چرا پریود می شویم؟ فواید پریود، مشکلات آن و هر آنچه باید در مورد پریود بدانید

0
period
period

چقدر درباره پریود می دانید؟

دوره ی قاعدگی، پریود، عادت ماهانه یا منس، از عادی ترین مسائلی است که هر زن به طور طبیعی با آن برخورد خواهد کرد. قاعدگی بخشی جدایی ناپذیر از تجربیات زنان است. هر زن به طور متوسط ۴۵۰ بار در طول زندگی خود پریود می‌شود. شما لازم است که مکانیسم پریود را بشناسید تا در زمان تجربه ی هر نوع اتفاق غیر عادی بدانید که چگونه رفتار کنید.. آگاهی از روندِ پریود می تواند اطلاعات زیادی در مورد سلامت شما بدهد.

در صورت داشتن اطلاعات دقیق می توانید از زمان تخمک گذاری خود آگاه شوید، تغییرات مهمی از قبیل از دست دادن یک قاعدگی یا تجربه ی چندین خونریزی در یک دوره را متوجه شوید. نامرتب بودن دوره پریود معمولا سریعا قابل درمان است و مسئله نگران کننده ای نیست اما گاهی هم می تواند نشانه ی بیماری های جدی باشد. علاوه بر آن باید در مورد نشانه های سندروم پیش از قاعدگی (pms) خود آگاه باشید. هر فردی ممکن است علائم منحصر به فردی را تجربه کند. چه میزان از درد پریود غیرطبیعی است؟ اگر خونریزی قاعدگی خیلی شدید بود چه کار کنیم؟ چه زمان باید به پزشک زنان مراجعه کنیم؟ در این مطلب سعی شده است هر آنچه را که باید در مورد پریود یا عادت ماهانه باید بدانید را توضیح دهیم. با ما همراه شوید.

چرخه-قاعدگی
چرخه قاعدگی

پریود چیست؟

پریود یک سری تغییرات مهم ماهانه در بدن خانم ها است که بدن را برای بارداری آماده می کند.

چرخه ی قاعدگی از چند فاز تشکیل شده است:

 1. فاز خونریزی: معمولا 2 تا 7 روز خونریزی از واژن ادامه دارد.
 2. فاز فولیکولار: تخمک از تخمدان آزاد می شود و هورمون ها توسط مغز ترشح می شوند.
 3. تخمک گذاری: در روز 10-14 ام چرخه ی قاعدگی اتفاق می افتد و هورمون استروژن در بیشترین میزان قرار دارد. تخمک بعد از 24 ساعت بعد از لقاح اگر بارور نشود از بین می رود.
 4. فاز لوتئال: از بعد از تخمک گذاری  آغاز می شود و در روز اول قاعدگی تمام می شود. در این مدت بدن پروژسترون تولید می کند که باعث ضخیم شدن دیواره ی رحم شده و در صورتی که فرد حامله نشود سطح پروژسترون افت می کند. 

طول چرخه قاعدگی:

مدت زمان چرخه پریود که از اولین روز قاعدگی تا اولین روز قاعدگی بعدی است، در هر فرد متفاوت است. چرخه قاعدگی معمولا بین 21 تا 35 روز است (به طور میانگین 28 روز) که خونریزی فرد بین 2-7 روز طول می کشد.

میزان خونریزی پریود:

خونریزی های شما ممکن است کم یا زیاد باشد و حتی میزان درد شما در این دوره متفاوت است و بستگی به فرد دارد.

نشانه های پریود:

در زمان قاعدگی فرد ممکن است علائمی مثل درد شکم، خونریزی های شدید، خونریزی های پیش بینی نشده، PMS یا سندروم پیش از قاعدگی، نفخ یا بادکردن شکم، درد در سینه ها را تجربه کند. 

تخمک گذاری و قاعدگی:

هر ماه هر تخمدان یک تخمک آزاد می کند که این پروسه تخمک گذاری نام دارد. در همین حین تغییرات هورمونی ایجاد شده در بدن رحم را برای بارداری آماده می کند. در صورت عدم بارور شدن تخمک، لایه های رحم ریزش پیدا می کنند و قاعدگی اتفاق می افتد. قاعدگی یعنی تخلیه ی خون و ترشحات از واژن خانم ها که تا زمان یائسگی ادامه دارد.

هر ماه هر تخمدان یک تخمک آزاد می کند که در صورت عدم بارور شدن تخمک، لایه های رحم ریزش پیدا می کنند و قاعدگی اتفاق می افتد.

menstruation
چرخه قاعدگی و افزایش هورمون ها رو در این عکس ببینید.

اولین قاعدگی 

همه ی دختران زمانی که به بلوغ می رسند با توجه به تغییراتی که در بدنشان اتفاق می افتد وارد دوره ی بزرگسالی شده و بدن آن ها آمادگی تولید مثل را پیدا می کند. قاعدگی یک چرخه است که به دلیل تغییر سطح هورمون های زنانه در ماه اتفاق می افتد. این چرخه می تواند منجر به بارداری شود.

سن شروع پریود و سن تمام شدن پریود (بلوغ-یائسگی) :

میانگین سنی شروع قاعدگی در دختران  12 سالگی است. اما ممکن است بین 8 تا 15 سالگی نیز اتفاق بیفتد. معمولا زنان نیز در سن 45-55 سالگی دچار یائسگی می شوند. معمولا در سال های شروع قاعدگی طولانی شدن مدت زمان چرخه اتفاق می افتد و یک اتفاق شایع است .با افزایش سن کم کم چرخه ی قاعدگی شما منظم تر و کوتاه تر می شود. اگر کودک شما زودتر از زمان طبیعی پریود شد (زیر 11 سال)؛ برای بررسی بلوغ زودرس به پزشک غدد اطفال مراجعه کنید. اگر زودتر از زمان طبیعی نیز علائم یائسگی را تجربه کردید (زیر 45 سال)، برای بررسی یائسگی زودرس باید به پزشک زنان مراجعه کنید. 

رشد قد پس از پریود:

رشد قد علاوه بر شرایط محیطی و ژنتیک به ترشح هورمون رشد و هورمون های جنسی نیز بستگی دارد. هورمون های جنسی زنانه، به خصوص استروژن باعث بسته شدن صفحات رشد و کاهش رشد استخوانی در دختران می شوند.به همین دلیل پس از شروع پریود، سرعت رشد استخوان ها و قد در دختران کاهش می یابد. معمولا پس از پریود، رشد قدی به بیش از 6 سانتی متر نمی رسد. یکی از دلایل کوتاه تر شدن قد دختران بلوغ زودرس است که باعث بسته شدن زودرس صفحات رشد در اپی فیز استخوان های بلند می شود. مدتی پس از بلوغ و حداکثر تا سن 20 سالگی رشد قد در دختران متوقف شده و دیگر احتمال افزایش قد وجود نخواهد داشت.

مقایسه سن رشد قد در دختران و پسران:

به طور معمول رشد قدی دختران در سن 10-12 سالگی و دو سال زودتر از پسران اتفاق می افتد.

راه افزایش قد:

پیک رشد قد در دختران یک سال قبل از قاعدگی است و بهترین راه برای افزایش رشد قد این است که دختران در سن پایین از هیجانات جنسی دوری کنند. زیرا این هیجانات باعث افزایش ترشح هورمون های جنسی شده و رشد قدی آن ها را کم می کند.

اوج رشد قد در دختران یک سال قبل از قاعدگی است و بهترین راه برای افزایش رشد قد این است که دختران در سن پایین از هیجانات جنسی دوری کنند.

عوامل موثر بر طول مدت پریود

برخی از بیماری ها مثل اندومتریوزیس، LPD و چاقی می توانند باعث کوتاه شدن پریود و کم شدن خونریزی شوند. همچنین مصرف داروهای جلوگیری از بارداری هم باعث کوتاه شدن پریود می شود. اما بیماری هایی از قبیل pco و هیپرتیروئیدی باعث افزایش  طول چرخه ی قاعدگی و خونریزی می شوند.

نحوه ی ثبت زمان پریود و تخمک گذاری

برای متوجه شدن هر نوع مشکلی در دوره پریود و سلامتتان بهتر است زمان پریود خود را بدانید. برای این کار بهتر است بر روی تقویم روز اول پریود خود را علامت زده و این کار را برای چندین ماه ادامه دهید تا هرگونه نامنظمی که اتفاق بیفتد را متوجه شوید. با این کار شما فاصله ی بین هر پریود را می توانید محاسبه کنید و بدانید که چرخه قاعدگی شما معمولا چقدر طول می کشد. در صورتی که خونریزی های غیر عادی و پشت سر هم را تجربه کردید، باید به پزشک زنان مراجعه کنید. اگر هر صبح دمای بدن خود را ثبت کنید می توانید روز تخمک گذاری خود را متوجه شوید و این افزایش دمای بدن می تواند تا چند روز ادامه پیدا کند. تست های تخمک گذاری هم می توانند زمان تخمک گذاری را به شما اطلاع دهند.

Menstruation
برای آگاهی از چرخه قاعدگی خود، بهتر است روزهای پریود را یادداشت کنید.

خودمراقبتی دوران پریود

در زمان قاعدگی شما باید پد بهداشتی یا تامپون خود را هر 4-8 ساعت عوض کنید تا از ایجاد TSS جلوگیری کنید. یکی از عارضه های قاعدگی، TSS است که به دلیل سم تولید شده از باکتری ها است. احتمال ابتلا به این بیماری در زنان جوان و افرادی که از تامپون استفاده می کنند بیشتر است. در صورت تجربه ی هر یک از علایم TSS سریعا با پزشک خود تماس بگیرید.

علائم سندروم  TSS:

 • تب ناگهانی
 • درد در ماهیچه ها
 •  اسهال
 • استفراغ
 • سرگیجه و از حال رفتن
 •  راش های پوستی ای که شبیه آفتاب سوختگی هستند
 • گلو درد.

درد قاعدگی

درد شکم یکی از شایع‌ترین مشکلات آزار دهنده‌ی پریود است، که ممکن است قبل از پریود یا همزمان با آن ایجاد شود و به طور روتین بسیاری از زنان به آن دچار می‌شوند. این درد در قسمت پایین شکم و پشت حس می‌شود، که شدت آن از خفیف تا شدید متغیر است. این درد معمولا با شروع پریود و یا در دو سال اول آن وجود دارد و رفته رفته با افزایش سن درد کمتر شده و یا شاید بعد از به دنیا آمدن اولین بچه، کاملا از بین برود. ممکن است پزشک از اصطلاح “دیس منوره” به جای قاعدگی دردناک استفاده کند.

درمان درد های قاعدگی بستگی به دلیل ایجاد کننده ی آن دارد. قرص های جلوگیری از بارداری، IUD، داروهای NSAID مثل ایبوپروفن یا آسپرین یا ناپروکسن می توانند درد ناشی از قاعدگی را کاهش دهند.

داروهای موثر بر درد قاعدگی :

مصرف داروهایی مثل ضد انعقادها، داروهای ضد افسردگی و ضد سایکوز، داروهای گیاهی مثل جینسینگ، تاموکسیفن می توانند بر تعداد و طول مدت و میزان خونریزی شما در دوران قاعدگی تاثیر بگذارند. قرص های جلوگیری از بارداری مانند قرص LD و IUD هم باعث کوتاه شدن و سبک تر شدن دوران قاعدگی می شوند.

توجه:

باید توجه داشته باشید دستگاه های پیشگیری کننده از بارداری مثل IUD می توانند در روند قاعدگی اختلال ایجاد کنند.

قرص-ضد-بارداری-و-پریود
قرص ضد بارداری و پریود

فواید پریود 

همان طور که گفته شد داشتن یک چرخه ی قاعدگی منظم نشان دهنده ی سلامتی بدن شما است. پس اطلاعات زیادی در مورد سلامت شما دارد. با داشتن یک چرخه ی منظم شما می توانید برای زندگی، ورزش، کار، زندگی جنسی خود برنامه ریزی کنید.

پریود منظم:

پریود های منظم نشان می دهند که هورمون های شما در سطح طبیعی قرار دارند و همچنین استخوان ها، غده تیروئید و سیستم متابولیک شما به درستی عمل می کند. پریود باعث می شود که دیرتر پیر شوید و پوست و بدن شما را شاداب نگه می دارد. بر اساس تحقیقات انجام شده در آمریکا، محققان فکر می کنند یکی از دلایل اینکه زنان بیشتر از مردان عمر می کنند این است که هر ماه مقداری آهن از طریق خونریزی قاعدگی از دست می دهند. زیرا آهن زیاد در بدن می تواند با تولید رادیکال های آزاد باعث ایجاد بیماری شود.

علت های نامنظم شدن پریود

 • حاملگی یا شیردهی:

در صورتی که در زمان مقرر پریود نشوید، ممکن است علامتی از حاملگی باشد. شیردهی معمولا بازگشت قاعدگی را بعد از بارداری به تعویق می اندازد.

 • تغذیه:

مشکلات تغذیه ای، وزن بالا یا از دست دادن مقدار زیادی از وزن، ورزش سنگین، مشکلات تغذیه ای مثل آنورکسیا ممکن است باعث ایجاد اختلال در قاعدگی شود.

 • سندروم تخمدان پلی کیستیک PCO:

این اختلال شایع در خانم ها نیز می تواند به علت بالا بردن سطح هورمون های مردانه باعث ایجاد اختلال در نظم قاعدگی شود. علامت های این بیماری شامل افزایش موهای صورت، خستگی، صدای بم، تغییرات مود و ناباروری است.

 • التهاب لگن PID:

ممکن است التهاب به دستگاه تولید مثل نیز سرایت کرده و باعث اختلال در روند قاعدگی شود.

 •  نارسایی تخمدان (premature ovarian failure):

تخمدان قبل از سن 40 سالگی عملکرد نرمال خود را از دست می دهد و این باعث ایجاد اختلال در قاعدگی می شود.

 • فیبروز رحم:

فیبروز یک سری رشد سلولی در دیواره رحم است که غیر سرطانی است. این حالت ممکن است باعث ایجاد قاعدگی هایی با خونریزی شدید و طولانی شود. استرس شدید با تاثیر بر هورمون های شما بر قاعدگی نیز موثر است.

 • اختلالات هورمونی:

نامنظم بودن چرخه ی قاعدگی گاهی به این معنا است که فرد تخمک گذاری نمی کند و طولانی یا کوتاه شدن دوره ممکن است به دلیل اختلالات هورمونی باشد.

 • عوامل دیگر:

بیماری های موقتی مثل سرماخوردگی یا آنفولانزا نیز می توانند باعث نامنظم شدن قاعدگی شوند.

تنظیم پریود:

برای تنظیم کردن پریود می توان از قرص های جلوگیری از بارداری استفاده کرد. باید علت زمینه ای این مشکل را یافت و آن را درمان کرد. اگر پریود شما نامنظم است لازم است پیش از استفاده از هر دارویی با دکتر زنان مشاوره کنید. 

در چه شرایطی به پزشک زنان مراجعه کنیم؟

 • در صورتی که هیچ خونریزی را طی 90 روز گذشته تجربه نکرده اید و باردار نیستید، باید به پزشک زنان مراجعه کنید.
 • اگر خونریزی شما بیش از 7 روز طول می کشد یا خونریزی شما  خیلی زیاد است به طوری که هر 1-2 ساعت باید نوار بهداشتی یا تامپون خود را عوض کنید.
 • در صورتی که چرخه ی شما کمتر از 21 روز یا بیشتر از 35 روز طول بکشد.
 • اگر درد خیلی شدیدی را در زمان قاعدگی تجربه می کنید.
 • تجربه ی خونریزی بین دو چرخه ی قاعدگی، لکه بینی یا خونریزی واژینال.
 • تب یا احساس بیمار بودن بعد از استفاده از تامپون 
 • اگر قاعدگی شما تا سن 15 سالگی آغاز نشود.
abnormal-periods
برای درمان پریود غیرعادی باید به پزشک زنان مراجعه کنید.

عوامل موثر در میزان خونریزی دوران پریود

گرچه خونریزی سنگین پریود یا منوراژی یک نگرانی مشترک در میان زنان است، با این وجود اکثر زنان خونریزی شدید به عنوان خونریزی شدید قاعدگی را تجربه نکرده‌اند. اگر دچار خونریزی شدید قاعدگی هستید نمی‌توانید فعالیت‌های معمول خود را ادامه دهید زیرا خونریزی‌تان زیاد است و دچار درد نیزهستید. اگر به دلیل خونریزی زیاد پریود دچار ترس و وحشت شده‌اید بهتر است به متخصص زنان مراجعه کنید. درمان‌های مؤثر زیادی برای خونریزی شدید پریود وجود دارد.

برخی از بیماری ها مثل اندومتریوزیس، LPD، چاقی  می توانند باعث کوتاه شدن این دوره و کم شدن خونریزی شوند. همچنین مصرف داروهای جلوگیری از بارداری هم باعث کوتاه شدن قاعدگی می شود. بیماری هایی از قبیل pco، هیپرتیروئیدی باعث افزایش طول چرخه ی قاعدگی و خونریزی می شوند.

برای کوتاه تر کردن مدت زمان خونریزی در پریود می توانید از روش های زیر کمک بگیرید:

 • استفاده از قرص های جلوگیری از بارداری 
 • رابطه جنسی 
 • ورزش های منظم و کم کردن وزن 
 • مصرف مواد غذایی سالم 
 • مصرف مواد گیاهی و خانگی 
 • مصرف آب فراوان.

تغذیه در دوران پریود

ویتامین B برای سلامت بدن بسیار مهم است و در دوران پریود می تواند باعث کاهش سندروم پیش از قاعدگی یا PMS شود. ویتامین B6 می تواند باعث بالا بردن سطح پروژسترون و کاهش استروژن در بدن شود که به شما در این دوران کمک می کند. مصرف زینک نیز می تواند درد های شکمی را کاهش دهد و مانند داروهای ضد درد عمل می کند. مصرف منیزیم به اندازه کافی نیز می تواند خونریزی های طولانی و دردناک زمان پریود را کاهش دهد، همچنین اثر ضد کرامپی دارد.

توصیه های تغذیه ای در عادت ماهانه:

 • در زمان قاعدگی باید بدن خود را هیدراته نگه دارید (زیاد آب بنوشید)، تا میزان آب از دست رفته بدن را جبران کنید.
 • خوردن میوه و سبزیجات تازه نیز برای حفظ سلامت شما در دوران پریود بسیار اهمیت دارد.
 • مصرف مرغ و ماهی به دلیل دارا بودن مواد معدنی و آهن بسیار در زمان پریود توصیه می شود.
 • مصرف الکل در زمان قاعدگی باعث ایجاد سردرد، تهوع، استفراغ، اسهال، خستگی زیاد می شود.
 • شکلات تلخ نیز به دلیل دارا بودن مقدار زیادی منیزیم و آهن می تواند به سلامت شما کمک کند.
 • مصرف زیاد نمک باعث ایجاد احتباس آب و باد کردن شکم و نفخ می شود، پس بهتر است در این دوران مصرف نمک خود را به حداقل برسانید.

مصرف الکل در زمان قاعدگی باعث ایجاد سردرد، تهوع، استفراغ، اسهال، خستگی زیاد می شود.

شستن واژن در دوران پریود

بهتر است در طول پریود ناحیه ی تناسلی خود را روزی یک بار بشویید تا از تجمع میکروب ها و ایجاد بوی نامطبوع در زمان خونریزی جلوگیری کنید. شستشو قسمت خارجی ناحیه تناسلی با مواد بهداشتی با از بین بردن میکروب ها به کمتر شدن شانس ایجاد عفونت واژن کمک می کند. این کار باید به آرامی انجام شود و پس از آن ناحیه به خوبی خشک شود. زیرا باقی ماندن رطوبت در محیط، محل را برای رشد باکتری ها مساعد می کند. استفاده از آب ولرم نیز به کاهش درد شما در این دوران کمک می کند. پس از اتمام پریود هم واژن را شستشو دهید تا هرگونه آلودگی ناشی از خونریزی از محیط تمیز شود.  

آیا در طول پریود نباید حمام کنیم؟

این باور کاملا اشتباه است. دلیلی برای عدم حمام یا دوش گرفتن در طول دوره‌ی پریودی وجود ندارد. حمام باعث بهبود روحیه‌ی شما می‌شود و به شما در مقابله با علائم قاعدگی کمک می‌کند. آب گرم می‌تواند به تحریک جریان خون کمک کند و گرفتگی عضلات را بهبود ببخشد. بدون نگرانی از حمام لذت ببرید! حمام و دوش باعث می‌شود احساس بهتری داشته باشید. خونریزی به دنبال غوطه وری کامل در آب متوقف نمی‌شود. با این وجود، ممکن است فشار آب به طور موقت مانع از جاری شدن خون از واژن شود.

تغذیه-پریودی
در دوران پریودی بایدمکمل آهن مصرف شود یا از غذاهای غنی از آهن استفاده شود.

درد مفاصل در دوران پریود

ممکن است که شما در دوران پریود خود درد مفاصل مثل درد زانو را تجربه کنید. این درد می تواند به علت نوسان در انقباضات در عضلات متصل به زانو باشد. هورمون های ترشح شده نیز می توانند بر عملکرد مفاصل و ماهیچه ها تاثیر بگذارند. این تغییرات هورمونی حتی در بعضی از افراد باعث دردهای استخوانی نیز شده و بعد از اتمام پریود بهبود می یابند. پروستاگلاندین های ترشح شده در زمان تخمک گذاری نیز باعث التهاب در مفاصل می شوند.

بیماری آندومتریوز و درد مفاصل در عادت ماهانه:

درد لگن در دوران پریود ممکن است به دلیل عفونت لگن یا ریختن خون پریود به لگن در بیماری آندومتریوز باشد که معمولا معاینه لگن در این افراد انجام می شود. درد کمر قبل از شروع پریود معمولا به علت انقباضات رحمی است اما در مواردی می تواند به علت بیماری آندومتریوز یا دیسمنوره باشد.

درمان درد کمر عادت ماهانه:

در این دوره می توانید با مصرف قرص های ویتامین دی، منیزیم و استفاده از پد های گرمایشی این علائم را کاهش دهید. در صورتی که این درد ها زیاد باشند نیز می تواند با مصرف مسکن، درد را کاهش دهید.

دمای بدن در زمان پریود

همان طور که پیش از این گفته شد شما می توانید با ثبت هر روزه ی دمای بدن خود زمان تخمک گذاری و خونریزی خود را پیش بینی کنید. در زمان تخمک گذاری معمولا دمای بدن افزایش می یابد. به طور معمول در روز های اول چرخه ی پریود به دلیل تولید هورمون استروژن بدن دچار افت دما می شود. به همین دلیل در روز های اول پریود احساس سرما و لرز دارید. هرچه به روز تخمک گذاری نزدیک می شویم با افزایش ترشح هورمون پروژسترون دمای بدن افزایش می یابد. اما در صورتی که تخمک بارور نشود دمای بدن افت می کند.   

ترشحات واژن در دوران قاعدگی

ترشحات واژن در هر زمان از این پریود متفاوت است. در زمان تخمک گذاری ترشحات واژن مثل سفیده تخم مرغ کشدار و حالت آبکی دارند.

تغییرات خلق و خو در دوران پریود

اکثر خانم ها چند مورد از مشکلات زیر را در دوران قاعدگی تجربه می کنند:

 • علائم و نشانه‌های عاطفی و رفتاری
 • تنش یا اضطراب
 • حالت افسردگی
 • گریه
 • نوسانات خلقی و تحریک پذیری یا خشم
 • تغییرات اشتها و هوس‌های غذایی
 • مشکل در به خواب رفتن (بی خوابی)
 • دوری از اجتماع و گوشه گیری
 • مشکل در تمرکز
 • تغییر در میل جنسی.

درمان مشکلات خلقی در عادت ماهانه:

داروهای ضد افسردگی مهار کننده ی باز جذب سروتونین (SSRI) شامل فلوکستین، پاروکستین، سرترالین و غیره هستند، که در کاهش علائم خلقی موفق بوده اند. SSRI درمان خط اول برای PMS شدید و یا PMDD هستند و روزانه مصرف می شوند. اما برای بعضی از زنان مبتلا به PMS، مصرف داروهای ضد افسردگی ممکن است فقط به دو هفته قبل از شروع قاعدگی محدود شود.

menstruation
تغییرات بدن در طول دوران پریودی

رابطه جنسی در زمان پریود

به دلیل شرایطی که رحم دارد و خونریزی آن، داشتن رابطه ی جنسی در زمان پریود می تواند ریسک ابتلا به بیماری هایی از قبیل HIV، هپاتیت و بیماری های مقاربتی را افزایش دهد. همچنین ریسک ابتلا به عفونت های واژینال و حتی رحم را افزایش می دهد. به دلیل مناسب بودن شرایط برای رشد میکروب ها ممکن است حتی فرد به عفونت های مجاری ادراری نیز مبتلا شود.

ارگاسم جنسی می تواند باعث کاهش خونریزی های پریود شود. زیرا این فرایند با انقباض های زیاد رحمی همراه است که می تواند خون را از رحم سریع تر خارج کرده و مدت زمان خونریزی را کاهش دهد.

ارگاسم جنسی می تواند باعث کاهش خونریزی های پریود شود اما رابطه جنسی در پریود می تواند بستر ایجاد بیماری های عفونی و مقاربتی باشد.

آیا در دوران بارداری ممکن است پریود شویم ؟

زمانی که تخمک بارور شده به دیواره ی رحم متصل می شود و یک خونریزی 1 الی 2 روزه اتفاق می افتد که به آن implantation bleeding می گویند که این خونریزی دارای خونی روشن تر از خون معمول پریود است. این خونریزی معمولا 14-10 روز بعد از رابطه ی جنسی اتفاق می افتد که البته همه ی خانم هایی که باردار می شوند آن را تجربه نمی کنند. طبق تحقیقات به عمل آمده تنها 25 تا 15 درصد خانم این فرایند را تجربه می کنند. در زیر دو خطر بزرگ که زنان باردار را تهدید می کند و باعث خونریزی نیز می شود را مرور خواهیم کرد.

حاملگی خارج از رحمی:

یکی از علامت های اولیه ی حاملگی خارج رحمی خونریزی واژینال است. حاملگی خارج رحمی زمانی اتفاق می افتد که تخمک بارور شده به جایی غیر از دیواره ی رحم، مثل لوله های فالوپ متصل شود. با بزرگ شدن تخمک بارور لوله ی فالوپ پاره می شود و باعث خونریزی شدیدی می شود. در صورت تجربه ی درد شدید در شکم و لگن  که معمولا یک طرفه است، سرگیجه شدید، خونریزی، احساس فشار در رکتوم باید به حاملگی خارج رحمی شک کرده و به پزشک زنان مراجعه کنید.

سقط جنین:

در صورتی که سقط جنین اتفاق بیفتد نیز ممکن است فرد خونریزی هایی به صورت لکه لکه یا خیلی شدید تجربه کند. مقدار و مدت زمان این خونریزی بستگی به مدت زمان حاملگی دارد.

علامت های سقط:

 • کرامپ شکمی
 • درد شکم یا لگن
 • درد در پشت 

باید ها و نباید ها در دوران قاعدگی

 • مصرف غذاهای پر شکر و پرنمک را به خداقل برسانید.
 • مصرف غذاهای ناسالم را در این دوران به حداقل برسانید.
 • فعالیت های سنگین و ورزش شدید ممکن است باعث ایجاد اختلال در هورمون ها شده و مکانیسم تخمک گذاری را مختل کند.
 • مدت زیادی بی حرکت نباشید زیرا این کار باعث ایجاد نفخ می شود.
 • مصرف زیاد قهوه در پریود باعث ایجاد نفخ و مشکلات گوارشی می شود.
 • الکل مصرف نکنید.
 • تامپون و یا نوار بهداشتی خود را به موقع عوض کنید.
 • فیلم های احساسی تماشا نکنید و سعی کنید در این دوران آرامش خود را حفظ کنید.
 • حد الامکان از رابطه ی جنسی پرهیز کنید زیرا ممکن است درد و خونریزی شما در در ابتدای پریود را افزایش دهد.
 • از نوشیدن آب خیلی سرد بپرهیزید.
 • در این دوره ممکن است پوست شما تحریک پذیر و حساس شود پس بهتر است با استفاده از ماسک های خانگی به پوست خود رسیدگی کنید.
 • کم خوابی می تواند با افزایش هورمون کورتیزول بالانس هورمونی شما را بهم بزند پس بهتر است در زمان پریود به اندازه کافی استراحت کنید.
 • برای مصرف داروهای ضد درد زیاد صبر نکنید. مصرف قرص های مسکن در زمان پریود برای شما مشکلی ایجاد نمی کنند. در صورت احساس درد قبل از اینکه به بدنتان آسیبی وارد شود از داروهای ذکر شده استفاده کنید.
نوار-بهداشتی-و-پریود
نواربهداشتی پریود

یائسگی یا اتمام پریود

با نزدیک شدن به سن یائسگی چرخه ی پریود، نامنظم می شود و ریسک سرطان رحم در این سن افزایش می یابد. پس هر زمان هر گونه نامنظمی را تجربه کردید به پزشک زنان مراجعه کنید. معمولا زنان نیز  در سن 45-55 سالگی دچار یائسگی می شوند.

علائم یائسگی:

 • سردرد
 • آکنه
 • باد کردن شکم
 • درد در قسمت پایینی شکم 
 • خستگی
 • تغییرات خلقی
 • درد در سینه ها
 • اسهال

رفتار پدر و مادر با فرزند خود در هنگام قاعدگی چگونه باید باشد؟

شروع پریود در دختران یک اتفاق بزرگ است بنابراین نحوه ی برخورد والدین، آموزش فرزند خود در رابطه با این اتفاق بسیار مهم است. زمانی که فرزند شما به سن 6-7 سالگی می رسد می توانید در این رابطه با او صحبت کنید. زیرا در این سن اغلب بچه ها کم و بیش با پریود آشنایی دارند. شما می توانید در مورد تغییراتی که بدن فرزندتان در طول دوره ی بلوغ می کند صحبت کرده و برای او پریود را به طور کامل توضیح دهید. در زمان پریود با فرزند خود صبورانه برخورد کرده و برای او غذاهای مورد علاقه و سالم فراهم کنید. به نیاز های و احساساتش توجه کنید و زمانی که فرزند شما می خواهد تنها باشد به او کمی فضا دهید. 

مردان در طی ماه دچار حالات خاصی از بی نظمی هورمونی در بدن خود می شوند که به این حالت به پریود مردان می گویند.

پریود یا عادت ماهانه مردانه چیست؟

پزشکان معتقدند که مردان هم دارای نشانه هایی از پریود هستند. مطالعات علمی در سالهای اخیر نشان داده است که مردان هم مانند زنان ممکن است در برهه ای از ماه دچار مشکلاتی در ترشح هورمون های جنسی خود شوند، به همین دلیل برخی پزشکان معتقدند که آقایان هم مانند خانم ها می توانند دارای نشانه هایی از پریود در ماه باشند. اگرچه بروز پریود در مردان به منظمی خانم ها نمی باشد، اما از آنجایی که در طی ماه دچار حالات خاصی از بی نظمی هورمونی در بدن خود می شوند، این حالت به پریود مردان معروف شده است.

منبع: medicinenet، mayoclinic، healthline، nhs، medicalnewstoday

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید