پارگی تاندون چیست و چگونه درمان می شود؟

آنچه در این مقاله می‌خوانید

پارگی تاندون یک آسیب جدی است که نیاز به درمان مناسب دارد. ترمیم پارگی تاندون زمان بر است و صبر زیادی لازم دارد، بخصوص اگر پارگی در سن بالاتر اتفاق افتاده باشد، روند ترمیم طولانی‌تر خواهد شد. استراحت کافی، استفاده از باند زانو، کمپرس یخ، بالا نگه داشتن ناحیه آسیب دیده، تمرینات تقویتی و تغذیه مناسب از جمله مراقبت‌هایی هستند که می‌توانند در بهبود پارگی تاندون کمک کنند.

approved-by-doctors

تأیید‌‌‌‌‌‌‌ شده توسط پزشکان متخصص دکترتو

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش آگاهی شماست. قبل از هرگونه اقدام، جهت درمان از پزشکان دکترتو مشاوره بگیرید.

زمان مطالعه : 8 دقیقه
عکس پارگی تاندون این گونه است.

تاندون ها بافت طنابی شکل نرمی هستند که عضلات را به استخوان وصل می‌کنند. زمانی که عضلات منقبض می‌شوند، تاندون ها استخوان‌ها را کشیده و باعث حرکت مفاصل می‌شوند. پارگی تاندون به پارگی‌های ریز در بافت داخل و اطراف تاندون ها گفته می‌شود که در اثر تانوانی عضلات در جذب شوک، ضربه، فشار، بار و یا نیرو ایجاد می‌شود. پارگی تاندون ممکن است در هر قسمت از بدن که تاندونی استخوان را به عضلات وصل کرده اتفاق می‌افتد. در ادامه این مطلب از دکترتو شما را با پارگی تاندون، علائم و علل پارگی تاندون بیشتر آشنا می‌کنیم. اما اگر احساس کشیدگی خاصی دارید بهتر است در این باره با پزشک ارتوپد مشورت کنید. شما می‌توانید علاوه بر تعیین وقت حضوری از دکترتو به صورت آنلاین نیز با بهترین پزشکان در ارتباط باشید.

پارگی تاندون چیست؟

تاندون، بافت فیبری است که عضلات را به استخوان‌ها وصل می‌کند. نیروی وارد شده به تاندون ها ممکن است ۵ برابر بیشتر از وزن بدن باشد. در موارد نادر مانند تزریق استروئید به تاندون، بیماری‌های خاص و گروه خونی O ممکن است باعث پارگی تاندون شوند. پارگی تاندون ممکن است در هر قسمتی از بدن که تاندونی وجود دارد اتفاق بیفتد مانند زانو، مچ پا، شانه، آرنج، باسن، و انگشت شست. هرچند پارگی تاندون ممکن است ناگهانی اتفاق بیفتد، اما معمولا در اثر پارگی‌های کوچک تاندونی ظاهر شده که به مرور زمان در اثر استفاده بیش از حد یا وزن اضافه ایجاد شدند.

محل تاندونعلائمتوضیحاتدرمان
تاندون آشیلدرد ناگهانی و شدید در پشت مچ پا، تورم، مشکل در راه رفتن روی پنجه پاشایع‌ترین نوع پارگی تاندون، بیشتر در افراد مسن و ورزشکاران دیده می‌شود.آتل یا گچ گرفتن، فیزیوتراپی، در برخی موارد جراحی
تاندون شانه (چرخاننده بازو)درد در ناحیه شانه، ضعف در بالا بردن بازو، محدودیت حرکت شانهدرد، بی‌حسی و سوزن سوزن شدن در دست و انگشتان، ضعف در گرفتن اشیاءاستراحت، داروهای ضدالتهاب، فیزیوتراپی، در برخی موارد تزریق کورتیکوستروئید یا جراحی
تاندون آرنج (تنیس البو)درد در قسمت بیرونی آرنج، ضعف در گرفتن اشیاء، درد در هنگام انجام حرکات خاص آرنجبیشتر در افراد میانسال که حرکات مکرر آرنج انجام می‌دهند دیده می‌شود.استراحت، آتل، داروهای ضدالتهاب، فیزیوتراپی، در برخی موارد تزریق کورتیکوستروئید یا جراحی
تاندون زانو (زانو درد دونده)درد در زیر زانو، تورم، مشکل در خم‌کردن و صاف‌کردن زانوبیشتر در دونده‌ها و افرادی که فعالیت‌های ورزشی با پرش زیاد انجام می‌دهند دیده می‌شود.استراحت، یخ، داروهای ضدالتهاب، فیزیوتراپی، در برخی موارد تزریق کورتیکوستروئید یا جراحی
تاندون مچ دست (سندرم تونل کارپال)درد، بی‌حسی و سوزن سوزن شدن در دست و انگشتان، ضعف در گرفتن اشیاءبیشتر در افرادی که حرکات مکرر مچ دست انجام می‌دهند دیده می‌شود.آتل، داروهای ضدالتهاب، فیزیوتراپی، در برخی موارد تزریق کورتیکوستروئید یا جراحی
جدول انواع پارگی تاندون

علائم پارگی تاندون

زمانی که تاندون‌ها آسیب می‌بینند، حرکت به شدت سخت و محدود می‌شود. علائم پارگی تاندون عبارتند از:

 • صدایی شبیه پرت شدن تشتک نوشابه در ناحیه آسیب دیده
 • درد شدید و طاقت فرسا
 • کبودی فوری
 • درد و ناراحتی که در اثر استفاده تاندون بدتر می‌شود.
 • صدای قرچ‌قرچ دادن در اثر استفاده از تاندون
 • ضعف ضدید
 • کاهش دامنه حرکتی
 • ناتوانی در تحمل وزن به‌خصوص در پارگی تاندون آشیل
 • تشدید درد و سفتی در شب یا اوایل صبح
 • التهاب همراه با حساسیت، قرمزی و احساس داغی و گرما
پارگی تاندون زانو چگونه است؟
توجه داشته باشید که پارگی تاندون زانو یک آسیب جدی است و نیاز به تشخیص و مداخله پزشکی دارد.

علائم پارگی تاندون مچ پا

پارگی تاندون مچ پا در اثر تروما ناگهانی مانند چرخیدن قوزک پا یا استفاده بیش از حد در بلند مدت اتفاق می‌افتد. حتی بعد از پاره شدن تاندون های پا باز هم فرد می‌تواند راه برود، اما حین راه رفتن درد زیادی محتمل می‌شود. درد در امتداد قسمت بیرونی مچ پا و احساس اینکه مچ پایتان در رفته است بعد از پارگی تاندون قوزک پا احساس می‌شوند.

متن انگلیسی:
When tendons become injured or torn, it can cause pain, swelling, weakness in the foot and ankle, and discomfort when standing, walking or playing sports
ترجمه متن:
زمانی که تاندون ها آسیب دیده یا پاره می‌شوند، می‌توانند باعث درد، تورم، ضعف در پا، مچ پا و ناراحتی در حالت ایستادن، راه رفتن یا ورزش شوند.

pennmedicine

علائم پارگی تاندون شانه

پارگی تاندون شانه می‌تواند از علل مختلفی نظیر ضربه، عملکرد بیش از حد تکراری، سن، ضعف عضلات و ترمیم ناقص تاندون ایجاد شود. درد شانه به صورت حاد و شدید همراه با فشار، تورم، قرمزی و التهاب در محل آسیب، محدودیت در حرکت شانه، کاهش قدرت در بلند کردن و حمل اشیا و کاهش عملکرد فیزیکی، صدا دادن شانه حین حرکت و بالا بردن شانه، و احساس ضعف و ناراحتی در شانه از علائم پارگی تاندون شانه هستند.

پارگی تاندون دست

گاهی علت دست درد ممکن است آسیب به تاندون باشد. در صورتی که تاندون های اکستنسور آسیب ببینند، قادر به صاف کردن انگشتان دست نخواهید بود. اگر تاندون های فلکسور آسیب دیده و پاره شوند، نمی‌توانید انگشت‌ها را خم کنید. آسیب و پارگی تاندون دست باعث ایجاد التهاب، ورم و درد در دست‌ها می‌شود.

پارگی تاندون زانو

علل مختلفی نظیر ضربه مستقیم، خم شدن زیاد زانو، فشار بیش از حد، حمله به زانو در وضعیت غیرطبیعی، ورزش‌های با ضربه‌ شدید، یا فعالیت‌های ورزشی با حرکات تند و ناگهانی می‌توانند باعث پارگی تاندون زانو شوند. زمانی که دچار پارگی تاندون می‌شوید، حس پارگی یا در رفتگی دارید. بعد از آن هم زانودرد شدید و ورم سراغ‌تان می‌آید تا جایی که دیگر قادر نیستید زانوها را صاف کنید. فرورفتگی در قسمت انتهای کشکک زانو دقیقا همان جایی که تاندون زانو پاره شده دیده می‌شود.

علائم پارگی تاندون انگشت دست

درد حاد و شدید در ناحیه آسیب دیده هنگام حرکت انگشت، فشار دادن روی آن یا حین استفاده از دست، تورم و ورم در ناحیه آسیب دیده همراه با قرمزی و محدودیت حرکت انگشت و ناتوانی در خم یا باز کردن انگشتان و گرفتن اشیا از علائم پارگی تاندون انگشت دست هستند.

علائم پارگی تاندون داری؟

همین حالا از متخصص مشاوره بگیر.

علت پارگی تاندون

عوامل مختلفی باعث پارگی تاندون در قسمت‌های مختلف بدن می‌شوند که در ادامه به شایع‌ترین علل پارگی تاندون می‌پردازیم:

 • ضربه مستقیم به تاندون در اثر حوادث ورزشی، تصادفات خودرو، سقوط
 • تنش و کشیدگی بیش از حد تاندون‌ها در اثر فعالیت‌های ورزشی یا حرکات تند و ناگهانی
 • شدت و ضربه‌های مکرر در ورزش‌هایی مانند فوتبال، بسکتبال، تنیس و والیبال
 • انجام حرکاتی که نیاز به کشیدگی و کشش قوی تاندون دارند.
 • با افزایش سن، تاندون‌ها تمایل به ضعف و آسیب پذیری بیشتر دارند و راحت‌تر پاره‌ می‌شوند.
 • برخی بیماری‌های التهابی مانند آرتریت روماتوئید، آتروز زانو و تاندونیت
 • استفاده طولانی مدت و یا فشار مکرر روی یک تاندون

راه های تشخیص پارگی تاندون

در صورت داشتن درد شدید و محدودیت در حرکت به پزشک متخصص مراجعه کنید. راه‌های تشخیص پارگی تاندون عبارتند از:

 • معاینه و ارزیابی بالینی
 • بررسی سوابق پزشکی و بررسی علایم، زمان بروز و عوامل مرتبط
 • معاینه فیزیکی ناحیه آسیب دیده و انجام حرکات مختلف جهت بررسی درد و محدودیت حرکتی در ناحیه آسیب دیده
 • رادیوگرافی
 • سونوگرافی
 • آندوسکوپی
 • ام‌آر‌ای

درمان پارگی تاندون

درمان پارگی تاندون به محل و شدت آسیب دیدگی و تشخیص پزشک برای انتخاب روش درمان بستگی دارد. متداول‌ترین روش‌های درمان پارگی تاندون عبارتند از:

 • مراقبت خانگی همراه با استراحت کافی
 • ۲۰ تا ۳۰ دقیقه کمپرس سرد
 • استفاده از بانداژ
 • داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی مانند ایبوپروفن
 • فیزیوتراپی و تمرینات تقویتی، تمرینات انعطاف‌پذیری و تمرینات بازسازی
 • لیزر درمانی و الکتروتراپی
 • جراحی در مواردی که پارگی تاندون شدید باشد.
برای پارگی تاندون چی خوبه؟
توجه داشته باشید که پارگی تاندون زانو یک آسیب جدی است و نیاز به تشخیص و مداخله پزشکی دارد. درمان خانگی فقط می‌تواند به عنوان تکمیل درمان‌های تخصصی و تحت نظر پزشک مورد استفاده قرار گیرد.

۱. مسکن برای پارگی تاندون

برای کنترل درد پارگی تاندون، می‌توانید با تشخیص پزشک، مسکن مصرف کنید. داروهایی مانند آسپرین، ناپروکسن سدیم، ایبوپروفن یا استامینوفن برای تسکین درد ناشی از التهاب تاندون تجویز می‌شوند. البته مصرف برخی مسکن‌ها باعث مشکلات گوارشی، اختلال کلیوی یا کبدی می‌شود. می‌توان از کرم و پمادهای حاوی مسکن روی پوست به صورت موضعی استفاده کرد. داروهای ضد درد افیونی و غیرمخدر و داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی، دو مسکن اصلی برای پارگی تاندون آشیل و التهاب آشیل هستند.

متن انگلیسی:
Rest the sore area. You may have to stop doing the activity that caused the tendon pain for a while. Take an over-the-counter pain medicine, such as acetaminophen (Tylenol), ibuprofen (Advil, Motrin), or naproxen (Aleve)
ترجمه متن:
به محل درد استراحت دهید. ممکن است مجبور شوید فعالیتی را که باعث درد تاندون شده است، برای مدتی متوقف کنید. از داروهای مسکن بدون نسخه مانند استامینوفن (تیلنول)، ایبوپروفن (ادویل، موترین) یا ناپروکسن (Aleve) استفاده کنید.

myhealth.alberta

۲. درمان پارگی تاندون شانه بدون جراحی

در صورتی که شدت آسیب دیدگی و پارگی تاندون شانه متوسط یا کم باشد، می‌توان بدون جراحی مشکل را با روش‌های زیر درمان کرد:

 • اجتناب از فعالیت‌هایی که منجر به تنش و فشار روی تاندون شانه می‌شوند.
 • کمپرس سرد روی منطقه آسیب دیده
 • فیزیوتراپی
 • بانداژهای کمکی
 • الکتروتراپی
 • لیزردرمانی
 • ماساژ
 • تزریق موضعی داروهای ضدالتهابی یا کورتیکواستروئیدها

۳. درمان پارگی تاندون شانه با لیزر

لیزر درمانی (یا تراپی لیزر) به عنوان یکی از روش‌های فیزیوتراپی برای درمان پارگی تاندون شانه استفاده می‌شود. در این روش، نور لیزر به منطقه مصدوم تاندون هدایت می‌شود تا بهبودی و تسکین درد را تسریع کند. اشعه لیزر به عنوان منبع انرژی سلول‌های بدن باعث فعال شدن فرآیند طبیعی بهبودی می‌شود. لیزر درمانی با افزایش تولید ماده کلاژن و استیمولاسیون باعث تسریع روند بهبودی می‌شود و علائم و درد ناشی از پارگی تاندون را کاهش می‌دهد.

۴. کتف بند برای پارگی تاندون شانه

کتف بند (Shoulder brace) یکی از روش‌های مکمل برای پارگی تاندون شانه است. کتف بند در طرح‌ها و انواع مختلفی در بازار وجود دارد تا فشار اضافی روی تاندون شانه را کاهش دهد. کتف بند با محدود کردن حرکت‌ شانه، به تاندون فرصت می‌دهد تا استراحت کند و فرآیند بهبودی تسریع شود.

۵. درمان پارگی تاندون زانو بدون جراحی

درمان پارگی تاندون زانو بدون جراحی به شدت و نوع آسیب دیدگی بستگی دارد. در صورتی که پارگی تاندون زانو شدید نباشد می‌توان با استراحت و محدود کردن فعالیت، درمان خانگی کمپرس سرد، فیزیوتراپی، تزریقات موضعی داروهای ضدالتهابی یا کورتیکواستروئیدها، استفاده از کتف‌بند، پارگی تاندون زانو را بدون جراحی درمان کرد.

دنبال درمان پارگی تاندون بدون جراحی هستی؟ برای درمان از متخصص نوبت بگیر.

۶. ورزش برای پارگی تاندون زانو

در صورتی که تاندون زانو پاره شده باشد، باید از ورزش‌های شدید و فعالیت‌هایی که فشار زیاد بر تاندون زانو وارد کرده، اجتناب کنید. تمرینات شدید و ورزش‌هایی که نیاز به پرش، تغییر سریع جهت و فشار زیاد بر زانو دارند، می‌توانند باعث تشدید آسیب و تاخیر در فرآیند بهبودی شوند. اگر می‌خواهید پس از پارگی تاندون زانو ورزش کنید، باید به راهنمایی پزشک و فیزیوتراپیست خود عمل کنید تا برنامه تمرینی مناسب بر اساس شرایط شما تهیه کنند. فیزیوتراپیست می‌تواند تمریناتی برای بهبود قدرت و انعطاف زانو و عضلات اطراف آن تعیین کند. همچنین، تمرینات کششی و تعادلی نیز می‌توانند بهبود را تسریع کنند.

فعالیت‌هایی مانند پیاده‌روی، شنا، دوچرخه‌سواری (با موافقت پزشکی) و تمرینات استحکام بدنی که تمرکز بیشتری بر رشد عضلات و استحکام زانو دارند، می‌توانند در فرآیند بهبودی مفید باشند.

۷. درمان خانگی پارگی تاندون

توجه داشته باشید که پارگی تاندون زانو یک آسیب جدی است و نیاز به تشخیص و مداخله پزشکی دارد. درمان خانگی فقط می‌تواند به عنوان تکمیل درمان‌های تخصصی و تحت نظر پزشک مورد استفاده قرار گیرد. در هر صورت، قبل از اجرای هر درمان خانگی، باید با پزشک مشورت کنید تا بررسی دقیقی از وضعیت شما صورت گیرد.

روش‌های درمان خانگی پارگی تاندون، شامل استراحت و پرهیز از فعالیت‌های جسمی شدید، کمپرس سرد، استفاده از باند کششی زانو و تغذیه مناسب می‌شوند. برای کاهش تورم و التهاب، می‌توانید زانو را در حالت بالا نگه دارید. این کار به رویه جریان خون و جذب مایعات در منطقه آسیب دیده کمک کند.

برای پارگی تاندون چی خوبه؟

برای پارگی تاندون این کارها توصیه می‌شوند:

 • پرهیز از فشار به ناحیه آسیب دیده
 • استفاده از اسپلینت یا بانداژ برای ثابت نگه داشتن تاندون
 • تمرینات تقویتی و انعطاف‌پذیری، تمرینات تعادل و کششی، ماساژ و درمان‌های الکتریکی مانند فیزیوتراپی
 • دارو و تزریق کورتیکواستروئیدها
 • تغذیه مناسب و مصرف میوه‌های حاوی ویتامین سی
عکس ام ار ای پارگی تاندون شانه چگونه است؟
پارگی تاندون شانه می‌تواند از علل مختلفی نظیر ضربه، عملکرد بیش از حد تکراری، سن، ضعف عضلات و ترمیم ناقص تاندون ایجاد شود.

مراقبت از پارگی تاندون در خانه

اگر تاندون شما پاره شده ولی نیازی به جراحی ندارید و در خانه در حال بهبودی هستید، مراقبت‌های زیر روند بهبودی را سرعت می‌بخشند:

 • استراحت کافی و اجتناب از فعالیت‌ و ورزش‌هایی که فشار زیادی بر تاندون وارد می‌کنند.
 • استفاده از باند زانو یا ساپورت زانو
 • کمپرس یخ
 • بالاتر نگه داشتن قسمت آسیب دیده
 • تغذیه سالم و متنوع

نتیجه‌گیری و راهنمای مراجعه به دکتر

پارگی تاندون یک آسیب جدی است که نیاز به درمان مناسب دارد. ترمیم پارگی تاندون زمان‌بر است و صبر زیادی لازم دارد، بخصوص اگر پارگی در سن بالاتر اتفاق افتاده باشد، روند ترمیم طولانی‌تر خواهد شد. استراحت کافی، استفاده از باند زانو، کمپرس یخ، بالا نگه داشتن ناحیه آسیب دیده، تمرینات تقویتی و تغذیه مناسب از جمله مراقبت‌هایی هستند که می‌توانند در بهبود پارگی تاندون کمک کنند.

یادآوری می‌کنیم که پارگی تاندون، آسیب جدی است که باید زیر نظر دکتر متخصص ارتوپد درمان شود. حضور پزشک متخصص برای تشخیص دقیق و درمان مناسب، اهمیت زیادی دارد. اما خدمات غیرحضوری دکترتو و ویزیت آنلاین دکتر ارتوپد به شما کمک می‌کنند تا به راحتی علائم اولیه خود را با پزشکتان بازگو نمایید.

دکترتو مراقب سلامتی شماست!

پرسش‌های متداول

پارگی تاندون شانه باعث ضعف عضلات شانه شده و عملکرد حرکتی شانه را تحت تاثیر قرار می‌دهد. شانه قابلیت حرکتی خود را از دست می‌دهد.

پارگی تاندون انگشت، قابلیت حرکت انگشت‌ها را از بین برده و خم شدن انگشت‌ها با درد شدید همراه می‌شود.

ترمیم پارگی تاندون مدت زمان زیادی طول می‌کشد. حدود ۳ هفته زمان لازم است تا تاندون به استخوان وصل شود و سه ماه هم لازم است تا پیوند آن به استخوان قوی شود. التیام کامل تاندون هم شش تا نه ماه زمان لازم دارد.

اگر درد شدید، همراه با کبودی فوری بعد از تصادف داشته باشید و قادر به عضو آسیب دیده نباشید، خطرناک و نشانه پارگی تاندون است.

مراقبت، استراحت و پرهیز از انجام فعالیت‌های شدید، سریع‌ترین راه درمان پارگی تاندون هستند.

طول درمان پارگی تاندون تا ۱۲ هفته طول می‌کشد.

مصرف منابع غنی پروتئین مانند گوشت قرمز، مرغ، ماهی، سویا، لوبیا، لبنیات، تخم مرغ و مغزها می‌تواند در تقویت و ترمیم تاندون‌ها مؤثر باشد.

دیه پاره شدن تاندون دست بسته به میزان پارگی و شدت خونریزی تعیین می‌شود. قیمت دیه پاره شدن تاندون، دو تا چهار درصد دیه کامل است و دیه پارگی تاندون دست هم براساس عمق پارگی و شدت خونریزی محاسبه می‌شود.

امتیاز شما به مقاله:
(5از5)
دسته بندی:
برچسب:
منبع:
از سال ۹۵ فعالیت خود را در حوزه تولید و مدیریت محتوا آغاز کرده‌ام و همیشه مشتاق روبرویی با موقعیت‌های جدید شغلی‌ هستم. آشنایی با دنیای متفاوت در حوزه‌های مختلف مانند پزشکی و سلامت نیز من را به دنبال کردن سبک زندگی سالم تشویق می‌کند. به همین دلیل همکاری‌ام با دکترتو شروع شد.
مطالب مرتبط

پاسخ دادن

نظرات درباره پارگی تاندون

 1. میلاد سرهنگیان گفت:

  پارگی تاندوم انگستهای پای چپ روی پا ۱۲۳۴پارگی انگشتای پا

  1. همیارِ دکترِتو گفت:

   میلاد عزیز
   سوالتان را کامل و واضح بپرسید
   در صورت پارگی تاندون ها نیاز به درمان اختصاصی و حتی جراحی دارید
   متخصص ارتوپدی