معرفی بهترین مسکن و دارو برای زونا و کاهش درد آن

آنچه در این مقاله می‌خوانید

برای درمان و تسکین درد و خارش ایجاد شده از بثورات پوستی در بیماری زونا انواع مختلفی دارو وجود دارد. انواع داروها برای درمان را در این مقاله به شما معرفی می‌کنیم.

approved-by-doctors

تأیید‌‌‌‌‌‌‌ شده توسط پزشکان متخصص دکترتو

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش آگاهی شماست. قبل از هرگونه اقدام، جهت درمان از پزشکان دکترتو مشاوره بگیرید.

بهترین دارو و مسکن برای زونا

خلاصه این مطلب را در این پادکست گوش دهید:

آیا به دنبال بهترین مسکن و دارو برای زونا هستید؟ بیماری زونا به دلیل فعالسازی ویروس واریسلا زوستر ایجاد می‌شود. زونا باعث ایجاد بثورات پوستی شده، این بثورات همراه با درد است. در این مقاله بهترین مسکن ها و داروها را برای تسکین درد زونا معرفی می‌کنیم.

برای مصرف هر دارو یا مسکنی حتما با متخصص عفونی مشورت کنید یا مشاوره دارویی دریافت کنید. شما می‌توانید از طریق سایت دکترتو با بهترین پزشکان در ارتباط باشید. در دکترتو علاوه بر سیستم تعیین وقت حضوری امکان مشاوره آنلاین و تلفنی با پزشکان وجود دارد.

بهترین مسکن و دارو برای زونا چیست؟

بیماری زونا چیست و چه علائمی دارد؟ علت این بیماری ویروس واریسلا زوستر است. هیچ درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد. پزشک با تجویز داروهای ضد ویروسی در کوتاه شدن مدت بیماری و کاهش علائم و درد به بیمار کمک می‌کند. داروهای ضد ویروسی یکی از درمان‌های موثر برای بیماری زونا است. چندین روش درمانی طبیعی برای کاهش درد و ناراحتی وجود دارد که با جزییات آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

فواید زونا چیست؟

انواع دارو های زونا

توجه داشته باشید که به محض دیدن علائم زونا حتما به پزشک مراجعه کنید. بعد از مدت سه روز از دیدن راش‌های پوستی، درمان‌های دارویی را شروع کنید. هرچه درمان زونا سریع‌تر آغاز شود درد را زودتر کاهش می‌دهد و بثورات پوستی زودتر ترمیم می‌شوند و همچنین لک‌های ایجاد شده از راش‌های پوستی زودتر درمان می‌شوند.

آیا به زونا مبتلا شدی؟

خارش پوست و درد اذیتت می‌کنه؟ مشاوره بگیر.

۱. داروهای ضد ویروسی

داروهای ضد ویروسی علائم را در بدن کاهش داده و سرعت ترمیم پوست و بدن را افزایش می‌دهند. این داروها در بیشتر مواقع باعث جلوگیری از عوارض احتمالی می‌شوند. مصرف یک دوره از این داروها معمولا بین ۷ تا ۱۰ روز زمان نیاز دارد. توجه داشته باشید داروهای ضد ویروسی اگر سه روز بعد از ظاهر شدن راش‌های پوستی مصرف شوند دارای تاثیر بیشتری هستند.

درمان زونا با قرص آسیکلوویر

داروی آسیکلوویر متعلق به گروهی از داروها به نام ضد ویروس‌ها است که برای درمان و پیشگیری از عفونت‌های ویروسی تجویز می‌شود. این دارو برای درمان زونا و درمان عفونت ناشی از واریسلا یا همان آبله مرغان نیز تجویز می‌شود.

درمان زونا با قرص والاسیکلوویر

داروی والاسیکلوویر نیز یکی از داروهای ضد ویروس است که برای درمان عفونت‌های ایجاد شده توسط هرپس زوستر و هرپس سیمپلکس تجویز می‌شود. عامل بیماری زونا ویروس هرپس زوستر است. این ویروس همچنین باعث تبخال دستگاه تناسلی نیز می‌شود. والاسیکلوویر برای درمان و پیشگیری از وقایع بعدی عفونت‌ها کاربرد دارد.

۲. داروهای مسکن درد و آنتی هیستامین ها

برای التهاب دردهای پوستی می‌توان از داروهای بدون نسخه و موجود در داروخانه از جمله انواع مسکن‌های درد یا آنتی هیستامین‌ها استفاده کرد. این داروها عبارتند از:

 • داروهای ضد التهابی مانند ایبوپروفن
 • آنتی هیستامین‌ها برای تسکین خارش از جمله دیفن هیدرامین
 • کورتیکواستروئیدها یا بی‌حس کننده‌های موضعی برای دردهای شدید
 • محصولات بی‌حس کننده مثل لیدوکائین

۳. داروی ضد خارش برای زونا

برای تسکین درد و خارش ایجاد شده توسط بثورات پوستی در بیماری زونا از ضد خارش‌ها مانند آنتی هیستامین‌ها از جمله سیتریزین و لوراتادین می‌توان استفاده کرد.

۴. داروهای ضد صرع

داروهای ضد صرع بعضی از مواقع توسط پزشکان برای کاهش دردهای عصبی تجویز می‌شوند. این داروها بعد از چند هفته تاثیر خود را نشان می‌دهند. از جمله رایج‌ترین داروهای ضد صرع که توسط پزشکان تجویز می‌شود عبارتند از:

 • گاباپنتین
 • پرگابالین

۵. قرص برای زونا

برای درمان زونا چند دسته قرص توسط پزشک تجویز می‌شود. قرص‌های ضد ویروس مانند آسیکلوویر، والاسیکلوویر و فامسیکلوویر تاثیر خوبی در روند درمان دارند. دوز و زمان مناسب مصرف این داروها بسته به شرایط بیمار توسط پزشک متخصص تجویز می‌شود.

۶. پماد برای زونا

از جمله پمادهای تجویز شده توسط پزشک برای تسکین درد ناشی از زونا پمادهای ضد ویروسی آسیکلوویر و والاسیکلوویر است که سریع‌ترین تاثیر را برای کاهش درد و خارش دارد. پماد کالامین نیز معمولا تجویز می‌شود. همچنین از پمادهای ضدالتهابی مانند پماد هیدروکورتیزون نیز می‌توان برای درمان استفاده کرد. این پماد برای زونا باعث تسکین درد و کاهش التهابات پوستی می‌شود.

متن انگلیسی:
Calamine lotion. The CDC recommends applying calamine lotion to your rash to help manage shingles pain and itchiness
ترجمه متن:
لوسیون کالامین برای تسکین و مدیریت درد و خارش ناشی از بثورات پوستی مفید است.

CDC
مسکن و دارو برای زونا باعث کاهش درد می شوند.
داروهای ضد ویروسی علائم را در بدن کاهش داده و سرعت ترمیم پوست و بدن را افزایش می‌دهند.

پماد لیدوکائین برای زونا

این پماد با فلج کردن موقت احساس درد در ناحیه به وجود آمده را کم می‌کند و باعث کاهش درد می‌شود. لیدوکائین برای تسکین درد عصبی پس از زونا یا عفونت ویروس هرپس زوستر استفاده می‌شود.

۷. درمان گیاهی برای زونا (داروی عطاری برای زونا)

یکی از درمان‌های گیاهی برای زونا استفاده از کرم کپکس باریج است. از ماده‌ای به نام کپسایسین که از فلفل قرمز استخراج می‌شود تشکیل شده است. این ماده باعث احساس تندی در دهان بعد از خوردن فلفل می‌شود. کرم کپکس باریج دارای اثر بی حس کننده است و برای درمان انواع دردهای عصبی مانند بیماری زونا توصیه می‌شود.

برای آنکه حداکثر استفاده را از این پماد داشته باشید باید ۴ بار در روز و حداقل به مدت ۲ تا حداکثر ۸ هفته از این پماد گیاهی استفاده کنید. بعد از مصرف این دارو احساس سوزش خواهید کرد اما زود گذر است و به مرور زمان باعث درمان می‌شود. به خاطر داشته باشید که زمان استفاده از این پماد حتما دستکش بر دست داشته باشید.

یکی دیگر از راه‌های درمان و تسکین درد بثورات پوستی بیماری زونا حمام با جو دوسر است. یک فنجان از جو دوسر را در وان آب ریخته و در آن حمام می‌کنید. جو دوسر به دلیل طبع خنکی که دارد مسکنی برای درد ناشی از بثورات پوستی است.

آیا آنتی بیوتیک برای درمان زونا موثر است؟

در صورتی که بثورات پوستی ناشی از زونا دارای عفونت شدید شده باشند نیاز به مصرف آنتی بیوتیک است در غیر این صورت برای تسکین درد و علائم بیماری زونا آنتی بیوتیک تجویز نمی‌شود؛ زیرا این بیماری ویروسی است و آنتی بیوتیک روی آن تاثیری ندارد.

مطلب پیشنهادی: آیا زونا خطرناک است؟

بهترین دارو برای بیماری زونا

هیچ داروی مشخصی برای درمان زونا وجود ندارد. دارو تنها درد و علائم این بیماری را کاهش می‌دهد. یکی از بهترین درمان‌ها برای بیماری زونا آسیکلوویر به عنوان یک داروی ضد ویروس است. این دارو به صورت خوراکی، قرص یا کرم موضعی مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین والاسیکلوویر نیز برای درمان زونا مناسب است. این دارو به راحتی جذب بدن می‌شود و روند درمان را تسریع می‌بخشد.

مطلب پیشنهادی: آیا زونا و سرطان با هم مرتبط هستند؟

بهترین دارو برای زونا چیست؟ قبل از مصرف دارو با متخصص مشورت کن.

برای درمان زونا چه بخوریم؟

برای درمان خانگی زونا باید به تغذیه توجه داشته باشید. غذاهای مخصوصی می‌توانند در درمان زونا مفید باشند و به بهبود بدن کمک کنند. رژیم غذایی برای بیماران مبتلا به زونا با تقویت سیستم ایمنی بدن، بهبود عملکرد اعصاب بدن، تسکین پوست ملتهب، سم زدایی از بدن و حمله به زنجیره‌های متفاوت ویروسی به بدن کمک می‌کنند تا با سرعت بیشتری بهبود پیدا کند.

انواع خوراکی‌های مناسب برای درمان زونانمونه مواد غذایی
مواد مغذی حاوی مواد معدنی و پروتئینیماست، سیب، گلابی، موز و آناناس
مواد سرشار از ویتامینسبزیجات با برگ‌های سبز مانند کاهو و مارچوبه
مواد خنک کننده بدنخاک شیر
مواد با خاصیت قلیاییتره فرنگی
مواد غذایی مناسب برای درمان زونا

متن انگلیسی:
Highly processed foods are often high in salt, added sugars, and omega 6 fatty acids that may trigger inflammation and weaken your immune system
ترجمه متن:
غذاهای بسیار فرآوری شده اغلب سرشار از نمک، قندهای افزوده شده و اسیدهای چرب امگا ۶ هستند که ممکن است باعث التهاب و تضعیف سیستم ایمنی شما شود.

Healthline

نتیجه گیری و راهنمای مراجعه به پزشک

زمان مشاهده بثورات پوستی و علائم بیماری زونا به پزشک مراجعه کنید. پزشک متخصص بر اساس شرایط بدنی هر فرد دارو و مسکن مورد نیاز را تجویز می‌کند. شاید بتوان بهترین مسکن و دارو برای زونا را داروی آسیکلوویر، والاسیکلوویر و داروهای ضددرد مانند ایبوپروفن دانست.

برای مصرف هر مسکن یا دارویی برای زونا حتما با متخصص عفونی مشورت کنید. شما می‌توانید از طریق سایت دکترتو با بهترین پزشکان در ارتباط باشید. در دکترتو علاوه بر سیستم تعیین وقت حضوری امکان مشاوره آنلاین دکتر عفونی وجود دارد.

دکترتو مراقب سلامتی شماست!

پرسش‌های متداول

بعد از سپری شدن طول مدت بیماری این بیماری درمان می‌شود. داروها و مسکن‌ها برای کاهش درد و علائم ناشی از این بیماری است.

پمادهای ضد ویروسی و پمادهای مسکن برای درد و خارش، بهترین نوع پماد ها برای زونا است.

از داروهای مسکن مانند ایبوپروفن می‌توان برای تسکین درد ناشی از زونا استفاده کرد.

امتیاز شما به مقاله:
(4از5)
دسته بندی:
برچسب:
منبع:
مطالب مرتبط

پاسخ دادن

نظرات درباره بهترین مسکن و دارو برای زونا

 1. فرید گفت:

  من یک هفته‌ای هست که زونا سمت چپ صورتم رو درگیر کرده و با خوردن مسکن درد همچنان ادامه دارد و نمیدونم چکار کنم به نظر شما چه داروئی استفاده کنم

  1. همیارِ دکترِتو گفت:

   سلام
   زیر نظر پزشک به هیدروکسی زین و اسیکلوویر دارید
   روزانه از حمام اب خنک استفاده نمایید

 2. ناشناس گفت:

  سلام خسته نباشین من سه ماه نیم زونا گرفتم هنوز خارش دارم ولی زخم و عفونت ندارم خیلی داروو پماد مصرف کردم خوب نشدم سرگیجه هم دارم دکتر عفونی گفته برای زونا ست ممنون میشم آقای دکتر راهنمایی کنید قرص اسیکلوویر و پومادشو وقرص هیدروززین هم مصرف کردم هیچ افاقی نداشت

  1. همیارِ دکترِتو گفت:

   سلام
   درمان موضعی هم مهم است در کنار دارو ها
   باید چک شوید که دچار عفونت یا حساسیت وانویه نشده باشید

 3. مهرداد گفت:

  سلام

  1. همیارِ دکترِتو گفت:

   سلام
   اولویت با پرتو درمانی باشد
   با مشورت پزشکتان می توانید از قرص و پماد اسیکلویر استفاده کنید

 4. مهرداد گفت:

  سلام پدرم ۶۵ سالشه درحال پرتو درمانی سرطان هست.
  ۳ هفته س زونا گرفته و ناحیه ی پهلوی سمت چپش هم خیلی درد میکنه
  دکتر هم بردیم هر قرصی میندازه دردش یه ساعت هم نمیفته
  لطفا کمک کنید

  1. همیارِ دکترِتو گفت:

   سلام
   اولویت با پرتو درمانی باشد
   با مشورت پزشکتان می توانید از قرص و پماد اسیکلویر استفاده کنید

 5. ملیکا زارع گفت:

  برای درمان زونا که چشمم و نصف صورتمو گرفته چی بخورم چیکار کنم زود خوب بشه

  1. همیارِ دکترِتو گفت:

   سلام
   زیر نظر پزشک نیاز به قرص و پماد اسیکلوویر دارید

 6. ناشناس گفت:

  سلام دخترم یک هفته قبل به ابله گرفتار شده اما الان روبه بهبود هست اما خودم تازه جوش های کوچیک میزنم که خارشی هستن ..من میتونم از الان دارو مصرف کنم …یا باید بعد از سه روز دارو رو شروع کنم…

  1. همیارِ دکترِتو گفت:

   سلام
   بله از همین الان شروع کنید

 7. اسماعیل گفت:

  سلام مادرم زونا گرفته یک ساله واز همه داروها استفاده میکنه واز ناحیه سمت چپ پهلو میسوزه بدنش

  1. همیارِ دکترِتو گفت:

   سلام
   زیر نظر پزشک نیاز به قرص و پماد اسیکلوویر دارند
   مصرف می کنید؟

 8. دیاکو گفت:

  سلام پدرم چند هفته هست ک زونا گرفته..اثرات رو گردنش بود خوب شده ولی درد خیلی شدید ناحیه گردن داره…مسکن ها اثری ندارن ،میشه راهنمایی کنید

  1. همیارِ دکترِتو گفت:

   سلام
   نیاز به محلول های شستسو
   پماد و قرص سلکسیب
   و ناپروکسن دارید

 9. ناشناس گفت:

  باسلام کسی که دو سال پیش زونا گرفته آیا باز هم میگیرد؟

  1. همیارِ دکترِتو گفت:

   سلام
   خیر

  2. ناشناس گفت:

   سلام پنجاه سال دارم هشت ماهی میشه زونا ناحیه کتف چپ م یه چهارروزی جوشهای ردیفی با .دردشدید .دراوردم . بعد از چهارروز با مصرف پماد اسیکلوی . وبا قرص آسکلوی جوشها رفتن ولی هشت ماهه همچنان درد شدید عصب کتف وزیر بغل . فلجم کرده . تزریق آمپول بصورت اپیدورال . نتیجه ای نداشت تزریق آمپول نخاع برای بلوک کردن نتیجه نگرفتم انواع مسکن گاباتین . دیکلوفناک.پروفن.ناپروکسن ووو حتی شیره تریاک . تاثیر نداشت همچنان درد دارم

   1. همیارِ دکترِتو گفت:

    سلام
    نیاز به قرص و پماد اسیکلوویر دارید
    از هیدروکسی زین هم زیر نظر پزشک استفاده کنید

 10. فریده گفت:

  آیا بی حسی بعداززونا برطرف میشود

  1. همیارِ دکترِتو گفت:

   سلام
   بله

  2. سهیلا گفت:

   منم زونا گرفتم پیشونیم و سرم کلا بی حس
   چیکارکنم

   1. همیارِ دکترِتو گفت:

    سلام
    تحت نظارت پزشک نیاز به قرص و‌پماد اسیکلوییر دارید
    البته نیاز به هیدروکسیزین یا کالامین هم شاید نیاز باشد

  3. سهیلا گفت:

   منم زونا گرفتم پیشونیم و سرم کلا بی حس
   چیکارکنم
   دارویی هست آیا

   1. همیارِ دکترِتو گفت:

    سلام
    تحت نظارت پزشک نیاز به قرص و‌پماد اسیکلوییر دارید
    البته نیاز به هیدروکسیزین یا کالامین هم شاید نیاز باشد