درد زیر شکم زنان در بارداری به چه علت ایجاد می شود؟
موضوعات پزشکی مرتبط: زندگی سالمعلائممادر و کودک

درد زیر شکم زنان در بارداری به چه علت ایجاد می شود؟

| تاریخ انتشار: 14 فروردین 1401
| آخرین به‌روزرسانی: 22 مهر 1401
| تعداد نظرات:1
۱. درد زیر شکم در بارداری معمولا طبیعی و علت آن رشد جنین و انقباضات رحمی است. ۲. این درد گاهی نشان‌دهنده عفونت، سقط جنین، حامگلی خارج رحمی یا زایمان زودرس است. ۳. درد زیر شکم در بارداری را نباید نادیده بگیرید و علائمتان حتما باید توسط متخصص زنان بررسی شود.
low abdominal pain in pregnancy
آنچه در این مقاله می‌خوانید
کاور پادکست دکترتو

خلاصه این مطلب را در این پادکست گوش دهید

لب

بارداری دوره بسیار حساسی است و تجربیاتی که هر فردی در این دوران دارد با دیگری متفاوت است. دردها، مشکلات، ناراحتی‌ها و سایر موارد مشابه در افراد مختلف با شدت‌ها و حالت‌های متفاوتی مشاهده می‌شود. یکی از حالت‌های رایجی که در بارداری مشاهده می‌شود، درد زیر شکم زنان در بارداری است. درد زیر شکم در زنان رایج است. بااین‌حال این دردها با دلایل مختلف ممکن است در دوران بارداری نیز ایجاد شود.

این دردها در بارداری بسیار شایع است و در بیشتر مواقع جای نگرانی نیست. بااین‌حال گاهی اوقات این دردها می‌توانند نشان‌دهنده چیز جدی‌تری باشند که به بررسی‌های کامل‌تری نیاز دارد. این دردها معمولا به دردهایی اشاره دارد که در نواحی پایین تنه و در ناحیه‌ای بین شکم و استخوان لگن احساس می‌شوند. در اینجا بیشتر با درد زیر شکم در بارداری و دلایل بروز آن آشنا می‌شویم.

در دوران بارداری حتما باید تحت نظر متخصص زنان و زایمان باشید و هر گونه علائم مشکوک و غیرطبیعی را با پزشکتان در میان بگذارید. در دکترتو می‌توانید با بهترین متخصصین زنان و زایمان در شهر خود آشنا شوید، با آنها به‌صورت تلفنی و آنلاین مشورت کنید و هر زمان که نیاز بود برای دریافت نوبت ویزیت حضوری اقدام کنید.

مشاوره با متخصصان
زنان و زایمان
دکترِتو

چرا درد زیر شکم زنان در بارداری ایجاد می‌شود؟

دردهایی که در زیر شکم در دوران بارداری ایجاد می‌شوند ممکن است حالت‌های مختلفی داشته باشند. همان‌طور که گفته شد در بسیاری از مواقع ممکن است این دردها کاملا عادی باشند. بااین‌حال برخی از این دردها را می‌توان به یک مشکل جدی‌تر مربوط دانست.

درد زیر شکم یکی از عوارض بارداری است که بسیاری از زنان باردار آن را تجربه می‌کنند. دردهای زیر شکم در بارداری ممکن است خفیف، شدید، تیز، کوبنده، دردناک، کسل‌کننده یا مبهم باشند. گاهی این دردها به‌صورت موقتی می‌آیند و می‌روند و برخی اوقات نیز ممکن است ثابت یا ترکیبی باشند. دردهای ناگهانی و آزاردهنده نیز ممکن است ایجاد شود که ناراحتی بیشتری را موجب می‌شوند. درد زیر شکم در بارداری اگر به دنبال یک عامل طبیعی و مربوط به شرایط حاملگی باشد، معمولا به دلیل جابه‌جایی استخوان‌ها و رباط‌هاست که در این شرایط کشش‌هایی در بدن به‌منظور سازگاری با جنین رخ می‌دهد. در نتیجه این دردها معمولا طبیعی تلقی شده و جای نگرانی نیست.

