نقطه جی چیست؟ همه چیز در مورد تحریک نقطه جی و ارگاسم

2
G-spot
G-spot

شاید یکی از بحث‌برانگیزترین موضوع‌ها در عملکرد جنسی نقطه جی باشد. اما آیا نقطه جی وجود دارد؟ آیا نقطه جی تنها در خانم‌ها است؟ یا آقایان هم این نقطه را در ناحیه تناسلی خود دارند؟ نقطه جی تا چه حد در ارگاسم مؤثر است؟ ارگاسم به کاهش استرس و بهبود وضعیت پوست کمک می‌کند. اما شاید بسیاری از افراد از تأثیر نقطه جی در ارگاسم اطلاع نداشته باشند.

اگر در تحریک جنسی دچار مشکل هستید و از طریق تحریک نقطه جی نیز به نتیجه مورد نظرتان نمی‌رسید، بهتر است با یک سکس تراپیست مجرب مشاوره داشته باشید. متخصص سکس تراپی یا روانشناس باتوجه‌به نوع اختلال جنسی بهترین درمان را به شما معرفی می‌کند. برای تعیین وقت حضوری یا مشاوره آنلاین با روانشناس می‌توانید از طریق سایت دکترتو اقدام کنید.

نقطه جی چیست؟

در سال 1950 ارنست گروفنبرگ، متخصص زنان و زایمان منطقه‌ای متمایز را در ناحیه تناسلی خانم‌ها توصیف کرد. از آن زمان نقطه جی یا نقطه گروفنبرگ موضوع بسیاری از بحث‌های جنسی و علمی است. پس از آن برخی متخصصان برای آقایان نیز نقطه جی را تعریف کردند. این ناحیه در واقع قسمتی از دستگاه تناسلی است. ماساژ نقطه جی در بسیاری از افراد لذت جنسی را افزایش می‌دهد. این ناحیه به تحریک جنسی بسیار حساس است.

با تحریک نقطه G انزال سریع‌تر شده و در برخی افراد ارگاسم شدیدتری اتفاق می‌افتد. البته تحریک و ارضای نقطه جی در افراد متفاوت است. برخی افراد نمی‌توانند این نقطه را پیدا کنند و یا تصور می‌کنند چنین ناحیه حساسی ندارند. حتی گاهی ممکن است فرد با تحریک این ناحیه حس ناخوشایند یا دردناکی داشته باشد. برخی دیگر از افراد نیز با تحریک نقطه جی شکل دیگری از ارگاسم را تجربه می‌کنند که در هیچ حالت دیگری دریافت نمی‌‌شود.

تحریک نقطه جی
تحریک نقطه جی به افزایش میل جنسی و ارگاسم کمک می‌کند.

آیا نقطه جی از نظر علمی وجود دارد؟

دهه‌ها دررابطه‌با نقطه جی بحث و تبادل نظر شده است. آیا این نقطه تنها یک افسانه است یا نه؟ نقطه جی ابتدا در خانم‌ها شناسایی شد. باید گفت واژن هر زن متفاوت است. انتهای سیستم‌های عصبی ممکن است در نقاط مختلف ناحیه تناسلی باشد. به همین دلیل برخی افراد به تکنیک‌ها و پوزیشن‌های خاص پاسخ داده و برخی دیگر پاسخ نمی‌دهند.

در واقع نقطه جی می‌تواند تنها یک نقطه یا چند نقطه از ناحیه تناسلی باشد. به همین دلیل تشخیص آن دشوار است. طبق مطالعات محققان دانشگاه اکوئیلا ایتالیا شواهد فیزیولوژیکی برای اثبات وجود نقطه جی پیدا شده است. با استفاده از سونوگرافی واژینال محققان بافت ضخیم‌تری بین واژن و مجرای ادرار پیدا کردند. این قسمت دقیقاً ناحیه‌ای است که تصور می‌شود نقطه جی آنجا قرار دارد. البته این نقطه را در زنانی که ارگاسم واژینال داشته‌اند، پیدا کرده‌اند. در خانم‌هایی که ارگاسم کلیتورال را تجربه کرده‌اند، این مورد گزارش نشده است. برخی محققان معتقدند این آزمایش تنها بر روی 20 زن انجام شده و نمی‌توان آن را به‌تمامی زن‌ها تعمیم داد.

نقطه جی در زنان

شاید پس از آشنایی با نقطه جی از خود بپرسید نقطه جی خانم‌ها کجاست؟ باید بگوییم نقطه G بخش متمایزی از آناتومی دستگاه تناسلی زنان نیست. نقطه جی بخشی از شبکه کلیتورال است. در واقع برای تحریک نقطه جی در خانم‌ها باید قسمتی از کلیتوریس را تحریک کرد. کلیتوریس بزرگ‌تر از چیزی است که ما تصور می‌کنیم. در قسمتی که لب‌های داخلی به هم می‌رسند، ناحیه‌ای وجود دارد که نوک کلیتوریس به دو قسمت تقسیم می‌شود. ناحیه تحریک‌پذیر از این قسمت شروع شده تا قسمت‌های داخلی واژن امتداد دارد. به همین دلیل برای پیداکردن نقطه جی باید موقعیت‌های مختلف را امتحان کرد.

البته در خانمی به خانم دیگر این ناحیه متفاوت است. به همین دلیل شاید یافتن نقطه جی در زنان کمی دشوار باشد. اما درصورتی‌که این ناحیه پیدا شود، باعث انزال خانم‌ها شده و در رسیدن به ارگاسم واژن نیز کمک می‌کند.

چگونه نقطه جی زنان را پیدا کنیم؟

برای برخی افراد پیداکردن نقطه G کمی دشوار است. در واقع روی هیچ تصویری از آناتومی بدن انسان نمی‌توان این ناحیه را مشخص کرد. بهتر است برای پیداکردن نقطه جی به جای جستجوی آن در زمان فعالیت جنسی خودتان برای یافتن آن تلاش کنید. نقطه جی در دیواره قدامی واژن حدود 5 تا 8 سانتی‌متر بالاتر از دهانه واژن قرار دارد.

برای پیداکردن آن به پشت دراز بکشید. کف دست خود را بالای واژن قرار داده و یک یا دو نگشت خود را روی واژن قرار دهید. با حرکت انگشت به سمت داخل واژن بافت مجرای ادراری (اسفنج مجرای ادراری) شروع به متورم شدن می‌کند. این ناحیه متورم در واقع نقطه جی است. در ابتدا با لمس این ناحیه در خانم‌ها حسی مثل نیاز به ادرار ایجاد می‌شود. بعد از چند ثانیه ممکن است به حس خوشایندی تبدیل شود. اما برای برخی خانم‌ها بدون توجه به مدت‌زمان تحریک لمس این ناحیه ناخوشایند باقی می‌ماند.

تحریک نقطه جی در زنان
در این تصویر می‌توانید ناحیه تحریک نقطه جی را مشاهده کنید.

خانم‌ها چگونه از طریق نقطه جی به ارگاسم می‌رسند؟

ازآنجایی‌که نقطه جی ناحیه حساسی در خانم‌ها محسوب می‌شود، تحریک آن به ارگاسم کمک می‌کند. برای رسیدن به بهترین نتیجه بهتر است راه‌های زیر را امتحان کنید.

  • انواع مختلف تحریک مانند نوازش، حالت ارتعاشی یا فشار را امتحان کنید.
  • سعی کنید از یک وسیله جنسی منحنی مخصوص تحریک نقطه جی استفاده کنید.
  • برای دسترسی بهتر به این ناحیه پوزیشن‌های سکس را تغییر دهید.
  • فشار و تحریک را به چندین ناحیه مختلف واژن اعمال کنید. به احساس خوب یا متفاوتی که ایجاد می‌شود، توجه کنید.
  • می‌توانید خودتان به‌تنهایی نقطه جی را کاوش کنید. در این حالت ریتم راحتی را پیدا کرده و کنترل بیشتری دارید.

پوزیشن مناسب سکس جهت تحریک نقطه جی خانم‌ها

اگر می‌خواهید در حین مقاربت جنسی تحریک نقطه جی را تجربه کنید، پوزیشن‌های خاصی برای آن وجود دارد. پوزیشن‌هایی را انتخاب کنید که به شما اجازه می‌دهد، بر حرکات خود کنترل بیشتری داشته باشید. در این حالت می‌توانید بفهمید از چه نوع تحریکی بیشتر لذت می‌برید. پوزیشن‌های جنسی زیادی وجود دارد که می‌تواند در رسیدن به این هدف مؤثر باشند. در این مطلب سه مورد را به شما معرفی می‌کنیم.

1. پوزیشنی که زن بالا قرار دارد

این پوزیشن به زن اجازه می‌دهد کنترل کاملی روی ریتم، عمق و زاویه نفوذ داشته باشد و می‌تواند روی یافتن نقطه جی تمرکز کنید. فقط به جای بالا و پایین رفتن از حرکت جلو و عقب استفاده کند. در این صورت نقطه جی تحریک می‌شود.

2. پوزیشن دخول از پشت

پوزیشن دخول از پشت یکی از راه‌های عالی برای دستیابی به نفوذ عمیق‌تر در طول رابطه جنسی است. با تغییر زاویه ضربه‌زدن به نقطه جی آسان‌تر می‌شود. برای انجام این پوزیشن فرد باید روی دست و زانوها قرار بگیرد. همسر باید پشت سر باشد. زن در زمان دخول سعی کند روی ساعدهای خود قرار گرفته و باسن خود را به عقب فشار دهد. در این حالت زاویه دخول تغییر کرده و موقعیتی که برای او مناسب‌تر باشد، پیدا می‌شود.

3. پوزیشنی که مرد بالا قرار بگیرد

در این حالت تحریک بیشتر اما عمق نفوذ کمتر است. در این پوزیشن زن باید به پشت دراز بکشد و پاهای خود را باز کند. به‌طوری‌که پاهای همسر روی پاهای زن قرار گیرد. در این حالت دخول عمق کمتری داشته و حس تنگ بودن واژن ایجاد می‌شود. اصطکاک بیشتر راهی عالی برای رسیدن به ارگاسم است.

نکاتی برای داشتن رابطه جنسی سالم در خانم‌ها

هیچ استراتژی یا شیوه جنسی وجود ندارد که برای همه خانم‌ها مناسب باشد. سکس خوب رابطه‌ای است که هر دو نفر از آن رضایت داشته باشند. اگر شما جز آن دسته از خانم‌ها هستید که با تحریک و ارضای نقطه G به حداکثر ارگاسم می‌رسید، می‌توانید موارد زیر را امتحان کنید.

  • موقعیتی را امتحان کنید که اجازه دخول از پشت را می‌دهد. در این حالت تحریک نقطه جی بهتر می‌شود.
  • در هنگام رابطه جنسی از همسرتان بخواهید هم‌زمان با تحریک نقطه G با دست ناحیه کلیتوریس را تحریک کند. تحریک هم‌زمان کلیتوریس و نقطه جی لذت جنسی را به اوج می‌رساند.
رابطه جنسی سالم
در رابطه جنسی سالم هر دو نفر باید از سکس لذت ببرند.

نقطه جی در مردان

نقطه جی در آقایان اغلب نقطه پی نامیده می‌شود. پی مخفف کلمه پروستات است. پروستات غده‌ای به اندازه گردو است که درست در زیر مثانه قرار گرفته است. پروستات باعث ایجاد ارگاسم سریع و قدرتمند می‌شود. اما عملکرد اصلی آن چیز دیگری است. این غده با تولید مایع منی و کمک به زنده ماندن اسپرم‌ها پس از خروج از آلت تناسلی به تولیدمثل کمک می‌کند. در واقع در آقایان نقطه تحریک جنسی پروستات می‌باشد.

این نقطه حدود دو اینچ در راست‌روده و به سمت شکم قرار دارد. تحریک‌پذیری این ناحیه به این دلیل است که پروستات دارای تعداد زیادی عصب است. ارضای نقطه G در مردان می‌تواند راه جدیدی برای افزایش لذت جنسی باشد و آقایان می‌توانند در صورت تمایل آن را امتحان کنند.

پروستات در کجا قرار دارد؟

همان‌طور که گفتیم نقطه G در مردان همان پروستات است. پروستات غده‌‌ای است که در نزدیکی مجرای ادرار قرار گرفته است. در جنین با جنسیت پسر هورمون‌هایی به نام آندروژن شروع به تشکیل پروستات می‌کنند. پس از رسیدن به مرحله بلوغ این هورمون‌ها فعالیت پروستات را آغاز می‌کنند.

پروستات داخل بدن بین آلت تناسلی و راست‌روده (قسمتی که به مقعد منتهی می‌شود.) قرار گرفته است. پروستات دقیقاً زیر مثانه بوده و می‌توان با روش‌هایی آن را تحریک کرد.

پیداکردن نقطه جی در مردان در زیر آلت

در واقع پیداکردن نقطه G در آقایان به دو طریق ممکن است. داخلی و خارجی. هر دو حالت می‌توانند احساس خوشایندی ایجاد کنند. انتخاب آن به‌راحتی شما و همسرتان بستگی دارد.

  1. ارضای نقطه جی به‌صورت داخلی: اگر می‌خواهید این نقطه را از نزدیک احساس کنید، مقعد مستقیم‌ترین راه ممکن است. نقطه پی در حدود 2 اینچ داخل راست‌روده قرار گرفته است و می‌توان با دخول انگشت آن را احساس کرد.
  2. ارضای نقطه جی به‌صورت خارجی: شما می‌توانید پروستات را به‌صورت غیرمستقیم از طریق پرینه تحریک کنید. پرینه در واقع حد واسط بین کیسه بیضه و مقعد است. اگر شما یا همسرتان به دنبال گزینه‌ای هستید که نفوذی نداشته باشد، این روش بهترین روش افزایش لذت جنسی است.
نقطه جی در مردان
در این تصویر می‌توانید نقطه جی در مردان را مشاهده کنید.

چگونه پروستات (نقطه پی) آقایان تحریک می‌شود؟

این نوع لذت جنسی شاید برای آقایان جدید باشد. به همین دلیل باید برای تحریک آن به‌آرامی پیش رفت. اگر می‌خواهید از روش تحریک نقطه پی به‌صورت داخلی استفاده کنید، باید چند مورد را در نظر بگیرید. برای دخول انگشت از روغن استفاده کنید. روغن اصطکاک را بیشتر کرده و از پارگی یا حس درد جلوگیری می‌کند.

ازآنجایی‌که محیط مقعد تمیز نبوده و باکتری‌هایی در آن وجود دارد، بهتر است از کاندوم یا دستکش لاتکس استفاده کنید. به همین دلیل شاید تحریک نقطه G آقایان به‌صورت خارجی گزینه بهتری باشد و هر دو نفر از آن لذت ببرند.

مراحل تحریک نقطه جی در آقایان

زمانی که هر دو در آرامش هستید، با ماساژ خارجی پروستات تحریک را آغاز کنید. با نوک انگشتان اشاره و میانی قسمت پرینه را ماساژ داده و یا فشار دهید. میزان فشار را تغییر داده و سرعت‌های مختلف ماساژ را آزمایش کنید تا بهترین حالت ممکن پیدا شود. در این شرایط از دست دیگر خود برای ماساژ قسمت‌های دیگر ناحیه تناسلی مانند آلت تناسلی یا بیضه‌ها استفاده کنید.

می‌توانید این کار را ادامه داده و به اوج لذت جنسی همسر خود کمک کنید. همچنین می‌توانید در این مرحله روی انگشت خود روغن مالیده و به‌آرامی انگشت خود را به سمت مقعد حرکت دهید. با ورود انگشت به مقعد می‌توان پروستات را احساس کرد. برجستگی شبیه به نوک بینی داخل مقعد حس می‌شود. پس از پیداکردن این نقطه انگشت خود را حرکت داده و در مورد احساس همسرتان از او سؤال کنید.

ماساژ پروستات در برخی مواقع می‌تواند باعث آزاد شدن ترشحات شیری شود. این حالت کاملاً طبیعی بوده و نشان‌دهنده نزدیکی به ارگاسم است.

علت لذت جنسی آقایان با تحریک پروستات

دقیقاً مشخص نیست که چرا تحریک پروستات باعث لذت جنسی می‌شود. در یک نظریه بیان شده است که مجموعه‌ای از اعصاب متصل به پروستات وجود دارد. این اعصاب که شبکه پروستات نامیده می‌شوند، از قسمت تحتانی شبکه لگن تا نزدیک ستون فقرات امتداد دارند. پروستات، آلت تناسلی و پیشاب‌راه همگی به این اعصاب متصل هستند. ارگاسم ممکن است این اعصاب را فعال کرده و منجر به لذت جنسی شود.

نظریه دوم این لذت را مربوط به مغز می‌داند. هنگام توجه بیشتر به پروستات فرد به‌مرور لذت بیشتری می‌برد. در صورت تمرکز و تحریک پروستات مغز فرمان لذت بیشتر از تحریک پروستات را ارسال می‌کند. در این فرایند هر بار که پروستات تحریک شود مغز انتظار لذت بیشتری دارد.  

آیا تحریک نقطه G در همهٔ آقایان خوشایند است؟

تحریک پروستات تا حدودی اکتسابی بوده و همه افراد طرف‌دار آن نیستند. همچنین برای پیداکردن رویکرد مناسب به آزمون‌وخطا نیاز است. ممکن است با ارتباط بیشتر به حس بهتری دست پیدا کنید. اما در مواقعی ممکن است هر دو علاقه‌ای به این کار نداشته باشید. در این حالت می‌توان از روش‌های دیگر تحریک جنسی استفاده کرد.

آیا پس از انجام رادیکال پروستاتکتومی می‌توان از تحریک نقطه پی لذت برد؟

در طی این جراحی پروستات از بدن خارج می‌شود. در این حالت شخص دیگر نمی‌تواند از تحریک پروستات به لذت جنسی برسد. اما به‌طورکلی می‌توان لذت جنسی را تجربه کرد. این جراحی یکی از گزینه‌های درمانی برای سرطان پروستات است. اگر سرطان از پروستات سرایت نکرده باشد، از این جراحی استفاده می‌شود.

سخن آخر دکترتو

تحریک نقطه جی برای همهٔ خانم‌ها و آقایان خوشایند نیست. اگر شما هم جزء این دسته افراد هستید، به‌هیچ‌وجه نگران نباشید. روش‌های زیادی برای تحریک و لذت جنسی وجود دارد. اما اگر به‌طورکلی در رابطه جنسی مشکل داشته و دچار اختلالات جنسی هستید، حتماً با متخصص سکس تراپی صحبت کنید. سکس تراپیست با معاینه و بررسی شرایط شما درمان را شروع می‌کند.

برای پیداکردن متخصص سکس تراپی می‌توانید به لیست پزشکان در سایت دکترتو مراجعه کنید. در دکترتو علاوه بر سیستم تعیین وقت حضوری امکان مشاوره آنلاین و تلفنی با متخصصان نیز وجود دارد.

دکترتو مراقب سلامتی شماست!

منبع: healthline, theconversation, health, medicalnewstoday, plannedparenthood, news24

2 دیدگاه‌ها

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید