عمل لیزیک چشم چیست؟ همه چیز در مورد جراحی لیزر چشم

0
lasik-eye-surgery
lasik-eye-surgery

احتمالا شما هم جز افرادی هستید، که از عینک خسته شده‌اید و به دنبال روشی دائمی برای اصلاح مشکلات بینایی هستید. عمل لیزیک چشم یکی از شناخته شده‌ترین و رایج‌ترین عمل‌های جراحی چشم است. عمل لیزر چشم می‌تواند جایگزینی عالی برای عینک یا لنزهای طبی باشد.

جراحی لیزیک چشم یک عمل بسیار حساس بوده و نیاز به تجربه کافی دارد. بنابراین باید در انتخاب جراح دقت لازم را داشته باشید و بهترین جراح چشم برای عمل لیزیک را پیدا کنید. حتما در جلسه مشاوره با پزشک عمل لیزیک چشم در مورد عوارض احتمالی و مناسب بودن این روش اطلاعات کامل را از جراح دریافت کنید.

عمل لیزیک چشم چیست؟

عمل لیزیک چشم نوعی جراحی چشم است، که در آن به کمک لیزر مشکلات بینایی برطرف می‌شود. لیزیک چشم جز جدیدترین عمل چشم است. در این جراحی از لیزر برای ایجاد برش دقیق روی قرنیه چشم استفاده می‌شود. در چشم‌هایی که مشکل بینایی ندارند، قرنیه نور را شکسته و دقیقا روی شبکیه در پشت چشم منتقل می‌کند. اما در چشم‌هایی با مشکل نزدیک بینی، دوربینی یا آستیگماتیسم نور در جای درست متمرکز نشده و تاری دید ایجاد می‌شود.

بیشتر افراد از نتایج لیزر چشم راضی هستند. عوارض جانبی مثل خشکی چشم در این عمل شایع است. نتیجه عمل به عیوب چشم و عوامل دیگری بستگی دارد. افراد دارای نزدیک ‌بینی خفیف بیشترین موفقیت را در این جراحی دارند.

جراحی-لیزیک-چشم-چیست؟
جراحی لیزیک چشم و رفع مشکلات بینایی

انواع روش عمل چشم

در انواع عمل چشم از تکنیک‌های مختلفی برای رفع عیوب چشم استفاده می‌شود. هر تکنیک مزایا و معایبی دارد. ممکن است، جراح چشم در برخی روش‌های جراحی لیزر چشم مهارت داشته باشد. بسته به شرایط و ترجیحات پزشک یکی از روش‌های زیر برای انجام عمل جراحی چشم انجام می‌شود.

1. فوتورفراکتیو کراتکتومی (PRK)

در روش PRK به جای برداشتن فلپ (لایه نازک روی قرنیه) قسمت بالایی (اپیتلیوم) خراش داده می‌شود. 3 تا 4 روز طول می‌کشد، تا سایش قرنیه بهبود پیدا کند. بیمار در کوتاه مدت درد متوسط و تاری دید را تجربه می‌کند. در افرادی که ممکن است، در فعالیت‌های روزمره به چشم آن‌ها ضربه بخورد، پزشک این روش را انتخاب می‌کند. به عنوان مثال ورزشکاران، افراد شاغل در نیروی انتظامی یا ارتش در این دسته قرار می‌گیرند. حتی با این روش نیز خطر پارگی کره چشم وجود دارد. پس باید در انجام فعالیت‌ها مراقب سلامت چشم‌ها بود.


2. عمل لازک چشم (LASEK)

لازک به عمل لیزیک چشم بسیار شبیه است. برای افرادی که قرنیه نازک دارند، پزشک این روش را پیشنهاد می‌دهد. در این حالت فلپ با استفاده از دستگاه برش مخصوص (میکروکراتوم) جدا می‌شود. قرنیه در معرض اتانول قرار می‌گیرد. در عمل لازک چشم جراح بافت قرنیه کمتری را خارج می‌کند.


3. لیزر اپیتلیال (epi-LASIK)

این روش تا حدودی مشابه روش لازک است. پزشک در این روش اپیتلیوم را از قسمت میانی قرنیه جدا می‌کند. این کار با استفاده از یک دستگاه مکانیزه انجام می‌شود. سپس قرنیه با لیزر تغییر شکل پیدا می‌کند.


4. کاشت لنز

برای بهبود بینایی می‌توان لنزهای اصلاحی را با جراحی در چشم قرار داد. این روش به طور معمول به عنوان بخشی از جراحی آب مروارید انجام می‌شود. برای افراد مسن کاشت لنز می‌تواند جایگزین لیزیک چشم باشد. زیرا ممکن است، در آینده به جراحی آب مروارید نیاز داشته باشند.


