دلیل افزایش بیش از حد آنزیم های کبدی چیست؟
موضوعات پزشکی مرتبط: علائم

دلیل افزایش بیش از حد آنزیم های کبدی چیست؟

| تاریخ انتشار: 4 اسفند 1400
| آخرین به‌روزرسانی: 7 اسفند 1400
| تعداد نظرات:180
سلول‌های کبدی ملتهب یا تخریب‌شده مقادیر بیشتری از مواد شیمیایی خاص، از جمله آنزیم‌های کبدی، به جریان خون آزاد می‌کنند که می‌تواند منجر به افزایش آنزیم‌های کبدی در تست‌های خونی شود.

آنچه در این مقاله می‌خوانید

اگر به تازگی آزمایش خون داده‌اید و سطح آنزیم های کبدی شما بالا است، احتمالا برای آن نگران هستید. عوامل مختلفی روی سطح آنزیم‌ها تاثیر می‌گذارد. در این مطلب همراه ما باشید تا به طور کامل توضیح دهیم چه عواملی روی سطح آنزیم های کبدی تاثیر دارند؟ چه موقع بالا رفتن سطح آنزیم‌ها خطرناک است؟ بالا بودن سطح آنزیم‌ها نشانه چه بیماری‌هایی است؟ چگونه می‌توان این مشکل را درمان کرد؟ قبل از آزمایش با وجود چه علائمی می‌توان این مشکل را تشخیص داد؟

اگر آنزیم های کبدی شما بالا است و برای درمان این مشکل به دنبال دکتر کبد یا فوق تخصص گوارش و کبد هستید، می‌توانید از طریق سایت دکترتو اقدام کنید. در دکترتو علاوه بر سیستم تعیین وقت حضوری امکان مشاوره آنلاین و تلفنی وجود دارد.

مشاوره با متخصصان
گوارش و کبد
دکترِتو

افزایش بیش از حد آنزیم های کبدی چگونه اتفاق می‌افتد؟

افزایش آنزیم های کبدی می‌تواند نشانه التهاب یا تخریب سلول‌ها در کبد باشد. سلول‌های کبدی ملتهب یا تخریب‌شده مقادیر بیشتری از مواد شیمیایی خاص، از جمله آنزیم های کبدی، به جریان خون آزاد می‌کنند که می‌تواند منجر به افزایش آنزیم‌های کبدی در تست‌های خونی شود. آنزیم‌های کبدی افزایش‌یافته‌ای که اغلب دیده می‌شوند شامل آلانین ترنس‌آمیناز (ALT)، آسپارتات ترنس‌آمیناز (AST)، آلکالین فسفاتاز (ALP) گاماگلوتامیل ترنس‌پپتیداز (GGT) می‌شوند. ممکن است افزایش آنزیم‌های کبدی طی یک تست خونی روتین تشخیص داده شود و اغلب نشان‌دهنده یک مشکل جدی یا مزمن نیست.

آنزیم های کبدی کدامند؟

مهم‌ترین آنزیم‌های کبدی که در آزمایش خون مورد بررسی قرار می‌گیرند، عبارتند از:

 • آلکالین فسفاتاز (ALP)
 • آلانین ترانس آمیناز (ALT)
 • آسپارتات ترانس آمیناز (AST)
 • ·         گاما گلوتامیل ترانسفراز (GGT)

زمانی که کبد آسیب می‌بیند، این آنزیم‌ها وارد جریان خون می‌شوند. معمولا سطح آنزیم‌های ALT و AST بالا رفته و در بیشتر آزمایش‌ها این دو آنزیم بررسی می‌شوند.

عملکرد آنزیم های کبدی چیست؟

وجود آنزیم‌های کبدی برای سرعت بخشیدن به واکنش‌های شیمیایی در بدن ضروری است. این آنزیم‌ها پروتئین‌هایی هستند که در تولید صفرا، لخته شدن خون، تجزیه مواد غذایی و سموم و مبارزه با عفونت تاثیر دارند.

سطح نرمال آنزیم های کبدی چقدر است؟

نتایج آزمایش عملکرد کبد با اعداد خاص مشخص می‌شود. مقدار نرمال آنزیم‌ها در خانم‌ها و آقایان متفاوت است. اما به‌طورکلی محدوده طبیعی به‌صورت زیر است.

 • محدوده نرمال آنزیم AST باید حدود 5 تا 40 واحد در هر لیتر سرم (بخش مایع خون) باشد.
 • محدوده نرمال آنزیم ALT باید حدود 7 تا 56 واحد در هر لیتر سرم باشد.
بالا رفتن آنزیم های کبدی
افزایش آنزیم‌های کبدی در خون می‌تواند نشانه بیماری کبدی یا بیماری‌های دیگر باشد.

علائم بالا بودن آنزیم های کبدی چیست؟

افزایش آنزیم های کبدی به خودی خود بدون علامتند، اما علل زمینه‌ای که علت بالا رفتن این آنزیم‌ها هستند می‌توانند سبب ایجاد علائمی به همراه آن شوند.

در بیشتر افراد بالا رفتن سطح آنزیم های کبدی بدون علامت است. اما زمانی که علت آن آسیب کبدی باشد، ممکن است برخی علائم ایجاد شود. از جمله:

 • درد شکم
 • ادرار تیره
 • احساس خستگی
 • خارش
 • زردی پوست و سفیدی چشم
 • روشن شدن رنگ مدفوع
 • ازدست‌دادن اشتها
 • حالت تهوع و استفراغ

دلایل افزایش آنزیم های کبدی چیست؟

رایج‌ترین علت افزایش آنزیم های کبدی بیماری کبد چرب است. تحقیقات نشان می‌دهند که ۲۵ تا ۵۰ درصد افرادی که آنزیم‌های کبدی افزایش‌یافته دارند دچار این بیماری هستند. سایر بیماری‌هایی که به طور معمول باعث افزایش آنزیم‌های کبدی می‌شوند شامل سندرم متابولیک، هپاتیت، سومصرف مواد یا الکل، نارسایی قلبی و سیروز کبدی (که به معنای آسیب بافت کبدی است) می‌شوند.

برخی بیماری‌های کمتر رایج نیز می‌توانند باعث افزایش آنزیم های کبدی شوند که عبارتند از هپاتیت اتوایمیون، بیماری سلیاک، سرطان کبد، هموکروماتوز (درصورتی که بدن مقادیر زیادی آهن جذب کند ایجاد می‌شود.)، عفونت سایتومگالوویروس (CMV)، منونوکلئوز، سرطان کبد، سپسیس یا مسمومیت خونی، بیماری ویلسون و پلی‌میوزیت‌ها (که به معنای التهاب ماهیچه‌ها هستند.)، همچنین مصرف بعضی داروها مانند برخی مسکن‌ها (مثل استامینوفن) و استاتین‌ها نیز می‌تواند باعث افزایش آنزیم‌های کبدی شود. 

رایج‌ترین علت افزایش آنزیم‌های کبدی بیماری کبد چرب است. هرچند دیگر بیماری‌های کبد و اختلالات متابولیک یا برخی داروها هم می‌توانند باعث این اتفاق شوند.

۱. بیماری کبد چرب

بیماری کبد چرب وقتی ایجاد می‌شود که چربی‌ها در کبد تجمع پیدا می‌کنند. اگر این تجمع به علت مصرف الکل باشد به آن بیماری کبد چرب الکلی، اگر در اثر مصرف الکل نباشد به آن بیماری کبد چرب غیرالکلی (NAFLD) می‌گویند. بیماری کبد چرب اغلب بدون علامت است اما گاهی باعث خستگی و درد در قسمت بالا و راست شکم می‌شود.

۲. سندروم متابولیک

سندروم متابولیک گروهی از علائم است که خطر بیماری قلبی را افزایش می‌دهند. این علائم شامل قند خون بالا، فشار خون بالا، وزن زیاد و کلسترول بالا می‌شود.

۳. هپاتیت

هپاتیت التهاب کبد است که اغلب به علت انواع ویروس هپاتیت ایجاد می‌شود. این ویروس‌ها عبارتند از A، B، C، D و E، علائم همه این ویروس‌ها مشابه است: خستگی، درد مفاصل و ماهیچه‌ها، بی‌اشتهایی، تهوع، درد شکم، تب، ادرار تیره، خارش پوست و زردی چشم‌ها و پوست

۴. سوء مصرف الکل یا مواد مخدر

نوشیدن مقادیر زیاد الکل یا مصرف مواد تحریک‌کننده می‌تواند منجر به التهاب یا تخریب کبد شود. التهاب کبدی ناشی از مصرف الکل و مواد مخدر، به ترتیب هپاتیت الکلی و هپاتیت سمی نامیده می‌شوند. علائم این نوع هپاتیت نیز مشابه با سایر انواع هپاتیت است.

