واریکوسل گرید ۲ چیست؟ چگونه میتوان آن را درمان کرد؟

آنچه در این مقاله می‌خوانید

واریکوسل گرید 2 بیشتر در بیضه چپ اتفاق می‌افتد و با علائمی همچون درد همراه است. این بیماری می‌توانید بر میزان و کیفیت اسپرم مردان تاثر بگذارد و سبب ناباروری شود. در افرادی که بچه دار شدن اولویت مهمی برایشان دارد، انجام عمل جراحی به تغییر این وضعیت کمک زیادی می‌کند.

approved-by-doctors

تأیید‌‌‌‌‌‌‌ شده توسط پزشکان متخصص دکترتو

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش آگاهی شماست. قبل از هرگونه اقدام، جهت درمان از پزشکان دکترتو مشاوره بگیرید.

واریکوسل گرید 2

واریکوسل گرید ۲ چیست؟ چه علائمی دارد و چطور درمان می‌شود؟ اگر سوالات شما اینچنین است یا سوالات دیگری درباره این گرید از واریکوسل دارید برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای مقاله همراهمان باشید. واریکوسل سیاهرگ‌های واریسی هستند که در کیسه بیضه وجود دارند. آن‌ها مجموعه‌ای از وریدهای ملتهب یا متورم هستند که به دلیل اختلال در جریان خون در وریدهای کیسه بیضه ایجاد می‌شوند. این جریان خون غیرطبیعی باعث تجمع خون در سیاهرگ‌ها شده و در نهایت این سیاهرگ‌ها به واریس تبدیل می‌شوند. افرادی زیادی به این بیماری مبتلا می‌شوند؛ چیزی که مهم است تشخیص و درمان به موقع آن است. برای این کار مشورت با یک پزشک متخصص اورولوژی ضرورت می‌یابد. پزشکی که می‌توانید به کمک وبسایت دکترتو بیابید و در زمانی کوتاه نوبت ویزیت خود را ثبت کنید.

واریکوسل گرید ۲ چیست؟

بیماری واریکوسل در واقع سیاهرگ‌های واریسی است. واریکوسل درجه ۲ زمانی است که واریکوسل شروع به بروز علائم و قابل تشخیص و لمس شدن می‌کند. این گرید از واریکوسل در حالت ایستاده قابل تشخیص خواهد بود.

متن انگلیسی:
Varicocele is a term used to describe abnormally dilated veins (called the “pampiniform plexus” of veins) in the scrotum
ترجمه متن:
واریکوسل اصطلاحی است که برای توصیف وریدهای متسع غیرطبیعی (به نام شبکه وریدی پامپینی فرم) در کیسه بیضه استفاده می‌شود.

hopkinsmedicine

علائم واریکوسل گرید ۲

مانند هر بیماری دیگری و به خصوص سایر گریدهای واریکوسل، واریکوسل گرید دو هم با بروز علائمی ظاهر خواهد شد. علایم واریکوسل عبارتند از:

علائم واریکوسل گرید ۲توضیحات
احساس درد شدید در ناحیه بیضهدرد بیضه به دلیل ابتلا به واریکوسل معمولاً به صورت درد مبهم یا ضربان‌دار در بیضه، کیسه بیضه یا کشاله ران اتفاق می‌افتد. این احساس درد به ندرت می‌تواند حاد، تیز یا به شکل ضربه‌ای هم باشد.
تغییر اندازه ظاهری بیضهابتلا به واریکوسل گرید دو با کاهش حجم و اندازه بیضه هم در بیماران بزرگسال و هم در کودکان قابل مشاهده است.
تورم در ناحیه بیرونی بیضهواریکوسل وریدهای متورم در کیسه بیضه توصیف می‌شود. تورم کیسه بیضه یا درد در بیضه دو مورد از معمول‌ترین علائم این بیماری به شمار می‌روند.
پیچ خوردگی شاهرگ‌های داخل اسکروتومابتلا به واریکوسل درست زمانی است که وریدهای شبکه پامپینی فرم در کیسه بیضه بزرگ می‌شوند. این وریدها به نوعی مانند وریدهای واریسی (وریدهای پیچ خورده و متورم که در پا یافت می‌شوند.) هستند. پیچ خوردگی بیضه، پیچ خوردگی زائده‌ها و اپیدیدیم ارکیت علائم شایع این بیماری هستند.
نشانه های واریکوسل گرید دو

علت واریکوسل گرید ۲

علت واریکوسل گرید دو التهاب یا تورم مجموعه‌ای از ورید‌های ناحیه بیضه مردان است. این مشکلات به علت اختلال در جریان خون در وریدهای کیسه بیضه ایجاد می‌شوند. جریان خون غیرطبیعی باعث تجمع خون در سیاهرگ‌ها و در نهایت تبدیل این سیاهرگ‌ها به واریس می‌شود. شخص ابتدا به واریکوسل گرید ۱ مبتلا شده و سپس با شدت گرفتن بیماری نوع دو بروز می‌کند.

علت درد بیضه‌هات رو نمیدونی؟

برای تشخیص واریکوسل با پزشک مشورت کن.

راه های تشخیص واریکوسل گرید ۲

واریکوسل درجه ۲ برای بیمار قابل مشاهده و قابل لمس است. اما اگر بخواهیم تمامی روش‌های تشخیصی این گرید از واریکوسل را نام ببریم می‌توان موارد زیر را مثال زد:

 • سونوگرافی: در این روش اندازه نهایی قطر سیاهرگ اهمیت دارد. اگر قطر ورید ۲.۵-۳ میلی متر یا بیشتر باشد، می‌توان در مورد ابتلا به واریکوسل حدس‌هایی زد.
 • ناباروری: تعداد اسپرم در مردان مبتلا به واریکوسل گرید دو به طور قابل توجهی کمتر از مردانی است که به این بیماری مبتلا نیستند. واریکوسل با تاثیر شدید بر تولید اسپرم و سطح تستوسترون بیمار، به شدت بر باروری بیمار تاثیر خواهد داشت.
 • معاینه بالینی واریکوسل گرید ۲: واریکوسل را می‌توان در معاینه فیزیکی و در وضعیت ایستاده تشخیص داد.

متن انگلیسی:
Grade 2 varicoceles start becoming visible and palpable for the patient
ترجمه متن:
واریکوسل درجه ۲ برای بیمار قابل مشاهده و لمس می‌شود.

pristyncare

راه های درمان واریکوسل گرید دو

روش‌های درمانی مختلفی برای واریکوسل گرید ۲ شناخته شده است. در ادامه انواع روش‌های درمان واریکوسل گرید دو را توضیح داده‌ایم:

۱. درمان دارویی

هیچ دارویی برای درمان یا پیشگیری از واریکوسل وجود ندارد. اما داروهای مسکن مانند استامینوفن یا ایبوپروفن ممکن است به کاهش درد کمک کنند.

۲. جراحی

در صورت نیاز عمل واریکوسل درمان اصلی است. اگرچه اکثر بیماران پس از تشخیص بسیاری از روش‌های مدیریت و درمان را امتحان می‌کنند اما در موارد شدید ممکن است جراحی لازم باشد. در ادامه انواع ورش‌های جراحی واریکوسل گرید دو را توضیح داده‌ایم:

از علائم رایج ابتلا به واریکوسل گرید دو می توان درد و تورم را نام برد.
تورم بیضه، درد و تغییر اندازه بیضه از علائم رایج ابتلا به واریکوسل گرید دو است.

جراحی ترمیمی

جراحی ترمیمی همون واریکوسلکتومی است که شامل بستن رگ‌های بیضه است.

واریکوسلکتومی ﻣﻴﻜﺮوﺳﻜﻮﭘﻴک اﻳﻨﮕﻮﺋﻴﻨال و ﺳﺎب اﻳﻨﮕﻮﺋﻴﻨﺎل

واریکوسلکتومی بستن وریدهای بیضه است. در این روش و پس از انسداد وریدها، به مرور زمان و به دلیل عدم حرکت خون، وریدهای مسدود شده کوچک شده، از بین می‌رود و در نهایت واریکوسل برطرف می‌گردد. این روش از طریق ایجاد برشی کوچک روی پوست شکم و به طول ۴–۲ سانتی‌متر قابل انجام است.

روش رتروپریتونئال (خلف صفاقی) باز

روش رتروپریتونئال (خلف صفاقی) باز یکی از انواع روش‌های درمانی واریکوسل گرید دو و نوعی جراحی قدیمی برای درمان این بیماری محسوب می‌شود. در این روش بخش بالاتری از رگ‌های بیضه در منطقه شکمی تحت عمل جراحی قرار گرفته می‌شود.

یکی از نقاط ضعف این روش این است که طی آن انشعابات وریدی  تحتانی زیادی که به انشعابات سیاهرگ تهیگاهی خارجی معروف هستند و در ناحیه اﻳﻨﮕﻮﺋﻴﻨــﺎل (کشاله ران) قرار دارند تحت درمان قرار نمی‌گیرند. به همین خاطر پس از این عمل جراحی امکان عود مجدد بیماری وجود خواهد داشت.

یکی دیگر از معایب این روش افزایش خطر عوارضی مانند هیدروسل (تجمع مایع در داخل اسکروتوم) است که دلیل آن عدم استفاده از میکروسکوپ در طول جراحی گزارش شده است.

روش لاپاراسکوپی

یک روش دیگر برای درمان واریکوسل گرید ۲ سمت چپ لاپاراسکوپی است. از این روش برای پیدا کردن و بستن رگ‌های گشاد شده در حفره شکمی در نزدیکی کلیه‌ها استفاده می‌شود. احتمال بروز هیدروسل بعد از روش لاپاروسکوپی کم است اما در مقابل هم خطر آسیب دیدگی روده یا صدمات عمده عروقی در این روش وجود دارد.

انجام این روش برای کودکان خردسال که رگ‌های اﻳﻨﮕﻮﺋﻴﻨــﺎل خیلی کوچک بوده و به این علت مشاهده دقیق آن‌ها حتی با میکروسکوپ‌های جراحی دشوار است و سبب آسیب دیدگی شریان‌ها می‌شود رایج‌تر است. با این حال از این روش درمانی برای بزرگسالان هم استفاده می‌شود اما پس از آن احتمال عود واریکوسل وجود دارد.

آمبولیزاسیون واریکوسل

آمبولیزاسیون (انسداد مختصر وریدها) درمان غیر جراحی واریکوسل گرید دو است که طی آن جراح جلوی جریان خون به وریدهای واریسی را می‌گیرد تا ادامه جریان خون از طریق آن‌ها مسدود شود.

دچار واریکوسل درجه ۲ شدی؟ باید جراحی کنی؟ از متخصص مشاوره بگیر.

۳. درمان خانگی و طبیعی واریکوسل گرید دو

برای درمان واریکوسل گرید دو می‌توان از بسیاری از روش‌های درمان خانگی و طبیعی کمک گرفت. درمان خانگی واریکوسل شامل موارد زیر است:

 • ورزش‌های ملایم
 • کمپرس یخ
 • خودداری از پوشیدن لباس تنگ
 • استراحت کافی
 • مصرف فیبر
 • پیروی از یک رژیم آنتی اکسیدانی
 • خودداری از مصرف غذاهای ناسالم

۴. رژیم غذایی

غذاهایی که سرشار از فیبر و آنتی اکسیدان هستند برای درمان واریکوسل فوق‌العاده مفید هستند. رژیم غذایی سرشار از آنتی اکسیدان از سیاهرگ‌های بیضه در برابر اثرات مخرب ROS محافظت می‌کند. همچنین فیبر موجود در غذا به کاهش خطر ابتلا به واریکوسل کمک می‌کند؛ چرا که یبوست که ممکن است باعث ابتلا به واریکوسل شود را برطرف می‌کند.

برای اینکه بهترین درمان را از این موارد دریافت کنید، سعی کنید روزانه به وفور از مواد غذایی آنتی اکسیدانی و سرشار از فیبر استفاده کنید. برخی از غذاهایی که سرشار از این مواد مغذی هستند عبارتند از سبزی، لوبیا، جو دوسر، گردو، گل کلم و شکلات. شما باید با استفاده منظم از این مواد به بهبود باروری و کاهش درد بیضه کمک کنید.

نان غلات کامل، غلات، برنج و ماکارونی را در آن بگنجانید. مصرف سبزیجات سبز و نارنجی را در برنامه غذایی خود جای دهید و از لبنیاتی مانند شیر کم چرب، ماست و چدار استفاده کنید. مصرف منابع پروتئینی مانند گوشت و مرغ بدون چربی، ماهی، لوبیا، تخم مرغ و آجیل را هم در برنامه غذایی خود فراموش نکنید.

۵. طب سنتی

در برخی موارد ابتلا به واریکوسل گرید دو سمت چپ می‌توان از طب سنتی هم کمک گرفت. رعایت موارد گفته شده در ادامه برای کمک به بهبود واریکوسل گرید دو به کمک طب سنتی توصیه شده است:

 • مصرف ۲ الی ۳ قاشق غذاخوری شربت سرکه انگبین با یک لیوان آب ۲ ساعت پس از صرف شام
 • ماساژ آرام روی کیسه بیضه‌ها به کمک روغن زیتون تصفیه نشده و به مدت ۱۵ دقیقه و یک مرتبه در روز
 • مصرف پودر ماءالجبن افتیمونی صبح‌ها به شکل ناشتا برای دفع سودا از بدن و پاکسازی آن
 • زالو انداختن ۲ نوبت به فاصله ۳ هفته
 • نوشیدن دمنوش گل گاوزبان و سنبل الطیب به همراه لیمو عمانی و عناب برای دفع سودا
 • پرهیز از انجام ورزش‌های سنگین، پوشیدن شلوار و لباس زیر تنگ، خوردن خوراکی‌های سودازا و همچنین بلند کردن وسایل سنگین
 • پیگیری درمان و رفع ابتلا به یبوست

عوارض بیماری واریکوسل گرید ۲

از جمله عوارض واریکوسل گرید دو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ناباروری: واریکوسل یکی از علل ناباروری در مردان است. این مشکل سبب کاهش تولید اسپرم و همچنین کاهش کیفیت اسپرم می‌شود که در نهایت منجر به ناباروری مردان خواهد شد.
 • بر هم خوردن تعادل هورمونی: واریکوسل ممکن است باعث کاهش سنتز تستوسترون و اختلال در تولید اسپرم شود. این موضوع نشان‌دهنده ارتباط بین واریکوسل و اختلال عملکرد هورمونی است.

در صورت عدم درمان ممکن است واریکوسل گرید دو به مرحله واریکوسل گرید ۳ برسد.

واریکوسل گرید دو عوارضی مانند ناباروری ایجاد می کند.
واریکوسل گرید دو می‌تواند باعث ناباروری شود.

واریکوسل گرید ۲ و سقط جنین

اگر واریکوسل قبل از اقدام به باروری درمان شود، احتمال سقط جنین کاهش می‌یابد. واریکوسلکتومی کیفیت مایع منی را بهبود می‌بخشد، میزان بارداری را افزایش می‌دهد و به همین نسبت میزان سقط جنین را هم به میزان قابل توجهی کاهش خواهد داد.

ایا واریکوسل گرید ۲ باعث ناباروری میشود؟

در این مرحله، باروری بیمار هم به طور محسوسی تحت تاثیر قرار می‌گیرد. واریکوسل گرید دو می‌تواند منجر به کاهش نسبت اسپرم در مایع منی شود. در موارد شدید هم منجر به آسیب دائمی به بیضه‌ها شده که به عنوان آتروفی بیضه هم شناخته می‌شود.

راه های پیشگیری از ابتلا به واریکوسل گرید ۲

شاید کمی ناامید کننده باشد اما باید گفت که هیچ راهی برای پیشگیری از واریکوسل وجود ندارد. این بیماری برای هر مردی اتفاق نمی‌افتد، اما نسبتاً رایج است. یکی از علل این موضوع رشد سریع بیضه‌ها در دوران بلوغ و نیاز بیشتر آن به خون است.

عکس واریکوسل گرید ۲

در این جا عکس واریکوسل گرید دو را مشاهده می‌کنید:

تصویر واریکوسل گرید دو
تصویری از واریکوسل گرید دو را مشاهده می‌کنید.

نتیجه گیری و راهنمای مراجعه به دکتر

واریکوسل گرید ۲ را به موقع تشخیص دهید و به موقع درمان کنید. البته که برای این اتفاق نیاز به مشورت با فوق تخصص اورولوژی خواهید داشت؛ دکترتو به شما این شانس را می‌دهد که با بهترین و متخصص‌ترین پزشکان در این زمینه آشنا شوید و نوبت مشاوره را در زمانی کوتاه ثبت و دریافت کنید. پس کافیست به وبسایت دکترتو مراجعه کنید و به دنبال بهترین پزشک برای درمان واریکوسل گرید دو خود بگردید.

شما می‌توانید از طریق سایت دکترتو با بهترین پزشکان در ارتباط باشید. در دکترتو علاوه بر سیستم تعیین وقت حضوری امکان مشاوره دکتر اورولوژی آنلاین وجود دارد.

دکترتو مراقب سلامتی شماست!

پرسش‌های متداول

بله. واریکوسل درجه 2 می‌تواند بر پارامترهای مایع منی از جمله کیفیت و تعداد اسپرم‌ها تاثیر گذارد.

نوع معافیت از جمله معافیت از خدمات رزمی، معافیت موقت و معافیت دائم به شدت و درجه بیماری بستگی دارد. بر اساس ماده ۳۰ بخش بیماری‌های ادراری_تناسلی که در آیین‌نامه پزشکی نظام وظیفه قید شده است، واریکوسل یک طرفه و دو طرفه در صورتی که نیاز به عمل جراحی داشته باشد چیزی حدود ۶ ماه معافیت موقت برای جراحی و درمان به همراه خواهد داشت.

بله انزال زودرس تنها علامت جنسی است که به طور قابل توجهی با واریکوسل مرتبط در نظر گرفته می‌شود. علائم و نشانه‌های پروستاتیت در بیماران مبتلا به واریکوسل که اغلب از انزال زودرس شکایت دارند، بیشتر دیده می‌شود. انزال زودرس باید به عنوان یک نشانگر بیماری‌های طبیعی زمینه‌ای از جمله واریکوسل در نظر گرفته شود. پروستاتیت مزمن می‌تواند ارتباط بین این دو بیماری باشد.

واریکوسل درجه 2 زمانی است که واریکوسل شروع به ایجاد علائم شدید می‌کند. اگرچه اکثر بیماران در این زمان شروع به درمان‌های مختلف به منظور جلوگیری از تشدید بیشتر بیماری می‌کنند، اما در موارد شدید نیاز به عمل وجود خواهد داشت.

واریکوسل در بعضی موارد می‌تواند باعث آزواسپرمی یا کمبود کامل اسپرم در انزال شود. از آنجایی که واریکوسل بسیار شایع است و معمولاً در طول زندگی شناسایی و تشخیص داده نمی‌شود، احتمالاً حدود 80 درصد از مردان مبتلا به واریکوسل می‌توانند بدون هیچ مداخله پزشکی با همسر خود رابطه داشته و صاحب فرزند شوند.

واریکوسل درجه 2 را می‌توان با طب سنتی کنترل و درمان کرد؛ اما اگر درد بیش از حد باشد یا باروری بیمار تحت تاثیر قرار گرفته باشد، ممکن است نیاز به جراحی وجود داشته باشد.

امتیاز شما به مقاله:
(4از5)
دسته بندی:
برچسب:
منبع:
مطالب مرتبط

پاسخ دادن

نظرات درباره واریکوسل گرید 2

 1. عمران قدیمی گفت:

  واکوسل دوطرفه دارم

  1. همیارِ دکترِتو گفت:

   سلام
   در این وضعیت توصیه به جراحی می شود