علت خشکی چشم چیست و چه درمان هایی دارد؟

تنظیم و ترجمه:

دلایل خشکی چشم

خشکی چشم چیست؟

خشکی چشم زمانی رخ می‌دهد که اشک بسیار سریع تبخیر شود یا هنگامی که چشم‌ها اشک بسیار کمی تولید کنند، اتفاق می‌افتد. همچنین خشکی چشم ممکن است در یک یا هر دو چشم ایجاد شود و می‌تواند منجر به عفونت شود. سندرم خشکی چشم می‌تواند در هر سنی و در افرادی که از نظربیماری‌های دیگر سالم هستند، اتفاق بیفتد. با این حال، در سنین بالاتر که چشم اشک کمتری می‌سازد و همچنین در خانم‌ها نسبت به آقایان، شایع تر است. به علاوه خشکی چشم در مناطقی که سوء تغذیه باعث کمبود ویتامین A می‌شود نیز، شایع تر است.

علائم همراه با خشکی چشم چه چیزهایی هستند؟

بیماری که دچار سندروم خشکی چشم است می‌تواند علائم متنوعی از جمله احساس سوزش، خشکی، وجود شن و زخم در چشم، مواد چسبناک داخل یا اطراف چشم، حساسیت چشم به دود یا باد، قرمزی چشم، دشواری در باز نگه داشتن چشم، خستگی چشم بعد از حتی مطالعه‌ی کوتاه مدت، تاری دید مخصوصا در انتهای روز، حساسیت به نور، ناراحتی هنگام استفاده از لنز، دوبینی، چسبیدن پلک‌ها به هم هنگام بیدار شدن، را تجربه کند. در نظر داشته باشید که عوارض خشکی چشم شامل بدتر شدن قرمزی چشم و حساسیت نسبت به نور، افزایش درد چشم و اختلالات بینایی می‌شود.

علل خشکی چشم چیست؟

چشم‌ها در همه‌ی لحظات اشک تولید می‌کنند. چشم‌های سالم دائما با یک لایه از مایع که صفحه‌ی اشکی نامیده می‌شود، پوشیده شده‌اند. این لایه از خشکی چشم جلوگیری کرده و باعث دید واضح می‌شود. اگر غدد اشکی اشک کمتری تولید کنند، صفحه‌ی اشکی ناپایدار می‌شود. صفحه‌ی اشکی می‌تواند به سرعت تجزیه شود و نقاط خشک در سطح چشم ایجاد کند. اشک از آب، چربی، پروتئین، الکترولیت‌ها، موادی برای مبارزه با باکتری‌ها و فاکتورهای رشد تشکیل شده است. این مخلوط می‌تواند سطح چشم‌ها را تمیز و صاف نگه دارد، بنابراین انسان‌ها می‌توانند به طور مناسبی ببینند. خشکی چشم می‌تواند ناشی از عدم تناسب در مخلوط اشک و بنابراین تبخیر سریع آن یا تولید ناکافی اشک باشد. سایر علل شامل مشکلات پلک چشم، داروها و فاکتورهای محیطی می‌شود.

چشم‌ها در همه‌ی لحظات اشک تولید می‌کنند. چشم‌های سالم دائما با یک لایه از مایع که صفحه‌ی اشکی نامیده می‌شود، پوشیده شده‌اند. این لایه از خشکی چشم جلوگیری کرده و باعث دید واضح می‌شود.

عدم تناسب در مخلوط اشک: صفحه‌ی اشکی از سه لایه تشکیل شده است.

 • سطحی ترین لایه: چربی است و باعث کاهش سرعت تبخیر می‌شود. اختلال در میزان چربی باعث تبخیر سریع تر اشک می‌شود. همچنین عفونت در لبه‌های پلک (که محل ترشح چربی هستند) که بلفاریت نامیده می‌شود، می‌تواند باعث بسته شدن مسیر ترشح چربی‌ها شود.
 • لایه میانی: که از آب و نمک تشکیل شده است، ضخیم ترین لایه است و اختلال در آن می‌تواند باعث ناپایداری صفحه اشکی شود. غدد اشکی این لایه را تولید می‌کنند. این لایه چشم را تمیز می‌کند. اگر لایه آبی خیلی نازک باشد، لایه چربی و موکوسی بهم متصل شده و منجر به ترشحات چسبنده‌ای می‌شود که نشانه اصلی خشکی چشم است.
 • لایه زیرین: موکوس است که باعث می‌شود اشک به طور یکسانی روی سطح چشم پخش شود. اختلال عملکرد این لایه می‌تواند باعث ایجاد لکه‌های خشکی روی قرنیه شود.

کاهش تولید اشک: بعد از ۴۰ سالگی، تولید اشک کاهش می‌یابد. هنگامی که تا مقدار مشخصی پایین بیاید، چشم خشک می‌شود و به راحتی تحریک شده و عفونت می‌کند. این اتفاق در خانم‌ها و علی الخصوص بعد از یائسگی، احتمالا به دلایل هورمونی، شایع تر است. به علاوه کاهش تولید اشک می‌تواند با اختلالاتی از جمله بیماری‌های خودایمنی، مانند سندرم شوگرن، لوپوس، اسکلرودرما، آرتریت روماتوئید، یا رادیوتراپی، دیابت، کمبود ویتامین A و یا جراحی‌های انکساری چشم مانند LASIK ایجاد شده و احتمال خشکی چشم را افزایش می‌دهند، اما علائم معمولا موقتی هستند.

بعد از ۴۰ سالگی، تولید اشک کاهش می‌یابد.

مشکلات پلک: اغلب افراد تقریبا پنج بار در دقیقه پلک می‌زنند، هر بار که فرد پلک می‌زند، پلک لایه نازکی از اشک را روی سطح چشم پخش می‌کند. مشکلات پلک می‌توانند در حرکات پلک زدن اختلال ایجاد کنند. مشکلات پلک می‌توانند شامل اکتروپیون که پلک به سمت بیرون چرخیده یا انتروپیون که پلک به سمت داخل چرخیده، باشند. همچنین التهاب لبه پلک نیز می‌تواند یکی از اختلالات باشد.

داروها: داروهایی که می‌توانند باعث خشکی چشم شوند شامل این موارد می‌شوند: برخی از دیورتیک‌ها، مهارکننده‌های آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین (ACEI)، ضدحساسیت‌ها، ضداحتقان‌ها، برخی قرص‌های خواب آور، برخی داروهای کنترل بارداری، برخی ضدافسردگی‌ها، برخی داروهای آکنه، مخصوصا داروهای نوع ایزوترتینوئین، مسکن‌های اپیوئیدی و مورفین.

عوامل محیطی: فاکتورهای آب و هوایی شامل آب و هوای خشک، خورشید، باد، و سایر انواع آب و هوای داغ و خشک مانند کابین هواپیما، می‌شود. ارتفاع بالا، سیگار کشیدن، و استفاده از لنزهای تماسی نیز ریسک فاکتور هستند.

استفاده‌ی زیاد از چشم ها: استفاده از مانیتور کامپیوتر، خواندن یا رانندگی وسایل نقلیه که با افزایش تمرکز بینایی باعث کاهش سرعت پلک زدن می‌شوند نیز می‌توانند باعث خشک شدن چشم شوند.

بیماری‌های زمینه ای: بیماریهایی نظیر زونا و فلج بل نیز می‌توانند باعث خشکی چشم شوند.

درمان خشکی چشم چیست؟

هدف درمان تامین لغزندگی مناسب در سطح چشم است، اما روش بستگی به علت زمینه‌ای دارد. سه راه تامین لغزندگی چشم تولید اشک طبیعی، استفاده از قطره‌های چشمی یا اشک مصنوعی و کاهش خشک شدن چشم است. اگر مشکل ریشه در بیماری‌های چشمی یا سیستمیک مانند عفونت چشم و یا سوریازیس داشته باشد، لازم است که بیماری زمینه‌ای درمان شود. بیماری که دچار خشکی مزمن است با قطره‌های چشمی سیکلوسپورین که التهابات چشمی را کاهش می‌دهد و افزایش تولید اشک را تحریک می‌کند، درمان می‌شود.

بیشتر بخوانید: دلایل چشم درد چیست؟

اگر فردی عفونت چشم یا سابقه عفونت ویروسی هرپس در چشم داشت، نباید این دارو را مصرف کند. بیمارانی که دچار بلفاریت هستند، ممکن است نیاز به شستشوی منظم ناحیه با محلول رقیق شامپو بچه داشته باشند. پزشک قطره‌ها یا پمادهای آنتی بیوتیک تجویز می‌کند. گاهی آنتی بیوتیک خوراکی مانند تتراسایکلین یا داکسی سایکلین استفاده می‌شود. قطرات استروئیدی درصورتی که علائم التهاب بعد از چندین بار استفاده از قطرات چشمی، شدید باشند، می‌تواند به کاهش التهاب کمک کند. جراحی نیز در مواردی می‌تواند کمک کننده باشد.

چه زمانی لازم است برای درمان خشکی چشم به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر به مدت طولانی علائم و نشانه‌های خشکی چشم از جمله قرمزی، حساسیت، خستگی و درد چشم، را تجربه کردید، به دکتر چشم مراجعه کنید.

برای نوبت‌گیری از بهترین چشم پزشکان به وبسایت دکترتو مراجعه کنید.

بهترین دکتر چشم پزشک در تهران

بهترین دکتر چشم پزشک در شیراز

بهترین دکتر چشم پزشک در اصفهان

بهترین دکتر چشم پزشک در بندرعباس

منبع: medicalnewstoday

 

نظرات کاربران

نظر دهید
 1. کاملا درست بود. من اسپری ریه سیمبیکورت و اسپری بینی رینولوزین و اکسی متازون مصرف میکردم چشمام دچارخشکی شده.

  1. سلام نگار جان
   ممنون از به اشتراک گذاری تجربیاتتون 🙂
   پایدار باشید

 2. سیده الهام هاشمی

  سلام
  من هم از داروهای ضدحساسیت استفاده میکنم و هم ضد بارداری و گاهی هم داروهای آرامبخش و خواب آور و همینطور به خاطر آسمی که دارم ، اسپری سالبتامول استفاده میکنم . علائمی مانند تاری همیشگی دید و دودیدگاهی و سوزش و خارش و قرمزی و حساسیت شدید به نور و گردو غبار و فشار و درد و اینکه همیشه احساس میکنم داخل چشمم سنگ ریزه و یا شن وجود داره .
  آیا ممکنه که چشمان من هم دچار خشکی شده باشه
  ممنون میشم اگه لطف بفرمائین و راهنمایی کنین
  باسپاس

  1. سلام دوست عزیز
   احساس وجود جسم خارجی در چشم یکی از علائم خشکی چشم هست
   می‌تونین از قطره‌ی اشک مصنوعی استفاده کنین
   اما توصیه می‌کنم برای معاینه‌ی بیش‌تر به متخصص چشم پزشک مراجعه کنین:
   لیست متخصصین چشم پزشک

   1. ببخشید بیماری تیروئید بهخشکی چشم ارتباط داره؟

    1. سلام همراه گرامی
     بله پرکاری تیروئید باعث خشکی مخاط ها از جمله خشکی چشم شود.

  2. سحرمهرابی

   سلام توروخدا راهنماییم کنید من یه مدت کوتاهی هستش که حس میکنم چشمام خشک و اینکه برای شستشوی صورتم فوم اویدرم استفاده میکنم ممکنه مال اون باشه؟؟؟

   1. سلام همراه گرامی
    می تونین از قطره ی اشک مصنوعی کمک بگیرین. برای شست و شوی چشم ها باید از شوینده ی مناسب چشم استفاده کنین.

 3. مهسا عبیری

  سلام من زیاد از رایانه استفاده میکنم و احساس میکنم چشمم قرنیه اش کم شده و بعضی از قسمت. چشمم رو نمیپوشونه و خیلی هم قرمز شده قطره چشم هم فایده ندارد

 4. اسماعیل دهقان نیری

  سلام.
  من چشمام همیشه حالت خشکی وبعضی اوقات سوزش داره.
  همیشه دوست دارم چشمام خواب باشن.
  واینکه بعداز بیدارشدن بعضی اوقات خشکی ندارم وبعضی وقتها همچنان خشکی دارم که بسختی از خواب پا میشم.
  بنظر شما ژیاد بخوابم یاکم؟
  و برا درمانش چکار کنم؟
  ممنون

 5. سلام، وقتتون بخیر، مادرم حدود یک ماه پیش عمل کاتاراکت چشم راست انجام داده، ولی هنوز سوزش و درد داره در چشمش، احساس میکنه سنگ وجود سنگ ریزه داره توی چشمش، تا اینکه دو روز قبل دکتر بهش گفته، چشمت زخم شده. قطره اشک مصنوعی و ژل لیپوزیک تجویز کردن براسون، ولی همچنان چشمش میسوزه و درد داره، قرمز شده و باد کرده، لازمه مجدد ب دکتر دیگه ای مراجعه کنه؟ چقدر طول میکشه تا بهتر بشه؟

  1. سلام همراه گرامی
   چند روز داروهای تجویزی رو استفاده کنین در صورت عدم بهبودی به پزشکی که مادرتون رو عمل کردن مراجعه کنین.

 6. سلام وقتتون بخیر
  چند ماهی هست همسر من که ۲۹ سالشه بعضی از ساعات در روز احساس خشکی چشم میکنه و میگه چشمم درد میکنه و همش پلک میزنه،طوری که کلافه میشه چشماشو میماله و میگه تخم چشمم درد میکنه و میگه فقط دوست دارم چشمامو ببندم چشماش آستیک ماته یه چشمش نیم و یکی دیگه هفتاد و پنج، دکتر رفتیم گفت اشک مصنوعی استفاده کن ولی باز همونه، دوباره رفتیم گفت یه ژل مانند هست که این رو استفاده میکنه میگه یکم بهتره ولی باز اون مشکل رو داره خیلی نگران هستم و خواستم راهنماییم کنید ممنونم

  1. سلام همراه گرامی
   قطره اشک مصنوعی رو باید به طور مرتب و هر ۲ تا ۳ ساعت استفاده کنن. برای این مشکلتون می تونین به متخصص چشم پزشک مراجعه کنین:
   لیست متخصصین چشم پزشک

سوال پزشکی دارید؟

با بهترین پزشکان از راه دور مشاوره کنید

مشاوره با پزشک
دیدگاه شما

نظر دهید

مشاوره با پزشک نوبت دهی مطب