کدام پماد برای زونا خوب است؟

آنچه در این مقاله می‌خوانید

درمان زونا شامل استفاده از پمادهای ضد ویروسی و ضد التهابی شده که به کاهش علائم زونا کمک می‌کنند. پمادهای ضد ویروسی مانند آسیکلوویر و والاسیکلوویر معمولا روی مناطق آسیب دیده از زونا استفاده می‌شوند و خارش، سوزش، درد و التهاب پوستی را کم می‌کنند. پماد هیدروکورتیزون می‌تواند به کاهش التهاب و خارش مرتبط با زونا کمک کند.

approved-by-doctors

تأیید‌‌‌‌‌‌‌ شده توسط پزشکان متخصص دکترتو

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش آگاهی شماست. قبل از هرگونه اقدام، جهت درمان از پزشکان دکترتو مشاوره بگیرید.

پماد برای زونا

خلاصه این مطلب را در این پادکست گوش دهید:

بهترین پماد برای زونا چیست؟ زونا یکی از بیماری‌های پوستی شایع است که علت آن ویروس واریسلا زوستر است که عامل بیماری آبله مرغان هم هست. این بیماری در اثر فعال شدن مجدد ویروس در بدن بزرگسالان که در کودکی آن را دریافت کرده‌اند، ایجاد می‌شود. زونا معمولا با علائمی همچون خارش، درد، سوزش و حساسیت در منطقه‌ای خاص از بدن همراه است و روی کیفیت زندگی روزمره فرد مبتلا اثر سو می‌گذارد.  

یکی از راه‌های مدیریت و درمان زونا استفاده از پمادهای ضد ویروسی است که به عنوان ابزار موثری برای کاهش علائم و شدت بیماری به کار می‌روند.  پماد زونا لوسیونی ضد ویروسی برای کنترل و تسکین خارش، سوزش و التهاب پوست است که فرآیند بهبودی را تسریع می‌کند. به‌علاوه اینکه، پمادهای ضد ویروسی می‌توانند از گسترش و شیوع بیشتر ویروس به سایر مناطق بدن جلوگیری کنند.

فواید گرفتن زونا را بدانید

در این مقاله، به تاثیر پماد برای زونا، و انواع پمادهای درمانی ضد ویروسی می‌پردازیم. اگر دچار زونا هستید و می‌خواهید از پماد استفاده کنید، بهتر است با متخصص بیماری عفونی مشورت کنید. شما می‌توانید از طریق سایت دکترتو با بهترین پزشکان در ارتباط باشید. در دکترتو علاوه بر سیستم تعیین وقت حضوری امکان مشاوره آنلاین و تلفنی با پزشکان وجود دارد.

پماد برای زونا (پماد زونا چیست؟)

پماد برای زونا یک نوع پماد ضد ویروسی است که برای کنترل و درمان علائم زونا مورد استفاده قرار می‌گیرد. این پماد حاوی مواد فعال ضد ویروسی است که به طور مستقیم روی ناحیه پوستی مبتلا اعمال می‌شود و عملکرد اصلی آن، کاهش تکثیر ویروس واریسلا زوستر و کنترل علائم آن است (زونا چیست؟).

استفاده از پماد زونا می‌تواند به کاهش خارش، سوزش، درد و التهاب پوستی مرتبط با این بیماری کمک کند. همچنین، فرآیند بهبودی را تسریع کرده و از گسترش و شیوع بیشتر ویروس به نواحی سالم پوست جلوگیری می‌کند. در کنار مسکن و دارو برای زونا باید پمادی جهت کاهش التهاب هم تجویز شود.

معمولا پماد برای زونا به صورت موضعی روی بثورات پوستی استفاده می‌شود. البته توجه داشته باشید که قبل از استفاده از هر گونه پماد یا دارو، برای درمان زونا حتما با پزشک خود مشورت کنید.

استفاده از پماد برای زونا گزینه خوبی است.
همیشه دستورات پزشک خود را در مورد استفاده از هر گونه پماد رعایت کنید

۱. پماد برای زونا چشمی

استفاده از پمادهای ضد ویروسی برای زونا چشمی، باید تحت نظر پزشک صورت بگیرد چرا که ابتلا در منطقه چشم ممکن است عوارض جدی و خطرناکی به دنبال داشته باشد، بنابراین درمان زونا چشمی نیازمند مراقبت و توجه ویژه است.

معمولا پزشک معالج پمادهای ضد ویروسی موضعی حاوی مواد فعالی مانند آسیکلوویر یا پنسیکلوویر را برای مهار و کنترل ویروس واریسلا زوستر در منطقه چشم تجویز می‌کند. همیشه دستورات پزشک خود را در مورد استفاده از هر گونه پماد چشمی رعایت کنید و هرگونه علائم نامطلوب را فوری اطلاع دهید. همچنین، در صورت ایجاد علائم جدی مانند درد شدید، تغییر در دید، قرمزی شدید یا تورم چشم، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

۲. پماد بتامتازون برای زونا

بتامتازون برای چیست؟ پماد بتامتازون، یک استروئید ضد التهاب قوی برای کنترل التهاب و حساسیت پوستی است که باید پماد به عنوان محصول دارویی تحت نظر پزشک تجویز و مصرف شود.

در مواردی استفاده از پماد بتامتازون برای زونا با مشکلات ناخوشایندی همراه است چرا که بتامتازون پایه استروئیدی دارد اما زونا برای درمان نیازمند داروی ضد ویروسی جهت رفع درد و کاهش التهاب است. استفاده از استروئیدها مانند بتامتازون در زونا ممکن است موجب افزایش خطر عوارض جدی مانند تشدید تکثیر ویروس و عفونت، و به تاخیر انداختن بهبودی شود. بنابراین، استفاده از پماد بتامتازون برای زونا باید تنها تحت نظر پزشک و با دقت ویژه انجام شود.

پزشک بر اساس شرایط خاص بیمار و ارزیابی کامل از علائم، سابقه پزشکی و سایر داروهای مصرفی، تصمیم می‌گیرد که پماد بتامتازون را تجویز کند یا نیاز به ترکیب درمانی دیگری دارید.

مطلب پیشنهادی: نحوه شستشوی زخم زونا

۳. پماد آسیکلوویر برای زونا – پماد آلوویر برای زونا

پماد آسیکلوویر برای چیست؟ پماد آسیکلوویر یا پماد آلوویر به عنوان درمان‌ موضعی برای زونا استفاده می‌شود، و حاوی ماده فعالی به نام آسیکلوویر است که ضد ویروس قوی به‌شمار می‌آید و به کنترل و تسریع بهبودی علائم زونا کمک می‌کند. آسیکلوویر با مهار تکثیر ویروس واریسلا زوستر و جلوگیری از گسترش آن در مناطق پوستی، عوارض و علائم این بیماری را کاهش می‌دهد.

پماد آسیکلوویر که قابلیت کاهش علائم و جلوگیری از رشد ویروس را دارد، کاربرد گسترده‌ای هم برای درمان تبخال دارد و علائم این بیماری را از بین می‌برد. در هر صورت، برای درمان مهم است که با پزشک مشورت کنید تا با بررسی شرایط بیمار نوع درمان مناسب را تعیین کند.

می‌خوای پماد آسیکلوویر مصرف کنی؟

قبلش از متخصص سوال کن.

۴. پماد لیدوکائین برای زونا

پماد لیدوکائین برای زونا ممکن است به عنوان یک گزینه درمانی استفاده شود، اما باید توجه داشت که این پماد تنها برای کاهش درد موضعی تجویز شده و به تنهایی نمی‌تواند زونا را درمان کند.

لیدوکائین ماده بی‌حس‌کننده است که استفاده موضعی از آن ممکن است در کاهش درد و سوزش مرتبط با زونا موثر باشد. با استفاده از پماد لیدوکائین، می‌توان احساس درد موضعی را به طور موقت کاهش داد و راحتی بیشتری برای بیمار فراهم کرد.

۵. پماد کالامین برای زونا

پماد کالامین یک محصول ضدحساسیت و آنتی آلرژیک است که برای کاهش خارش و التهاب پوست در مواردی مانند آفتاب سوختگی، آلرژی‌های پوستی و عفونت‌های خفیف پوستی استفاده می‌شود.

پماد کالامین برای زونا به عنوان گزینه‌ای برای مدیریت علائم کاربرد دارد، خارش، سوزش و درد را بهبود می‌بخشد. کالامین تنها به صورت موضعی استفاده می‌شود و نمی‌تواند ویروس زونا را درمان کند.

۶. پماد آلفا برای زونا

پماد آلفا یک محصول ترمیم کننده طبیعی است که برای درمان انواع زخم‌ها و آسیب‌های پوستی به‌خصوص درمان سوختگی پوست و کنترل عوارض آن استفاده می‌شود. اثرات ضد التهابی مناسبی نیز برای پوست دارد و به عنوان کرم ترمیم کننده زخم مشهور است.

یکی از ویژگی‌های مثبت پماد آلفا ترکیبات طبیعی آن است که عوارض جانبی محصولات حاوی کورتیکواستروئیدها را ندارد و باعث بازسازی طبیعی پوست و کاهش التهاب آن می‌شود. با این حال، لازم به ذکر است که پماد آلفا تنها به شرایط بهبودی کمک می‌کند و نمی‌تواند به تنهایی زخم را ترمیم کند. پماد آلفا فرآیند طبیعی ترمیم زخم را تسریع و بهبودی پوست را تسهیل می‌کند.

به همین دلیل، با استفاده منظم از پماد آلفا، زخم به طور طبیعی ترمیم می‌شود و پوست بازگشت به زیبایی خود را با کمترین مشکلات ممکن تجربه می‌کند.

۷. پماد کپسایسین برای زونا

پماد کپسایسین یک ترکیب دارویی است که برای کاهش درد عضلانی و التهابی استفاده می‌شود. اصلی‌ترین ماده فعال در این پماد، کپسایسین است که از گیاه فلفل قرمز به دست می‌آید.

در مورد استفاده از پماد کپسایسین برای زونا، باید توجه داشت که تاکنون شواهد علمی کافی درباره اثرات آن در درمان زونا موجود نیست. به علاوه اینکه زونا عفونت ویروسی است که نیاز به درمان آنتی ویروس دارد و استفاده از پماد کپسایسین به تنهایی ممکن است کافی نباشد. این پماد برای کاهش درد و کنترل و مدیریت درد در افراد مبتلا به این عارضه پوستی تجویز می‌شود.

۸. پماد ضد خارش برای زونا

برای کاهش خارش مرتبط با این بیماری می‌توانید از پماد ضد خارش کمک بگیرید. مواد ضد التهابی و تسکین‌دهنده موجود در این کرم‌ها به کاهش خارش و آسیب‌های پوستی همراه زونا ختم می‌شوند. در ادامه چند پماد ضد خارش برای زونا آورده‌ایم که حتما قبل مصرف با پزشک مشورت کنید:

 • پماد کالامین
 • پماد هیدروکورتیزون
 • پماد لیدوکائین
 • پماد دیپ بریت

دنبال پماد برای خارش ناشی از زونا هستی؟ بهتره متخصص برات تجویز کنه.

متن انگلیسی:
Hydrocortisone cream is not recommended to put on a shingles rash and there is no evidence that hydrocortisone cream will help treat the pain of a shingles rash
ترجمه متن:
البته کرم هیدروکورتیزون چندان برای التیام زخم و تاول‌های پوستی زونا توصیه نمی‌شود، به‌علاوه اینکه هیچ سند علمی دال بر درمان درد این بیماری با این لوسیون در اختیار نیست.

drugs

پماد تتراسایکلین برای زخم زونا خوب است؟

تتراسایکلین برای چیست؟ پماد تتراسایکلین، یک آنتی‌بیوتیک از خانواده تتراسایکلین‌ها است که معمولا برای درمان عفونت‌های پوستی استفاده می‌شود. اما در مورد زونا، استفاده از پماد تتراسایکلین درمان اصلی نیست و توصیه نمی‌شود چرا که این بیماری عفونت ویروسی است اما تتراسایکلین برای درمان عفونت‌های باکتریایی و برخی آسیب‌های پوستی مانند سوختگی، ختنه، جوش و زخم‌ها برای پیشگیری از عفونت‌های باکتریایی کاربرد دارد.

همچنین، در درمان آسیب‌های سطحی چشمی مانند کشیدن بخیه و اقدامات جراحی از پماد تتراسایکلین به عنوان یک داروی کمکی استفاده می‌شود.

پماد تتراسایکلین بدون نیاز به نسخه پزشک در داروخانه‌ها به فروش می‌رسد. با این حال، برای جلوگیری از عوارض احتمالی و مطمئن شدن از استفاده صحیح، بهتر است که این دارو را تحت نظر پزشک مصرف کنید. پزشک می‌تواند دوز مناسب و طریقه استفاده را بر اساس شرایط بیمار تعیین کند. در صورت بروز علائم ناخوشایند یا مشکلات مرتبط با استفاده از پماد تتراسایکلین، باید به پزشک اطلاع دهید.

‏بهترین پماد برای درمان زونا

درمان زونا شامل استفاده از داروهای ضد ویروسی، مسکن درد، و پمادهای موضعی است که پزشک بسته به شرایط بیمار تجویز می‌کند. پمادهای مختلفی با کاربردهای متنوع هستند که هرکدام نقش مهمی در درمان این بیماری دارند اما بهترین پماد برای درمان زونا پماد آسیکلوویر است:

بهترین پماد ضد ویروسیپماد ضد التهابیپماد ضد خارشی
آسیکلوویرپماد هیدروکورتیزونپماد کالامین
والاسیکلوویرپماد تریامسینولونپماد دیپ بریت
پنسیکلوویرپماد کالامینپماد هیدروکورتیزون
بهترین پماد برای زونا

‏کدام پماد برای من مناسب است؟

برای تعیین پماد مناسب، مهم است که با پزشک خود مشورت کنید. پزشک  با بررسی وضعیت جسمی، تاریخچه پزشکی و سایر عوامل مرتبط، پماد مناسب با بیشترین تاثیر در کاهش خارش و تسکین علائم زونا را توصیه می‌کند. در کنار آن می‌توانید درمان خانگی زونا را نیز انجام دهید.

بنابراین، بهتر است با پزشک در مورد علائم و شرایط خاصتان صحبت کنید تا او بتواند پماد مناسبی را برای شما تجویز کند و راهنمایی‌های لازم را در مورد استفاده صحیح از آن ارائه دهد. همچنین می‌توانید در مورد اینکه آیا زونا خطرناک است یا زونا واگیردار است با متخصص صحبت کنید.

پماد تتراسایکلین برای زونا استفاده می شود.
برای جلوگیری از عوارض احتمالی و مطمئن شدن از استفاده صحیح، بهتر است که این دارو را تحت نظر پزشک مصرف کنید.

نتیجه گیری و راهنمای مراجعه به پزشک

زونا یک عفونت ویروسی است که باعث علائمی نظیر خارش، التهاب و درد در نواحی مشخصی از بدن می‌شود. برای درمان زونا، استفاده از پمادهای ضد ویروسی و ضد التهابی می‌تواند مفید باشد.

پمادهایی نظیر آسیکلوویر و والاسیکلوویر، که ضد ویروسی هستند، می‌توانند به کاهش علائم زونا مانند خارش و التهاب کمک کنند. همچنین، پماد هیدروکورتیزون با خواص ضد التهابی و ضد خارش نیز می‌تواند در کاهش التهاب و خارش مرتبط با زونا موثر باشد.

به‌خاطر داشته باشید که برخی پمادها، کرم‌ها، لوسیون و داروهای موضعی صرفا علائم این بیماری را کاهش داده و باعث التیام زخم‌ها، سوزش و درد می‌شوند اما به هیچ وجه جایگزین درمان اصلی نخواهند شد. در صورتی که نشانه‌های ابتلا به زونا را دارید حتما به پزشک معالج مراجعه کرده تا شما را معاینه کند. پزشک ممکن است داروهای آنتی ویروسی یا هر داروی دیگری برای کاهش ریسک عوارض بلند مدت تجویز کند.

مهم است قبل از استفاده از هر پمادی، با متخصص عفونی مشورت کنید تا بهترین کرم را متناسب با شرایط شما تجویز کند. همچنین، در صورت مصرف و بروز علائم حساسیت بلافاصله مصرف را قطع و به پزشک مراجعه کنید. یادتان نرود استفاده صحیح از پمادهای مناسب کمک می‌کند تا علائم زونا کاهش یافته و روند بهبود بیماری سرعت بیشتری بگیرد. شما می‌توانید از طریق سایت دکترتو با بهترین پزشکان در ارتباط باشید. در دکترتو علاوه بر سیستم تعیین وقت حضوری امکان مشاوره آنلاین دکتر عفونی وجود دارد.

دکترتو مراقب سلامتی شماست!

پرسش‌های متداول

تجویز پماد برای درمان زونا در دوران بارداری برعهده پزشک است تا کرمی را معرفی کرده که بیشترین اثر بر کاهش خارش و علائم زونا را داشته باشد و در عین حال برای مادر و جنین ایمن و بی خطر باشد. پزشک ممکن است پمادهای ضد ویروسی و ضد التهابی موضعی را توصیه کند، اما هر تصمیمی باید با توصیه و راهنمایی مستقیم از پزشک همراه باشد.

تاثیر سریعتر یک پماد به عوامل مختلفی از جمله نوع زونا، شدت عوارض، واکنش بدن به دارو، و همچنین نوع و غلظت پماد استفاده شده بستگی دارد. پمادهای ضد ویروسی آسیکلوویر و والاسیکلوویر سریعترین تاثیر را در کاهش علائم زونا دارند. پماد‌های ضد التهابی مانند پماد هیدروکورتیزون نیز می‌توانند به سرعت علائم را کاهش داده و به تسکین خارش و التهاب کمک کنند.

امتیاز شما به مقاله:
(2.3از5)
دسته بندی:
برچسب:
منبع:
مطالب مرتبط

پاسخ دادن

نظرات درباره پماد برای زونا

 1. حسین گفت:

  سلام بنده زونا گرفته بودم ۶۲ سالمه خب شدم خارش و تب به کلی رفع شده ولی جایش چند ماهه تیره مونده طفا یه پماد خوب معرفی کنید جای زحمش بهبود پیدا کنه خیلی معذبم میکنه تشکر .

  1. همیارِ دکترِتو گفت:

   سلام
   از پمااد زینک اکساید استفاده کنید

 2. ناشناس گفت:

  با سلام و عرض ادب.بنده مدت دو ماه است بیماری زوناگرفته ام به پزشک مراجعه کردم پمادالوویر۵درصدوقرص اسیکلوویر۴۰۰ ؛ثنا مدوالاسیکلوویر۱۰۰۰میلی گرم برام نوشت استفاده میکنم .
  آیا این بیماری آمپول همچنین نوع آزمایشی ندارد ویاپماد بهتری لطفا راهنمایی بفرمائید
  ضمنا دکتر پوست میتواند دوا نسخه کند یا دکتر بیماری عفونی ویروسی.تشکر میکنم والسلام

  ارادتمند شما ترک از خوزستان شهر

  1. همیارِ دکترِتو گفت:

   سلام
   بهترین داروها را مصرف میکنید
   طبق دستور پزشک ادامه دهید