دیسک گردن چیست و چگونه درمان می شود؟
موضوعات پزشکی مرتبط: بیماری

دیسک گردن چیست و چگونه درمان می شود؟

نویسنده:رضا قشلاقی
| تاریخ انتشار: 23 مرداد 1401
| آخرین به‌روزرسانی: 23 مرداد 1401
| تعداد نظرات:بدون نظر
اگر دیسک‌های بین مهره‌های گردن آسیب ببیند یا بیرون بزند یا پاره شود، دیسک گردن به وجود می‌آید. شایع‌ترین علت آن کهولت سن یا ضربه و آسیب فیزیکی است. دیسک گردن را می‌توان با فیزیوتراپی، ورزش، دارودرمانی و در نهایت با جراحی درمان کرد.
بیماری دیسک گردن چیست

آنچه در این مقاله می‌خوانید

هیچ چیز برای همیشه ماندگار نیست، به خصوص بدن انسان. دهه‌ها خم شدن، بلند کردن و انجام فعالیت‌های مختلف می‌تواند واقعاً بر گردن شما تأثیر بگذارد. با در نظر گرفتن تمام استرس‌های ‌مکرر و فشاری که بر ستون فقرات وارد می‌شود، جای تعجب نیست که حدود دو سوم افراد در مقطعی از زندگی خود گردن درد و دیسک گردن را تجربه کنند. علائم دیسک گردن چیست؟ دیسک گردن خطرناک است؟ راهی برای درمان این مشکل وجود دارد؟ درمان خانگی و ورزش برای دیسک گردن چیست؟

در این مطلب می‌خواهیم به این سؤالات و سؤالات دیگر شما در مورد این بیماری پاسخ دهیم و راه‌های درمان آن را بررسی کنیم. برای تشخیص دیسک گردن باید به متخصص ارتوپد مراجعه کنید. در کنار دکتر ارتوپد، متخصص مغز و اعصاب و جراح مغز و اعصاب و فیزیوتراپیست هم می‌توانند در فرایند درمان دیسک گردن به شما کمک کنند. در دکترتو می‌توانید با بهترین پزشکان برای درمان دیسک گردن آشنا شوید، با آنها به صورت تلفنی، آنلاین و متنی مشورت کنید و برای معاینه حضوری نوبت اینترنتی بگیرید.

مشاوره با متخصصان
ارتوپدی دکترِتو

دیسک گردن چیست؟

دیسک گردن یکی از انواع بیماری های ارتوپدی و یکی از مشکلات و بیماری های ستون فقرات شایع است. دیسک گردن فراتر از یک درد در ناحیه گردن است. در واقع زمانی که گفته می‌شود شما به دیسک گردن مبتلا هستید، منظور این است که دیسک‌های بین مهره‌های گردن شما بر اثر استرس یا فشار و ضربه آسیب دیده‌اند و توانایی قبلی برای خم شدن و چرخش را ندارند.

از آنجایی که بیرون زدگی یا فتق دیسک گردن علت اصلی مشکل درد گردن در بیشتر افراد است، اغلب مردم به اشتباه بیماری دیسک گردن را با فتق دیسک گردن یکسان می‌دانند. در حالی که دیسک‌های گردن به علل مختلفی می‌توانند تحت تاثیر قرار بگیرند و دچار مشکل شوند.

هفت مهره در ناحیه گردن وجود دارد که بین آنها دیسک‌هایی قرار دارد. وقتی این دیسک‌ها جابجا شوند یا به هر نحوی آسیب ببینند، فرد دچار دیسک گردن می‌شود.

آناتومی دیسک گر‌دن و انواع بیماری های دیسک گردن

ستون فقرات گردنی در گردن شما از هفت استخوان به نام مهره تشکیل شده است که توسط دیسک‌هایی پر از یک ماده ژل مانند به نام بالشتک از هم جدا شده‌اند. دیسک‌های گردن شما هم گردن شما را تثبیت می‌کنند و هم به گردن شما اجازه می‌دهند به آرامی از یک طرف به سمت دیگر بچرخد و یا به جلو و عقب خم شود. در واقع بدون دیسک، ستون فقرات شما بسیار سفت خواهد شد، به طوری که قادر نخواهید بود آن را تکان دهید. دیسک‌ها به بدن ما اجازه می‌دهند به روشی که ما می‌خواهیم حرکت کند. آنها همچنین بالشتکی برای بدن فراهم می‌کنند و به عنوان ضربه‌گیر عمل می‌کنند.

انواع مختلفی از مشکلات دیسک گردنی وجود دارد که علت‌های مختلفی می‌تواند پشت آنها باشد. برای مثال ممکن است بر اثر تصادف و ضربه، دیسک‌ها جا به جا شوند و بر کانال نخاعی ما تاثیر بگذارند. در این صورت ممکن است شما به فتق دیسک گردن یا دیسک دژنراتیو مبتلا شوید.

دیسک گردن چیست
فرسودگی، بیرون‌زدگی یا دیگر مشکلات در دیسک‌های بین ۷ مهره گردن، دیسک گردن نامیده می‌شود.

به طور کلی انواع بیماری‌های دیسک گردن به شرح زیر هستند:

۱. رادیکولوپاتی گردن

این عارضه زمانی ایجاد می‌شود که عصب گردنی توسط مهره‌های گردنی تحت فشار قرار می‌گیرد. در این بیماری ممکن است شما احساس سوزن سوزن شدن، بی حسی، ضعف و درد داشته باشید. علائم ممکن است موضعی باقی بماند یا به کل بازو، دست و انگشتان شما سرایت کند. رادیکولوپاتی گردنی به عصب فشرده شده یا فشرده سازی عصب گردنی نیز گفته می‌شود.

۲. بیماری دیسک دژنراتیو گردن

بیماری دیسک دژنراتیو گردن زمانی رخ می‌‍دهد که دیسک‌های ستون فقرات گردن شما فرسوده می‌شوند.

۳. فتق دیسک گردن

این بیماری زمانی اتفاق می‌افتد که مرکز ژل مانند دیسک، پاره می‌شود یا بیرون می‌زند. در این صورت مواد موجود در دیسک، اعصاب نخاعی شما را تحریک می‌کند و با استفاده از تحریک شیمیایی باعث درد در گردن شما می‌شود.

۴. اسپوندیلوز گردنی

اسپوندیلوز گردنی که آرتریت گردن نیز نامیده می‌شود، تخریب آهسته دیسک‌ها و مفاصل ستون فقرات گردنی است که معمولا بر اثر کهولت سن به وجود می‌آید.

۵. آسیب نخاعی گردنی

آسیب نخاعی گردن آسیبی است که به مهره‌های گردن شما وارد می‌شود. اکثر آسیب‌های نخاعی در نتیجه یک ضربه ناگهانی به مهره‎‌ها و دیسک‌ها ایجاد می‌شوند.

۶. تنگی کانال نخاعی

این وضعیت زمانی رخ می‌دهد که کانال نخاعی شما در ناحیه ستون فقرات گردنی باریک شود. این اتفاق ممکن است به دلیل تغییر مکان دیسک‌های گردن رخ دهد. فضای کمتر در ستون فقرات گردنی، فضای موجود برای نخاع و اعصابی که از نخاع منشعب می‌شوند را کاهش می‌دهد. در نتیجه نخاع به درستی عمل نمی‌کند و ممکن است باعث درد در گردن و دیگر نقاط بدن شود.

فتق دیسک گردن اصلی‌ترین علت بروز مشکل در دیسک گردن است که درصد بسیار زیادی از افراد مبتلا به دیسک گردن را تشکیل می‌دهد. به همین دلیل بسیاری فکر می‌کنند دیسک گردن در واقع همان بیماری فتق دیسک گردن است.

فتق دیسک گردن
شایع‌ترین علت دیسک گردن فتق دیسک است که در آن مایع داخل دیسک بیرون می‌زند.

علائم دیسک گرد‌ن حاد و خفیف

علایم دیسک گردن بسته به محل آسیب و پاسخ شما به درد بسیار متفاوت است. گردن درد اولین علامت این بیماری است. اگر فتق دیسک گردن داشته باشید، ممکن است دردی را احساس کنید که به بازو و احتمالاً به دست شما می‌رسد. همچنین ممکن است در ناحیه تیغه شانه یا در نزدیکی آن احساس درد کنید و هنگام چرخاندن سر یا خم کردن گردن، درد گردن را احساس کنید. گاهی اوقات ممکن است دچار اسپاسم عضلانی شوید (یعنی عضلات به طور غیرقابل کنترلی سفت می‌شوند). در این صورت درد با بی حسی و گزگز در بازوی شما همراه خواهد بود. همچنین ممکن است ضعف عضلانی در عضله دوسر، سه سر و دسته دست داشته باشید.

برخی مواقع ممکن است عصب‌های نزدیک دیسک شما تحت فشار قرار گرفته باشند. در این مواقع ممکن است بعد از بیدار شدن از خواب متوجه درد شدید شوید. برخی از بیماران با نگه داشتن بازوی خود در یک موقعیت بالا در پشت سر تسکین می‌یابند. به طور کلی دیسک گردن و مشکلات آن می‌توانند علائم مختلفی ایجاد کنند. اگر بخواهیم به طور جامع به علائم نگاهی داشته باشیم، طبق گفته aans.org، علائم دیسک گردن حاد به شرح زیر خواهند بود:

 • درد در گردن یا بازوها
 • بی حسی و ضعف در اندام فوقانی دست
 • نامتعادل راه رفتن
 • اسپاسم عضلانی در پاها
 • از دست دادن هماهنگی در بازوها، دست ها و انگشتان
 • ا‌ز دست دادن توده عضلانی در دست‌ها و پاها
 • از دست دادن مهارت کنترل اجسام با دست.
علایم دیسک گردن چیست
گردن دردی که ممکن است به شانه‌ها سرایت کند از شایع‌ترین علائم دیسک گردن است.

علت دیسک گر‌دن چیست؟

همانطور که اشاره کردیم، کهولت و افزایش سن اصلی‌ترین علت بروز دیسک گردن است، چرا که با افزایش سن توده‌های استخوانی کاهش می‌یابند و نمی‌توانند به قوت قبل تداوم داشته باشند. در نتیجه فشار بیشتری روی دیسک‌ها وارد می‌شود و ممکن است مشکلات مختلفی به وجود بیایند. به‌طورکلی طبق گفته spine-health، علل اصلی بروز دیسک گردن به شرح زیر هستند:

 • تخریب دیسک در طول زمان: با افزایش سن، دیسک به طور طبیعی حالت هیدراته خود را از دست می‌دهد و انعطاف‌پذیری و دوام کمتری پیدا می‌کند. احتمال ایجاد ترک و پارگی در دیسکی که محتوای آب کمتری دارد بیشتر است. همچنین با افزایش سن، استخوان‌ مهره‌ها حمایت کمتری از دیسک‌ها ارائه می‌کنند.
 • ضربه: ضربه مستقیم به ستون فقرات می‌تواند باعث پارگی یا فتق دیسک شود. در واقع علت بیشتر دیسک‌های گردن در جوانی ضربه ناگهانی و فشار بیش از حد به دیسک‌ها است. فعالیت‌های ورزشی مختلف یا حوادث رانندگی از دلایل اصلی بروز دیسک گردن بر اثر ضربه هستند.
 • سایر علل: اختلالات بافت همبند یا سایر ناهنجاری‌ها در ستون فقرات، از دیگر علت‌های کمتر شایع دیسک گردن به شمار می‌آیند.  

شایع‌ترین علت دیسک گردن افزایش سن و فرسایش دیسک است. بعد از کهولت سن، آسیب و ضربه بیشترین علت این بیماری به خصوص در جوانان است.

مشاوره با متخصصان
ارتوپدی دکترِتو

تشخیص دیسک گر‌دن

هنگامی که برای اولین بار درد گردن را تجربه کردید، باید با متخصص ارتوپد در دکترتو مشورت کنید. دکتر ارتوپد علائم، وضعیت سلامتی، سبک زندگی و عادات‌های شما را بررسی می‌کند. سپس یک معاینه فیزیکی برای تعیین منبع درد انجام می‌شود. برای هر گونه ضعف یا بی‌حسی عضلانی آزمایش‌های مخصوص صورت می‌گیرد. پزشک همچنین ممکن است از تست‌های تصویربرداری زیر استفاده کند:

 • MRI: در این آزمایش اعصاب و دیسک‌ها به وضوح قابل مشاهده هستند. با استفاده از این تست پزشک می‌تواند تشخیص دهد که کدام دیسک آسیب دیده است و آیا فشار عصبی وجود دارد یا خیر. این آزمایش همچنین می‌تواند رشد بیش از حد استخوان، تومورهای نخاعی یا آبسه را تشخیص دهد.
 • میلوگرام: این آزمایش یک اشعه ایکس تخصصی است که در آن رنگی به کانال نخاعی تزریق می‌شود و سپس یک عکس فلوروسکوپ اشعه ایکس گرفته می‌شود. این رنگ در عکس اشعه ایکس سفید نشان داده می‌شود. میلوگرام‌ها می‌توانند فشار به عصب را در اثر فتق دیسک، رشد بیش از حد استخوان، تومورهای نخاعی و آبسه‌های ستون فقرات نشان دهند. سی تی اسکن ممکن است به دنبال این آزمایش انجام شود.
 • سی تی اسکن
 • الکترومیوگرافی (EMG) و مطالعات هدایت عصبی (NCS): این تست‌ها فعالیت الکتریکی اعصاب و عضلات شما را اندازه‌گیری می‌کنند. این تست‌ها می‌توانند آسیب عصبی و ضعف عضلانی را تشخیص دهند.
 • اشعه ایکس: این تست نشان می‌ دهد آیا مهره‌ها خیلی به هم نزدیک هستند یا تغییرات آرتروز، خار استخوانی یا شکستگی دارید یا خیر. البته تشخیص فتق دیسک تنها با این آزمایش امکان‌پذیر نیست.
تشخیص دیسک گردن با تصویربرداری
برای تشخیص دیسک گردن معمولا از آزمایشات تصویربرداری استفاده می‌شود.

راه درمان‌ دیسک گردن چیست؟

درمان غیرجراحی و محافظه‌کارانه اولین قدم برای درمان است و ممکن است شامل دارو، استراحت، ماساژ، فیزیوتراپی، تمرینات خانگی، آب درمانی، مراقبت‌های کایروپراکتیک (دستکاری ستون فقرات جهت تسکین درد) و مدیریت درد باشد. بیش از ۹۵ درصد از افراد مبتلا به دیسک گردن در حدود شش هفته بهبود می‌یابند و به فعالیت عادی باز می‌‍گردند. اگر درمان محافظه‌کارانه نتواند وضعیت شما را بهبود بخشد یا علائم شما بدتر شود، پزشک ممکن است جراحی را توصیه کند.

در ادامه تمامی روش‌های درمان دیسک گردن را مرور می‌کنیم:

درمان‌های غیر جراحی و تغییرات سبک زندگی

شما با استفاده از شیوه‌های زیر می‌توانید دیسک گردن خود را بهبود بخشید.

۱. خودمراقبتی و درمان خانگی دیسک گردن

در بیشتر موارد، درد ناشی از دیسک گردن ظرف چند روز بهبود می‌یابد و در عرض ۴ تا ۶ هفته کاملا برطرف می‌شود. محدود کردن فعالیت، استراحت مطلق، یخ درمانی، گرما درمانی و مصرف داروهای بدون نسخه به بهبودی شما کمک شایانی خواهند کرد.

۲. دارو دیسک گردن

مسکن‌ها، داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی و استروئیدها، اولین خط داروهای دیسک گردن هستند که توسط پزشک تجویز می‌شوند. همچنین اگر دچار دژنراتیو دیسک گردن باشید، ممکن است گاهی اوقات شل کننده‌های عضلانی برای اسپاسم عضلانی شما تجویز شود. در زیر برخی از انواع داروی دیسک گردن را معرفی کرده‌ایم.

 • داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی: مانند آسپرین، ناپروکسن، ایبوپروفن، نوپرین و سلکوکسیب.
 • مسکن‌ها: مانند استامینوفن (تیلنول)، می‌توانند درد را تسکین دهند، اما اثرات ضد التهابی داروهای غیر استروئیدی را ندارند. استفاده طولانی‌مدت از مسکن‌ها و داروهای غیر استروئیدی ممکن است باعث زخم معده و همچنین مشکلات کلیوی و کبدی شود. بدون تجویز پزشک نباید از این داروهای استفاده کنید.
 • شل کننده های عضلانی: مانند متوکاربامول (روباکسین)، کاریسوپرودول (سوما) و سیکلوبنزاپرین (فلکسریل).
داروی دیسک گردن
برای بیماری دیسک گردن معمولا مسکن تجویز می‌شود.

۳. درمان سریع دیسک گردن با استروئیدها

در صورتی که درد دیسک گردن شما شدید باشد ممکن است استروئیدها برای کاهش تورم و التهاب اعصاب تجویز شوند. این داروها معمولا به صورت خوراکی در  یک دوره پنج روزه مصرف می‌شوند. استروئیدها مزیت تسکین فوری درد در یک دوره ۲۴ ساعته را دارند. علاوه بر استروئید خوراکی، ممکن است استروئید وریدی (تزریقی) نیز برای شما تجویز شود.

۴. تزریق استروئید به ستون فقرات

این روش تحت فلوروسکوپی اشعه ایکس انجام می‌شود و شامل تزریق استروئیدها و یک عامل بی‌حس‌کننده به فضای اپیدورال ستون فقرات است. این دارو به کنار ناحیه دردناک برای کاهش تورم و التهاب اعصاب تزریق می‌شود. حدود ۵-٪ از بیماران پس از تزریق اپیدورال متوجه تسکین می‌شوند، اگرچه نتایج موقتی هستند. ممکن است برای دستیابی به اثر کامل، تزریق‌های مکرر انجام شود. مدت زمان تسکین درد متفاوت است و هفته‌ها یا سال ها طول می‌کشد. تزریق استروئید معمولا همراه با فیزیوتراپی و یا ورزش برای دیسک گردن انجام می‌شود.

۵. فیزیوتراپی برای دیسک گردن

هدف فیزیوتراپی این است که به شما کمک کند هر چه زودتر به فعالیت کامل بازگردید و از آسیب مجدد جلوگیری کنید. فیزیوتراپیست‌ها می‌توانند به شما روش‌های صحیح وضعیت بدنی، بلند کردن اجسام و راه رفتن را آموزش دهند و با شما برای تقویت و کشش عضلات گردن، شانه و بازو همکاری کنند. آنها همچنین شما را به کشش و افزایش انعطاف ستون فقرات و بازوها تشویق می‌کنند. ورزش برای دیسک گردن اهمیت زیادی دارد بهتر است تمرینات خود را همیشه انجام دهید. برای پیدا کردن بهترین حرکات ورزشی برای دیسک گردن بهتر است به فیزیوتراپیست در دکترتو مراجعه کنید.

۶. درمان‌های جامع

برخی از بیماران طب سوزنی، یوگا، تغییرات تغذیه و رژیم غذایی، مدیتیشن و بیوفیدبک را در مدیریت درد گردن و همچنین بهبود سلامت کلی مفید می‌دانند. اگرچه تاثیر این روش‌ها در درمان دیسک گردن، از نظر علمی ثابت نشده است.

مشاوره با متخصصان
فیزیوتراپی دکترِتو

جراحی دیسک گردن و انواع روش های آن

وقتی علائم پیشرفت کرد یا با درمان محافظه‌کارانه برطرف نشد، گزینه بعدی جراحی خواهد بود. عواملی مانند سن بیمار، مدت زمان درگیری با بیماری، سایر مشکلات پزشکی و عمل‌های قبلی گردن در برنامه‌ریزی برای جراحی دیسک گردن در نظر گرفته می‌شود.

رایج‌ترین روش برای جراحی دیسک گردن، دیسککتومی و فیوژن قدامی (جلو گردن) است. اگر برای شرایط دیگری مانند تنگی کانال نخاعی نیاز به برداشتن فشار داشته باشید، یک رویکرد خلفی (از پشت) ممکن است انجام شود.

۱. جراحی دیسککتومی و فیوژن قدامی دیسک گردن

در این عمل جراحی، جراح ارتوپد یک برش کوچک در جلوی گردن شما ایجاد می‌کند. ماهیچه‌های گردن، عروق و اعصاب به کناری منتقل می‌شوند تا مهره استخوانی و دیسک نمایان شوند. سپس بخشی از دیسک پاره شده که به عصب فشار می‌آورد برداشته می‌شود. پس از برداشتن مواد خارج‌شده از دیسک، فضای دیسک ممکن است با پیوند استخوان پر شود تا همجوشی ایجاد شود.

فیوژن فرآیندی است که در آن از صفحات و پیچ‌های فلزی برای ایجاد پایداری در ستون فقرات استفاده می‌شود. زمانی که دیسک خارج شده با استفاده از روش فیوژن جایگزین می‌شود، با گذشت زمان در فضای خالی توده استخوانی تشکیل می‌شود که می‌تواند به دو یا چند استخوان ستون فقرات بپیوندد و یک تکه جامد استخوان تشکیل دهد. به طور کلی روش فیوژن برای ایجاد پایداری در حین همجوشی و افزایش سرعت همجوشی ضروری است.

در جراحی دیسککتومی قدامی جراح بعد از ایجاد برشی در جلوی گردن، دیسک پاره‌شده را برمی‌دارد. بعد از برداشتن این دیسک اگر از روش فیوژن به جای دیسک استفاده شود استخوان‌ها بهم جوش می‌خورند و دیگر نمی‌توانند حرکت کنند، در صورتی که از دیسک مصنوعی استفاده شود، قابلیت حرکت برای بیمار حفظ می‌شود.

۲. عمل تعویض دیسک مصنوعی

برخی اوقات در طول دیسککتومی قدامی، یک وسیله متحرک که حرکت طبیعی دیسک را تقلید می‌کند، در فضای مفصل آسیب دیده قرار می‌گیرد. این شیوه با عنوان تعویض دیسک مصنوعی شناخته می‌شود. در این جراحی دیسک گردن، یک دیسک مصنوعی حرکت را حفظ می‌کند، در حالی که همجوشی حرکت را حذف می‌کند.

دیسک‌های مصنوعی از فلز و پلاستیک ساخته شده‌اند و شبیه ایمپلنت‌های مفصل ران و زانو هستند. نتایج دیسک مصنوعی در مقایسه با فیوژن مشابه است، اما تعویض دیسک گردن باعث حفظ حرکت می‌شود و شاید از بیماری سطح مجاور جلوگیری می‌کند، اما این هنوز یک فرضیه باقی مانده و هنوز اثبات نشده است.

عمل تعویض دیسک مصنوعی گردن
تعویض دیسک گردن مصنوعی، یکی از گزینه‌های درمان دیسک گردن است.

۳. جراحی دیسککتومی میکرو آندوسکوپی با حداقل تهاجم

در این روش جراح یک برش کوچک در پشت گردن ایجاد می‌کند. سپس با استفاده از لوله‌های کوچکی به نام دیلاتور، قطر تونل منتهی به مهره‌ها را افزایش می‌دهد. بعد از افزایش قطر تونل، بخشی از استخوان برداشته می‌شود تا ریشه عصب و دیسک نمایان شود. در نهایت جراح از آندوسکوپ یا میکروسکوپ برای برداشتن دیسک پاره شده یا آسیب دیده استفاده می‌کند. این تکنیک نسبت به دیسککتومی سنتی آسیب کمتری به عضله وارد می‌کند.

۴. عمل دیسککتومی خلفی گردن

در این روش جراح یک برش ۳ تا ۵ سانتی‌متری در پشت گردن شما ایجاد می‌کند. سپس برای رسیدن به دیسک آسیب دیده، ماهیچه‌های ستون فقرات بریده شده و به کناری منتقل می‌شوند تا مهره استخوانی نمایان شود. بخشی از قوس استخوانی نیز برداشته می‌شود تا ریشه عصبی و فضای دیسک بدون مزاحمت دیگر اندام‌ها در دسترس باشند.

در نهایت بعد از رسیدن به فضای دیسک، بخشی از دیسک پاره شده که عصب نخاعی را فشرده می‌کند به دقت برداشته می‌شود.

انواع جراحی دیسک گردن
جراح ارتوپد به جای دیسک از صفحات پیچ و مهره یا دیسک مصنوعی استفاده می‌کند.

عوارض جراحی دیسک گردن

جراحی دیسک گردن عوارض بالقوه‌ای دارد که هر فرد باید آنها را قبل از عمل جراحی در نظر داشته باشد. این عوارض عبارت‌اند از:

 • خطرات عمومی جراحی: مانند هر جراحی دیگری، خطر عفونت، از دست دادن بیش از حد خون و واکنش نامطلوب به داروها وجود دارد.
 • مشکل در صحبت کردن و یا بلعیدن: پس از جراحی تعویض دیسک گردن، اکثر افراد دچار درد و تورم در گلو می‌شوند که می‌تواند صحبت کردن و بلع را دچار مشکل کند.
 • استخوان سازی هتروتوپیک: بافت‌های شبه‌استخوان ممکن است در بافت‌های نرم، مانند ماهیچه‌ها یا رباط‌ها، در نتیجه جراحی شروع به رشد کنند. ناگفته نماند، این عارضه فقط در برخی موارد خاص باعث ایجاد مشکلات بعدی می‌شود و در بیشتر افراد باعث بروز علائم خاصی نمی‌شود.
 • مهاجرت دیسک مصنوعی: این امکان وجود دارد که ایمپلنت دیسک به مرور زمان در صورت ضعیف شدن اتصال آن به استخوان یا در صورت از کار افتادن سخت افزار دستگاه حرکت کند.
 • درد مداوم: برخی از بیماران حتی اگر جراحی به درستی انجام شده باشد، تسکین علائم را تجربه نمی‌کنند.
 • واکنش نامطلوب به فلز: چند مورد گزارش شده است که دیسک‌های مصنوعی یون‌های فلزی منتشر می‌کنند که ممکن است با بافت‌های مجاور واکنش داده و باعث درد یا در نهایت شکست ایمپلنت شوند.
 • فلج شدن: در حالی که این عارضه بسیار نادر است، اما ممکن است طناب نخاعی یا ریشه عصبی در طول عمل آسیب ببیند که می‌تواند منجر به فلج شدن یک یا چند اندام شود.

جراحی دیسک گردن می‌تواند عوارضی مانند مشکل در صحبت کردن یا بلع، رشد بافت‌های شبیه به استخوان در بافت‌های نرم، جابجایی دیسک مصنوعی، درد مداوم، واکنش به فلز کاشته‌شده یا دیسک مصنوعی و در موارد نادر فلج شدن داشته باشد.

جلوگیری از بروز بیماری دیسک گردن

رعایت برخی نکات می‌تواند به شما در پیشگیری و بهبود دیسک گردن کمک کند. برای این منظور می‌توانید شیوه‌های زیر را در پیش بگیرید:

 • ورزش منظم: ورزش راه خوبی برای پیشگیری از کمردرد به خصوص کمردرد ناشی از لیز خوردن دیسک است. هنگامی که عضلات مرکزی خود را تقویت می‌کنید، پشت و کمر شما بیشتر حمایت می‌شوند.
 • تمرین بلند کردن صحیح اجسام: همیشه تکنیک‌های بلند کردن ایمن را تمرین کنید، چه در حال بلند کردن کیسه مواد غذایی باشید یا یک جعبه سنگین. بلند کردن نادرست، مانند بلند کردن هنگام چرخش، فشار زیادی به ستون فقرات شما وارد می‌کند.
 • خوابیدن در وضعیت مناسب: وضعیت بدنی خوب حتی در هنگام خواب نیز اهمیت بالایی دارد. خوابیدن روی شکم فشار زیادی به ستون فقرات، به خصوص ستون فقرات گردنی وارد می‌کند.
 • ترک سیگار: سیگار به دلیل تأثیر آن بر سلامت ریه‌ها شناخته شده است، اما آیا می‌دانستید سیگار بر سلامت ستون فقرات نیز تاثیر می‌گذارد؟ مطالعات نشان می‌دهد که کشیدن سیگار با بروز بیشتر کمر درد مرتبط است.
نحوه خوابیدن برای جلوگیری از دیسک گردن
نحوه خوابیدن بر روی احتمال ابتلا به دیسک گردن تاثیر دارد.

درمان دیسک گردن در منزل چگونه است؟

بسیاری از درمان‌های خانگی دیگر ممکن است دیسک گردن را تسکین دهند، مانند:

 • یخ یا گرما درمانی. قرار دادن یخ به مدت ۱۵-۲۰ دقیقه روی ناحیه آسیب دیده گردن، ممکن است به کاهش التهاب و کاهش درد کمک کند. برخی از افراد ممکن است متوجه شوند که گرما دادن برای آن‌ها مفیدتر از سرما دادن است و درد راحت‌تر تسکین می‌یابد. در استفاده از یخ یا گرما، ۲ ساعت بین برنامه‌ها فاصله بگذارید تا خطر آسیب پوست را کاهش دهید.
 • دستگاه کششی دیسک گردن. در این درمان، یک وسیله مکانیکی به سر بسته می‌شود و برای بلند کردن آرام ستون فقرات گردنی به سمت بالا و کشش استفاده می‌شود. هدف کاهش فشار روی دیسک‌ها و ریشه‌های عصبی است. برخی از افراد در طول کشش تسکین درد را تجربه می‌کنند، اما برخی دیگر ممکن است این تسکین را تجربه نکنند. اگر کشش باعث تسکین درد شما می‌شود، تهیه این دستگاه می‌تواند کمک‌کننده باشد.
 • ماساژ درمانی. یک ماساژ ملایم ممکن است با کمک به شل شدن ماهیچه‌ها، افزایش جریان خون و افزایش آرامش، مقداری تسکین ایجاد کند. اگر ماساژ درد را تشدید کرد، فورا آن را متوقف کنید.

برخی روش‌های خانگی مانند استفاده از کمپرس یخ یا کمپرس گرم می‌تواند به کاهش التهاب و درد گردن کمک کند. همچنین ماساژ ملایم و استفاده از دستگاه کششی گردن به کاهش درد کمک زیادی می‌کند.

بهترین ورزش برای دیسک گردن چیست؟

برای بهبود وضعیت گردنی خود، می‌توانید تمرینات ورزشی زیر را انجام دهید:

۱. اکستنشن گردن

 • به پشت روی میز یا تخت دراز بکشید و پایین گردنتان در یک راستا با لبه میز باشد.
 • به آرامی سر خود را به سمت عقب پایین بیاورید و بگذارید آویزان شود. اگر این کار درد شما را بدتر می‌کند یا درد را به بازوی شما می‌فرستد، ادامه ندهید.
 • این حالت را به مدت ۱ دقیقه انجام دهید، ۱ دقیقه استراحت کنید و ۵ تا ۱۵ بار تکرار کنید.

۲. اکستنشن گردن با لیفت سر

 • روی شکم روی میز یا تخت دراز بکشید و بازوها را در کنار بدن قرار دهید و سر را از تخت آویزان کنید.
 • به آرامی سر خود را بالا بیاورید و گردن خود را در برابر نیروی جاذبه قرار دهید و سعی کنید با آن مقابله کنید.
 • این وضعیت را برای ۵ تا ۱۰ ثانیه نگه دارید. ۱۵ تا ۲۰ بار تکرار کارساز خواهد بود.

۳. عقب کشیدن گردن (چانه تاک)

 • به پشت دراز بکشید و سر خود را روی تخت قرار دهید و دستان خود را در کنار خود بگذارید.
 • سپس چانه خود را به سمت قفسه سینه جمع کنید.
 • این وضعیت را برای ۵ تا ۱۰ ثانیه نگه دارید. این تمرین را می‌توانید ۱۵ تا ۲۰ بار تکرار کنید.
عکس و فیلم ورزش برای دیسک گردن
برخی حرکت‌های ورزشی کمک می‌کنند تا درد گردن کمتر شود.

در رابطه با دیسک گردن چه زمانی و چگونه به دنبال مراقبت پزشکی باشیم؟

اگر علائم ذکر شده در بالای مقاله یا موارد زیر را دارید، برای گردن درد باید با جراح مغز و اعصاب یا جراح ارتوپد مشورت کنید :

 • درد گردن پس از آسیب یا ضربه به سر یا گردن
 • تب یا سردرد همراه با گردن درد
 • سفت شدن گردن مانع از لمس چانه به سینه شود
 • پیشرفت ضعف یا بی حسی در بازوها یا پاها
 • درد پس از استراحت مطلق بهبود نیابد.

برای مشکلات جدی گردن، باید با متخصص ارتوپد و سپس جراح مغز و اعصاب و جراح ارتوپد، برای تشخیص دقیق و تجویز درمان مشورت شود. شما می‌توانید از طریق دکترتو با برترین متخصصان مغز و اعصاب و جراح ارتوپد کشور مشاوره نمایید و در صورت نیاز با آنها ملاقات حضوری داشته باشید.

مشاوره با متخصصان
جراحی مغز و اعصاب
دکترِتو

سؤالات متداول شما

در ادامه پرتکرارترین سوالات متداول شما کاربران را بررسی خواهیم کرد. اگر سؤالی دارید که در این مطلب پاسخی برای آن پیدا نکرده‌اید، لطفا سؤال خود را در انتهای این مطلب برای ما کامنت کنید تا کارشناسان ما در اولین فرصت به آن پاسخ دهند.

دیسک گردن و سردرد چه ارتباطی دارند؟

اعصاب سه قلو، رشته اعصابی هستند که در صورت و گردن شما وجود دارند. این اعصاب وظیفه انتقال پیام از بخش فوقانی بدن شما به مغز را دارند. زمانی که درد از ناحیه ستون فقرات به اعصاب سه قلوی شما می‌رسد، پیام درد به مغز ارسال می‌شود. در نتیجه ممکن است شما در ناحیه سر، پیشانی و بالای چشم احساس درد داشته باشید. این نوع دردها معمولا در قسمتی از سر رخ می‌دهند و تمام سر را درگیر نمی‌کنند.

آیا دیسک گردن و کمر به هم ارتباط دارند؟

دیسک‌های گردن و کمر، بسیار به یکدیگر نزدیک هستند. از آنجایی که معمولا فشار به طور همزمان به این دیسک‌ها وارد می‌شود، ممکن است دیسک‌ها به طور مشابه دچار فرسایش شوند. علاوه بر آن، اعصاب این قسمت‌ها همواره با یکدیگر در ارتباط هستند و آسیب دیدگی در قسمتی از دیسک، می‌تواند بر سایر نواحی نیز تاثیر بگذارد. بنابراین دیسک گردن و دیسک کمر با یکدیگر مرتبط هستند.

آیا می‌توان از بالش طبی برای دیسک گردن استفاده کرد؟

وظیفه اصلی بالش طبی، ارائه پشتیبانی مستقیم از گردن برای به حداقل رساندن فشار است. این کار از افزایش درد و وخیم‌تر شدن دیسک گردن جلوگیری می‌کند. بنابراین فرد می‌تواند از این بالش‌ها برای بهبود وضعیت دیسک گردن خود، همراه با سایر روش‌ها استفاده کند.

چگونه بفهمیم دیسک گردن داریم؟

شایع‌ترین و بارزترین علائم بیماری دیسک گردن، گردن درد و سفتی گردن است. هنگامی که یکی از این شرایط بر روی یک یا چند اعصابی که از طناب نخاعی عبور می‌کنند فشار می‌آورد، ممکن است درد، بی‌حسی یا ضعف را در شانه، بازو یا دست خود احساس کنید. بهترین راه تشخیص دیسک گردن از روی علائم است و شما به جز آزمایشات پزشکی راه دیگری برای تشخیص دیسک گردن در منزل نخواهید داشت.

طرز خوابیدن بعد از عمل دیسک گردن چگونه است؟

بهترین حالت خوابیدن برای کاهش درد بعد از جراحی به پشت خوابیدن است، در حالی که زانوها خم شده و یک بالش زیر زانو قرار دارد. یا اینکه می‌توانید به پهلو بخوابید، اما باید زانوهای خود را خم کنید و بین آن یک بالشت قرار دهید.

قیمت بالش طبی برای دیسک گردن چقدر است؟

بسته به جنس بالش و برند تولیدکننده آن، قیمت متفاوتی از بالش‌های طبی در دسترس است. اما به طور میانگین این بالش‌های قیمتی در حدود ۴۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان دارند.

آیا دیسک گردن خوب می شود؟

همانطور که اشاره کردیم، استراحت مطلق و اعمال روش‌های خانگی در درمان دیسک گردن بسیار موثر هستند. با این حال در برخی مواقع نیاز به انجام عمل جراحی است. در هر حال، این بیماری قابل درمان است و به خوبی به درمان پاسخ می‌دهد.

مشاوره با متخصصان
ارتوپدی دکترِتو

نتیجه گیری و راهنمای مراجعه به پزشک

دیسک گردن یک بیماری شایع در بین میانسالان است که درصد کثیری از این افراد را در برمی‌گیرد. با این حال، بروز این مشکل در جامعه جوان نیز، دور از انتظار نیست. اعمال فشار بیش از حد روی گردن و یا انجام فعالیت‌ها به شکل نامناسب، دلیل اصلی بروز دیسک گردن است.

خوشبختانه این بیماری قابل درمان است و شیوه‌های متعددی برای بهبود آن در دسترس هستند. با این حال، ممکن است دیسک گردن اثرات نامطلوب بلند مدتی را برای شما داشته باشد. برای بهبود هر چه سریعتر، شما باید “برطرف کردن مشکل دیسک” خود را در اولویت تمام کارهایتان قرار دهید و استراحت مطلق را در پیش بگیرید.

برای تشخیص دیسک گردن باید به متخصص ارتوپد مراجعه کنید. در کنار دکتر ارتوپد، متخصص مغز و اعصاب و جراح مغز و اعصاب و فیزیوتراپیست هم می‌توانند در فرایند درمان دیسک گردن به شما کمک کنند. در دکترتو می‌توانید با بهترین پزشکان برای درمان دیسک گردن آشنا شوید، با آنها به صورت تلفنی، آنلاین و متنی مشورت کنید و برای معاینه حضوری نوبت اینترنتی بگیرید.

دکترتو مراقب سلامتی شماست!

https://my.clevelandclinic.org/health/articles/22278-cervical-spine
https://www.webmd.com/pain-management/features/neck-pain
https://www.aans.org/Patients/Neurosurgical-Conditions-and-Treatments/Cervical-Spine
https://mayfieldclinic.com/pe-hcdisc.htm
https://www.spine-health.com/conditions/herniated-disc/cervical-herniated-disc-causes-and-diagnosis
https://www.spine-health.com/treatment/artificial-disc-replacement/potential-complications-and-risks-cervical-disc-replacement
https://www.spinegroupbeverlyhills.com/blog/5-tips-to-reduce-your-risks-for-a-herniated-disc

به این مقاله رای دهید
برچسب‌ها:
این مقاله پزشکی را با دیگران به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکترتو از بین بیش از ۱۴۰۰۰ دکتر و متخصص دکترِتو پیدا کن

دکترِتو را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

کانال تلگرام

صفحه اینستاگرام