مهم‌ترین عامل دردهای شکمی در زنان باردار، رشد جنین و انقباضات رحمی است. خصوصا به دنبال دردهایی که در رباط گرد ایجاد می‌شود، بسیاری از زنان باردار درد زیر شکم را تجربه می‌کنند. این رباط در ارتباط بین رحم و کشاله ران است و در اثر رشد رحم دچار گرفتگی و کشش می‌شود. نفخ و یبوست، انقباضات براکستون هیکس، رشد جنین، دردهای مربوط به حاملگی و غیره از دیگر دلایل ایجاد درد شکم در زنان باردار است.

low belly pain in pregnancy
گاهی درد شکم در بارداری با سایر علائم مانند خونریزی واژینال یا حالت تهوع همراه می‌شوند که خطرناک هستند

عوامل جدی درد زیر شکم زنان در بارداری

بااین‌حال ممکن است دردهای زیر شکمی در دوران بارداری ناشی از یک اختلال جدی‌تر و نشان‌دهنده برخی خطرات بارداری باشد. گاهی نیز این دردها با سایر علائم مانند خونریزی واژینال یا حالت تهوع همراه می‌شوند. این خونریزی‌ها ممکن است در برخی موارد بسیار شدید و خطرناک بوده و موجب افت فشار بسیار شدید و بروز شوک نیز شوند. نکته مهم این که درد زیر شکم در بارداری با دردهای بالاتنه که در ناحیه روده و معده ایجاد می‌شود متفاوت است. بااین‌حال گاهی اوقات ممکن است زنان در تشخیص این که درد دقیقا در چه قسمتی ایجاد شده است، مشکل داشته باشند. برخی از مهمترین عوامل جدی درد زیر شکم در بارداری شامل موارد زیر می‌شود.

۱. بیماری یا عفونت

عفونت ادراری در بارداری بسیار شایع است و البته معمولا به‌راحتی در صورت تشخیص به‌موقع قابل‌درمان است. آنها می‌توانند باعث درد شکم و گاهی اوقات (نه همیشه)، درد هنگام ادرار کردن شوند. در نتیجه می‌توان بیماری یا عفونت را نیز از عوامل جدی درد زیر شکم در بارداری در نظر گرفت.

علاوه بر عفونت مجاری ادراری، بیماری‌هایی مانند سنگ کلیه، سنگ کیسه صفرا، پانکراتیت، آپاندیسیت و برخی زخم‌ها و آلرژی‌ها نیز می‌تواند دلیل درد زیر شکم زنان در بارداری محسوب شوند. این موارد می‌توانند موجب تیر کشیدن زیر شکم در بارداری شوند.

۲. سقط جنین

یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین دلایل بروز درد زیر شکم در بارداری، سقط جنین است. گاهی اوقات سقط جنین رخ‌داده و گاهی نیز در حال وقوع است. این نوع از سقط جنین، از نوع خودبه‌خودی است. حتی تهدید به سقط شدن جنین، یعنی زمانی که زن باردار در معرض سقط جنین احتمالی قرار دارد، می‌تواند موجب بروز دردهای شکمی شدید شود.

معمولا همراه با سقط جنین علائم دیگری نیز ممکن است مشاهده شود. برای مثال در زمانی که سقط جنین اتفاق افتاده است، ممکن است تمام محتویات رحم شامل جفت و جنین خارج شود. سقط می‌تواند کامل یا به‌صورت ناقص باشد. در مواردی نیز خونریزی و لکه بینی به همراه دردهای زیر شکم در زنان مشاهده می‌شود که البته نمی‌توان همیشه آن را دلیل سقط شدن جنین در نظر گرفت.

۳. حاملگی خارج رحمی

یکی دیگر از دلایل مهم بروز درد زیر شکم در بارداری، حاملگی خارج از رحم است. در این شرایط معمولا بارداری در محل معمول خود در رحم اتفاق نمی‌افتد. بارداری ممکن است در مکانی غیر معمولا مانند لوله فالوپ اتفاق بیفتد. در حاملگی خارج از رحم دردهای شکمی بسیار شدیدند و علائم ناراحت‌کننده دیگری نیز مشاهده می‌شود. کاهش شدید فشارخون، خونریزی‌های شدید، تپش قلب شدید و عدم لخته شدن نرمال خون در بدن از جمله این موارد است. معمولا اکثر حاملگی‌های خارج رحمی به جراحی فوری نیاز خواهند داشت.

۴. زایمان زودرس

گاهی اوقات درد زیر شکم در بارداری به دلیل زایمان زودرس است. اگر در هفته‌های کمتر از هفته سی و هفتم، به‌صورت منظم درد و گرفتگی احساس شود و شکم بیش از حد سفت باشد، احتمال زایمان زودرس بسیار بالاست. در این شرایط باید حتما زن باردار تحت‌نظر باشد و شرایط و تغییرات به‌صورت لحظه‌ای دنبال شود.

۵. پره اکلامپسی

در بارداری دردهایی که درست زیر دنده‌ها احساس می‌شود، به دلیل فشار دادن جنین و رحم به سمت بالا بسیار شایع است. اما اگر این دردها بسیار شدید و مداوم شوند، به‌خصوص درد زیر شکم سمت راست زنان باردار، می‌تواند نشانه پره اکلامپسی (فشارخون بالا در بارداری) باشد. این دردها برخی از زنان باردار را تحت تاثیر قرار می‌دهد. معمولا درد زیر شکم در بارداری اگر به همراه سردرد شدید، مشکلات بینایی، تورم دست و پاها و مواردی ازاین‌دست باشد، می‌توان آن را به پره اکلامپسی مربوط دانست.

۶. دکولمان جفت

جداشدن جفت یکی دیگر از عوامل بسیاری جدی و خطرناک درد زیر شکم در بارداری است. در این شرایط جفت کم‌کم از دیواره رحم دور شده و در حال جداشدن است. این حالت می‌تواند موجب درد شدید زیر ناف در زنان باردار شده و خونریزی‌های شدیدی را سبب شود. دردهای شدید دائمی از مهم‌ترین نشانه‌های دکولمان جفت است.

مشاوره با متخصصان
زنان و زایمان
دکترِتو

خطرات درد زیر شکم زنان در بارداری چیست؟

با وجودی که بیشتر دردهای شکمی در دوران بارداری طبیعی هستند، اما این دردها در مواردی ممکن است خطرساز شوند. شناخت خطرات درد زیر شکم در بارداری و آشنایی با نشانه‌هایی که دارند در این مواقع از اهمیت بالایی برخوردار است.

از مهم‌ترین خطرات می‌توان به خونریزی‌های شدید، سقط جنین، آسیب به جنین، بروز بیماری‌های عفونی خطرناک، آسیب به مادر و به خطر افتادن سلامت مادر اشاره کرد. ازاین‌رو باید حتما در خصوص این دردها و نشانه‌هایی که دارند با پزشک مشورت کرد.


دلیل بروز درد زیر شکم در دوره‌های مختلفی از بارداری چیست؟

دردهای شکمی که در دوران بارداری مشاهده می‌شود در هر دوره‌ای ممکن است شدت متفاوتی داشته باشد و می‌توان در هفته‌های مختلف بارداری، این دردها را به یک عامل متفاوت مربوط دانست. ازاین‌رو با استفاده از تقویم بارداری، باید هفته‌به‌هفته این دردها را رصد کرد.

 • در سه‌ماهه اول دردها معمولا به دلیل تغییرات شرایط بدن و سازگار شدن بدن با وجود جنین است.
 • طی سه‌ماهه دوم دردها را می‌توان به دلیل بزرگ‌تر شدن جنین و فشاری که به لگن و رحم وارد می‌شود، مربوط دانست.
 • در سه‌ماهه سوم آماده‌شدن لگن برای زایمان و فشار ناشی از بزرگ‌شدن جنین می‌تواند عامل شروع درد زیر شکم در بارداری باشد. بااین‌حال دردها را می‌توان در هفته‌های مختلف بارداری به یک عامل به‌خصوص نیز مربوط دانست.

برای مثال درد زیر شکم در بارداری اگر مربوط به حاملگی خارج رحم باشد، معمولا در بین هفته‌های چهارم تا دوازدهم بروز می‌کند. دردهای مربوط به سقط جنین نیز معمولا تا هفته قبل از بیست و چهارم بروز می‌کند. درد ناشی از پره اکلامپسی نیز معمولا بعد از هفته بیستم ایجاد می‌شود.

انقباضات براکستون هیکس که به‌صورت نامنظم و غیرقابل‌پیش‌بینی ایجاد می‌شوند و بسیار دردناک‌اند، اغلب در سه ماه دوم بارداری رخ می‌دهند. درد و گرفتگی رباط‌های متصل به رحم (رباط گرد) نیز معمولا در نیمه آخر بارداری (در سه‌ماهه دوم و سه‌ماهه سوم) بروز می‌کند.

low belly pain in pregnancy
درد رباط گرد بیشتر در ماه های اولیه بارداری ایجاد می‌شود

درد رباط گرد باعث درد شکم زنان باردار می‌شود؟

رباط‌هایی در لگن که رحم را در جای خود نگه می‌دارند، با رشد جنین و بزرگ‌شدن شکم کشیده می‌شوند. از آن جایی که بارداری به این رباط‌ها فشار بیشتری وارد می‌کند، ممکن است آنها دچار تنش و گشادی بیش از حد شوند. به این رباط‌ها، رباط گرد گفته می‌شود که می‌توان درد و ناراحتی آنها را با درد زیر شکم زنان در بارداری مرتبط دانست.


نفخ و یبوست در بارداری باعث درد زیر شکم می‌شود؟

در زنان باردار نفخ و یبوست بسیار شایع است و یکی از علائم آزاردهنده‌ای است که زنان باردار را درگیر می‌کند. نفخ شکم معمولا به دلیل تغییرات هورمونی، فشاری که روی روده‌ها وارد می‌شود و کاهش حرکت روده‌ها ایجاد می‌شود. خود این نفخ و یبوست در دوران بارداری می‌تواند باعث درد شدید زیر شکم شود. دردهایی که به دلیل نفخ و یبوست ایجاد می‌شوند ممکن است تنها در یک قسمت احساس شوند و در یک ناحیه بمانند، یا این که در سراسر شکم، پشت و حتی به سمت معده نیز حرکت کنند و بسیار آزاردهنده باشند. یکی از اصلی‌ترین دلایل افزایش نفخ در شکم در بارداری، افزایش پروژسترون است که به دنبال بالارفتن آن در بدن ماهیچه‌های روده شل و کم‌تحرک شده و در نتیجه غذا مدت‌زمان طولانی‌تری در روده باقی می‌ماند.


چه زمانی باید برای درد زیر شکم زنان در بارداری به پزشک مراجعه کنید؟

در برخی شرایط و با مشاهده برخی نشانه‌های جدی‌تر باید برای پیگیری دردهای زیر شکم به پزشک زنان مراجعه کرد. در مواردی که دردها شدید و دائمی هستند، تعداد و دفعات آنها بسیار زیاد و غیرمعمول است، دردها غیرقابل‌تحمل می‌شوند و با استراحت کردن بهتر نمی‌شوند و مشاهده سایر علائم خطرساز باید به متخصص زنان و زایمان مراجعه کرد.

علائمی مانند خونریزی و لکه بینی، حالت تهوع و سردرد شدید، درد ثابت در یک ناحیه خاص مانند درد زیر شکم سمت چپ یا درد زیر ناف در حاملگی و غیره را باید جدی گرفت و سریعا به پزشک مراجعه کرد. افرادی که سابقه سقط جنین دارند، افرادی که کیست و فیبروم دارند، وجود مشکلات پزشکی کنترل نشده مانند دیابت، فشارخون و تیروئید و افرادی که سابقه حاملگی خارج رحمی دارند باید سریعا به دکتر زنان مراجعه کنند.

مشاوره با متخصصان
زنان و زایمان
دکترِتو

درمان درد زیر شکم در بارداری چیست؟

درمان درد زیر شکم در بارداری بستگی به دلیل درد، علائمی که به همراه آن بروز می‌کند و شدت و مدت‌زمان درد متفاوت است. در خصوص مواردی که دردهای شکمی بخشی از روند طبیعی حاملگی هستند، مانند یبوست، درد زیر شکم زنان در بارداری به دلیل نفخ، انقباضات رحمی و لگن و … درمان شامل تغییر در برنامه غذایی، افزایش مصرف مایعات خصوصا آب، افزودن فیبر بیشتر به غذا و انجام تمرین‌های کششی روزانه می‌شود.

 برای تسکین دردها نیز معمولا از استامینوفن استفاده می‌شود. کمپرس‌های آب گرم و گرم نگه‌داشتن نواحی دردناک نیز می‌تواند در تسکین دردهای زیر شکم در بارداری موثر باشد. در برخی موارد ممکن است طب سوزنی نیز بتواند در درمان درد زیر شکم در بارداری موثر باشد.

در موارد جدی‌تر، بسته به این که دلیل بروز این دردها چیست درمان متفاوت است. برای حاملگی خارج رحمی یا سقط جنین، مواردی مانند جراحی یا درمان دارویی برای کورتاژ و … انجام می‌شود. سقط سپتیک نیز روشی درمانی دیگری است که در آن از آنتی‌بیوتیک‌هایی به‌صورت داخلی وریدی برای برداشتن محتویات رحم استفاده می‌شود. در مواردی که درد زیر شکم به دلیل عفونت ادراری و بیماری است، تجویز برخی آنتی‌بیوتیک‌ها ممکن است برای درمان مدنظر قرار بگیرد.

low belly pain in pregnancy
فعال بودن، کمپرس گرم و داشتن رژیم غذایی سالم تاثیر بسزایی در کاهش دردهای شکمی در بارداری دارند.

راه‌های پیشگیری از دردهای طبیعی زیر شکم در دوران بارداری چیست؟

درد ناشی از تغییرات طبیعی در دوران بارداری معمولا در اکثر افراد با شدت‌های متفاوت بروز می‌کند. برای تسکین این دردها یا کاهش ناراحتی ناشی از آنها برخی از موارد زیر به زنان توصیه می‌شود:

 • کاهش یا خودداری از فعالیتی که باعث درد می‌شود.
 • خودداری از بلندکردن یا هل دادن اجسام سنگین
 • نشستن یا راه‌رفتن در موقعیت‌های درست و مناسب
 • قراردادن یک بالشت در زمان خواب بین زانوها
 • تا جای ممکن به پهلو بخوابند و درحالی‌که کمرشان به‌خوبی حمایت می‌شود استراحت کنند.
 • انجام تمرینات کگل که شامل فشرده‌سازی و آزادکردن عضلات اطراف واژن و مجاری ادراری است توصیه می‌شود.
 • استفاده از کمربند پشتیبانی مخصوص بارداری
 • تا جای ممکن رژیم غذایی سالمی داشته باشید و از مصرف غذاهای نفاخ خودداری کنید.
 • مصرف آب در طول روز را افزایش دهید.
 • در رژیم غذایی فیبر بیشتری بگنجانید.

مشاوره با متخصصان
زنان و زایمان
دکترِتو

سوالات متداول شما

در این بخش از مطلب به سؤالات باقی‌مانده شما در مورد علت درد زیر شکم در حاملگی و مسائل مربوط به آن پاسخ می‌دهیم. اگر سؤالی دارید که در این مطلب پاسخ آن را پیدا نکرده‌اید، لطفا در انتهای این مطلب برای ما کامنت بگذارید تا کارشناسان ما در اولین فرصت به آن پاسخ دهند.

درد شدید زیر شکم در بارداری نشانه چیست؟

درد زیر شکم در بارداری می‌تواند نشانه موارد متفاوتی باشد. از نشانه‌های طبیعی مربوط به بارداری، انقباضات رحمی و دردهای لگن گرفته تا عوامل جدی‌تر مانند سقط جنین و غیره را می‌توان به درد زیر شکم در بارداری مربوط دانست. گاهی نیز دردهایی مانند گاستروانتریت، سندروم روده تحریک‌پذیر، آپاندیسیت، سنگ کلیه، بیماری التهابی روده و غیره که از عوامل شایع درد زیر شکم در زنان هستند، می‌توانند موجب دردهای شکمی در زنان باردار نیز شوند.

درد زیر شکم در بارداری از کی شروع می‌شود؟

درد زیر شکم در بارداری می‌تواند از همان ماه‌ها و هفته‌های اول شروع شود و تا پایان دوران حاملگی ادامه پیدا کند. در برخی از هفته‌ها، مانند ماه‌های آخر ممکن است درد زیر شکم در بارداری شدت بیشتری نیز پیدا کند.

آیا درد شکم در دوران بارداری طبیعی است؟

در بیشتر مواقع درد زیر شکم در بارداری امری طبیعی است. این دردها به دنبال تغییرات شرایط بدن، سازگار شدن آن با ورود و رشد جنین، جا بازکردن رحم و لگن، انقباضات رحمی و شکمی مرتبط با بارداری و ایجاد می‌شوند. انقباضات براکستون هیکس که در آن ماهیچه‌های رحم تا دو دقیقه منقبض می‌شوند، بخشی طبیعی از بارداری است. دردهایی که در رباط‌های بزرگ متصل به رحم و کشاله ران ایجاد می‌شود نیز برای جادادن کودک درحال‌رشد است و به همین دلیل طبیعی تلقی می‌شود. درد زیر شکم زنان در بارداری در مواردی نیز ممکن است نشان‌دهنده بروز یک مشکل جدی‌تر باشد.

