عفونت و خون ریزی لثه از علت تا درمان!

0
Infection and bleeding gums
عفونت و خون ریزی لثه

وقتی حرف از سلامت دندان به میان می‌آید ناگهان همه ما فکرمان به سمت پیشگیری از پوسیدگی دندان می‌رود اما سلامت دندان به همین‌جا ختم نمی‌شود! سلامت لثه هم بخشی از سلامت دندان و دهان شما به حساب می‌آید که نقش کلیدی در سلامت کلی بدن دارد. در بسیاری از موارد عفونت و خون ریزی لثه نشانه بیماری لثه است اما گاهی اوقات خون ریزی لثه ناشی از شیوه‌های غلط مسواک زدن، نخ دندان کشیدن یا سایر موارد است. در ادامه به دلایل مختلف عفونت و خون ریزی لثه می‌پردازیم و بررسی می‌کنیم چه راه‌هایی می‌تواند از خون ریزی لثه پیشگیری کند و اگر دچار عفونت و خون‌ ریزی لثه شدیم چگونه آن را درمان کنیم. تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

بیماری‌ها و مشکلات مختلفی می‌تواند منجر به التهاب، عفونت یا خون ریزی لثه شود. دلیل این اتفاق می‌تواند خیلی ساده یا یک مشکل پیشرفته باشد. اگر این مشکل مکررا اتفاق بیوفتد باید حتما به دندانپزشک مراجعه کنید. در دکترتو می‌توانید با بهترین دندانپزشکان در شهر خود آشنا شوید، به‌صورت اینترنتی یا تلفنی با آنها مشورت کنید و یا برای دریافت نوبت ویزیت حضوری اقدام کنید.

مشاوره با دکترهای
دندانپزشک دکترِتو

علائم عفونت و خون ریزی لثه

در صورتی که علائم زیر را دارید شما به عفونت و خون ریزی لثه دچار هستید. مواردی که در ادامه به آن اشاره شده‌است، شایع‌ترین علائم عفونت و خون ‌ریزی لثه هستند:

 • بوی بد دهان
 • خونریزی هنگام مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن
 • ایجاد سوراخ‌هایی بین دندان‌ها و لثه‌ها
 • عقب‌رفتگی لثه‌ها
 • تغییر رنگ و التهاب لثه
 • تخریب ساختار دندان
 • از‌دست‌دادن دندان.

علل شایع عفونت و خون ریزی لثه

گاهی علت اصلی خون ریزی لثه مسائل مربوط به مراقبت از دندان است، اما گاهی اوقات برخی بیماری‌ها مانند پریودنتیت و ژنژیویت باعث حساسیت بیش‌ازحد لثه و در نهایت عفونت و خون ریزی لثه می‌شود. علل شایع خون ریزی لثه عبارت‌اند از:

1. التهاب و خون ریزی لثه

در صورتی که پلاک دندان به مدت طولانی روی خط لثه باقی بماند دچار التهاب لثه می‌شوید. پلاک به ذرات ریز و باکتری‌هایی گفته می‌شود که به دندان شما می‌چسبند و باعث تورم بافت لثه می‌شوند. درصورتی که متوجه آن نشوید این پلاک‌ها باعث خون ریزی لثه می‌شوند. خبر خوب این است که مسواک‌زدن پلاک دندان را از بین می‌برد و از پوسیدگی دندان و عفونت لثه جلوگیری می‌کند. اما اگر به درستی مسواک نزنید و نخ دندان نکشید ممکن است پلاک روی خط مرزی لثه باقی بماند. این پلاک‌ها در بلندمدت سفت می‌شوند و تبدیل به جرم دندان می‌شوند که باعث التهاب و خون ریزی لثه می‌شود.

علائم التهاب لثه عبارت است از:

 • ورم لثه
 • احساس درد در ناحیه دهان و اطراف لثه
 • خون ریزی لثه.
periodontal disease
بیماری پریودنتال به التهاب پیشرفته لثه گفته می‌شود که می‌تواند منجر به عفونت و خون ریزی لثه شود.

2. بیماری پریودنتال (پریودنتیت)

بیماری پریودنتال زمانی رخ می‌دهد که التهاب لثه پیشرفته شود. در واقع این بیماری زمانی رخ می‌دهد که باکتری‌ها و عفونت به دندان‌ها، استخوان فک و بافت لثه گسترش یابد. بیماری پریودنتال باعث شل‌شدن بافت لثه و جداشدن لثه از استخوان دندان می‌شود. این موضوع موجب ایجاد فضایی منفی برای رشد و تجمع باکتری می‌شود که وضعیت را وخیم‌تر می‌کند و امکان دارد دندان از لثه جدا شود و بیوفتد! قطعا کسی دوست ندارد در اوج جوانی دندان‌هایش را بخاطر سهل انگاری از مراقبت دندان و لثه از دست بدهد.


3. عفونت و خون ریزی لثه به دلیل دیابت

افرادی که به دیابت مبتلا هستند بیشتر مستعد ابتلا به عفونت و خون‌ ریزی لثه هستند چرا که دهان آنها در مبارزه با باکتری‌ها از ایمنی ضعیف‌تری برخوردار است و ممکن است به التهاب لثه دچار شوند و از آن‌جایی که سطح بالای قند خون مانع از بهبود زخم لثه می‌شود بهبودی را برای این افراد سخت‌تر می‌کند و احتمال اینکه وارد فاز دوم عفونت و خونریزی لثه شوند (پریودنتال) بسیار زیاد است.


4. سرطان خون (لوسمی)

خون‌ریزی لثه یکی از علل شایع سرطان خون است. همانطور که می‌دانید پلاکت‌های خون باعث لخته‌شدن خون و جلوگیری از خون ربزی بیش‌ازحد می‌شوند. افرادی که مبتلا به سرطان خون هستند تعداد پلاکت‌های آنها از حد استاندارد کمتر است؛ بنابراین خون به درستی لخته نمی‌شود و ممکن است خون ریزی لثه را بارها و بارها تجربه کنند.


5. ترومبوسیتوپنی یا کمبود پلاکت خون

یکی دیگر از بیماری‌هایی که باعث کاهش پلاکت خون می‌شود ترومبوسیتوپنی است. این بیماری هم مثل لوسمی از انعقاد خون جلوگیری می‌کند و بهبود خونریزی لثه را دشوار می‌کند.


6. هموفیلی یا بیماری فون ویلبراند

این روزها کمتر کسی پیدا می‌شود که واقعا نداند بیماری هموفیلی چیست و چه اختلالی در بدن ایجاد می‌کند. همانطور که می‌دانید افرادی که هموفیلی هستند خون در بدن آنها به درستی لخته نمی‌شود. این وضعیت ممکن است در صورت کوچکترین آسیب به لثه باعث خون ریزی غیرمعمول لثه شود.

infection and bleeding gums
بیماری‌هایی مانند سرطان خون یا هموفیلی و کمبود پلاکت باعث می‌شوند لثه در اثر هر تحریک کوچکی خونریزی کند.

7. اختلال در سیستم ایمنی مثل ایدز HIV

ایدز نوعی بیماری خود ایمنی است که به دلیل نقص سیستم ایمنی منجر به عفونت‌های جدی می‌شود. این بیماری از طریق تماس جنسی، تماس با خون فرد آلوده به HIV یا از مادر به فرزند انتقال می‌یابد. در این بیماری اختلال‌های مختلفی در سیستم ایمنی ایجاد می‌شود که یکی از آنها عفونت و خونریزی لثه است.


8.اسکوربوت (کمبود ویتامین C)

بیماری اسکوربوت در اثر کمبود شدید ویتامین C در بدن ایجاد می‌شود. ویتامین C باعث رشد و ترمیم بافت بدن شما می‌شود و زخم‌ها را التیام می‌بخشد و از طرفی باعث استحکام و تقویت استخوان فک و دندان می‌شود. کمبود ویتامین C باعث ضعف لثه و خون ریزی آن می‌شود.


9. کمبود ویتامین K

گاهی اوقات خون ریزی لثه ناشی از کمبود ویتامین K در بدن است. ویتامین K در بدن به انعقاد خون کمک می‌کند و برای استخوان فک بسیار مهم است. کمبود ویتامین K و C را می‌توان با تعدیل کردن رژیم غذایی و گنجاندن برخی مواد غذایی در برنامه‌ جبران کرد.

ممکن است خونریزی لثه در اثر کمبود شدید ویتامین C (بیماری اسکوربیت) یا کمبود ویتامین K (اختلال در سیستم انعقاد بدن) ایجاد شود.

10. کجی و بی‌نظمی دندان‌ها

کجی و بی‌نظمی دندان‌ها باعث می‌شود شما نتوانید به درستی دندان‌هایتان را مسواک بزنید و پلاک‌های دندانی روی خط لثه باقی می‌ماند که این امر باعث عفونت و خونریزی لثه می‌شود.


11. شکستگی دندان و ترک دندان

شکستگی و ضرب دیدگی و ترک دندان معمولا موجب خون ریزی بافت لثه می‌شود. گاهی اوقات ممکن است دندان در لثه شکسته باشد که این حالت باعث ناراحتی زبان و لثه فرد می‌شود. در صورتی که فرد دندان شکسته یا ترک خورده را جراحی نکند لثه دچار التهاب، عفونت و خون ریزی می‌شود.


12. عفونت و خون ریزی لثه در دوران بارداری

یکی از چالش‌هایی که خانم‌های بادار با آن دست و پنجه نرم می‌کنند نوسانات هورمونی است. گاهی اوقات این نوسانات هورمونی باعث التهاب، درد و خون ریزی لثه می‌شود. روش‌های بهداشتی مثبت می‌تواند از خون ریزی لثه در دوران باداری جلوگیری کند. با این حال اگر دچار این عارضه شدید می‌توانید از یک دندان پزشک مشاوره بگیرید.


13. استفاده از داروهای رقیق کننده خون

داروهایی مثل وارفارین، آسپرین و هپارین باعث رقیق شدن خون می‌شوند و این امر ممکن است خونریزی لثه را بیشتر کند.


14. استفاده از پروتز و دندان مصنوعی

افرادی که از دندان مصنوعی استفاده می‌کنند نیز ممکن است دچار خون ریزی لثه شوند. پروتزهای دندانی بسیار سفت هستند و در صورتی که به درستی روی لثه قرار نگیرند و مناسب دهان شما نباشند باعث آسیب بافت لثه و در نهایت خونریزی لثه می‌شوند. در این صورت باید با دندانپزشک خود صحبت کنید. ممکن است دکتر شما تصمیم بگیرد پروتزی مناسب‌تر برای دندان شما سفارش دهد.

بیماری‌ها و مشکلات مختلفی می‌تواند منجر به التهاب، عفونت یا خون ریزی لثه شود. دلیل این اتفاق می‌تواند خیلی ساده یا یک مشکل پیشرفته باشد. اگر این مشکل مکررا اتفاق بیوفتد باید حتما به دندانپزشک مراجعه کنید. در دکترتو می‌توانید با بهترین دندانپزشکان در شهر خود آشنا شوید، به‌صورت اینترنتی یا تلفنی با آنها مشورت کنید و یا برای دریافت نوبت ویزیت حضوری اقدام کنید.

مشاوره با دکترهای
دندانپزشک دکترِتو

خون ریزی لثه هنگام مسواک زدن برای چیست؟

مسواک زدن یکی از راه‌های اصلی جلوگیری از عفونت و خون ریزی لثه است اما خود گاهی باعث خون ریزی لثه می‌شود. اما چرا؟ خون ریزی لثه می‌تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود. اولین دلیل خونریزی لثه، التهاب لثه یا بیماری پریودنتیت است. اگر شما مبتلا به پریودنتیت شده باشید پس از هر بار مسواک زدن طعم خون را در دهان خود احساس خواهید کرد. اگر به موقع به دندانپزشک مراجعه کنید و برای درمان اقدام کنید می‌توان جلوی آن را گرفت. پس هر 6 ماه یک بار به دندان پزشک مراجعه کنید تا در صورت ابتلا به بیماری‌های لثه از آن مطلع شوید و قبل از آنکه دیر شود جلوی آن را بگیرید.

گاهی اوقات دلیل خون ریزی لثه پس از مسواک زدن به بیماری ربطی ندارد و به این مربوط است که شما به درستی مسواک نمی‌زنید و با دندان‌ها و مینای آن به اندازه کافی مهربان نیستید! بافت ظریف مینای دندان و لثه‌ها نیاز دارد با آنها با ملایمت بیشتری رفتار کنید. محکم مسواک زدن الزاما به معنای تمیزتر شدن دندان نیست! کافیست یاد بگیرید چگونه مسواک بزنید تا از شر پلاک دندان خلاص شوید. مسواک زدن به مدت طولانی نیز می‌تواند باعث آسیب‌پذیری و ساییده شدن لثه شود. زمان مسواک زدن شما نباید بیش از ده دقیقه باشد.

از طرفی گاهی اوقات استفاده از مسواک‌هایی که موهای سخت و زبر دارند یا مسواک‌های قدیمی و مستعد رشد باکتری، باعث عفونت و خونریزی لثه می‌شود.

bleeding gums AFTE TEETH BRUSHING
عمده‌ترین دلیل خونریزی لثه بعد از مسواک زدن، بیماری التهاب لثه است که در صورت درمان به‌موقع می‌توان آن را کنترل کرد.

خون ریزی لثه بعد از جراحی دندان

اینکه لثه شما تا دو ساعت بعد از جراحی دندان خون ریزی کند کاملا طبیعی است اما اگر ناحیه مورد جراحی به صورت غیر طبیعی خون ریزی داشت و بیش از دو ساعت خون ریزی کرد می‌تواند به این معنی باشد که بدن شما در ایجاد لخته مشکل دارد؛ بنابراین به دندانپزشک خود اطلاع دهید تا مشکل را بررسی کند.

علائم عفونت لثه بعد از کشیدن دندان

برای اینکه از شر دندان درد خلاص شوید و عفونت آن را از بین ببرید آن را می‌کشید اما گاهی خود جراحی و کشیدن دندان باعث عفونت و درد دندان می‌شود اما این یک حالت موقتی است. علائم عفونت لثه پس از کشیدن دندان عبارت است از:

 • خون ریزی
 • درد
 • تورم
 • تب
 • ترشحات زرد و سفید از محل جراحی دندان.

درمان عفونت و خون ریزی لثه بعد از کشیدن دندان

دندانپزشک معمولا برای درمان عفونت و خون ریزی لثه بعد از جراحی دندان به شما آنتی بیوتیک‌هایی نظیر پنی‌سیلین و مترونیدازول می‌دهد. علاوه بر آن گاهی اوقات غرغره کردن آب نمک گرم در ناحیه عفونی موجب تسکین درد و کاهش عفونت می‌شود.

بعد از جراحی دندان ممکن است دچار عفونت لثه شوید که عموما موقتی است. در این حالت غرغره آب‌نمک گرم می‌تواند منجر به تسکین درد و عفونت شود.

پیشگیری و درمان خون ریزی و عفونت لثه

اگر خون ریزی لثه به علت بیماری خاص یا علت زمینه‌ای نباشد اقداماتی وجود دارد که می‌تواند از عفونت و خونریزی لثه جلوگیری کند و یا اینکه اگر مبتلا شدید به روند بهبود عفونت و خون ریزی لثه کمک کند. در صورتی که دچار بیماری‌های خاص هستید باید با پزشک درمورد نحوه درمان صحبت کنید.

1. مسواک زدن

هنگامی که باکتری‌هایی که در پلاک وجود دارند با غذا تماس پیدا می‌کنند اسید تولید می‌کنند و این اسید باعث پوسیدگی دندان و عفونت و التهاب لثه می‌شود. بنابراین مسواک زدن را جدی بگیرید. در ادامه به نحوه صحیح مسواک زدن و بیان نکاتی مهم در مسواک زدن می‌پردازیم.

نحوه صحیح مسواک زدن و جلوگیری از خون ریزی لثه

 • سعی کنید بین صرف غذا و مسواک زدن 30 دقیقه فاصله بیوفتد. این کار باعث می‌شود مینای دندان شما که حین خوردن غذاهای اسیدی نرم شده است دوباره سفت شود و در مقابل حرکات مسواک آسیب نبیند.
 • سعی کنید از یک مسواک نرم و خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده کنید.
 • با یک حرکت دایره‌ای ملایم و کوچک مسواک را روی دندان‌ها حرکت دهید به این صورت که هر بار یک دندان را تمیز کنید. نوک موهای مسواک را روی خط لثه بکشید ولی از فشار دادن آن روی لثه خودداری کنید. توجه کنید که فقط نوک مسواک دندان را عمیق تمیز می‌کند.
 • طوری مسواک بزنید که موی مسواک بین شیارها و شکاف‌های بین دندان‌ها را نیز تمیز کند.
 • از همان حرکت دایره‌ای برای تمیز کردن قسمت پشتی دندان استفاده کنید. منظور از قسمت پشتی دندان سمتی است که رو به زبان است.
 • برای تمیز کردن پشت دندان‌های فک بالا، سرتان را بالا نگه‌دارید و برای مسواک زدن دندان‌های پایین سرتان را پایین بگیرید و از حرکات دایره‌ای برای مسواک زدن استفاده کنید.
 • می‌توانید به صورت ملایم موی مسواک را روی زبان نیز بکشید اما محکم این کار را نکنید. این کار به حذف باکتری‌ها از روی ناحیه زبان کمک می‌کند و حس طراوت و تازگی را در شما ایجاد می‌کند.
 • هر سه الی چهار ماه یک بار مسواک خود را عوض کنید. زیرا مسواک قدیمی شما خود مستعد رشد باکتری است و می‌تواند باعث عفونت و خون ریزی لثه شما شود.

برای جلوگیری از خون ریزی و عفونت لثه چند بار باید مسواک بزنید؟

شما نیاز دارید حداقل دو بار در روز مسواک بزنید زیرا مسواک زدن روزانه پلاک دندان را از بین می‌برد و از التهاب لثه جلوگیری می‌کند.

Infection and bleeding gums
رعایت بهداشت دهان و دندان با مسواک زدن، کشیدن نخ دندان و غیره باعث می‌شود دچار بیماری‌های لثه مانند عفونت و خون ریزی لثه نشوید.

2. نخ دندان کشیدن

برای اینکه سلامت دندان و لثه شما تضمین شود نیاز دارید علاوه بر مسواک زدن نخ دندان بکشید. مسواک نمی‌تواند به صورت مؤثر پلاک‌های بین شیارهای دندانی را از بین ببرد و اگر از نخ دندان کشیدن صرف نظر کنید به باکتری‌ها اجازه رشد و تجمع در بین دندان‌ها را صادر می‌کنید. دست از تنبلی بردارید و با حوصله بین مرواریدهای صورتتان را تمیز کنید.

در ادامه به توضیح نحوه صحیح نخ دندان کشیدن می‌پردازیم.

شیوه صحیح نخ دندان کشیدن

 • حدود 45 سانت از نخ را از دستگاه خود خارج کنید.
 • نخ را دور انگشتان میانی هر دست بپیچید و یک قسمت 3 سانتی برای نخ دندان کشیدن باز کنید. ابتدا دندان‌های بالا و سپس دندان‌های پایین را نخ دندان بکشید.
 • نخ را بین شیار دندان‌ها بکشید و از انگشتان اشاره خود برای فشار دادن نخ بین دندان‌ها استفاده کنید. مراقب باشید فشار زیادی وارد نکنید و لثه‌ها آسیب نبینند.
 • نخ دندان را سمت بالا و پایین و اطراف خط لثه حرکت دهید. در حین استفاده از نخ دندان، نخ دندان باید در اطراف دندان شکل C ایجاد کند.
 • نخ دندان را باید بین هر دندان و همچنین پشت دندان‌های عقبی بکشید.
 • حین استفاده از نخ دندان، در صورت نیاز به قسمت تمیز از نخ دندان می‌توانید با پیچاندن نخ دور دستتان و باز کردن بخش تمیز آن را تنظیم کنید.

برای جلوگیری از خون ریزی و عفونت لثه چند بار باید نخ دندان بکشید؟

برای اینکه پلاک دندان فاتحه سلامت دندان شما را نخواند باید حداقل یک بار در روز نخ دندان بکشید.

بیماری‌ها و مشکلات مختلفی می‌تواند منجر به التهاب، عفونت یا خون ریزی لثه شود. دلیل این اتفاق می‌تواند خیلی ساده یا یک مشکل پیشرفته باشد. اگر این مشکل مکررا اتفاق بیوفتد باید حتما به دندانپزشک مراجعه کنید. در دکترتو می‌توانید با بهترین دندانپزشکان در شهر خود آشنا شوید، به‌صورت اینترنتی یا تلفنی با آنها مشورت کنید و یا برای دریافت نوبت ویزیت حضوری اقدام کنید.

مشاوره با دکترهای
دندانپزشک دکترِتو

3. استفاده از دهانشویه برای خون ریزی و عفونت لثه

دهانشویه برای طراوت بخشیدن و حس تازگی در دهان شما فوق‌العاده است و بوی بد دهان را از بین می‌برد. دهانشویه نوعی ضدعفونی کننده دهان است و از ایجاد پلاک و بیماری زودرس لثه جلوگیری می‌کند اما هرگز نمی‌تواند جایگزین مسواک و نخ دندان شود. در واقع هدف استفاده از دهانشویه، ضدعفونی نقاطی از دهان است که مسواک و نخ دندان نمی‌توانند تمیز کنند مانند: داخل گونه، رو و زیر زبان و داخل گلو.

شیوه صحیح استفاده از دهانشویه

چند نکته مهم درمورد دهانشویه وجود دارد:

 • دهانشویه‌های حاوی فلوراید بیشترین تأثیر ممکن را دارند.
 • استفاده از دهانشویه محدودیت زمانی خاصی ندارد؛ فرقی نمی‌کند قبل یا بعد از مسواک زدن از دهانشویه استفاده کنید.
 • پیش از استفاده از دهانشویه حتما برچسب روی دهانشویه را مطالعه کنید. برخی از دهانشویه‌ها باید با آب رقیق شوند.
 • سعی کنید از دهانشویه‌های حاوی الکل استفاده نکنید چون باعث خشکی دهان می‌شوند.
 • افرادی که دچار حساسیت‌های دندانی هستند باید از دهانشویه مخصوصی که پزشک تجویز کرده استفاده کنند.
 • دهانشویه را به مدت 30 تا 60 ثانیه در دهان خود بچرخانید( غرغره کنید).
 • با توجه به نوع دهانشویه، پس از استفاده از آن باید به مدت نیم ساعت الی دو ساعت از خوردن و آشامیدن پرهیز کنید تا اثر بخش باشد. اگر دهانشویه حاوی الکل است حتما دهان خود را پس از مدت ذکر شده آبکشی کنید.

برای جلوگیری از خون ریزی و عفونت لثه چند بار باید دهانشویه استفاده کنید؟

یک بار در روز از دهانشویه استفاده کنید تا خیالتان از جانب سلامت دندان جمع شود. حتی اگر به صورت روزانه از آن استفاده نمی‌کنید سعی کنید چند بار در هفته از آن استفاده کنید تا باعث تقویت دندان و لثه شود.


4. جرم گیری دندان

جرم گیری دندان باعث از بین رفتن پلاک‌های سخت شده دندان می‌شود بنابراین از عفونت و خون ریزی لثه جلوگیری می‌کند و از بیماری پریودنتال پیشگیری می‌کند. حتی برای بیمارانی که مبتلا به پریودنتیت مزمن هستند، جرم‌گیری ریشه توصیه می‌شود.

Infection and bleeding gums
یکی از دلایل خونریزی لثه پلاک‌های دندانی است که با جرم گیری می‌توان آن را از بین برد.

5. تغذیه مناسب برای سلامت دندان و لثه

برای سلامت دندان باید تغذیه متنوعی داشته باشید و غذاهایی که می‌خورید باید حاوی انواع ویتامین مخصوصا ویتامین C و ویتامین K باشد. غذاهای حاوی قند و نشاسته را به حداقل برسانید. این غذاها بیشترین میزان اسید را در دهان تولید می‌کنند و باعث پوسیدگی دندان و ایجاد پلاک می‌شوند که این موارد در نهایت موجب عفونت و خون ریزی لثه می‌شود.

غذاهایی که برای جذب ویتامین C و K توصیه می‌شود بخورید عبارت‌اند از:

 • مرکبات مثل پرتقال و نارنگی
 • توت فرنگی
 • هویج
 • گوجه فرنگی
 • کاهو
 • اسفناج
 • کلم سبز
 • کلم پیچ
 • برگ خردل
 • روغن زیتون.

6. نوشیدن آب به مقدار کافی پس از صرف غذا

آب نوشیدن پس از غذا باقیمانده‌های غذا را می‌شوید. علاوه بر این آب حاوی فلوراید است و می‌تواند باعث استحکام دندان و لثه شود.


7. عدم استعمال سیگار و محصولات تنباکویی

بر اساس تحقیقات انجام شده عامل اصلی بیماری‌های لثه خون ریزی و عفونت لثه سیگار کشیدن است. سیگار به سیستم ایمنی بدن آسیب می‌رساند یعنی باعث می‌شود بدن در مبارزه با عوامل بیماری زا آسیب پذیرتر شود. زمانی که لثه آسیب می‌بیند بدن فرد سیگاری نمی‌تواند بافت‌هایش را به خوبی بهبود بخشد بنابراین دچار عفونت و خون ریزی لثه می‌شود. ترک سیگار نه تنها به سلامت دهان کمک می‌کند باعث می‌شود سلامت جسمانی و روحی فرد وضعیت مطلوبی داشته باشد.

تغذیه مناسب و نوشیدن آب کافی، نکشیدن سیگار، رعایت بهداشت دهان و دندان و نداشتن استرس از راهکارهای خوب برای جلوگیری از عفونت و خون ریزی لثه است.

8. کنترل سطح هورمون با آرامش

استرس یکی از عواملی است که باعث خون ریزی لثه می‌شود. به این ترتیب که استرس باعث ترشح برخی هورمون‌ها می‌شود که تولید بیش از حد آن به سلامت دندان آسیب می‌رساند.


9. درمان دارویی عفونت لثه و آنتی بیوتیک مناسب خون ریزی و عفونت لثه

رایج‌ترین آنتی بیوتیک‌هایی که برای عفونت لثه استفاده می‌شوند تتراسایکلین‌ها (مانند مینوسیکلین یا داکسی سایکلین)، آموکسی سیلین، کلیندامایسین، مترونیدازول، سیپروفلوکساسین و آزیترومایسین هستند. اما به دلیل عوارض جانبی و خطر تولید باکتری‌های مقاوم به دارو، بیشتر آنها فقط برای عفونت‌های شدید لثه تجویز می‌شوند.


