آترواسکلروز یا تصلب شرایین چیست؟
موضوعات پزشکی مرتبط: بیماری

آترواسکلروز یا تصلب شرایین چیست؟

| تاریخ انتشار: 30 خرداد 1401
| آخرین به‌روزرسانی: 30 خرداد 1401
| تعداد نظرات:بدون نظر
آترواسکلروز به ضخیم شدن رسوبات در رگ‌ها گفته می‌شود که منجر به انسداد یا تنگی رگ‌ها یعنی تصلب شرایین می‌شود. سبک زندگی ناسالم، رژیم غذایی پرچرب، ورزش نکردن و چاقی از علل اصلی آترواسکلروز هستند. تصلب شرایین عوارضی مانند حمله قلبی، نارسایی قلبی و سکته مغزی نارسایی کلیه، نارسایی شریانی و غیره دارد.
بیماری آترواسکلروز یا تصلب شرایین

آنچه در این مقاله می‌خوانید

آترواسکلروز، تصلب شرایین یا گرفتگی رگ همگی اصطاحاتی هستند که به صورت کلی برای مسدودشدن رگ به کار می‌روند. زمانی که فرد رژیم غذایی نامناسب و پر از چربی داشته باشد و ورزش نکند، به مرور زمان چربی، کلسترول و کلسیم در رگ‌ها روش هم جمع می‌شوند و چیزی به نام پلاک تشکیل می‌دهند. این پلاک باعث می‌شود که رگ باریک یا مسدود شود و وقتی این اتفاق بیفتد یعنی خون به بخش خاصی از بدن نمی‌رسد. نرسیدن خون به هر اندام مساوی با مرگ آن است و عواقبی مانند سکته قلبی یا مغزی و یا نارسایی قلبی خواهد داشت.

آترواسکلروز یک مشکل نسبتا شایع مرتبط با افزایش سن است. این وضعیت قابل پیشگیری است و بسیاری از گزینه‌های درمانی موفق وجود دارد. مراجعه زودهنگام به متخصص قلب و عروق، امید به درمان شما را به طور قابل توجهی افزایش می‌دهد. شما می‌توانید از طریق دکترتو با بهترین متخصص قلب ارتباط تلفنی یا آنلاین برقرار کنید و از وضعیت سلامت شرایین خود آگاه شوید. همچنین در صورت لزوم می‌توانید از بخش نوبت مطب، وقت ملاقات حضوری تنظیم نمایید.

مشاوره با متخصصان
قلب و عروق
دکترِتو

آترواسکلروز چیست؟

آترواسکلروز یا تصلب شرایین به باریک شدن شریان‌ها در اثر تجمع پلاک گفته می‌شود. شریان یا همان سرخرگ رگی است که اکسیژن و مواد مغذی را از قلب شما به سایر قسمت‌های بدن منتقل می‌کند.

با افزایش سن، چربی‌ها، کلسترول و کلسیم می‌توانند در شریان‌های شما جمع شوند و پلاک تشکیل دهند. تجمع پلاک باعث می‌شود که خون در شریان‌ها به خوبی حرکت نکند و به اصطلاح مسیرش مسدود می‌شود و عملکرد قلب را مختل کند. این تجمع ممکن است در هر شریان بدن شما، از جمله اطراف قلب، پاها، مغز و کلیه‌ها ایجاد شود.

آترواسکلروز از این رو جدی است که می‌تواند منجر به کمبود خونرسانی و اکسیژن در بافت‌های مختلف بدن شما شود. همچنین تکه‌های پلاک هم ممکن است شکسته شوند و باعث لخته شدن خون شوند. اگر آترواسکلروز درمان نشود می‌تواند منجر به ایجاد انواع بیماری قلبی مانند حمله قلبی یا نارسایی قلبی و حتی سکته مغزی شود.

توجه داشته باشید آترواسکلروز نوعی تصلب شرایین است، که در اصل به معنای سخت شدن شریان‌ها است. اصطلاحات “آترواسکلروز” و “تصلب شرایین” گاهی اوقات به جای یکدیگر استفاده می‌شوند، اما شرایط کمی متفاوت را نشان می‌دهند. آترواسکلروز در واقع ضخیم شدن لایه رسوبات در رگ است. در حالی که تصلب شرایین به تنگی و انسداد رگ در اثر التهاب و تجمع پلاک گفته می‌شود.

وقتی کلسترول، چربی و کلسیم در خون زیاد باشند، در جایی در سرخرگ رسوب می‌کنند و پلاک تشکیل می‌دهد و باعث مسدود یا باریک شدن رگ می‌شوند که آن را به عنوان تصلب شرایین می‌شناسیم.

علائم آترواسکلروز چیست؟

آترواسکلروز خفیف معمولاً هیچ علامتی ندارد. شما معمولاً علائم آترواسکلروز را نخواهید داشت تا زمانی که یک شریان چنان باریک یا مسدود شده باشد که نتواند خون کافی را به اندام‌ها و بافت‌های شما برساند. گاهی اوقات یک لخته خون به طور کامل جریان خون را مسدود می‌کند و می‌تواند باعث حمله قلبی یا سکته شود. علائم آترواسکلروز متوسط ​​تا شدید بستگی به این دارد که کدام شریان تحت تأثیر قرار گرفته است. طبق گفته Mayoclinic، اگر آترواسکلروز در شریان‌های قلبی ایجاد شده باشد ممکن است علائم شامل موارد زیر باشد:

 • درد قفسه سینه
 • فشار یا آنژین قلبی
 • تنگی نفس
 • خستگی
 • تعریق
 • حالت تهوع و استفراغ.

دقت کنید که این نشانه‌ها از علائم بیماری های قلبی دیگر هم هستند و از این رو اگر مجموعه‌ای از علائم بالا را دارید حتما باید آن را جدی بگیرید و برای چکاپ قلب به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید.

اگر تصلب شرایین در شریان‌های منتهی به مغز رخ دهد، علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • بی‌حسی یا ضعف ناگهانی در بازوها یا پاها
 • مشکل در صحبت کردن یا تکلم
 • از دست دادن موقت بینایی در یک چشم
 • افتادگی عضلات صورت.

اینها علائم یک حمله ایسکمیک گذرا (TIA) هستند، که اگر درمان نشوند، ممکن است به سکته مغزی تبدیل شوند.

اگر در شریان‌های بازوها و پاها آترواسکلروز داشته باشید، علائم عبارت‌اند از:

 • درد پا هنگام راه رفتن (کلودیکاسیون)
 • یا کاهش فشار خون در اندام آسیب‌دیده.

اگر در شریان‌های منتهی به کلیه‌ها تصلب شرایین داشته باشید، دچار فشار خون بالا یا نارسایی کلیه خواهید شد.

علائم آترواسکلروز
درد در قفسه سینه یکی از علائم آترواسکلروز در شریان‌های قلبی است.

چه عواملی باعث تصلب شرایین می شوند؟

عوامل مختلفی در ایجاد پلاک دخیل هستند؛ البته اصلی‌ترین عامل سبک زندگی ناسالم است که خود مادر بسیاری از بیماری‌هاست. موارد زیر علل رایج سفت شدن شریان‌ها هستند:

۱. کلسترول بالا

کلسترول یک ماده مومی و زرد رنگ است که به طور طبیعی در بدن و همچنین در غذاهای خاصی که می‌خورید یافت می‌شود. کلسترول بالا، می‌تواند شریان‌های شما را مسدود کند. این نوع تصلب شرایین به پلاک سختی تبدیل می‌شود که گردش خون را در قلب و سایر اندام‌ها محدود یا مسدود می‌کند.

۲. رژیم غذایی ناسالم

رژیم غذایی ناسالم مهم‌ترین علت بروز آترواسکلروزیس است. برای داشتن قلب سالم و بدنی سالم، مهم است که یک رژیم غذایی سالم داشته باشید. طبق گفته healthline، برای جلوگیری از بروز تصلب شرایین باید از رژیم غذایی زیر پیروی کنید:

 • مصرف میوه‌ها و سبزیجات به مقدار زیاد
 • استفاده از غلات کامل
 • خوردن لبنیات کم چرب
 • مصرف مرغ و ماهی بدون پوست و کاهش مصرف گوشت قرمز
 • خوردن آجیل و حبوبات که دارای چربی سالم هستند.
 • استفاده از روغن‌های گیاهی غیر گرمسیری مانند روغن زیتون یا آفتابگردان.

۳. افزایش سن

با افزایش سن، قلب و رگ‌های خونی برای پمپاژ و دریافت خون سخت‌تر کار می‌کنند. در این شرایط ممکن است شریان‌های شما سفت شوند و خاصیت ارتجاعی کمتری داشته باشند و در نتیجه بیشتر مستعد تشکیل پلاک شوند. با تشکیل پلاک ممکن است رگ‌های قلب دچار گرفتگی کامل شوند، در این شرایط احتمال سکته قلبی افزایش پیدا می‌کند.

اترواسکلروز و رژیم غذایی نامناسب
رژیم غذایی پر از چربی و شکر اصلی‌ترین عامل آترواسکلروز یا تصلب شرایین است.

آترواسکلروز چگونه تشخیص داده می شود؟

برای تشخیص تصلب شرایین، ابتدا دکتر قلب تاریخچه پزشکی کامل شما را بررسی خواهد کرد و سپس معاینه فیزیکی انجام خواهد داد. همچنین ممکن است یک یا چند مورد از تست‌های زیر را نیز انجام دهد:

۱. کاتتریزاسیون قلبی

با این روش، یک لوله نازک بلند (کاتتر) به داخل عروق کرونر منتقل می‌شود. عکس‌برداری با اشعه ایکس پس از تزریق رنگ به شریان انجام می‌شود تا باریک شدن، انسداد و سایر ناهنجاری‌های سرخرگ مشخص شود.

۲. سونوگرافی داپلر

در این آزمایش یک کاوشگر ویژه برای هدایت امواج صوتی به داخل رگ خونی برای ارزیابی جریان خون استفاده می‌شود. در سونوگرافی داپلر یک گیرنده صوتی صدای حرکت خون در داخل رگ را تقویت می‌کند. ضعف یا عدم وجود صدا ممکن است به معنای انسداد و آترواسکلروز باشد. این آزمایش برای شناسایی تنگی عروق خونی شکم، گردن یا پاها استفاده می‌شود.

۳. الکتروکاردیوگرام

این آزمایش که با عنوان نوار قلب نیز شناخته می‌شود، فعالیت الکتریکی، ضربان و ریتم قلب شما را اندازه‌گیری می‌کند.

۴. تست ورزش

تست ورزش عملکرد قلب شما را در زمان فعالیت بدنی شدید اندازه‌گیری می‌کند. در طول این آزمایش ممکن است پزشک از شما بخواهد روی تردمیل بدویید.

تشخیص آترواسکلروز با تست ورزش
تست ورزش یکی از روش‌های بررسی عملکرد قلب و تشخیص آترواسکلروزیس است.

۵. مقایسه فشار خون

مقایسه فشار خون در مچ پا و بازوها به تعیین هرگونه انقباض در جریان خون کمک می‌کند. تفاوت‌های قابل توجه ممکن است به این معنی باشد که رگ‌های خونی به دلیل تصلب شرایین باریک شده‌اند.

۶. آنژیوگرافی

این آزمایش یک اسکن هسته‌ای است. آنژیوگرافی دیواره قلب را بررسی می‌کند تا ببیند قلب چگونه حرکت می‌کند و با هر ضربان قلب چقدر خون دفع می‌شود، در حالی که فرد در حال استراحت است.

۷. اسکن پرفیوژن میوکارد

این یک اسکن هسته‌ای است که در زمانی که فرد در حال استراحت یا بعد از ورزش است انجام می‌شود و ممکن است مناطقی از عضله قلب را که خون کافی دریافت نمی‌کنند را نشان دهد.

۸. سی تی اسکن

این یک نوع آزمایش اشعه ایکس است که می‌تواند مشخص کند آیا کلسیفیکاسیون (رسوب کلسیم) کرونر وجود دارد که ممکن است نشان‌دهنده یک مشکل قلبی در آینده باشد.

۹. اکوکاردیوگرافی (اکو قلب)

در اکو قلب یا اکوکاردیوگرام از دریچه‌ها و حفره‌های قلب شما عکس گرفته شده و میزان پمپاژ قلب شما اندازه‌گیری می‌شود.

مشاوره با متخصصان
قلب و عروق
دکترِتو

عوامل خطر آترواسکلروز چیست؟

عوامل زیادی شما را در معرض خطر تصلب شرایین قرار می‌دهند. برخی از عوامل را می توان اصلاح کرد، در حالی که برخی دیگر نمی‌توان کاری کرد.

۱. سابقه خانوادگی

اگر آترواسکلروز در خانواده شما وجود دارد، ممکن است در معرض خطر سخت شدن شریان‌ها باشید. شما می توانید این بیماری و همچنین سایر بیماری‌های قلبی را به ارث ببرید.

۲. ورزش نکردن

ورزش منظم برای قلب شما مفید است. ورزش ماهیچه قلب شما را قوی نگه می‌دارد و جریان اکسیژن و خون را در سراسر بدن تشویق می‌کند. ورزش نکردن خطر ابتلا به بسیاری از شرایط پزشکی از جمله بیماری قلبی را افزایش می‌دهد .شما می‌‌توانید با انجام ورزش منظم از ابتلا به آترواسکلروزیس جلوگیری نمایید.

۳. فشار خون بالا

فشار خون بالا می‌تواند به رگ‌های خونی شما آسیب برساند و آنها را در برخی مناطق ضعیف کند. کلسترول و سایر مواد موجود در خون شما ممکن است به مرور زمان انعطاف‌پذیری عروق شما را کاهش دهند.

۴. سیگار کشیدن

سیگار کشیدن و استفاده از محصولات تنباکو می‌تواند به عروق خونی و قلب شما آسیب برساند.

۵. دیابت

افراد مبتلا به دیابت بیشتر در معرض ابتلا به بیماری عروق کرونر و آترواسکلروزیس هستند.

عوامل خطر ابتلا به تصلب شرایین
ورزش نکردن و چاقی، احتمال ابتلا به تصلب شرایین را افزایش می‌دهد

آترواسکلروز یا تصلب شرایین چگونه درمان می‌شود؟

درمان آترواسکلروز ممکن است شامل تغییر سبک زندگی، دارو و جراحی باشد.

۱. تغییر سبک زندگی

شما می‌توانید با تغییرات سبک زندگی برخی از عوامل خطر آترواسکلروز مانند سیگار کشیدن، سطح کلسترول بالا، سطح قند خون (گلوکز) بالا، ورزش نکردن، عادات غذایی نامناسب و فشار خون بالا را تغییر دهید.

۲. درمان دارویی برای آترواسکلروز

داروهایی که ممکن است برای درمان آترواسکلروز استفاده شوند عبارت‌اند از:

۲.۱) داروهای ضد پلاکت

اینها داروهایی هستند که برای کاهش توانایی پلاکت‌های خون در چسبیدن به یکدیگر و ایجاد لخته استفاده می‌شوند. آسپرین، کلوپیدوگرل، تیکلوپیدین و دی پیریدامول نمونه‌هایی از داروهای ضد پلاکت هستند.

۲.۲)‌ داروهای ضد انعقاد

این داروها که رقیق کننده‌های خون نیز نامیده می‌شوند، با داروهای ضد پلاکتی متفاوت عمل می‌کنند تا توانایی لخته شدن خون را کاهش دهند. وارفارین و هپارین نمونه‌هایی از داروهای ضد انعقاد هستند. بسته به شرایط شما ممکن است داروهای متفاوتی برای تصلب شرایین شما تجویز شود.

۲.۳) داروهای کاهش دهنده کلسترول

اینها داروهایی هستند که برای کاهش چربی‌ها (لیپیدها) در خون، به ویژه کلسترول لیپید با چگالی کم (LDL) استفاده می‌شوند. استاتین‌ها گروهی از داروهای کاهش دهنده کلسترول هستند. آنها شامل سیمواستاتین، آتورواستاتین و پراواستاتین و غیره هستند. جداکننده‌های اسید صفراوی مانند کولسولام، کلستیرامین و کلستیپول و اسید نیکوتینیک انواع دیگری از داروها هستند که ممکن است برای کاهش سطح کلسترول استفاده شوند. همچنین ممکن است پزشک فیبرات را برای کمک به بهبود سطح کلسترول و تری گلیسیرید تجویز کند.

۲.۴)‌ داروهای فشار خون

چندین گروه مختلف از داروها که به روش‌های مختلفی برای کاهش فشار خون عمل می‌کنند.

پزشکان برای درمان آترواسکلروز از داروهای ضدپلاکت مانند آسپرین، داروهای ضدانعقاد مانند وارفارین، داروهای کاهش‌دهنده کلسترول مانند آترواستاتین و داروهای کنترل فشارخون استفاده می‌کنند.

۳. آنژیوپلاستی عروق کرونر

با این روش، یک لوله نازک بلند (کاتتر) از طریق یک رگ خونی به قلب منتقل می‌شود. در آنجا، بالونی باد می‌شود تا دهانه بزرگ‌تری در رگ ایجاد شود تا جریان خون افزایش یابد. انواعی از آنژیوپلاستی وجود دارد که برای رگ‌های خونی متفاوت مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این بین، آنژیوپلاستی عروق کرونر از راه پوست (PCI) اشاره به آنژیوپلاستی در شریان‌های کرونر برای فراهم کردن جریان خون بیشتر در قلب دارد. چندین نوع روش PCI وجود دارد، از جمله:

 • آنژیوپلاستی با بالون: در این روش که به نام بالون قلب هم شناخته می‌شود، یک بالون کوچک در داخل شریان مسدودشده باد می‌شود تا ناحیه مسدودشده باز شود.
 • آترکتومی: ناحیه مسدودشده توسط آترواسکلروزیس در داخل شریان توسط یک دستگاه کوچک در انتهای یک کاتتر تراشیده می‌شود.
 • آنژیوپلاستی با لیزر: این عمل جراحی، از لیزر برای تبخیر انسداد شریان استفاده می‌شود.
 • استنت عروق کرونر: در این جراحی که به آن استنت یا فنر قلب هم می‌گویند، یک سیم پیچ توری کوچک در داخل شریان مسدودشده منبسط می‌شود تا ناحیه مسدود شده را باز کند و در جای خود رها می‌شود تا شریان باز بماند.
درمان آترواسکلروزیس با آنژیوپلاستی
در استنت از یک توری فلزی برای بازنگه‌داشتن رگ استفاده می‌شود.

۴. بای پس عروق کرونر

این جراحی که بیشتر به عنوان جراحی بای پس نامیده می‌شود نوعی عمل قلب باز است که اغلب در افرادی انجام می‌شود که به دلیل بیماری عروق کرونر (جایی که پلاک در رگ‌ها ایجاد شده است)، آنژین (درد قفسه سینه) دارند. در طول این جراحی، با پیوند یک ورید سالم از جای دیگری در بدن و چسباندن آن در بالا و زیر ناحیه مسدود شده یک شریان کرونر (بای پس)، می‌شود. این به بیمار مبتلا به آترواسکلروز اجازه می‌دهد تا خون را در اطراف انسداد، به جریان در بیاورد. وریدها معمولا از ساق پا یا از دیواره قفسه سینه گرفته می‌شوند. گاهی اوقات باید بیشتر از یک شریان در طول یک عمل جراحی بای پس شود.

۵. فیبرینولیتیک درمانی

اگر شریانی دارید که توسط لخته خون مسدود شده است، پزشک ممکن است از یک داروی حل‌کننده لخته برای شکستن آن استفاده کند.

۶. اندارترکتومی

گاهی اوقات، تجمع پلاک باید با جراحی از دیواره یک شریان باریک برداشته شود. هنگامی که این روش بر روی شریان‌های گردن (شریان‌های کاروتید) انجام می‌شود، اندارترکتومی کاروتید نامیده می‌شود.

مشاوره با متخصصان
قلب و عروق
دکترِتو

درمان‌های خانگی و گیاهی آترواسکلروزیس

تصور می‌شود که برخی از غذاها و مکمل‌های گیاهی می‌توانند به کاهش سطح کلسترول بالا و فشار خون بالا یعنی دو عامل خطر اصلی برای ابتلا به تصلب شرایین، کمک کنند. با تایید دکتر قلب خود، ممکن است این مکمل‌ها و محصولات در مدیریت این مشکل به شما کمک کنند:

 • آلفا لینولنیک اسید (نوعی اسید چرب)
 • جو
 • پوسته پسیلیوم
 • کلسیم
 • کاکائو
 • روغن ماهی
 • سیر
 • چای سبز
 • سبوس جو (موجود در بلغور جو دوسر و جو کامل).

قبل از استفاده از هر درمان گیاهی، خانگی و طب سنتی برای درمان آترواسکلروز خود با متخصص قلب در دکترتو صحبت کنید. برخی از مکمل‌ها می‌توانند با داروها تداخل داشته باشند و عوارض جانبی مضری ایجاد کنند.

همچنین می‌توانید تکنیک‌های تمدد اعصاب مانند یوگا یا تنفس عمیق را برای کمک به آرامش و کاهش سطح استرس خود تمرین کنید. این اقدامات می‌تواند به طور موقت فشار خون شما را کاهش دهد و خطر ابتلا به تصلب شرایین را کاهش دهد.

درمان گیاهی آترواسکلروز
داروهای گیاهی می‌توانند به شما در مدیریت تصلب شرایین کمک کنند.

تصلب شرایین چه عوارضی برای سلامتی دارد؟

عوارض آترواسکلروز بستگی به این دارد که کدام شریان مسدود شده باشد. مثلا:

۱. بیماری عروق کرونر

هنگامی که آترواسکلروز شریان‌های نزدیک به قلب شما را باریک می‌کند، ممکن است به بیماری عروق کرونر (CAD) یا گرفتگی رگ قلب مبتلا شوید که می‌تواند باعث درد قفسه سینه (آنژین)، حمله قلبی یا نارسایی قلبی شود.

۲. بیما‌ری شریان کاروتید

هنگامی که آترواسکلروزیس شریان‌های نزدیک به مغز را باریک می‌کند، ممکن است به بیماری شریان کاروتید مبتلا شوید که می تواند باعث حمله ایسکمیک گذرا (TIA) یا سکته شود.

۳. بیماری شریان محیطی

هنگامی که آترواسکلروز شریان‌های بازو یا پاهای شما را باریک می‌کند، ممکن است دچار مشکلات گردش خون در بازوها و پاهای خود شوید که بیماری شریان محیطی یا نارسایی شریانی نامیده می‌شود. این بیماری می‌تواند شما را نسبت به گرما و سرما کمتر حساس کند و خطر سوختگی یا سرمازدگی را افزایش دهد. در موارد نادر، گردش خون ضعیف در بازوها یا پاها می‌تواند باعث مرگ بافت (گانگرن) شود.

۴. آنوریسم

آترواسکلروز همچنین می‌تواند باعث آنوریسم شود، یک عارضه جدی که می‌تواند در هر نقطه از بدن شما رخ دهد. آنوریسم برآمدگی در دیواره شریان شما است. اکثر افراد مبتلا به آنوریسم هیچ علامتی ندارند اما درد و ضربان علائم این بیماری به شمار می‌آیند. اگر آنوریسم بترکد، ممکن است با خونریزی داخلی خطرناکی مواجه شوید. چنانچه یک لخته خون در آنوریسم جدا شود، ممکن است یک شریان را در نقطه‌ای دور مسدود کند.

۵. بیماری مزمن کلیوی

آترواسکلروز می‌تواند باعث باریک شدن شریان‌های منتهی به کلیه‌ها شود و از رسیدن خون اکسیژن‌دار به آنها جلوگیری کند. با گذشت زمان، این اتفاق می‌تواند بر عملکرد کلیه شما تاثیر بگذارد و از خروج مواد زائد از بدن شما جلوگیری کند.

عوارض ابتلا به آترواسکلروز
آترواسکلروز می‌تواند عوارض جدی برای سلامت داشته باشد، عوارضی مانند سکته قلبی و حتی مرگ.

راهی برای پیشگیری از آترواسکلروز وجود دارد؟

شما می توانید با کاهش عوامل خطر از تصلب شرایین پیشگیری کرده یا آن را به تاخیر بیندازید. این شامل اتخاذ یک سبک زندگی سالم است. ‌یک رژیم غذایی سالم، کاهش وزن، فعالیت بدنی و عدم استعمال دخانیات می‌تواند به کاهش خطر ابتلا به تصلب شرایین کمک کند. یک رژیم غذایی سالم شامل میوه‌ها، سبزیجات، غلات کامل، گوشت بدون چربی، مرغ بدون پوست، غذاهای دریایی و لبنیات بدون چربی یا کم چرب است. یک رژیم غذایی سالم همچنین سدیم، قندها و غلات تصفیه شده و چربی‌های جامد را محدود می‌کند.

اگر به دلیل سابقه خانوادگی یا کلسترول بالا در معرض خطر آترواسکلروز هستید، مهم است که داروها را طبق دستور دکتر قلب خود مصرف کنید.

بیشتر بخوانید: ۱۰ گام موثر برای پیشگیری از بیماری قلبی

 چه زمانی در رابطه با تصلب شرایین به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر فکر می‌کنید که تصلب شرایین دارید، با یک متخصص قلب و عروق صحبت کنید. همچنین به علائم اولیه جریان خون ناکافی مانند درد قفسه سینه (آنژین)، درد پا یا بی حسی نیز توجه کنید.

تشخیص و درمان به موقع می‌تواند از بدتر شدن آترواسکلروز جلوگیری کرده و از حمله قلبی، سکته مغزی یا سایر اورژانس‌های پزشکی جلوگیری کند.

برای تشخیص زودهنگام، شما می‌توانید از طریق دکترتو با بهترین متخصص قلب و عروق ارتباط تلفنی برقرار کنید و از شرایط سلامتی خود آگاه شوید. همچنین در صورت وجود مشکل می‌توانید از بخش نوبت مطب، وقت ملاقات حضوری دریافت نمایید.

مراجعه به دکتر قلب برای آترواسکلروز
اگر عوامل خطر آترواسکلروز را دارید، بهتر است همین الان از دکتر قلب در دکترتو نوبت بگیرید.

سؤالات متداول شما

تصلب شرایین یکی از شایع‌ترین انواع مشکلات قلبی است که ممکن است در هر فردی رخ دهد. از این رو سؤالات زیادی در رابطه با این مشکل مطرح می‌شود. در ادامه این سؤالات را بررسی خواهیم کرد. اگر سؤالی دارید که در اینجا پاسخی برای آن پیدا نکرده‌اید، لطفا سؤال خود را در انتهای این صفحه برای ما کامنت کنید تا کارشناسان ما در اولین فرصت به آن پاسخ دهند.

آترواسکلروز همان تصلب شرایین است؟

در واقع آترواسکلروز نوعی تصلب شرایین به شمار می‌آید. اما در مجموع، شرایط دیگری به جز آترواسکلروز نیز می‌توانند جزو تصلب شرایین به شمار آیند. گاهی اوقات این دو اصطلاح به جای یکدیگر استفاده می‌شوند، اما شرایط کمی متفاوت را نشان می‌دهند.

آیا آترواسکلروز باعث سکته قلبی می‌شود؟

در صورتی که تصلب شرایین در شریان‌های منتهی به قلب به وجود آید و منجر به لخته خون در این نواحی شود، ممکن است باعث سکته قلبی شود.

تفاوت ترومبوز وریدی با آترواسکلروز یا تصلب شرایین چیست؟

آترواسکلروز و ترومبوز دو اصطلاح هستند که به دلیل عدم آگاهی در مورد علت اصلی آنها اغلب در پزشکی به جای هم استفاده می‌شوند. تفاوت اصلی بین آترواسکلروز و ترومبوز این است که  آترواسکلروز با رسوب مواد چربی بر روی دیواره‌های داخلی شریان‌ها مشخص می‌شود در حالی که ترومبوز انعقاد یا لخته شدن موضعی خون در بخشی از سیستم گردش خون است.

تشخیص سریع تصلب شرایین چیست؟

از آنجایی که تمام مشکلات قلبی در ابتدا بی علامت هستند، تشخیص آنها بدون عود کردن کار سختی است. به همین دلیل شما باید به طور مداوم چکاپ بررسی ریسک فاکتورهای قلبی را انجام دهید تا از وجود آترواسکلروز آگاه شوید.

آترواسکلروز آمبولی سرخرگی است؟

تصلب شرایین بیماری است که می‌تواند هر نوع شریانی را تحت تاثیر خود قرار دهد و در این بین تفاوتی میان سرخرگ و سیاهرگ وجود ندارد.

کلسترول بالا باعث آترواسکلروز می‌شود؟

اگر کلسترول شما بیش از حد بالا باشد، روی دیواره رگ‌های شما جمع می‌شود. با گذشت زمان، این تجمع به عنوان آترواسکلروز شناخته می‌شود . این وضعیت باعث تنگ شدن شریان‌ها و کاهش جریان خون ورودی به قلب می‌شود.

درد قفسه سینه چه زمانی نشانه تصلب شرایین است؟

اگر درد قفسه سینه شما بعد از هر بار ورزش یا فعالیت شروع شود و با اندکی استراحت از بین برود، ممکن است نشان دهنده آترواسکلروز باشد. این درد قفسه سینه، اغلب اوقات شبیه به سفتی در ناحیه سینه توصیف می‌شود.

درد تصلب شرایین چگونه است؟

تصلب شرایین، دردی مبهم و مشابه با سنگینی قفسه سینه دارد. همچنین اگر شریان‌های منتهی به پاها توسط آترواسکلروزیس مسدود شده باشد، ممکن است بعد از کمی راه رفتن احساس درد و خستگی در پاهای خود داشته باشید.

آترواسکلروزیس همان آترواسکلروز است؟

بله. این دو اصطلاح هر دو مفهوم یکسانی دارند و اغلب اوقات به جای یکدیگر استفاده می‌شوند.

فشارخون بالا باعث آترواسکلروز می‌شود؟

فشار بیش از حد و آسیب ناشی از فشار خون بالا باعث می‌شود، عروق کرونر قلب به آرامی از پلاک، تجمع چربی، کلسترول و سایر مواد، باریک شود. این روند آهسته آترواسکلروز نامیده می‌شود.

مشاوره با متخصصان
قلب و عروق
دکترِتو

نتیجه گیری و راهنمای مراجعه به پزشک

آترواسکلروز بیماری است که در اثر تجمع پلاک در دیواره داخلی شریا‌ن‌ها ایجاد می‌شود. فشار خون بالا، کلسترول بالا، دیابت و سایر شرایط می‌توانند خطر ابتلا به این بیماری را افزایش دهند. مهم است که هر سال یک چکاپ برای تشخیص و مدیریت هرگونه شرایط مرتبط انجام دهید. انتخاب شیوه زندگی سالم، داروها و روش‌های جراحی می‌توانند از عوارض آترواسکلروز جلوگیری کنند.

اگر تصلب شرایین دارید، به یاد داشته باشید که تنها نیستید. این بیماری یکی از شایع‌ترین مشکلات قلبی در جامعه جهانی است. به جای داشتن استرس و ترس، از یک متخصص قلب و عروق کمک بخواهید تا شما را در مدیریت این بیماری راهنمایی کند.

در دکترتو شما به راحتی می‌توانید با متخصص قلب و عروق به صورت تلفنی و آنلاین مشورت کنید و همچنین برای دریافت نوبت ویزیت حضوری اقدام کنید.

دکترتو مراقب سلامتی شماست!

https://www.healthline.com/health/atherosclerosis#risk-factors
https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/atherosclerosis
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/arteriosclerosis-atherosclerosis/symptoms-causes/syc-20350569
https://www.webmd.com/heart-disease/what-is-atherosclerosis
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/16753-atherosclerosis-arterial-disease
https://www.atherosclerosis-journal.com/
https://en.wikipedia.org/wiki/Atherosclerosis

برچسب‌ها:
این مقاله پزشکی را با دیگران به اشتراک بگذارید:
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin
Share on facebook
Share on pinterest
Share on email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکترتو از بین بیش از ۱۲۰۰۰ دکتر و متخصص دکترِتو پیدا کن

دکترِتو را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

کانال تلگرام

صفحه اینستاگرام