قرص و شربت برم هگزین برای چیست؟ + نحوه مصرف و عوارض مدالیت

آنچه در این مقاله می‌خوانید

برم هگزین یکی از داروهایی است که در درمان بیماری‌های تنفسی کاربرد دارد. این دارو برای درمان خلط زیاد در گلو مورد استفاده قرار می‌گیرد.

approved-by-doctors

تأیید‌‌‌‌‌‌‌ شده توسط پزشکان متخصص دکترتو

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش آگاهی شماست. قبل از هرگونه اقدام، جهت درمان از پزشکان دکترتو مشاوره بگیرید.

زمان مطالعه : 15 دقیقه
برم هگزین، داروی خنثی کننده بیماری تنفسی

برم هگزین با افزایش مقدار مخاط باعث ویسکوزیته یا کاهش ضخامت کلی خلط می‌شود. درنتیجه شما می‌توانید به راحتی مخاط را بشکنید و سرفه کنید. برم هگزین به‌صورت قرص برم هگزین، آمپول برم هگزین و سوسپانسیون خوراکی (یعنی شربت برم هگزین) قابل مصرف است. عوارض جانبی مرتبط با این دارو بسیار جدی است، بنابراین این دارو را بدون مشورت پزشک مصرف نکنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این دارو می‌توانید با پزشکان متخصص گوش و حلق و بینی، متخصص عفونی و فوق تخصص آسم و آلرژی به‌صورت آنلاین یا تلفنی در دکترتو مشورت کنید. همچنین می‌توانید اطلاعات دقیق‌تر این دارو را از طریق سرویس مشاوره دارویی دکترتو به دست آورید.

داروی برم هگزین چیست؟

برم هگزین به انگلیسی bromhexine یا مدالیت، یک داروی بدون نسخه است که برای درمان اختلالات تنفسی مرتبط با مخاط اضافی یا خلط غلیظ مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دارو به‌عنوان یک عامل موکولیتیک شناخته‌می‌شود. عوامل موکولیتیک داروهایی هستند که با تجزیه مخاط، سرفه کردن را راحت‌تر می‌کنند. به دلیل فراوانی شرکت‌های تولیدکننده، این دارو با نام‌های تجاری متفاوتی به بازار عرضه می‌شود:

 • مدالیت
 • برم هگزین ۶۰ میلی لیتر
 • بارکاسین
 • بی سولکس
 • بیسولون
 • برومنتول
 • شربت بلتیل برم هگزین ۶۰
 • بروفن تونل پلاس
 • برومکس
 • بروم‌هکسین
 • اکسیر برونکولیت
 • Cofdex
 • شربت بروم سیل
 • دیسولون
 • فلامینا
 • موکس
 • موکولین
 • پاکی راسول
 • Robitussin Chesty/Forte
 • Solvex
 • واسیکان
 • آمپول برم هگزین عضلانی
 • هواکش فورته (ترکیب برم هگزین و سالبوتامول)

داروی برم هگزین یا قرص خلط آور ریه به دو صورت شربت و قرص تجویز می‌شود. هر دوز قرص این دارو معادل ۸ میلی‌گرم است. شربت‌های برم هگزین در دو دوز ۰.۸ و ۱.۶ میلی‌گرم تولید می‌شوند.

۱. قرص برم هگزین بهتره یا شربتش؟

داروی برم هگزین به صورت قرص و مایع موجود است. قرص‌ها معمولاً سه بار در روز، بعد از غذا، همراه با مایعات فراوان مصرف می‌شوند. شربت را نیز می‌توان دو بار در روز یا چهار بار در روز مصرف کرد. تهوع، بثورات پوستی، استفراغ، اسهال و درد در قسمت فوقانی معده نیز از عوارض جانبی احتمالی برم هگزین هستند.

۲. مکانیسم عملکرد داروی برم هگزین به چه صورت است؟

مدالیت که با نام برم هگزین هیدروکلراید یا شربت بلتیل برم هگزین نیز شناخته‌می‌شود، به‌سرعت از طریق دستگاه گوارش جذب می‌شود و متابولیسم گسترده‌ای را در کبد به راه ‌می‌اندازد. این دارو بر مراحل تشکیل هورمون‌های موثر در تولید مخاط تاثیر می‌گذارد. برم هگزین ساختار فیبرهای موکوپلی ساکارید اسیدی را در خلط مختل می‌کند، درنتیجه خلط رقیق‌تر از قبل تولید می‌شود.

فراهمی زیستی خوراکی (مقدار جذب دارو از هر دوز مصرف) این دارو در حدود ۲۰ درصد است. حدود ۸۵ تا ۹۰ درصد از یک دوز این دارو عمدتا به صورت متابولیت از طریق ادرار دفع می‌شود. نیمه عمر نهایی این دارو در حدود ۱۲ ساعت تخمین زده‌می‌َشود.

۳. تفاوت برم هگزین و دیفن هیدرامین چیست؟

بنادریل (که نام دیگر آن دیفن هیدرامین است) برای درمان سرفه استفاده می‌شود. قرص دیفن هیدرامین همچنین علائم آلرژی نظیر آبریزش بینی، گرفتگی بینی، عطسه و آبریزش چشم را نیز برطرف می‌کند. از طرف دیگر برم هگزین دارویی است که به فرایند پاک‌سازی مخاط دستگاه تنفسی و رفع گرفتگی قفسه سینه کمک می‌کند.

اینفوگرافی داروی برم هگزین
برم هگزین ساختار فیبرهای موکوپلی ساکارید اسیدی را در خلط مختل می‌کند، درنتیجه خلط رقیق‌تر از قبل تولید می‌شود.

نحوه مصرف شربت برم هگزین و قرص برم هگزین چگونه است؟

روش مصرف قرص برم هگزین چیست؟ برم هگزین را می‌توان همراه با غذا یا بلافاصله بعد از غذا مصرف کرد. قبل از استفاده از شربت برم هگزین، بطری آن را به خوبی تکان دهید. اگر یک نوبت مصرف دارو را فراموش کردید، به محض یادآوری آن را مصرف کنید. با‌این‌حال، اگر نزدیک به زمان مصرف نوبت بعدی بودید، دوز فراموش‌شده را نادیده بگیرید و به برنامه دوز منظم خود ادامه‌دهید. نباید این دارو را در هر زمان مصرف‌کنید!

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این دارو، عوارض جانبی، نحوه مصرف و به‌خصوص اثربخشی آن در درمان کرونا می‌توانید با پزشکان متخصص گوش و حلق و بینی، متخصص عفونی و فوق تخصص آسم و آلرژی به‌صورت آنلاین یا تلفنی در دکترتو مشورت کنید. همچنین می‌توانید اطلاعات دقیق‌تر این دارو را از طریق سرویس مشاوره دارویی دکترتو به دست آورید.

۱. بهترین زمان مصرف قرص برم هگزین کی است؟ (قرص برم هگزین هر چند ساعت مصرف میشود؟)

اگر این دارو را بدون نسخه پزشک مصرف می‌کنید، بهتر است قرص برم هگزین را ۲ تا ۳ بار در روز بعد از غذابا مایعات فراوان مصرف کنید. بزرگسالان و کودکان بالای ۱۲ سال می‌توانند روزانه ۳ قرص برم هگزین مصرف نمایند. شربت آن نیز تا روزی ۴ بار می‌تواند مصرف شود.

۲. نحوه نگهداری مدالیت به چه صورت است؟

دارو عمدتا باید در دمای اتاق بین ۲۰ درجه سانتیگراد تا ۲۵ درجه سانتیگراد نگهداری شود. تماس مستقیم با گرما، هوا و نور ممکن است به داروهای شما آسیب برساند. قرار گرفتن در معرض دارو ممکن است اثرات مضری داشته‌باشد. دارو باید در جای امن و دور از دسترس کودکان نگهداری شود.

۳. مدالیت چه مدت در بدن باقی می ماند؟

حدود ۲۴ ساعت طول می‌کشد تا برم‌هگزین و متابولیت‌های آن به طور کامل از بدن شما دفع شوند. با‌این‌حال، بسته به نوع بدن و شرایط پزشکی شما، برم هگزین ممکن است کمی بیشتر یا کمتر در سیستم شما باقی بماند. برای افزایش متابولیسم و ​​دفع دارو هنگام مصرف مدالیت مایعات زیادی مصرف کنید.

۴. مرگ و اوردوز داروی برم هگزین

این دارو اگر به تنهایی مصرف شود نمی‌تواند باعث مرگ یا اوردوز شود. با‌این‌حال تحقیقات نشان می‌دهد، این دارو در مردان بالای ۶۰ سال که کمتر از یک ماه از دارو مصرف می‌کنند، باعث مرگ می‌شود. در این رابطه ۵۲۹ مورد مرگ و میر گزارش شده‌است.

قبل از مصرف دارو، به موارد زیر توجه کنید:

 • بیش از ۱۴ روز بدون تجویز پزشک از این دارو استفاده نکنید.
 • برم هگزین برای سرفه کودکان را می‌توان با غذا یا بلافاصله بعد از غذا مصرف کرد.
 • قبل از مصرف برم هگزین برای نوزادان، بطری آن را خوب تکان دهید.
 • اگر یک دوز را فراموش کردید، به‌محض این که به یاد آوردید آن را مصرف کنید. بااین‌حال، اگر نزدیک دوز بعدی هستید، دوز فراموش‌شده را نادیده بگیرید و فقط دوز بعدی را مصرف کنید. تحت هیچ شرایطی دو دوز دارو را در زمان‌های نزدیک به هم مصرف نکنید.

خواص شربت برم هگزین چیه؟

برای اطلاع دقیق، حتما مشاوره دارویی بگیر.

برم هگزین برای چه بیماری هایی مصرف می شود؟ (موارد مصرف قرص و شربت برم هگزین چیست؟)

یکی از موارد مشابه در سرماخوردگی و سایر بیماری‌های ویروسی یا باکتریایی، خشک شدن خلط و گلودرد است. اما دلیل خلط پشت گلو چیست؟ خلط زمانی تولید می‌شود که ریه‌های شما بر اثر یک بیماری آسیب دیده‌باشد. در‌واقع خلط بزاق معمولی که در گلوی‌تان وجود دارد نیست، بلکه مخاط غلیظی است که برای جلوگیری از ورود ذرات ریز و میکروب‌ها به وجود می‌آید.

گاهی ممکن است غلظت خلط به‌قدری زیاد باشد که شما آن را دائما در پشت گلوی خود احساس کنید که معمولا با نام خلط پشت حلق شناخته‌می‌شود. در برخی موارد خلط پشت حلق سرفه شما را همراه با درد و تنش می‌کند. این مشکل در بیماری های ریوی متفاوتی می‌تواند خود را نشان دهد. در ادامه بیماری‌هایی که با ترشح خلط همراه هستند و روش از بین بردن خلط پشت حلق را بررسی خواهیم‌کرد. شدت این بیماری‌ها با برم هگزین کاهش می‌یابد.

۱. برم هگزین برای علائم سرماخوردگی

قرص مدالیت برای چه بیماری است؟ زمانی‌که سرما می‌خورید، بینی و سینوس‌های شما در برابر عفونت باکتریایی آسیب‌پذیر‌تر می‌شوند. ویروس سرماخوردگی بدن را برای ترشح هیستامین تحریک می‌کند. هیستامین ماده شیمیایی است که غشای بینی شما را ملتهب می‌کند، در نتیجه مخاط زیادی در بدن شما تولید می‌شود. در این شرایط مخاط شما نسبت به گذشته ضخیم‌تر می‌شود تا عوامل بیماری‌زا نتوانند به سادگی وارد بدن شما شوند.

زمانی‌که غلظت خلط شما بیش از اندازه مورد نیاز، افزایش پیدا کند که ممکن است سرفه شما به حالت خشک دربیاید. در این شرایط شما باید از داروی برم هگزین برای کاهش این غلظت استفاده‌کنید.

متن انگلیسی:
Bromhexine is a drug that aids the body’s mucus-clearing processes in the respiratory tract. It is used to relieve chest congestion.
ترجمه فارسی:
مدالیت دارویی است که به فرآیند پاکسازی مخاط بدن در دستگاه تنفسی کمک می‌کند. این دارو برای رفع گرفتگی قفسه سینه نیز استفاده می‌شود.

به نقل از سایت medicoverhospitals

۲. برم هگزین و درمان آنفولانزا

از خواص درمانی قرص موکولین می‌توان به درمان بیماری آنفولانزا اشاره کرد. آنفولانزا یک بیماری عفونی است که توسط ویروس‌های آنفولانزا ایجاد می‌شود. علائم این بیماری از خفیف تا شدید متغیر است و اغلب شامل تب، آبریزش بینی، گلودرد، درد عضلانی، سردرد، سرفه، خستگی و خلط پشت حلق است.

این علائم از ۱ تا ۴ روز پس از قرار گرفتن در معرض ویروس (معمولا ۲ روز) شروع می‌شود و حدود ۲ تا ۸ روز ادامه می‌یابد. برم هگزین یک مهارکننده قوی سرین پروتئاز دو غشایی است که می‌تواند اثر ضد ویروسی در مواجهه با آنفلوانزا، از خود نشان دهد.

۳. موارد مصرف شربت برم هگزین برای علائم آسم

آسم بیماری است که در آن راه‌های هوایی شما باریک و متورم می‌شود و ممکن است مخاط اضافی در دستگاه تنفسی شما تولید شود. این بیماری می‌تواند نفس کشیدن را برای شما دشوار کند و باعث سرفه، خس‌خس سینه و تنگی نفس شود. طی یک تحقیقات بالینی، از برم هگزین برای درمان ۱۴ بیمار مبتلا به آسم شدید استفاده شده‌است. برم هگزین در درمان سرفه و آسم به شما کمک می‌کند و می‌تواند با  پیشگیری از آسم، علائم این بیماری را بهبود ببخشد.

شربت برم هگزین برای آسم
برم هگزین در درمان سرفه و آسم به شما کمک می‌کند و می‌تواند با  پیشگیری از آسم، علائم این بیماری را بهبود ببخشد.

۴. قرص موکولین برای تنگی نفس و کرونا

شیوع بین‌المللی کرونا در حال حاضر به یک مشکل بزرگ برای پزشکان و دانشمندان در سراسر جهان تبدیل شده‌است، به‌طوری که محققان همواره به دنبال پیدا کردن راهی برای درمان یا بهبود علائم انواع سویه‌های کرونا هستند. اگرچه اکثر بیماران مبتلا به کرونا در معرض تهدیدات حیاتی نیستند، اما بسیاری از افراد دچار نارسایی شدید تنفسی می‌شوند.

تب و لرز، بدن درد، سرفه‌ی خشک، خستگی، سردرد، گلودرد، از دست‌ دادن حس بویایی و اشتها، همگی از علائم کرونا  هستند. در بین همه این علائم داشتن سرفه خشک یکی از علائمی است که بیشتر بیماران آن را تجربه می‌کنند. سرفه خشک معمولا به دلیل افزایش غلظت خلط به‌وجود‌می‌آید.

تحقیقات نشان می‌دهد که داروی برم هگزین تاثیر بسزایی در بهبود سرفه خشک ناشی از کرونا، دارد. همانطور که اشاره کردیم، کرونا به طور جدی ریه را درگیر خود می کند، به‌طوری که بیشتر بیماران مبتلا به کووید-۱۹ نیاز به مراقبت‌های ویژه و استفاده از دستگاه‌های تنفسی مکانیکی دارند. تجویز زودهنگام مدالیت خوراکی، احتمال انتقال به ICU  و استفاده از دستگاه‌های تنفسی مکانیکی را به‌طور قابل‌توجهی کاهش می‌دهد. همچنین آمارها نشان‌می‌دهد استفاده از داروی برم هگزین در مراحل ابتدایی ابتلا به کرونا، درصد مرگ‌و‌میر را کاهش می‌دهد.

طی تحقیقاتی در تبریز مشخص شده‌است که برم هگزین، بستری شدن ناشی از کرونا را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. امیکرون سویه جدیدی از کرونا است که به‌سرعت در دستگاه تنفسی منتشر می‌شود و موجب افزایش غلظت خلط می‌شود. نشانه‌های امیکرون این است که نمی‌توانید به‌درستی تنفس کنید و یا اینکه به‌راحتی سرفه کنید. این دارو با افزایش مقدار مخاط باعث ویسکوزیته یا کاهش ضخامت کلی خلط می‌شود، درنتیجه شما می‌توانید به‌راحتی مخاط را بشکنید و سرفه کنید.

۵. شربت برم هگزین برای سوزش گلو و سرفه خشک (قرص برم هگزین برای گلو درد)

آیا مدالیت برای سرفه خشک مفید است؟ برخی از پزشکان مصرف شربت و همچنین قرص موکولین برم هگزین برای سوزش گلو را پیشنهاد می‌دهند. اما نکته‌ای که باید مدنظر داشته باشید این است که این دارو به‌تنهایی نمی‌تواند سوزش گلو را برطرف کند و بهتر است به همراه دیگر داروها مصرف شود.

ترکیب برم‌هگزین+ دکسترومتورفان +فنیل‌پروپانول‌آمین در درمان سرفه خشک که با سرماخوردگی یا آنفولانزا، آلرژی یا محرک‌های گلو مرتبط است استفاده می‌شود. این دارو می‌تواند سرفه شدید را سرکوب کند و به رفع احتقان کمک کند. همچنین می‌تواند گلودردی را که اغلب با سرفه خشک همراه است را تسکین دهد.

چه دارویی برای خلط گلو خوب است؟

اگر می‌خواهید بدانیدخلط گلو نشانه چیست باید گفت می‌تواند یکی از علائم عفونت‌هایی مانند آنفولانزا و سرماخوردگی باشد.اما برای درمان خلط گلو چه دارویی بخوریم؟ باید گفت در کنار شربت برم هگزین برای سوزش گلو ۲ دسته از داروها به نام اکسپکتورانت‌ها که به رقیق شدن خلط کمک می‌کنند و ضد احتقان‌های حاوی سودوافدرین (مانند سودافد) که می‌توانند مخاط را در قفسه سینه، بینی و گلو خشک کنند می‌توانند موثر باشند.

۶. شربت برم هگزین برای سینوزیت (شربت برم هگزین برای خلط پشت حلق)

هنوز باید روی اثرات شربت برم هگزین (قرص برای خلط سینه) در درمان سینوزیت تحقیقات بیشتری صورت بگیرد. بااین‌حال طبق تحقیقاتی که در حال حاضر انجام شده‌اند، استفاده از این دارو در درمان موارد خفیف سینوزیت موثر است. موکولیتیک‌ها، ترکیباتی شیمیایی هستند که می‌توانند به شل‌شدن و پاک‌سازی مخاط از مجاری بینی، سینوس‌ها و ریه‌ها کمک‌کنند.

همچنین این داروها پیوندهای شیمیایی را در مخاط حل می‌کنند، مخاط را رقیق‌تر می‌کنند و به تخلیه راحت‌تر آن کمک می‌کنند. به‌همین خاطر این دارو می‌تواند گزینه مناسبی برای درمان سینوزیت باشد‌.

شربت برم هگزین برای سینوزیت
استفاده از این دارو در درمان موارد خفیف سینوزیت موثر است.

۷. شربت و قرص برم هگزین برای درمان حساسیت

برم هگزین یک آنتی‌بیوتیک یا داروی انحصاری برای از بین بردن حساسیت نیست، بلکه یک عامل موکولیتیک است که مخاط را از طریق سرفه رقیق کرده و خارج می‌کند. زمانی که برم هگزین همراه با یک عامل ضد باکتری استفاده می‌شود، اثربخشی آنتی‌بیوتیک را چند برابر می‌کند.

۸. برم هگزین برای رفع گرفتگی صدا

این دارو برای کاهش ویسکوزیته مخاط و شفافیت موکوس، با ترشح بیش از حد موکوز، به درمان سرماخوردگی، آنفولانزا، عفونت‌های دستگاه تنفسی و گرفتگی صدا کمک می‌کند. از شربت برم هگزین به عنوان شربت گرفتگی صدا در بزرگسالان و کودکان یاد می‌شود.

۹. قرص موکولین برم هگزین برای چیست؟ (داروی مدالیت ۸ برای چی خوبه؟)

قرص برم هگزین ۸ برای چیست؟ داروی مدالیت ۸ برای شل‌شدن مخاط موجود در راه‌های تنفسی و تخلیه راحت‌تر آن استفاده می‌شود. قرص برم هگزین (Bromhexine) یک داروی ضدعفونی کننده است که برای درمان بیماری‌های زیر مورد استفاده قرار می‌گیرد:

 • بیماری‌های تنفسی مانند برونشیت
 • علائم آنفولانزا
 • التهاب حلق
 • عفونت‌های تنفسی بالا

قرص موکولین برم هگزین (Mucolin Bromhexine) نیز یک نوع داروی برم هگزین است که به عنوان داروی افزایش دهنده ترشح مخاط در درمان بیماری‌های تنفسی مانند:

 • برونشیت
 • آسم
 • بیماری‌های پلی‌کیستیک ریه

استفاده می‌شود.

همچنین قرص مدالیت ۸ (Medalit 8) نیز یک نوع قرص برم هگزین است که برای درمان بیماری‌های تنفسی زیر مورد استفاده قرار می‌گیرد:

 • برونشیت
 • علائم آنفولانزا
 • التهاب حلق
 • و سایر بیماری‌های تنفسی
قرص موکولین برم هگزین برای چیست؟
قرص برم هگزین (Bromhexine) یک داروی ضدعفونی کننده است.

۱۰. شربت و آمپول برم هگزین برای چیست؟ (شربت بلتیل برم هگزین)

برم‌هگزین برای پشتیبانی از مکانیسم‌های بدن برای پاک‌سازی مخاط از دستگاه تنفسی استفاده می‌شود. این شربت موثر، احتقان قفسه سینه را درمان می‌کند. برم‌هگزین به گروهی از داروها به نام موکولیتیک (داروهای خلط‌آور) تعلق دارند که با تجزیه یا رقیق کردن مخاط در بینی، نای و ریه‌ها عمل می‌کنند و در نتیجه دفع مخاط از طریق سرفه را آسان‌تر می‌کنند. این دارو برای درمان سرفه به شربت‌های سرفه اضافه می‌شود.

معمولا پزشکان برای درمان بیماری‌هایی نظیر برونشیت، مشکلات تنفسی و سینوزیت مصرف این دارو را توصیه می‌کنند. در شرایطی که بیمار به علت ترشح غیرطبیعی مخاط که ناشی از سرماخوردگی، عفونت‌های دستگاه تنفسی، آنفولانزا و  سایر موارد باشد نتواند آزادانه و به طور عمیق نفس بکشد، از شربت بلتیل برم هگزین استفاده می‌شود.

۱۱. شربت برم هگزین برای کودکان برای چیست؟

شربت برم هگزین برای چیه؟ گر چه این دارو اغلب برای بزرگسالان تجویز می‌شود اما می‌توان از آن برای کودکانی که به بیماری‌های ذکرشده مبتلا هستند نیز استفاده کرد. این شربت با باز کردن راه‌های تنفسی کودکان به آن‌ها کمک می‌کند که راحت و بدون مشکل نفس بکشند.

همچنین علائم تنفسی آن‌ها را در سریع‌ترین زمان ممکن برطرف می‌کند. شربت برم هگزین با طعم انبه یا طعم‌های دیگر نیز برای کودکان تولید شده‌اند. نکته مهم در خصوص مصرف این دارو برای کودکان این است که به‌هیچ‌عنوان بدون تجویز پزشک نباید آن را به کودک بدهید.

مقدار دوز مصرفی مدالیت برای کودکان و بزرگسالان
بزرگسالان و کودکان بالای ۱۲ سال می‌توانند روزانه ۳ قرص برم هگزین مصرف کنند.

۱۲. مقدار دوز مصرفی مدالیت برای کودکان و بزرگسالان

میزان مصرف شربت برم هگزین در بزرگسالان و کودکان طبق موارد زیر است:

 • بزرگسالان و کودکان بالای ۱۲ سال می‌توانند روزانه ۳ قرص برم هگزین مصرف کنند. توجه کنید که این دارو را باید در زمان‌های مقرر و با فاصله زمانی متناسب مصرف کنید.
 • کودکان ۶ تا ۱۲ سال می‌توانند نصف یک قرص برم هگزین را ۳ بار در روز مصرف کنند. یعنی در هر وعده باید نیمی از یک قرص برم هگزین کامل را میل نمایند.
 • این دارو برای کودکان کمتر از ۶ سال توصیه نمی‌شود.
 • این دارو بدون توصیه پزشک نباید بیشتر از ۱۴ روز مصرف شود.
مقدار شربت مدالیتروش مصرف
برم هگزین ۰.۸۱. کودکان و بزرگسالان می‌توانند هر ۸ ساعت ۸ تا ۱۶ میلی‌گرم از این دارو را مصرف کنند.
۲. کودکان ۶ تا ۱۱ سال باید در روز ۳ وعده ۸ میلی‌گرمی از این دارو استفاده کنند.
۳. این دارو برای خرسالان زیر ۶ سال توصیه نمی‌شود.
مدالیت ۱.۶ میلی‌گرم۱. بزرگسالان و کودکان بالای ۱۲ سال می‌توانند ۳ دوز روزانه از این دارو مصرف کنند. هر دوز باید بین ۸ تا ۱۶ میلی‌گرم باشد.
۲. کودکان ۶ تا ۱۱ سال می‌توانند ۳ دوز ۸ میلی‌گرمی از این دارو مصرف کنند، اما باید توجه داشته‌باشید که شربت ۱.۶ میلی‌گرم بسیار قوی‌تر از شربت ۰.۸ میلی‌گرم است.
برم هگزین ۸ میلی‌گرم۱. بزرگسالان و کودکان بالا ۱۲ سال می‌توانند ۳ دوز کامل از این دارو را به صورت روزانه مصرف کنند.
۲. کودکان ۶ تا ۱۱ سال می‌توانند در هر وعده نیمی از یک قرص کامل را مصرف کنند. همانند موارد قبلی برای اثربخشی دارو باید ۳ دوز در روز مصرف شود.
۳. برای خرسالان کوچکتر از ۶ سال، این دارو توصیه نمی‌شود.
مقدار مصرف شربت برم هگزین در بزرگسالان و کودکان

۱۳. شربت برم هگزین برای کودکان زیر دو سال خوب است؟

در حال حاضر FDA استفاده از برم‌هگزین را برای کودکان زیر ۲ سال توصیه نمی‌کند. مطالعات صورت‌گرفته نشان‌داده‌اند که مصرف برم‌هگزین برای کودکان زیر دو سال بیشتر از این که مفید باشد سبب بروز عوارض جانبی می‌شود. در حقیقت در سنین زیر دو سال، خطرات این دارو بیشتر از فواید آن هستند. برای بزرگسالان و کودکان بالای ۲ سال دارو را به این میزان مصرف کنید:

سندوز
بزرگسالان و کودکان ۱۲ سال به بالا۱۰mL شربت برم هگزین ۳ بار در روز
کودکان بین ۶-۱۲ سال۵mL شربت برم هگزین ۳ بار در روز
کودکان ۲-۵ سال۲mL شربت برم هگزین ۳ بار در روز
مقدار مصرف شربت برم هگزین در کودکان و نوزادان

عوارض قرص برم هگزین یا شربت آن چیست؟ (عوارض شربت برم هگزین برای کودکان و بزرگسالان)

برخی از عوارض جانبی رایج و عمده مدالیت عبارتند از:

 • تحریک گوش
 • بثورات پوستی آلرژیک
 • سرگیجه
 • سردرد
 • حالت تهوع از عوارض برم هگزین در کودکان
 • استفراغ
 • اسهال
 • مشکل در هنگام تنفس
 • عرق کردن
 • سردرد
 • عفونت دستگاه تنفسی
 • عفونت گلو

برم هگزین می‌تواند عوارض جانبی جدی را ایجاد کند و سلامتی شما را به خطر بیاندازد، بنابراین برای مصرف آن با یک پزشک مشورت کنید.

شربت برم هگزین برای سرفه خشک و مزمن خوبه؟

۱. عوارض شربت برم هگزین در شیردهی و بارداری

شواهدی از عوارض مصرف این دارو در دوران بارداری وجود ندارد، اما مصرف هر دارویی در سه ماهه اول بارداری باید با مراقبت بیشتری صورت بگیرد. انتظار می‌رود برم هگزین وارد شیر مادر شود و در دوران شیردهی باید از مصرف آن اجتناب کرد. همچنین ناراحتی‌های گاه به گاه گوارشی هم امکان دارد رخ دهد، اما این ناراحتی‌ها تقریباً خفیف هستند.

متن انگلیسی:
Bromhexine Hydrochloride 8mg Tablet helps to loosen thick mucus, making it easier to cough out.
ترجمه فارسی:
قرص بروم هگزین هیدروکلراید ۸ میلی‌گرمی به شل شدن مخاط غلیظ کمک می‌کند و سرفه را آسان‌تر می‌کند.

به نقل از سایت ۱mg

۲. آیا قرص برم هگزین (موکولین) خواب آور است؟

بله. خواب‌آلودگی جزو رایج‌ترین عوارض دارویی برم هگزین هم در نوع شربت و هم قرص آن است.

۳. شربت برم هگزین و فشار خون

برم هگزین باعث نارسایی و حمله قلبی نمی‌شود. با این حال، در مورد تداخل با داروهایی که برای فشار خون، دیابت، زخم معده و مشکلات کلیوی مصرف می‌کنید، برای جلوگیری از عوارض شربت برم هگزین برای بزرگسالان از قبل با پزشک خود مشورت کنید. مدالیت می‌تواند با سایر داروهای موکولیتیک که برای آلرژی و خارش پوست مصرف می‌شوند تداخل داشته باشد.

هشدارها و موارد منع مصرف داروی برم هگزین

داروی مدالیت باید با‌توجه‌به سابقه پزشکی مصرف شود. این دارو می‌تواند در کسانی که سابقه بیماری‌های گوارشی دارند، عوارض مخربی بر جای بگذارد:

 • نارسایی کبد: داروی برم‌ هگزین در بیماران با سابقه بیماری‌های کبدی باید با احتیاط مصرف شود. در موارد خاص، بسته به شرایط بالینی، نظارت دقیق بر تست‌های عملکرد کبد، تغییرات دوز و جایگزینی دارو با داروهای مناسب ممکن است مورد نیاز باشد.
 • زخم معده: بیشتر موکولیتیک‌ها روی سد مخاطی معده تاثیر می‌گذارند و ممکن است شرایط سلامتی جدی را در بیماران با سابقه زخم معده ایجاد کنند. بنابراین اگر سابقه بیماری زخم معده دارید، به هیچ عنوان بدون تشخیص پزشک این دارو را مصرف نکنید.
 • بارداری: تاثیر این دارو روی جنین در دوران بارداری ثابت نشده‌است و زنان زیادی از این دارو در دوران بارداری مصرف کرده‌اند. اما نباید از این دارو در ۳ ماه اول بارداری استفاده‌شود.
 • شیردهی: داروی برم‌ هگزین می‌تواند از طریق شیر مادر به نوزاد منتقل شود و عوارض جانبی شدیدی در کودک به‌وجود‌بیاورد. بنابراین نباید از این دارو در دوران شیردهی استفاده شود.
 • سالمندان: این دارو در افراد بالای ۶۰ سال می‌تواند موجب مرگ شود، به‌ویژه در مردان. بنابراین توصیه می‌شود اگر بالای ۶۰ سال دارید، بدون صلاحدید پزشک این دارو را مصرف نکنید.
 • کودکان: همانطور که اشاره کردیم، کودکان ۶ تا ۱۱ سال می‌توانند بدون مشکل خاصی از دوز‌های کمتر این دارو استفاده کنند. اما در کودکان کمتر از ۶ سال ممکن است تهدیدات سلامتی جدی ایجاد کند، بنابراین به‌هیچ‌عنوان از این دارو برای کودکان کمتر از ۶ سال خود استفاده‌نکنید.
قرص برم هگزین برای چیست؟

تداخل دارویی قرص برم هگزین با سایر داروها

مدالیت می‌تواند مقدار جذب آنتی‌بیوتیک‌ها را افزایش دهد، بنابراین اگر آنتی‌بیوتیک مصرف می‌کنید برای مصرف برم‌ هگزین یا جلوگیری از تداخلات برم هگزین با پزشک خود مشورت کنید. به‌طور‌کلی برم هگزین می‌تواند با داروهای زیر تداخل داشته‌باشد:

 • آلبوترول
 • آسپرین
 • آتورواستاتین
 • آگمنتین (آموکسی سیلین/کلاوولانات)
 • کلوپیدوگرل
 • کدئین
 • سولفات آهن
 • ایبوپروفن
 • لاکتولوز
 • لازیکس (فروزماید)
 • لیپیتور (آتورواستاتین)
 • متفورمین
 • پانتوپرازول
 • پاراستامول (استامینوفن)
 • پردنیزولون
 • پرگابالین
 • رامیپریل
 • اسپیریوا (تیوتروپیوم)
 • ترامادول
 • ونتولین (آلبوترول)

در صورت مصرف هر یک از داروهای بالا، برای مصرف مدالیت با پزشک خود مشورت کنید.

اطلاعات دارویی برم هگزین

در جدول زیر اطلاعات دارویی برم هگزین را به‌طور خلاصه آورده‌ایم.

اشکال داروییعوارض جانبیاختلال داروییاحتیاط لازم
آمپول موکولین ۴ میلی‌گرم/۲ میلی لیتر – قرص موکولین ۸ میلی‌گرمسردرد، سرگیجهفلوکستین (Fluoxetine)نباید از این دارو در صورت حساسیت به آن یا در صورت بیماری‌های جدی از جمله زخم معده و املاح ادراری استفاده‌کرد  
الگزیر موکولین ۴ میلی‌گرم/۵ میلی لیتر ۶۰ میلی لیتر – قرص مدالیت ۸ میلی‌گرمتهوع، استفراغکاربامازپین (Carbamazepine)  نباید به بیماران دارای اختلال کبدی و نارسایی کلیه تجویز شود
الگزیر برم هگزین خوارزمی ۴ میلی‌گرم/۵ میلی لیتر ۶۰ میلی لیتر – الگزیر برم هگزین رامین ۴ میلی‌گرم/۵ میلی لیتر ۶۰ میلی لیتردرد و التهاب در محل تزریق فنیتوئین (Phenytoin) 
الگزیر برم هگزین-عماد ۴ میلی‌گرم/۵ میلی لیتر ۶۰ میلی لیتر – الگزیر برم هگزین دی پی ۴ میلی‌گرم/۵ میلی لیترخشکی دهان و حلق سرترالین (Sertraline)   
الگزیر برم هگزین مینا ۴ میلی‌گرم/۵ میلی لیتر ۶۰ میلی لیتر – شربت بلتیل لیتو ۴ میلی‌گرم/۵ میلی لیتر ۱۲۰ میلی لیتردرد شکمی سیپروفلوکساسین (Ciprofloxacin) 
اطلاعات دارویی برم هگزین

۱. گایافنزین بهتره یا برم هگزین؟ (تفاوت برم هگزین و گایافنزین چیست؟)

هر دو داروی گایافنزین و برم هگزین مزایا و معایب خاص خود را دارند که بسته به نیاز و شرایط بیمار می‌توان از یکی از آن‌ها استفاده کرد. گایافنزین معمولاً برای درمان عفونت‌های باکتریایی مانند عفونت دندان و لثه، التهاب حلق و بیماری‌های ادراری استفاده می‌شود. این دارو به اثرگذاری سریع و کارآیی بالا معروف است.

برم هگزین نیز به دلیل خواص ضدعفونی کننده‌اش، به‌عنوان داروی مقابله‌کننده با عفونت‌های باکتریایی، مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دارو را می‌توان برای درمان التهاب لثه، عفونت دندان، و درد دندان و زخم‌های دهانی استفاده کرد.

۲. قیمت قرص و شربت برم هگزین ۱۴۰۳ چقدر است؟

هزینه شربت برم هگزین بسته به شرکت داروسازی تولیدکننده، حجم شربت و غیره متفاوت است. قیمت داروی تزریقی حدود ۱۴۵ هزار تومان است و در اکثر داروخانه‌ها به‌صورت بدون نیاز به نسخه در دسترس است. بااین‌حال توصیه می‌شود که برای مصرف این دارو حتما با یک پزشک مشورت کنید؛ زیرا عوارض جانبی ناشی از این دارو معمولا زیاد است.

تفاوت برم هگزین و گایافنزین چیست؟
این دارو را می‌توان برای درمان التهاب لثه، عفونت دندان، و درد دندان و زخم‌های دهانی استفاده کرد.

۳. برای تجویز برم هگزین به چه پزشکی مراجعه کنیم؟

داروی مدالیت برای درمان بیماری‌های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد و می‌تواند توسط پزشک‌های مختلفی تجویز شود.

 • دکتر گوش و حلق و بینی: متخصصان حلق و بینی پزشکانی هستند که مشکلات سلامتی در سر و گردن را مورد بررسی قرار می‌دهند. عفونت، مشکل در تعادل، آلرژی، سینوزیت و التهاب لوزه بیماری‌هایی هستند که توسط متخصص گوش، حلق و بینی مورد بررسی قرار می‌گیرند.
 • دکتر عفونی: بدن شما خانه یک میکروبیوم پر از باکتری، پاتوژن، قارچ و ویروس است. به‌طور معمول، این موارد هیچ آسیبی ایجاد نمی‌کنند. اما گاهی اوقات، میکروارگانیسم‌ها می‌توانند باعث بیماری شوند. اگر شما بر اثر یک عامل ویروسی دچار احتقان سینه شده‌باشید، برای تجویز برم هگزین باید به یک متخصص عفونی مراجعه‌کنید.
 • دکتر آسم و آلرژی: در برخی موارد ممکن است مشکلات تنفسی شما به دلیل آلرژی و یا آسم باشد. گرده، گرد و غبار و شوره حیوانات همگی مواردی هستند که می‌توانند دستگاه تنفسی شما را تحریک کنند و باعث ترشح خلط اضافی در بدن شما شوند.

اگر در تشخیص عامل بیماری‌تان سردرگم هستید، اصلا نگران نباشید! شما می‌توانید در دکترتو با بهترین متخصصان کشور به صورت تلفنی ارتباط برقرار کنید تا از روی علائم به علت بیماری خود پی ببرید و در صورت نیاز نسخه مورد نیاز خود را دریافت کنید.

نتیجه گیری و راهنمای مراجعه به دکتر

برم هگزین یک داروی خلط‌‌آور است که غلظت خلط شما را کاهش می‌دهد. برخی بیماری‌ها همچون سرماخوردگی، آنفولانزا و کرونا باعث افزایش غلظت خلط و درد در گلوی شما می‌شوند و ممکن است شما سرفه خشک را تجربه کنید. این دارو با کاهش غلظت خلط پشت حلق سرفه را برای شما آسان می‌کند.

این دارو با نام‌های رایجی همچون مدالیت و بیسولون شناخته می‌شود و تداخل دارویی زیادی با داروهای دیگر دارد. بنابراین نباید این دارو را سرخود مصرف کرد.از عوارض این دارو می‌توان به سرگیجه، اسهال و استفراغ اشاره کرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این دارو، عوارض جانبی، نحوه مصرف و به‌خصوص اثربخشی آن در درمان کرونا می‌توانید با دکتر آسم و آلرژی، دکتر عفونی یا دکتر گوش و حلق و بینی صحبت کنید. در سایت دکترتو امکان مشاوره با دکتر آسم و آلرژی آنلاین، دکتر عفونی آنلاین و دکتر گوش و حلق و بینی آنلاین برای شما قرار گرفته است. همچنین می‌توانید اطلاعات دقیق‌تر این دارو را از طریق سرویس مشاوره دارویی دکترتو به دست آورید.

دکترتو مراقب سلامتی شماست!

پرسش‌های متداول

برم هگزین یک موکولیتیک است که مخاط را رقیق و شل می‌کند و سرفه را راحت‌تر می‌کند. دکسترومتورفان یک سرکوب‌کننده سرفه است که با کاهش فعالیت مرکز سرفه در مغز، سرفه را تسکین می‌دهد.

برم هگزین با کاهش ویسکوزیته موکوس و تحریک لایه اپیتلیال مژک‌دار (کلیرانس موکوسیلیاری) انتقال مخاط را بهبود می‌بخشد.

بله، این دارو به پاکسازی مخاط اضافی، بهبود تنفس و کاهش سرفه کمک می‌کند.

این دارو به عنوان داروی برم هگزین برای کبوتر و داروی برم هگزین دامی هم کاربرد دارد و برای استفاده در گوساله، خوک و طیور توصیه می‌شود و از راه خوراکی و عضلانی در سطح دوز ۰.۵ میلی‌گرم بر کیلوگرم وزن بدن در روز به مدت ۵ روز متوالی تجویز می‌شود.

مدالیت یک عامل موکولیتیک است که ضخامت خلط را کاهش می‌دهد. این دارو برای درمان بیماری‌هایی که با ترشح غیر طبیعی مخاط مشخص می‌شوند، مانند سرماخوردگی معمولی و عفونت‌های دستگاه تنفسی استفاده می‌شود.
شربت دیفن هیدرامین برای درمان سرفه استفاده‌می‌شود. علائم آلرژی همچون آبریزش بینی، گرفتگی بینی، عطسه، آبریزش چشم و گرفتگی یا سرفه با این دارو برطرف می‌شود.
برم‌هگزین دارویی است که به فرآیندهای پاکسازی مخاطی بدن در دستگاه تنفسی کمک‌می‌کند. اما داروی دیفن هیدرامین با مسدود کردن یک ماده طبیعی خاص به نام هیستامین که بدن شما طی یک واکنش آلرژیک تولید می‌کند، عمل می‌کند.
هر دو دارو در شرایط متفاوت عملکرد متفاوتی دارند، بنابراین نمی‌توان تمایزی بین آن‌ها قائل شد.

اکسپکتورانت نیز همانند دیفن هیدرامین و برم‌هگزین، یک داروی رقیق‌کننده خلط است. البته این دارو بیشتر در مواردی که خلط به دلیل آلرژی به وجود آمده‌باشد، مورد استفاده قرار‌می‌گیرد.

هم آمبروکسل و هم مدالیت عواملی هستند که به رقیق‌شدن مخاط برای آسان‌تر سرفه‌کردن کمک می‌کنند. آمبروکسل یک متابولیت یا محصول تجزیه برمگزین است. از‌این‌رو، اثر هر دو دارو در برابر بیماری‌های تنفسی بلند مدت و کوتاه‌مدت مشابه است. با‌این‌حال، برم هگزین به دلیل اثربخشی بیشتر ترجیح داده‌می‌شود.

مدالیت به‌صورت قرص برم هگزین و شربت برم هگزین در دسترس است. همانطور که اشاره کردیم قرص برم هگزین را باید ۳ بار در روز همراه با مایعات فراوان مصرف کنید. شربت برم هگزین را می‌توان ۲ بار یا ۴ بار در روز مصرف کرد. تهوع، استفراغ، اسهال و درد در قسمت فوقانی معده از عوارض شربت برم هگزین است.

بدون تجویز پزشک نباید این دارو را بیشتر از ۱۴ روز مصرف کرد.

برم‌هگزین یک عامل موکولیتیک است که عوارض جانبی کمی دارد.

بله. یکی از عوارض جانبی رایج مصرف برم هگزین خواب‌آلودگی است. ممکن است تا چند ساعت پس از مصرف دارو احساس خواب‌آلودگی و تنبلی کنید. بنابراین، توصیه می‌شود از رانندگی یا انجام هر گونه فعالیتی که نیاز به تمرکز کامل شما دارد خودداری کنید.

خیر، مدالیت نمی‌تواند به تنهایی باعث مرگ شود. با‌این‌حال، مصرف سایر داروهای موکولیتیک همراه با برم‌هگزین می‌تواند سلامت شما را به‌طور جدی تهدید کند.

مدالیت به‌تنهایی باعث حمله قلبی نمی‌شود. اما اگر این دارو را همراه با داروهای فشارخون، دیابت و زخم معده مصرف کنید، ممکن است دچار حمله قلبی شوید. قبل از مصرف چند دارو با یکدیگر، با یک پزشک مشورت کنید.

خیر، مدالیت نمی‌تواند به تنهایی باعث مرگ شود. با‌این‌حال، مصرف سایر داروهای موکولیتیک همراه با برم‌هگزین می‌تواند سلامت شما را به‌طور جدی تهدید کند.

داروی مدالیت باعث سرفه بیشتر می‌شود. این دارو از طریق سرفه بیشتر شما را از شر بیماری‌هایی همچون سرماخوردگی، احتقان سینه و سایر بیماری‌ها خلاص می‌کند. در واقع این دارو ترشح مخاطی بیشتری را در بدن شما القا می‌کند تا بتوانید مخاط ضخیم را با سرفه خارج کنید.

قرص مدالیت اغلب برای درمان احتقان سینه که ناشی از تجمع خلط و مخاط باشد استفاده می‌شود.

امتیاز شما به مقاله:
(4از5)
دسته بندی:
برچسب:
منبع:
من رضا قشلاقی رحیمی 22 سالمه و دانشجوی رشته مهندسی IT هستم. به فعالیت در زمینه رشته درسیم علاقمندم و دوس دارم هرچه سریعتر تجربه بیشتری رو کسب کنم. دلیل انتخاب دکتر تو بیشتر بخاطر حرفه‌ای شدن توی بخش سئو هست و خوشحالم که با این تیم حرفه‌ای و منظم دارم همکاری می‌کنم.
مطالب مرتبط

پاسخ دادن

نظرات درباره برم هگزین

 1. فاطمه گفت:

  ایا شربت برم هگزین کلونازم ووالپروات سدیم مصرف میکنم.ودیابت هم دارم .این دارو را مصرف کردم تشنجم بیشتر شد نفسم بالا نمیاد استرس گرفتم .ایا شربت را قطع کنم‌

  1. همیارِ دکترِتو گفت:

   سلام
   بله
   دارو را قطع و بلافاصله به اورژانس یا پزشکتان مراجعه کنید

 2. ناشناس گفت:

  سلام و وقت بخیر
  از عوارضش بی خوابی هم هست؟ دیشب خوردم تا الان که ۵ صبحه نمیتونم بخوابم. البته یکی دو ساعتی خوابیدم ولی کلا خوابم مختل شده 😔

  1. همیار دکترِتو گفت:

   دوست عزیز
   بیخوابی از عوارض این دارو نیست و ممکنه به علت بیماری شما باشد. در صورت ادامه داشتن بی خوابی به پزشک مراجعه کنید.

 3. آمی جم گفت:

  سلام دکتر به من قرص فکسونادین ۱۲۰
  برم هگزین ۸
  قرص پردنیزلون ۵۰
  و قرص لووفلوکساسین
  و قرص ال سیستین ۶۰۰
  دادن
  وقتی مصرف کردم تپش قلبم زیاد شد چون خودمم تپش قلب دارم

  1. همیار دکترِتو گفت:

   دوست عزیز
   برم هگزین موجب تپش قلب شما نمی شود این تپش قلب میتونه از عوارض جانبی لووفلوکساسین باسد که در صورت ادامه داشتن دارو قطع و با پزشک معالج مشورت کنید.

  2. ناشناس گفت:

   چه مشکلی داشتید که اینارو تجویز کردن؟

 4. فیفی گفت:

  من ۱۷ سالمه ، میخواستم از این قرصا واسه درد گلوم مصرف کنم . من قرص اعصاب مصرف میکنم (سرترالین و پروپرانولول)
  میخواستم ببینم فاصله مصرف برمهگزین و قرص های من چقد باشه تا مشکلی ایجاد نشه؟

  1. همیار دکترِتو گفت:

   دوست عزیز
   این داروها با هم تداخلی ندارند و میتونید مصرف کنید. شربت برم هگزین موثرتر از قرص برای تسکین سرفه های شماست.

 5. محسن گفت:

  خیلی عالی ممنون

 6. فرامرز گفت:

  خیلی قشنگ توضیح دادی ممنونم (عالی عالی)

 7. ناشناس گفت:

  خیلی قشنگ توضیح دادی ممنونم (عالی عالی)

 8. مریم فداکار گفت:

  توضیحتون بسیار جامع بود.
  تشکر از اطلاعاتی که دادین.

 9. حمید مرتضوی گفت:

  سلام این که نوشته شده در مردان بالای ۶۰ سال احتمال مرگ دارد و موارد زیادی نیز دیده شده دلیل آن چیست؟ بنده ۶۵ سال سن دارم و داروهای متعددی برای بیماریهای گوارشی ریوی کلیوی پوکی استخوان روماتیسم ستون فقرات و … تحت نظر پزشکان متخصص مرتبط با بیماریهای فوق مصرف میکنم لطفا راهنمایی بفرمایید از شربت برم هگزین که توسط پزشک عمومی تجویز شده مصرف کنم یا نه. با تشکر از شما

 10. ناشناس گفت:

  عالی بود