5. بیو پتیک

این روش برای همه افراد مناسب نیست. بیو پتیک در واقع روشی ترکیبی است. یک یا چند تکنیک جراحی چشم مانند لیزیک چشم و کاشت لنز با هم ترکیب می‌شود.

مراحل-انجام-عمل-جراحی-لیزیک
استفاده از گیره برای باز نگه داشتن چشم و انجام عمل لیزیک

مراحل انجام عمل جراحی لیزیک چشم

در ابتدا پزشک یک جلسه معاینه را با شما هماهنگ می‌کند. در این جلسه چشم پزشک اندازه قرنیه و ضخامت آن را بررسی می‌کند و مقدار دقیق بافتی که باید از چشم خارج شود، تعیین می‌کند. پزشکان عموما از فناوری هدایت موج برای ارزیابی دقیق استفاده می‌کنند. در این آزمایش، اسکنر نمودار دقیقی همانند توپوگرافی ارائه می‌دهد. هرچه اندازه‌گیری‌ها دقیق‌تر باشد، جراح می‌تواند در برداشتن بافت قرنیه بهتر عمل کند.

عمل لیزیک چشم معمولا 30 دقیقه یا کمتر طول می‌کشد. قطره بی‌حس کننده‌ای داخل چشم ریخته می‌شود. سپس پزشک از وسیله‌ای برای باز نگه داشتن پلک‌ها استفاده می‌کند. جراح با استفاده از یک تیغ کوچک یا لیزر فلپ روی چشم را جدا می‌کند. پس از آن پزشک به قسمتی از قرنیه برای تغییر شکل دسترسی پیدا می‌کند.

جراح با استفاده از لیزر قسمت‌هایی از قرنیه را تغییر شکل می‌دهد. با هر پالس پرتو لیزر مقدار کمی از بافت قرنیه برداشته می‌شود. پس از تغییر شکل قرنیه، جراح فلپ را به جای قبلی خود برمی‌گرداند. معمولا فلپ بدون بخیه بهبود پیدا می‌کند.  در طول عمل از شما خواسته می‌شود، روی نقطه‌ای از نور تمرکز کنید. در این حالت چشم خود را ثابت نگه می‌دارید. در حین عمل ممکن است، بویی احساس کنید. برخی افراد این بو را به بوی موی سوخته تشبیه می‌کنند.

تصاویر-عمل-لیزیک-چشم
عکس عمل لیزیک چشم

نکات مهم قبل از عمل لیزیک چشم

حتما پیش از عمل لیزیک چشم با جراح چشم جلسه مشاوره‌ای داشته باشید. برخی از عوامل می‌تواند عوارض و ضرر عمل لیزیک چشم را افزایش دهد. همچنین ممکن است، نتیجه برای شخص ایده‌آل نباشد. اگر یکی از مشکلات زیر را داشته باشید، احتمال دارد، پزشک جراحی چشم را برای شما توصیه نکند. این مورد را به یاد داشته باشید، که عموما افرادی که قبل عمل مورد بررسی دقیق قرار می‌گیرند، بهترین نتیجه را از لیزر چشم دریافت می‌کنند.

 • اختلالات خود ایمنی مانند آرتریت روماتوئید
 • ضعف سیستم ایمنی به دلیل استفاده از داروهای سرکوب‌کننده سیستم ایمنی و یا بیماری HIV
 • خشکی مداوم چشم‌ها
 • تغییرات در بینایی به دلیل استفاده از داروها، تغییرات هورمونی، بارداری، شیردهی یا افزایش سن
 • التهاب قرنیه، آسیب‌ها یا بیماری‌های چشمی
 • تبخال ساده که بر ناحیه چشم اثر بگذارد.
 • آب مروارید یا آب سیاه چشم

نکات مهم:

 • در روز قبل و روز عمل لیزر چشم از آرایش چشم و استفاده از کرم و عطر خودداری کنید.
 • اگر از لنز استفاده می‌کنید، باید چند هفته قبل از عمل عینک را جایگزین آن کنید.
 • بسته به مدت زمان استفاده از لنز پزشک دستورالعمل‌های خاصی را ارائه می‌دهد. پزشک در معاینه اولیه از سوابق پزشکی شما پرسیده و علائمی مثل عفونت، التهاب و خشکی چشم را بررسی می‌کند.
معاینه-برای-عمل-لیزر-چشم
معاینه قبل از انجام عمل لیزیک چشم

مراقبت‌های بعد از عمل لیزیک چشم

بلافاصله بعد از عمل ممکن است، احساس خارش یا سوزش داشته باشید. احتمالا دید کمی تار خواهد شد و کمی درد را تجربه خواهید کرد. پزشک داروهای مسکن و قطره چشم تجویز می‌کند. برخی پزشکان از بیمار می‌خواهند در چند شب اول هنگام خواب از محافظ چشم استفاده کند.