۵. سیروز کبدی

سیروز نوعی تخریب کبد است. در این بیماری فرد دچار تخریب دائمی کبد است که می‌تواند مانع از عملکرد مناسب آن شود. سیروز می‌تواند درنهایت منجر به نارسایی کبدی شود. علائم سیروز شامل خستگی و خارش پوست می‌شود، افرادی که دچار هپاتیت یا بیماری کبد چرب هستند درصورتیکه درمان‌های مناسب را دریافت نکنند در معرض سیروز هستند.

۶. مصرف برخی داروها

انواع مختلفی از داروها می‌توانند روی آنزیم‌های کبدی تاثیر داشته باشند. برخی از رایج‌ترین داروها عبارتند از:

کدام داروهای تجویزی می‌توانند آنزیم های کبدی را بالا ببرند؟

 • داروهای تسکین درد مانند آسپرین، استامینوفن و ایبوپروفن
 • داروهای ضدتشنج مانند فنی توئین، والپروئیک اسید و کاربامازپین
 • آنتی‌بیوتیک‌هایی مانند تتراسایکلین، سولفونامید و ایزونیازید
 • داروهای کاهش‌دهنده کلسترول مانند استاتین‌ها
 • داروهای قلبی عروقی مانند هیدرالازین
 • قرص‌های ضدافسردگی از نوع سه حلقه‌ای
تاثیر دارو روی آنزیم های کبدی
بسیاری از داروهای مسکن، ضد تشنج و آنتی‌بیوتیک‌ها می‌توانند باعث بالا رفتن آنزیم های کبدی شوند.

تشخیص بالا بودن آنزیم های کبدی

برای تشخیص سطح آنزیم‌های کبدی باید آزمایش خونی به‌عنوان آزمایش عملکرد کبد انجام شود. مهم‌ترین آنزیم‌هایی که می‌توانند التهاب یا آسیب به کبد را مشخص کنند، آنزیم‌های ALT و AST است. اگر مقدار این آنزیم‌ها از سطح طبیعی بیشتر باشد، پزشک برای تشخیص بیماری آزمایش‌های دیگری مانند سونوگرافی یا سی‌تی‌اسکن تجویز می‌کند. نسبت‌های مختلف AST به ALT می‌تواند نشانه بیماری‌های مختلف باشد.

۱. آزمایش عملکرد کبد

در این آزمایش خون سطح پروتئین‌ها و آنزیم‌های خاص در خون اندازه‌گیری می‌شود. برای بررسی انواع بیماری‌های کبدی آزمایش عملکرد کبد انجام می‌شود. برخی از رایج‌ترین آزمایش‌های کبد عبارتند از:

 • آزمایش ALT: آلانین آمینوترانسفراز آنزیمی است که به تجزیه پروتئین‌ها کمک می‌کند. این آنزیم در کبد یافت می‌شود. بالا بودن آزمایش آلانین آمینوترانسفراز یا ALT در خون نشانه مشکلی در کبد است.
 • آزمایش ALP: این آنزیم در کبد، مجاری صفراوی و استخوان‌ها یافت می‌شود. بالا رفتن آن می‌تواند نشانه آسیب یا بیماری کبدی، انسداد مجرای صفراوی یا بیماری استخوان باشد.
 • آزمایش AST: آنزیم دیگری که در کبد یافت می‌شود. بالا بودن سطح آن در آزمایش نشان‌دهنده مشکلی در کبد است.
 • آزمایش هپاتیت: اگر متخصص احتمال دهد، بیمار مبتلا به هپاتیت است، آزمایش هپاتیت انجام می‌شود. در این آزمایش عفونت هپاتیت بررسی می‌شود.  

۲. سونوگرافی کبد

درصورتی‌که آزمایش عملکرد کبد مشکوک باشد، پزشک سونوگرافی کبد را تجویز می‌کند. در این آزمایش از امواج صوتی استفاده شده و انواع ضایعات کبدی یا بیماری‌هایی مانند کبد چرب و سیروز کبدی تشخیص داده می‌شود. همچنین برای تشخیص تومورهای بدخیم و خوش‌خیم می‌توان از سونوگرافی کبد استفاده کرد.

مشاوره با متخصصان
گوارش و کبد
دکترِتو

درمان بالا بودن آنزیم های کبدی چیست؟

درمان این اختلال در واقع با درمان علل زمینه‌ای آن امکان پذیر است.

 • بیماری کبد چرب: تغییرات شیوه زندگی مانند کاهش وزن از طریق ورزش کردن، مصرف رژیم غذایی سالم و متناسب می‌تواند به درمان این بیماری کمک کند. مشورت با متخصص تغذیه نیز می‌تواند به فرد برای حفظ رژیم غذایی و دنبال کردن برنامه کاهش وزن کمک کند. درصورتی‌که بیماری کبد چرب الکلی باشد لازم است فرد مصرف الکل خود را کاهش دهد.
 • سندروم متابولیک: کاهش وزن، ورزش، مصرف رژیم غذایی سالم و متناسب، تنظیم قند خون و کاهش استرس روش‌های درمان سندروم متابولیک هستند، برای رسیدن به این اهداف می‌توان از تغییرات شیوه زندگی از جمله ورزش، مدیتیشن، یوگا، ذهن‌آگاهی، نوشتن و کاهش تعهدات کمک گرفت.
 • هپاتیت: درمان هپاتیت به حاد یا مزمن بودن آن بستگی دارد، در موارد حاد استراحت، مصرف مایعات فراوان و عدم مصرف الکل توصیه می‌شود. درمان هپاتیت‌های مزمن اغلب شامل داروهای آنتی‌ویروس می‌شود.
 • سوء مصرف مواد و الکل: رفتاردرمانی، داروها و گروه‌های حمایتی می‌توانند برای درمان این اختلال به افراد کمک کنند.
 • سیروز: به این علت که سیروز تخریب دائمی کبد است درمانی برای آن وجود ندارد اما علت زمینه‌ای تخریب کبد اغلب قابل درمان است. همه مواردی که پیش از این مورد بحث قرار گرفتند ممکن است منجر به سیروز شوند.

روش‌های کاهش آنزیم های کبدی چیست؟

در حدود یک‌سوم افراد بالا رفتن سطح آنزیم‌ها موقت است. گاهی پس از دو تا چهار هفته سطح آنزیم‌ها به محدوده طبیعی می‌رسد. اما اگر سطح آنزیم‌ها پایین نیاید، آزمایش‌های تشخیصی انجام شده و باتوجه‌به علت بالا رفتن آنزیم‌ها درمان مناسب انتخاب می‌شود. یکی از علل شایع بالا رفتن آنزیم‌های کبدی بیماری کبد چرب است. در این شرایط بهترین درمان تغییر سبک زندگی و رعایت رژیم غذایی سالم است. نوشیدن یک فنجان قهوه در روز می‌تواند به کاهش آنزیم ALT در خون کمک کند.

داروهای پایین آورنده آنزیم های کبدی کدام‌اند؟

داروهای تجویزی باتوجه‌به علت افزایش آنزیم های کبد تعیین می‌شوند. اگر بیمار مشکوک به کبد چرب غیرالکلی باشد، با تغییر سبک زندگی، رعایت رژیم غذایی سالم، اجتناب از غذاهای حاوی فروکتوز و کاهش وزن می‌توان سطح آنزیم‌ها را پایین آورد. اما در بیماری مانند هپاتیت از داروهای ضدویروسی استفاده می‌شود. در برخی مواقع هم با قطع مصرف داروهایی خاص می‌توان مشکل را برطرف کرد.

پیشگیری از بالا رفتن آنزیم های کبدی

پیشگیری از برخی بیماری‌هایی که باعث افزایش سطح آنزیم های کبدی می‌شوند، دشوار است. اما برای حفظ سلامت کبد می‌توان برخی اقدامات را انجام داد.

 • مصرف الکل را تا حد ممکن کاهش دهید.
 • از سوزن یا اجسام آلوده به خون به طور اشتراکی استفاده نکنید.
 • رژیم غذایی سالمی داشته باشید.
 • واکسن هپاتیت A و B را دریافت کنید.
 • اگر دیابت دارید، قند خون را همیشه کنترل کنید.
 • هیچ دارو یا مکملی را بدون مشورت با پزشک استفاده نکنید.
 • اگر اضافه‌وزن دارید، با رژیم و ورزش وزن خود را کاهش دهید.
 • به طور منظم ورزش کنید.
آزمایش خون
با آزمایش خون می‌توان سطح آنزیم‌های کبد را اندازه‌گیری کرد.

مقادیر غیرطبیعی آنزیم های کبدی در آزمایش خون نشانه چیست؟

بالا بودن سطح این آنزیم‌ها در آزمایش خون همیشه به معنای آسیب کبدی نیست. گاهی ممکن است به دلیل مصرف دارو یا بیماری‌های دیگر سطح این آنزیم‌ها افزایش پیدا کند. افزایش خفیف تا متوسط سطح آنزیم‌ها تقریبا شایع بوده و یکی از علل آن می‌تواند کبد چرب باشد. به طور معمول برای بررسی عملکرد کبد در آزمایش خون، آنزیم‌های ALT و AST اندازه‌گیری می‌شوند.

آنزیم های کبدی باید چند باشد؟

مهم‌ترین آنزیم‌های کبدی که در آزمایش خون بررسی می‌شوند، آنزیم‌های ALT  و AST است. ALT باید در محدوده 7 تا 56 واحد در هر لیتر سرم باشد و سطح طبیعی AST باید حدود 5 تا 40 واحد باشد.

مقدار آنزیم های کبدی در هپاتیت چند است؟

یکی از دلایل بالا رفتن سطح این آنزیم‌ها بیماری هپاتیت است. البته سطح آنزیم با میزان پیشرفت هپاتیت رابطه مستقیمی ندارد. به‌عنوان‌مثال در آزمایش خون افرادی که به هپاتیت حاد ویروسی A مبتلا هستند، سطح ALT و AST بسیار بالا بوده و گاهی به هزاران واحد در لیتر می‌رسد. درصورتی‌که بسیاری از این بیماران به طور کامل بهبود پیدا می‌کنند.

اما در افراد مبتلا به عفونت مزمن هپاتیت C معمولا سطح ALT و AST در حد کمی افزایش پیدا می‌کند. درصورتی‌که این بیماری آسیب بسیار جدی به کبد وارد کرده و زخم‌های پیشرفته‌ای در کبد ایجاد می‌کند.

اگر AST نرمال و ALT بالا باشد، نشانه چیست؟

معمولا این دو آنزیم به طور نسبتی با هم مقایسه می‌شوند. اگر نسبت AST/ALT پایین باشد، یعنی میزان ALT افزایش پیدا کرده باشد، می‌تواند نشانه استئاتو هپاتیت غیرالکلی باشد. اغلب در این بیماری باید میزان GGT نیز افزایش پیدا کند. در آزمایش خون باید به میزان ALP نیز توجه کنید. اگر ALT بیش از 10 برابر افزایش پیدا کرده باشد، اما میزان افزایش ALP حدود 3 برابر باشد، نشان‌دهنده آسیب به سلول‌های کبد است. به‌طورکلی می‌توان گفت بالا بودن ALT نسبت به AST نشانه بیماری مزمن کبدی است.

اگر ALT نرمال و AST بالا باشد، نشانه چیست؟

زمانی که نسبت دو آنزیم AST/ALT بالا باشد، می‌تواند نشانه هپاتیت الکلی باشد. به‌طورکلی در بیماری‌های حاد مانند هپاتیت حاد یا سیروز کبدی میزان AST افزایش پیدا می‌کند و بالاتر از ALT قرار می‌گیرد.

آنزیم کبدی بالای 300 نشانه چیست؟

معمولا افزایش آنزیم‌های کبدی بیشتر از 300 نشانه آسیب حاد کبدی است. این آسیب ممکن است به دلیل مصرف دارو یا ابتلا به هپاتیت ویروسی ایجاد شده باشد. آسیب شدید به کبد در اثر مسمومیت دارویی نیز باعث بالا رفتن شدید آنزیم‌ها در خون می‌شود.

آنزیم کبد بالای 50 نشانه چیست؟

افزایش سطح آنزیم‌های کبدی نشانه مشکل در کبد یا بیماری‌های دیگر است. اگر در مردان سطح آنزیم‌ها بیشتر از 50 و در زنان بیشتر از 45 باشد، نشان‌دهنده بروز آسیب است.

آنزیم کبدی بالای 80 و بالای 100 نشانه چیست؟

به طور دقیق نمی‌توان از روی اعداد اندازه‌گیری شده بیماری را تشخیص داد. اما افزایش آنزیم‌های کبدی تا عدد 100 ممکن است نشانه آسیب به سلول‌های کبد یا کلستاز باشد. کلستاز باعث کاهش جریان صفرا از کبد می‌شود.  

مشاوره با متخصصان
گوارش و کبد
دکترِتو

کدام بیماری‌ها باعث افزایش آنزیم های کبد می‌شوند؟

گاهی بالا رفتن سطح آنزیم های کبدی موقتی بوده و مشکلی ایجاد نمی‌کند. اما گاهی این اعداد در آزمایش نشان‌دهنده بیماری های کبد هستند. از علل شایع بالا رفتن این آنزیم‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • هپاتیت A، B و C
 • بیماری کبد چرب الکلی و غیرالکلی
 • سیروز کبدی
 • هپاتیت الکلی (التهاب شدید کبد ناشی از مصرف زیاد الکل)
 • هپاتیت خودایمنی (التهاب کبد ناشی از اختلال خودایمنی)
 • سرطان کبد
 • هپاتیت سمی (التهاب کبد ناشی از مصرف داروها و سموم)

علاوه بر بیماری‌های کبدی موارد دیگری مانند نارسایی قلبی، چاقی، سلیاک، عفونت سیتومگالو ویروس، هموکروماتوز (افزایش آهن در بدن)، پلی میوزیت و بیماری ویلسون می‌توانند از دلایل بالا رفتن سطح آنزیم‌ها باشند.

عفونت باعث بالا رفتن آنزیم های کبدی می‌شود؟

انواع عفونت‌های ویروسی و انگلی می‌توانند در عملکرد کبد اختلال ایجاد کنند و باعث التهاب آن شوند. ویروس‌های مربوط به هپاتیت، بیماری سلیاک، عفونت سیتومگالو ویروس و ویروس اپشتین بار جز عفونت‌هایی هستند که سطح آنزیم های کبدی را افزایش می‌دهند.

تاثیر کرونا بر آنزیم های کبدی چیست؟

طی تحقیقاتی که دررابطه‌با علائم و عوارض کرونا انجام شده است، حدود 15 تا 58% از بیماران دچار افزایش آنزیم‌های کبدی شدند. علت دقیق این عارضه مشخص نیست. ممکن است کرونا به طور مستقیم به کبد آسیب وارد کند و یا این عارضه یک پاسخ التهابی باشد. این احتمال هم وجود دارد که به دلیل مصرف داروهای کرونا، سطح آنزیم‌ها افزایش پیدا کند.

آنزیم کبدی بالا نشان‌دهنده کبد چرب است؟

یکی از دلایل بالا رفتن سطح این آنزیم‌ها، کبد چرب است. بیماری کبد چرب در هر دو حالت الکلی و غیرالکلی با بالا رفتن سطح آنزیم‌ها مشخص می‌شود. پزشک برای بررسی دقیق‌تر علت بالا رفتن آنزیم‌ها، آزمایش‌های تصویربرداری نیز تجویز می‌کند.

دلیل افزایش آنزیم های کبدی در سرطان کبد چیست؟

یکی از علل احتمالی بالا رفتن آنزیم‌های کبد ممکن است سرطان کبد باشد. درصورتی‌که شخص علائمی مانند کاهش وزن، ازدست‌دادن اشتها، درد شکم و تهوع و استفراغ داشته باشد، پزشک برای تشخیص سرطان آزمایش تصویربرداری یا بیوپسی بافت کبد را تجویز می‌کند.

سؤالات متداول شما

در این بخش از مطلب طبق روال همیشگی‌مان به سؤالات شما در مورد علل افزایش آنزیم های کبدی و دیگر موارد مرتبط پاسخ می‌دهیم.

افزایش ناگهانی آنزیم های کبدی نشانه چیست؟
بالا و پایین رفتن آنزیم‌های کبدی می‌تواند نشانه بیماری‌های مختلفی باشد. هرکدام از بیماری‌های مربوط به کبد یا بیماری‌های غیرمرتبط ممکن است، باعث افزایش ناگهانی سطح آنزیم‌ها شوند. در این شرایط پزشک باید التهاب یا آسیب کبدی را بررسی کند.

اگر کبد مشکلی نداشته باشد اما آنزیم های کبدی بالا باشند به چه دلیل است؟

گاهی ممکن است بالا بودن این آنزیم‌ها مربوط به آسیب کبدی نباشد. برخی داروها به‌ویژه داروهای مسکنی مثل استامینوفن باعث بالا رفتن این آنزیم‌ها می‌شوند. علاوه بر داروها، برخی بیماری‌های غیرمرتبط با کبد مانند هموکروماتوز (افزایش آهن در بدن)، بیماری ویلسون، سلیاک، کرون، کولیت اولسراتیو و اختلالات ذخیره گلیکوژن می‌توانند سطح آنزیم‌های کبدی را افزایش دهند.

آیا بالا بودن آنزیم های کبدی خطرناک است؟

در بسیاری از مواقع سطح این آنزیم‌ها به طور موقت در خون افزایش پیدا کرده یا بالا رفتن سطح آنها خفیف است. در بیشتر مواقع علت این عارضه بیماری کبد چرب است. این بیماری با تغییر سبک زندگی، رژیم غذایی سالم و ورزش کنترل می‌شود. اما در برخی مواقع بالا رفتن ALT می‌تواند نشانه هپاتیت، سیروز کبدی یا سرطان باشد. به همین دلیل باید برای تشخیص دقیق بیماری آزمایش‌های لازم را انجام داد.  

آیا آنزیم های کبدی در کودکان هم بالا می‌رود؟

یکی از علل اصلی افزایش آنزیم های کبدی در کودکان بیماری کبد چرب غیرالکلی است. مراحل خفیف این بیماری (گرید 1 و 2) در میان کودکان شایع است. برخی از داروهای خاص نیز در دوران کودکی مانند داروهای اختلال کمبود توجه / بیش‌فعالی، آنتی‌بیوتیک‌ها، داروهای ضدتشنج و داروهای حاوی استامینوفن این عارضه را در کودکان ایجاد می‌کنند. در برخی مواقع نیز عفونت‌های ویروسی مانند سرماخوردگی معمولی به طور موقت آنزیم‌ها را افزایش می‌دهند.

رابطه اضافه‌وزن با بالا رفتن آنزیم کبدی چیست؟

چاقی و اضافه‌وزن در قسمت‌های مختلف بدن تاثیر منفی ایجاد می‌کند. چاقی باعث تجمع چربی در کبد شده و ممکن است شخص به کبد چرب یا سیروز کبدی مبتلا شود. علاوه بر این چاقی می‌تواند به طور غیرمستقیم روی آنزیم‌ها تاثیر داشته باشد. در افراد چاق احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی بالا است. مصرف برخی داروهای قلبی باعث بالا رفتن آنزیم‌های کبدی می‌شود.

استرس باعث بالا رفتن آنزیم های کبدی می‌شود؟

استرس مزمن (طولانی‌مدت) روی بخشی از مغز که فعالیت کبد را کنترل می‌کند، تاثیر می‌گذارد. در نتیجه جریان خون به کبد کاهش پیدا کرده و در عملکرد آن مشکل ایجاد می‌شود. این اختلال باعث می‌شود، سطح ALT موجود در خون افزایش پیدا کند.

استامینوفن باعث بالا رفتن آنزیم های کبدی می‌شود؟

استامینوفن جز داروهای تسکین‌دهنده درد است که می‌تواند روی سطح آنزیم‌های کبدی تاثیر داشته باشد. مصرف طولانی‌مدت این دارو در کبد سمیت ایجاد کرده و باعث بالا رفتن سطح آنزیم‌ها می‌شود.

الکل باعث بالا رفتن آنزیم های کبدی می‌شود؟

مصرف طولانی‌مدت یا مصرف زیاد الکل می‌تواند در سطح آنزیم‌ها تغییراتی ایجاد کند. اگر شخص به دلیل مصرف زیاد الکل دچار بیماری مزمن کبدی الکلی یا سیروز الکلی شود، سطح آنزیم‌ها کمی افزایش پیدا می‌کند. اما در بیماری هپاتیت الکلی حاد اغلب سطح آنزیم‌ها بالاتر است.

چه غذاهایی آنزیم های کبدی را پایین می‌آورند؟

یکی از بهترین راه‌ها برای کاهش سطح ALT نوشیدن قهوه است. سعی کنید روزانه حداقل یک فنجان قهوه بنوشید. چربی‌های مضر را از رژیم غذایی خود حذف کنید و به‌جای آنها از چربی‌های مفید استفاده کنید. خوردن انواع میوه و سبزیجات تازه می‌تواند به بهبود سلامتی کبد کمک کند.

مشاوره با متخصصان
گوارش و کبد
دکترِتو

برای درمان بالا بودن آنزیم های کبدی به کدام دکتر مراجعه کنیم؟

اگر در آزمایش خون شما سطح آنزیم های کبدی بالا است یا علائم مربوط به بیماری‌های کبدی را دارید، باید برای تشخیص بیماری به فوق تخصص گوارش و کبد یا دکتر کبد مراجعه کنید. پزشک باتوجه‌به میزان بالا بودن آنزیم‌ها، سوابق پزشکی و داروهای مصرفی بیماری را تشخیص می‌دهد. در بیشتر مواقع برای تشخیص دقیق بیماری به آزمایش‌های بیشتری مانند آزمایش تصویربرداری نیاز است.

برای پیداکردن بهترین فوق تخصص گوارش و کبد می‌توانید از طریق سایت دکترتو اقدام کنید. در دکترتو علاوه بر سیستم تعیین وقت حضوری امکان مشاوره آنلاین و تلفنی وجود دارد.

