آنژیوگرافی روشی برای مشاهده رگ های خونی توسط متخصص قلب
موضوعات پزشکی مرتبط: آزمایش

آنژیوگرافی روشی برای مشاهده رگ های خونی توسط متخصص قلب

| تاریخ انتشار: 25 آذر 1400
| آخرین به‌روزرسانی: 6 مهر 1401
| تعداد نظرات:بدون نظر
آنژيوگرافی یک فرایند تشخیصی و درمانی است که انواع مختلفی دارد. آنژیوگرافی ممکن است عوارضی هم داشته‌باشد که معمولا خطرناک نیستند.
angiography-procedure

آنچه در این مقاله می‌خوانید

آنژیوگرافی روشی است که از کنتراست اشعه ایکس برای مشاهده رگ‌های خونی در بدن شما استفاده می‌کند. رگ‌های خونی به وضوح در عکس‌برداری معمولی با اشعه ایکس نشان داده نمی‌شوند، بنابراین ابتدا باید یک رنگ مخصوص به خون شما تزریق شود. این کار، رگ‌های خونی شما را برجسته می‌کند و به دکتر قلب اجازه می‌دهد تا هر گونه مشکلی را ببیند.

 آنژیوگرافی کرونری یک عکس اشعه ایکس از شریان‌های قلب است و میزان و شدت هر بیماری قلبی را نشان می‌دهد و می‌تواند به پزشک کمک می‌کند تا بفهمد قلب شما چقدر خوب کار می‌کند.

با این اطلاعات، شما و دکترتان می‌توانید درباره گزینه‌های درمانی خود صحبت کنید. این‌ها ممکن است شامل آنژیوپلاستی یا استنت، جراحی پیوند بای پس یا دارو‌درمانی باشد. برای دریافت نوبت دکتر قلب می‌توانید از دکترتو کمک بگیرید. برای اینکار وارد سایت نوبت‌دهی آنلاین دکترتو شوید و تخصص قلب و عروق را در شهر مورد نظر خود وارد کنید.

مشاوره با متخصصان
قلب و عروق
دکترِتو

تاریخچه آنژیوگرافی چیست؟

این تکنیک برای اولین بار در سال ۱۹۲۷ توسط پزشک و متخصص مغز و اعصاب پرتغالی Egas Moniz در دانشگاه لیسبون توسعه پیدا کرد. هدف ایگاز مانیس انجام آنژیوگرافی مغزی با اشعه ایکس متضاد به‌منظور تشخیص انواع بیماری‌های عصبی مانند تومورها، بیماری شریان‌ها و ناهنجاری‌های شریانی وریدی بود. از‌این‌رو مونیز به‌عنوان پیشگام در این زمینه شناخته می‌شود.

او اولین آنژیوگرافی مغزی را در سال ۱۹۲۷ در لیسبون انجام داد. در واقع، بسیاری از تکنیک های آنژیوگرافی فعلی توسط پرتغالی‌ها در دانشگاه لیسبون توسعه داده شده‌اند. به‌عنوان مثال در سال ۱۹۳۲ لوپو دِ کاروالیواولین آنژیوگرافی ریه را از‌طریق سوراخ وریدی عضو فوقانی انجام داد. همچنین اولین کاووگرام در سال ۱۹۴۸ توسط سوزا پریرا اجرا شد.

تکنیک دسترسی رادیال برای آنژیوگرافی در سال ۱۹۵۳ ارائه شد، هنگامی‌که ادواردو پریرا، برای اولین بار شریان رادیال را برای انجام آنژیوگرافی کرونری کانول کرد. با معرفی تکنیک سلدینگر در سال ۱۹۵۳، این روش به‌طور قابل‌توجهی ایمن‌تر شد، زیرا نیازی به دستگاه‌های تیز مقدماتی برای قرار‌گرفتن در لومن عروقی نبود.

آنژیوگرافی به انگلیسی چیست؟

Angiography عبارت انگلیسی آنژیوگرافی است که به معنی انجام تصویربرداری ایکس ری از رگ‌های بدن است. آنژیو به معنی عروق است و گرافی هم به معنی تصویربرداری. پس با آنژیوگرافی می‌توان تصویر عروق را داشته‌باشیم.

آنژیوگرافی انواع مختلفی دارد
با انواع مختلف آنژیوگرافی می‌توان در تشخیص و درمان بیماری‌های قلبی و عروقی بهتر عمل کرد.

انواع آنژیوگرافی چیست؟

بسته به اینکه کدام قسمت از بدن مورد بررسی قرار می‌گیرد، انواع مختلفی از آنژیوگرافی وجود دارد.

انواع متداول آنژیوگرافی عبارت‌اند از:

 • آنژیوگرافی عروق کرونر: برای بررسی قلب و عروق خونی مجاور جهت تشخیص بیماری قلبی و عروقی.
 • آنژیوگرافی مغزی: برای بررسی عروق خونی داخل و اطراف مغز.
 • آنژیوگرافی ریه: برای بررسی رگ‌های خونی تامین کننده ریه‌ها.
 • آنژیوگرافی کلیه: برای بررسی رگ‌های خونی تامین کننده کلیه‌ها.

۱. سی تی آنژیوگرافی

گاهی اوقات ممکن است در آنژیوگرافی به‌جای اشعه ایکس از سی‌تی‌اسکن یا MRI استفاده شود. به این موارد سی تی آنژیوگرافی یا آنژیوگرافی ام آر آی می‌گویند. در این روش هم هدف تصویربرداری از عروق خونی است، زیرا بافت‌های نرم از جمله عروق خونی در اکثر روش‌های تصوربرداری به‌خوبی نشان داده نمی‌شوند.

۲. آنژیوگرافی قلب (عروق کرونر)، آنژیوگرافی قلب از طریق دست

یکی از رایج‌ترین آنژیوگرافی‌هایی که انجام می‌شود، مشاهده عروق کرونری قلب است. آنژیوگرافی قلب جزء روش‌های اصلی تشخیص بیماری قلبی است. در این روش از یک لوله بلند، نازک و منعطف به نام کاتتر برای تزریق ماده‌ی کنتراست اشعه ایکس در ناحیه موردنظر استفاده می‌شود. کاتتر از یک شریان در ساعد وارد می‌شود و نوک آن از طریق سیستم شریانی به داخل شریان کرونر اصلی پیش می‌رود. تصاویر اشعه ایکس حاصل امکان اندازه‌گیری دهانه‌های شریان را فراهم می‌کند. وجود یا عدم وجود گرفتگی رگ قلب یا آتروم در دیواره رگ‌ها را نمی توان به‌وضوح تعیین کرد.

در آنژیوگرافی عروق کرونر می‌توان تنگی عروق کرونر یا تنگ شدن رگ خونی را بررسی کرد. درجه تنگی را می‌توان با مقایسه مقطع عرضی بخش‌های باریک‌شده‌ی رگ خونی با بخش‌های وسیع‌تر رگ مجاور تعیین کرد.

۳. آنژیوگرافی فلورسین

آنژیوگرافی فلورسین یک روش تصویربرداری است که در آن از یک رنگ فلورسنت استفاده می‌شود. این رنگ رگ‌های خونی پشت چشم را برجسته می‌کند تا بتوان از آن‌ها عکس گرفت. این آزمایش اغلب برای مدیریت اختلالات چشمی استفاده می‌شود.

در این ویدئو دکتر غلامحسین فاتحی، متخصص قلب و عروق و فوق تخصص بالون آنژیوپلاستی به شما خواهند گفت که آنژیوگرافی از دست بهتر است یا پا؟

۴. آنژیوگرافی OCT

توموگرافی انسجام نوری (OCT) یک فناوری تصویربرداری است که از نور مادون قرمز برای تصویربرداری از چشم، به‌ویژه برای مشاهده ریزساختار‌های پشت سطح شبکیه استفاده می‌شود. آنژیوگرافی OCT چشمی (OCTA) روشی است که از فناوری OCT برای ارزیابی سلامت عروق شبکیه استفاده می‌کند.

۵. میکروآنژیوگرافی

از میکروآنژیوگرافی معمولا برای تصویربرداری عروق خونی ریز استفاده می‌شود.

میکروآنژوگرافی از انواع آنژیوگرافی است
یکی از انواع آنژیوگرافی میکروآنژیوگرافی است که برای دیدن عروق ریز بدن کاربرد دارد.

۶. آنژیوگرافی عصبی عروقی

یکی دیگر از روش‌های رایج آنژیوگرافی، آنژیوگرافی سابستراکشن دیجیتال عصبی – عروقی به منظور تصویربرداری از جریان شریانی و وریدی به مغز است.

۷. آنژیوگرافی محیطی

آنژیوگرافی همچنین برای بررسی عروق باریک در بیماران مبتلا به لنگی یا گرفتگی پا و بیماران مبتلا به تنگی مجرای کلیه (که معمولاً باعث فشار خون بالا می‌شود) استفاده می‌شود. از این روش همچنین می‌توان برای یافتن و ترمیم آسیب‌های سکته مغزی استفاده کرد. تست آنژیوگرافی محیطی معمولا از طریق شریان فمورال انجام می‌شود، اما می‌تواند از طریق شریان بازویی یا زیر بغل هم انجام شود. هر تنگی یا گرفتگی رگ ممکن است با استفاده از آنژیوپلاستی با بالون، استنت‌گذاری یا آترکتومی درمان شود.

۸. آنژیوگرافی مغزی

آنژیوگرافی مغزی تصاویری تولید می‌کند که می‌تواند به پزشک کمک کند تا انسداد یا سایر ناهنجاری‌ها را در رگ‌های خونی سر و گردن شما پیدا کند. هرگونه انسداد یا ناهنجاری در رگ‌های مغزی می‌تواند منجر به سکته مغزی یا خونریزی در مغز شود.

مدت زمان آنژیوگرافی ۳۰ دقیقه است
انجام آنژیوگرافی معمولا بین ۳۰ دقیقه تا یک ساعت طول می‌کشد.

چرا از آنژیوگرافی استفاده می شود؟

آنژیوگرافی برای بررسی سلامت رگ‌های خونی و جریان خون در آن‌ها استفاده می‌شود. از این روش می‌توان برای تشخیص یا بررسی مشکلات عروق خونی استفاده کرد، مشکلاتی از قبیل:

 • آترواسکلروز: گرفتگی عروق خونی یا باریک شدن شریان‌ها، که می‌تواند شما در معرض خطر سکته مغزی یا حمله قلبی قرار دهد.
 • نارسایی شریانی: کاهش خونرسانی به عضلات پا
 • آنوریسم مغزی: وجود یک برآمدگی در یک رگ خونی در مغز شما
 • آنژین: درد قفسه سینه ناشی از کاهش جریان خون در عضلات قلب
 • لخته شدن خون یا آمبولی ریه: انسداد در شریان‌های تأمین‌کننده خون ریه‌ها
 • انسداد در خون‌رسانی به کلیه‌ها.

همچنین ممکن است از آنژیوگرافی در برنامه‌ریزی درمان برای برخی از این مشکلات و بیماری‌ها استفاده کرد.

مشاوره با متخصصان
قلب و عروق
دکترِتو

چگونه برای آنژیوگرافی آماده شویم؟

قبل از انجام آنژیوگرافی ممکن است از شما خواسته شود تا توسط پزشک معاینه شوید تا برخی مسائل بررسی شود، از جمله:

 • سابقه پزشکی شما، به خصوص آلرژی.
 • داروهای مصرفی، پزشک دستورات لازم در مورد مصرف داروها را به شما خواهد داد.
 • انجام آزمایشاتی برای بررسی سلامت عمومی شما، از جمله معاینه فیزیکی و آزمایش خون.
 • صحبت در مورد آنژیوگرافی، از جمله اینکه آنژیوگرافی چگونه انجام می‌شود، چه خطراتی دارد، چه کاری باید قبل از آزمایش انجام دهید و اینکه آیا تمایل دارید در روز آنژیوگرافی آرام‌بخش مصرف کنید یا نه.

اگر تصمیم به مصرف آرام‌بخش داشته باشید، از شما خواسته می‌شود تا چند ساعت قبل از آزمایش غذا نخورید. همچنین باید ترتیبی دهید که شخصی شما را از بیمارستان به خانه برساند زیرا نمی‌توانید خودتان را به خانه برسانید.

مراحل آنژیوگرافی: در آنژیوگرافی چه اتفاقی می افتد؟

آنژیوگرافی در بخش رادیولوژی بیمارستان انجام می‌شود. مراحل انجام آنژیوگرافی عبارت‌اند از:

 • معمولاً بیدار خواهید بود، اما ممکن است داروی آرام‌بخش برای شما تجویز شده باشد.
 • شما روی میز اشعه ایکس دراز می‌کشید و یک برش (برش) کوچک روی یک شریان ایجاد می‌شود (معمولاً در نزدیکی کشاله ران یا مچ دست). معمولا برای انجام این برش از بی‌حس‌کننده موضعی استفاده می‌شود.
 • یک لوله انعطاف پذیر بسیار نازک (کاتتر) وارد شریان می‌شود.
 • کاتتر به دقت به ناحیه‌ای که نیاز به بررسی دارد، فرستاده می‌شود (مانند قلب).
 • یک رنگ (محیط کنتراست) به کاتتر تزریق می‌شود.
 • این رنگ باعث می‌شود که جریان خون در داخل رگ‌های خونی با اشعه ایکس قابل مشاهده باشد و هر ناحیه باریک یا مسدود‌شده در رگ خونی را نشان می‌دهد. رنگ بعداً از طریق کلیه‌ها و ادرار از بدن شما دفع می‌شود.
 • هنگامی که رنگ در رگ‌های خونی شما جریان می‌یابد، تعدادی تصویر اشعه ایکس گرفته می‌شود.

این آزمایش می‌تواند بین ۳۰ دقیقه تا ۲ ساعت طول بکشد. معمولاً چند ساعت بعد از آنژیوگرافی می‌توانید به خانه بروید.

بعد از انجام آنژيوگرافی باید استراحت کرد.
یکی از مهم‌ترین مواردی که باید بعد از انجام فرایند آنژیوگرافی در نظر داشته‌باشید، استراحت است.

بعد از آنژیوگرافی چه اتفاقی می افتد؟

پس از انجام آزمایش شما را به بخش ریکاوری می‌برند، جایی‌که از شما خواسته می‌شود چند ساعت بی‌حرکت دراز بکشید تا از خونریزی ناشی از بریدگی کنترل شود. معمولا می‌توانید در همان روز به خانه بروید، اگرچه گاهی اوقات ممکن است لازم باشد یک شب در بیمارستان بمانید.

ممکن است قبل از رفتن به خانه نتایج آزمایش را به شما اطلاع دهند. با این حال، تصاویر اشعه ایکس اغلب نیاز به بررسی دقیق دارد و نتایج برای چند هفته بعد آماده می‌شود.

مراقبت بعد از آنژیوگرافی قلب چیست؟

در دوران نقاهت در منزل:

 • بقیه روز را استراحت کنید: اگر مشکلی دارید، بهتر است کسی حداقل ۲۴ ساعت با شما بماند.
 • به محض اینکه احساس آمادگی کردید می‌توانید بخورید و بنوشید: رنگ کنتراست از طریق ادرار دفع می‌شود؛ بنابراین نوشیدن آب زیاد می‌تواند به دفع سریع‌تر آن کمک کند.
 • معمولاً می‌توانید روز بعد به بیشتر فعالیت‌های عادی بازگردید، اگرچه ممکن است لازم باشد برای چند روز از بلند کردن اجسام سنگین و ورزش‌های شدید خودداری کنید.
 • احتمالاً حداقل برای چند روز کمی کبودی و درد خواهید داشت.

عوارض بعد از آنژیوگرافی قلب و دیگر بخشها

مانند تمام روش‌های پزشکی، انجام آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هم خطرات و هم فوایدی دارد. در مورد خطرات و فواید این روش و نگرانی‌هایتان با پزشکتان صحبت کنید. تیم پزشکی شما می‌تواند اطلاعات بیشتری در مورد شرایط فردی و سطح خطر به شما بدهد.

۱. عوارض جزئی آنژیوگرافی

عوارض جزئی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • خونریزی زیر پوست در محل زخم: این مشکل پس از چند روز برطرف می‌شود، اما اگر نگران هستید می‌توانید با پزشک خود تماس بگیرید.
 • کبودی: کبودی حاصل از ورود کاتتر برای چند هفته باقی می‌ماند.
 • آلرژی به رنگ کنتراست که باعث بروز علائمی مانند بثورات پوستی می‌شود: قبل از انجام آنژیوگرافی باید در مورد هرگونه حساسیت و آلرژی با پزشک خود صحبت کنید.
 • عفونت که ممکن است در محل بریدگی ایجاد شود. این عفونت باعث قرمزی، داغی، متورم‌شدن و دردناک‌شدن ناحیه می‌شود. برای درمان این عفونت ممکن است نیاز به درمان آنتی‌بیوتیکی داشته باشد.

۲. عوارض جدی‌ آنژیوگرافی

عوارض جدی‌تر آنژیوگرافی معمول نیستند، اما ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • آسیب به شریان بازو یا کشاله ران از کاتتر، که احتمالاً بر خون رسانی به اندام تأثیر می‌گذارد.
 • یک واکنش آلرژیک جدی به رنگ (آنافیلاکسی) که باعث سرگیجه، مشکلات تنفسی یا از دست دادن هوشیاری می‌شود.
 • حمله قلبی
 • سکته مغزی
 • آسیب به کلیه‌ها ناشی از رنگ کنتراست
 • آسیب بافتی ناشی از تابش اشعه ایکس در صورت طولانی شدن عمل
 • خونریزی شدید
 • مرگ.

این عوارض جدی بسیار نادر هستند. به عنوان مثال، تخمین زده می‌شود که ۱ نفر از هر ۱۰۰۰ نفر پس از انجام آنژیوگرافی دچار سکته مغزی می‌شوند که باعث بی‌حسی یا ضعف دائمی (فلج) می‌شود.

آنژيوگرافی عوارض خطرناک هم دارد
عوارض جدی آنژیوگرافی خیلی کم برای افراد پیش می‌آیند.

۳. عوارض آنژیوگرافی از دست

رسیدن به عروق قلب و تصویربرداری از آنها از طریق دست ممکن است. در آنژیوگرافی کرونر یا آنژیوگرافی قلب، تصاویر عروق قلب از طریق وارد کردن یک کتتر از طریق ساعد، انجام می‌شود.

کتتر که یک لوله‌ی باریک و نازک است از طریق شریانی در ساعد وارد کرونر اصلی قلب می‌شود و با وارد کردن ماده‌ی کنتراست مخصوص اشعه‌ی ایکس، می‌توان تصاویر مناسبی از عروق قلبی گرفت. این کار ممکن است که عوارضی هم به دنبال داشته‌باشد. در ادامه به برخی از عوارض ناشی از آنژیوگرافی از طریق دست می‌پردازیم. با ما همراه باشید؛

 • همانطور که گفته‌شد، برای اینکه بتوان توسط اشعه ایکس از عروق کرونر قلبی تصویربرداری کرد، لازم است که ماده‌ی حاجب وارد بدن شود. این ماده‌ی رنگی مخصوص ممکن است که به کلیه آسیب‌هایی وارد کند. البته که آسیبی که به کلیه وارد می‌شود در موارد زیادی موقتی است و بعد از مدتی برطرف می‌شود.
 • گاهی ممکن است که در اثر وارد شدن کتتر به داخل کرونر، فرد به سکته‌ی قلبی و یا حمله‌ی قلبی دچار شود. این حالت بسیار خطرناک است و ممکن است که در موارد نادر بروز کند.
 • از آنجایی که کتتر از داخل عروق عبور می‌کند و عروق دیواره‌ی بسیار نازکی دارند، ممکن است آسیب ببیند. در صورت آسیب دیدن دیواره‌ی عروق و ایجاد پارگی در آنها، فرد به خونریزی داخل مبتلا می‌شود که می‌تواند به شکل‌های مختلفی بروز کند. گاهی ممکن است برای ترمیم این عروق نیاز به جراحی باشد. در مواردی که آسیب شدید است به جراحی‌های ترمیمی عروق نیاز پیدا می‌شود.
 • در مواردی ممکن است که فرد به ماده‌ی رنگی واکنش شدید حساسیتی نشان دهد و به شوک آنافیکلاکسی دچار شود. این واکنش می‌تواند بسیار خطرناک باشد و حتی ایجاد مرگ کند. علائم شوک آنافیلاکسی می‌تواند شامل سرگیجه، سبک شدن سر، تنگی نفس و از دست دادن هوشیاری باشد.

علت درد دست بعد از آنژیوگرافی چیست؟

از آنجایی که از طریق مچ و ساعد کتتر آنژیوگرافی را وارد بدن می‌کنند و از عروق تصویربرداری می‌کنند، ممکن است که مچ دست شما بعد از اتمام فرایند، درد داشته‌باشد.

توجه داشته‌باشید که بیشتر افراد تا یک یا دو روز بعد از انجام آنژیوگرافی درد دارند و بعد از آن معمولا درد با لمس احساس می‌شود و افزایش پیدا می‌کند. البته که کبودی و زخم تا یک یا دو هفته بعد از انجام فرایند ممکن است پابرجا باشد. اگر مشکلات دست بیشتر از یک یا دو هفته طول بکشد و درد به جای کاهش افزایش پیدا کند، احتمال عفونت و ایجاد مشکلات دیگر وجود دارد. بنابراین باید با دکتر مشورت کنید. البته که می‌توانید با استفاده از موارد زیر به کاهش درد دست خود کمک کنید؛

 • می‌توانید با کمک یک آیس پک یا کمپرس سرد و قرار دادن آن بر روی محل درد زخم، احساس بهتری پیدا کنید. هر چند ساعت یکبار می‌توان این آیس پک را بر روی محل زخم به مدت ۱۰ تا ۲۰ دقیقه قرار داد.
 • اگر آیس پک ندارید می‌توانید به سادگی آن را درست کنید. یک حوله یا چند گاز را بر روی زخم خود بگذارید و سپس یخ را بر روی آن قرار دهید.
آنژیوگرافی ممکن است باعث درد دست شود.
برخی از افراد بعد از انجام آنژیوگرافی دست درد می‌گیرند و این به علت انجام آنژیوگرافی از طریق دست است.

۵. احتمال مرگ در آنژیوگرافی وجود دارد؟

آنژیوگرافی فرایند چندان خطرناکی نیست و احتمال عوارض خطرناک برای افراد بسیار کم است. در موارد بسیار کم (۰.۰۲٪) ممکن است که مرگ بعد از انجام آنژیوگرافی رخ دهد. عوامل بسیاری در مرگ بر اثر آنژیوگرافی نقش دارند که شامل موارد زیر هستند؛

 • افرادی که سن زیادی دارند، نسبت به سایر افرادی که آنژیوگرافی انجام می‌دهند، احتمال عوارض خطرناک دارند. البته که بسیاری از افراد مسن هستند که بدون هیچ مشکلی آنژیوگرافی را پشت سر می‌گذارند و عارضه‌ی خطرناکی هم برای آنها ایجاد نمی‌شود.
 • اگر عروق کرونر با زخم‌های بزرگ باقی بمانند، ممکن است که خطرات جدی را برای فرد ایجاد کنند.
 • اگر فرد استنوز آئورت بکند، احتمال مرگ او وجود دارد.
 • یکی از مواردی که ممکن است باعث مرگ در اثر آنژیوگرافی شود، سکته است.

احتمال مرگ در اثر آنژیوگرافی بسیار کم است. از هر ۱۰۰۰۰ نفر ۲ نفر به مرگ در حین آنژیوگرافی دچار می‌شوند.

مشاوره با متخصصان
قلب و عروق
دکترِتو

چه عواملی احتمال بروز عوارض را بیشتر می کند؟

احتمال بروز عوارض بر اساس موارد زیر بیشتر است:

 • سن شما: هر چه سن شما بیشتر باشد، خطر شما بیشتر است.
 • اگر این روش برنامه ریزی شده یا درمان اورژانسی است: درمان اورژانسی همیشه خطرناک‌تر است زیرا زمان کمتری برای برنامه ریزی وجود دارد و بیمار برای شروع آن خوب نیست.
 • اگر بیماری کلیوی دارید: رنگ مورد استفاده در طی آنژیوپلاستی گاهی اوقات می‌تواند باعث آسیب بیشتر به کلیه‌های شما شود.
 • در صورتی که یک یا چند شریان کرونر مسدود شده دارید.
 • اگر سابقه بیماری قلبی جدی دارید.

اگر تصاویر آنژیوگرافی شما یک تنگی یا انسداد را نشان می‌دهد که می‌تواند فوراً درمان شود، متخصص قلب شما ممکن است تصمیم بگیرد که از آنژیوپلاستی (به عنوان بخشی از همان روش) استفاده کند.

چه زمانی باید به دکتر قلب مراجعه کرد؟

اگر علائم زیر را دارید برای مشاوره با پزشک عمومی یا بیمارستان تماس بگیرید.

 • بریدگی شروع به خونریزی می‌کند و پس از اعمال فشار برای چند دقیقه متوقف نمی‌شود.
 • درد شدیدی دارید که با مسکن تسکین نمی‌یابد.
 • پوست شما قرمز، متورم و داغ می‌شود.
 • ساق یا بازویی که در آن برش ایجاد شده به نظر می‌رسد احساس متفاوتی نسبت به ساق یا بازوی دیگر شما دارد: برای مثال، رنگ پریده به نظر می‌رسد یا احساس سردی می‌کند.
 • یک توده سفت که در لمس دردناک است در نزدیکی محل برش ایجاد می‌شود.
چه زمانی به دکتر قلب مراجعه کنیم؟
برای آنژیوگرافی باید به دکتر قلب مراجعه کرد.

سؤالات متداول شما

در ادامه، طبق روال همیشه، به برخی از سؤالات شما جواب می‌دهیم.

تفاوت آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی چیست؟

آنژیوگرافی ثبت و آنالیز پزشکی یک رگ خونی است که به درستی کار نمی‌کند. آنژیوپلاستی فرآیند باز کردن انسداد یک رگ خونی یا شریان مسدود است. آنژیوگرافی با دستگاه اشعه ایکس تخصصی و ید انجام می شود و آنژیوپلاستی با کاتتر بالون انجام می‌شود.

آنژیوگرافی چقدر طول می کشد؟

آزمایش معمولا نیم ساعت طول بکشد، اما گاهی اوقات ممکن است بیشتر نیز طول بکشد. در طول عمل، توسط یک مانیتور قلب که ضربان و ریتم قلب شما را ثبت می‌کند، تحت نظر خواهید بود. اگر هر زمانی احساس ناخوشی کردید ، باید به یکی از کارکنان بیمارستان اطلاع دهید.
اگر در طول آنژیوگرافی از استنت (آنژیوپلاستی) استفاده کنید، مدت زمان بیشتری طول خواهد کشید.

چه زمانی می توانم بعد از آنژیوگرافی به خانه بروم؟

ممکن است لازم باشد چند ساعت یا یک شب بعد از عمل در بیمارستان بمانید. ممکن است از شما خواسته شود که مایعات بنوشید تا از کم آبی بدن جلوگیری کنید و رنگ را از کلیه‌های خود پاک کنید.
قبل از رفتن به خانه، یک پرستار به شما آموزش می‌دهد که چگونه محل خونریزی را بررسی کنید و توضیح می‌دهد که اگر این اتفاق افتاد چه کاری انجام دهید. اگر محل استفاده از کشاله ران بود، ممکن است از شما خواسته شود برای جلوگیری از خونریزی از بلند کردن اجسام سنگین و زور زدن به مدت یک هفته اجتناب کنید.

هزینه آنژیوگرافی قلب چقدر است؟

هزینه آنژیوگرافی قلب به این بستگی دارد که عمل در کدام بیمارستان یا مرکز آنژیوگرافی ایران انجام شود و بیمار تحت پوشش چه بیمه درمانی باشد. همچنین در خیلی از مواقع ممکن است آنژیوگرافی همزمان با یک عمل دیگر همچون آنژیوپلاستی و بالن زدن قلب صورت پذیرد که این موارد هم بر روی قیمت آنژیوگرافی تأثیرگذار است.
بنابراین با در نظر داشتن اینکه بیمار تحت پوشش چه بیمه‌ای (سلامت، تامین اجتماعی و نیروهای مسلح) می‌باشد، بیمه تکمیلی دارد یا نه؟ فقط آنژیوگرافی انجام می‌گردد یا به همراه آنژیوپلاستی؟ استنت دارویی استفاده می‌گردد یا استنت غیردارویی؟ همچنین بیمار در کدام بیمارستان تحت نظر پزشک و تحت درمان است، هزینه آنژیوگرافی متفاوت می‌باشد.

اسکن هسته ای قلب بهتر است یا آنژیوگرافی؟

احتمالا از خود می‌پرسید که کدام یک بهتر است؟ اسکن هسته‌ای قلب یا آنژیوگرافی؟ جالب است بدانید که هر دو این تصویربرداری‌ها به پزشک کمک می‌کند که در زمان مشکلات و بیماری‌های قلبی و عروقی تصمیم بهتری بگیرد و به درستی تشخیص بدهد. اسکن هسته‌ای قلب به دکتر کمک می‌کند که تصویری از خون‌رسانی به عضله قلب داشته‌باشد. پس رگ پشت قلب در صورتی‌که انسداد داشته‌باشد می‌تواند در این تصویربرداری مشخص شود.
اما آنژیوگرافی رگ‌های خونرسان به قلب را نشان می‌دهد و در صورت وجود مشکل در آنها به دکتر اطلاع می‌دهد. هر گونه ناهنجاری در عروق قلب می‌تواند در آنژیوگرافی مشخص شود.

سیتی آنژیوگرافی قلب چیست؟

سی تی آنژیوگرافی قلب به دکتر قلب تصویری از آناتومی رگ‌های قلب می‌دهد و دکتر می‌تواند یک نقشه از این عروق داشته‌باشد. حال می‌توان گفت که کجای این عروق با مشکل مواجه شده‌است و چرا! برای انجام آنژیوگرافی قلبی به این روش از دستگاه سی تی اسکن استفاده می‌شود. در این روش ماده رنگی به داخل رگ‌ها وارد می‌شود و با دستگاه تصویربرداری اشعه ایکس، نقشه و آناتومی رگ‌های قلب در دسترس دکتر قرار می‌گیرد.

کبودی پا بعد از آنژیوگرافی طبیعی است؟

گاهی کتتریزاسیون و آنژیوگرافی از ران و یا ساق پا انجام می‌شود و به همین دلیل نیاز است که این ناحیه برش داده‌شود. توجه داشته‌باشید که گاهی ممکن است که در اثر عبور کتتر از داخل عروق، به دیواره‌ی آنها آسیب زده شود و پاره شوند. در این حالت معمولا کبودی در مراحلی که آسیب چندان جدی نبوده‌است وارد می‌شود. اما اگر آسیب جدی باشد باید جراحی برای ترمیم و از بین بردن آسیب انجام شود.

مشاوره با متخصصان
قلب و عروق
دکترِتو

راهنمای مراجعه به دکتر قلب

متاسفانه به‌خاطر سبک زندگی ناسالم، تغذیه نامناسب و ورزش نکردن، گرفتگی عروق تبدیل به بیماری شایعی در دنیای امروزه شده است. برای اینکه بتوانیم گرفتگی‌های عروق قلبی و دیگر عروق بدن را بررسی کنیم نیاز به تست‌هایی داریم که این گرفتگی یا تنگی رگ را به ما نشان دهد. رگ‌های بدن در بسیاری از روش‌های تصویربرداری چندان واضح نیستند. از این رو می‌توان از روشی به آنژیوگرافی استفاده کرد. در آنژیوگرافی یک رنگ به داخل رگ‌ها تزریق می‌شود و سپس تصویربرداری از رگ‌های خونی انجام می‌شود.

از این روش می‌توان برای بررسی رگ‌های مهم بدن استفاده کرد. آنژیوگرافی توسط متخصص قلب و عروق انجام می‌شود. برای پیدا کردن متخصص قلب و عروق خوب برای انجام آنژیوگرافی بهتر است سری به وب‌سایت دکترتو بزنید. در دکترتو علاوه بر پیدا کردن بهترین متخصص قلب، می‌توانید از پزشک مورد نظرتان به‌صورت اینترنتی نوبت بگیرید یا از خدمات مشاوره آنلاین و تلفنی استفاده کنید.

دکترتو مراقب سلامتی شماست!

www.nhs.uk/conditions/angiography
heartfoundation.org.nz/your-heart/heart-tests/coronary-angiography
en.wikipedia.org/wiki/Angiography
به این مقاله رای دهید
برچسب‌ها:
این مقاله پزشکی را با دیگران به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تخصص‌های مرتبط

برای نوبت‌گیری از دکتر متخصص قلب کلیک کنید

دکترِتو را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

کانال تلگرام

صفحه اینستاگرام