نگاهی دقیق و جزئی به دستگاه (آلت) تناسلی زن و اجزای آن
موضوعات پزشکی مرتبط: زندگی سالمسلامت جنسی

نگاهی دقیق و جزئی به دستگاه (آلت) تناسلی زن و اجزای آن

نویسنده:صدیقه سعادت
| تاریخ انتشار: 22 خرداد 1400
| آخرین به‌روزرسانی: 10 خرداد 1401
| تعداد نظرات:8
دستگاه تناسلی زنان

آنچه در این مقاله می‌خوانید

هر انسان باید شناخت کافی از آناتومی بدن خود داشته باشد. دستگاه تولید مثل و اندام های ناسلی در زن و مرد از اهمیت بالاتری نسبت به بقیه اندام های بدن دارند. چون وظیفه ی تولید مثل و تکامل را برعهده دارند. علاوه بر این، شناخت کافی از بخش های مختلف دستگاه تناسلی، می تواند تاثیر زیادی بر بهداشت و سلامت جنسی فرد داشته باشد. آناتومی دستگاه تناسلی زنان شامل دو بخش خارجی یعنی فرج و بخش داخلی یعنی اندام های تولید مثلی است. اندام های تولید مثلی شامل تخمدان ها و رحم است.

آناتومی دستگاه تناسلی زنان شامل دو بخش خارجی یعنی فرج و بخش داخلی یعنی اندام های تولید مثلی (شامل تخمدان ها و رحم) است.

در دکترتو می‌توانید با بهترین پزشکان متخصص زنان و زایمان در شهر خود آشنا شوید، با آنها به صورت تلفنی یا آنلاین مشورت کنید و همچنین برای دریافت نوبت ویزیت حضوری اقدام کنید.

مشاوره با متخصصان
زنان و زایمان
دکترِتو

دستگاه تولید مثلی در زنان

دستگاه تولید مثلی زنان شامل بخش هایی در خارج و داخل بدن است. بخش های مهم دستگاه تناسلی زنان شامل واژن، رحم، لوله های فالوپ، سرویکس یا دهانه رحم و تخمدان هاست.

دستگاه تولید مثلی زنان دو بخش اصلی دارد:

 1. رحم که جنین را در خود پرورش می دهد و ترشحات واژنی و رحمی را تولید می کند و از نظر آناتومی اسپرم مرد را به سمت لوله های فالوپ منتقل می کند.
 2. تخمدان ها که سلول های جنسی زنان یعنی تخمک ها را تولید می کنند.
عملکرد دستگاه تولید مثلی در زنان
دستگاه تولید مثل در زنان

عملکرد دستگاه تناسلی زنان

دستگاه تولید مثل زنان برای چندین عملکرد طراحی شده است. دستگاه تولید مثل زنان سلول های تخمک را تولید می کند که برای تولید مثل ضروری هستند. این سیستم برای انتقال سلول تخمک یا اووسیت به محل لقاح طراحی شده است. وظیفه مهم دیگر دستگاه تناسلی زنان، لقاح است. این تلقیح تخمک با اسپرم عموما در لوله های فالوپ اتفاق می افتد. مرحله بعد فراهم کردن یک خانه امن و راحت برای تخمک تلقیح شده برای نُه ماه آینده است. که وظیفه اصلی رحم است. لانه گزینی در زحم اتفاق می افتد. اما اگر لقاح و لانه گزینی اتفاق نیفتد، دیواره رحم که ضخیم و آماده پذیرش جنین است، ریزش می کند و قاعدگی یا پریود اتفاق می‌افتد. علاوه بر این دستگاه تولید مثلی زنان هورمون های جنسی زنانه را تولید می کند که برای حفظ چرخه تولید مثلی لازم هستند.

تفاوت اندام تناسلی زنان و مردان

تفاوت عمده بین زنان و مردان در اندام های تولید مثلی آنهاست. آناتومی دستگاه تناسلی زنان عموما مربوط به عملکرد جنسی، تولید مثل و کنترل هورمونی است. زنان و مردان آناتومی جنسی فیزیکی متفاوتی دارند. اما تمامی اندام های جنسی هر دو جنس از یک رده سلولی مشابه در طول تکامل جنینی شکل گرفته اند.

دستگاه تناسلی مردان تنها از اندام های خارجی تشکیل شده است. بیضه ها در کیسه بیضه، سلول جنسی مردانه یعنی اسپرم ها را تولید می کنند. و این اسپرم ها از طریق آلت تناسلی مردانه و همراه با مایع منی از بدن خارج می شود. در حالی که دستگاه تناسلی زنانه عمدتا از اندام های داخلی تشکیل شده اند. سلول جنسی زنانه یا همان تخمک در تخمدان ها تولید می شوند و رحم وظیفه نگهداری از جنین را خواهد داشت. بقیه قسمت ها از جمله رحم هم نقش هدایت اسپرم به سمت تخمک را دارند.

تفاوت عمکلردی و قابل توجه بین آلت تناسلی زن و مرد در این است که سیستم تولید مثلی مردان فقط سلول های جنسی را تولید می کند و آن را به دستگاه تناسلی زنان تحویل می دهد. از سویی دیگر، دستگاه تناسلی زنان برای پرورش جنین و تبدیل آن به یک انسان کامل طراحی شده است.

دستگاه تناسلی زن و مرد
تفاوت دستگاه تناسلی زن و مرد

قسمت های مختلف دستگاه تناسلی زنان

برای درک بهتر اتفاقاتی که درون بدن یک زن رخ می دهد، باید یک درک پایه ای از آناتومی بدن زن و قسمت های مختلف دستگاه تناسلی زنان داشته باشید. در ادامه ی این مطلب، ابتدا بخش خارجی دستگاه تناسلی زنان را توضیح خواهیم داد. سپس در ادامه در مورد بخش داخلی یعنی اندام های تولید مثلی صحبت خواهیم کرد.

بخش خارجی آلت تناسلی زنان

آناتومی خارجی دستگاه تناسلی زنان شامل پابلیس و فرج است که خود فرج بخش های مختلفی دارد:

 1. مونس پابلیس:

مونس پابلیس یا برجستگی تناسلی یک بافت چربی است که بالای فرج و دقیقا در جلوی استخوان شرمگاهی قرار گرفته است. این بافت در زنان برجسته است. و بعد از بلوغ عموما با موی شرمگاهی پوشانده می شود. عمکلرد مونس پابلیس حفاظت از استخوان شرمگاهی در طی رابطه جنسی است. مونس پابلیس همچنین دارای غده های چربی است که برای القای جاذبه جنسی، فرمون هایی را ترشح می‌کنند.

 1. فرج یا وولوا

بخشی از آلت تناسلی زن است که در خارج از بدن قرار دارد. وولوا یا فرج یک اصطلاح عمومی برای توصیف همه ی بخش هایی است که اندام جنسی خارجی زن را تشکیل می دهند. فرج شامل لب های داخلی و خارجی، کلیتوریس، مدخل واژن و میزراه (مجرای دفع ادرار) است. در حالی که واژن تنها بخشی از فرج است، اما در واقع به اشتباه به جای فرج از واژه واژن استفاده می شود. در حالی که فرج دارای جزئیات و بخش های زیادی به جز واژن است.

فرج شامل لب های داخلی و خارجی، کلیتوریس، مدخل واژن و میزراه است.

 1. لُب های بزرگ (لیبا ماژور)

عبارت labia majora به عنوان لُب های بزرگ یا لُب خارجی تعریف می شود. لب بزرگ یا خارجی در واقع دو تاخوردگی پوستی بزرگ است که اطراف ورودی آلت تناسلی زن قرار دارند. بخش جلویی لب های بزرگ دقیقا در زیر مونس پابلیس بهم می پیوندند. در طی رابطه جنسی جریان خون در لب های بزرگ زیاد می شود و حالتی متورم به خود می گیرد. لب های بزرگ بافتی تقریبا گوشتی دارند و قسمت بیرونی آن موی شرمگاهی رشد می کند. این قسمت حدودا 7 تا 8 سانتی متر طول و 2 الی 3 سانتی متر عمق دارند ضخامت لب های خارجی می توانند متفاوت باشد و بین 1.5 تا 3 سانتی متر متغیر است.

 1. لُب های داخلی (لیبا مینور)

لب های داخلی یا لب های کوچک، هم مانند لب های بزرگ یک تاخوردگی پوستی هستند. و از کلیتوریس شروع می شوند و به سمت پایین ادامه دارند. البته لب های کوچک نسبت به لب های بزرگ موقعیت داخلی تری دارد. قسمت قدامی لب های کوچک دور کلیتوریس را احاطه می کند و کلاهک کلیتوریسی و فرنوم کیتوریس را به وجود می آورد.

از نظر فرم ظاهری لب های می توانند کوتاه یا بلند، چروکیده یا صاف باشند. همچنین اغلب یک لب از لب دیگر بلندتر است. از نظر رنگ هم ممکن است رنگی در بازه ی صورتی تا قهوه ای تیره داشته باشند. با افزایش سن ممکن است رنگ لب ها تغییر کند. در برخی افراد ممکن است لب خارجی بزرگ تر باشد و در برخی افراد لب داخلی بزرگ تر است. در هر حال هر دو لُب حساس هستند. و با تحریک جنسی حالتی متورم به خود می گیرند.

 1. کلیتوریس

کلیتوریس اصلی ترین عضو بخش خارجی دستگاه تناسلی است. نوک کلیتوریس در بالای آلت زنانه قرار دارد، جایی که لُب های داخلی به هم می رسند. اندازه ی کلیتوریس در افراد مختلف متغیر است. و ممکن است به کوچکی یک نخود یا به بزرگی انگشت شست باشد. نوک کلیتوریس توسط کلاهک کلیتوریسی پوشانده شده است. کلاهک کلیتوریسی یک تاخوردگی پوستی است که نوک کلیتوریس را می پوشاند. و از کلیتوریس در برابر سایش محافظت می کند. همان طور که می دانید کلیتوریس تعداد زیادی پایانه عصبی دارد و بسیار حساس است.

تنها نوک کلیتوریس قابل مشاهده است. البته این تنها شروع کلیتوریس است. کلیتوریس در درون بدن و در پشت و زیر واژن در هر دو طرف ادامه دارد. این بخش که ریشه و پا نامیده می شود، حدود 5 اینچ طول دارد.

کلیتوریس از بافتی اسنفجی ساخته شده است که در زمان برانگیختگی جنسی متورم و برآمده می شود. تراکم عصب های موجود در کلیتوریس بسیار بالا است، بیشتر از هر بخشی از بدن. و تنها هدف آن، لذت بردن شماست.

کلیتوریس اصلی ترین عضو بخش خارجی دستگاه تناسلی است که بسیار حساس است و در زمان تحریک برجسته می شود.

 1. مجرای ادرار

مجرای ادراری، امتداد لوله از مثانه به خارج از بدن است. هدف مجراری ادراری خروج ادرار از بدن است. مجاری ادراری در وستیبول یا دهلیز فرج باز می شود که در زیر کلیتوریس و در بالای مدخل واژن قرار دارد.

بخش های-خارجی-دستگاه-تناسلی-زنان
بخش های خارجی دستگاه تناسلی زنان را در این عکس ببینید.

در دکترتو می‌توانید با بهترین پزشکان متخصص زنان و زایمان در شهر خود آشنا شوید، با آنها به صورت تلفنی یا آنلاین مشورت کنید و همچنین برای دریافت نوبت ویزیت حضوری اقدام کنید.

مشاوره با متخصصان
زنان و زایمان
دکترِتو

بخش های داخلی دستگاه تناسلی زنان

آناتومی آلت تناسلی زن از واژن شروع می شود، که کانالی است که از فرج شروع می شود و به رحم می رسد. سرویکس واژن را از رحم جدا می کند و لوله فالوپ تخمدان ها را به رحم متصل می کند. در ادامه این بخش ها را به صورت مفصل تر توضیح می دهیم.

 1. واژن

واژن یک لوله الاستیک و ماهیچه ای است که از طریق وستیبول، رحم را به دنیای بیرون وصل می کند. ابتدای واژن در واقع بخشی از آلت تناسلی زنانه است. اندازه واژن می تواند متفاوت باشد، اما به صورت میانگین حدود 2.6 تا 8 سانتی متر طول دارد. بافت واژن بسیار منعطف و کشسان است و در زمان برانگیختگی جنسی، طول آن افزایش پیدا می کند.

واژن همچنین شامل بخشی به نام غدد بارتولین است. این غده ها حدوده به اندازه ی نخود هستند  و در دو طرف ورودی آلت تناسلی زن قرار دارند. این غده ها مسئول ترشح مایعاتی هستند که نمی گذارند بافت واژن خیلی خشک شود.

ورودی واژن عموما توسط غشایی به نام هایمن یا همان پرده بکارت پوشانده شده است. ورودی واژن در پشت مجرای خروج ادرار قرار دارد. عملکرد واژن برای رابطه جنسی و به دنیا آوردن بچه است. در حین رابطه جنسی، واژن به عنوان مخزنی برای جمع آوری منی قبل از رفتن اسپرم ها به سمت دهانه رحم و ادامه سفرشان به سمت رحم و لوله فالوپ، عمل می کند. واژن همچنین به عنوان راه خروجی برای خون دفعی در زمان پریود است.

ورودی واژن عموما توسط غشایی به نام هایمن یا همان پرده بکارت پوشانده شده است.

 1. دهانه رحم یا سرویکس یا گردن رحم

دهانه رحم، رحم و واژن را از هم جدا می کند. و دقیقا در میان این دو قرار گرفته است. دهانه رحم مانند یک دونات با یک سوراخ کوچک در وسط آن است. این سوراخ راه اتصال واژن به رحم است. خون پریوداز این راه باریک خارج می شود. اسپرم ها نیز از همین راه وارد رحم می شوند.

شما می توانید دهانه رحم را در انتهای واژن لمس کنید. دهانه واژن، واژن را از بقیه بدن جدا می کند و به خاطر وحود این بخش از بدن است که تامپون یا این قبیل چیزها درون بدن شما گم نمی شوند. در طول زایمان، دهانه رحم گشاد می شود تا اجازه خروج بچه از واژن را بدهد.

در تست پاپ اسمیر که احتمالا با آن آشنا هستید، از گردن رحم یا سرویکس نمونه گرفته می شود. آزمایش پاپ اسمیر، یک تست غربالگری برای شناسایی زودهنگام سرطان دهانه رحم است. انجام تست پاپ اسمیر از سن 21 تا 65 سال توصیه می شود. در واقع خانم ها بعد از آغاز فعالیت های جنسی خود باید تحت نظارت پزشک متخصص زنان تست پاپ اسمیر را انجام دهند. توصیه می شود که حتی اگر فعالیت جنسی ندارید هم تست پاپ اسمیر را طبق توصیه های پزشک انجام دهید.

 1. رحم:

رحم در میان حفره لگن قرار دارد. این کیسه ی ماهیچه ای در واقع خانه جنین در طول دوره بارداری خواهد بود. این اندام گلابی شکل به اندازه ی تقریبی یک مشت کوچک است. در حین رابطه جنسی قسمت پایینی رحم به سمت ناف بالا می آید. و به این دلیل است که در زمان برانگیختگی جنسی، واژن می تواند اندازه بزرگ تری داشته باشد. اندازه رحم در جوانان تقریبا 3*2*1 اینچ است.

کل حفره رحم توسط یک غشای اختصاصی به نام اندومتریوم پوشیده شده است. در طول دوران قاعدگی و پریود، اندومتریوم ریزش دارد. التهاب این غشا اندومتریوز نامیده می شود و در صورت مزمن بودن، می تواند منجر به نازایی شود.

در طول دوره قاعدگی خانم ها، لایه ی اندومتریوم ضخیم می شود. این آمادگی برای رها شدن تخمک از یکی از تخمدان هاست. هدف از این روند، فراهم کردن محیطی مناسب و برای پرورش جنین در صورت حاملگی احتمالی است.

اگر بارداری اتفاق نیوفتد، این لایه اندومتریوم ریزش می کند. و پریود اتفاق می افتد. این اتفاق به صورت میانگین هر 28 روز یک بار اتفاق می افتد. البته طول این دوره در خانم ها، می تواند کمی متفاوت باشد.

بخش بالایی رحم از طریق لوله های فالوپ به تخمدان ها متصل می شود.

بخش داخلی دستگاه تناسلی زنان
بخش داخلی دستگاه تناسلی زنان
 1. تخمدان ها

تخمدان ها اندام های تخم مرغی شکلی در سمت راست و چپ بدن شما هستند که به لوله فالوپ متصل هستند. هر تخمدان تقریبا به اندازه ی یک بادام (3*1.5*1 سانتی متر) است. تخمدان ها همتای بیضه ها در مردان هستند. اغلب خانم ها با دو تخمدان به دنیا آمده اند، اندام هایی که مسئول تولید تخمک در راستای تولید مثل هستند.

محل قرارگیری تخمدان ها در درون حفره لگن و در کنار رحم است. بافت تخمدان ها در خانم ها جوان صورتی رنگ با سطح خارجی صاف است. اما بعد از چند زایمان به دلیل تخمک گذاری های متعدد، رنگی مایل به خاکستری با سطحی چروکیده تر از قبل خواهد داشت.

علاوه بر تولید تخمک، تخمدان ها هورمون هایی هم تولید می کنند. این هورمون های استروئیدی شامل استروژون و پروژسترون هستند. این هورمون ها چیزهایی مثل پریود و بارداری را کنترل می کنند. فعالیت تخمدان ها از زمان بلوغ شروع می شود و با یائسگی پایان می یابد. ترشح این هورمون ها تحت کنترل مستقیم هورمون های FSH و LH هستند که از غده هیپوفیز ترشح می شوند.

تخمدان ها محل ذخیره ی تخمک ها یا همان سلول های جنسی هستند. در واقع هر خانم این ذخیره تخمک های خود را از زمان جنینی دارد. و بعد از بلوغ در هر دوره قاعدگی یا پریود یکی از این فولیکول ها که تکامل خود را در دوره جنینی آغاز کرده است، بالغ شده و آزاد می شود. به طور معمول در هر ماه یک تخمدان به صورت نوبتی از یکی از تخمدان ها آزاد می شود. اما گاها اتفاق می افتد که بیش از دو تخمک از تخمدان ها آزاد شود. در این صورت به احتمال زیاد شاهد پدیده چندقلو زایی خواهیم بود.

 1. لوله فالوپ:

لوله های فالوپ دو لوله نازک یا طول تقریبی ده تا چهارده سانتی متر هستند. تخمدان ها از طریق لوله فالوپ به رحم متصل می شوند. وظیفه لوله فالوپ، بردن تخم تلقیح شده به حفره رحمی برای جایگزینی در دیواره رحم است. زمانی که تخمدان ها تخمک را آزاد می کنند، تخمک از طریق لوله فالوپ به سمت رحم می رود. مقصد اسپرم ها نیز لوله فالوپ است. وقتی در حین رابطه جنسی اسپرم ها از طریق واژن و سپس رحم مسیر خود را به سمت لوله های فالوپ ادامه می دهند تا به تخمک برسند. لقاح در لوله فالوپ انجام می شود و سپس تخمک لقاح یافته یا همان زیگوت از طریق لوله فالوپ خود را به رحم می رساند.

سالپنژیت به بیماری التهاب و عفونت لوله فالوپ گفته می شود. شایع ترین و مهم ترین علت های سالپنژیت، سوزاک یا کلامیدیا است. این بیماری ممکن است منجر به آسیب بافتی در لوله های فالوپ شود. و خطر نازایی یا حاملگی های خارج رحمی را افزایش دهد. حاملگی خارج رحمی به حالی گفته می شود که زیگوت در هر جایی به جز رحم لانه گزینی کرده باشد. در اکثر موارد حاملگی های خارج رحمی، این لانه گزینی در لوله های فالوپ اتفاق می افتد. و سریعا باید تشخیص و درمان شود. زیرا ممکن استد منجر به مرگ مادر شود. برای مشاوره تلفنی با دکتر زنان از خدمات دکترتو استفاده کنید.

 1. فیمبریا:

فیمبریا مانند یک انگشت کوچک در انتهای هر یک از لوله های فالوپ است. زمانی که تخمک از تخمدان ها آزاد می شود، فیمبریا تخمک را به درون لوله فالوپ می کشد.

 1. غدد بارتولین

غدد بارتولین در نزدیکی ورودی واژن قرار دارند. وظیفه غدد بارتولین ترشح مایعاتی است که در زمان برانگیختگی جنسی ترشح می شوند و واژن را روان می کند.

رحم
رحم
 1. هایمن یا پرده بکارت

هایمن که ما به عنوان پرده بکارت آن را می‌شناسیم، یک بافت نازک گوشتی است که در ورودی واژن قرار دارد. این بافت شکل های مختلفی دارد و الزاما یک بافت پیوسته و کامل نیست. در بسیار افراد این پرده سوراخ هایی دارد که به حد کافی بزرگ هستند که خون پریود از بدن خارج شود. در بسیار از موارد این سوراخ های پرده بکارت یا هایمن به قدری بزرگ هستند که به راحتی بتوان از تامپون استفاده کرد. هایمن در برخی افراد به قدر کم و است که تقریبا به نظر می رسد که این بافت وجود ندارد. در موراد نادری، این هایمن به صورت یکسره و کامل ورودی واژن را پوشانده است یا اینکه سوراخ های پرده بکارت بسیار ریز است.

همان طور که گفتیم هایمن یک غشای نازک است و در بسیاری از موارد در اولین ورود آلت تناسلی مرد، از بین می رود. که ممکن است دردناک و منجر به خونریزی باشد. هرچند این اتفاق ممکن است برای همه اتفاق نیفتد. البته دلایل زیادی برای از بین رفتن و پاره شدن پرده بکارت وجود دراد. و بسیار ازکارهای روزمره می تواند منجر به این اتفاق شود. کارهایی از قبیل دوچرخه سواری، ورزش، وارد کردن چیز به داخل واژن یا حتی یک زمین خورد ساده. زمانی که پره بکارت پاره شود، دیگر به صورت طبیعی ترمیم نمی شود.

برای آشنایی با نوع پرده ی بکارت می توانید از دکتر زنان مشاوره بگیرید. همانطور که در مقاله دکتر زنان کیست؟ توضیح داده شد درباره ی وضعیت پرده بکارت اطلاعات کاملی را به شرح بیمار می رساند.

در دکترتو می‌توانید با بهترین پزشکان متخصص زنان و زایمان در شهر خود آشنا شوید، با آنها به صورت تلفنی یا آنلاین مشورت کنید و همچنین برای دریافت نوبت ویزیت حضوری اقدام کنید.

مشاوره با متخصصان
زنان و زایمان
دکترِتو

آیا داشتن پرده بکارت به معنای باکره بودن است؟

برخی افراد اعتقاد دارند که اگر پرده بکارت از بین رفته باشد، فرد باکره نیست. در برخی کشورها این اعتقاد هنوز هم ریشه های محکمی دارد و دغدغه های زیادی را ایجاد می کند. اما باید به این دقت کرد که داشتن پرده بکارت مساوی با باکره بودن نیست. و بر عکس نداشتن این غشای بافتی هم به معنای باکره نبودن نیست.

برخی افراد با پرده بکارتی به دنیا می آیند که به صورت طبیعی باز است. و در افراد زیادی فعالیت های معمولی به جز رابطه جنسی می تواند باعث از بین رفتن هایمن یا پرده بکارت شود. و بر اساس ظاهر هایمن نمی توان گفت که کسی قبلا رابطه جنسی داشته است یا نه.

داشتن پرده بکارت مساوی با باکره بودن نیست و نداشتن این غشای بافتی هم به معنای باکره نبودن نیست.

انواع پرده بکارت:

هایمن هم مانند بخش های دیگر بدن ممکن است در افراد مختلف شکل های متفاوتی داشته باشد. انواع شکل هایی که پرده ی بکارت می تواند داشته باشد عباتند از:

 1. حلقوی: در این نوع پرده بکارت دور تا دور ورودی واژن را پوشانده است و در دو نوع قابل اتساع و غیر قابل اتساع وجود دارد.
 2. مسدود: در موارد نادری پرده بکارت کل ورودی واژن را به صورت کامل پوشانده است. این وضعیت اغلب در زمان بلوغ شناسایی می شود. این افراد در دوران بلوغ شاهد خونریزی نیستند اما درد شکمی را تجربه می کنند. چون خون در پست پرده بکارت جمع می شوند و راهی برای خروج از بدن ندارد.
 3. دو تکه: در مدل دو تکه یا تیغه ای یک نوار ممتد در طول واژن وجود دارد و ورودی واژن را به قسمت تقسیم کرده است.
 4. دندانه ای: در این نوع یک سوراخ در وسط پرده بکارت وجود دارد که لبه های دندانه ای دارد.
 5. مشبک: در این نوع پرده بکارت کل واژن را گرفته است اما سوراخ های ریز و درشتی در آن وجود دارد.

البته در این میان افرادی هم وجود دارند که به صورت مادرزاد پرده بکارت ندارند. در اغلب موراد با اولین بار ورود آلت مردانه پرده بکارت چند تکه می شود. عموما بقایای پرده بکارت عموما تا اولین زایمان در دهانه واژن باقی می ماند. در مواردی هم ضخامت پرده بکارت به قدری زیاد است که نیاز به مداخله پزشکی دارد.

انواع پرده بکارت
انواع پرده بکارت

تفاوت آلت تناسلی زن و دختر

این قسم دسته‌بندی‌ها بیشتر ریشه فرهنگی دارند. و لقبی است که بعد از ازدواج به خانم ها در جامعه داده می شود. وگرنه از نظر فیزیولوژیکی و آناتومیک تفاوتی در بدن خانم ها با ازدواج و رابطه ی جنسی ایجاد نمی شود. هرچند باورهای عمومی در هر جامعه مبنی بر تغییرات بعد از ازدواج و تفاوت های بین بدن زن و دختر وجود دارد. مانند سفت تر شدن و بزرگ شدن سینه ها، درخشندگی بیشتر پوست و غیره. بعد از شروع فعالیت های جنسی، فرد ممکن است هایمن یا پرده بکارت را از دست بدهد. هرچند دقت کنید که از دست دادن پرده بکارت یا هایمن دلیلی بر باکره نبودن فرد نیست. حتی برخی از خانم ها ممکن است به صورت مادرزاد پرده بکارت نداشته باشند.

تا قبل از شروع فعالیت های جنسی واژن فعالیتی نداشته است. و طبیعتا بعد از شروع فعالیت های جنسی انعطاف پذیری واژن بیشتر می شود. همینطور تغییراتی در پاسخ دهی بخش های مختلف اندام تناسلی مانند واژن، کلیتوریس و … به تحرکات جنسی خواهیم داشت.

همان طور که گفتیم تغییر آناتومی بعد از داشتن رابطه جنسی در بدن خانم ها اتفاق نمی افتد. بلکه واکنش های فیزیولوژیکی خاصی مربوط به برانگیختگی جنسی و ارگاسم یا رضایت جنسی در بدن اتفاق می افتد. از جمله:

 • تورم فرج
 • تنفس سریع
 • تعریق
 • سرخ شدن پوست

این موارد مربوط به برانگیختگی جنسی و موقتی است. در حقیقت بدن شما تغییر نمی کند، بلکه به تحرکات و تغییر وضعیت فعالیت های جنسی شما پاسخ می دهد.

موهای زائد ناحیه تناسلی

بعد از بلوغ، در هر دو جنس موهای زائد در ناحیه شرمگاهی شروع به رشد می کنند. تمامی انسان ها موی زائد در ناحیه تناسلی خود دارند. اینکه فردی موهای این ناحیه را بتراشد یا نه، یک انتخاب کاملا شخصی است و باید و نبایدی در این زمینه وجود ندارد. تئوری های مخالفی در مورد دلیل وجود مو در ناحیه تناسلی وجود دارد:

 • به حفظ دمای بهینه در ناحیه تناسلی در هوای بسیار گرم و یا خیلی سرد، کمک می‌ کند.
 • یک محیط مطلوب برای رشد فلور میکروبی طبیعی واژینال (باکتری های طبیعی واژنی) ایجاد می‌ کند.
 • می‌ تواند نشان دهنده ی آمادگی زیستی برای تولید مثل باشد.
 • این کار به حفظ فرومون برای مدت بیشتر در ناحیه تناسلی کمک می‌ کند. فرومون ها مولکول هایی هستند که بوی خاصی دارند و باعث جذابه جنسی می شوند.
 • در طول ورزش یا روابط جنسی در برابر اصطکاک از اندام های جنسی محافظت می‌ کند.

مشکلات و بیماری های رایج دستگاه تناسلی زنان

1: اندومتریوز

اندومتریوز مشکلی است که بر روی رحم زن تاثیر می‌گذارد. در بیماری اندومتریوز، بافت های مشابه با رحم در جایی دیگر رشد می‌کند. این بافت می‌ تواند در تخمدان، پشت رحم، در روده‌ها، و یا در مثانه رشد کند. به ندرت، اندومتریوز را در بخش‌های دیگر بدن شاهد هستیم.

این بافت “نابجا” می‌تواند باعث درد، ناباروری و پریودهای بسیار شدید شود. درد معمولا در شکم، قسمت تحتانی شکم و یا لگن قرار دارد. برخی از زنان هیچ نشانه‌ ای ندارند و مشکل در باردار شدن ممکن است اولین نشانه‌ای باشد که آن‌ها دارند.

2: فیبروئید رحم

فیبروئید رحم رایج‌ ترین تومور غیر سرطانی در زنان در سن باروری است. فیبروئیدها از سلول‌ های ماهیچه‌ ای و بافت‌های دیگر که درون و اطراف دیواره رحم رشد می‌کنند، تشکیل شده‌ اند. علت فیبروئید نامعلوم است. عوامل خطر عبارتند از نژاد آفریقایی – آمریکایی یا اضافه‌ وزن. علائم فیبروئید رحم عبارتند از:

 • خونریزی شدید قاعدگی یا پریود دردناک و یا خونریزی بین پریودها.
 • احساس “پری و سنگینی” در پایین شکم
 • تکرر ادرار
 • درد در طول رابطه جنسی
 • درد در پایین کمر
 • مشکلات تولیدمثلی مانند ناباروری، سقط‌ جنین، یا زایمان زودرس.

این بیماری ممکن است در برخی زنان علائم خاصی نداشته باشد. و به این دلیل است که داشتن یک روتین چکاپ توسط پزشک متخصص زنان اهمیت زیادی دارد.

3: سرطان های زنانه

پنج سرطان اصلی زنانه مربوط به آلت تناسلی زن وجود دارد. افزایش آگاهی در مورد این سرطان ها و نحوه کم کردن ریسک ابتلا یا شناسایی زودرس سرطان می تواند تاثیر زیادی در سلامتی زنان داشته باشد. سرطان های زنانه هر گونه سرطانی است که در اندام‌ های جنسی زنان به وجود می آید. سرطان های زنانه در مناطق مختلفی در داخل لگن زنان شروع می‌ شود که ناحیه زیر شکم و بین استخوان های لگن است.

 • سرطان دهانه رحم در دهانه رحم یا سرویکس شروع می‌ شود که انتهای پایینی و باریک رحم است.
 • سرطان تخمدان در تخمدان شروع می‌ شود، که در هر طرف رحم قرار دارد.
 • سرطان رحم در رحم، اندام گلابی شکل در لگن زنان شروع می‌ شود. که محل رشد و تکامل جنین در زمان بارداری است.
 • سرطان واژینال در واژن شروع می‌ شود، که شبیه کانالی بین رحم و بیرون بدن است.
 • سرطان فرج در وولوا یا فرج شروع می شود، که بخش بیرونی اندام‌ های جنسی زنان آغاز است.
بیماری های زنان
بیماری های زنان

4: سیستیت بینابینی یا سندرم مثانه دردناک

سیستیت بینابینی (IC) یا سندرم مثانه دردناک یک بیماری مزمن در مثانه است. که منجر به بروز ناراحتی یا درد در مثانه و یا ناحیه لگن اطراف آن می‌ شود. افراد مبتلا به سندرم مثانه دردناک معمولا دیواره‌ای مثانه را ملتهب یا ناراحت دارند که می تواند باعث ایجاد زخم و سفت شدن مثانه می‌شوند. IC می‌ تواند در هر کسی به وجود بیاید؛ با این حال، بیشتر در زنان از مردان رایج تر است. برخی از مردم علائم زیر را دارند:

 • درد خفیف لگن یا شکمی
 • تکرر ادرار
 • یک احساس اضطرار برای ادرار کردن.
 • احساس فشار شکمی و لگن.
 • حساسیت.
 • درد شدیدی در ناحیه مثانه و لگن
 • درد شدید شکمی که در زمان پر یا هالی شدن مثانه تشدید می شود.

5: سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)

شاید یکی از آشناترین مشکات دستگاه تناسلی زنان، سندرم تخمدان پلی کیستیک باشد. سندروم تخمدان پلی کیستیک زمانی اتفاق می‌ افتد که تخمدان زن یا غدد آدرنالی، هورمون‌ های مردانه بیشتری نسبت به حالت نرمال تولید می کنند. یک نتیجه این است که کیست هایی (کیسه‌ های پر از مایع) در تخمدان ایجاد می‌ شوند. خانم ها با وزن بالا به احتمال زیادتری به PCOS دچار می شوند. سندرم تخمدان پلی کیستیک خطر ابتلا به دیابت و بیماری‌های قلبی را افزایش می دهد. علایم ممکن شامل موارد زیر باشد:

 • ناباروری
 • درد در نایحه لگنی
 • رشد موی اضافی روی صورت، سینه، شکم، انگشت شست و یا انگشتان پا.
 • موهای کم‌ پشت و کچلی.
 • آکنه، پوست چرب، یا شوره سر.
 • قسمت های ضخیم شده قهوه‌ ای تیره یا سیاه در پوست
تخمدان پلی کیستیک
تخمدان پلی کیستیک

6: بیماری‌ های مقاربتی (STDs)

بیماری های مقاربتی بیماری هایی هستند که از طریق رابطه جنسی با فرد مبتلا منتقل می شوند. عامل ایجاد کننده بیماری های مقاربتی باکتری‌ ها، انگل و ویروس‌ ها هستند. بیش از ۲۰ نوع بیماری مقاربتی وجود دارد. مثال های شناخته شده تر این بیماری ها، سوزاک، سفلیس و HIV است.

بسیاری از بیماری های مقاربتی هم زنان و هم مردان را تحت‌ تاثیر قرار می‌ دهند. اما در بسیاری از موارد مشکلات سلامتی ناشی از بیماری های مقاربتی می‌ تواند برای زنان سخت‌ تر باشد. اگر یک زن باردار مبتلا به یک بیماری مقاربتی باشد، می‌ تواند باعث مشکلات جدی سلامتی برای کودک شود.

در دکترتو می‌توانید با بهترین دکتر زنان در شهر خود آشنا شوید، با آنها به صورت تلفنی یا آنلاین مشورت کنید و همچنین برای دریافت نوبت ویزیت حضوری اقدام کنید.

برای مراجعه به دکتر زنان باتوجه به بیماری خود یکی از فوق تخصص های زنان در دکتر تو را انتخاب کنید.

دکتر آنکولوژی و سرطان زنان
دکتر نازایی و آی وی اف
دکتر جراحی لاپاراسکوپی
دکتر طب مادر و جنین (پریناتولوژی)

مشاوره با متخصصان
زنان و زایمان
دکترِتو

7: HIV / ایدز

HIV به ویروس نقص ایمنی انسان گفته می شود و از دسته ی بیماری های مقاربتی است. ایدز سلول های خاصی در سیستم ایمنی بدن را تحت تاثیر قرار می دهد. با قدرت پزشکی امروز، HIV را هم می توان مثل بیماری های مزمن دیگر کنترل کرد. هرچند این بیماری درمان ندارد اما می توان تا سال ها با این بیماری به روش کنترل شده زندگی کرد. HIV باروری را هم در مردان و هم در زنان تخت تاثیر قرار می دهد. اما با این حال، می توان با وجود این بیماری هم بچه دار شد. البته درمان های ناباروی خاص در کنار یک دوره بارداری که به دقت مدیریت می شود، راه حل این مشکل است. در این صورت، احتمال به دنیا آوردن نوزادی مبتلا به HIV پایین خواهد بود.

خانم های مبتلا به HIV که قصد باردار شدن دارند یا در زمان بارداری متوجه ابتلا به این بیماری شده اند، باید در طول دوران بارداری تحت درمان های ضد ویروسی خاصی باشند تا خطر انتقال ویروس به جنین را به حداقل برسانند. این ویروس از طریق شیر مادر منتقل می شود و باید دقت کرد که مادر مبتلا به HIV به هیچ عنوان نباید به فرزند خود شیر بدهد.

8: تبخال تناسلی

تبخال تناسلی از بیماریهای مقاربتی محسوب می شود. ویروس هرپس سمیپلکس (HSV) می تواند واژن، فرج و دهانه رحم را تحت تاثیر قرار دهد. و زخم ها و تاول های کوچک و دردناک و عود کننده ای را ایجاد کند. نداشتن علائم قابل توجه هم در این بیماری معمول است. این ویروس از طریق رابطه جنسی منتقل می شود. در این بیماری نمی توان ویروس را از بین برد، اما با درمان های ضد ویروسی می توان علائم را کنترل کرد و عواقب آن را کاهش داد.

9: HPV یا زگیل تناسلی

زگیل تناسلی از دسته ی بیماری های مقاربتی است. HPV یا پاپیلوما ویروس انسانی یک عفونت ویروسی است که از طریق تماس پوستی منتقل می شود. انواع مختلفی از HPV وجود که برخی از آنها مانند HSV از طریق تماس جنسی منتقل می شوند و می توانند اندام های جنسی، ذهان و گلو را درگیر کنند بر اساس آمار HPV شایع ترین بیاری مقاربتی به حساب می آید. اما داروهایی برای کنترل علائم و درمان زگیل ها وجود دارد. در صورت ضرورت حتی می توان زگیل ها را برداشت. از طریق تست پاپ اسمیر می توان وجود این ویروس را تشخیص داد.

تشخیص-بیماری-های-مقاربتی
برای تشخیص بیماری های مقاربتی به دکتر زنان مراجعه کنید.

10: واژینت یا التهاب واژن

التهاب و عفونت واژن، یکی از مشکلات دستگاه تناسلی زنان است که درصد زیادی از خانم ها احتمالا آن را تجربه کرده اند. واژینیت به التهاب واژن و گاها فرج گفته می شود. در 90% موارد عامل ایجاد کننده واژینیت عفونت به میکروارگانیسم ها هستند. عفونت های واژنی عمدتا توسط قارچی به نام کاندیدا آلبیکنز ایجاد می شوند.

علائم واژینیت ممکن است شامل ترشحات زرد، خاکستری یا سبز باشد، همچنین خارش، درد و احساس سوزش. همچنین ممکن است بوی بد واژن یا درد و خارش در حین رابطه جنسی وجود داشته باشد. برای جلوگیری از واژینیت سعی کنید از لباس های زیر نخی گشاد استفاده کنید. چون عوامل ایجاد کننده واژینیت در محیط مرطوب بهتر رشد می کنند. همچنین از صابون های معطر یا اسپری های بهداشت شخصی و این دست محصولات استفاده نکنید. چون این محصولات می توانند PH نرمال و تعادل باکتریایی واژن را به هم بریزند. همچنین برای جلوگیری از انواع خاصی از واژینیت استفاده از کاندوم در حین رابطه جنسی توصیه می شود.

11: نارسایی زودرس تخمدان (POI)

اگر زیر ۴۰ سال هستید، نارسایی زودرس تخمدان می‌ تواند باعث شود که تخمدان ها آن طور که باید کار نکنند. این به این معنی است که قطع پریود یا حداقل پریود نامنظم را شاهد خواهید بود. علاوه بر مشکلات ماهیانه، زنان مبتلا به نارسایی زودرس تخمدان ممکن است علائم زیر را هم داشته باشند.

 • حس گرما
 • کج‌ خلقی
 • مشکل در تمرکز
 • رابطه جنسی دردناک.

12: ناکارامدی جنسی در زنان

درد در هنگام مقاربت، بی علاقگی به رابطه جنسی، عدم رضایت جنسی، این ها تنها مواردی از وضعیتی هستند که ناکارآمدی جنسی در زنان نامیده می شود. این ناکارآمدی ممکن است منجر به ناباروری یا ناشی از ناباروری باشد. اگر داشتن رابطه جنسی برای شما سخت است یا علاقه ای به زندگی جنسی خود ندارید، یک شانس وجود دارد که این موارد به هم مرتبط باشند. در این موارد حتما با پزشک متخصص زنان خود مشورت کنید. بسیاری از این مشکلات ممکن است ریشه روانشناسی داشته باشند، از این رو مشورت با روانشناس هم می تواند در مفید باشد.

مشاوره با روانشناسان
دکترِتو

13: خشونت جنسی

خشونت جنسی یا SV یک مشکل بسیار جدی و تهدید کننده برای سلامت جسمی و روانی خانم ها در سراسر جهان است. خشونت جنسی به فعالیت های جنسی گفته می شود که بدون رضایت زن انجام می شود. هر کسی می تواند قربانی خشونت جنسی باشد، اما اکثریت قربانی ها زن ها هستند. فرد مسئول خشونت جنسی عموما مردان هستند و عموما از جمله افراد آشنای قربانی هستند.

خشونت جنسی از طرف شریک جنسی و همسر یک مشکل جدی است که متاسفانه خانم های زیادی آن را تجربه می کنند. این اعمال شامل آسیب فیزیکی، جنسی، یا روانی از طرف شریک جنسی یا همسر باشد.

14: بوی بد واژن

داشتن مقداری بو برای واژن مساله غیر طبیعی نیست. اما گاها این بو شدیدتر می شود و می تواند آزاردهنده باشد. اگر بوی شبیه به بوی ماه یا بوی سیر از واژن استشمام کردید، این بو می تواند نشان دهنده وجود مشکلی در ناحیه واژینال باشد. بوی بد واژن ممکن است با علائم دیگری مثل سوزش و خارش یا التهاب یا ترشحات همراه باشد. بوی بد واژن می تواند دلایل متفاوتی داشته باشد. تعریق در ناحیه واژینال می تواند یکی از ابتدایی ترین دلیل ها باشد. گاها در خانم هایی که از تامپون استفاده می کنند، ممکن است تامپون در واژن باقی مانده باشد و فراموش شده باشد. و دلیلی برای بوی بد واژن فراهم کرده باشد. گاها هم این بوی بد نشانه ای بر وجود عفونت در ناحیه واژینال است. عفونت های باکتریایی و تریکمونیازیس می تواند عامل بوی بد واژن باشدو هرچند عفونت های قارچی مثل کلامیدیا، باعث بوی بد واژن نمی شوند.

رعایت بهداشت شخص و به خصوص بهداشت ناحیه تناسلی می تواند تاثیر زیادی در جلوگیری و رفع بوی بد واژن داشته باشد. دوش گرفتن و شستشوی روزانه و اجتناب از استفاده از دوش واژینال می تواند مفید باشد.

15: ترشحات واژن

غددی در واژن و دهانه رحم وجود دارند که ترشحاتی را تولید می کنند. یکی از اهداف این ترشحات تمیز کردن واژن و خارج کردن سلول های مرده از واژن به بیرون بدن است. این کار به جلوگیری از عفونت های دستگاه تناسلی زنان کمک می کند. رنگ و بوی این ترشحات بسته به روز چرخه قاعدگی متفاوت است. و نشان دهنده مشکل نیست. این ترشحات در زمان های تخمک گذاری، شیردهی و تجریک جنسی افزایش پیدا می کند. ولی اگر این رنگ، و قوام ترشحات واژنی نسبت به معمول تغییر کند و یا بوی بدی داشته باشد، می تواند نشان دهنده مشکلاتی از قبیل عفونت باشد. مخصوصا اگر با درد، التهاب، سوزش یا خارش همراه باشد.

16: خشکی واژن

خشکی واژن یکی از مشکلاتی است که عموما بعد از یائسگی و به دنبال گاهش هورمون استروژن ایجاد می شود. هرچند این مشکل مختص خانم های یائسه نیست. کاهش تولید هورمون استروژن که باعث نرم و ضخیم شدن دیواره واژن می شود، دلیل اصلی ایجاد خشکی واژن است. خشکی واژن در حین رابطه جنسی یا حتی فعالیت های عادی مثل نشستن باعث ناراحتی و درد در خانم ها شود. و حتی ممکن اس دیواره واژن آسیب ببنید. راه های مختلفی برای درمان این مشکل وجود دارد؛ از کرم های موضعی گرفته تا درمان های دارویی و خانگی. در صورت علائمی مثل احساس خشکی، سوزش، درد در هنگام مقاربت، خونریزی بعد از مقاربت را داشتید، با پزشک متخصص زنان خود مشورت کنید.

Vaginal-dryness
خشکی واژن، بوی بد واژن یا هر مشکل دیگری که مربوط به دستگاه تناسلی شماست را با متخصص زنان در میان بگذارید.

جراحی های زیبایی واژن چیست؟

با افزایش سن، زایمان و برخی عوامل دیگر، شکل ظاهری آلت تناسلی در زنان ممکن است دچار تغییراتی شود. این تغییرات می تواند شامل شل شدگی، افتادگی لُب های آلت زن یا گشادی واژن و … باشد. این تغییرات می تواند بر روی زندگی جنسی فرد تاثیر داشته باشد. و یا به شکل های مختلف باعث ایجاد ناراحتی در زندگی روزمزه فرد شوند.

عمل زیبایی واژن، عمل های جراحی بازسازی واژن یا جوانسازی واژن اصطلاحاتی هستند که برای طیف گسترده ای از عمل های جراحی استفاده می شود که هدف شان بازسازی یا زیباسازی واژن است. این نوع از عمل های واژن می توانند درد را کاهش دهند یا ظاهر، اندازه، عملکرد و احتمالا حساسیت واژن را بهبود بخشند. رایج ترین انواع جراحی ها عبارتند از:

 • واژینوپلاستی (تنگ کردن واژن)
 • لابیاپلاستی (تغییر شکل لابیا)
 • وولواپلاستی (تغییر شکل فرج یا وولوا)

در دکترتو می‌توانید با بهترین پزشکان متخصص زنان و زایمان در شهر خود آشنا شوید، با آنها به صورت تلفنی یا آنلاین مشورت کنید و همچنین برای دریافت نوبت ویزیت حضوری اقدام کنید.

مشاوره با متخصصان
زنان و زایمان
دکترِتو

عمل های جراحی واژن برای چه کسانی مناسب است؟

هر زنی که ناحیه واژینال آن یا به دلایل پزشکی مختلف آسیب‌ دیده یا تغییر کرده باشد، ممکن است واجد شرایط واژینو پلاستی باشد:

 • بیماران سرطانی که تحت عمل های جراحی و یا پرتودرمانی های گسترده مربوط به سرطان اندام ها و ساختارهای دستگاه ادراری و یا سیستم تناسلی قرار گرفته‌ اند.
 • زنانی که دچار افتادگی دیوار واژینال هستند.
 • زنانی که در نتیجه تصادف، تجاوز و یا آزارهای جنسی، دچار آسیب در ناحیه تناسلی شده اند.
 • زنانی با اختلالات مادرزادی در ناحیه تناسلی به دنیا آمده اند.

علاوه بر این، بازسازی واژینال، جوان‌سازی واژن یا تنگ کردن واژن، گزینه خوبی برای زنانی است که مشکل سلامتی ندارند. اما ممکن است در رابطه با موارد زیر احساس ناراحتی داشته باشند:

 • ساختار ناحیه تناسلی به طور غیر الاستیک و یا کش دار شده‌ است.
 • درد یا سختی در فعالیت جنسی و یا ورزش
 • کاهش حس در هنگام رابطه جنسی در نتیجه زایمان
 • تمایل به بهبود خطوط و یا ظاهر اندام تناسلی
واژینوپلاستی
عمل جراحی وازینوپلاستی

عوارض جانبی بالقوه و عوامل خطر برای جراحی های واژن

دوره نقاهت این عمل به طور معمول تنها چند روز طول می‌ کشد. بسته به نوع جراحی واژن، احتمالا قادر نخواهید بود که حدود شش هفته پس از عمل وارد رابطه جنسی شوید. همانند هر روش جراحی، چند خطر وجود دارد که شامل موارد زیر می‌شود:

 • ریسک ابتلا به عفونت
 • از دست دادن حس
 • جای زخم
 • پاسخ منفی به بیهوشی.

عمل جراحی واژینوپلاستی یا تنگ کردن واژن:

واژینوپلاستی روشی است که با هدف “تنگ کردن” واژن انجام می شود. در نتیجه زایمان های مکرر و یا افزایش سن، واژن می تواند دچار گشادی یا شل شدگی و افتادگی شده باشد. برخی از جراحان ادعا می‌ کنند که حتی می‌ توانند حساسیت واژن را هم بهبود بخشند.

در حالی که این امر درست است که بافت‌های واژن می توانند ارتجاع داشته باشند یا به زبان ساده تر کش بیایند. اما تنگ کردن بافت واژن خود قادر به تضمین افزایش واکنش جنسی نیست. چون مسائلی مانند تمایل جنسی، تحریک جنسی، و ارضا شدن، واکنش‌ هایی بسیار شخصی، و مشروط به عوامل احساسی، روحی و فردی در کنار فاکتورهای زیبایی شناسانه هستند. به علاوه، “حساسیت جنسی ” به طور خودکار منجر به لذت بیشتر نمی‌ شود. حتی می‌ تواند منجر به درد شود.

برخی جراحی های واژینوپلاستی  به عنوان حراجی های ترمیمی برای ترمیم آسیب های ناشی از زایمان انجام می شود. در جریان زایمان، واژن ممکن است دچار تغییر شکل شود، یا کوتاه شود و یا به کل از دست برود. برای مشاوره جراحیِ تنگ کردن واژن به پزشک زنان مراجعه کنید.

واژینوپلاستی روشی است برای تنگ کردن واژن، برای انجام آن باید به پزشک زنان مراجعه کنید.

لابیاپلاستی:

این عمل بر روی لُب های آلت تناسلی زن انجام می شود. هم بر روی لُب برزگ و هم لُب کوچک. تغییرات لابیاپلاستی می تواند در اندازه و شکل لُب ها باشد. عموما خانم ها خواستار کوچک کردن لب ها یا تصحیح عدم تقارن آنها هستند. بیشتر موارد لابیاپلاستی بر روی لُب کوچک فرج انجام می شود.

لابیاپلاستی
لابیاپلاستی

دیگر جراحی های مربوط به واژینوپلاستی و لابیاپلاستی

اخیرا، واژینوپلاستی انواع مختلفی پیدا کرده است، عمل های جراحی که با نام کلی جوانسازی واژن یا طراحی واژن شناخته می شوند. قبل از تصمیم به انجام هر نوع عملی این نکته را در نظر داشته باشید که اندام های جنسی زن می تواند اشکال طبیعی مختلفی داشته باشد و یک شکل درست و معیار برای اندام جنسی وجود ندارد.

اخیرا از از تکنولوژی لیزر هم به جای جراحی برای عمل های جوانسازی و دیگر عمل های واژینال استفاده می شود. به دلیل وجود عروق و اعصاب فراوان در ناحیه تناسلی، برش با لیزر به جای تیغ جراحی، خسارت کمتری وارد می کند. برخی از مثال های عمل های جراحی جوانسازی واژن یا طراحی واژن عبارتند از:

ترمیم پرده بکارت:

هایمن یا پرده بکارت یک غشای بافتی نازک است که معمولا در اولین رابطه جنسی با دخول آلت مردانه از بین می رود. یک عمل جراحی به نام هایمنوپلاستی، پرده بکارت را ترمیم می کند. در برخی فرهنگ ها به دلیل مسائل مذهبی و فرهنگی، باکرگی اهمیت زیادی دارد. از این رو در این فرهنگ ها این نوع عمل جراحی رایج است. برای ترمیم پرده ی بکارت با دکتر زنان مشاوره کنید.

برداشتن کلاهک کلیتوریس، هودکتومی:

برخی جراحان این نوع جراحی را بسیار تبلیغ می کنند. در این نوع جراحی، کلاهک کلیتوریس که وظیفه حفاظت از کلیتوریس را دارد، برداشته می شود. این عمل برای کسانی انجام می شوند که لایه های پوستی اضافه در این ناحیه دارند.

تقویت نقطه جی:

به عقیده بسیار از متخصصان، دیواره جلویی واژن یک نقطه بسیار حساس و تحریک پذیر به نام G-Spot دارد. که می تواند تاثیر زیادی در افزایش لذت جنسی در خانم ها داشته باشد. عمل جراحی تقویت جی اسپات شامل تزریق کلاژن به دیواره جلویی واژن است. این کار از نظر تئوری می تواند لذت جنسی را افزایش دهد.

پرینورافی:

این یک عمل جراحی ترمیمی برای اصلاح دهانه واژن است که برای برگرداندن اناتومی طبیعی واژن و کوچک کردن دهانه رحم انجام می شود.

عمل-زیبایی-واژن-واژینوپلاستی
عمل زیبایی واژینوپلاستی

بهداشت دستگاه تناسلی زنان

دستگاه تناسلی زنان و مردان وظیفه تکاملی سنگینی بر عهده دارند و مراقبت از آن اهمیت بسیار زیادی دارد. رعایت بهداشت دستگاه تناسلی زنان کمی مهم تر و تا حدودی سخت تر و دقیق تر از مردان است. چون دستگاه تناسلی زنان بیشتر در معرض عفونت است. در زیر به صورت موردی برخی از مواردی که اهمیت زیادی در بهداشت دستگاه تناسلی خانم ها دارند را مرور می کنیم:

1: شستشوی روزانه آلت تناسلی زنان

گرفتن دوش و شستن روزانه ناحیه تناسلی اهمیت زیادی دارد. برای شستشو از صابون و آب ولرم استفاده کنید. دقت کنید که از صابون های معطر استفاده نکنید. چون صابون های معطر تعادل اسیدی واژن را به هم می ریزند و ممکن است باعث ایجاد عفونت شوند. در زمان شستشو هم دقت داشته باشید که ابتدا ناحیه واژنی و سپس ناحیه مقعدی را بشویید. این کار برای جلوگیری از انتقال باکتری های مقعد به ناحیه واژنی است.

برای شستشو می توانید از ژل های بهداشتی بانوان نیز استفاده کنید. اما برای استفاده از دکتر زنان مشاوره تلفنی بگیرید.

2: استفاده نکردن از مواد معطر و رنگی

از صابون ها یا دستمال توالت این چنینی استفاده نکنید. بهتر است برای خشک کردن ناحیه تناسلی بعد از شستشو از یک پارچه تمیز استفاده کنید.

3: دقت در تعویض نوار بهداشتی و تامپون در زمان پریود

در زمان پریود دقت داشته باشید که مرتب و هر چند ساعت یکبار تامپون یا نوار بهداشتی خود را تعویض کنید. در صورت استفاده از تامپون حتما دقت داشته باشید که از چه موادی در آن استفاده شده است. چون تامپون یک وسیله خارجی است که وارد واژن می شود. و می تواند مسافرهای خطرناکی را برای صاحب خانه بیاورد.

4: عدم استفاده از دوش واژینال

دوش واژینال مایعی است که با هدف تمیز کردن واژن استفاده می شود. دقت داشته باشید که واژن به صورت طبیعی یک تعادل باکتریایی و قارچی دارد. این تعادل باعث حفظ اسیدیته طبیعی واژن می شود. بر هم زدن این تعادل می تواند باعث ایجاد مشکلاتی شود.

5: استفاده از لباس زیر نخی و راحت

در مورد جنس لباس زیر هم باید دقت زیادی داشته باشید. چون لباس زیر تماس مستقیم با ناحیه تناسلی دارد. از جنس نخی استفاده کنید. لباس نخی اجازه تنفس و تبادل هوا را می دهد. همان طور که می دانید محیط گرم و مرطوب شانس رشد باکتری ها رو میکرو ارگانیسم های دیگر را افزایش می دهد که می تواند منجر به عفونت های بعدی شود. از لباس زیر کهنه استفاده نکنید.

6: زدودن موهای آلت زنانه

موهای ناحیه تناسلی هم می تواند تعریق و در نهایت رشد باکتری ها و غیره شود. بهتر است که موهای این ناحیه را تمیز کنید.

7: بهداشت جنسی آلت تناسلی زنان

اگر فعالیت جنسی دارید، مهم است که بعد از هر رابطه جنسی حتما، ناحیه تناسلی را بشویید. همچنین توصیه می شود که بعد از رابطه جنسی، ادرار کنید. در حین برقراری رابطه جنسی ممکن است باکتری ها یا آلودگی هایی وارد ناحیه تناسلی شده باشد. این کارها به زدودن این آلودگی ها کمک می کند. همچنین در روابط جنسی خود حتما از کاندوم استفاده کنید. جلوگیری از انتقال عفونت، بیماری های مقاربتی، و جلوگیری از بارداری های ناخواسته چند دلیل برای استفاده از کاندوم است.

8: رعایت رژیم غذایی سالم

رژیم غذایی سالم و پر از سبزیجات و میوه می تواند از بوی بد واژن جلوگیری کند.

بهداشت اندام تناسلی
بهداشت اندام تناسلی

کاندوم زنانه چیست؟

کاندوم ژنانه یا FC (FEMALE CONDOM) وسیه ای تقریبا مشابه با کاندوم مردانه است. و وطیفه ای آن حفاظت از دستگاه تناسلی زنان و جلوگیری از بارداری ناخواسته است. کاندوم زنانه یک لوله پلاستیکی نازک و منعطف است. این وسیله در هنگام مقاربت درون واژن قرار می گیرد. و زمانی استفاده می شود که شریک جنسی یا همسر شما تمایلی به استفاده از کاندوم ندارد. این وسیله می تواند از انتقال عفونت ها و بیماری های مقاربتی و بارداری های ناخواسته جلوگیری کند.

در دو سر کاندوم زنانه حلقه هایی وجود دارد. حلقه داخل داخل واژن باعث می شود که کاندوم داخل واژن بماند و در حین رابطه جنسی خارج نشود. حلقه خارجی که در سمت باز کاندوم قرار دارد هم در دهانه ورودی واژن قرار می گیرد. جنس کاندوم زنانه از پلی اورتان است که نسبت به جنس کاندوم مردانه یعنی لاتکس حساسیت زایی کمتری دارد. کاندوم زنانه می تواند تا حدود 98% از بارداری های نا خواسته جلوگیری کند. و تقریبا کمتر از 1% احتما پاره شدن آن در حین رابطه جنسی وجود دارد.

چند وقت یکبار باید دستگاه تناسلی را چکاپ کرد؟

خطراتی و مشکلاتی وجود دارد که دستگاه تناسلی زنان را تهدید می کند. این بیماری ها می توانند بر سلامت و قابلیت باروری زنان تاثیر بدی داشته باشند. از این رو مهم است که چند آزمایش را در بازه های زمانی انجام شود. تست پاپ اسمیر تستی است که برای شناسایی زودهنگام سرطان گردن رحم یا سرویکس انجام می شود. توصیه می شود که از سن 21 تا 65 سالگی تست پاپ اسمیر به صورت مرتب انجام شود. به این صورت که تا 30 سالگی هر دو سال یک بار تست پاپ اسمیر لازم است.  بعد از سی سالگی در صورتی که سه تست پاپ اسمیر بی خطر داشته باشید، هر سه سال یک بار باید تست بدهید.

تست مهم دیگر برای  سلامت زنان تست HPV است. پاپیلوماویروس انسانی یا همان HPV ویروسی است که انواع مختلفی دارد و برخی از سویه های آن می تواند منجر به سرطان در ناحیه واژینال و دهانه رحم شوند. انجام تست HPV از سی سالگی به بعد، هر 5 سال یک بار توصیه می شود. در این تست از دهانه رحم نمونه برداری می شود.

علاوه بر این تست ها، آزمایش آنالیز و کشت ادرار نیز اهمیت زیادی دارد. علائمی مانند سوزش، خارش، تکرر ادرار می توانند علامتی بر عفونت واژینال باشند. در صورتی که عفونت واژینال وجود داشته باشد، با این تست ها قابل شناسایی است. و این دلیل دیگری برای اهمیت چکاپ زنان برای اطمینان از سلامت بدن است.

در دکترتو می‌توانید با بهترین دکتر زنان و زایمان در شهر خود آشنا شوید، با آنها به صورت تلفنی یا آنلاین مشورت کنید و همچنین برای دریافت نوبت ویزیت حضوری اقدام کنید.

دکتر زنان تهران
دکتر زنان شیراز
دکتر زنان اصفهان
دکتر زنان مشهد
دکتر زنان کرج
دکتر زنان بندر عباس

مشاوره با متخصصان
زنان و زایمان
دکترِتو

منابع:

nationwidechildrens, webmd, courses, plannedparenthood, cdc, bio.libretexts, webmd, healthline, ncbi, pubmed.ncbi, ncbi, plannedparenthood, urmc.rochester, plannedparenthood, medicalnewstoday, my.clevelandclinic, webmd, healthlinehealthline, advancedgynecology, webmd, flo.health

برچسب‌ها:
این مقاله پزشکی را با دیگران به اشتراک بگذارید:
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin
Share on facebook
Share on pinterest
Share on email

8 پاسخ

  1. دوست عزیز
   سایزالت تناسلی زمان ارکشن شدن قابل اندازه گیری است.

 1. سلام خسته نباشید من دخترم اما احساس می‌کنم شکل واژنم غیر طبیعیه دوتا غده بیرون از واژنم هسش آیا این طبیعیه؟؟؟

  1. سلام دوست عزیز
   این غده ای که بیان می کنید ممکنه غدد بارتولن اطراف ورودی واژن باشد که طبیعی است. اگه مورد غیر طبیعی در شما وجود دارد برای معاینه دقیق تر میتونید به متخصصان مامایی مراجعه کنید.
   فوق تخصص مامایی

 2. سلام وقت بخیر
  میخواستم بدونم دهانه رحم کجاست؟
  و هایمن پس کجا قرار داره ایا خود فرد میتونه پرده رو ببینه یا نه
  و اینکه پایین تر از سوراخی که ادرار خارج میشه یه چیزی شبیه تیکه ای گوشت هست اون چیه؟

 3. سلام خسته نباشید
  من با اینکه پسرم اطلاعات مفیدی بود برام ممنونم
  فکرنمیکردم آلت زنانه این قدر پیچیده باشه نسبت به آلت مردانه‌.
  آلت زنانه همانند دیگر اندام های بدن نعمتی خدایی است که به زنها داده برای لذت بردن و مادر شدن.
  اندازه و قطر آلت مردها باهم فرق داره. سوالم اینه آیا اندازه سایز آلت زنان نسبت به زنان دیگر متفاوته؟

  1. سلام دوست عزیز
   اندام تناسلی افراد با هم ممکنه متفاوت باشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکترتو از بین بیش از ۱۲۰۰۰ دکتر و متخصص دکترِتو پیدا کن

دکترِتو را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

کانال تلگرام

صفحه اینستاگرام