دکترتو مراقب سلامتی شماست!

https://my.clevelandclinic.org/health/symptoms/17679-elevated-liver-enzymes
https://www.webmd.com/hepatitis/liver-function-test-lft
https://www.medicinenet.com/liver_blood_tests/article.htm#what_are_the_aminotransferase_enzymes_alt_ast
https://www.medicalnewstoday.com/articles/325838#testing
https://www.mayoclinic.org/symptoms/elevated-liver-enzymes/basics/definition/sym-20050830
https://www.medicalnewstoday.com/articles/325838.php
4.1/5 - (تعداد آرا: 9 رای)
این مقاله پزشکی را با دیگران به اشتراک بگذارید:

180 پاسخ

 1. سلام اقای دکتر من حامله هستم وچهار ماهنه وانزیم کبدم ALTباید40باشه 96هست تو حاملگی طبیعیه؟؟؟

  1. سلام دوست عزیز
   افزایش آنزیم های کبدی در بارداری طبیعی نیست و باید تحت نظر متخصص گوارش تحت درمان باشید. از این لینک میتونید نوبت بگیرید.
   پزشک متخصص گوارش

 2. سلام و وقت بخیر دکتر عزیز ی مدتی هست هر چی غذا میخورم بیرون رویم خصوصا مدفوعم زیاده جوری که واقعا دیگه از دسشویی رفتن متنفرم آزمایش دادم گفتن کبدت آنزیم داره حالا میخواستم بدونم ربطی به زیاد بیرون روی رفتن من داره یا خیر چ پیشنهادی واسه من دارید

  1. سلام دوست عزیز
   آنزیم های بالای کبدی و داشتن کبد چرب نیز میتونه بر روی روده ها و سیستم گوارش دفعی تاثیر گذار باشد. بهتره از این لینک با متخصص گوارش مشورت کنید.
   فوق تخصص گوارش

 3. سلام خسته نباشید
  خواهر زاده 1سال ده ماهشه خیلی پا درد برا بلند شدن از دستاش استفاده می‌کنه آزمایش خون داده گفتن که آنزیم بدنش 340هست گفتن خطرناکه و گفتن که راه درمانی نیست براش ناگفته نمونه که دکتر گفته ارثی است چون پدر و مادرش دختر خاله و پسرخاله هستن
  میخواستم بدونم راه درمانی وجود داره ؟

  1. سلام دوست عزیز
   اگه منظورتون از آنزیم بدن ایشان آنزیم های کبدی هست که افزایش یافته است باید تحت نظر متخصص گوارش بررسی و در صورت از بین رفتن عملکرد کبد می توان از پیوند کبد استفاده کرد. بهتره از این لینک از بهترین متخصصان گوارش نوبت گرفته و برای بررسی مراجعه کنید.
   نوبت دکتر گوارش و کبد

 4. سلام خسته نباشید اگه AST که مقدارش باید تا ۴۰باشه روی ۷۰باشه چه باید کرد؟
  و بخاطر چیه؟

  1. سلام دوست عزیز
   افزایش آنزیم های کبدی می تونه به علت وجود کبد چرب و یا اختلال عملکرد کبد باشد. بهتره برا یبررسی مشکلات کبد و درمان مناسب به متخصص گوارش و کبد مراجعه کنید. از این لیست می تونید از بهترین پزشکان نوبت بگیرید.
   پزشک متخصص گوارش و کبد

 5. سلام تورا قران کمکم کنین پسری 3 ساله دارم آنزیم کبدش تا 130 رفته چکار کنم راه بهتری نشونم بدی

  1. سلام دوست عزیز
   نیازه کبد ایشون توسط متخصص گوارش و کبد کودکان بررسی شود. درمان به موقع برای جلوگیری از اختلالات عملکرد کبد ضروری است. از این لینک می تونید از بهترین متخصصان نوبت بگیرید.
   نوبت‌دهی حضوری بهترین دکترهای بیماری های گوارش و کبد کودکان

   1. سلام دوست عزیز
    آنزیم های کبدی شما بیش از حد نرمال است. بهتره برای بررسی کبد چرب و مشکلات دیگر کبد و درمان مناسب به متخصص گوارش و کبد مراجعه کنید. از این لینک می تونید از بهترین متخصصان نوبت بگیرید.
    بهترین پزشکان گوارش و کبد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکترتو از بین بیش از ۱۴۰۰۰ دکتر و متخصص دکترِتو پیدا کن

دکترِتو را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

کانال تلگرام

صفحه اینستاگرام