خلط خونی نشانه چیست و چه درمانی دارد؟
موضوعات پزشکی مرتبط: علائم

خلط خونی نشانه چیست و چه درمانی دارد؟

| تاریخ انتشار: 10 اسفند 1400
| آخرین به‌روزرسانی: 22 اسفند 1400
| تعداد نظرات:176
خلط-خونی

آنچه در این مقاله می‌خوانید

شاید دیدن خلط خونی یکی از ترسناک‌ترین اتفاقاتی باشد که می‌تواند برای یک فرد بیفتد. اما خلط خونی چیست و چرا ایجاد می‌شود؟ در این مقاله تلاش کرده‌ایم که درباره‌ی علل ایجاد خلط خونی و درمان آن اطلاعاتی را در اختیار شما قراردهیم. برای کسب اطالعات کافی درباره‌ی خلط خونی، با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

خلط خونی یکی از انوع خلط است که می‌تواند استرس زیادی برای فرد به وجود بیاورد. خلط مخلوطی از بزاق و مخاط است که می‌تواند حاوی موارد دیگری نیز باشد. احتمالا با سرماخوردگی خیلی از ما خلط خود را به بیرون تف کرده‌ایم و احساس خلاصی از عفونت به ما دست‌داده‌است. اما اگر این خلط حاوی خون باشد چطور؟ باز هم احساس خلاصی پیدا می‌کنیم؟

مسئله‌ی وجود خون در خلط کمی با خلط عادی و چرکی متفاوت است. در صورتیکه خون در خلط دیده‌شد، باید در اولین فرصت به متخصص داخلی، دکتر ریه و یا دکتر گوش، حلق و بینی مراجعه کنیم. برای دریافت نوبت هر یک از این دکترها، می‌توانید از سایت نوبت‌دهی آنلاین دکترتو کمک بگیرید.

خلط خونی (هموپتزی) چیست؟

خلط خونی یا هموپتزی به دفع خون از مجاری تنفسی گفته‌می‌شود. خون موجود در خلط، می‌تواند در حد رگه های خون و یا در حجم بسیار زیاد باشد. اگر حجم خون در هر بار تخلیه ی خلط بیشتر از ۱۰۰ سی سی و یا بیشتر از ۶۰۰ سی سی در شبانه روز باشد، خطرناک است و مشکل جدی محسوب می‌شود.

خلط خونی نشانه چیست؟

گاهی ممکن است خونی که همراه با خلط خارج شده، منشاء تنفسی نداشته و به دنبال خونریزی از سیستم گوارشی باشد که در این حالت به آن هماتمز (بالا آوردن خون از سیستم گوارشی) می‌گویند. افتراق و تشخیص این دو حائز اهمیت است. اینکه خلط خونی نشانه‌ی چیست،‌ به منشا ایجاد آن بستگی دارد. خلط خونی متناسب با منشا ایجاد آن به ۲ دسته تقسیم‌می‌شود؛

هموپتزی

اگر منشا خون از ریه باشد به رنگ قرمز روشن، کف آلود و گاهی همراه با مخاط است که می‌تواند پس از سرفه‌ی مداوم یا عفونت ریوی ایجاد شده‌باشد. در صورتیکه منشا خون از ریه باشد، نشان‌دهنده‌ی بیماری‌های مختلفی است که در ادامه به معرفی آنها می‌پردازیم. معمولا خلط خونی ریوی با سرفه‌های مداوم همراه است.

هماتمز

اگر خون دفع شده از دستگاه گوارش باشد، به رنگ قرمز تیره بوده و با علائمی مانند تهوع و استفراغ یا دفع مدفوع تیره و قیری رنگ همراه است. همچنین، ممکن است بیمار شرح حالی از مصرف زیاد الکل یا بیماری کبدی بدهد. این بیماران معمولا از سوء هاضمه نیز شکایت می کنند.

آیا خلط خونی خطرناک است؟

در صورتیکه خلط خونی به علت برونشیت حاد باشد، می‌توان تا یک هفته به مقدار کم، خلط خونی داشت. خشکی مجاری هوایی و سرفه‌های مکرر می‌تواند به راه‌های تنفسی آسیب برساند و باعث خونریزی شود. در این موارد می‌توانید با دریافت نوبت مشاوره‌ی تلفنی از دکتر ریه،‌ خیال خود را از این بابت راحت کنید.

اما اگر خونریزی بیشتر طول بکشد و یا همراه با علائم خطرناکی باشد، باید آن را با پزشک در اسرع وقت مطرح کرد و به دنبال دلایل ایجاد خلط خونی گشت. زیرا مواردی که جدی هستند و خلط خونی ایجاد می‌کنند، می‌توانند خطرآفرین باشند و لازم است که آن‌ها را به طور جدی پیگیری کرد.

اگر حجم خون در هر بار تخلیه ی خلط بیشتر از ۱۰۰ سی سی و یا بیشتر از ۶۰۰ سی سی در شبانه روز باشد، خطرناک است.

علایم خلط خونی

خلط خونی ممکن است همراه با هر کدام از علایم زیر دیده شود؛

 • درد قفسه ی سینه
 • تنگی نفس (حتی در فعالیت معمول)
 • تهوع و استفراغ
 • افزایش ضربان قلب
 • تب

خلط-خونی
خلط خونی می‌تواند منشا گوارشی و یا ریوی داشته‌باشد

علت خلط خونی

خلط خونی می‌تواند به دنبال علل متعددی ایجاد شود. خون همراه با خلط ممکن است علامتی از یک مشکل جدی باشد. عفونت، سرطان، آسیب به رگ‌های خونی و بیماری‌های ریوی، همگی از عللی هستند که می‌توانند موجب خلط خونی شوند. غالبا خلط خونی نیاز به ارزیابی دارد مگر اینکه به دنبال برونشیت (التهاب راه‌های هوایی) ایجاد شده‌باشد؛ زیرا در این حالت بیمار خود به خود بهبود می‌یابد.

مشاوره با متخصصان
داخلی دکترِتو

خلط خونی نشان‌دهنده‌ی چه بیماری‌هایی است؟

خلط خونی می‌تواند نشانه‌ی بسیاری از بیماری‌ها باشد. انواع بیماری‌هایی که ممکن است با خلط خونی همراه باشند،‌ شامل موارد زیر هستند؛

 • برونشکتازی
 • سل
 • سرطان
 • آسپرژیلوزیس
 • برونشیت
 • آمبولی ریه
 • ادم ریویکواگلوپاتی ضدانعقاد
 • تنگی میترال
 • خونریزی آلوئولی
 • ذات‌الریه

شایع ترین دلایل خلط خونی چیست؟

در ادامه به شایع ترین علل خلط خونی می پردازیم؛

۱. برونشیت حاد و مزمن

به التهاب مجاری هوایی (نای، نایژه‌ها و برونشیول) برونشیت گفته‌می‌شود که به دنبال عفونت توسط باکتری‌ها و ویروس‌ها یا در اثر هوای آلوده و سیگار کشیدن ایجاد‌می‌شود. برونشیت شایع‌ترین علت خلط خونی می‌باشد.

۲. برونشکتازی

یک بیماری ریوی است که راه‌های هوایی ریه به صورت دائمی گشاد شده و یکپارچگی مخاط آن از دست رفته‌است. در این بیماری، بیمار معمولا علائمی مانند سرفه مزمن و خلط سینه دارد.

۳. خلط خونی در سرطان ریه

در سرطان ریه، بیمار با علائمی مانند سرفه مزمن، درد قفسه سینه، کاهش وزن و خلط خونی مراجعه‌می‌کند. توجه داشته‌باشید که هر کس سرفه‌ی خونی داشت و خلط خونی به بیرون تف کرد، سرطان ریه ندارد.سرطان ریه علائم خاص خود را دارد که بهتر است با آنها آشنا شوید.

۴. خلط خونی در کرونا

خلط خونی به خصوص در افرادی که با ویروس کویید 19 درگیری ریوی دارند گزارش‌شده‌است. اما به عنوان یک نشانه‌ی ثابت و تکراری از کرونا شناخته نمی‌شود. اگر کرونا دارید؛ تنگی نفس و سرفه و تب به همراه سنگینی قفسه سینه دارید، الزاما باید عکسی از ریه شما تهیه‌شود. اگر خلط خونی را نیز تجربه می‌کنید؛ باید با پزشک ریه مشورت کنید.

نکته‌ی مهمی که در رابطه با خلط خونی در کرونا وجود دارد این است که بیمار دچار تنگی نفس باشد. اگر تنگی نفس دیده‌شود و شب‌ها هنگام خواب نفس به سختی رفت و آمد کند، احتمال اینکه درگیری ریوی وجود داشته‌باشد، بسیار زیاد است. کسانی که درگیری ریوی دارند، باید تحت نظارت باشند. بنابراین دیدن خلط خونی، چه خطرناک باشد و چه نباشد،‌ نیازمند بررسی‌های ریوی است.‌

خلط خونی معمولا از علائم اولیه‌ کرونا نیست و کم پیش می‌آید که اولین علامتی که فرد مبتلا می‌بیند، خلط خونی باشد. همچنین خلط خونی می‌تواند به صورت رگه‌هایی از خون در خلط و یا به صورت خونریزی روان و رقیق مشاهده شود که هر دو نیازمند بررسی هستند.

مشاوره با متخصصان
گوش، حلق و بینی
دکترِتو

درمان خلط خونی کرونا

برای درمان خلط خونی کرونا چه کنیم؟ به متخصص داخلی مراجعه کنید و طبق دستورات گفته‌شده، عمل کنید.

۵. مصرف ضد انعقادها

ضدانعقاد‌ها داروهایی هستند که برای جلوگیری از ایجاد لخته و توقف خونریزی خورده‌می‌شوند. افرادی که سابقه‌ی سکته‌ی قلبی دارند و یا کسانی که جراحی کرده‌اند و احتمال ایجاد لخته برای آن‌ها وجود دارد،‌ از این داروها استفاده می‌کنند. برای مثال؛ مصرف بیش از حد داروی وارفارین می‌تواند موجب خونریزی و به دنبال آن خلط خونی شود.

6. ذات الریه (پنومونی)

به عفونت بافت ریه، پنومونی یا ذات الریه می‌گویند. ذات‌الریه یا سینه‌ پهلو، می‌تواند التهاب یکی از ریه‌ها و یا هر دوی آن‌ها با هم باشد. عفونت درگیر‌کننده‌ی ریه‌ها باکتریایی است. در کیسه‌های هوایی انتهایی دستگاه تنفسی، مایع جمع می‌شود و تنفس را سخت می‌کند. ذات‌الریه با سرفه خشک همراه است و خلط خونی به بیرون تف می‌شود. البته که خلط خونی چندان در سینه پهلو رایج نیست.

7. آمبولی ریه

به وجود لخته‌ی خون یا گاهی چربی در یکی از سرخرگ‌های ریوی که موجب تنگ شدن و یا انسداد کامل رگ می‌شود آمبولی ریه گفته می‌شود. بیمار با علائمی مانند تنگی نفس، درد قفسه سینه و خلط خونی مراجعه‌می‌کند.

آمبولی ریه معمولا از رگ‌های پا به ریه منتقل می‌شود و بسیار خطرناک است که به آن ترومبوز وریدی می‌گویند. اگر برای مدت طولانی پای شما بی‌حرکت باشد، این حالت ممکن است ایجاد شود. اگر دیواره‌ی رگ‌های خونی آسیب دیده‌باشد و یا برای مدت طولانی حرکت نکرده‌باشید یا رگ‌هایی داشته‌باشید که احتمال لخته‌شدن بالایی داشته‌باشند، در معرض خطر برای آمبولی ریه هستید.

8. نارسایی احتقانی قلب

هنگامی که ساختمان و عملکرد قلب دچار اختلال شود، قلب در خون‌گیری و پمپاژ خون دچار مشکل می‌شود که به آن نارسایی احتقانی قلب می‌گوییم. نارسایی احتقانی قلب، غالبا به دنبال تنگی دریچه‌ی میترال ایجاد می‌شود.

9. اندومتریوز ریوی

رشد بافت اندومتر (بافت داخل رحمی) در جایی بیرون از رحم را اندومتریوز گویند. در اندومتریوز، بافت اندومتر همچنان به فعالیت خود ادامه‌داده و در هر دوره‌ی قاعدگی ضخیم شده و خون‌ریزی می‌کند. حال اگر این بافت در ریه باشد، هر ماه با خلط خونی خود را نشان می‌دهد.

10. دیگر دلایل شایع

علاوه بر دلایل شایعی که در بالا نام‌برده‌شد،‌ موارد دیگری هم هستند که می‌توانند باعث ایجاد خلط خونی شوند. برخی از آن‌ها عبارت‌اند از؛

 • بیماری‌های خود ایمنی و التهابی
 • سل (توبرکلوزیس)
 • ضربه و جراحت به قفسه‌ی سینه
 • ناهنجاری‌های شریانی وریدی ریه
 • مصرف کوکائین
تشخیص-مکان-خونریزی-در-خلط-خونی
تشخیص مکان خونریزی در خلط خونی

خلط خونی بینی

گاهی خلط خونی از بینی دیده‌می‌شود. اما چرا بینی باید خلط خونی داشته‌باشد؟ خلط خونی بینی و گلو به یک علت است؟

خلط خونی و سینوزیت

یکی از علت‌های خروج خلط خونی از بینی،‌ سینوزیت است. التهاب سینوس‌ها سینوزیت نام‌دارد و زمانی که رخ می‌دهد،‌ ممکن است با خلط خونی همراه باشد. البته خلط خونی بینی و گلو، هر دو در سینوزیت دیده می‌شود. این خونریزی به علت پاره‌شدن مویرگ‌های بینی است که خلط را آلوده به خون می‌کند. در صورتیکه سرفه‌های ناگهانی داشته‌باشید، احتمال دیدن خلط خونی بیشتر می‌شود. همچنین هنگام فین کردن، به خصوص اگر محکم باشد، احتمال دیدن خلط خونی از بینی بالاتر می‌رود.

خلط خونی بعد از خون دماغ شدن

افرادی که خون دماغ می‌شوند احتمال زیادی وجود دارد که خلط خونی از دهان یا بینی ببینند. خون دماغ شدن علت‌های متفاوتی دارد که یکی از آن‌ها نازک بودن مخاط بینی و مویرگ‌های بینی است که در اثر خشک‌شدن بلافاصله خونریزی می‌کند. گاهی بخشی از این خونریزی به پشت حلق می‌چسبد. بعدها با عطسه یا سرفه به بیرون می‌ریزد.

مشاوره با متخصصان
داخلی دکترِتو

خلط خونی در امیکرون

می‌دانیم که امیکرون سویه جدید کروناست که گونه‌ی جهش‌یافته‌ی مقاوم به واکسن است. این نوع علائم و عوارض مختلفی دارد. سرفه یکی از علائم و عوارض امیکرون است. معمولا سرفه‌های امیکرون به هر دو شکل خلطی و خشک دیده‌می‌شوند. در صورتی که سرفه‌های شما زیاد و شدید باشند، احتمال دیدن خلط خونی بالا می‌رود. از طرفی،‌ اگر شخص مبتلا به امیکرون،‌ درگیری ریوی داشته‌باشد و همراه با آن،‌ خلط خونی دفع کند،‌ حتما باید به دکتر ریه مراجعه کند.

برای تسکین سرفه‌ها در امیکرون، می‌توانید علاوه بر نسخه‌ی تجویزی دکتر، از روش‌های خانگی هم استفاده‌کنید.

خلط خونی در سرماخوردگی

سرماخوردگی از بیماری‌های فصلی است که می‌تواند عامل ویروسی و یا باکتریایی داشته‌باشد. از علائم سرماخوردگی می‌توان به سرفه، تب، بدن درد و آبریزش است. هنگامی که به سرماخوردگی مبتلا می‌شوید،‌ در صورتیکه باکتریال باشد، خلط عفونی خواهیدداشت. در این صورت، واکنش بدن نسبت به خلط، سرفه است که یک واکنش دفاعی برای بیرون‌راندن چرک است. اگر سرفه‌ها شدت پیدا کنند،‌ احتمال اینکه خلط خونی دفع شود، زیاد است.

در صورتیکه خون موجود در خلط از اندازه‌ی گفته‌شده کمتر باشد و یا در مدت زمان کمتر از ۷ روز باشد، نگرانی وجود ندارد. اما اگر از این مدت زمان بیشتر باشد خطرناک است و نمی‌توان به خشکی مخاط و سرماخوردگی بسنده کرد و خلط خونی را به آن ارتباط داد.

خلط خونی در مدفوع

وجود خلط خونی در مدفوع و یا مدفوع خونی علت‌های متفاوتی دارد. اما توجه داشته‌باشید که این مسئله بسیار مهم است و حتما باید به دکتر داخلی مراجعه کنید. در صورتیکه به مدفوع خونی بی‌توجه باشد، می‌توانید مخاطرات بسیاری برای شما ایجاد کند. زیرا این مسئله امر طبیعی نیست و باید بررسی‌های پزشکی در رابطه با آن انجام شود.‌

علت وجود خون در مدفوع

برخی از علت‌های وجود خون در مدفوع شامل موارد زیر هستند؛

 • هموروئید یا بواسیر
 • زخم ناحیه‌ی مقعد
 • سرطان روده‌ی بزرگ
 • دیورتیکولیت
 • زخم معده

هر کدام از این موارد که باشند،‌ باید به آنها رسیدگی شود و به سرعت درمان شوند.

خلط خونی در کودکان

وجود خلط خونی در کودکان را باید جدی بگیرید و حتما به متخصص اطفال مراجعه‌کنید. گاهی ممکن است علت این مسئله ناچیز و قابل درمان باشد. برخی از این موارد شامل عفونت حاد و سرماخوردگی‌های ساده هستند. حتی ممکن است در اثر لوله‌گذاری و فرایند‌های بیمارستانی به مجاری هوایی کودک آسیب رسیده‌باشد و از این بابت خلط خونی دیده‌شود. اما خلط خونی می‌تواند به علت مشکلات جدی‌تر همچون سرطان هم باشد. در صورتیکه مسئله جدی باشد، هرچه سریع‌تر تشخیص داده‌شود، درمان نیز آسان‌تر خواهدبود.

با دیدن خلط خونی در کودک، باید منشا آن پیدا شود که از بینی بوده‌است، یا از دستگاه گوارش یا از ریه‌ها! بنابراین منشا خونریزی در تعیین درمان اهمیت دارد. از طرفی باید ببینیم که شدت بیماری تا چه حد است. بنابراین با دیدن خلط خونی، یافته‌های آزمایشگاهی و پاراکلینیک اهمیت بسیار زیادی دارند.

تشخیص دلیل خلط خونی به چه صورت است؟

همانطور که اشاره‌شد؛ در ابتدا باید از محل دقیق خونریزی اطمینان حاصل کرد. زیرا در صورتیکه محل خونریزی ریه یا سیستم گوارشی باشد، ارزیابی و درمان متفاوت خواهد‌بود. در ادامه‌ی مراحل درمان، متخصص ریه با کمک تست‌های تشخیصی در ابتدا میزان خون‌ریزی و هر گونه خطر تنفسی را ارزیابی‌کرده و سپس به بررسی علل خلط خونی می‌پردازد.

۱. شرح حال و معاینه

اولین قدم، گرفتن شرح حال و معاینه توسط پزشک است که تا حدودی می‌تواند به تشخیص علل هموپتزی کمک‌کند.

۲. عکس قفسه سینه

دومین گام، گرفتن عکس از قفسه سینه است که با آن می‌توان توده، تجمع خون یا مایع در قفسه سینه را تشخیص‌داد. با این وجود، ممکن است عکس قفسه سینه در بیماری با خلط خونی نرمال باشد.

۳. سی تی اسکن (CT scan)

سی تی اسکن نیز می‌تواند با ایجاد تصاویری با جزییات دقیق از ساختار ریه برای تشخیص برخی علل خلط خونی به پزشک کمک‌کند.

۴. برونکوسکوپی

در برونکوسکوپی پزشک با کمک اندوسکوپ (لوله‌ای انعطاف‌پذیر که در انتهای آن دوربین تعبیه‌شده) از راه دهان یا بینی وارد شده و می‌تواند مجاری هوایی و ریه را به طور مستقیم مشاهده‌کند. با کمک برونکوسکوپی می‌توان برخی از علل خلط خونی را تشخیص‌داد.

۵. آزمایش شمارش سلول‌های خون (CBC)

آزمایش شمارش سلول‌های خون (CBC) که با آن می‌توان سلول‌های خون شامل گلبول‌های قرمز و سفید و پلاکت‌ها و همچنین سطح هموگلوبین خون را اندازه‌گیری‌کرد.

۶. آزمایش ادرار

برخی علل خلط خونی می‌توانند موجب غیرطبیعی‌شدن نمونه ادرار بیمار شوند. در نتیجه آزمایش ادرار گاهی ضروری است.

۷. تست های انعقادی

عدم توانایی در ایجاد لخته خون می‌تواند موجب خونریزی و به دنبال آن خلط خونی شود.

۸. اندازه گیری الکترولیت‌های خونی

با کمک این آزمایش می‌توان الکترولیت‌های خون و به دنبال آن عملکرد کلیه را بررسی‌کرد؛ زیرا برخی علل می‌توانند باعث اختلال در عملکرد کلیه شوند.

۹. پالس اکسی متری

پالس اکسی متری دستگاهی است که با کمک آن می‌توان میزان اکسیژن خون سرخرگ را اندازه‌گرفت. این وسیله غیر‌تهاجمی بوده و به سادگی مورد استفاده قرار‌می‌گیرد.

۱۰. اندازه‌گیری گازهای خون شریانی

در این تست میزان اکسیژن و دی اکسید کربن خون اندازه‌گیری می‌شود. در بیماری با خلط خونی، ممکن است سطح اکسیژن خون کاهش‌یابد.

مشاوره با متخصصان
گوش، حلق و بینی
دکترِتو

درمان خلط خونی چیست؟

هدف از درمان بیمارانی که با خلط خونی مراجعه‌می‌کنند در ابتدا قطع خونریزی و بعد از آن درمان بیماری زمینه‌ای است. با این وجود درمان، با توجه به علت آن متفاوت بوده و می‌تواند شامل هر یک از موارد زیر باشد؛

۱. آمبولیزاسیون شریان ریوی

در این روش پزشک با کمک یک کاتتر از طریق یکی از سرخرگ‌های ران وارد‌شده و با تزریق ماده حاجب، می‌تواند عروق ریوی را با یک صفحه نمایش مشاهده‌کند. پزشک می‌تواند با این روش محل خونریزی را پیدا کرده و آن را با کمک فنرهای فلزی مسدود‌کند و معمولا خونریزی متوقف می شود.

۲. برونکوسکوپی

برونکوسکوپی علاوه بر تشخیص، می‌تواند برای درمان برخی علل خلط خونی نیز به کار رود. برای مثال با باد‌کردن بالن و گذاشتن آن در راه‌های هوایی می‌توان جلوی خونریزی را گرفت.

 • جراحی

در صورتیکه خونریزی شدید و تهدیدکننده حیات باشد، نیازمند جراحی است. در این شرایط ریه‌ی آسیب‌دیده را برمی‌دارند که به آن پنومونکتومی می‌گویند.

 • شیمی درمانی و اشعه درمانی

کموتراپی و رادیوتراپی برای درمان سرطان ریه انجام می شوند.

 • درمان دارویی
  • آنتی بیوتیک؛ برای مثال، در درمان پنومونی و سل، آنتی بیوتیک تجویز می‌کنیم.
  • استروئید؛ برای درمان بیماری‌های التهابی استفاده می‌شود.
  • همچنین افرادی که به دنبال مصرف دارو دچار خلط خونی شدید شده‌اند، ممکن است نیاز به دریافت خون یا مصرف داروهای دیگر برای جلوگیری از خونریزی داشته‌باشند.
 • درمان‌های خانگی
  • مرطوب نگه‌داشتن هوا
  • نوشیدن آب زیاد، به خصوص آب گرم، برای حفظ رطوبت بدن
  • استفاده از لیمو، زنجبیل، سیر، ریشه‌ی شیرین بیان، نعنا و عسل
  • غرغره ی آب نمک
درمان-خانگی-خلط
درمان خانگی خلط

چه مواقعی برای درمان خلط خونی به پزشک مراجعه کنیم؟

توجه کنید که فردی که دچار خلط خونی است، حتی بدون وجود هر کدام از علائم فوق، باید به پزشک مراجعه‌کند. ساده‌ترین راه ارتباط با پزشک، مشاوره تلفنی با متخصص داخلی است. زیرا ممکن است که مشکلی جدی وجود داشته‌باشد. همانطور که گفته شد، شایع‌ترین علت خلط خونی، برونشیت حاد است که غالبا خود به خود و بدون نیاز به درمان بهبود می‌یابد. با این وجود، خلط خونی می‌تواند علامتی از یک مشکل جدی باشد.

در صورت مشاهده هر کدام از علایم زیر باید سریعا به پزشک مراجعه کنید

 • خلط خونی که بیشتر از یک هفته طول کشیده، یا به مرور تشدید شده یا بعد از مدتی بهبودی، دوباره عود کند.
 •  همراه با درد قفسه سینه باشد
 •  همراه با تب باشد
 •  همراه با کاهش وزن باشد
 •  همراه با عرق شبانه باشد
 •  همراه با تنگی نفس (حتی با فعالیت معمول) باشد
 • همچنین به یاد داشته‌باشید که بیمارانی که مراجعه می‌کنند، تا زمان مشخص‌شدن علت و برطرف‌شدن خطر باید در بیمارستان تحت نظر باشند.

پیشگیری از خلط خونی

خلط خونی گاهی اوقات می‌تواند نشانه‌ی بیماری اساسی باشد که اجتناب ‌ناپذیر است، اما راه‌هایی برای کمک به جلوگیری از برخی موارد وجود‌دارد. اولین راه پیشگیری، انجام اقدامات لازم برای جلوگیری از عفونت‌های تنفسی است که به احتمال زیاد باعث بروز این علامت می‌شوند.

برای جلوگیری از خونی شدن خلط، می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید؛

 • اگر سیگار می‌کشید، استعمال آن را متوقف کنید.
 • اگر احساس می‌کنید ممکن است دچار عفونت تنفسی شوید، آب بیشتری بنوشید. نوشیدن آب می‌تواند به رقیق شدن خلط و بیرون آمدن آن کمک‌کند.
 • خانه خود را تمیز نگه دارید؛ زیرا گرد و غبار به راحتی وارد مجاری تنفسی می‌شود و در صورتی که به COPD (بیماری انسداد مزمن ریوی)، آسم یا عفونت ریوی مبتلا باشید، می‌تواند ریه‌های شما را تحریک کرده و علائم را بدتر کند. قارچ و کپک نیز می‌توانند باعث عفونت‌های تنفسی و تحریک و در نهایت منجر به خلط خونی شوند.
 • برای کمک به جلوگیری از عوارض یا بدتر شدن علائم در اولین فرصت به پزشک داخلی مراجعه کنید. سرفه کردن و خلط، ممکن است نشانه عفونت تنفسی باشد.

راهنمای دکترتو در مواجهه با خلط خونی

همانطور که متوجه‌شدید، خلط خونی از مواردی است که می‌تواند علت خطرناکی داشته‌باشد و یا ناشی از مسئله‌ای کم‌خطر باشد. اما نکته‌ای که در رابطه با خلط خونی وجود دارد این است که به هیچ عنوان نباید نسبت به آن بی‌توجه بود و حتما باید به پزشک مراجعه کنید تا طبق برنامه‌های تشخیصی و درمانی بالینی، با آن برخورد شود.

در صورت مواجهه با خلط خونی،‌ در اولین فرصت، می‌توانید از سایت نوبت‌دهی آنلاین دکترتو، نوبت آنلاین برای متخصص داخلی، دکتر گوش، حلق و بینی و یا دکتر ریه، نوبت حضوری و یا مشاوره‌ی تلفنی بگیرید.

دلایل وجود خون در خلط گلو کدامند؟

همانطور که در مطلب بالا گفته‌شد، خون در خلط گلو می‌تواند علت‌های متفاوتی داشته‌باشد که شامل برونشکتازی، برونشیت،‌ سرطان، آمبولی ریوی،‌ مشکلات قلبی عروقی، ذات‌الریه، کرونا و یا غیره باشند. حتی ممکن است خونریزی منشا گوارشی داشتهباشد و خون موجود در خلط ربطی به ریه نداشتهباشد.

آیا خلط خونی نشان دهنده سرطان است؟

هر کسی که در خلط خود خون می‌بیند، ضرورتا به سرطان مبتلا نیست. توجه داشته‌باشید که یکی از علائم سرطان، وجود خون در خلط است که آن هم همیشه بروز نمی‌کند. بنابراین بررسی‌های تکمیلی و معاینات دقیق‌تر باید باشند تا بتوان به سرطان مشکوک شد. از طرفی، علت‌های خلط خونی بسیار زیاد هستند و بررسی و حذف کردن تک تک آنها از اهمیت بالایی برخوردار است. پس با دیدن خلط خونی، استرس نگیرید و به پزشک مراجعه کنید.

خلط خونی پشت حلق چیست؟

خلط پشت حلق ممکن است خونی یا فاقد خون باشد. در صورتیکه خلط پشت حلق خونی داشتید،‌ می‌توانید به موارد بسیاری شک کنید. یکی از آنها ممکن است به خون دماغ شدن ارتباط داشته‌باشد. خون باقیمانده در پشت حلق با سرفه بیرون می‌زند و به شکل خلط خونی خارج می‌شود. از طرفی ممکن است عفونت‌های مختلفی باعث خلط خونی پشت حلق شوند. با دیدن این مورد بلافاصله به دکتر گوش، حلق و بینی مراجعه کنید.

علت تف خونی چیست؟

اگر تف خونی دارید، ممکن است علت آن هر کدام از علل خلط خونی باشند و یا حتی ممکن است خون منشا گوارشی داشته‌باشد. همچنین ممکن است منشا خونریزی به خود دهان مرتبط باشد و بیماری‌ها و التهاب لثه و یا آسیب و خراش به بافت داخل دهان، باعث تف خونی شده‌باشد.

سرفه خونی نشانه‌ی چیست؟

در گذشته هر کسی که سرفه‌ خونی می‌کرد، همه به سل مشکوک می‌شدند. امروزه با پیشرفت‌های بسیاری که در زمینه‌ی پزشکی انجام شده‌است، بیماری‌های بسیاری وجود دارند که می‌توانند سرفه خونی و یا خلط خونی را ایجاد کنند.

خون آمدن از گلو در اول صبح نشانه چیست؟

خلط خونی صبحگاهی و یا بالا آوردن خون از گلو در صبح ممکن است اتفاق بیفتد. همانطور که قبل‌تر هم گفته‌شد، خونریزی می‌تواند منشا ریوی و یا گوارشی داشته‌باشد. اگر منشا خونریزی گوارشی باشد و استفراغ خونی اتفاق بیفتد، باید بررسی‌های لازم صورت گیرد که معده آسیب جدی ندیده‌باشد. همچنین خلط خونی اول صبح می‌تواند به علت خشکی مخاط و یا مشکلات ریوی باشد که هر دو مورد نیازمند بررسی‌های بیشتر و معاینات پزشک هستند.

https://www.webmd.com/lung/coughing-up-blood#1
این مقاله پزشکی را با دیگران به اشتراک بگذارید:
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin
Share on facebook
Share on pinterest
Share on email

176 پاسخ

 1. سلام من یه ماهی میشه تقریبا که گوشم مشکل پیدا کرده اوایل احساس میکردم توش باد جمع شده و شنواییم کم شده اما الان وضعیت بهتره ولی هنوز کاملا خوب نیست از طرفی بعد مشکل گوشم خون دماغ شدنم شروع شده بعضی وقتا خیلی خفیف هست و بعضی وقتا که خیلی به ندرت هست کمی شدید اتفاق میوفته از طرفی هم خلط خونی دارم اما توی خلط رگه های از خونه و خیلی کمه به نظرتون همه اینا به خاطر گوشمه متاسفانه نتونستم به دکتر مراجعه کنم

  1. سلام دوست عزیز
   این موارد می تونه به علت عفونت گوش و انتشار به بینی و گلوی شما باشد. خونریزی از بینی نیز می تونه به علت احتقان بینی باشد. بنابراین توصیه می شود برای معاینه و درمان انتی بیوتیکی مناسب به متخصص گوش ،حلق و بینی مراجعه کنید.
   فوق تخصص گوش و حلق و بینی

 2. سلام خواهر منم خلط خونی درگلو هست سرفه که میکنه دکتر بهش فقط 2تا اسپری داده مواقعی که استرس داره حالش بد میشه میلرزه ونفسش کم میاد تپش قلب میگیره البته 4تا بچه داره ومدام آشپزی و کار خونه زیاد انجام میده

 3. با سلام و خسته نباشید … من دوهفته است که عطسه و اب ریزش بینی داشتم وتو این مدت سرفه خشک هم دارم کم شبها احساس خفگی و تشنگی زیادی دارم بطوریکه چند لیوان آب میخورم الان دو روز هست که خلط خونی دارم و گلو درد میکنه تب میکنم و احساس خفگی و عطش زیادی دارم انگار تو دلم بخاری روشن کردن چشم هام میسوزه و لبهام خشکه هرچی میخورم باز احساس تشنگی و گرسنگی دارم خیلی هم کسل هستم … لطفا راهنماییم کنید باید به چه دکتری مراجعه کنم ؟؟ آیا امیکرون دارم ؟؟؟

  1. سلام دوست عزیز
   علایم شما شبیه امیکرون و یا سرماخوردگی ویروسی هست. بهتره برای بررسی بیشتر به متخصص عفونی مراجعه کنید.
   فوق تخصص عفونی

 4. باسلام وخسته نباشید… من دوهفته است که عطسه میکنم و گرفتگی بینی و آبریزش بینی دارم خیلی کسل هستم اما دوروز هست که تب کردم و احساس خفگی و درد قفسه سینه و تشنگی شدید دارم ، سر درد هم هستم … من در روز اصلا آب نمیخورم اما در این دو روز همش آب و فقط میوه هایی مثل هندوانه یا نوشیدنی سرد دوست دارم دلم در حال آتیش گرفتنه از دو روز پیش هم خلط خونی هم دارم نگران هستم میشه راهنماییم کنید با تشکر

 5. صبح ک بیدار شدم گلوم خشک شده بود و 3بار خلط خونی کمی داشتم دلیلش چیه؟؟

  تا الانم اینجوری نبودم

  1. سلام دوست عزیز
   اگه رنگ خلط خونی شما روشن باشد منشا ریوی و سیستم تنفسی دارد و اگه تیره رنگ باشد منشا گوارشی دارد و نیازه معده شما بررسی شود. بنابراین بهتره برای برررسی بیشتر به متخصص داخلی مراجعه کنید.
   بهترین متخصص داخلی

  2. سلام خسته نباشین از اول کرونا خلط داشتم ؟۲۴ سال قرص کم کار تیرویید میخورم ؟۳ ماه سرفه های شدید داشتم الان ۱۰ روز که از خلط زیاد روزی چند بار با خون میاد احساس خفگی میکنم ؟ طرف چپ گلوم باد کرده بود لطفا جواب بدین ممنونم

  1. سلام دوست عزیز
   خون خارج شده میتونه به علت تحریک راه تنفسی و ایجاد زخم باشد. بهرحال نیازه توسط متخصص ریه بررسی شوند.
   متخصص ریه

  2. سلام من یه چند روز سرما خورده بودم دوروز بهترشدم یه اب زرد به مقدارزیاد ازدماغ سمت چپم امد بعد ازاناب قلب ومغزم احساس کردم منجمد شده وحالت تهوعوسرگیجه وبدن لرز گرفتم وکل بدنم سرد شد بعد ازچپد دقیقه قلبم گرم شد وبدنم هم گرم شد ولی داخل جمجمم تی دوروز یخ بود علتش چیه غلت خونی ازدماغم به دهانم سرازیر میشه ولی به مقدار کم لطفا جواب بده علت چیست

   1. سلام دوست عزیز
    عفونت سینوس ها در شما موجب ایجاد این حالت در شما طی سرماخوردگی شده است. بنابراین بهتره متخصص گوش، حلق و بینی شما را از نظر عفونت سینوس ها بررسی کند و انتی بیوتیک دریافت کنید. از این لینک می تونید نوبت بگیرید.
    فوق تخصص گوش و حلق و بینی

 6. سلام خواهرم بیمار کبدی هستن باطحال خیلی بزرگ.امروز صبح که بیدارشدن به اندازه یه بند انگشت ازحلقشون لخته خون اومد،علتش چی میتونه باشه؟

 7. سلام. من فقط موقعی که از خواب بیدار میشم بعد از خلط گلو،‌بعد سه چهار بار خلط خونی میاد بیرون بعد دیگه قطع میشه. سی تی اسکن و اسپیرومتری انجام دادم و مشکلی نداشتم. دلیلش چیه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکترتو از بین بیش از ۱۲۰۰۰ دکتر و متخصص دکترِتو پیدا کن

دکترِتو را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

کانال تلگرام

صفحه اینستاگرام