در زیر شکم در زنان باردار همراه با لکه بینی یا خونریزی نشانه چیست؟

گاهی در برخی زنان باردار درد زیر شکم به همراه لکه بینی و خونریزی بروز می‌کند. در این شرایط می‌توان این دردها را به دلایل جدی‌تری مربوط دانست. سقط جنین، حاملگی خارج رحم، وجود فیبروم و زایمان زودرس از جمله این موارد هستند. خونریزی در بارداری از جمله نشانه‌هایی است که باید حتما آن را جدی گرفت. البته در اوایل بارداری، یعنی درست در زمان لقاح و چسبیدن تخمک بارور شده به دیواره رحم، لکه بینی و خونریزی لانه‌گزینی نیز اتفاق می‌افتد که از اولین نشانه‌های بارداری محسوب می‌شود.

درد کاذب زایمان باعث درد زیر شکم می‌شود؟

دردهای زایمان کاذب را با عنوان انقباضات براکستون هیکس می‌شناسند. این دردها در واقع تمرین بدن برای زایمان واقعی است. آنها معمولا خفیف‌تر از زایمان واقعی بوده و نامنظم هستند. به‌صورت معمول درد زایمان کاذب به‌صورت شدید و قوی شروع شده و به‌صورت خفیف تمام می‌شود. این دردها می‌توانند از عوامل مهم درد زیر شکم زنان در بارداری خصوصا در سه‌ماهه دوم و سوم باشند.

آیا درد زیر شکم نشانه بارداری است؟

در اوایل بارداری دردهای زیر شکم می‌تواند یکی از نشانه‌های اصلی بارداری باشد. این دردها معمولا ناشی از تغییراتی است که به طور معمول در دوران بارداری رخ می‌دهد و نشان‌دهنده آمادگی بدن و واکنش آن به این تغییرات است. ازاین‌رو دردهای شکمی را می‌توان از علامت‌های اولیه بارداری در نظر گرفت.

درد زیر شکم در اواخر بارداری نشانه چیست؟

معمولا دردهایی که در اواخر بارداری خصوصا در سه‌ماهه سوم احساس می‌شود، مربوط به رشد بارداری و بزرگ‌تر شدن جنین است. در این شرایط با بزرگ‌شدن جنین و کشش و فشاری که رحم به سایر بخش‌ها وارد می‌کند، در ناحیه تحتانی شکم‌دردهایی احساس می‌شود. هر چه به اواخر بارداری نزدیک‌تر می‌شویم، درد زیر شکم زنان در بارداری می‌تواند بیشتر به آماده‌شدن بدن برای زایمان مربوط شود. بااین‌حال این دردها در سه‌ماهه سوم می‌تواند نشانه زایمان زودرس، جداشدگی جفت، پره اکلامپسی و درد رباط گرد باشد.

چه شرایطی ریسک درد زیر شکم در بارداری را بیشتر می‌کند؟

در برخی موارد باید زنان دردهای شکمی در دوران حاملگی را جدی‌تر بگیرند. مهم‌ترین موارد شامل سن بالای ۳۵ سال، حاملگی پرخطر، جفت پایین، سابقه سقط جنین در حاملگی‌های قبلی، سابقه مصرف الکل و مواد مخدر، وجود ناهنجاری‌های رحمی مانند وجود فیبروم، مشکلات پزشکی مانند دیابت و تیروئید، وجود سابقه حاملگی خارج رحم، سابقه جراحی شکمی، سابقه درگیری با یک عفونت مقاربتی قبلی، استفاده از آی یو دی و غیره از مهم‌ترین عواملی است که ریسک درد زیر شکم در حاملگی را افزایش می‌دهد. افرادی که سابقه مشکلاتی مانند سندروم روده تحریک‌پذیر، سنگ کلیه، مشکلات روده و معده و غیره را دارند نیز بیشتر در معرض درد زیر شکم در دوران بارداری هستند.

عفونت ادراری باعث درد زیر شکم زنان باردار می‌شود؟

یکی از اصلی‌ترین دلایل درد زیر شکم زنان در بارداری، عفونت مجاری ادراری است که می‌توان به‌راحتی آن را درمان کرد. عفونت ادراری معمولا با آزمایش ادرار تشخیص داده می‌شود.

درد زیر شکم زنان چه زمانی نشانه جداشدن جفت است؟

در زیر شکم بارداری در مواردی که با خونریزی‌های شدید همراه باشد می‌تواند نشان‌دهنده جداشدن جفت باشد. به همراه خونریزی، ادامه‌دار بودن درد و شدید بودن همیشگی آن از دیگر نشانه‌هایی است که می‌توان احتمال داد جفت در حال جداشدن است. در صورت بروز دکلمان جفت زنان باردار تیر کشیدن شدید زیر شکم را تجربه می‌کنند و کمردردهای ناگهانی نیز ایجاد می‌شود.

بزرگ‌شدن رحم به‌خاطر رشد جنین باعث درد زیر شکم زنان باردار می‌شود؟

بله بزرگ‌شدن رحم و انقباضاتی که دارد یکی از دلایل بسیار مهم دردهای زیر شکمی در زنان باردار است. درد زیر شکم زنان در بارداری به دنبال بزرگ‌شدن رحم کاملا طبیعی تلقی می‌شود.

انقباضات رحمی مهم‌ ترین دلیل درد زیر شکم زنان باردار است؟

یکی از مهم‌ترین دلایل درد زیر شکم زنان در بارداری، انقباضات رحمی، خصوصا در سه‌ماهه اول و سه‌ماهه آخر است. فقط به این دلیل که زنان باردار پریود نمی‌شوند به این معنی نیست که گرفتگی‌های رحمی نیز تمام شده است. رحم در دوران بارداری به طرز چشم‌گیری در حال کشیده‌شدن است. این کشیدگی خصوصا در سه‌ماهه اول و دوم شدت می‌یابد. معمولا این انقباضات رحمی دردناک‌اند، اما اغلب با گرما تسکین می‌یابند یا این که به‌صورت خودبه‌خودی از بین می‌روند.

آیا درد زیر شکم در زنان باردار به همراه کمردرد خطرناک است؟

به‌صورت کلی کمردرد به همراه درد زیر شکم از نشانه‌های طبیعی در بارداری هستند. بااین‌حال این دردها اگر به‌صورت مداوم و بسیار شدید باشند یا همراه با سایر نشانه‌ها مانند خونریزی واژینال یا لکه بینی باشند، باید آنها را جدی گرفت و سریعا به پزشک مراجعه کرد.

آیا سکس در بارداری باعث درد زیر شکم می‌شود؟

گاهی اوقات سکس در بارداری نیز می‌تواند موجب یک سری گرفتگی‌ها و انقباضات در ناحیه لگن و رحم شود و این کاملا طبیعی است. دلیل عمده این دردها نیز معمولا افزایش جریان خون به ناحیه شکمی است. ارگاسم می‌تواند به نوبه خود موجب درد زیر شکم در زنان شود. معمولا درد بعد از رابطه جنسی در بارداری مشکلی جدی تلقی نمی‌شود. اما بااین‌حال در صورت شدت‌یافتن و ادامه‌دار بودن این دردها یا درصورتی‌که بارداری پرریسک باشد، باید حتما با پزشک زنان مشورت کرد.

درد زیر شکم زنان باردار همراه با انقباض‌های منظم خطرناک است؟

اگر دردها از هفته 37 ام به بعد ایجاد شوند، طبیعی است و این دردها نشان‌دهنده آمادگی بدن برای بارداری است. درصورتی‌که درد زیر شکم به همراه انقباضات منظم قبل از هفته سی و هفتم شروع شود، ممکن است نشان‌دهنده زایمان زودرس باشد و به همین دلیل در صورت بروز این دردها و انقباضات بهتر است سریعا به متخصص زنان و زایمان مراجعه کرد.

دلیل تیر کشیدن زیر شکم در بارداری چیست؟

معمولا گرفتگی‌های طبیعی حاملگی که به دنبال بزرگ‌شدن رحم ایجاد می‌شود، نفخ و یبوست و درد رباط گرد از مهم‌ترین دلایل تیرکشیدن زیر شکم در بارداری است. بااین‌حال در مواردی ممکن است این دردها دلایل جدی‌تری نیز داشته باشند، خصوصا اگر درد مداوم و با شدت بالایی اتفاق بیفتد. در خصوص این نشانه‌ها حتما باید سریعا به پزشک مراجعه کرد.

درد زیر شکم در چه زمانی نشان‌دهنده حاملگی خارج رحمی است؟

دردهای شکمی که در بین هفته‌های چهارم تا دوازدهم حاملگی شروع می‌شوند و ادامه دارند، می‌توانند نشانه‌ای از حاملگی خارج رحمی باشند. شدید بودن این دردها، خونریزی، درد در زمان مدفوع کردن یا ادرار کردن و مواردی ازاین‌دست می‌تواند درد زیر شکم بارداری را به حاملگی خارج رحمی ربط دهد.

در زیر شکم سمت چپ بارداری نشانه چیست؟

دلایلی که موجب درد زیر شکم زنان می‌شود، می‌تواند در زنان باردار نیز موجب دردهای شکمی شود. بسیاری از این عوامل به حاملگی مربوط نمی‌شوند. عواملی مانند سنگ کلیه، یبوست، سندروم روده تحریک‌پذیر، انسداد یا التهاب روده‌ها، عفونت‌های روده و معده، حساسیت و آلرژی به برخی غذاها از جمله لاکتوز و سلیاک و مواردی ازاین‌دست می‌توانند موجب درد زیر شکم سمت چپ بارداری شوند.

آیا تمرین و ورزش‌کردن می‌تواند به تسکین درد زیر شکم زنان در بارداری کمک کند؟

معمولا بسیاری از زنان باردار در این دوره دچار کم‌تحرکی می‌شوند و با افزایش وزنشان فشار بیشتری را تحمل می‌کنند. بهترین کار برای زنان باردار انجام تمرین‌های مخصوص دوران بارداری، خصوصا یوگای بارداری است. انجام تمرین‌های کششی سبک، تمرین‌های آرامش‌بخش و پیاده‌روی نرم و سبک می‌تواند در تسکین دردها و کاهش آنها موثر باشد. البته در خصوص انجام هر یک از این تمرین‌ها و ورزش‌ها حتما باید با پزشک متخصص زنان مشورت کرد. می‌توان با کمک‌گرفتن از یک دکتر زنان آنلاین، در خصوص بی‌خطر بودن این تمرین‌ها یا نحوه انجام زنان مطمئن شد.

مشاوره با متخصصان
زنان و زایمان
دکترِتو

نتیجه‌گیری و راهنمای مراجعه به پزشک

درد زیر شکم زنان در بارداری می‌تواند به دلایل مختلفی اتفاق بیفتد. معمولا به دلیل تغییراتی که در بدن ایجاد می‌شود و تلاش بدن برای سازگار شدن با این تغییرات، خصوصا وجود جنین و رشد آن، درد زیر شکم در زنان باردار بروز می‌کند و این مورد را می‌توان به‌عنوان عوارض بارداری در نظر گرفت. عوامل طبیعی در ایجاد این دردها، انقباضات رحمی، نفخ و یبوست، انقباضات براکستون هیکس و درد ناشی از رشد جنین است. بااین‌حال برخی عوامل را باید جدی گرفت، چرا که از نشانه‌های خطرناک محسوب می‌شوند. گاهی اوقات درد زیر شکم مربوط به سقط جنین، حاملگی خارج رحمی و پره اکلامپسی است. باید با دنبال‌کردن نشانه‌های همراه با درد در زیر شکم در بارداری، شدت و مدت‌زمانی که این دردها ایجاد می‌شوند و شرایط حاملگی، به‌صورت دقیق آنها را پیگیری کرد. 

در دوران بارداری حتما باید تحت نظر متخصص زنان و زایمان باشید و هر گونه علائم مشکوک و غیرطبیعی را با پزشکتان در میان بگذارید. در دکترتو می‌توانید با بهترین متخصصین زنان و زایمان در شهر خود آشنا شوید، با آنها به‌صورت تلفنی و آنلاین مشورت کنید و هر زمان که نیاز بود برای دریافت نوبت ویزیت حضوری اقدام کنید.

دکترتو مراقب سلامتی شماست!

https://www.osmosis.org/learn/Abdominal_pain:_Clinical_practice
https://www.webmd.com/parenting/abdominal-pain-and-pregnancy-what-to-know#1
https://www.healthline.com/health/pregnancy/low-belly-pain-when-pregnant#see-the-doctor
https://www.medicalnewstoday.com/articles/low-belly-pain-when-pregnant
https://www.parents.com/pregnancy/my-body/aches-pains/pregnancy-abdominal-pain/
https://www.webmd.com/baby/guide/pregnancy-am-i-pregnant
https://www.nhs.uk/pregnancy/related-conditions/common-symptoms/stomach-pain/#:~:text=Harmless%20stomach%20pains%2C%20which%20can,out%20how%20to%20avoid%20constipation)
https://www.healthline.com/health/what-does-constipation-feel-like
https://www.merckmanuals.com/home/women-s-health-issues/symptoms-during-pregnancy/pelvic-pain-during-early-pregnancy
3.3/5 - (تعداد آرا: 9 رای)
برچسب‌ها:
این مقاله پزشکی را با دیگران به اشتراک بگذارید:

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکترتو از بین بیش از ۱۴۰۰۰ دکتر و متخصص دکترِتو پیدا کن

دکترِتو را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

کانال تلگرام

صفحه اینستاگرام