پس از جراحی کمی طول می‌کشد، تا بینایی به حالت طبیعی برگردد. دو تا سه ماه بعد از عمل به طور کامل بهبود یافته و بینایی تثبیت می‌شود. معمولا 2 روز بعد از جراحی پزشک وقت معاینه‌ای هماهنگ می‌کند، تا روند بهبود و عوارض عمل را مشاهده کند. در 6 ماه اول بعد از عمل جراحی ملاقات‌هایی با پزشک متخصص چشم خواهید داشت.

در چند هفته اول نباید از لوازم آرایشی برای دور چشم استفاده کنید. برای ورزش‌هایی مانند شنا باید چند هفته صبر کنید. حتما در این مدت توصیه‌های پزشک را جدی گرفته و همه آن‌ها را رعایت کنید.

پس از جراحی لیزیک چشم، کمی طول می‌کشد تا بینایی به حالت طبیعی برگردد. در 6 ماه اول باید ملاقات با چشم پزشک به صورت مرتب صورت گیرد.

مزایا عمل لیزیک چشم

عمل لیزیک چشم یکی از محبوب‌ترین روش‌ها برای رفع عیوب چشم محسوب می‌شود. هر ساله افراد زیادی این عمل را انجام می‌دهند. مزایای عمل لیزر چشم زیاد است. برخی از این مزایا عبارتند از:

 • بهبود سریع بینایی
 • نسبتا بدون درد
 • رضایت بالای بیماران در طولانی مدت
 • هیچ بانداژ یا بخیه‌ای ندارد.
 • میزان عوارض پایین
 • مقرون بصرفه.

معایب و عوارض احتمالی عمل لیزیک چشم

عوارضی مانند از دست دادن بینایی در عمل لیزر چشم بسیار نادر است. اما عوارض جانبی مثل خشکی چشم و مشکلات بینایی موقت نسبتا شایع است. این عوارض معمولا پس از چند هفته یا چند ماه برطرف می‌شوند. تعداد بسیار کمی از افراد این مشکلات را به صورت دائمی داشته‌اند. خطرات وعوارض عمل لیزیک عبارتند از:

 • خشکی چشم: جراحی لیزر چشم به طور موقت باعث کاهش تولید اشک می‌شود. در 6 ماه اول پس از جراحی ممکن است، این عارضه وجود داشته باشد. خشکی چشم می‌تواند در کیفیت بینایی تاثیرگذار باشد. معمولا چشم پزشک برای خشکی چشم قطره چشمی تجویز می‌کند.
 • حساسیت به نور و دید دوگانه: ممکن است، چند روز تا چند هفته پس از جراحی شب‌ها در دید مشکل داشته باشید. افزایش حساسیت به نور و ایجاد هاله در اطراف نورها همچنین دید دوگانه در این مدت ایجاد می‌شود.
 • اصلاحات نادرست: این حالت بیشتر برای افراد نزدیک‌بین اتفاق می‌افتد. این عارضه زمانی ایجاد می‌شود، که لیزر بافت بسیار کمی را از چشم‌ها خارج کند. در این حالت ممکن است، نیاز به عمل دوباره باشد.
 • اصلاحات بیش از حد: در این حالت لیزر بافت زیادی را از چشم خارج می‌کند. در این حالت برطرف کردن عارضه بسیار مشکل است.
 • مشکلات فلپ: در حین عمل جراحی برداشتن فلپ از جلوی چشم می‌تواند، عوارضی مانند عفونت و اشک بیش از حد ایجاد کند. ممکن است، خارجی‌ترین لایه بافت قرنیه در طول زمان بهبود به طور غیرطبیعی زیر فلپ رشد کند.
 • برگشت به حالت قبل: گاهی ممکن است، به مرور بینایی به حالت قبل از عمل بازگردد. البته این عارضه خیلی رایج نیست.
 • از دست دادن بینایی: احتمال ایجاد این عارضه بسیار کم است. اما گاهی ممکن است، فرد بینایی خود را از دست داده یا به وضوح گذشته نبیند.

به دلیل احتمال ایجاد چنین عوارضی در عمل لیزر چشم حتما باید جراح چشم دارای مجوز و با تجربه‌ای را انتخاب کنید. تجربه بالا در عمل لیزیک چشم می‌تواند عوارض آن را به حداقل برساند.

اندازه-گیری-قرنیه-برای-جراحی-چشم
اندازه‌گیری قرنیه پیش از انجام جراحی چشم برای کاهش عوارض جانبی

سوالات متداول شما

اگر قصد انجام عمل لیزر چشم را دارید، احتمالا با سوالاتی روبرو می‌شوید و نگرانی‌هایی برای جراحی دارید. در ادامه برخی سوالات متداول افراد پیش از جراحی چشم را عنوان کرده و پاسخ آن‌ها را ارائه داده‌ایم. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع جراحی چشم بهتر است، با جراح چشم مجرب و با تجربه‌ای جلسه مشاوره داشته باشید.

چه افرادی کاندید مناسب عمل جراحی لیزیک چشم هستند؟

پزشک برای اطمینان از مناسب بودن این روش برای بیمار سوالاتی از او می‌پرسد. موارد متعددی باعث می‌شود، شخص کاندید مناسبی برای این روش باشد. برخی شرایط اولیه برای عمل جراحی لیزیک عبارتند از:

 • سن شخص بالای 18 سال است.
 • دید شخص در چند سال گذشته تغییری نکرده است.
 • هنگام عمل جراحی شخص باردار یا شیرده نیست.
 • اگر شخص نزدیک‌بین است، مشکل چشم شدید نیست.
 • در اتاق تاریک متوسط اندازه مردمک چشم حدود 6 میلی‌متر است.

عمل لیزیک چشم برای چه افرادی مناسب نیست؟

معمولا متخصصان چشم عمل لیزر چشم را برای افرادی با مشکلات زیر توصیه نمی‌کنند.

 • بیماری چشمی که باعث نازک شدن یا برآمدگی قرنیه شود. (حتی اگر فقط سابقه خانوادگی داشته باشد.)
 • از دید کلی نسبتا خوبی برخوردار است.
 • دارای نزدیک‌بینی شدید است.
 • مردمک‌های بسیار بزرگ یا قرنیه نازک دارد.
 • با افزایش سن تغییرات در بینایی دارد.
 • فعالیت‌های ورزشی انجام می‌دهد، که احتمال ضربه به صورت وجود دارد.

اگر قصد جراحی لیزیک چشم دارید، با پزشک خود در مورد سوالات ونگرانی‌هایتان مشاوره داشته باشید. پزشک در مورد این‌که کاندید مناسب برای این عمل یا روش‌های مشابه هستید، توضیحات کامل را ارائه می‌دهد.

کدام مشکلات بینایی با لیزیک قابل اصلاح است؟

افراد با مشکلات مختلف بینایی می‌توانند از عمل لیزیک چشم استفاده کنند. جراحی لیزر چشم گزینه‌ای مناسب برای اصلاح یکی از مشکلات زیر است.

 • عمل لیزیک چشم آستیگمات: هنگامی که قرنیه به صورت ناهموار خم یا حتی صاف می‌شود، مشکل آستیگماتیسم را ایجاد می‌کند. در این حالت بینایی در حالت دور و نزدیک مختل می‌شود.
 • عمل لیزیک چشم نزدیک‌بین: زمانی که کره چشم بزرگ‌تر از حد طبیعی باشد و یا خمیدگی قرینه زیاد باشد، اشعه‌های نور در مقابل شبکیه به هم می‌رسند. در این حالت دید در حالت دور تار می‌شود. در نزدیک‌بینی اجسام نزدیک بدون هیچ مشکلی دیده می‌شوند.
 • عمل لیزیک چشم دوربین: زمانی که کره چشم کوچک‌تر از حد طبیعی باشد و یا قرنیه بسیار صاف باشد، نور در پشت شبکیه متمرکز می‌شود. این حالت باعث می‌شود، دید نزدیک و گاهی دید در حالت دور تار شود.
انجام-عمل-لیزر-چشم
انجام عمل لیزر چشم برای مشکلات مختلف بینایی

هزینه عمل جراحی لیزیک چشم چقدر است؟

هزینه عمل لیزیک چشم به عوامل مختلفی بستگی دارد. پزشکان با توجه به میزان تجربه و تیم دستیاران قیمت‌های مختلفی ارائه می‌دهند. شما باید علاوه بر هزینه جراحی و دستمزد دستیاران جراح، هزینه‌های دیگری مثل هزینه جلسه معاینه و ارزیابی چشم را در نظر بگیرید و با توجه به این موارد قیمت لیزر چشم را برآورد کنید.

عمل لیزر چشم یک عمل ضروری نبوده و افراد تنها برای کنار گذاشتن عینک یا لنز از این روش استفاده می‌کنند. بنابراین بیمه درمانی معمولا هزینه آن را پوشش نمی‌دهد. در زمان محاسبه هزینه جراحی باید این مورد را در نظر داشته باشید.


آیا قبل از عمل لیزیک چشم امکان استفاده از لنز طبی وجود دارد؟

بسته به مدت زمانی که از لنز استفاده کرده‌اید، پزشک توصیه‌هایی به شما می‌کند. معمولا باید چند هفته قبل از عمل استفاده از لنز را متوقف کرد و به جای آن از عینک استفاده کرد. لنزها شکل طبیعی قرنیه را تغییر می‌دهند. این موضوع می‌تواند منجر به اندازه گیری نادرست قرنیه و نتیجه نامطلوب جراحی شود.


آیا نتیجه عمل لیزیک چشم رضایت‌بخش است؟

در سراسر دنیا حدود 96% از افراد از نتیجه عمل لیزیک چشم راضی بوده‌اند. عوارض این عمل بسیار کم است و پس از حدود 3 ماه به طور کامل بهبود پیدا می‌کند. در مواقع بسیار نادر ممکن است، بینایی شخص به حالت قبل عمل بازگردد.


برای لیزیک چشم چه سنی مناسب است؟

عمل لیزیک چشم باید در افراد بالای 18 سال انجام شود. به عنوان مثال نزیک بینی در نوجوانان تغییر می‌کند. این افراد در هر دوره باید شماره عینک یا لنز خود را تغییر دهند. به طور کلی افراد زیر 40 سال کاندید مناسبی برای جراحی لیزر چشم هستند.


آیا عمل لیزیک چشم درد دارد؟

پس از عمل لیزر چشم ممکن است، کمی سوزش یا خارش در چشم‌ها احساس کنید. اما به طور کلی این روش درد نسبتا کمی دارد و می‌توان با مصرف مسکن درد را به حداقل رساند.


آیا همزمان با عمل لیزیک چشم می‌توان جراحی بینی انجام داد؟

پس از انجام عمل لیزیک چشم برای چند هفته باید از نور شدید دوری کرد. در این شرایط پزشک استفاده از عینک دودی را پیشنهاد می‌کند. در جراحی بینی استفاده از عینک به دلیل سنگینی روی بینی تا چند ماه منع می‌شود. به همین دلیل انجام همزمان این دو عمل می‌تواند مشکل ایجاد کند. اگر قصد دارید، دو جراحی چشم و بینی را همزمان انجام دهید، حتما با هر دو پزشک متخصص مشورت کرده و طبق نظر آن‌ها عمل کنید.

چگونه برای عمل لیزیک چشم بهترین جراح چشم را پیدا کنیم؟

اکثر افراد زمان انتخاب بهترین دکتر لیزیک چشم آشنایی با پزشکان ندارند. در هنگام انتخاب متخصص چشم باید از بیماران قبلی یا از دوستانتان پرس‌و‌جو کنید. احتمالا جراح چشم همراه با یک تیم دستیاران جراحی چشم را انجام می‌دهد. این افراد در ارزیابی و اندازه‌گیری اولیه به پزشک کمک می‌کنند. اما مسئولیت نهایی با جراح است. همچنین جراح باید تشخیص دهد، که شما برای عمل لیزر چشم کاندید مناسب هستید یا نه.

حتما در جلسه مشاوره در مورد نگرانی‌ها با پزشک متخصص چشم صحبت کنید و تمامی سوالات را از او بپرسید. یک جراح باتجربه در کنار مزایای لیزیک چشم، شما را از عوارض و محدودیت‌های این روش آگاه می‌کند. مورد مهم دیگر بررسی مجوز‌های جراحی است. داشتن مجوز نشان‌دهنده این است، که جراح آموزش‌های لازم را دیده و در این عمل مهارت دارد. در انتخاب جراح تنها هزینه جراحی را مدنظر قرار ندهید و به موارد ذکر شده دقت کنید.

برای انتخاب بهترین پزشک متخصص چشم یا بهترین جراح چشم می‌توانید لیست پزشکان در سایت دکترتو را بررسی کنید. دکترتو امکان مشاوره تلفنی با پزشکان را برای شما ایجاد کرده است. بهتر است، قبل از هر اقدامی با چند پزشک مجرب مشاوره داشته باشید.

 

منبع: Mayoclinic, snec, webmd, healthblog.uofmhealth, allaboutvision

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید