فیبروم رحم چیست و چگونه درمان می‌شود؟
موضوعات پزشکی مرتبط: بیماری

فیبروم رحم چیست و چگونه درمان می‌شود؟

| تاریخ انتشار: 23 فروردین 1401
| آخرین به‌روزرسانی: 23 فروردین 1401
| تعداد نظرات:بدون نظر
1. فیبروم رحم توده‌هایی است که در بافت رحم یا اطراف آن رشد می‌کند. 2. این توده‌ها معمولا غیر سرطانی هستند و تنها در موراد معدودی سرطانی می‌شوند. 3. خونریزی شدید پریود، درد در لگن، کمر و زیر شکم، لکه بینی و درد هنگام سکس از علائم اصلی فیبروم رحم است.
Uterine fibroids

آنچه در این مقاله می‌خوانید

فیبروم رحم به توده‌های عضلانی غیر سرطانی رحم گفته می‌شود، که معمولا درون رحم و گاهی اوقات در اطراف آن شروع به رشد می‌کنند. بیماری فیبروم رحم که با نام میوم یا لیومیوم نیز شناخته می‌شود، غیر سرطانی است و احتمال ابتلا به سرطان را افزایش نمی‌دهد. این بیماری که اغلب اوقات در زمان باروری ظاهر می‌شود، نیازی به درمان ندارد به جز در مواردی که بیش از حد بزرگ شده باشد و علائمی شدیدی را در شما ایجاد کرده باشد.

بیشتر بانوان در طول زندگی دچار این بیماری خوش خیم می‌شوند، اما در اغلب موارد علائم به قدری ناچیز است که نیازی به درمان نیست. با این حال فیبروم رحم می‌تواند علائمی همچون  خونریزی شدید قاعدگی، کمردرد، تکرر ادرار و درد در حین رابطه جنسی را به دنبال داشته باشد. اگر احساس می‌کنید علائمی از میوم دارید، در ادامه همراه دکترتو باشید تا بتوانید همه جوانب این بیماری را بسنجید و در صورت نیاز به متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید.

در دکترتو می‌توانید با بهترین متخصص زنان و زایمان در شهر خود اشنا شوید، با آنها به‌صورت تلفنی و اینترنتی مشورت کنید و هر زمان که خواستید، برای دریافت نوبت ویزیت حضوری اقدام کنید.

مشاوره با متخصصان
زنان و زایمان
دکترِتو

فیبروم رحم چیست؟

لیومیوم یا همان فیبروم رحم رشدی است که از ماهیچه و بافت همبند دیواره رحم تشکیل شده است. این رشدها معمولا سرطانی (خوش خیم) نیستند. رحم بخش اصلی دستگاه تناسلی زنان و یک اندام گلابی شکل وارونه در لگن شماست. اندازه طبیعی رحم شبیه به لیمو است که محل رشد و نمو نوزاد در دوران بارداری است.

فیبروم‌ها می‌توانند به صورت یک گره منفرد (یک رشد) یا به شکل یک خوشه رشد کنند. اندازه خوشه‌های فیبروم می‌تواند از 1 میلی‌متر تا بیش از 20 سانتی‌متر قطر یا حتی بزرگتر باشد (برای مقایسه، اندازه بعضی از آن‌ها می‌تواند به اندازه یک هندوانه باشد). این توده‌ها می‌توانند در داخل دیواره رحم، داخل حفره اصلی اندام یا حتی در سطح بیرونی ایجاد شوند. فیبروم‌ها می‌توانند از نظر اندازه، تعداد و مکان در داخل و روی رحم شما متفاوت باشند.

شما ممکن است علائم مختلفی را با فیبروم رحم تجربه کنید و اینها ممکن است همان علائمی نباشند که زن دیگری که فیبروم دارد تجربه کند. به دلیل منحصر به فرد بودن فیبروم‌ها، برنامه درمانی شما به علائم شما بستگی دارد‌.


انواع فیبروم رحمی

انواع فیبروم‌های رحمی به محل به وجود آمدن آن‌ها (یعنی داخل یا خارج رحم) بستگی دارد. از این رو میوم‌ها به چهار دسته تقسیم بندی می‌شوند.

 • فیبروم رحم داخل دیواره: این نوع فیبروم، رایج‌ترین نوع این بیماری است. میوم داخل دیواره در عضلات درونی رحم ظاهر می‌شوند و احتمال زیادی وجود دارد که بزرگ شوند و رحم را دچار کشیدگی کنند.
 • فیبروم رحم ساب سروزال: این میوم‌ها در قسمت بیرونی رحم تشکیل می‌شوند، به همین دلیل به آن‌ها سروزال گفته می‌شود. این فیبروم‌های رحمی  به قدری بزرگ می‌شوند که می‌توانند رحم شما را از یک طرف بزرگ‌تر نشان دهند.
 • فیبروم‌های ساقه دار: برخی اوقات ممکن است میوم‌های سروزال یک ساقه درون دیواره رحم ایجاد کند. این ساقه یک پایه باریک است که از تومور اصلی حمایت می‌کند. به مجموعی از فیبروم رحم ساب سروزال و ساقه آن، فیبروم رحمی ساقه دار گفته می‌شود.
 • فیبروم‌های زیر مخاطی: این توده‌ها در لایه ماهیچه‌ای میانی یا میومتر رحم ایجاد می‌شوند. میوم‌های زیر مخاطی به اندازه انواع دیگر رایج نیستند.
what is uterine fibroids
فیبروم رحم به توده‌های عضلانی غیر سرطانی رحم گفته می‌شود، که درون رحم یا در اطراف آن شروع به رشد می‌کنند.

علائم فیبروم رحم

علائم شما به تعداد تومورهایی که دارید و همچنین محل و اندازه آنها بستگی دارد. به عنوان مثال، فیبروم‌های رحمی زیر مخاطی ممکن است باعث خونریزی شدید قاعدگی و مشکل در بارداری شوند .

اگر تومور شما بسیار کوچک است یا در حال یائسگی هستید، ممکن است علائمی نداشته باشید. فیبروم رحم ممکن است در طول یائسگی و بعد از آن کوچک شود. این به این دلیل است که زنان یائسه با کاهش سطح استروژن و پروژسترون (هورمون‌هایی که رشد فیبروم را تحریک می‌کنند) مواجه می‌شوند. علائم فیبروم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • خونریزی شدید بین یا در طول قاعدگی شما که شامل لخته شدن خون هم می‌شود
 • درد در لگن یا کمر
 • افزایش دردهای قاعدگی
 • تکرر ادرار
 • درد در هنگام برقراری رابطه جنسی
 • پریودی‌هایی که بیشتر از حد معمول طول می‌کشند
 • احساس فشار یا پری در زیر شکم شما
 • تورم یا بزرگ شدن شکم
 • احساس ناراحتی در رکتوم (راست روده)

درست است که فیبروم رحم عوارض و مشکلات زیادی را ایجاد می‌کند، اما به ندرت فیبروم می‌تواند باعث درد حاد یا مرگ شود.

سرطان پستان، سرطان تخمدان و مسائل باروری همگی بیماری‌هایی هستند که زنان را تحت تاثیر قرار می‌دهند. این بیماری های زنانه علائم تقریبا مشابهی با فیبروم رحم دارند. بنابراین برای تشخیص نهایی از روی علائم باید به یک متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید.

Uterine fibroids symptoms
افزایش درد پریود، درد در شکم و لگن، درد هنگام سکس، لکه بینی و پریود نامنطم از علائم اصلی غیبروم رحم است.

خونریزی شدید پریودی نشانه فیبروم رحمی است؟

حدود 35 درصد از زنان در سال‌های بارداری خود، خونریزی شدید قاعدگی را تجربه می‌کنند. علل مختلفی می‌تواند پشت خونریزی شدید پریودی باشد، که وجود میوم رحم یکی از این علت‌ها است.

پریودی دردناک از علائم فیبروم رحم است؟

درد همراه با قاعدگی را دیسمنوره می‌گویند. بیش از نیمی از زنان که عادت ماهانه دارند، هر ماه حدود 1 تا 2 روز پریودی همراه با درد دارند. آندومیوز، اندومتریوز، بیماری التهابی لگن و نقایص رحمی دلایلی هستند که می‌توانند باعث پریودی دردناک شوند. اما در این بین، فیبروم رحمی یکی از شایع‌ترین عللی است که منجر به قاعدگی‌های شدید و دردناک می‌شود.

درد در هنگام مقاربت و سکس نشانه فیبروم رحمی است؟

درد در هنگام سکس می‌تواند ناشی از مواردی مانند بیماری، عفونت، مشکل جسمی یا روانی باشد. فیبروم‌های رحمی بزرگ می‌توانند احساس فشاری ایجاد کنند که لذت در رابطه جنسی دچار اختلال شود. اگر فیبروم‌ها نزدیک به دهانه رحم باشند، نه تنها مانع از لذت می‌شوند بلکه باعث درد شدید در حین و بعد از سکس می‌شوند.

آیا تکرر ادرار نشانه فیبروم رحمی است؟

تکرر ادرار می‌تواند نشانه بسیاری از مشکلات مختلف از بیماری کلیوی گرفته تا نوشیدن بیش از حد مایعات باشد. رحم در کنار مثانه قرار دارد، بنابراین اگر فیبروم در سمت چپ نزدیک مثانه قرار داشته باشد، ممکن است باعث فشار و نیاز به تکرر ادرار شود. پس می‌توان گفت تکرر ادرار یکی از نشانه‌های فیبروم رحمی است.

لکه بینی یا خونریزی واژینال نشانه فیبروم رحمی است؟

لکه بینی به عنوان خونریزی خفیف واژینال تعریف می‌شود که خارج از دوره منظم پریودی اتفاق می‌افتد. به طور معمول، لکه بینی شامل مقادیر کمی خون است. ممکن است پس از استفاده از سرویس بهداشتی یا در لباس زیر، روی دستمال توالت متوجه آن شوید.

فیبروم رحم ممکن است به دیواره رحم فشار وارد کند که می‌تواند باعث خونریزی بیشتر از حد معمول شود. رحم ممکن است به درستی منقبض نشود، به این معنی که نمی‌تواند خونریزی را متوقف کند. همچنین فیبروم‌ها ممکن است رشد رگ‌های خونی را تحریک کنند که باعث سنگین‌تر یا نامنظم شدن دوره‌های قاعدگی و لکه بینی بین دوره‌ها می‌شود.

مشاوره با متخصصان
زنان و زایمان
دکترِتو

چه عواملی باعث به وجود آمدن فیبروم رحم می‌شوند؟

دلیل اصلی به وجود آمدن فیبروم رحمی نامشخص است، با این حال محققان معتقدند که رشد این توده‌ها با سطح استروژن فرد مرتبط است. در طول سال‌های باروری، سطح استروژن و پروژسترون فرد بالاتر است. هنگامی که سطح استروژن بالا باشد، به خصوص در دوران بارداری، فیبروم‌ها متورم می‌شوند. عکس این قضیه نیز کاملا صادق است. یعنی سطوح پایین استروژن با کوچک شدن میوم‌ها مرتبط است. این اتفاق ممکن است در طول دوره یائسگی رخ دهد. علاوه بر یائسگی، مصرف برخی از داروها مانند آگونیست‌ها یا آنتاگونیست‌های آزاد کننده گنادوتروپین نیز می‌توانند باعث کوچک شدن این توده‌ها شوند. به طور کلی موارد زیر نیز می‌توانند در بروز فیبروم‌ها موثر باشند.

۱.ژنتیک و تاثیر آن بر روی به وجود آمدن فیبروم رحم

ژنتیک همیشه یکی از عوامل اصلی بروز هر بیماری در هر فردی بوده است. این جمله به این معناست که اگر یکی از نزدیکان مثل مادر یا خواهر شما به این بیماری مبتلا بوده‌اند، ممکن است شما نیز به این بیماری مبتلا شوید.

در واقع فیبروم‌ها حاوی اطلاعات ژنی هستند که با سلول‌های عضلانی معمولی رحم متفاوت است. یعنی اینکه اگر شما مستعد این بیماری باشید، ممکن است سلول‌های عضلات رحم شما تغییر محتوای ژنی دهند.

۲. عوامل رشد و فیبرو

ممکن است برخی از موادی که به بدن در حفظ بافت‌ها کمک می‌کنند مانند فاکتور رشد شبه انسولین، در بروز این بیماری تاثیرگذار باشند.

۳. ماتریکس خارج سلولی (ECM)

ماتریکس خارج سلولی ماده‌ای است که باعث می‌شود سلول‌ها مانند ملات بین آجرها به هم بچسبند. تحقیقات نشان می‌دهد مقدار این ماده در فیبروم‌ها بیش‌تر از حد معمول است. ECM همچنین فاکتورهای رشد را ذخیره می‌کند و باعث تغییرات بیولوژیکی در خود سلول‌ها می‌شود.

how Uterine fibroids effects-pregnancy
فیبروم رحم می‌تواند به طرق مختلفی بر بارداری تاثیر بگذارید.

فیبروم رحم در بارداری

همانطور که اشاره کردیم بارداری باعث افزایش تولید استروژن و پروژسترون در بدن می‌شود. این اتفاق ممکن است سرعت رشد فیبروم‌ها را افزایش دهد. هدف از اضافه کردن این تیتر به این بخش بررسی برخی از سوالات متداول است که در ادامه بررسی‌شان خواهیم کرد.

آیا فیبروم رحم باعث نازایی می‌شود؟

نازایی به شرایطی گفته می‌شود که یک زوج بعد از روابط جنسی منظم، بدون استفاده از روش‌های جلوگیری، قادر به باروری نباشند. علل مختلفی می‌توانند پشت این مشکل باشند، که فیبروم رحم نیز یکی از آن‌ها است.

تقریبا 5 تا 10 درصد از زنان نابارور میوم دارند. اندازه و محل قرار گیری فیبرو‌م‌ها تعیین می‌کنند که آیا این توده‌ها بر باروری موثر هستند یا خیر. داشتن فیبروم به معنای عدم باروری نیست، بسیاری از مادران با وجود فیبروم یک بارداری طبیعی را تجربه می‌کنند. به طور کلی فیبروم‌ها به شکل‌های زیر بر نازایی تاثیر می‌گذارند:

 • فیبروم‌ها می‌توانند شکل دهانه رحم را تغییر دهند. این اتفاق باعث می‌شود تعداد ورودی اسپرم‌ها به رحم کاهش یابد.
 • تغییر در شکل رحم می‌تواند در حرکت اسپرم یا جنین اختلال ایجاد کند.
 • لوله‌های فالوپ(لوله‌هایی که تخمک‌ها از طریق آن‌ها وارد رحم می‌شوند) می‌توانند توسط فیبروم مسدود شوند.
 • فیبروم‌ها می‌توانند بر اندازه پوشش حفره رحم تأثیر بگذارند.

فیبروم رحم باعث سقط جنین می‌شود؟

تقریبا 15 تا 20 درصد سقط جنین‌ها به صورت اتفاقی صورت می‌گیرند. سقط جنین به از بین رفتن جنین قبل از تولد گفته می‌شود. این اتفاق معمولا قبل از هفته سیزدهم بارداری می‌افتد.

فیبروم‌ها می‌توانند جریان خون ورودی به رحم را تحت تاثیر قرار دهند. این اتفاق می‌تواند توانایی جنین برای چسبیدن (لانه گزینی) به دیواره رحم یا رشد را کاهش دهد. که در نتیجه ممکن است به سقط جنین منجر شود.

آیا فیبروم رحم باعث زایمان زودرس می‌شود؟

زایمان زودرس به زایمانی گفته می‌شود که بیش از سه هفته قبل از تاریخ تخمینی تولد نوزاد اتفاق می‌افتد. به عبارت دیگر، زایمان زودرس، زایمانی است که قبل از شروع هفته سی و هفتم بارداری اتفاق می‌افتد. نوزادان نارس، به ویژه آنهایی که خیلی زود به دنیا می‌آیند، اغلب مشکلات پزشکی پیچیده‌ای دارند.

احتمال زایمان زودرس در زنان باردار مبتلا به فیبروم به طور قابل توجهی بیشتر از زنان بدون فیبروم است. هر چه تعداد و اندازه فیبروم‌ها بیشتر شود، این احتمال نیز افزایش می‌یابد.

uterine firboids and pregnancy
فیبروم رحم می‌تواند باعث زایمان زودرس در زنان باردار شود.

چه کسانی در معرض خطر ابتلا به فیبروم هستند؟

چندین عامل خطر وجود دارد که می‌توانند در شانس شما برای ایجاد فیبروم رحم نقش داشته باشند. اگرچه همه زنان در سنین باروری ممکن است به فیبروم مبتلا شوند، زنان سیاه‌پوست بیشتر از زنان سایر گروه‌های نژادی به فیبروم مبتلا می‌شوند. علاوه بر این، زنان سیاه‌پوست در سنین پایین‌تر فیبروم رحمی دارند و همچنین فیبروم این افراد بیشتر، بزرگ‌تر و همراه با علائم شدیدتر است. سایر عوامل به شرح زیر هستند:

 • اضافه وزن و چاقی
 • باردار نشدن (افرادی که فرزندان بیشتری به دنیا می‌آورند کمتر در معرض فیبروم رحمی هستند)
 • شروع زودرس قاعدگی(پریود شدن در سنین پایین)
 • یائسگی دیررس
 • سابقه خانوادگی
 • کمبود ویتامین D
 • مصرف زیاد گوشت قرمز
 • کمبود سبزیجات سبز، میوه و لبنیات
 • مصرف الکل و آبجو
 • نژاد.
uterine fibroid causes
چاقی و اضافه وزن در خانم‌ها یکی از عوامل اصلی ایجاد فیبروم رحم است.

فیبروم چگونه تشخیص داده می‌شود؟

تشخیص صحیح فیبروم رحم توسط متخصص زنان صورت می‌گیرد. معاینه لگن اصلی‌ترین آزمایشی است که می‌تواند میوم را تشخیص دهد. در این آزمایش وضعیت، اندازه و شکل رحم مورد بررسی قرار می‌گیرد. علاوه بر این آزمایش ممکن است به آزامایشات زیر برای تشخیص نهایی نیاز داشته باشید.

۱. سونوگرافی

سونوگرافی از امواج صوتی با فرکانس بالا برای تولید تصاویری از رحم شما بر روی صفحه نمایش استفاده می‌کند. این آزمایش به پزشک اجازه می‌دهد تا ساختارهای داخلی و فیبروم‌های موجود را ببیند. سونوگرافی ترانس واژینال، که در آن گره اولتراسوند وارد واژن می‌شود، ممکن است تصاویر واضح‌تری ارائه دهد.

۲. ام آر آی لگن

این آزمایش تصویربرداری عمیق تصاویری از رحم، تخمدان‌ها و سایر اندام‌های لگنی شما تولید می‌کند.

۳. هیستروسکوپی

در طول هیستروسکوپی، پزشک از یک دستگاه کوچک با دوربینی که به انتهای آن متصل است برای بررسی داخل رحم استفاده می‌کند. آنها دستگاه را از طریق واژن و از طریق دهانه رحم وارد رحم می‌کنند. در صورت لزوم، آنها همچنین ممکن است یک نمونه بافت، به نام بیوپسی، برای جستجوی سلول‌های سرطانی بگیرند.

۴. لاپاراسکوپی

در این روش پزشک یک لوله کوچک و روشن را در یک برش کوچک در شکم قرار می‌دهد تا قسمت بیرونی رحم و ساختارهای اطراف آن را بررسی کند. در صورت لزوم، ممکن است بیوپسی نیز انجام گیرد.

۵. هیستروسونوگرافی

هیستروسونوگرافی که سونوگرافی انفوزیون نمکی نیز نامیده می‌شود، از آب نمک استریل (سالین) برای گسترش حفره رحم استفاده می‌کند تا گرفتن تصاویر از فیبروم‌های زیر مخاطی و پوشش داخلی آسان‌تر شود. این روش در زنانی که قصد بارداری دارند یا خونریزی شدید قاعدگی دارند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

۶. هیستروسالپنگوگرافی

هیستروسالپنگوگرافی از یک رنگ برای برجسته کردن حفره رحم و لوله‌های فالوپ در تصاویر اشعه ایکس استفاده می‌کند. اگر ناباروری نگران کننده باشد، ممکن است پزشک این روش را توصیه کند. این آزمایش می‌تواند به پزشک شما کمک کند تا تشخیص دهد که آیا لوله‌های فالوپ شما باز هستند یا مسدود شده‌اند و می‌تواند برخی از فیبروم‌های زیر مخاطی را نشان دهد.

مشاوره با متخصصان
زنان و زایمان
دکترِتو

درمان فیبروم رحم چگونه انجام می‌شود؟

بیشتر فیبروم‌ها به قدری کوچک هستند که نیازی به درمان ندارند و با گذشت زمان از بین می‌روند. با این حال پزشکان در ابتدا درمان‌های خانگی و داروها را توصیه می‌کنند، اما اگر فیبروم شما به قدری بزرگ باشد که زندگی‌تان را مختل کرده باشد ممکن است نیاز به جراحی داشته باشید.

۱. درمان‌های خانگی فیبروم رحم

مراقبت در منزل، تغییر رژیم غذایی و درمان‌های گیاهی می‌توانند به بهبود و تسکین علائم فیبروم کمک شایانی کننبد. تغییرات سبک زندگی زیر نیز در پیشگیری از فیبرومرحم بسیار مهم است. اما توجه داشته باشید درمان‌های خانگی در برخی موارد ممکن است نه تنها به درمان میوم شما کمکی نکنند، بلکه باعث تشدید آن شوند. برای در پیشگیری هر درمانی باید با یک متخضصص زنان و زایمان مشورت کنید.

کاهش وزن

یک مطالعه بالینی در چین نشان داد که چاقی و اضافه وزن خطر فیبروم رحم را افزایش می‌دهد. این به این دلیل است که سلول‌های چربی مقادیر زیادی استروژن تولید می‌کنند. کاهش وزن ممکن است به پیشگیری یا کاهش اندازه فیبروم کمک کند.

همچنین خوردن بیش از حد گوشت قرمز و الکل، خطر ابتلا به فیبروم را افزش می‌دهند. برای پیشگیری از فیبروم رحمی باید از خوردن غذاهای زیر خود داری کنید:

 • کربوهیدرات‌های تصفیه شده
 • غذاهای شیرین
 • برنج سفید، ماکارونی و آرد
 • نوشابه و سایر نوشیدنی‌های شیرین
 • شربت
 • محصولات پخت شده مانند کیک، کلوچه و دونات
 • چیپس سیب زمینی

دریافت ویتامین‌ها و مکمل‌ها

شیر و لبنیات می‌توانند باعث کوچک شدن یا کاهش تعداد فیبروها شوند. لبنیات حاوی مقادیر زیادی کلسیم، منیزیم و فسفر است. این مواد مغذی از رشد فیبروم جلوگیری می‌کنند.

برخی از انواع ویتامین‌ها نیز ممکن است به کاهش رشد و اندازه فیبروم‌ها کمک کنند. برخی تحقیقات نشان می‌دهد کمبود ویتامین D و ویتامین A با افزایش خطر ابتلا به فیبروم مرتبط است. فیبروم رحم ممکن است در طول پریودی، نفخ و گرفتگی را تشدید کند، از همین رو موارد زیر می‌توانند به کاهش این علائم کمک کنند:

 • ویتامین  B-1
 • مصرف ویتامین  B-6
 • ویتامین E
 • منیزیم
 • اسیدهای چرب امگا 3

این ویتامین‌ها را می‌توانید در غذا و همچنین مکمل‌ها پیدا کنید. اگر می‌خواهید مکمل‌ها را در برنامه روزانه خود وارد کنید، قبل از شروع با پزشک خود صحبت کنید.

uterine fibroid home remedies
مصرف لبنیات و شیر یکی از راه‌های خانگی مفید برای درمان فیبروم رحم است.

۲. داروهای گیاهی برای درمان فیبروم رحم

طی تحقیقات بالینی در مقیاس کوچک، مشخص شده است که خواص برخی داروهای گیاهی در درمان فیبروم رحمی بسیار موثر است. در ادامه چند داروی گیاهی را که می‌توانید استفاده کنید را بررسی خواهیم کرد.

درمان فیبروم رحم با دارچین

مقاومت در برابر انسولین باعث افزایش سطح انسولین بدن می‌شود. دارچین مقاومت در برابر انسولین را در زنان مبتلا به فیبروم رحم تا حد زیاد کاهش می‌دهد. همچنین می‌توان از این دارو برای مهار خونریزی شدیدی قاعدگی، به خصوص در افراد مبتلا به آندومتریوز و فیبروم استفاده کرد.

درمان فیبروم رحم عسل

عسل اساسا یکه محلول قندی است. قند‌های موجود در رژیم غذایی باعث افزایش سطح انسولین در بدن می‌شوند. همانطور که می‌دانید افزایش سطح انسولین با افزایش سطح استروژن مرتبط است. بنابراین عسل می‌تواند فیبروم روح را تشدید کند. با این حال عسل می‌تواند هورمون‌ها زنانه را تا حدی متعادل کند. همچنین خواص آنتی اکسیدانی این محصول به درمان و جلوگیری از رشد میوم کمک می‌کند. برای مصرف عسل در دوران ابتلا به فیبروم رحمی با پزشک خود مشورت کنید.

درمان فیبروم رحم با خاکشیر

خاکشیر به عنوان یک ملین ملایم شناخته می‌شود. ملین‌ها با افزایش حرکات روده به درمان یبوست در زمان ابتلا به فیبروم کمک می‌کنند. این داروی گیاهی را می‌توانید همراه با آب یا آب میوه میل نمایید.

چای سبز

چای سبز حاوی مواد شیمیایی به نام فلاوانول است که آنتی اکسیدان هستند . آنتی اکسیدان‌ها با کاهش استرس اکسیداتیو به کاهش آسیب سلولی در بدن کمک می‌کنند. استرس اکسیداتیو یکی از دلایل مهم ایجاد انواع توده‌ها در بدن است.

رسوراترول

رسوراترول یک ماده شیمیایی است که گیاهان در شرایط استرس محیطی و عفونت تولید می‌کنند. غذاهای طبیعی حاوی رسوراترول عبارتند از زغال اخته ، توت، تمشک و انگور.

کورکومین

کورکومین یکی از مواد موثره زردچوبه است. این ماده دارای خواص آنتی اکسیدانی، ضد التهابی و ضد باکتریایی است.

گیاه پنج انگشت

این دارو که با نام چستبری هم شناخته می‌شود برای خونریزی‌ها شدید قاهدگی، دوره‌های پریودی دردناک و سایر علائم مصرف می‌شود. پنج انگشت در برقراری سطح تعادل هورمون‌ها موثر است.

برگ سنا و روغن کرچک

سنا به عنوان ملین طبیعی استفاده می‌شود. همانطور که اشاره کردیم ملین‌ها به رفع یبوست کمک می‌کنند. این گیاه را برای مصرف می‌توانید به آب یا آب میوه اضافه کنید. همچنین روغن کرچک یک روغن گیاهی است که می‌تواند به عنوان مکمل برای کمک به یبوست گاه به گاه مصرف شود.

herbal treatment of uterine fibroid
درمان‌های گیاهی مختلفی در طب سنتی وجود دارد که می‌تواند به درمان فیبروم کمک کند.

۳. داروهای موثر در درمان فیبروم رحم

برخی از داروهای کنترل کننده سطح هورمون می‌توانند بااعث کوچک شدن میوم‌ها شوند. برای مثال آگونیست‌های هورمون آزاد کننده گنادوتروپین (GnRH) مانند لوپرولید (لوپرون)، باعث کاهش سطح استروژن و پروژسترون شما می‌شود. این داروها در نهایت قاعدگی را متوقف می‌کنند و فیبروم‌ها را کوچک می‌کنند.

همچنین آنتاگونیست‌های GnRH به کوچک شدن فیبروم‌ها کمک می‌کنند. این داروها با متوقف کردن بدن شما از تولید هورمون محرک فولیکول (FSH) و هورمون لوتئین کننده (LH) کار می‌کنند. گانیرلیکس استات و ستررولیکس استات نمونه‌ای از این داروها هستند. برخی از داروهای دیگر می‌توانند به کنترل خونریزی و درد در دوران قاعدگی کمک کنند، اما نمی‌توانند فیبروم رحم را کوچک کنند یا از بین ببرند. برای کاهش علائم می‌توانید از داروهای زیر استفاده کنید:

 • استفاده از دستگاه داخل رحمی (IUD) که هورمون پروژسترون را آزاد می‌کند
 • مسکن‌های ضد التهابی بدون نسخه (OTC) مانند ایبوپروفن
 • قرص‌های ضد بارداری

مشاوره با متخصصان
زنان و زایمان
دکترِتو

۴. درمان فیبروم رحم با روش‌های غیرتهاجمی یا کم تهاجمی

یک روش جراحی جدید و کاملا غیر تهاجمی، جراحی اولتراسوند اجباری (FUS) است. در این جراحی شما در داخل یک دستگاه MRI مخصوص دراز می‌کشید که به پزشکان اجازه می‌دهد تا داخل رحم شما را تجسم کنند. امواج صوتی پرانرژی و فرکانس بالا به سمت فیبروم‌ها هدایت می‌شوند تا آنها را از بین ببرند.

برخی روش‌های دیگر بر ذوب یا انجامد فیبروم‌ها متمرکز هستند. برای مثال روش‌های میولیز با استفاده از منابع گرمایی مانند جریان الکتریکی یا لیزر، فیبروم‌ها را کوچک می‌کنند، در حالی که کرایومیولیز فیبروم‌ها را منجمد می‌کنند. فرسایش آندومتر شامل قرار دادن یک ابزار ویژه در رحم شما برای از بین بردن پوشش رحم با استفاده از گرما، جریان الکتریکی، آب گرم یا سرمای شدید است.‌

یکی دیگر از گزینه‌های غیر جراحی آمبولیزاسیون شریان رحمی است. در این روش ذرات ریز به داخل رحم تزریق می‌شود تا جریان خون فیبروم‌ها قطع شود.

۵. عمل جراحی فیبروم رحم

اگر درمان‌های گیاهی و روش‌های غیرتهاجمی تنوانند میوم شما را درمان کنند، ممکن است به عمل جراحی نیاز داشته باشید. جراحی برای برداشتن توده‌های بسیار بزرگ یا متعدد انجام می‌شود. عمل جراحی با عنوان میومکتومی شناخته می‌شود. میومکتومی شکمی شامل ایجاد یک برش بزرگ در شکم برای دسترسی به رحم و برداشتن فیبروم است. این جراحی را می‌توان به روش لاپاراسکوپی نیز انجام داد و با استفاده از چند برش کوچک که ابزار جراحی و دوربین در آن قرار می‌گیرد، انجام می‌شود. فیبروم‌ها ممکن است پس از جراحی دوباره رشد کنند.

اگر وضعیت شما بدتر شود، یا اگر هیچ درمان دیگری موثر نباشد، پزشک ممکن است هیسترکتومی را انجام دهد. در این جراحی رحم به طور کامل خارج می‌شود. هیسترکتومی تنها راه راحل دائمی برای درمان فیبروم رحم رحم است. با این حال، این بدان معنی است که شما در آینده نمی‌توانید بچه دار شوید.

هیسترکتومی اغلب اوقات برای سرطان رحم توصیه می‌شود، اما برای درمان فیبروم نیز قابل استفاده است. سارکوم رحم و سرطان آندومتر نمونه‌هایی از سرطان رحم هستند که با هیسترکتومی درمان می‌شوند.

Uterine fibroids surgery
اگر روش‌های درمانی دیگر جواب ندهد پزشک مجبور به انجام عمل جراحی برای برداشتن فیبروئیدهاست.

برداشتن فیبروم رحم چه عوارضی دارد؟

غیر معمول است که فیبروم‌ها باعث عواقب شدید سلامتی شوند. با این حال، زنان ممکن است خونریزی شدید داشته باشند که می‌تواند منجر به کم خونی خطرناک یا کمبود گلبول‌های قرمز خون شود.

به ندرت، فیبروم‌های بزرگ می‌توانند به مثانه و کانال حالب که ادرار را از کلیه به آنجا می‌فرستد فشار بیاورند. این فشار می‌تواند منجر به آسیب کلیه شود. سایر عوارض شامل ناباروری و سقط مکرر بارداری است.


قرص‌ های ضد بارداری باعث ایجاد فیبروم رحمی می‌شوند؟

داروهای ضدبارداری داری هورمونی همگی حاوی مقدار کمی هورمون‌های استروژن و پروژسترون هستند که بر پیشگیری از بارداری تمرکز دارند. انواع خاصی از داروهای کنترل بارداری می‌توانند باعث بزرگتر شدن فیبروم رحم شوند، اما مصرف این داروها در دوز پایین ممکن است باعث این رشد نشود. در واقع نکات زیر می‌توانند در زمان مصرف این داروها روی فیبروم تاثیر بگذارند:

 • مصرف داروهای ضدبارداری بر خلاف فیبروها می‌توانند جریان قاعدگی را کاهش دهند.
 • یکی از عوارض جانبی اولیه فیبروم‌ها می‌تواند گرفتگی عضلات باشد. قرص‌های ضدبارداری می‌توانند به کاهش میزان پروستاگلادین‌ها ، که مواد شیمیایی هستند که رحم را منقبض می‌کنند، کمک کنند. انقباضات کمتر در سراسر رحم باعث کاهش گرفتگی کلی می‌شود.
 • داروهای ضدبارداری می‌توانند باعث بزرگ‌تر شدن فیبروم‌ها شوند. فیبروم‌های بزرگ‌تر می‌توانند دوره قاعدگی را شدیدتر کنند. با این حال داروهای ضدبارداری سنگینی پریودی را کاهش می‌دهند. بنابراین مصرف داروهای ضدبارداری با دوز بالا در زمان ابتلا به فیبروم توصیه نمی‌شود.
 • مصرف کنترل بارداری در دوز کم نه تنها باعث پیشگیری از ابتلا به فیبروم رحم می‌شود، بلکه می‌تواند در بهبود علائم میوم کمک کننده باشد.
Birth Control and Fibroids-fibroid
برخی از قرص‌های ضدبارداری می‌توانند باعث بزرگ‌ترشدن فیبروم شوند.

مواد خوراکی از بین برنده فیبروم رحمی چیست؟

غذاهای فرآوری نشده غنی از فیبر بهترین مواد خوراکی برای درمان فیبروم رحمی هستند. غذاهای با رنگ روشن مانند میوه‌ها و سبزیجات نیز به کاهش التهاب و کاهش خطر ابتلا به فیبروم کمک می‌کنند. مواد غذایی زیر بهترین خوراکی‌های از بین برنده فیبروم هستند:

 • سبزیجات و میوه‌های خام و پخته
 • میوه خشک شده
 • غلات کامل
 • برنج قهوه‌ای
 • عدس و لوبیا
 • نان سبوس دار و پاستا
 • کینو
 • گیاهان تازه و خشک.

در رابطه با فیبروم چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

در صورت داشتن هر یک از علائم زیر باید به یک متخصص زنان مراجعه کنید:

 • درد مزمن لگن
 • مشکل در تخلیه مثانه
 • ناتوانی در کنترل جریان ادرار
 • پریودهای بسیار سنگین و دردناک
 • وجود توده در شکم شما

متخصص زنان در مراقبت از سلامت باروری یک زن از زمانی که اولین قاعدگی خود را شروع می‌کند تا بعد از یائسگی تخصص دارد. هر شرایطی که بر سیستم تولید مثل تأثیر می‌گذارد، مانند فیبروم رحم، توسط متخصص زنان تشخیص داده شده و درمان می‌شود.

در دنیای کنونی پیدا کردن یک متخصص مجرب از بین انبوهی از متخصصان کار دشواری است. دکترتو این مشکل را برای شما آسان کرده است! شما می‌توانید از طریق دکترتو با بهترین متخصصان زنان و زایمان در سراسر کشور ارتباط تلفنی برقرار کنید تا در صورت نیاز برای مراجعه حضوری نوبت مطب دریافت کنید.

مشاوره با متخصصان
زنان و زایمان
دکترِتو

سؤالات متداول شما

در طول مقاله سعی بر این شده که تمام ابهامات در رابطه با فیبروم رحم رفع شود. اما برخی از کاربران به دنبال جواب‌های ریزبینانه‌تری هستند. در ادامه این سوالات را بررسی خواهیم کرد.

آیا فیبروم رحم در دختران مجرد نیز به وجود می‌آید؟

فیبروم رحم می‌تواند در هر فردی بعد از اولین دوره قاعدگی به وجود بیاید. البته احتمال بروز این بیماری در افراد باردار بیشتر از سایرین است. همچنین با افزایش سن و ورود به دروه یائسگی احتمال بروز فیبروم رحمی کاهش پیدا می‌کند.

آیا فیبروم رحم باعث ریزش مو می‌شود؟

چند ارتباط شناخته شده بین خونریزی شدید قاعدگی و ریزش مو وجود دارد. هنگامی که هر ماه یک دوره قاعدگی شدید را تجربه می‌کنید، احتمالاً دچار کم خونی می‌شوید‌. این نوع کم خونی به آرامی و با گذشت زمان ایجاد می‌شود، بنابراین ممکن است علائم رایج خستگی و افزایش ضربان قلب را تشخیص ندهید، اما ممکن است متوجه ریزش مو شوید.
از آنجایی که کم خونی به بدن شما فشار وارد می‌کند، عملکردهای کمتر مهم مانند چرخه رشد مو ضربه بزرگی می‌خورند. یعنی خونریزی شدید شما باعث کم خونی مزمن می‌شود که به نوبه خود باعث ریزش مو می‌شود. همانطور که می‌دانید فیبروم رحم باعث تشدید دوره قاعدگی و کم خونی می‌شود. در نتیجه میوم رحمی می‌تواند باعث ریزش مو شود.

آیا فیبروم رحمی باعث کم خونی می‌شود؟

کم خونی وضعیتی است که در آن بدن شما گلبول‌های قرمز سالم کافی برای حمل اکسیژن به اندام‌ها ندارد. این عارضه می‌تواند باعث خستگی و ضعف شود. برخی از زنان مبتلا به کم خونی ممکن است احساس هوس شدید نسبت به یخ، نشاسته و خاک داشته باشند. . فیبروم‌ها می‌توانند باعث شوند که دوره‌های قاعدگی شما بسیار سنگین باشند یا حتی بین دوره‌های قاعدگی خونریزی داشته باشید. برخی از درمان‌ها مانند قرص‌های آهن خوراکی (یا اگر به میزان قابل توجهی کم خون هستید، تزریق آهن) می‌تواند کم‌خونی شما را بهبود ببخشد. اگر در حین داشتن فیبروم، علائم کم خونی را تجربه کردید، با پزشک خود صحبت کنید.

آیا فیبروم‌های رحمی خطرناک هستند؟

در حالی که فیبروم‌ها باعث مرگ نمی‌شوند، اما می‌توانند کیفیت زندگی شما را تا حد زیادی تحت تاثیر قرار دهند. در طول مقاله به برخی از عوارض این بیماری اشاره کردیم.

اگر فیبروم‌ها درمان نشوند چه اتفاق می‌افتد؟

اگر فیبروم‌ها درمان نشوند، هم از نظر اندازه و هم از نظر تعداد می‌توانند در رحم به رشد خود ادامه دهند. پس در نتیجه خونریزی شدیدتر می‌شود و ممکن است با گرفتگی شدید عضلات و کم خونی همراه باشد. همچنین با رشد فیبروم‌ها، شکم می‌تواند متورم شود.

بهترین درمان برای فیبروم رحم چیست؟

درمان‌های گیاهی و خانگی بهترین راه درمان فیبروم رحم هستند، اما در برخی موارد این روش‌ها نمی‌توانند باعث از بین رفتن فیبروم شوند. تنها راه قطعی از بین بردن میوم هیسترکتومی است که در آن رحم به طور کامل خارج می‌شود، در نتیجه شما دیگر نمی‌توانید باردار شوید.

آیا فیبروم‌ها می‌توانند سرطانی شوند؟

فیبروم‌ها تقریبا همیشه خوش خیم (غیر سرطانی) هستند و منجر به سرطان رحم نمی‌شوند. تقریبا از هر 1000 نفر، فقط یک نفر دچار فیبروم‌های سرطانی می‌شود. به این حالت لیومیوسارکوما گفته می‌شود.fibroids in uterus

آیا فیبروم‌ها باعث افزایش وزن می‌شوند؟

فیبروم‌ها خود باعث افزایش وزن واقعی نمی‌شوند. اما برخی از فیبروم‌ها می‌توانند بسیار بزرگ شوند و در برخی موارد وزن آنها به چند کیلوگرم می‌رسد. این فیبروم‌های بزرگتر می‌توانند بر ساختارهای دیگر شکم یا لگن فشار وارد کنند و به نظر می‌رسد که باعث نفخ و تورم در اطراف شکم می‌شوند.

آیا فیبروم‌ها نیاز به بیوپسی دارند؟

در مواردی که شما علائم شدید داشته باشید، ممکن است نیاز به انجام بیوپسی آندومتر باشد. بیوپسی شیوه‌ای است که در آن نمونه بافت کوچکی از رحم برداشته می‌شود تا زیر میکروسکوپ مورد مشاهده قرار بگیرد.

اندازه فیبروم باید چقدر باشد تا نیاز به جراحی داشته باشد؟

اکثر متخصصان معتقدند که قطر فیبروم باید حدود 9 تا 10 سانتی متر باشد تا برای خارج کردن آن از طریق لاپاراسکوپی اقدام کنند.

آیا فیبروم‌ها بعد از جراحی دوباره رشد می‌کنند؟

فیبروم‌های رحمی تمایل به رشد مجدد دارند، مگر اینکه رحم خود را خارج کنید. فیبروم‌ها در نیمی از زنانی که برای برداشتن فیبروم‌ها جراحی می‌کنند، بازمی‌گردند. اگر فیبروم‍‌های زیادی داشته باشید، احتمال بازگشت آنها بیشتر است.

آیا ورزش می‌تواند به کوچک شدن فیبروم کمک کند؟

ورزش و رژیم غذایی به تنهایی نمی‌توانند فیبروم‌های شما را کوچک کنند . فقط درمان تخصصی می‌تواند فیبروم را کوچک کند یا از بین ببرد. در برخی موارد ممکن است حتی با وجود پیروی از یک سبک زندگی سالم و ورزش منظم، زمانی فرا برسد که فیبروم‌های شما شروع به رشد کرده و بدتر شوند.

چگونه می‌توان فیبروم رحم را بدون جراحی برداشت؟

برخی از روش‌ها می‌توانند فیبروم‌های رحمی را بدون عمل جراحی از بین ببرند. برای مثال آمبولیزاسیون شریان رحمی، روشی است که در آن ذرات کوچیک(عوامل آمبولیک) به شریان‌های تامین کننده خون رحم تزریق می‌شوند و جریان خون فیبروم‌ها را قطع می‌کنند. در نتیجه میوم‌ها شروع به کوچک شدن می‌کنند و در نهایت از بین می‌روند.

آیا فیبروم باعث نفخ می‌شود؟

فیبروم به دلیل عدم تعادل هورمونی باعث افزایش وزن و نفخ می‌شود.

مشاوره با متخصصان
زنان و زایمان
دکترِتو

نتیجه‌گیری و راهنمای مراجعه به پزشک

فیبروم رحم یک بیماری شایع است که بسیاری از زنان در طول زندگی خود آن را تجربه می‌کنند. در برخی موارد، فیبروم‌ها کوچک هستند و اصلا هیچ علامتی ایجاد نمی‌کنند. اما در موارد دیگر، فیبروم می‌تواند علائم چالش برانگیزی ایجاد کند. در صورت داشتن هر نوع ناراحتی و درد باید به یک متخصص زنان مراجعه کنید. فیبرم‌ها قابل درمان هستند و در بیشتر مواقع می‌تواند علائم آن‌ها را بهبود بخشید.

در دکترتو می‌توانید با بهترین متخصص زنان و زایمان در شهر خود اشنا شوید، با آنها به‌صورت تلفنی و اینترنتی مشورت کنید و هر زمان که خواستید، برای دریافت نوبت ویزیت حضوری اقدام کنید.

دکترتو مراقب سلامتی شماست!

https://www.google.com/search?q=Uterine+fibroids&oq=Uterine+fibroids&aqs=chrome..69i57j0i512l3j0i22i30l6.946j0j15&sourceid=chrome&ie=UTF-8
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/uterine-fibroids/symptoms-causes/syc-20354288
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/uterine-fibroids/diagnosis-treatment/drc-20354294
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/9130-uterine-fibroids
https://www.womenshealth.gov/a-z-topics/uterine-fibroids
https://www.nhs.uk/conditions/fibroids/
https://www.webmd.com/women/uterine-fibroids/uterine-fibroids
https://medlineplus.gov/ency/article/000914.htm
https://www.healthline.com/health/uterine-fibroids
https://en.wikipedia.org/wiki/Uterine_fibroid
https://www.uclahealth.org/fibroids/what-are-fibroids
برچسب‌ها:
این مقاله پزشکی را با دیگران به اشتراک بگذارید:
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin
Share on facebook
Share on pinterest
Share on email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکترتو از بین بیش از ۱۰۰۰۰ دکتر و متخصص دکترِتو پیدا کن

دکترِتو را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

کانال تلگرام

صفحه اینستاگرام