اصول اولیه مراقبت از پوست
موضوعات پزشکی مرتبط: پوست و موزندگی سالمزیبایی

اصول اولیه مراقبت از پوست

| تاریخ انتشار: 23 آذر 1400
| آخرین به‌روزرسانی: 21 خرداد 1401
| تعداد نظرات:بدون نظر
پوست

آنچه در این مقاله می‌خوانید

خلاصه این مطلب را در این پادکست گوش دهید:

پوست شما نشان دهنده سلامت شماست. پوست، بوم بدن شما و یکی از باارزش ترین دارایی های شماست. برای مراقبت درست و صحیح از پوست باید عادات سالم خود را توسعه دهید تا بتوانید از این ارزش بیرونی محافظت کنید. این تنها دریافت کننده ی بدن شماست، بنابراین عادات روزانه ی شما به معنای همه چیز است.

استفاده از راهنمایی‌های متخصص پوست و مو در مراقبت بهتر از پوست بسیار کارساز است. در دکترتو می‌توانید با بهترین متخصصین پوست و مو آشنا شوید، با آنها به‌صورت آنلاین یا تلفنی مشورت کنید و در صورت نیاز برای دریافت نوبت ویزیت حضوری اقدام کنید.

مشاوره با متخصصان پوست، مو و زیبایی دکترتو

چند راهنمایی برای مراقبت از بوم بدنتان عبارتند از:

روزانه پوست خود را تمیز و مرطوب نگه دارید.

دوبار در روز صورت خود را بشویید. یکبار صبح و یکبار شب قبل از رفتن به رختخواب. پس از پاک کردن، پوست خود را با یک مرطوب کننده مناسب مرطوب نگه دارید. مرطوب کننده علاوه بر مرطوب کردن، مواد آرایشی، خاک و … را که ممکن است در هنگام شستشو تمیز نشده باشند از بین می برد. مرطوب کننده حتی برای افرادی با پوست چرب نیز ضروری است. از مرطوب کننده ای مناسب با پوست خود استفاده کنید (خشک، معمولی و یا چرب).

مانع برخورد اشعه خورشید با پوست خود شوید.

با گذشت زمان، قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش (UV) ناشی از خورشید باعث تغییرات زیادی در پوست، از جمله چین و چروک، تغییر رنگ، کک و مک و یا لکه، رشد توده خوش خیم (غیر سرطانی) و پیش سرطانی یا سرطانی مانند سرطان basal، سرطان squamous  و melanoma می شود. در واقع بسیاری از سرطان های پوستی ناشی از قرار گرفتن در معرض نور خورشید است. سعی کنید درساعات 10 صبح تا 2 بعدازظهر در معرض نور خورشید قرار نگیرید و یا لباس مخصوص ضدآفتاب به تن داشته باشید. لباس ضد آفتاب شامل پیراهن آستین بلند، شلوار، کلاه لبه دار و غیره است.

things that harm your skin
برای مراقبت بهتر از پوست سعی کنید از انجام کارهایی که به پوست آسیب می‌زند خودداری کنید.

برای مشکلات پوستی خود از متخصصین در این زمینه کمک بگیرید.

پوست شما بهترین نخواهد بود چرا که می تواند خشک یا چرب باشد و یا حتی با جوش و خارش همراه باشد. رسیدگی به این قبیل مشکلات و یا حتی مشکلات جدی تر باید حتما زیر نظر یک متخصص در این امر باشد.

خود را مورد آزمایش قرار دهید.

شما باید به تمام نقاط پوست بدن خود توجه کنید. در این حالت می توانید هرگونه تغییر در بدن خود از جمله خال، لک و … را شناسایی کنید و به سرعت مسائل نگران کننده را با پزشک مطرح و آن را رفع نمایید.

در این ویدئو دکتر محمد رضوانی، متخصص پوست، مو و زیبایی در مورد مراقبت از پوست با شما صحبت می‌کند.

مشاوره با متخصصان پوست، مو و زیبایی دکترتو

SOURCES:

American College of Dermatology

American Skin Association

FDA

به این مقاله رای دهید
این مقاله پزشکی را با دیگران به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکترتو از بین بیش از ۱۴۰۰۰ دکتر و متخصص دکترِتو پیدا کن

دکترِتو را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

کانال تلگرام

صفحه اینستاگرام