فنر قلب یا استنت چگونه گرفتگی عروق را درمان می‌کند؟

0
heart-stent
heart-stent

در مورد استنت قلب یا فنر چه اطلاعاتی دارید؟ آیا می‌دانید می‌توان با کمک استنت‌گذاری، رگ‌های دچار گرفتگی یا انسداد قلب را باز کرد؟ فنر قلب به همراه آنژیوگرافی انجام می‌شود. اولین سؤالی که اکثر بیماران از متخصص قلب و عروق می‌پرسند این است که آیا فنر زدن قلب باعث درمان بیماری قلبی می‌شود؟ در پاسخ به این سؤال باید بگوییم خیر. استنت به رفع مشکل و بهبودی جریان خون به قلب کمک می‌کند.

عوامل مختلفی باعث ایجاد بیماری قلبی می‌شود. مهم‌ترین و شایع‌ترین دلیل ایجاد بیماری‌های قلبی، سبک زندگی ناسالم است. عدم فعالیت و ورزش‌نکردن در کنار رژیم غذایی ناسالم و چرب باعث ایجاد انواع بیماری‌های قلب و عروق می‌شود. از مهم‌ترین این بیماری‌ها می‌توان به گرفتگی رگ قلب اشاره کرد. در این بیماری چربی به همراه چیزهای دیگر در رگ‌ها یک پلاک تشکیل می‌دهند. راه‌های مختلفی برای برطرف کردن این پلاک‌های چربی و باز کردن رگ قلب و دیگر رگ‌های بدن استفاده می‌شود که یکی از آنها استنت یا فنر‌زدن است.

در این مطلب از دکترتو می‌خواهیم به بررسی استنت قلب یا فنر قلب بپردازیم.

چه کسانی نیاز به فنر قلب دارند؟

فنر زدن رگ قلب برای کاهش علائم بیمارانی استفاده می‌شوند که مبتلا به بیماری انسدادی شریان هستند و از درد/فشردگی قفسه سینه یا تنگی‌نفس رنج می‌برند و این حالات را در طول ورزش یا دوره‌های احساسات قوی تجربه می‌کنند. در برخی از بیماران ممکن است به‌جای جراحی بای پس از فنر زدن رگ قلب استفاده شود. بیماران دیابتی با انسدادهای شریانی متعدد ممکن است از جراحی بای پس نتیجه‌ی بهتری دریافت کنند. فنر قلب در درمان گرفتگی رگ‌های قلب تاثیر بسزایی داشته و پس از باز کردن رگ، تا حدود زیادی از انسداد مجدد آن پیشگیری می‌کند. گرفتگی رگ قلب یکی از انواع بیماری‌های قلبی شایع است که در اکثر موارد در اثر نداشتن سبک زندگی سالم، ورزش‌نکردن ایجاد می‌شود. این بیماری امروزه یکی از بیماری‌های بسیار شایع در دنیا است.


آنژیوپلاستی استنت چیست؟

به آنژیوپلاستی عروق کرونری، مداخله‌ی کرونری از راه پوست هم گفته می‌شود. از این روش، برای باز شدن گرفتگی عروق قلب استفاده می‌شود. در آنژیوپلاستی از یک کاتتر بالونی کوچک استفاده می‌شود. این بالن در رگ بسته‌شده قرار می‌گیرد و باعث رفع انسداد قلب می‌شود. در نتیجه جریان خون به قلب افزایش می‌یابد. عمل آنژیوپلاستی اغلب با قرار دادن یک لوله‌ی سیمی کوچک به نام استنت ترکیب می‌شود. این استنت به باز کردن شریان کمک می‌کند و احتمال باریک‌شدن مجدد آن را کاهش می‌دهد. بیشتر استنت‌ها با دارو پوشانده شده‌اند (استنت دارویی) تا بتوانند شریان‌ها را باز نگه دارند. در این درمان از استنت فلزی و استنت دارویی استفاده می‌شود و به ندرت از استنت‌های فلزی برهنه استفاده می‌شود.

آنژیوپلاستی می‌تواند علائم انسداد شریان‌ها همچون درد قفسه سینه و تنگی نفس را بهبود بخشد. آنژیوپلاستی همچنین اغلب در هنگام بروز حمله‌ی قلبی برای باز شدن سریع شریان مسدود‌شده و کاهش میزان آسیب به قلب استفاده می‌شود.

نحوه-استنت-گذاری
استنت‌گذاری قلب عموما به همراه آنژیوپلاستی انجام می‌شود.

چرا آنژیوپلاستی استنت انجام می‌شود؟

آنژیوپلاستی برای درمان تجمع پلاک‌های چربی در عروق خونی قلب استفاده می‌شود. این تجمع نوعی بیماری قلبی است که به تصلب شرایین معروف است. آنژیوپلاستی استنت ممکن است یک گزینه‌ی درمانی مناسب برای شما باشد، اگر:

 • مصرف دارو یا تغییر در سبک زندگی را امتحان کرده‌اید اما سلامت قلبتان را بهبود نداده‌اند.
 • در ناحیه‌ی قفسه‌ی سینه (آنژین) دردی دارید که در حال تشدید‌شدن است.
 • دچار حمله قلبی شده‌اید. آنژیوپلاستی می‌تواند سریعا یک رگ مسدودشده را باز کند و آسیب به قلب را کاهش دهد.

آنژیوپلاستی برای همه مناسب نیست. بسته به شدت بیماری قلبی و سلامت کلی شما، پزشک ممکن است تشخیص‌دهد که جراحی بای پس سرخرگ کرونری برای شما بهتر از آنژیوپلاستی است. در موارد زیر ممکن است نیاز به جراحی بای پس سرخرگ کرونری داشته باشید. اگر:

 • شریان اصلی که خون را به سمت چپ قلب می‌آورد باریک است.
 • ماهیچه‌ی قلبتان ضعیف است.
 • به دیابت و چندین انسداد شدید در سرخرگ‌ها مبتلا هستید.

در جراحی بای پس سرخرگ کرونری، قسمت مسدودشده‌ی سرخرگ با استفاده از یک رگ خونی سالم از قسمت دیگری از بدن، بای پس می‌شود.


انواع استنت داخل عروق کرونری

اسنتنت قلب انواع مختلفی دارند که در این بخش هر یک را جداگانه بررسی می‌کنیم:

1. استنت فلزی لخت:

استنت فلزی لخت جزو اولین استنت‌های قلبی هستند. این استنت‌ها با فولاد ضدزنگ ساخته‌شده‌اند و پوشش خاصی ندارند. این استنت برای آنژیوپلاستی‌های جزئی استفاده می‌شود. پس از قرار دادن استنت در شریان، بافت اطراف آن باز می‌شود و فنر را در جای خود نگه‌می‌دارد. تنها عیب این استنت این است که بافت اسکار می‌تواند در اطراف آن رشد کند و شریان را دوباره مسدود کند.

مزایا: برای آنژیوپلاستی سریع و آسان بهترین گزینه است و زمان موردنیاز برای رقیق‌کننده‌ی خون را کوتاه می‌کند.


2. استنت دارویی (DES):

برای جلوگیری از عوارض جانبی ناشی از استنت فلزی لخت، استنت دارویی استفاده می‌شود که پوشش شریان را عاری از بافت اسکار نگه می‌دارد. این استنت همچنین خطر تنگی مجدد شریان را کاهش می‌دهد اما ممکن است منجر به لخته شدن خون شود.

مزایا: از ایجاد بافت اسکار در پوشش شریان جلوگیری می‌کند و احتمال انسداد شریان را کاهش می‌دهد.


3. استنت‌های مهندسی زیستی:

این استنت هیچ پوشش دارویی‌ ندارد و روند بهبود را تسریع می‌بخشد. این امر توسط آنتی‌بادی روی سطح استنت امکان‌پذیر می‌شود که سلول‌های پیش‌ساز اندوتلیال (EPCs) را جذب می‌کند. این سلول‌ها از مغز استخوان می‌آیند و فرایند بهبود طبیعی را ارتقاء می‌دهند.

مزایا: از لخته شدن زودهنگام و دیررس خون جلوگیری می‌کند و در مقایسه با DES، پوشش سلولی را سریع‌تر التیام می‌بخشد.


4. بست‌های عروقی قابل جذب (BVS):

این استنت با یک پوشش آزاده‌کننده‌ی دارو بر روی یک پلتفرم بَست قابل‌حل پوشانده‌شده‌است که به‌مرور زمان جذب بدن می‌شود. این دارو از تنگی مجدد رگ جلوگیری می‌کند. بست به بخشی از بدن تبدیل می‌شود که احتمال انسداد مجدد را کاهش می‌دهد. بااین‌حال، روند بهبودی پس از این استنت بسیار کُند است.

مزایا: از باریک شدن مجدد شریان‌ها، حرکت خودبه‌خود به جلو و عقب در دیواره‌ی رگ‌های خونی جلوگیری می‌کند.


5. استنت درمان دوگانه (DTS):

استنت درمان دوگانه یکی از بهترین استنت‌هاست. این استنت تمام مشکلات و معایب استنت‌های دیگر را برطرف می‌کند. همچنین مزایای مشابهی با DES دارد و داروهای موجود در آن دارای فناوری بهبوددهنده‌ی فعال هستند.

مزایا: پوشش دارویی در داخل و خارج این استنت احتمال التهاب و لخته‌شدن خون را کاهش می‌دهد، به طور فعال روند بهبود را ارتقاء می‌دهد، از تنگ شدن مجدد عروق جلوگیری می‌کند. استنت‌های دارویی در مقایسه با استنت‌های دیگر، مزایای بیشتری دارند.


چگونه برای عمل استنت قلب آماده شوم؟

آماده شدن برای فنر زدن رگ قلب، بستگی به نوع استنت مورد استفاده دارد. شما می‌توانید طبق مراحل زیر برای یک عمل استنت‌گذاری قلب آماده‌شوید:

 • در مورد داروها، گیاهان یا مکمل‌هایی که مصرف می‌کنید به پزشک خود اطلاع دهید.
 • از مصرف داروهایی (همچون آسپرین، کلوپیدوگرل، ایبوپروفن و ناپروکسن) که لخته‌شدن خون را سخت‌تر می‌کنند، بپرهیزید. البته پزشک دستورات لازم در این مورد را به شما خواهد داد.
 • دستورالعمل‌های پزشکتان در مورد رژیم دارویی را به دقت دنبال کنید.
 • اگر سیگار می‌کشید، آن را ترک کنید.
 • در صورت وجود هرگونه بیماری (از جمله سرماخوردگی یا آنفولانزا) پزشکتان را در جریان قرار دهید.
 • شب قبل از عمل، آب یا مایعات دیگری ننوشید.
 • هر دارویی که پزشکتان تجویز کرده را مصرف کنید.
 • زودتر به بیمارستان بروید تا زمان کافی برای آماده‌شدن داشته باشید.
 • هر دستورالعمل دیگری که پزشکتان به شما می‌دهد را دنبال کنید.

قبل از انجام عمل در محل برش، داروی بی‌حس‌کننده دریافت خواهید کرد. همچنین داروهای درون وریدی (IV) دریافت خواهید کرد که به شما کمک می‌کنند در طول عمل آرام باشید.

فنر-زدن-قلب
پزشک یک کاتتر درون رگ بازو یا ران وارد می‌کند و استنت را در محل گرفتگی رگ قرار می‌دهد

استنت گذاری قلب چگونه انجام می‌شود؟

پزشک می‌تواند فنر قلب را تحت بی‌حسی موضعی قرار دهد. ابتدا یک برش کوچک در کشاله‌ی ران، بازو یا گردن بیمار ایجاد می‌شود. سپس یک کاتتر با استنتی که یک بالون در سر آن قرار دارد را به درون رگ و محل انسداد هدایت می‌کنند.

برای هدایت کاتتر از رنگ‌ها و مانیتورهای مخصوص استفاده می‌شود. زمانی که کاتتر به ناحیه باریک یا مسدود شده‌رسید، بالون باد می‌شود. این کار باعث بزرگ‌شدن استنت و کشیدگی شریان می‌شود که منجر به افزایش جریان خون می‌شود. در نهایت، پزشک بالون را خالی می‌کند، کاتتر را خارج می‌کند و استنت را در همان قسمت رها می‌کند.

همان‌طور که در فیلم و عکس فنر قلب مشخص است، در طی این عمل یک فیلتر به طور آزادانه از شل شدن و شناور شدن پلاک‌ها و لخته‌های خون در جریان خون جلوگیری می‌کند. پس از استنت‌گذاری باید داروهایی را مصرف کنید تا از شکل‌گیری لخته داخل استنت جلوگیری کنید. زمانی که شریان شروع به ترمیم شدن می‌کند، بافت با مش استنت ادغام می‌شود و به شریان قدرت می‌بخشد.

همان‌طور که در بالا اشاره شد بیشتر متخصصین قلب و عروق از استنت‌های دارویی استفاده می‌کنند. این استنت‌ها برای کاهش خطر تنگی مجدد شریان‌ها، با دارو پوشانده شده‌اند تا در طول زمان داروی خاصی را آزاد کنند. تنگی مجدد زمانی اتفاق می‌افتد که شریان‌ها دوباره باریک شوند.

مشاوره با متخصصان
قلب و عروق
دکترِتو

پس از قرار دادن استنت چه اتفاقی می‌افتد؟

ممکن است در محل برش کمی درد احساس کنید. مسکن‌های خفیف می‌توانند این را تسکین دهند. ممکن است پزشک داروهای ضدانعقاد را برای جلوگیری از لخته‌شدن خون تجویز کند.

پزشکتان از شما می‌خواهد که یک شب را در بیمارستان بمانید تا پزشک اطمینان حاصل کند که هیچ عارضه‌ای وجود ندارد. اگر به دلیل حمله‌ی قلبی یا سکته به فنر زدن رگ قلب نیاز داشتید، لازم است مدت زمان بیشتری در بیمارستان بمانید.

وقتی به خانه برگشتید، مایعات زیادی بنوشید و فعالیت بدنی را برای مدتی محدود کنید. مطمئن شوید که تمام دستورالعمل‌های پزشک را دنبال می‌کنید.


اقدامات مراقبتی بعد از استنت گذاری

مراقبت از فنر قلب به کاهش خطر نیاز به استنت‌های بیشتر در آینده می‌انجامد. برای این منظور لازم است اقداماتی را انجام دهید که شامل موارد زیر است:

 • حداقل ۲۴ تا ۴۸ ساعت محل استنت را خشک نگه دارید.
 • جای زخم را بررسی کنید تا از عدم وجود آلودگی مطمئن شوید. در صورت خونریزی، تغییر رنگ، گرم یا قرمز شدن محل قرارگیری استنت یا مشاهده‌ی هرگونه درناژ، پزشک را در جریان بگذارید.
 • در صورت مشاهده‌ی خونریزی در نقطه ورود کاتتر، صاف دراز بکشید و به محل موردنظر فشار وارد کنید، درخواست کمک کنید و با پزشک تان تماس بگیرید.
 • آب فراوان بنوشید.
 • چیزهای سنگین را بلند نکنید.
 • از انجام ورزش‌های شدید بپرهیزید. بهتر است ورزش‌هایی با شدت متوسط ​​همچون راه‌رفتن روی سطح صاف را شروع کنند.
 • باید حداقل تا یک هفته از فعالیت‌های جنسی خودداری کنید.
 • حداقل تا یک هفته شنا یا حمام نکنید.
 • اکثر افراد حداقل به یک هفته زمان نیاز دارند تا بتوانند فعالیت‌های عادی خود را دوباره از سر بگیرند.
 • اجازه دهید دیگران به شما کمک کنند تا زمانی که احساس بهبودی کنید.
 • اگر احساس ناراحتی می‌کنید با دوستان یا اطرافیانتان صحبت کنید. احساس افسردگی پس از یک عمل پزشکی بسیار رایج است.
 • اگر درد زیاد در ناحیه‌ی قفسه‌ی سینه و معده حس کردید و یا مشکلات تنفسی داشتید به پزشک مشورت کنید.
 • در جلسات مراجعه‌ی بعد از استنت قلب شرکت کنید.
 • سعی کنید از نظر جسمی فعال‌تر باشید.
 • وزن سالمی را حفظ کنید.
 • اگر از بیماری‌های دیگر (همچون دیابت و فشارخون بالا) رنج می‌برید، آن‌ها را درمان کنید.
 • خودتان را از استرس دورنگه دارید.

بعد از اسنتنت قلب چه غذاهایی بخوریم؟

یکی از اقدامات ضروری برای بیمارانی که دارای استنت قلب هستند این است که یک رژیم غذایی سالم برای قلب داشته باشند. حتی تغییرات کوچک در رژیم غذایی، می‌توانند تفاوت بزرگی در سلامت قلبتان ایجاد کنند. می‌توانید با این مراحل ساده شروع کنید، اما حتما قبل از ایجاد هر گونه تغییر در رژیم غذایی خود با پزشکتان مشورت کنید تا بتوانید برنامه‌ای را پیدا کنید که برای شما عملکرد بهتری دارد.

بعد از عمل اسنتنت این موارد را در رژیم غذایی خود رعایت کنید:

 • غذاهای حاوی غلات سبوس‌دار را به میزان بیشتری مصرف کنید.
 • تنوعی از میوه‌ها و سبزیجات را به رژیم غذایی‌تان اضافه کنید.
 • مصرف قند و نمک (سدیم) را کاهش دهید.
 • میزان مصرف غذاهای پرچرب مانند گوشت قرمز و پنیر را محدود کنید.
 • مصرف چربی‌های بد را کم کنید. چربی‌های مضر می‌توانند میزان کلسترول مضر LDL (بد) در خون را افزایش دهند و میزان کلسترول مفید HDL را کاهش دهند. چربی‌های بد شامل چربی‌های اشباع و ترانس هستند و معمولا در دمای اتاق جامد می‌شوند (همچون کره و روغن‌های جامد قنادی).
 • کلسترول خوب را جایگزین چربی‌های بد کنید. چربی‌های خوب سطح کلسترول LDL را افزایش نمی‌دهند و هنگامی که به میزان مناسب مصرف شوند، مزایایی برای سلامتی دارند. چربی‌های خوب شامل چربی‌های غیراشباع هستند که معمولا در دمای اتاق مایع هستند (همچون روغن‌های آفتاب‌گردان، سویا، ذرت و زیتون).
رژیم-غذایی-بعد-از-استنت
بعد از فنر زدن قلب باید یک رژیم غذایی سالم داشته باشید تا از برگشن انسداد رگ جلوگیری کنید.

مزایای استنت گذاری قلب چیست؟

استنت گذاری یا فنر زدن قلب در اکثر افراد باعث بهبود کیفیت زندگی می‌شود. ترکیب آنژیوپلاستی و استنت قلب می‌تواند زندگی فرد را نجات دهد، خصوصا زمانی که بلافاصله پس از حمله‌ی قلبی انجام شود.

این روش می‌تواند به طور قابل‌توجهی جریان خون را بهبود بخشد و از آسیب بیشتر به ماهیچه‌های قلب جلوگیری کند. همچنین می‌تواند علائم بیماری قلبی مانند درد قفسه‌ی سینه (آنژین) و تنگی نفس را بهبود بخشد. در بسیاری از موارد بلافاصله مزایای اسنتنت گذاری را احساس خواهید کرد.

در برخی موارد، با استنت گذاری ممکن است دیگر نیازی به جراحی بای پس سرخرگ کرونری وجود نداشته باشد. استنت گذاری نسبت به جراحی بای پس، به میزان کمتری تهاجمی است و زمان بهبودی آن هم خیلی کوتاه‌تر است. بهبودی پس از استنت قلب تنها چند روز طول می‌کشد، درحالی‌که بهبودی پس از جراحی بای پس ممکن است شش هفته یا بیشتر طول بکشد.

این که آیا کاندید مناسبی برای استنت گذاری هستید یا نه به عوامل زیادی بستگی دارد. این عوامل شامل موارد زیر است:

 1. تعداد رگ‌ مسدودی
 2. سایر اختلالات سلامتی که ممکن است داشته باشید.

خطرات و عوارض جانبی استنت قلب چه هستند؟

همچون بسیاری از عمل‌های پزشکی دیگر، ممکن است واکنش آلرژیک به داروها یا مواد مورد استفاده برای آنژیوپلاستی و استنت قلب را تجربه کنید. آنژیوپلاستی همچنین می‌تواند باعث خونریزی، آسیب به رگ خونی یا قلب یا ضربان قلب نامنظم شود.

سایر عوارض بالقوه اما نادر عبارت‌اند از:

 • حمله‌ی قلبی
 • نارسایی کلیه
 • سکته‌ی مغزی.

پس از این اسنتنت گذاری ممکن است بافت اسکار در داخل استنت ایجاد شود. اگر این اتفاق بیفتد، ممکن است به یک جراحی دوم برای پاک‌سازی آن نیاز باشد. همچنین خطر تشکیل لخته‌های خون در فنر زدن رگ قلب وجود دارد. برای جلوگیری از بروز این اتفاق باید داروهایی که پزشک تجویز می‌کند را مصرف کنید. در صورت تجربه‌ی هرگونه درد در ناحیه‌ی قفسه‌ی سینه، فورا به پزشک تان اطلاع دهید.

فرق بین آنژیوگرافی با استنت و بالن قلب

به دلیل اینکه اکثر مواقع این سه تکنیک پزشکی با هم انجام می‌شود، اکثر افراد فکر می‌کنند یک تکنیک هستند با نام‌های متفاوت. اگر بخواهیم فرق این سه مورد را به‌طور خلاصه بیان کنیم باید بگوییم که آنژیوگرافی یعنی دیدن درون رگ‌ها. در آنژیوگرافی پزشک یک کاتتر را وارد رگ‌های اصلی می‌کند و با تزریق رنگ خاصی به درون رگ‌ها، وضعیت رگ‌های بدن را بررسی می‌کند.

اگر در طی آنژیوگرافی، متخصص قلب و عروق تشخیص داد که رگی در بدن بیمار گرفته است، ممکن است بالن قلب یا همان آنژیوپلاستی را تجویز کند. بالن قلب، مثل یک بادکنک خالی از هوا به سر کاتتر وصل می‌شود و وقتی به قسمت مسدودشده قلب رسید، توسط پزشک باد می‌شود. در نتیجه مواد مسدودکننده رگ در آن بخش، کنار رفته و رگ باز می‌شود.

حال گاهی پزشک تشخیص می‌دهد، ممکن است مجددا این بخش از رگ مسدود شود و دیواره محکمی ندارد، استنت قلب را تجویز می‌کند. استنت قلب مانند لوله‌ای مشبکی است و به دیواره رگ کمک می‌کند تا محکم سرجایش بایستند و مواد در آن قسمت تجمع پیدا نکنند. استنت به همراه بالن قلب، درون رگ جاسازی می‌شود. پس از جایگذاری درست استنت، بالن خالی‌شده و به همراه کاتتر از رگ خارج می‌شود. اما استنت درون رگ بیمار باقی می‌ماند.


چشم‌انداز بلندمدت فنر زدن قلب

درحالی‌که استنت گذاری یا فنر زدن قلب می‌تواند منجر به بهبود قابل‌توجهی در سلامتی شود، ولی باعث درمان بیماری قلبی نمی‌شود. در این شرایط باید عوامل خطر بیماری‌های قلبی همچون کلسترول بالا، فشارخون بالا و اضافه‌وزن را برطرف کنید. ممکن است پزشک، داروها یا درمان‌های دیگری را برای کمک به رفع این مشکلات تجویز کند. همچنین ممکن است که پزشک شما را به انجام این کارها تشویق کند:

 • یک رژیم غذایی متعادل داشته باشید.
 • به طور منظم ورزش کنید.
 • سیگارکشیدن را ترک کنید.

انجام اقداماتی برای کنترل کلسترول و فشارخون و داشتن یک سبک زندگی سالم برای قلب، می‌تواند به شما در درمان و پیشگیری از بیماری قلبی کمک کند.

گاهی ممکن است بعد از فنر زدن رگ قلب، لخته خون ایجاد شود. پزشک داروهایی مانند آسپرین، کلوپیدوگرل (پلاویکس)، تیکاگرلور (بریلینتا) یا پراسوگرل (افینت) را برای کاهش احتمال تشکیل لخته‌های خون تجویز می‌کند.


استفاده‌ی طولانی‌مدت از فنر قلب

اکثر استنت‌ها به‌طور دائم در شریان باقی می‌مانند تا آن را باز نگه دارند و از نابودشدن شریان و بروز عوارض بالقوه‌ی مهلک جلوگیری کنند.

از طرف دیگر، برخی از استنت‌ها موقتی هستند. ممکن است پزشکان از استنت‌های داروهایی خاصی استفاده کنند که به تجزیه‌ی پلاک یا جلوگیری از ایجاد آن کمک می‌کنند. این استنت‌ها به‌مرور زمان حل می‌شوند.

درحالی‌که فنر زدن رگ قلب ممکن است علائمی مانند درد قفسه‌ی سینه را تسکین دهد، اما درمانی برای سایر مشکلات زمینه‌ای مانند تصلب شرایین و بیماری عروق کرونری قلب نیست. افرادی که از بیماری‌های قلبی رنج می‌برند، لازم است اقدامات مراقبتی لازم را انجام‌دهند؛ حتی با وجود فنر زدن رگ قلب.


آیا انجام MRI برای افرادی که در بدنشان استنت وجود دارد بی‌خطر است؟

پاسخ کوتاه به این سوال این است که به طور کلی MRI قلب در این شرایط بی‌خطر است.

در دهه‌ی گذشته مراکز تخصصی، مطالعات متعددی را در مورد بیمارانی که پس از قرار دادن استنت‌های کرونر تحت MRI قلب قرار گرفتند، انجام دادند و هیچ گونه افزایش خطر بروز عوارض جانبی در این افراد مشاهده نشد. البته تفاوت‌های فنی جزئی در مدل‌های مختلف استنت‌های کرونر وجود دارد. انجمن قلب آمریکا هم از ایمنی MRI قلب در بیماران دارای فنر قلب حمایت می‌کند. این توصیه‌ها بیان می‌کنند که در هر دو دستگاه ام‌آرآی ۱.۵ تسلا یا ۳ تسلا ایمنی وجود دارد. این دو دستگاه انوعی از اسکنرهایی هستند که اغلب برای تحقیقات قلبی استفاده می‌شوند. در آزمایش‌های آزمایشگاهی، افزایش درجه حرارت استنت‌های دارای همپوشانی یا استنت‌هایی که به‌طور هم‌راستا در محیط MRI قرار می‌گیرند کمتر از ۱-۲ درجه‌ی سانتیگراد است که مضر تلقی نمی‌شود.

اکثر مراکز تخصصی در حال حاضر اظهار کرده‌اند که انجام MRI قلب حتی بلافاصله پس از قرار دادن فنر قلب کرونر بی خطر است.

باز-کردن-رگ-های-مسدود-قلب

سؤالات متداول شما

تصور اینکه یه جسم خارجی درون رگ‌های شما باشد کمی عجیب است. مطمئنا سؤالات زیادی در ذهن شماست. در این قسمت سعی کرده‌ایم به بخشی از سؤالات پاسخ دهیم.

فنر قلب تا چه مدت در بدن باقی می‌مانند؟

استنت‌ها به نحوی طراحی شده‌اند که به طور دائم در بدن شما بمانند.

قیمت استنت قلب چقدر است؟

هزینه‌ی استنت‌های دارویی حدود 1 تا 2 میلیون تومان است. قیمت استنت همراه با آنژیوپلاستی چیزی در حدود 8 تا 9 میلیون است. ممکن است قیمت نهایی بسته به نوع بیمه، تجربه‌ی پزشک و آزمایشات و تجهیزات لازم دیگر تغییر کند.

فنر زدن رگ‌های قلب چقدر طول می‌کشد؟

کل این فرایند با احتساب MRI، ممکن است تا ۴ ساعت طول بکشد.

پلیمر قابل جذب پس از جذب به کجا می‌رود؟

اگر فنر قلب آزاد‌کننده‌ی داروی پلیمری و قابل جذب دارید، پلیمر همچون دی‌اکسیدکربن و آب از طریق فرایندهای متابولیک طبیعی از بدن دفع می‌شود.

آیا فنر قلب می‌تواند حرکت کند یا زنگ بزند؟

پس از قرارگرفتن توسط پزشک، استنت به‌خودی‌خود حرکت نمی‌کند. فنر قلب طوری ساخته شده است که زنگ نزند.

چه زمانی می‌توانم به سر کارم برگردم؟

اکثر افراد می‌توانند در عرض چند روز پس از انجام عمل فنر قلب، به محل کار خود بازگردند.

آیا می‌توانم با وجود فنر قلب ورزش کنم و فعالیت داشته باشم؟

پزشک به شما می‌گوید که چه فعالیت‌های بدنی برای شما مناسب هستند و چه زمانی می‌توانید با خیال راحت فعالیت‌های خود را از سر بگیرید.

آیا می‌توانم درحالی‌که استنت در بدنم قرار دارد به سفر بروم؟

بیمارانی که از فنر قلب استفاده می‌کنند می‌توانند هنگام سفر احساس اعتماد و امنیت داشته باشند. بهتر است هنگام سفر کارت مخصوص استنت خود را همراه داشته باشید. این کارت به پرسنل پزشکی هشدار می‌دهد که فنر قلب در بدنتان دارید.

آیا استنت من فلزیاب‌ها را فعال می‌کند؟

خیر، فنر قلب کرونری شما آلارم‌های فلزیاب را راه‌اندازی نمی‌کند و می‌توانید با خیال راحت از میان آن‌ها عبور کنید.

چه تغییراتی باید در رژیم غذایی اعمال شوند؟

پزشک برای کمک به کاهش خطر بروز حوادث قلبی در آینده، انجام تغییراتی در رژیم غذایی‌تان را توصیه می‌کند. پزشک تان ممکن است یک رژیم غذایی کم‌چرب و کم کلسترول را برای کمک به کاهش سطح چربی در خون و کاهش خطر پیشرفت بیماری شریان کرونری (CAD) تجویز کند.

آیا ممکن است علائم دوره‌ای و تکرارشونده را تجربه کنم؟

بله، ممکن است دوباره علائم را تجربه کنید. این بازگشت علائم یا به دلیل انسداد جدید در ناحیه‌ی تحت درمان با فنر قلب است یا به دلیل انسداد دیگری در سایر عروق کرونری است. پزشک پیشرفت شما را کنترل خواهد کرد.

چگونه می‌توانم مانع از بروز مجدد علائم شوم؟

درحالی‌که هیچ راه مطمئنی برای جلوگیری از بروز مجدد علائم وجود ندارد، اما می‌توانید با ورزش، سیگار نکشیدن و مصرف رژیم غذایی سالم، خطر بروز علائم را کاهش دهید. از پزشک تان در مورد تغییراتی که می‌توانید در سبک زندگی‌تان ایجاد کنید سوال بپرسید.

اگر هنوز درد داشته باشم باید چه کاری انجام دهم؟

اگر احساس درد داشتید، فورا به متخصص قلب یا مرکزی که عمل را انجام داده‌اید اطلاع دهید.


راهنمای مراجعه به پزشک

گرفتگی عروق قلب و دیگر شریان‌های بدن از جمله بیماری‌های خطرناکی هستند که خطر سکته قلبی و مغزی را افزایش می‌دهند. گرفتگی رگ قلبی در مراحل اولیه عموما علائمی ندارد و فرد زمانی متوجه بیماری می‌شود که وضعیت وخیم است. یکی از راه‌های برطرف کردن این مشکل، استنت قلب یا فنر قلب است. به ابن صورت که پزشک یک استنت را وارد عروق شما می‌کند و به محل گرفتگی رگ هدایت می‌کند. کار استنت باز کردن عروق خونی است و در بدن می‌ماند تا از انسداد مجدد عروق خونی جلوگیری کند.

پزشکان معمولا از فنر قلب‌ها برای باز کردن شریان‌ها و جلوگیری از عوارض جانبی ناشی از بیماری عروق کرونر قلب و سایر بیماری‌ها استفاده می‌کنند. دقت داشته باشید که استنت بیماری قلبی شما را درمان نمی‌کند. بلکه یک راه‌حل موقت است. بعد از استنت گذاری شما باید روند درمان و یک سبک زندگی سالم را در پیش بگیرید تا از انسداد مجدد عروق جلوگیری کنید. درحالی‌که فنر قلب ممکن است تسکین‌دهنده باشد، اما تنها بخشی از یک برنامه‌ی درمانی است. حتی با وجود استنت، احتمال بروز عوارض جانبی شدیدی وجود دارد.

برای عمل استنت قلب باید به پزشک متخصص قلب و عروق مراجعه کندی. برای گرفتن نوبت دکترهای قلب و عروق خوب به وب‌سایت دکترتو مراجعه کنید. در دکترتو می‌توانید با بهترین متخصصان قلب و عروق آشنا شوید، به صورت اینترنتی نوبت بگیرید و یا از خدمات مشاوره تلفنی و مشاوره انلاین با پزشکان استفاده کنید.

دکترتو مراقب سلامتی شماست!

منابع: mayoclinic, narayanahealth, bostonscientific, healthline, texasheart, medicalnewstoday, clinicaltrials, brighamandwomens, bostonscientific

فرزانه هستم، 30 ساله و عاشق دنیای سئو و محتوانویسی که با کنجکاوی دنبال آموختن چیزهای جدیدم؛ فارغ از هرگونه قرارداد و قانون و سبک خاصی. دنیای مجازی و اینترنت، فرصتی برای بودن با بهترین تیم‌ها رو برام فراهم کرده که می‌تونم بدون دغدغه و نگرانی هر روز احساس بهتر شدن و ارتقاء‌شغلی را با تمام وجودم لمس کنم. افتخار می‌کنم که با تیم خوب دکترتو، به این احساس ناب دست پیدا می‌کنم.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید