کاربردهای بوتاکس در رفع چین و چروک پوست و عوارض احتمالی آن
موضوعات پزشکی مرتبط: زندگی سالمزیبایی

کاربردهای بوتاکس در رفع چین و چروک پوست و عوارض احتمالی آن

| تاریخ انتشار: 9 تیر 1400
| آخرین به‌روزرسانی: 11 خرداد 1401
| تعداد نظرات:3
Botox

آنچه در این مقاله می‌خوانید

حتما اسم بوتاکس را شنیده‌اید. در دهه اخیر تزریق بوتاکس از پرطرفدارترین خدمات زیبایی بوده است و خانم‌ها برای رسیدن به زیبایی بیشتر، کارهایی مثل بوتاکس لب، بوتاکس صورت، بوتاکس ابرو و پیشانی را بیشتر از گذشته انجام داده‌اند. شاید شما هم بوتاکس تزریق کرده‌اید یا به داشتن این تزریق در آینده‌ای نزدیک فکر می‌کنید. تزریق بوتاکس یکی از رایج‌ترین و پر استفاده ترین روش های جوانسازی پوست است. اما بوتاکس واقعا چیست؟ بوتاکس نام تجاری ماده‌ای است که با مقاصد دارویی از سم باکتری کلستریدیوم بوتولینوم گرفته شده است. این باکتری عامل بیماری بوتولیسم (نوعی مسمومیت غذایی) است. سم باکتری بوتولینوم نوعی سم عصبی است و بر سیستم عصبی اثر می‌گذارد.

در دکترتو می‌توانید با بهترین پزشکان متخصص پوست در شهر خود آشنا شوید، با آنها به صورت تلفنی یا آنلاین مشورت کنید و همچنین برای دریافت نوبت ویزیت حضوری اقدام کنید.

مشاوره با متخصصان پوست، مو و زیبایی دکترتو

اما به نظر می‌رسد تزریق بوتاکس عملی مبهم است. خیلی از افراد تصور می کنند بوتاکس در دسته پرکننده‌ها یا فیلرها (مثل ژل) قرار دارد؛ در صورتی که این دارو یک نوع عامل فلج کننده است. ماده ی بوتاکس، سم باکتری بسیار خطرناک و کشنده‌ای است که متخصصان زیبایی با استفاده از مقادیر و دوزهای کم آن، از آن استفاده دارویی می‌کنند. با تزریق مستقیم این ماده به عضلات، ماهیچه‌های صورت به شکل موقتی دچار ضعف یا فلج‌شدگی می‌شوند. تزریق این ماده در درمان برخی مشکلات عضلانی یا عصبی هم موثر است.

نواحی بوتاکس صورت - تزریق بوتاکس لب، بوتاکس صورت و بوتاکس پیشانی
نقاط اصلی تزریق بوتاکس صورت (لب و خط لبخند، گونه و زیر چشم، ابرو و پیشانی)

گاهی عمل تزریق بوتاکس پیچیده می‌شود. شما گاهی نمی‌دانید به چه دکتری مراجعه کنید. یا بهترین دکتر تزریق بوتاکس کیست. آیا مراکز، کلینیک های زیبایی و آرایشگاه‌ها مکان‌های امنی برای این عمل زیبایی هستند؟ بوتاکس لب، صورت و پیشانی چه عوارضی دارد؟ کدام مارک تجاری، بهترین ماده برای تزریق است؟ در این مطلب سعی کرده‌ایم به همه این سوالات جواب بدهیم. اگر به دنبال زیبایی هستید و به سلامتی‌تان هم بها می‌دهید، این مطلب را تا انتها بخوانید تا جواب تمام سوالات‌تان را پیدا کنید.


چند نوع بوتاکس وجود دارد؟

موادی که از سم باکتری گرفته می‌شوند، اسامی و نام‌های تجاری (برند) مختلفی دارند. در اکثر جوامع از جمله در ایران، به طور کلی به همه این مواد بوتاکس گفته می‌شود. زیرا قدیمی‌ترین ماده‌ای که در این زمینه استفاده شده، از مارک تجاری بوتاکس بوده است. اگر برای تزریق بوتاکس اقدام کنید، احتمالا اسم برندهای معروف بوتاکس را زیر بشنوید:

 • بوتاکس ویستابل (Vistabel)
 • بوتاکس دیسپورت (Dysport)
 • بوتاکس دیستون (Dyston)
 • بوکوچر، زئومین (Xeomin)
 • میو بلاک
 • نورونوکس
 • بوتاکس مسپورت (Masport)
 • بوتاکس کنیتوکس (Canitox)
 • بوتولاکس
 • درماتوکس
 • زنتوکس
عکس خانم بعد از بوتاکس نواحی مختلف صورت
بعد از بوتاکس صورت، چهره‌ای جذاب و بدون نقص به دست می‌آورید.

از بین تولیداتی که با هدف و کارایی بوتاکس صورت، دور چشم، ابرو و پیشانی مصرف می‌شوند، چند مورد از رایج‌ترین‌های آن‌ها به شرح زیر است. مواردی که در ادامه می‌بینید انواع بوتاکس هستند که به مدل‌های ایرانی و خارجی تقسیم می‌شوند.

۱- بوتاکس (Botox یا Vistabel) – مارک اصلی بوتاکس

بوتاکس یا ویستابل محصولی است که توسط یک داروساز ایرلندی تهیه شده است. این دارو ماده‌ی موثری است؛ اما به طور موقت عمل می‌کند. بعد از تزریق ۳ تا ۵ روز زمان می‌برد تا اثرات آن نمایان شود و در بیشتر بیماران بین ۳ تا ۴ ماه ماندگاری دارد. مواد غیرفعالی مانند آلبومین انسانی و سدیم کلرید هم در آن وجود دارد.

بعد از ترزیق بوتاکس اصلی ۳ تا ۵ روز زمان می برد تا اثرات آن دیده شود و بین ۳ تا ۴ ماه ماندگاری دارد.

۲- بوتاکس دیسپورت (Dysport یا Azzalure)

دیسپورت نوع دیگری از محصولات سم باکتری است. نوع دیسپورت نسبت به بوتاکس ضعیف‌تر است؛ چرا که وزن مولکولی آن یکنواخت نیست. در نتیجه‌ی عدم یکنواختی وزن مولکولی، دیسپورت پراکندگی بیشتری دارد که آن را برای نواحی بزرگ‌تر مناسب می‌کند. دیسپورت هم مانند بوتاکس، حاوی آلبومین است و علاوه بر این لاکتوز و پروتئین شیر گاو هم در دیسپورت وجود دارند. وجود این مواد، دیسپورت را برای بیمارانی که به شیر حساسیت دارند نامناسب می‌کند. این نوع تجاری از نظر هزینه تقریبا مشابه بوتاکس است. دیسپورت می‌تواند سریع‌تر اثر کند (کمتر از ۲۴ ساعت). اما تحقیقات نشان داده‌اند که مدت زمان باقی ماندن اثر آن هم کمتر است. این موضوع دیسپورت را برای افرادی که از نتیجه تزریق بوتاکس و رضایت خودشان از این کار اطمینان ندارند مناسب می‌کند. در ایران یکی از پر مصرف ترین انواع بوتوکس، همین نوع دیسپورت است.

اصل کلام: دیسپورت برای نواحی بزرگ مناسب‌تر است؛ نسبت به برند بوتاکس سریع‌تر اثر می‌کند اما ماندگاری کمتری هم دارد. بنابراین بهتر است آن را برای بوتاکس پیشانی و بوتاکس صورت استفاده کرد.


۳- بوتاکس زئومین (Xeomin یا Bocouture)

زئومین یا بوکوچر توسط سازمان غذا و داروی آمریکا در سال 2011 معرفی شد. از آن جایی که زئومین حاوی مواد غیرفعال مانند آلبومین نیست، نیاز به نگهداری در دمای پایین و فریز کردن نیز ندارد. در نتیجه به دلیل امکان نگهداری در دمای محیط و هم دما بودن آن، تزریق زئومین راحت تر صورت می گیرد. هزینه هر واحد آن تقریبا مشابه بوتاکس و دیسپورت است با این تفاوت که برای نتیجه گرفتن با زئومین میزان کمتری از تزریق نیاز است. برای افرادی که به دو نوع قبلی مقاومت نشان دهند، احتمال موفقیت آمیز بودن زئومین بالاتر است چرا که مواد افزودنی و غیرفعال در آن نیست و تقریبا خالص می باشد. مدت زمان اثر کردن آن 5 تا 7 روز بوده و میزان باقی ماندن اثرات نیز مشابه بقیه مواد است.

در نتیجه: زئومین برای افرادی که به دیگر مواد حساسیت دارد گزینه ی بسیار مناسبی است و در هزینه و عملکرد نیز مانند بوتاکس عمل می کند.

برای تزریق بوتاکس حتما و حتما به متخصص پوست و مو و زیبایی مراجعه کنید.

مشاوره با متخصصان پوست، مو و زیبایی دکترتو

۴- بوتاکس جُووُ (Jeuveau)

جوو از جدیدترین برندها است که برای کاربرد های آرایشی در سال ۲۰۱۹ تولید شده است. ترکیبات آن کاملا مشابه بوتاکس است با این تفاوت که هزینه تهیه هر واحد آن 20 تا 30 درصد کمتر است. با توجه به جدید بودن آن اطلاعات کمی در مورد نحوه اثر آن در دسترس است، اما ایمنی و میزان اثر آن در آزمایشگاه ها مشابه بوتاکس گزارش شده است. متقاضیان آثار آن را از روز 3 تا 5 بعد از تزریق مشاهده می کنند و تا حدود ۳ تا ۶ ماه آثار آن باقی می مانند.

اصل کلام: میزان اثر جوو ۳ تا ۶ ماه است اما مزیت اصلی آن نسبت به بوتاکس، قیمت پایین‌تر جوو است.


۵- بوتاکس مسپورت (Masport)

بوتاکس مسپورت یا مصپورت از برندهای تولید داخل کشور است و می‌توان آن را یک بوتاکس ایرانی دانست که توسط شرکت مصون دارو تولید می‌شود. عملکرد و ترکیبات بوتاکس مسپورت مشابه بوتاکس خارجی دیسپورت است؛ ولی مدت زمان باقی ماندن اثر آن نسبت به نمونه های خارجی بیشتر است. مدت زمان استفاده از این ماده هر ۶ ماه یک بار است و تزریق آن باید توسط متخصص زیبایی انجام گیرد.

برند ایرانی بوتاکس مسپورت نسبت به نوع خارجی مدت اثر بالاتری دارد و هر ۶ ماه یکبار تزریق می شود.

6- دیستون

بعد از بوتاکس مصپورت، دیستون دومین محصول تولید ایران برای کاربرد بوتاکس است. دیستون فرآورده ای است که توسط شرکت ایرانی ایمن واکسن تولید می شود. در قالب ویال های 300 و 500 واحدی تهیه و عرضه می گردد. بسته بندی این دارو حاوی یک ویال توکسین و یک حلال رقیق کننده است که بعد از ترکیب کردن آنها یک مایع روان و شفاف حاصل می شود. این دارو حاوی مواد نگهدارنده مثل آلبومین انسانی و لاکتوز (پروتئین موجود در شیر) است. پس برای تزریق در افرادی که به شیر حساسیت دارند باید از این برند خودداری کرد.

بوتاکس برند دیستون
بوتاکس برند دیستون

7- میوبلاک

میوبلاک یکی از انواع برندهای بوتاکس است که در بزرگسالان مورد استفاده قرار می گیرد. هم می توان آن را به عضلات تزرریق کرد هم به غددی که بزاق ترشح می کنند. از عوارض جانبی آن می توان به خشکی دهان، سردرد، ناراحتی یا درد در محل تزریق و اختلال در بلعیدن اشاره کرد. میوبلاک برخلاف دیسپورت، مصبورت، بوتاکس و بیشتر برند ها که سم نوع A هستند، از سموم نوع B است. هر ویال میوبلاک حاوی 5000 واحد از سم ضعیف شده بوتولیسم است.


8- نورونوکس

از جمله بهترین بوتاکس ها که متخصصین مورد استفاده قرار می دهند، نورونوکس است. این محصول تولید کشور کره است. اثرات این محصول پس از 7 روز نمایان می شوند. ماندگاری آن 4 الی 6 ماه است. از عوارض آن کبودی محل تزریق است که زود از بین می رود. در برخی موارد هم دیگر عوارض مانند سردرد، حالت تهوع، افتادگی پلک و علائمی مشابه سرماخوردگی را به همراه دارد.

نورونوکس
نورونوکس

9- کنیتوکس

کنیتوکس که به عنوان بوتاکس چینی نیز معروف است. این ماده مانند دیگر برند ها برای از بین بردن چین و چروک های صورت، پیشانی، بین دو ابرو و غیره کارایی دارد. از نکات مهمی که در مورد کنیتوکس باید دانست نگهداری آن در دمای منفی 4 درجه است.


10- بوتولاکس

بوتولاکس نوعی دیگر از بوتاکس است و هر دو از سموم نوع A هستند. قیمت هر واحد بوتولاکس نسبت به بوتاکس (ویستابل) دو برابر است. این محصول تولید کشور کره است و مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا نیست.


11- درماتوکس

درماتوکس یکی از دیگر برند های بوتاکس است که تأثیر فوری در استحکام پوست و از بین بردن چین و چروک ها دارد. این محصول علاوه بر مقادیر جزئی از سم حاوی ویتامین ها، مواد معدنی و اسید هیالورونیک (ماده ای که در ژل های تزریقی استفاده می شود) است. به همین دلیل برای از بین بردن چین و چروک ها مناسب بوده و ماندگاری نسبتا طولانی تری دارد. ماندگاری درماتوکس به سن فرد، محل تزریق و موارد دیگری بستگی دارد. با در نظر گرفتن این موارد بین 3 تا 9 ماه ماندگاری دارد.


مهم‌ترین نکته برای تزریق بوتاکس:

برای تعیین بهترین ماده برای بوتاکس صورت بهتر است هر فرد مطابق با خواسته ها و شرایط فیزیکی و پزشکی پوست خود و مشاوره با پزشک متخصص پوست مو و زیبایی یک ماده را انتخاب کند.

مسپورت - برند ایرانی سم بوتولینوم با کاربرد درمانی
بوتاکس ایرانی با نام بوتاکس مسپورت هر ۶ ماه یک‌بار توسط متخصص پوست تزریق می‌شود.

بوتاکس چه کاربردها و فوایدی دارد؟

احتمالا اولین کاربردی که بعد از شنیدن آمپول بوتاکس به ذهن‌تان بیاید، رفع چین و چروک‌های پوست مانند خط اخم (بوتاکس پیشانی)، خط لبخند (بوتاکس لب) و یا چین و چروک دور چشم (بوتاکس صورت) است. اما با توجه به مکانیسم آن که فلج کردن یا ضعیف کردن عضله‌ها است، از این دارو در زمینه پزشکی و درمانی هم استفاده می‌شود. بنابراین می‌توان گفت که بیشترین کاربرد بوتاکس، جوانسازی پوست و ترمیم آسیب‌های پوستی است.

 • کاربردهای آرایشی (جوانسازی پوست)

بوتاکس بیشتر در نواحی صورت و گردن مورد استفاده قرار می‌گیرد. اثر بوتاکس بین ۳ تا ۶ ماه باقی می‌ماند که بستگی به روش و نوع آن دارد. موارد زیر، همگی زیرگروه بوتاکس صورت قرار می‌گیرند.

 • بوتاکس ابرو: چین و چروک های میان دو ابرو
 • بوتاکس چشم (دور چشم): چین و چروک های اطراف چشم ها
 • بوتاکس پیشانی (خط اخم): خطوط و چین های افقی موجود در پیشانی (خط اخم هم نامیده می‌شود).
 • بوتاکس لب: خطوط و چین‌های گوشه دهان (خط لبخند)
 • بوتاکس چانه: سفت شدن پوست چانه.

نکته مهم: توجه داشته باشید که سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) استفاده از این مواد را فقط برای پیشانی و اطراف چشم مجاز می‌داند.

 • کاربرد های پزشکی درمانی

  • درمان تنبلی چشم: دلیل اصلی تنبلی چشم، عدم تعادل ماهیچه هایی است که چشم را در جای خود نگه می دارند.
  • درمان اختلال در کشیدگی ماهیچه گردنی: نوعی عارضه عصبی است که در آن ماهیچه های گردن و شانه ها دچار گرفتگی و اسپاسم می شوند. در این حالت عضلات به طور خودمختار منقبض می شوند و گردن را در حالت دردناکی قرار می دهند. بوتاکس فعالیت این عضلات را محدود می کند و این حالت را بهبودی می بخشد.
  • درمان تعریق بیش از حد یا غیرطبیعی (هایپر هیدروزیس): در این حالت حتی در زمانی که دمای محیط اطراف یک فرد نیز بالا نیست شدیدا عرق می کند.
  • درمان لوچی و دوبینی (strabismus): به حالتی گفته می شود که در آن به نظر می رسد چشم ها در جهات مختلف نگاه می کنند.
  • کاهش میگرن (مزمن): اگر بیشتر از 15 روز در ماه میگرن دارید، تزریق بوتاکس به کاهش تعداد دفعات سردرد کمک می کند.
  • کاهش اثرات فعالیت بیش از حد مثانه: در اثر فعالیت زیادی مثانه افراد به بی اختیاری ادراری مبتلا می شوند که تزریق بوتاکس به کاهش آن کمک می کند.
بوتاکس در از بین بردن چین های افقی پیشانی
تزریق بوتاکس در از بین بردن چین‌های افقی پیشانی بسیار موثر است.

1. بوتاکس ابرو

تزریق بوتاکس ابرو دو کارکرد دارد:

 1.  از بین بردن خطوط بین دو ابرو یا ناحیه گلابلار
 2.  بالا کشیدن یا لیفت ابرو

با تزریق بوتاکس ابرو عضلات بین دو ابرو به دلیل اثر فلج کنندگی سم در حالت استراحت قرار می گیرند. با فلج شدن این عضلات، عضلات پیشانی که در حال استراحت بودند منقبض می‌شوند و به بالا کشیده می‌شوند. این حالت منجر به از بین رفتن خطوط بین دو ابرو، بالا کشیده شدن یا لیفت ابرو و بیشتر باز شدن چشم‌ها می‌شود.

بوتاکس ابرو و از بین بردن خطوط بین دو ابرو
بوتاکس خط اخم (ابرو) برای از بین بردن خطوط بین ابرو (به خط بین ابروها دقت کنید).

در بوتاکس ابرو ممکن است تزریق در انتهای کناری ابرو نیز انجام شود. در این حالت نیز عضلات آن ناحیه فلج می شوند و منجر به انقباض عضلات پیشانی می شوند. با این کنار دو انتهای کناری ابرو ها بالا می روند و حالت ابرو تغییر می کند.

بوتاکس ابرو برای لیفت ابرو
بوتاکس ابرو برای لیفت (بالا بردن) ابرو – سمت راست (بعد از تزریق بوتاکس) و سمت چپ (قبل از تزریق)

میزان تزریق در بوتاکس ابرو چقدر است؟

در بوتاکس ابرو یا خطوط گلابلار (Glabellar) در هر یک از ۵ ناحیه تزریق ۴ واحد و در مجموع ۲۰  واحد بوتاکس تزریق می‌شود.

عوارض بوتاکس ابرو چیست؟

از عوارض خفیف بوتاکس می‌توان به قرمزی، تورم و بی‌حسی در ناحیه تزریق اشاره کرد. کسانی که بوتاکس ابرو انجام می‌دهند، با عوارض احتمالی جدی‌تری مثل افتادگی پلک یا ابرو، اشکال در خوردن و بلع غذا و سختی در تنفس هم مواجه می‌شوند. اگر قصد انجام بوتاکس ابرو را دارید، بهتر است ابتدا با متخصص پوست، مو و زیبایی مشورت کنید. متخصص می‌تواند درباره‌ی مزایا و معایب این کار به شما راهنمایی‌های لازم را بدهد و به شما درباره عوارض بوتاکس کمک کند.

مشاوره با متخصصان پوست، مو و زیبایی دکترتو

نواحی تزریق بوتاکس در انواع تزریق
نواحی تزریق بوتاکس در انواع تزریق این ماده

2. بوتاکس پیشانی (برای رفع خط اخم)

بوتاکس پیشانی برای از بین بردن خطوط افقی و چین و چروک های آن یا خط اخم انجام می شود. همچنین برای از بین بردن خطوط و چین و چروک های بین دو چشم نیز تاثیر دارد. این تزریق با فلج یا ضعیف کردن عضلاتی که مسئول شکل‌گیری این چین و چروک ها هستند منجر به از بین رفتن آنها می‌شوند.

میزان تزریق در بوتاکس پیشانی چقدر است؟

برخی می گویند بطور میانگین بین ۱۰ تا ۳۰ واحد بوتاکس برای این نوع تزریق دریافت کرده‌اند. اما طبق نظر BOTOX Cosmetic برای بوتاکس پیشانی در هر یک از ۵ ناحیه، ۴ واحد و به طور کلی ۲۰ واحد تزریق مناسب است.

عوارض بوتاکس پیشانی چیست؟

اگرچه بوتاکس در از بین بردن چین و چروک‌ها موثر است، اما می‌تواند منجر به استراحت بیش از حد عضلات و در نتیجه نامتقارن شدن ابروها یا افتادگی پلک شود. همین افتادگی ابرو و پلک که منجر به از دست رفتن بالانس طبیعی صورت می‌شود، یکی از عوارض بوتاکس ابرو و خط اخم است. زمانی که برای انجام بوتاکس پیشانی اقدام می‌کنید، این نکته را در نظر داشته باشید که دیگر نمی‌توانید حالت‌های طبیعی چهره از جمله اخم کردن، تعجب کردن، ابرو بالا انداختن و موارد مشابه را به کیفیت قبل انجام دهید.

بوتاکس پیشانی - بوتاکس خط اخم
بوتاکس پیشانی و بوتاکس خط اخم

3. بوتاکس دور چشم

از پرکاربرد ترین روش ها برای از بین بردن خطوط و چین و چروک های گوشه خارجی چشم (Crows feet) تزریق بوتاکس است. با به استراحت در آوردن عضلات دور چشم منجر به از بین رفتن چین و چروک ها می شود. برای از بین بردن خطوط دور چشم علاوه بر بوتاکس راه های دیگری نیز وجود دارد:

 • استفاده از لایه بردارها
 • درم ابریژن
 • پرکننده‌های پوستی
 • درمان با لیزر.

میزان تزریق در بوتاکس دور چشم چند واحد است؟

برای نواحی تزریق دور چشم در مجموع ۲۴ واحد تزریق مناسب است. برای از بین بردن چین و چروک های در هر سه قسمت گفته شده، یعنی تزریق همزمان برای ابرو، پیشانی و دور چشم، جمعا ۶۴ واحد بوتاکس نیاز است.

تزریق بوتاکس دور چشم - رفع چین و چروک دور چشم
تزریق بوتاکس در ناحیه دور چشم برای رفع چروک‌های کناری چشم

عوارض بوتاکس دور چشم چه چیزهایی هستند؟

خیلی‌ها سوال دارند که آیا بوتاکس دور چشم خطرناک است؟ باید گفت در هنگام ترک کلینیکی که در آن تزریق برای شما انجام می‌شود، ممکن است مقدار کمی قرمزی یا تورم در محل تزریق دور چشم مشاهده کنید. اما این قرمزی‌ها زود رفع می‌شوند. از دیگر عوارض بوتاکس دور چشم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خشکی پوست (در اطراف چشم و محل تزریق)
 • سردرد.
 • زیاد شدن اشک در چشم ها یا آبریزش چشم.
 • افتادگی پلک.
بوتاکس و از بین بردن خطوط دور چشم
بوتاکس برای از بین بردن خطوط دور چشم رایج ترین روش مورد استفاده است.

4. بوتاکس لب (بوتاکس خط لبخند)

در اطراف دهان ممکن است چین و چروک هایی به وجود بیاید که بیشتر در حین لبخند قابل مشاهده هستند. به این خطوط طبیعی خط لبخند یا خط خنده گفته می‌شود. خط لبخند ممکن است در اثر قرارگیری زیاد در معرض آفتاب و مصرف سیگار بوجود بیاید و یا می تواند نشانه طبیعی ای برای کهولت سن باشد. با تزریق بوتاکس لب به عضلات نواحی اطراف دهان می‌توان این خطوط را کاهش داد یا آنها از بین برد. درست است که در این نوع از بوتاکس، تزریق به نواحی دور لب انجام می‌شود؛ اما به صورت رایج آن را با نام بوتاکس لب می‌شناسند.

بوتاکس خط لبخند
بوتاکس خط لبخند (بوتاکس لب) و تاثیری که روی چین و چروک دور لب می‌گذارد (به خط لبخند دقت کنید)

5. بوتاکس گردن

معمولا با افزایش سن یا حتی در سنین جوانی، چین و چروک‌هایی در گردن به وجود می‌آید که برای بسیاری از افراد ناخوشایند است. با استفاده از بوتاکس گردن می‌توان این خطوط افقی روی گردن را از بین برد و زیبایی این ناحیه از بدن را افزایش داد. البته تمام افرادی که اقدام به بوتاکس گردن می‌کنند، صرفا به قصد رهایی از چین و چروک‌های طبیعی چنین کاری را انجام نمی‌دهند. شماری از افراد می‌خواهند از شر غبغب خلاص شوند و با این نیت به مطب دکترهای پوست و مو مراجعه می‌کنند. تزریق بوتاکس به گردن می‌تواند کمک زیادی به رفع غبغب کند.

برای مقایسه لیفت گردن و بوتاکس گردن به دکتر پوست و مو مراجعه کنید.

مراقبت‌های بعد از بوتاکس گردن چیست؟

بعد از انجام بوتاکس در ناحیه گردن، نیاز است تا ۲۴ ساعت از فعالیت بدنی شدید و ورزش کردن بپرهیزید. در صورت فعالیت زیاد، امکان انتقال سم بوتولونیوم به نواحی دیگر بدن وجود دارد. پزشکان معمولا بعد از انجام این تزریق به گردن توصیه می‌کنند که تا ۴ ساعت دراز نکشید و از ماساژ دادن ناحیه گردن هم جدا پرهیز کنید. چرا که با این کارها هم امکان انتقال مواد به نواحی دیگر بدن وجود دارد.

این امکان هم وجود دارد که بعد از تزریق بوتاکس گردن، درد خفیفی در این ناحیه به وجود بیاید. این دردها موقتی هستند و می‌توان آنها را با استفاده از مسکن‌ها التیام داد.

قبل از تزریق بوتاکس گردن و بعد از آن
نتیجه تزریق بوتاکس به گردن

6. بوتاکس زیربغل برای رفع تعریق شدید

عرق کردن یک امر طبیعی و حتی ضروری است. بدن انسان برای تنظیم دما به عرق کردن نیاز دارد. اما برخی افراد بیشتر از حد لازم و میزان نیاز عرق می‌کنند. عرق بیش از حد می‌تواند در نقاط خاصی از بدن مثل زیر بغل یا به صورت پراکنده در قسمت های مختلف بدن رخ دهد. اخیرا از بوتاکس زیر بغل برای جلوگیری از تعریق شدید استفاده شده و موفقیت بالایی هم داشته است. به تازگی در پیشانی و کف دست‌ها هم از بوتاکس استفاده می‌کنند تا جلوی تعریق شدید جلوگیری شود؛ اما کارایی آن از استفاده بوتاکس زیر بغل کمتر است.

7. بوتاکس مو

بوتاکس مو به عنوان یک درمان آرایشی بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرد. این روش باعث تقویت استحکام و ظاهر مو ها می شود.

انواع بوتاکس مو:

دو نوع دارد:

نوع اول در اصل با استفاده از ماده بوتاکس نیست. یعنی در این روش از سم باکتری بوتولینوم استفاده نمی شود. فقط به دلیل شباهت عملکرد موادی که استفاده می شوند با عملکرد سم باکتری بوتولینوم به این روش بوتاکس گفته می شود. تزریق سم بوتولینوم با به استراحت در آوردن یا فلج کردن عضلات اثر می گذارد. بوتاکس مو با پرکردن فیبر های موجود درون مو به پرشدن و استحکام مو و نرمی آن کمک می کند. از جمله موادی که در این روش استفاده می شود می توان به کراتین اشاره کرد.

نوع دوم با تزریق سم بوتولینوم به پوست سر انجام می شود. البته باید توجه داشت که سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) استفاده از این ماده در این روش را تایید نمی کند.

در دکترتو می‌توانید با بهترین پزشکان متخصص پوست در شهر خود آشنا شوید، با آنها به صورت تلفنی یا آنلاین مشورت کنید و همچنین برای دریافت نوبت ویزیت حضوری اقدام کنید.

مشاوره با متخصصان پوست، مو و زیبایی دکترتو

کاربرد های بوتاکس مو:

معمولا استفاده از نوع اول بوتاکس مو برای موارد زیر پیشنهاد می شود:

 • مو خوره.
 • افرادی که موهای بسیار نازک و کم حجم دارند.
 • مو های آسیب دیده.
 • برای موهای فر و صاف کردن موها.

نوع دوم بوتاکس مو یا تزریق سم بوتولینیوم نیز برای افرادی که تعریق شدید دارند مورد استفاده قرار می گیرد. زیاد تر از حد معمول بودن تعریق در بخش سر منجر به نازک شدن مو ها می شود. همنچنین باعث می شود موها سریع تر از حالت عادی چرب و کثیف به نظر بیایند.

بوتاکس مو چقدر ماندگاری دارد؟

اثرات بوتاکس بر مو می تواند بین 2 تا 4 ماه ماندگاری داشته باشد. اگرچه مدت زمان دقیق آن در هر فرد نسبت به دیگر افراد ممکن است متفاوت باشد.

تفاوت بوتاکس مو با کراتینه کردن چیست؟

روش درمانی با کراتین یک روش شیمیایی است که اغلب شامل فرمالدهید هاست. فرمالدهید یک ماده شیمیایی است که برای ایجاد حالت فریز کردن در مو استفاده می شود. در این حالت تار های مو در یک حالت مستقیم ثابت و به عبارتی قفل می شوند. این روش به صاف نگه داشتن مو ها کمک می کند. نکته مهم اینکه استفاده از فرمالدهید می تواند اثرات و عوارض بلند مدتی داشته باشد. چرا که این ماده در دسته مواد سرطانزا قرار دارد و می تواند مشکلاتی به همراه داشته باشد.

بوتاکس مو

تاثیر بوتاکس تا چند وقت باقی می‌ماند؟

سوال عمومی افرادی که به دنبال این عمل زیبایی هستند این است که تاثیر بوتاکس تا چقدر می ماند؟ باید گفت که به طور عمومی آثار بوتاکس بین 3 تا 4 ماه باقی می ماند. در برخی موارد بیشتر از این مقدار یعنی 4 تا 6 ماه اثرات مشاهده شده اند. در برخی دیگر نیز کمتر یعنی در حدود 2 ماه ممکن است اثرات بوتاکس از بین بروند. نکته قابل توجه اینکه افرادی که برای اولین بار بوتاکس تزریق می کنند باید بدانند که آثار آن ممکن است کمتر از مدت زمان مورد انتظار باقی بماند. برای این افراد معمولا در دفعات بعدی و از تزریق دوم به بعد مدت زمان اثر آن طولانی تر می شود.

از طرفی برند بوتاکس تاثیر مستقیمی بر میزان ماندگاری آن دارد. برای داشتن بهترین نتیجه باید با دکتر پوست مطمئن مشورت کنید.


قیمت بوتاکس چقدر است؟

قیمت بوتاکس به موارد مختلفی بستگی دارد:

 • به قصد اهداف آرایشی (جوانسازی پوست) تزریق می‌شود یا با مقاصد پزشکی (درمانی)
 • به اینکه کدام قسمت بدن انجام می‌شود
 • به اندازه ناحیه‌ای که تزریق انجام می‌شود
 • به اینکه از چند واحد یا چه میزان بوتاکس استفاده می‌شود
 • به اینکه از کدام یکی از برندها استفاده می‌شود

به طور میانگین قیمت بوتاکس در سطح جهانی حدود ۳۷۰ دلار گزارش شده است. اما در کشور ما برای یک ناحیه از صورت در یک مرحله، مثلا قیمت بوتاکس یک بار بین ابروها مبلغی بین ۵۰۰ هزار تومان تا ۱ میلیون تومان است. اما همانطور که گفته شد قیمت بوتاکس با توجه به تعداد دفعات، میزان واحد بوتاکس تزریق شده، متخصص پوست و … می‌تواند متفاوت باشد. ضمناً همه مبالغ اعلامی متغیر هستند و نمی‌توان بر اساس آنها خدمات مراکز درمانی را مقایسه کرد. برای تصمیم‌گیری بهتر و تخمین دقیق تر قیمت بوتاکس، بهتر است با متخصص پوست، مو و زیبایی مشورت کنید.

باید توجه داشت که بوتاکس‌های تقلبی هم وجود دارند که معمولا با قیمت‌های ارزان‌تری ارائه می‌شوند. استفاده از بوتاکس تقلبی می‌تواند عوارض جدی برای سلامتی شما به همراه داشته باشد. بنابراین از شما تقاضا می‌کنیم قبل از هر گونه اقدام برای انجام بوتاکس، نسبت به ایمن بودن دکتر پوست خود مطمئن شوید. می توانید بهترین متخصصین پوست را در دکترتو پیدا کنید.

به طور میانگین قیمت بوتاکس برای یک ناحیه از صورت، در هر نوبت مبلغی بین ۵۰۰ هزار تومان تا ۱ میلیون تومان است.

چه افرادی نباید به سمت تزریق این ماده بروند؟

مشکلات پزشکی خاصی وجود دارند که با تزریق بوتاکس و سم بوتولینوم تداخل دارند. افراد دارای این مشکلات پزشکی نباید بوتاکس تزریق کنند. به همین دلیل است که تزریق بوتاکس تحت نظر متخصص پوست و با بررسی سابقه پزشکی فرد انجام می‌شود. این شرایط موارد زیر را شامل می‌شوند:

 • بوتولیسم
 • تاری دید
 • بیماری لوگریک که نوعی اختلال عصبی است.
 • ضعف و سستی ماهیچه‌های صورت (myasthenia gravis)
 • افتادگی پلک بالا
 • کاهش عملکرد ریه‌ها
 • مشکلات تنفسی
 • خشونت و خشکی صدا
افتادگی پلک از عوارض بوتاکس
افتادگی پلک یکی از عوارض تزریق بوتاکس است.

عوارض بوتاکس چیست؟

معمولا تزریق بوتاکس عوارضی ندارد و بدون دربرداشتن هیچ نوع عواقبی برای فرد انجام می‌شود. با این حال در برخی موارد ممکن است تزریق بوتاکس به پوست با عوارضی همراه باشد. برای داشتن تجربه ی بیخطر از خدمات زیبایی سعی کنید این عمل را با حضور متخصص پوست انجام دهید.

 • درد، ورم کردن و کبودی در محل تزریق
 • سردرد
 • تب
 • لرز
 • افتادگی پلک
 • خشکی چشم
 • ابرو های نامتوازن

در موارد نادر نیز ممکن است منجر به بروز علائمی مشابه با علائم بیماری بوتولیسم (نوعی از مسمومیت های غذایی) شود که شامل موارد زیر است:

 • سختی در بلع، تنفس و صحبت کردن.
 • مشکلات بینایی
 • ضعف.

اگر بعد از تزریق بوتاکس علائمی مثل سختی در بلع، تنفس دشوار یا ضعف شدید را تجربه کردید، به سرعت با اورژانس تماس بگیرید.

عوارض بوتاکس کردن بیش از حد (احتمالی) چیست؟

از آنجایی که تزریق بوتاکس یک درمان موقت است، خیلی از افراد آن را در بازه های زمانی مشخص و بعد از بین رفتن اثراتش مجددا تزریق می‌کنند. در مطالعه ای بر روی افرادی که به مدت ۱۲ سال بطور منظم بوتاکس تزریق می‌کردند عوارض زیر در بلند مدت گزارش شد:

 • افتادگی پلک
 • سختی در بلع
 • ضعیف شدن عضلات گردن
 • حالت تهوع و استفراغ
 • تاری دید
 • خشکی و گرفتگی صدا
 • تپش قلب

نکته ی مهم: اگر از افرادی هستید که به صورت مکرر بوتاکس تزریق می‌کنید، باید برای اطلاع از مضرات آن با دکتر پوست مشورت کنید.

مشاوره با متخصصان پوست، مو و زیبایی دکترتو


مراقبت‌های بعد از تزریق بوتاکس چیست؟

بسیاری از شما بعد از تزریق بوتاکس نمی دانید چه باید کرد؟ چه کارهایی ممنوع است؟ برای پیدا کردن بهترین پیشنهادهای درمانی که مخصوص پوست و شرایط شخص شماست، لازم است با متخصص پوست، مو و زیبایی مشورت کنید.

اما به طور کلی باید بدانید که بعد از تزریق بوتاکس نباید تا 24 ساعت ناحیه تزریق را لمس کرد. چرا که لمس یا ماساژ آن ناحیه منجر به پراکندگی سم به دیگر نقاط می شود. همچنین حداقل تا یک هفته نباید هیچ کدام از انواع روش های جوانسازی پوست مانند میکرودرم ابریژن را انجام داد.

آیا بعد از تزریق می‌توانیم صورت را بشوییم؟

در چند روز اول بعد از تزریق، شما می توانید به آرامی صورت خود را با آب بشویید.


بعد از تزریق بوتاکس چطور باید خوابید؟

نباید روی ناحیه ای که تزریق صورت گرفته خوابید. بهتر است تا ۴ ساعت بعد از تزریق فرد نخوابد.


آیا بعد از تزریق می‌توان زیر نور آفتاب قرار گرفت؟

دوری از نور خورشید توصیه‌ی عمومی است. سعی کنید با ضدآفتاب یا یک کلاه مناسب از مناطق تزریق در برابر نور خورشید حفاظت کنید. نور خورشید به بوتاکس آسیبی نمی‌رساند؛ اما می‌تواند منجر به مشکلات جدید نظیر چین و چروک‌های تازه شود.


آیا بعد از بوتاکس می‌توان الکل و سیگار مصرف کرد؟

الکل احتمال کبودی پوست را افزایش می دهد و حتی ۲۴ ساعت قبل از تزریق بوتاکس نیز نباید مصرف شود. همچنین بعد از آن نیز حداقل تا 24 ساعت نباید مصرف شوند.


آیا بعد از تزریق نباید آرایش کرد؟

حداقل تا ۲۴ ساعت هر نوع آرایش را قطع کنید.


چند ساعت بعد از بوتاکس می‌توان ورزش کردن را شروع کرد؟

حداقل تا ۲۴ ساعت هر نوع ورزش کردن را قطع کنید.

بوتاکس
در مورد مراقبت های بعد از بوتاکس لازم است با دکتر پوست مشورت کنید.

سوالات متداول

به نظر می رسد به بسیاری از سوالات شما تا اینجا جواب داده شده است. اما اگر هنوز جواب خود را پیدا نکرده اید، ادامه مطلب را تا انتها بخوانید:

اگر بعد از بوتاکس از نتیجه راضی نبودیم چه باید کرد؟

طبق بیان متخصصین پوست بوتاکس غیرقابل برگشت است و نمی‌توان آثار آن را از بین برد. اگر فردی بعد از تزریق از آن ناراضی بود، باید صبر کند تا مدت زمان باقی ماندن آثار آن بطور خود به خودی از بین بروند.


آیا راه طبیعی و خانگی جایگزین بوتاکس وجود دارد؟

بله. می توان از برخی ماسک های طبیعی برای از بین بردن چین و چروک های صورت بصورت خانگی استفاده کرد. در ادامه دو مثال از این ماسک ها را شرح می دهیم.

1- ماسک موز

موز له شده را با آب لیمو و عسل ترکیب کنید. به خوبی مخلوط کنید و بصورت ماسک حدود 20 دقیقه روی صورت خود قرار دهید. سپس با آب گرم آن را شسته و بعد صورت خود را با آب سرد بشویید. دو تا سه بار در هفته این عمل را تکرار کنید.

2- ماسک هویج

برای این ماسک به آب هویج، نشاسته ذرت، ماست طبیعی و آب خالص شده نیاز دارید. نشاسته ذرت را در 50 میلی لیتر آب حل کنید. 100 میلی لیتر آب را بجوشانید و نشاسته ذرت حل شده در آب را به آن اضافه کنید. منتظر بمانید تا سرد شود، سپس آبِ هویج و ماست را به آن اضافه کنید. با استفاده از یک برس نرم آن را با حرکات دایره ای روی صورت خود بزنید. بعد از 15 دقیقه با آب سرد بشویید. به مدت یک ماه هفته ای دو بار از این ماسک استفاده کنید.

3- بوتاکس پیشانی با ماسک روغن زیتون، وازلین و عسل

ترکیب این مواد به عنوان ماسک آنزیم، آنتی اکسیدان و اسید های چرب مورد نیاز پوست را تأمین می کند. این ماسک به جوانسازی پوست و جلوگیری از علائم پیری کمک می کند. وازلین را در ظرف ریخته، و در حمام آب گرم ذوب کنید، با عسل و روغن زیتون ترکیب کنید و اجازه دهید در دمای اتاق بماند تا جامد شود. یک لایه نازک از ماسک را روی پیشانی بمالید و بگذارید بدون پاک کردن جذب پوست شود.

4- ماسک اسفناج و روغن زیتون

در این ماسک از اسفناج، کلم سبز، روغن زیتون و خامه ترش استفاده می شود. برای تهیه آن سبزیجات را مدتی در آب بجوشانید و سپس سبزیجات آب پز شده را خوب له کنید و بعد روغن زیتون و خامه ترش را به آن اضافه کنید و خوب مخلوط کنید.

ماسک بوتاکس اسفناج و روغن زیتون
ماسک بوتاکس اسفناج و روغن زیتون

ابتدا پوست را شسته و خشک کنید، سپس ماسک را روی پوست گردن و صورت خود بمالید. اجازه دهید 8 دقیقه روی پوست بماند. ابتدا با آب گرم و بعد با آب سرد بشویید و خشک کنید. هفته ای یک یا دو بار این ماسک را به صورت خود بزنید. این ترکیب را می توان به مدت 3 روز در یخچال نگهداری کنید.

همانطور که می دانید، برای جلوگیری از پیری صورت و پوست، استفاده از ماسک های پوست به خصوص ماسک های خانگی در منزل بسیار رایج است. اما لازم به یادآوری است که برای پیدا کردن و تشخیص بهترین مواد برای پوست خود باید با  متخصص پوست مشورت کنید.

بوتاکس-یا-ژل
تزریق بوتاکس یا تزریق ژل (فیلر)؟ کاربردهای هر کدام را روی صورت مشاهده کنید.

بوتاکس بهتر است یا پرکننده‌های پوستی (ژل یا چربی)؟

استفاده از پرکننده‌های پوستی مانند تزریق ژل هم یکی از انواع روش های جوانسازی پوست است. استفاده از پرکننده‌ها در مقایسه با تزریق بوتاکس اثر طولانی تری دارد و مدت زمان بیشتری باقی می مانند، اما باید توجه داشت که عوارض جانبی آن ها نیز بیشتر از تزریق بوتاکس است. همچنین باید توجه داشت که بوتاکس و پرکننده ها قسمت های متفاوتی از پوست را ترمیم می کنند و کاربرد های متفاوتی دارند. حتی ممکن است برای رسیدن به نتیجه مطلوب از هر دوی این روش ها با هم استفاده کنید. برای تصمیم گیری بین تزریق ژل و چربی با بوتاکس بهتر است نظر متخصص پوست را بدانید.

 پرکننده‌ها مانند ژل و چربی نسبت به بوتاکس، ماندگاری طولانی‌تری دارند؛ اما عوارض‌شان هم بیشتر است.

آیا چیزی به اسم کرم بوتاکس وجود دارد؟

چیزی به اسم کرم بوتاکس هم در میان افراد جامعه باب شده است که واقعا معنایی درستی ندارد. از بوتاکس کرم یا ژل ساخته نشده است و چیزی که به اسم کرم بوتاکس تبلیغ و فروخته می‌شود، اغلب همان کرم‌های ضدچروک (Anti-Wrinkle) سابق هستند. این کرم‌ها از نظر میزان تاثیرگذاری هم نمی‌توانند مشابه تزریق بوتاکس عمل کنند. بهترین کاری که از کرم و ژل بوتاکس برمی‌آید این است که پوست شما را لطیف و شفاف کنند؛ بنابراین نباید از این کرم‌ها انتظار معجزه داشته باشید.

گول کرم‌های شترمرغ، کرم خرچنگ و کرم حلزون را نخورید. این کرم‌ها نمی‌توانند مشابه تزریق بوتاکس پوست شما را صاف کنند. لازم است بدانید که سم بوتولینیوم حتی در صورت وجود در کرم‌های بوتاکس، اثری روی پوست شما نخواهند داشت. دلیل‌اش هم این است که بوتاکس از راه پوست جذب نمی‌شود و تنها از راه تزریق است که توانایی اثرگذاری روی عضله‌ها را دارد. ممکن است مقایسه قیمت بین کرم بوتاکس و تزریق آن، استفاده از کرم را منطقی جلوه دهد. اما به قول قدیمی‌ها هیچ ارزانی بی‌علت نیست.

یک خانم مسن در حال مالیدن کرم بوتاکس روی پوست
کرم بوتاکس در بازار موجود است؛ ولی در عملکرد آنها جای شک جدی وجود دارد.

آیا برای تزریق بوتاکس محدودیت سنی وجود دارد؟

تزریق بوتاکس در سنین جوانی می تواند خطراتی به همراه داشته باشد. در برخی موارد در سنین جوانی ماهیچه ها یا عضلاتی که مورد تزریق قرار می گیرند، به علت عدم استفاده از آن ها بعد از تزریق، ضعبف شده و تحلیل می روند. تحلیل ماهیچه ها منجر به کاهش حجم آنها و کوچک تر شدن صورت می شود که افراد را پیرتر نشان می دهد. در واقع برای تزریق بوتاکس هیچ محدودیت سنی وجود ندارد؛ اما برای کاربرد آرایشی نباید به افراد زیر ۱۸ سال تزریق شود.


آیا با تزریق بوتاکس چهره غیرطبیعی می‌شود؟

اگر تزریق به اندازه و در محل صحیح انجام شود، نتیجه‌ای طبیعی به همراه خواهد داشت. پس بطور کلی بوتاکس چهره را غیرطبیعی نمی‌کند و فقط چین و چروک‌ها را از بین می‌یرد. اما اگر به اندازه نباشد یا بطور مناسب انجام نشود، می توان منجر به عوارضی مانند افتادگی پلک که چهره را غیرطبیعی نشان می دهد شود.


آیا بوتاکس برای آقایان هم انجام می‌شود؟

اگرچه در بحث موارد آرایشی خانم‌ها پیشرو هستند، اما در برخی موارد استفاده آقایان نیز از این ماده در حال افزایش است. بوتاکس و دیگر تزریقات سم بوتولینوم مانند دیسپورت و زئومین از معروف ترین و پرکاربرد ترین روش های ضد پیری در آقایان هستند. در آقایان نیز بیشتر به هدف کاهش چین و چروک های بخش های مختلف صورت مانند پیشانی، بین دو ابرو و دور چشم مورد استفاده قرار می گیرد. تنها نکته قابل توجه و تفاوت بوتاکس در آقایان با خانم ها این است که در آقایان در موارد مشابه به واحد های بیشتری از بوتاکس نیاز است. مثلا در بوتاکس ابرو و از بین بردن خطوط بین ابرو ها در آقایان ۴۰ واحد بوتاکس مناسب است و گاهی تا ۸۰ واحد هم تزریق می‌شود. در آقایان هم مشابه خانم‌ها برای رسیدن به نتایج مطلوب‌تر، بهتر است قبل از هر اقدامی با متخصص پوست مشورت کرد.

بوتاکس برای آقایان
بوتاکس برای آقایان

آیا بوتاکس ضرر دارد؟

اگر تزریق بوتاکس به درستی انجام شود، سوابق پزشکی فرد از نظر بیماری هایی که با این تزریق تداخل دارند بررسی شود و میزان واحد تزریق شده زیادتر از حد لازم نباشد، بوتاکس ضرری به همراه ندارد. اما اگر هر یک از این موارد رعایت نشوند ممکن است به بروز انواع عوارض بوتاکس که در بحث عوارض به آنها اشاره شد اتفاق بیفتند.


آیا بوتاکس دردناک است؟

بوتاکس یکی از روش های ایمن در هر دو کاربرد آرایشی و درمانی است. برخی افراد ممکن از در سوابق خود با تزریق مشکل داشته باشند و درد احساس کنند. در این حالت می‌توان متخصص را مطلع کرد تا قبل از تزریق از بی‌حس‌کننده‌ها در ناحیه تزریق استفاده کند. همچنین گاهی ممکن است فرد بعد از تزریق بوتاکس تا مدت زمان کوتاهی احساس درد داشته باشد. اما بطور کلی بوتاکس روش ایمنی است و موارد گفته شده خیلی کم مشاهده شده‌اند.

خانم ترسیده از تزریق بوتاکس و درد آن
ترس از تزریق بوتاکس یک ترس طبیعی است.

بوتاکس در شیردهی امکانپذیر است؟

بررسی های بسیار کمی در مورد اثرات بوتاکس در دوران شیردهی صورت گرفته است. اما همانطور که می دانید در هر واحد تزریق بوتاکس مقادیر بسیار کمی از سم خالص وجود دارد و عوارض بسیار کمی به همراه دارد. علاوه براین به نظر می رسد تزریق بوتاکس در دوران شیردهی منجر به هیچ نوع آسیبی برای نوزاد نمی شود.


بوتاکس در بارداری خطرناک است؟

در مورد بوتاکس در زمان بارداری فقط در حیوانات آزمایش صورت گرفته است و منابع انسانی ای وجود ندارد. در حیوانات اثری از عبور سم از جفت و تاثیر آن بر جنین مشاهده نشده است. اما نمی توان بطور قطعی گفت در مورد انسان نیز همینطور است. بوتاکس در بارداری نیز می تواند منجر به عوارضی نظیر ضعف عضلانی، تاری دید، مشکلات تنفسی و بلع شود.

مشاوره با متخصصان پوست، مو و زیبایی دکترتو

راهنمای مراجعه به متخصص پوست، مو و زیبایی

در این مقاله با انواع، خطرها و عوارض بوتاکس آشنا شدید و توصیه‌های لازم درباره تزریق این ماده را هم از ما شنیدید. متوجه شدید که بوتاکس عملی نسبتا غیرقابل برگشت است و تا زمانی که اثر ماده از بین نرود، جایی برای پشیمانی وجود نخواهد داشت. در نتیجه قبل از هر اقدامی بهتر است به متخصصان پوست، مو و زیبایی مراجعه کنید. تزریق این ماده یا استفاده از دیگر روش های جوانسازی پوست باید حتما زیر نظر پزشک متخصص باشد. برای دریافت مشاوره و پرسیدن سوالات خود در مورد انواع برند های بوتاکس و تصمیم‌گیری برای تزریق یا عدم تزریق بوتاکس از هر شهری می‌توانید با استفاده از مشاوره تلفنی با دکتر پوست در ارتباط باشید.

منابع:

www.medicalnewstoday.com/articles/158647
www.emedicinehealth.com/botox_injections/article_em.htm
www.mayoclinic.org/tests-procedures/botox/about/pac-20384658
www.quora.com/What-are-the-differences-between-Botulax-and-Botox
aedit.com/procedure/botox
onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/j.1529-8019.2007.00156.x
hcp.botoxcosmetic.com/~/media/Unique%20Sites/BotoxCosmeticHCP/Files/PDFs/BHCP-0231_Injection_Dosing.pdf
www.healthline.com/health/botox-vs-fillers
aedit.com/aedition/comparing-neurotoxin-botulinum-type-a-injections-botox-dysport-jeuveau-xeomin

برچسب‌ها:
این مقاله پزشکی را با دیگران به اشتراک بگذارید:
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin
Share on facebook
Share on pinterest
Share on email

3 پاسخ

 1. بوتاکس ممکن است اشک چشم را کم کند همچنین به علت اینکه مدت طولانی میزان انقباض عضلا صورت از جمله ماهیچه های مربوط به تحدب عدسی چشم کم می کند نوعی تنبلی در این عضلات ایجاد میکند که غالبا بر گشت نابذیر است و موجب دور بینی می شود به عبارتی چشم تونایی انقباض عدسی خود را مانند قبل نخواهد داشت و تشخیص اجسام یا نوشته های ریز در فاصله نزدیک مقدور نخواهد شد و باید عینک بزنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکترتو از بین بیش از ۱۲۰۰۰ دکتر و متخصص دکترِتو پیدا کن

دکترِتو را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

کانال تلگرام

صفحه اینستاگرام