است که علت درد شدید پریودی ناشناخته باشد و برای درمان آن نتوان علت را رفع کرد. بلکه تنها راهی که در پیش روی شما وجود دارد این است که این مشکل را با دارو برطرف کنید. توجه داشته‌باشید که اگر به درد شدید پریود مبتلا هستیدِ، حتما باید به دکتر زنان مراجعه کنید تا برای درمان درد شما روش‌های درمانی موثری را پیشنهاد دهد. برای اینکار می‌توانید از مشاوره تلفنی دکتر زنان کمک بگیرید.

درد مفاصل در دوران پریود اتفاق می افتد؟

ممکن است که شما در دوران پریود خود درد مفاصل مثل درد زانو را تجربه کنید. این درد می‌تواند به علت نوسان در انقباضات در عضلات متصل به زانو باشد. هورمون‌های ترشح‌شده نیز می‌توانند بر عملکرد مفاصل و ماهیچه‌ها تاثیر بگذارند. این تغییرات هورمونی حتی در بعضی از افراد باعث دردهای استخوانی نیز شده و بعد از اتمام پریود بهبود می‌یابند. پروستاگلاندین‌های ترشح‌شده در زمان تخمک‌گذاری نیز باعث التهاب در مفاصل می‌شوند.

بیماری آندومتریوز و درد مفاصل در عادت ماهانه

درد لگن در دوران پریود ممکن است به دلیل عفونت لگن یا ریختن خون پریود به لگن در بیماری آندومتریوز باشد که معمولا معاینه لگن در این افراد انجام می‌شود. درد کمر قبل از شروع پریود معمولا به علت انقباضات رحمی است اما در مواردی می‌تواند به علت بیماری آندومتریوز یا دیسمنوره باشد.

پریود بدون درد نشانه چیست؟

گاهی برخی از افراد در دوران پریودی هیچ دردی احساس نمی‌کنند. گاهی نیز ممکن است که آستانه‌ی تحمل فرد به اندازه‌ای باشد که درد دوران پریودی را به اندازه‌ی زیاد احساس نکند و برای او آزاردهنده نباشد. این اتفاق نشان‌دهنده‌ی مشکل خاص نیست. نگران نباشید و از خوش‌شانسی که در زندگی با آن مواجه شده‌اید، لذت ببرید.

پریود علائم مختلفی دارد.
پریود علائمی دارد که شامل درد و خونریزی و علائم دیگر است.

درمان درد پریودی چیست و داروهای موثر بر درد قاعدگی کدامند؟

درمان درد قاعدگی با دارو ممکن است. البته که از روش‌های دیگری مانند دمنوش و داروهای گیاهی هم استفاده می‌شود. همچنین کیسه آب گرم و روش‌های خانگی هم اثرگذارند.

مصرف داروهایی مثل ضدانعقادها، داروهای ضدافسردگی و ضد سایکوز، داروهای گیاهی مثل جینسینگ، تاموکسیفن می‌توانند بر تعداد و طول مدت و میزان خونریزی شما در دوران قاعدگی تاثیر بگذارند. قرص‌های جلوگیری از بارداری مانند قرص LD و IUD هم باعث کوتاه‌شدن و سبک‌تر شدن دوران قاعدگی می‌شوند.

باید توجه داشته‌باشید دستگاه‌های پیشگیری‌کننده از بارداری مثل IUD، می‌توانند در روند قاعدگی اختلال ایجاد کنند.

برای درمان درد کمر در این دوره می‌توانید با مصرف قرص‌های ویتامین دی، منیزیم و استفاده از پد‌های گرمایشی این علائم را کاهش دهید. در صورتی‌که این دردها زیاد باشند نیز می‌توانید با مصرف مسکن، درد را کاهش دهید.

برای درد پریودی چی خوبه بخوریم؟ کاهش سریع درد پریود ممکن است؟

اگر درد شما شدید است برای درمان آن باید به دکتر زنان مراجعه کنید. معمولا دردهای پریودی شدید نشانه‌ی خوبی نیستند و ناشی از مشکل یا علتی هستند که باید تشخیص داده‌شوند. اما اگر درد شما شدید نباشد، برای درمان سریع آن می‌توانید از روش‌‌های خانگی و درمان‌های گیاهی کمک بگیرید. برخی از داروها و دمنوش‌های گیاهی انتخاب فوق‌العاده‌ای برای درد پریودی هستند.

کدام دمنوش برای درد قاعدگی مفید است؟

از جمله دمنوش‌های گیاهی که برای درد پریودی مفید هستند، موارد زیر را در نظر داشته‌باشید:

 • چای بابونه
 • دمنوش رازیانه
 • دمنوش دارچین
 • چای زنجبیل
 • پیکنوژل
 • چای و نبات

درمان مشکلات خلقی چگونه است؟

داروهای ضدافسردگی مهارکننده‌ی باز جذب سروتونین (SSRI) شامل فلوکستین، پاروکستین، سرترالین و غیره هستند، که در کاهش علائم خلقی موفق بوده‌اند. SSRI درمان خط اول برای PMS شدید و یا PMDD هستند و روزانه مصرف می‌شوند. اما برای بعضی از زنان مبتلا به PMS، مصرف داروهای ضدافسردگی ممکن است فقط به دو هفته قبل از شروع قاعدگی محدود شود.

در چه شرایطی به پزشک زنان مراجعه کنیم؟

 • در صورتیکه هیچ خونریزی را طی ۹۰ روز گذشته تجربه نکرده‌اید و باردار نیستید، باید به پزشک زنان مراجعه کنید.
 • اگر خونریزی شما بیش از ۷ روز طول می‌کشد یا خونریزی شما خیلی زیاد است به طوری که هر ۱ تا ۲ ساعت باید نوار بهداشتی یا تامپون خود را عوض کنید.
 • در صورتیکه چرخه‌ی شما کمتر از ۲۱ روز یا بیشتر از ۳۵ روز طول بکشد.
 • اگر درد خیلی شدیدی را در زمان قاعدگی تجربه می‌کنید.
 • تجربه‌ی خونریزی بین دو چرخه‌ی قاعدگی، لکه بینی یا خونریزی واژینال.
 • تب یا احساس بیمار بودن بعد از استفاده از تامپون 
 • اگر قاعدگی شما تا سن ۱۵ سالگی آغاز نشود.
تغذیه پریودی باید چگونه باشد؟
در دوران پریودی باید مکمل آهن مصرف شود یا از غذاهای غنی از آهن استفاده شود.

اهمیت تغذیه در دوران پریود چیست؟

ویتامین B برای سلامت بدن بسیار مهم است و در دوران پریود می‌تواند باعث کاهش سندروم پیش از قاعدگی یا PMS شود. ویتامین B6 می‌تواند باعث بالا‌بردن سطح پروژسترون و کاهش استروژن در بدن شود که به شما در این دوران کمک می‌کند. مصرف زینک نیز می‌تواند دردهای شکمی را کاهش دهد و مانند داروهای ضددرد عمل می‌کند. مصرف منیزیم به اندازه کافی نیز می‌تواند خونریزی‌های طولانی و دردناک زمان پریود را کاهش دهد. همچنین اثر ضدکرامپی دارد.

توصیه های تغذیه ای در عادت ماهانه

 • در زمان قاعدگی باید بدن خود را هیدراته نگه دارید (زیاد آب بنوشید)، تا میزان آب از‌دست‌رفته بدن را جبران کنید.
 • خوردن میوه و سبزیجات تازه نیز برای حفظ سلامت شما در دوران پریود بسیار اهمیت دارد.
 • مصرف مرغ و ماهی به دلیل دارا بودن مواد معدنی و آهن بسیار در زمان پریود توصیه می‌شود.
 • مصرف الکل در زمان قاعدگی باعث ایجاد سردرد، تهوع، استفراغ، اسهال، خستگی زیاد می‌شود.
 • شکلات تلخ نیز به دلیل دارا بودن مقدار زیادی منیزیم و آهن می‌تواند به سلامت شما کمک‌کند.
 • مصرف زیاد نمک باعث ایجاد احتباس آب و بادکردن شکم و نفخ می‌شود، پس بهتر است در این دوران مصرف نمک خود را به حداقل برسانید.

مصرف الکل در زمان قاعدگی باعث ایجاد سردرد، تهوع، استفراغ، اسهال، خستگی زیاد می‌شود.

در دکترتو می‌توانید با بهترین پزشکان متخصص زنان و زایمان در شهر خود آشنا شوید، با آنها به صورت تلفنی یا آنلاین مشورت کنید و همچنین برای دریافت نوبت ویزیت حضوری اقدام کنید.

مشاوره با کارشناسان
مامایی دکترِتو

سکس پریود (سکس در پریود) خطرناک است؟

به دلیل شرایطی که رحم دارد و خونریزی آن، ارتباط با همسر در دوران قاعدگی در زمان پریود می‌تواند ریسک ابتلا به بیماری‌هایی از قبیل HIV، هپاتیت و بیماری های مقاربتی را افزایش دهد. همچنین ریسک ابتلا به عفونت‌های واژینال و حتی رحم را افزایش می‌دهد. به دلیل مناسب‌بودن شرایط برای رشد میکروب‌ها ممکن است حتی فرد به عفونت های مجاری ادراری نیز مبتلا شود.

ارگاسم جنسی می‌تواند باعث کاهش خونریزی‌های پریود شود. زیرا این فرایند با انقباض‌های زیاد رحمی همراه است که می‌تواند خون را از رحم سریع‌تر خارج کرده و مدت زمان خونریزی را کاهش دهد.

ارگاسم جنسی می‌تواند باعث کاهش خونریزی‌های پریود شود اما رابطه جنسی در پریود می‌تواند بستر ایجاد بیماری‌های عفونی و مقاربتی با

بهداشت پریود چه اهمیتی دارد؟

توجه داشته‌باشید که در دوران پریود، اگر بهداشت خود را رعایت نکنید، ممکن است که با مشکلات جدی مواجه شوید. یکی از اصلی‌ترین علت‌های اهمیت رعایت بهداشت قاعدگی در این است که از شما خون خارج می‌شود. خون مایعی است که سلول‌ها از آن تغذیه می‌کنند. پس حاوی مواد غذایی است و میکروب‌ها به راحتی می‌توانند از آن تغذیه کرده و رشد کنند. از طرفی خون پریودی بر روی محصولات بهداشتی قاعدگی باقی می‌ماند و می‌تواند ایجاد محیطی گرم، تاریک و مرطوب و مغذی برای میکروب‌ها کند. پس موارد زیر را در نظر داشته‌باشید.

تامپون قاعدگی چیست؟
نوار بهداشتی پریود بهتر است با تامپون؟

شستن واژن در دوران پریود

بهتر است در طول پریود ناحیه‌ی تناسلی خود را روزی یک بار بشویید تا از تجمع میکروب‌ها و ایجاد بوی نامطبوع در زمان خونریزی جلوگیری کنید. شستشو قسمت خارجی ناحیه تناسلی با مواد بهداشتی با از بین‌بردن میکروب‌ها به کمتر‌شدن شانس ایجاد عفونت واژن کمک می‌کند. این کار باید به آرامی انجام شود و پس از آن ناحیه به خوبی خشک شود. زیرا باقی‌ماندن رطوبت در محیط، محل را برای رشد باکتری‌ها مساعد می‌کند. استفاده از آب ولرم نیز به کاهش درد شما در این دوران کمک می‌کند. پس از اتمام پریود هم واژن را شستشو دهید تا هرگونه آلودگی ناشی از خونریزی از محیط تمیز شود.  

آیا در طول پریود نباید حمام کنیم؟

این باور کاملا اشتباه است. دلیلی برای عدم حمام یا دوش‌گرفتن در طول دوره‌ی پریودی وجود ندارد. حمام باعث بهبود روحیه‌ی شما می‌شود و به شما در مقابله با علائم قاعدگی کمک می‌کند. آب گرم می‌تواند به تحریک جریان خون کمک کند و گرفتگی عضلات را بهبود ببخشد. بدون نگرانی از حمام لذت ببرید! حمام و دوش باعث می‌شود احساس بهتری داشته‌باشید. خونریزی به دنبال غوطه‌وری کامل در آب متوقف نمی‌شود. با این وجود، ممکن است فشار آب به طور موقت مانع از جاری‌شدن خون از واژن شود.

بهداشت پریودی بسیار مهم است.
برای اینکه پریود بدون مشکل بگذرد، باید بهداشت قاعدگی را رعایت کنید.

کاپ قاعدگی، تامپون قاعدگی و پد بهداشتی (نوار بهداشتی)

یکی از مهم‌ترین مواردی که در بهداشت قاعدگی موثر است و می‌تواند تعیین‌کننده‌ی سلامت شما باشد، استفاده از محصولات قاعدگی برای خونریزی پریودی است. باید بهترین و مناسب‌ترین روش را برای خود انتخاب کنید تا در دوران پریودی مشکلی برای شما ایجاد نشود. یکی از مسائل مهم در دوران پریودی این است که خون قاعدگی باعث ایجاد عفونت نشود. همچنین خانم باید با روشی که در روزهای خونریزی استفاده می‌کند راحت باشد و از نظر مالی بتواند با آن کنار بیاید. از طرفی برای استفاده‌ی درست از روش، آموزش لازم را دیده‌باشد.

یکی از روش‌هایی که برای خونریزی قاعدگی مورد استفاده قرار می‌گیرد، کاپ پریودی است. کاپ پریودی این روزها بسیار محبوب شده‌است و بسیاری از خانم‌ها از این روش رضایت دارند. اگر می‌خواهید بدانید که کاپ قاعدگی چیست و چگونه از کاپ قاعدگی استفاده کنیم، مطلب دکتر تو درباره کاپ قاعدگی را مطالعه کنید.

در دکترتو می‌توانید با بهترین پزشکان متخصص زنان و زایمان در شهر خود آشنا شوید، با آنها به صورت تلفنی یا آنلاین مشورت کنید و همچنین برای دریافت نوبت ویزیت حضوری اقدام کنید.

مشاوره با متخصصان
زنان و زایمان
دکترِتو

سندروم  TSS چیست؟

در زمان قاعدگی شما باید پد بهداشتی یا تامپون خود را هر ۴ تا ۸ ساعت عوض کنید تا از ایجاد TSS جلوگیری کنید. یکی از عارضه‌های قاعدگی، TSS است که به دلیل سم تولید‌شده از باکتری‌ها است. احتمال ابتلا به این بیماری در زنان جوان و افرادی که از تامپون استفاده می‌کنند، بیشتر است. در صورت تجربه‌ی هر یک از علایم TSS، سریعا با پزشک خود تماس بگیرید:

 • تب ناگهانی
 • درد در ماهیچه‌ها
 •  اسهال
 • استفراغ
 • سرگیجه و از حال رفتن
 • راش‌های پوستی که شبیه به آفتاب سوختگی هستند
 • گلو درد.

بایدها و نبایدها در دوران قاعدگی

 • مصرف غذاهای پرشکر و پرنمک را به حداقل برسانید.
 • مصرف غذاهای ناسالم را در این دوران به حداقل برسانید.
 • فعالیت‌های سنگین و ورزش شدید ممکن است باعث ایجاد اختلال در هورمون‌ها شده و مکانیسم تخمک‌گذاری را مختل کند.
 • مدت زیادی بی‌حرکت نباشید؛ زیرا این کار باعث ایجاد نفخ می‌شود.
 • مصرف زیاد قهوه در پریود باعث ایجاد نفخ و مشکلات گوارشی می‌شود.
 • الکل مصرف نکنید.
 • تامپون و یا نوار بهداشتی خود را به موقع عوض کنید.
 • فیلم‌های احساسی تماشا نکنید و سعی کنید در این دوران آرامش خود را حفظ کنید.
 • از رابطه‌ی جنسی پرهیز کنید؛ زیرا ممکن است درد و خونریزی شما در در ابتدای پریود را افزایش دهد.
 • از نوشیدن آب خیلی سرد بپرهیزید.
 • در این دوره ممکن است پوست شما تحریک‌پذیر و حساس شود پس بهتر است با استفاده از ماسک‌های خانگی به پوست خود رسیدگی کنید.
 • کم‌خوابی می‌تواند با افزایش هورمون کورتیزول بالانس هورمونی شما را به‌هم بزند. پس بهتر است در زمان پریود به اندازه کافی استراحت کنید.
 • برای مصرف داروهای ضددرد زیاد صبر نکنید. مصرف قرص‌های مسکن در زمان پریود برای شما مشکلی ایجاد نمی‌کنند. در صورت احساس درد قبل از اینکه به بدنتان آسیبی وارد شود از داروهای ذکرشده، استفاده‌کنید.
فواید پریود شدن چیست؟
یکی از فواید پریود شدن این است که دیواره‌ی رحم آماده‌ی دوره‌ی قاعدگی بعدی می‌شود.

فواید پریود شدن منظم چیست؟

همان طور که گفته‌شد داشتن یک چرخه‌ی قاعدگی منظم، نشان‌دهنده‌ی سلامتی بدن شما است. پس اطلاعات زیادی در مورد سلامت شما دارد. با داشتن یک چرخه‌ی منظم شما می‌توانید برای زندگی، ورزش، کار، زندگی جنسی خود برنامه‌ریزی کنید.

پریود منظم

پریودهای منظم نشان می‌دهند که هورمون‌های شما در سطح طبیعی قرار دارند و همچنین استخوان‌ها، غده تیروئید و سیستم متابولیک شما به‌درستی عمل می‌کند. پریود باعث می‌شود که دیرتر پیر شوید و پوست و بدن شما را شاداب نگه‌می‌دارد. بر اساس تحقیقات انجام‌شده در آمریکا، محققان فکر می‌کنند یکی از دلایل اینکه زنان بیشتر از مردان عمر می‌کنند این است که هر ماه مقداری آهن از طریق خونریزی قاعدگی از دست می‌دهند. زیرا آهن زیاد در بدن می‌تواند با تولید رادیکال‌های آزاد باعث ایجاد بیماری شود.

درد شکم یکی از شایع‌ترین مشکلات آزاردهنده‌ی پریود است، که ممکن است قبل از پریود یا همزمان با آن ایجاد شود و به طور روتین بسیاری از زنان به آن دچار می‌شوند. این درد در قسمت پایین شکم و پشت حس می‌شود، که شدت آن از خفیف تا شدید متغیر است.

علت نامنظم شدن پریود

 • حاملگی یا شیردهی: در صورتیکه در زمان مقرر پریود نشوید، ممکن است علامتی از حاملگی باشد. شیردهی معمولا بازگشت قاعدگی را بعد از بارداری به تعویق می‌اندازد.
 • تغذیه: مشکلات تغذیه‌ای، وزن بالا یا از دست دادن مقدار زیادی از وزن، ورزش سنگین، مشکلات تغذیه‌ای مثل آنورکسیا ممکن است باعث ایجاد اختلال در قاعدگی شود.
 • سندروم تخمدان پلی کیستیک PCO: این اختلال شایع در خانم‌ها نیز می‌تواند به علت بالا بردن سطح هورمون‌های مردانه، باعث ایجاد اختلال در نظم قاعدگی شود. علامت‌های این بیماری شامل افزایش موهای صورت، خستگی، صدای بم، تغییرات مود و ناباروری است.
 • التهاب لگن PID: ممکن است التهاب به دستگاه تولید مثل نیز سرایت کرده و باعث اختلال در روند قاعدگی شود.
 • نارسایی تخمدان (premature ovarian failure): تخمدان قبل از سن ۴۰ سالگی عملکرد نرمال خود را از دست می‌دهد و این باعث ایجاد اختلال در قاعدگی می‌شود.
 • فیبروز رحم: فیبروز یک سری رشد سلولی در دیواره رحم است که غیرسرطانی است. این حالت ممکن است باعث ایجاد قاعدگی‌هایی با خونریزی شدید و طولانی شود. استرس شدید با تاثیر بر هورمون‌های شما بر قاعدگی نیز موثر است.
 • اختلالات هورمونی: نامنظم بودن چرخه‌ی قاعدگی گاهی به این معنا است که فرد تخمک‌گذاری نمی‌کند و طولانی یا کوتاه شدن دوره ممکن است به دلیل اختلالات هورمونی باشد.
 • عوامل دیگر: بیماری‌های موقتی مثل سرماخوردگی یا آنفولانزا نیز می‌توانند باعث نامنظم‌شدن قاعدگی شوند.

تنظیم پریود

برای تنظیم کردن پریود می‌توان از قرص‌های جلوگیری از بارداری استفاده کرد. باید علت زمینه‌ای این مشکل را یافت و آن را درمان کرد. اگر پریود شما نامنظم است لازم است پیش از استفاده از هر دارویی با دکتر زنان مشاوره کنید. 

پریود شدن یکی از ویٰژگی های باروری خانم هاست.
تا زمانی که پریود شوید احتمال بارداری برای شما وجود دارد.

اولین قاعدگی و روز اول قاعدگی چگونه است؟

همه‌ی دختران زمانی که به بلوغ می‌رسند با توجه به تغییراتی که در بدنشان اتفاق می‌افتد وارد دوره‌ی بزرگسالی شده و بدن آنها آمادگی تولید مثل را پیدا می‌کند. قاعدگی یک چرخه است که به دلیل تغییر سطح هورمون‌های زنانه در ماه اتفاق می‌افتد. این چرخه می‌تواند منجر به بارداری شود.

در چه سنی پریود میشویم؟ (بلوغ و یائسگی)

میانگین سنی شروع قاعدگی در دختران ۱۲ سالگی است. اما ممکن است بین ۸ تا ۱۵ سالگی نیز اتفاق بیفتد. معمولا زنان نیز در سن ۴۵ تا ۵۵ سالگی دچار یائسگی می‌شوند. معمولا در سال‌های شروع قاعدگی طولانی شدن مدت زمان چرخه اتفاق می‌افتد و یک اتفاق شایع است.

با افزایش سن کم‌کم چرخه‌ی قاعدگی شما منظم‌تر و کوتاه‌تر می‌شود. اگر کودک شما زودتر از زمان طبیعی پریود شد (زیر ۱۱ سال)، برای بررسی بلوغ زودرس به پزشک غدد اطفال مراجعه کنید. اگر زودتر از زمان طبیعی نیز علائم یائسگی را تجربه کردید (زیر ۴۵ سال)، برای بررسی یائسگی زودرس باید به پزشک زنان مراجعه کنید. 

یائسگی یا اتمام پریود چه علائمی دارد؟

با نزدیک‌شدن به سن یائسگی چرخه‌ی پریود، نامنظم می‌شود و خطر سرطان رحم در این سن افزایش می‌یابد. پس هر زمان هر گونه نامنظمی را تجربه کردید به پزشک زنان مراجعه کنید. معمولا زنان نیز  در سن ۴۵ تا ۵۵ سالگی دچار یائسگی می‌شوند.

علائم یائسگی:

 • سردرد
 • آکنه
 • باد‌کردن شکم
 • درد در قسمت پایینی شکم 
 • خستگی
 • تغییرات خلقی
 • درد در سینه‌ها
 • اسهال
تغییرات بدن در دوران پریودی چگونه است؟
تغییرات بدن در طول دوران پریودی متنوع است.

رشد قد پس از پریود

رشد قد علاوه‌بر شرایط محیطی و ژنتیک به ترشح هورمون رشد و هورمون‌های جنسی نیز بستگی دارد. هورمون‌های جنسی زنانه، به‌خصوص استروژن باعث بسته‌شدن صفحات رشد و کاهش رشد استخوانی در دختران می‌شوند. به همین دلیل پس از شروع پریود، سرعت رشد استخوان‌ها و قد در دختران کاهش می‌یابد.

معمولا پس از پریود، رشد قدی به بیش از ۶ سانتی‌متر نمی‌رسد. یکی از دلایل کوتاه‌تر شدن قد دختران، بلوغ زودرس است که باعث بسته‌شدن زودرس صفحات رشد در اپی فیز استخوان‌های بلند می‌شود. مدتی پس از بلوغ و حداکثر تا سن ۲۰ سالگی رشد قد در دختران متوقف شده و دیگر احتمال افزایش قد وجود نخواهدداشت.

مقایسه سن رشد قد در دختران و پسران

به طور معمول رشد قدی دختران در سن ۱۰ تا ۱۲ سالگی و دو سال زودتر از پسران اتفاق می‌افتد.

اوج رشد قد در دختران یک سال قبل از قاعدگی است و بهترین راه برای افزایش رشد قد این است که دختران در سن پایین از هیجانات جنسی دوری کنند.

راه افزایش قد

پیک رشد قد در دختران یک سال قبل از قاعدگی است و بهترین راه برای افزایش رشد قد این است که دختران در سن پایین از هیجانات جنسی دوری کنند. زیرا این هیجانات باعث افزایش ترشح هورمون‌های جنسی شده و رشد قدی آنها را کم می‌کند.

در دکترتو می‌توانید با بهترین پزشکان متخصص زنان و زایمان در شهر خود آشنا شوید، با آنها به صورت تلفنی یا آنلاین مشورت کنید و همچنین برای دریافت نوبت ویزیت حضوری اقدام کنید.

مشاوره با متخصصان
زنان و زایمان
دکترِتو

مردان در طی ماه دچار حالات خاصی از بی‌نظمی هورمونی در بدن خود می‌شوند که به این حالت به پریود مردان می‌گویند.

پریود یا عادت ماهانه مردانه چیست؟

پزشکان معتقدند که مردان هم دارای نشانه‌هایی از پریود هستند. مطالعات علمی در سال‌های اخیر نشان داده‌است که مردان هم مانند زنان ممکن است در برهه‌ای از ماه دچار مشکلاتی در ترشح هورمون‌های جنسی خود شوند، به همین دلیل برخی پزشکان معتقدند که آقایان هم مانند خانم‌ها می‌توانند دارای نشانه‌هایی از پریود در ماه باشند. اگرچه بروز پریود در مردان به منظمی خانم‌ها نیست، اما از آنجایی که در طی ماه دچار حالات خاصی از بی‌نظمی هورمونی در بدن خود می‌شوند، این حالت به پریود مردان معروف شده‌است.

سوالات متداول درباره پریود یا قاعدگی

در ادامه به برخی از سوالات پرتکرار درباره قاعدگی و یا همان پریودی پاسخ داده‌شده‌است. اگر می‌خواهید که درباره این اتفاق طبیعی در چرخه‌ی باروری یک زن اطلاعات داشته‌باشید، با ما همراه باشید.

نحوه ثبت زمان پریود و تخمک گذاری چگونه است؟

برای متوجه‌شدن هر نوع مشکلی در دوره پریود و سلامتتان بهتر است زمان پریود خود را بدانید. برای این کار بهتر است بر روی تقویم روز اول پریود خود را علامت زده و این کار را برای چندین ماه ادامه دهید تا هرگونه نامنظمی که اتفاق بیفتد را متوجه شوید. با این کار، شما فاصله‌ی بین هر پریود را می‌توانید محاسبه کنید و بدانید که چرخه قاعدگی شما معمولا چقدر طول می‌کشد.
در صورتی‌که خونریزی‌های غیرعادی و پشت سر هم را تجربه کردید، باید به پزشک زنان مراجعه کنید. اگر هر صبح دمای بدن خود را ثبت کنید می‌توانید روز تخمک‌گذاری خود را متوجه شوید و این افزایش دمای بدن می‌تواند تا چند روز ادامه پیدا کند. تست‌های تخمک‌گذاری هم می‌توانند زمان تخمک‌گذاری را به شما اطلاع دهند.

دمای بدن در زمان پریود چگونه است؟

همان‌طور که پیش از این گفته‌شد شما می‌توانید با ثبت هر روزه‌ی دمای بدن خود زمان تخمک‌گذاری و خونریزی خود را پیش‌بینی کنید. در زمان تخمک‌گذاری معمولا دمای بدن افزایش می‌یابد. به طور معمول در روزهای اول چرخه‌ی پریود به دلیل تولید هورمون استروژن بدن دچار افت دما می‌شود. به همین دلیل در روزهای اول پریود احساس سرما و لرز دارید. هرچه به روز تخمک‌گذاری نزدیک می‌شویم با افزایش ترشح هورمون پروژسترون دمای بدن افزایش می‌یابد. اما در صورتی‌که تخمک بارور نشود دمای بدن افت می‌کند. تسکین درد پریودی هم با روش‌های مختلف امکان‌پذیر است.

ترشحات واژن در دوران قاعدگی چگونه است؟

ترشحات واژن در هر زمان از این پریود متفاوت است. در زمان تخمک‌گذاری ترشحات واژن مثل سفیده تخم مرغ کشدار و حالت آبکی دارند.

رفتار پدر و مادر با فرزند خود در هنگام قاعدگی چگونه باید باشد؟

شروع پریود در دختران یک اتفاق بزرگ است. بنابراین نحوه‌ی برخورد والدین، آموزش فرزند خود در رابطه با این اتفاق بسیار مهم است. زمانی که فرزند شما به سن ۶ یا ۷ سالگی می‌رسد، می‌توانید در این رابطه با او صحبت کنید. زیرا در این سن اغلب بچه‌ها کم و بیش با پریود آشنایی دارند. شما می‌توانید در مورد تغییراتی که بدن فرزندتان در طول دوره‌ی بلوغ می‌کند صحبت کرده و برای او پریود را به طور کامل توضیح دهید. در زمان پریود با فرزند خود صبورانه برخورد کرده و برای او غذاهای مورد علاقه و سالم فراهم کنید. به نیازها و احساساتش توجه کنید و زمانی که فرزند شما می‌خواهد تنها باشد به او کمی فضا دهید.

تغییرات خلق و خو در دوران پریود چگونه است؟

اکثر خانم‌ها چند مورد از مشکلات زیر را در دوران قاعدگی تجربه می‌کنند:
علائم و نشانه‌های عاطفی و رفتاری
تنش یا اضطراب
حالت افسردگی
گریه
نوسانات خلقی و تحریک‌پذیری یا خشم
تغییرات اشتها و هوس‌های غذایی
مشکل در به‌خواب‌رفتن (بی‌خوابی)
دوری از اجتماع و گوشه‌گیری
مشکل در تمرکز
تغییر در میل جنسی.

آیا در دوران بارداری ممکن است پریود شویم؟

زمانی که تخمک بارور شده به دیواره‌ی رحم متصل می‌شود و یک خونریزی ۱ الی ۲ روزه اتفاق می‌افتد که به آن implantation bleeding می‌گویند که این خونریزی دارای خونی روشن‌تر از خون معمول پریود است. این خونریزی معمولا ۱۰ تا ۱۴ روز بعد از رابطه‌ی جنسی اتفاق می‌افتد که البته همه‌ی خانم‌هایی که باردار می‌شوند آن را تجربه نمی‌کنند. طبق تحقیقات به عمل آمده تنها ۱۵ تا ۲۵ درصد خانم این فرایند را تجربه می‌کنند. در زیر دو خطر بزرگ که زنان باردار را تهدید می‌کند و باعث خونریزی نیز می‌شود را مرور خواهیم‌کرد.

اگر در بارداری پریود شویم نشانه حاملگی خارج از رحم است؟

یکی از علامت‌های اولیه‌ی حاملگی خارج رحمی خونریزی واژینال است. حاملگی خارج رحمی زمانی اتفاق می‌افتد که تخمک بارورشده به جایی غیر از دیواره‌ی رحم، مثل لوله‌های فالوپ متصل شود. با بزرگ‌شدن تخمک بارور، لوله‌ی فالوپ پاره می‌شود و باعث خونریزی شدیدی می‌شود. در صورت تجربه‌ی درد شدید در شکم و لگن که معمولا یک طرفه است، سرگیجه شدید، خونریزی، احساس فشار در رکتوم باید به حاملگی خارج رحمی شک کرده و به پزشک زنان مراجعه کنید.
در صورتی‌که سقط جنین اتفاق بیفتد نیز ممکن است فرد خونریزی‌هایی به صورت لکه‌لکه یا خیلی شدید تجربه کند. مقدار و مدت زمان این خونریزی بستگی به مدت زمان حاملگی دارد.
علامت‌های سقط:
کرامپ شکمی
درد شکم یا لگن
درد در پشت

پریود شدن به فاصله دو هفته نشانه چیست؟

یکی از نشانه‌های پریود شدن در فاصله‌ای زودتر از زمانی که باید اتفاق بیفتد، حساس بودن به تغییرات استروژن است که به آن estrogen withdrawal می‌گویند.

تنبلی تخمدان و پریود نشدن به هم ارتباط دارند؟

بله. در مواقع زیادی ممکن است که فرد به تنبلی تخمدان مبتلا باشد و پریودهای نامنظم داشته‌باشد یا برای مدتی پریود نشود. در این افراد حجم خونریزی هم به اندازه‌ی زیاد نیست. البته علائم دیگری هم باید همراه با پریود نشدن همراه باشد تا بتوان تنبلی تخمدان را تشخیص دهیم.

خون قاعدگی از کجا خارج میشه؟

خون قاعدگی از دهانه‌ی رحم بیرون می‌آید و وارد واژن می‌شود.

مشاوره با کارشناسان
مامایی دکترِتو

نتیجه گیری و راهنمای مراجعه به دکتر زنان

پریود یکی از دوره‌هایی است که در دوران باروری زن اتفاق می‌افتد. هر ماه برای چند روز دیواره‌ی رحم ریزش می‌کند و به شکل خون و لخته‌های کوچک از واژن بیرون می‌آید. پریود ممکن است طبیعی و یا غیرطبیعی باشد. گاهی ممکن است که پریود خود را عقب بیندازید و یا خونریزی شدید داشته‌باشید. همچنین پریود علائمی دارد که ممکن است برای شما مشکلات بسیاری ایجاد کند. در مواقعی که پریود همراه با درد و تغییرات خلق و خو باشد، باید به دکتر زنان مراجعه کنید.

برای مراجعه به دکتر زنان و یا ماما از سایت نوبت‌دهی دکترتو استفاده کنید. وارد سایت شوید و تخصص زنان و زایمان یا مامایی را جستجو کنید و شهر خود را انتخاب کنید. به لیستی از بهترین دکترهای زنان و ماماهای شهر خود دسترسی خواهید داشت. همچنین می‌توانید از مشاوره تلفنی دکتر زنان و یا مشاوره تلفنی مامایی کمک بگیرید.

https://www.medicinenet.com/menstruation/article.htm
https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/womens-health/in-depth/menstrual-cycle/art-20047186
https://www.healthline.com/health/womens-health/how-many-days-between-periods
https://www.nhs.uk/conditions/periods/fertility-in-the-menstrual-cycle/
https://www.medicalnewstoday.com/articles/how-many-days-between-periods
2/5 - (تعداد آرا: 3 رای)
برچسب‌ها:
این مقاله پزشکی را با دیگران به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکترتو از بین بیش از ۱۴۰۰۰ دکتر و متخصص دکترِتو پیدا کن

دکترِتو را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

کانال تلگرام

صفحه اینستاگرام