10. درمان خانگی خون ریزی و عفونت لثه

برخی روش‌های خانگی برای درمان لثه وجود دارند که عبارت‌اند از:

 • نوشیدن چای سبز: چای سبز التهاب لثه را کاهش می‌دهد و از بیماری پریودنتیت جلوگیری می‌کند.
 • شست‌وشوی دهان با آب نمک: شستشوی منظم دهان با مخلوطی از آب نمک گرم هم می‌تواند باکتری‌ها را کاهش داده و خون ریزی لثه را متوقف کند.
 • استفاده از کمپرس سرد: خونریزی لثه همیشه ناشی از بیماری لثه نیست. لثه‌های شما نیز ممکن است به دلیل ضربه یا آسیب به بافت لثه خون ریزی کنند. استفاده از کمپرس سرد روی خط لثه می‌تواند تورم را کاهش داده و جریان خون را متوقف کند.
INFECTION IN GUMS
آبسه در هنگام عفونت لثه در اثر تجمع باکتری‌ها و تورم و التهاب ایجاد می‌شود.

آبسه لثه نشانه عفونت لثه است؟ چه باید کرد؟

اگر بخشی از لثه آسیب ببیند، باکتری‌ها راهی برای ورود به بافت پیدا می‌کنند و تکثیر شده و باعث عفونت می‌شوند. در این حالت بدن با ارسال گلبول سفید به ناحیه عفونی باکتری‌ها را به مبارزه می‌طلبد. تجمع باکتری و گلبول‌های سفید و مبارزه آنها باهم باعث ایجاد تورم و التهاب می‌شود و بافتی دردناک و چرک آلود در دهان به وجود می‌آید که آبسه نام دارد. دو نوع آبسه وجود دارد: یک نوع از آن فقط در بافت لثه ایجاد می‌‍شود و دندان را درگیر نمی‌کند. مثلا زمانی که یک تکه غذای تیز در لثه فرو رود و باعث عفونت شود این نوع آبسه ایجاد می‌شود. نوع دیگری از آبسه وجود دارد که به آبسه پریودنتال معروف است. این آبسه‌ها در در فضای بین دندان‌ها و لثه ایجاد می‌شود. این مورد در افراد مبتلا به بیماری پریودنتال شایع است.

برای رفع این آبسه‌ها می‌توانید به مطب دندانپزشکی مراجعه کنید تا پزشک با تخلیه لثه هرگونه آلودگی را از ناحیه بین دندان و لثه خارج کند. یا آنتی بیوتیک تجویز کند. آنتی بیوتیک‌های خوراکی می‌توانند باکتری‌های عامل عفونت را از بین ببرند و از گسترش عفونت جلوگیری کرده و درد و تورم ناحیه را کاهش دهند. دندانپزشک همچنین ممکن است چند درمان خانگی ساده را برای کمک به کاهش علائم توصیه کند. به عنوان مثال، شست‌وشوی دهان با آب نمک گرم ممکن است به کاهش درد و حساسیت کمک کند. درمان‌های خانگی ممکن است به مدیریت علائم کمک کنند، اما باکتری‌ها و چرک‌ها به درمان توسط دندانپزشک نیاز دارند.

بیماری‌ها و مشکلات مختلفی می‌تواند منجر به التهاب، عفونت یا خون ریزی لثه شود. دلیل این اتفاق می‌تواند خیلی ساده یا یک مشکل پیشرفته باشد. اگر این مشکل مکررا اتفاق بیوفتد باید حتما به دندانپزشک مراجعه کنید. در دکترتو می‌توانید با بهترین دندانپزشکان در شهر خود آشنا شوید، به‌صورت اینترنتی یا تلفنی با آنها مشورت کنید و یا برای دریافت نوبت ویزیت حضوری اقدام کنید.

مشاوره با دکترهای
دندانپزشک دکترِتو

سؤالات متداول شما

در ادامه به سوالات پر تکرار شما می‌پردازیم.

خونریزی لثه نشانه کمبود چه ویتامینی است؟

خونریزی لثه معمولا به دلیل کمبود ویتامین C و ویتامین K است.

عفونت لثه به همراه بوی بد دهان خطرناک است؟

بله بوی بد دهان گاهی ناشی از بیماری پریودنتال است که وخیم‌ترین حالت عفونت و خونریزی لثه است. باکتری‌ها روی دندان باعث به وجود آمدن سموم می‌شوند که این سموم بوی بد دهان را ایجاد می‌کنند.

ورم لثه چه زمانی نشانه عفونت لثه است؟

شایع‌ترین علت عفونت لثه، بهداشت نامناسب دهان و دندان است که باعث ایجاد ورم لثه می‌شود. زمانی که قارچ‌ها یا ویروس‌ها باعث تورم لثه ‌شوند و تبخال هم ایجاد کنند. این حالت می‌تواند منجر به بیماری ژنژیویت و ورم لثه شود که نشان دهنده عفونت لثه است.

خونریزی لثه در خواب برای چیست؟

شما وقتی خوابید به صورت غیر اردای دندان‌هایتان به هم ساییده می‌شود که حالتی شبیه به دندان قروچه است. این فشار دندان‌ها روی هم در خواب روی لثه تأثیر منفی می‌گذارد و ممکن است دچار خونریزی لثه شوید.

خونریزی لثه نشانه عفونت لثه است؟

بله گاهی اوقات خون ریزی لثه نشانه عفونت و بیماری لثه است اما گاهی به دلیل استفاده نادرست از مسواک و نخ دندان خون‌ریزی ایجاد می‌شود.

خونریزی لثه به همراه تحلیل رفتن لثه برای چیست؟

بیماری پریودنتال باعث سستی لثه و جدا شدن از بافت دندان و استخوان می‌شود که این موجب تحلیل رفتن لثه و به عقب رانده شده آن می‌شود.

خون ریزی و عفونت لثه منجر به دندان درد می‌شود؟

دندان درد یکی از علائم شایع عفونت لثه است.

خون ریزی لثه هنگام نخ دندان کشیدن برای چیست؟

اگر هر بار پس از نخ دندان کشیدن دچار خون ریزی می‌شوید ممکن است دچار بیماری‌های لثه مثل پریودنتیت و ژنژیویت شده باشید. برای تشخیص علت خون‌ریزی لثه باید با دندانپزشک ملاقات کنید. اما اگر دلیل خون ریزی لثه شما بیماری لثه نباشد اثبات می‌شود که شما به طور صحیح نخ دندان نمی‌کشید.

خون ریزی لثه چه زمانی خطرناک است؟

خونریزی لثه بسیار شایع است و به طور معمول جدی نیست. فرد ممکن است پس از مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن متوجه مقداری خون شود که می‌تواند لثه‌های حساس را تحریک کند. شایع‌ترین دلیل خون ریزی لثه‌ این است که پلاک یا جرم در خط لثه جمع شده است. این مواد به باکتری‌ها اجازه می‌دهند در امتداد خط لثه رشد کنند و باعث ایجاد بیماری پریودنتال شوند که در این حالت خون ریزی لثه خطرناک تلقی می‌شود. اگر علائم این بیماری را دارید باید به دندانپزشک مراجعه کنید تا سریع‌تر مشکلتان تشیص داده شود و درمان شروع شود.

مشاوره با دکترهای
دندانپزشک دکترِتو

برای درمان خون ریزی و عفونت لثه به چه دکتری مراجعه کنیم؟

خون ریزی لثه یک مشکل شایع است که تقریبا با اطمینان می‌توان گفت که برای همه پیش آمده‌است. مسائل مختلفی می‌تواند باعث عفونت و خون ریزی لثه شود. دلیل اصلی این مشکل بیماری پریودنتال است که به التهاب شدید لثه گفته می‌شود. دلیل اصلی دیگر عفونت و خون ریزی لثه تشکیل پلاک دندان است که با جرم گیری می‌توان آن را برطرف کرد.

حداقل هر 6 ماه یک بار باید به دندانپزشک مراجعه کنید تا سلامت دندان‌ها و لثه شما را مورد معاینه قرار دهد و در صورت لزوم به صورت حرفه‌ای دندان‌های شما را جرمگیری و تمیز کند تا دچار عفونت و خون ریزی لثه نشوید. اگر بیش از ده روز دچار خون ریزی لثه هستید حتما به دندانپزشک مراجعه کنید تا سلامت لثه را از نظر پریودنتال بررسی کند. می‌توانید لیست بهترین دندانپزشکان شهر خود را در سایت دکتر تو مشاهده کنید و با توجه به معیارهای انتخاب پزشک، یکی از آنها را انتخاب کرده و به صورت آنلاین نوبت بگیرید. در دکترتو همچنین می‌توانید با پزشکان در مورد شرایط پزشکی به‌صورت آنلاین یا تلفنی خود مشورت کنید.

دکترتو، مراقب سلامتی شماست!

منابع
فاطمه قشلاقی رحیمی هستم کارشناس سئو و تولید محتوا. دکترتو جاییه که بهم فرصت میده درباره علمی که عاشقشم تحقیق کنم و نتایج تحقیقمو با مردم به اشتراک بذارم تا سطح آگاهی اجتماعی درمورد دنیای پزشکی ارتقا پیدا کنه.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید