علت درد پاشنه و راه های درمان آن
موضوعات پزشکی مرتبط: علائم

علت درد پاشنه و راه های درمان آن

| تاریخ انتشار: 29 مرداد 1401
| آخرین به‌روزرسانی: 29 شهریور 1401
| تعداد نظرات:بدون نظر
درد پاشنه می‌تواند علل مختلفی داشته باشد، مانند کشیدگی یا پارگی تاندون آشیل، آسیب فیزیکی، خار پاشنه، فاشیای کف پا و غیره. استفاده از تمرینات کششی، باند کشی، کفی نرم کفش، کمپرس سرد یا گرم و مسکن‌ها می‌تواند به کاهش درد کمک کند. درد پاشنه در صورت تداوم یا شدت زیاد باید توسط متخصص ارتوپدی معاینه شود.
علت درد پاشنه و درمان آن

آنچه در این مقاله می‌خوانید

درد پاشنه پا یکی از مشکلات شایع بین تمامی افراد اعم از پیر، جوان، کودک، مرد و زن است. این درد دقیقا در محل اتصال تاندون پا به استخوان پاشنه رخ می‌دهد. علل درد پاشنه پا بسیار متنوع است، اما از مهمترین آنها می‌توان به دیسک کمر و التهاب تاندون آشیل اشاره کرد. درد پاشنه ممکن است به حدی غیر قابل تحمل باشد که زندگی روزمره شما را دچار اختلال کند؛ اما آیا درد پاشنه پا خطرناک است؟ درد پاشنه پا از چیست؟ درمان خانگی درد پاشنه چیست؟ چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

توجه کنید که اگر درمان درد پاشنه پا را جدی نگیرید؛ ممکن است دچار عوارض طولانی‌مدتی شوید و برای درمان به عمل جراحی نیاز پیدا کنید. پس برای تشخیص علت درد و درمان آن همین امروز از دکتر ارتوپد در دکترتو نوبت بگیرید یا به صورت آنلاین، متنی یا تلفنی با متخصص ارتوپد مشورت کنید.

مشاوره با متخصصان
ارتوپدی دکترِتو

درد پاشنه پا نشانه چیست؟

گاهی اوقات درد پاشنه پا با سایر دردهای کف پا و پا درد اشتباه گرفته می‌شود. درد پاشنه در ۳ ناحیه رخ می‌دهد:

 1. کف پاشنه پا که گاهی ناشی از التهاب و تورم است (معروف به فاشیست کف).
 2. دقیقا پشت پا (محل اتصال تاندون به استخوان).
 3. درد در استخوان پاشنه.

استخوان پاشنه بزرگترین استخوان پا است و هر گونه ضربه یا ایستادن‌های طولانی در بلندمدت ممکن است سبب دردهای کوتاه و یا طولانی بشود. در بیشتر موارد درد پاشنه پا بدون نیاز به درمان برطرف می‌شود، اما گاهی نیز برای درمان شما باید توسط پزشک ویزیت شوید.

علائم درد پاشنه چیست؟

به گفته سایت my.clevelandclinic علائم درد پاشنه معمولا با گزگز کردن کف پا، کبود شدن و تورم شروع می‌شود. گاهی اوقات این درد آن قدر غیر قابل تحمل می‌شود که شما نمی‌توانید پایتان را روی زمین بگذارید. به طور کلی علائم همراه با درد پاشنه به شرح زیر است:

 • رشد استخوان در پاشنه
 • تورم
 • سفت شدن عضلات
 • کبودی و یا قرمزی
 • درد بعد از هر بار ایستادن و نشستن.
درد پاشنه نشانه چیست
علل زیادی وجود دارند که می‌توانند باعث درد در ناحیه پاشنه پا شوند.

علت درد پاشنه چیست؟

درد پاشنه به عوامل مختلفی بستگی دارد و گاه به خاطر وضعیت فیزیکی و یا انواع عفونت‌ها به وجود می‌آید. بیماری های ارتوپدی زیادی هم وجود دارند که می‌توانند منجر به درد در پاشنه پا شوند. شایع‌ترین علل درد پاشنه به شرح زیر است:

۱. ورم کف پا یا التهاب فاشیای کف پا و درد پاشنه پا

فاشیای کف پا که ناشی از فشار بیش از حد بر روی پا است موجب ورم پا و درد در پاشنه می‌شود. اضافه وزن از عوامل ایجاد فاشیای کف پا و علت درد کف پا و پاشنه است. برخی عادت دارند هنگام ایستادن فشار را روی پای راست بیندازند، این مسئله می‌تواند باعث فاشیا شود و علت درد پاشنه پا سمت راست باشد. فاشیای کف پا همیشه با تورم همراه نیست و ممکن است درد به صورت دائمی نباشد. این درد با روش‌های پزشکی و یا طب سنتی درمان می‌شود.

درمان فاشیای کف پا

درمان فاشیای کف پا با فیزیوتراپی و استفاده از کفش‌های مناسب و کاهش وزن امکان‌پذیر خواهد بود. همچنین شما می‌توانید از داروی ایبوپروفن با تجویز پزشک استفاده کنید.

فاشیای کف پا زمانی ایجاد می‌شود که در اثر اضافه وزن، ایستادن طولانی یا راه‌ رفتن زیاد، فشار زیادی به کف پا وارد می‌شود. این فشار باعث ورم و درد در پاشنه می‌شود.

۲. رگ به رگ شدن و کشیدگی پاشنه

رگ به رگ شدن و کشیدگی عضلات یکی از عوارض فعالیت بدنی زیاد است. زمانی که شما قبل از تمرین فیزیکی بدن خود را به اصطلاح گرم نکنید و یا بعد از فعالیت اقدام به سرد کردن ننمایید؛ ممکن است پای شما رگ به رگ شده و در نهایت موجب درد در پاشنه گردد.

درمان رگ به رگ شدن و کشیدگی

برای درمان رگ به رگ شدن پاشنه، نیاز به انجام کار خاصی نیست؛ فقط استراحت کنید. همچنین می‌توانید از کمپرس آب سرد استفاده کنید و پای خود را در ارتفاع بالاتری قرار دهید.

۳. شکستگی استخوان پاشنه

همان گونه که بالاتر ذکر کردیم ضربه محکم به پا ممکن است موجب شکستگی استخوان پاشنه یا ترک برداشتن آن شود که در هر صورت درد شدیدی ایجاد می‌کند. شکستگی استخوان نیاز به درمان فوری و سریع دارد. شکستگی گاها بدون نیاز به عمل جراحی درمان خواهد شد.

درمان شکستگی استخوان پاشنه

برای درمان شکستگی استخوان، بعد از تصویربرداری و مشخص شدن محل و میزان شکستگی، گچ گرفتن و عمل جراحی راه‌حل مناسبی است.

شکستگی استخوان پاشنه و درد
ضربه محکم به پا ممکن است موجب شکستگی استخوان پاشنه و در نهایت درد شود که نیاز به درمان فوری دارد.

۴. بیماری سِوِر (Sever’s Disease)

این بیماری که به آپوفیزیت کالکانه (Calcaneal apophysitis) نیز معروف است یکی از علل درد پاشنه پا در کودکان و نوجوانان در سنین ۸ تا ۱۴ سال است. در این بیماری رشد تاندون‌ها بسیار سریع‌تر از رشد استخوان‌هاست و به صورت التهاب نمایان می‌شود. تورم، قرمزی، لنگیدن و راه رفتن نادرست از علائم این بیماری است. از علل ایجاد بیماری سور می‌توان به چرخش مچ پا به سمت خارج، قوس پا، کف پای صاف و چاقی اشاره کرد. این درد با فشار دو طرف پاشنه بیشتر خواهد شد.

درمان بیماری سور

درمان این بیماری با ورزش‌های کششی آرام، استفاده نکردن از کفش‌های تخت و مصرف داروهای ضدالتهاب از جمله استامینوفن یا بروفن امکان‌پذیر است. البته در بعضی مواقع تنها راه گچ گرفتن است.

بیشترین علت درد پاشنه آسیب به تاندون است. علاوه بر آن خار پاشنه، ضربه و شکستگی‌های احتمالی، رگ به رگ شدن و فاشیای کف پا از علل اصلی درد پاشنه پا هستند.

۵. التهاب تاندون آشیل علل درد پاشنه پا

تاندون آشیل بین ماهیچه پا و استخوان پاشنه و در پشت ساق پا است. شما در هنگام راه رفتن، پریدن و ایستادن و دویدن از آن استفاده می‌کنید. این تاندون در صورت آسیب ملتهب و دردناک می‌شود و یکی از علل درد پشت پاشنه پا است. بی‌اعتنایی به این موضوع باعث پارگی و آسیب‌های جبران‌ناپذیری می‌شود. پارگی تاندون آشیل با درد فراوان و ناگهانی همراه است.

درمان التهاب تاندون آشیل

درمان کشش بیش‌ازحد تاندون با روش‌های غیر جراحی هم امکان‌پذیر خواهد بود؛ اما اگر آشیل کامل پاره شده باشد، باید فورا توسط جراح ارتوپد عمل شود.

مشاوره با متخصصان
ارتوپدی دکترِتو

۶. بورسیت پاشنه

التهاب کیسه پر از مایع سینوویال در اطراف پاشنه (که با نام بورس عمیق و بورس سطحی نامیده می‌شود)، باعث درد پاشنه می‌شود. در حقیقت بورسیت زمانی ایجاد می‌شود که دو بورس با هم ملتهب شوند. استفاده بیش از حد از مچ پا مثل ورزش‌های طولانی مدت پایین تنه، شروع ناگهانی ورزش سبب بروز این درد می‌شود.

درمان بورسیت پاشنه

برای درمان این بیماری بهتر است اول روش‌های خانگی را امتحان کنید و اگر درد کاهش پیدا نکرد دکتر ارتوپد‌ تزریق استروئید را پیشنهاد می‌کنند.

۷. خار پاشنه

آیا درد پاشنه نشانه خار پاشنه است؟ بله؛ خار پاشنه یکی از علل درد در ناحیه پاشنه پا است. خار پاشنه در اثر رسوب کلسیم و استخوان پاشنه و التهاب ناشی از آن ایجاد می‌شود. علائم خار پاشنه شامل درد متناوب و تیز و غیر قابل تحمل هنگام راه رفتن و تورم است. این بیماری ممکن است علائمی در ابتدا نداشته باشد؛ اما به مرور باعث تورم و التهاب و درد در زیر پاشنه می‌شود. توجه داشته باشید که این برجستگی استخوان با چشم قابل دیدن نیست و برای تشخیص معمولا نیاز به عکس رادیولوژی است.

درمان خار پاشنه

برای درمان خارپاشنه در مرحله اول باید استراحت کافی داشته باشید و از کمپرس آب سرد یا کمپرس گرم استفاده کنید؛ همچنین ممکن است به خاطر درد بسیار شدیدی که دارید، پزشک تزریق کورتیکواستروئید را تجویز کند. این تزریق برای کاهش التهاب و درد موثر است. داروهای مسکن، تمرینات فیزیوتراپی نیز تاثیرات خوبی برای کاهش درد دارند. آخرین مرحله برای درمان خار پاشنه عمل جراحی است.

درد پاشنه در اثر خار پاشنه
خار پاشنه در اثر رسوب کلسیم در استخوان پاشنه ایجاد می‌شود.

۸. آرتریت واکنشی

یکی دیگر از علل درد پاشنه، آرتریت واکنشی است. آرتریت واکنشی به معنای ایجاد عفونت است که از طریق ارتباط جنسی و غذای آلوده منتقل می‌شود و باعث ایجاد درد در قسمت آرنج، مچ دست، مچ پا و پاشنه پا خواهد شد.

درمان آرتریت واکنشی

برای بهبود سریع این بیماری باید هر چه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید. آنتی بیوتیکی فوری تا حدی از پیش‌روی عفونت جلوگیری می‌کند و سبب بهبودی خواهد شد.

۹. گرفتگی عصب پا

گرفتگی عصب پا یکی دیگر از علل درد پاشنه است. درد عصب سیاتیک و یا سایر دردهای عصبی ممکن است به نواحی مختلف پا از جمله پاشنه پا سرایت کند. علت درد پاشنه پا سمت چپ گاهی اوقات به همین دلیل است؛ اما در بعضی موارد دلایل دیگری مثل سندروم تارسال تونل، کبودی پاشنه، سندروم هاگلند، آتروفی پد پا، سندروم سینوس تارسی دارد.

درمان گرفتگی عصب پا

برای درمان هر گونه گرفتگی می‌توانید ورزش‌های ساده کششی را انجام دهید. توجه داشته باشید ورزش نباید به گونه‌ای باشد که درد را افزایش دهد. همچنین شما می‌توانید با تجویز دکتر ارتوپد قرص‌های شل‌کننده هم مصرف کنید.

۱۰. اسپوندیلیت آنکیلوزان

بیماری اسپوندیلیت آنکیلوزان یک بیماری التهابی است که ستون فقرات را درگیر می‌کند. این التهاب می‌تواند به پای شما نیز سرایت کند. به گونه‌ای که کف پای شما دچار التهاب شده و باعث درد در پاشنه پا می‌شود. علت مبتلا شدن به اسپوندیلیت آنکیلوزان پوشیدن کفش نامناسب، تغییر وزن ناگهانی و دویدن بیش‌ازحد است.

درمان اسپوندیلیت آنکیلوزان

برای درمان این التهاب بهتر است از کفش‌های سفارشی و طبی استفاده کنید. همچنین استرس را تا حد ممکن کاهش دهید. استفاده از یخ برای کاهش تورم مناسب است.

اسپوندیلیت آنکیلوزان علت درد پاشنه
اسپوندیلیت آنکیلوزان یک بیماری التهابی است که می‌تواند کف پای شما را دچار التهاب و درد کند.

۱۱. استئوکندروس

به نقل از سایت healthline یکی دیگر از علل درد پشت پاشنه پا، استئوکندروس است. در این عارضه یک تکه استخوان و غضروف بین پاشنه پا و تاندون قرار می‌گیرد و باعث درد می‌شود (در حقیقت استخوان از غضروف جدا می‌شود). این بیماری بیشتر بزرگسالان را هدف قرار می‌دهد؛ اما گاهی در کودکان هم دیده می‌شود. ورم، ضعف مفصل، سفت شدن مفاصل و ناتوانی در حرکت مفاصل از علائم آن است.

درمان استئوکندروس

درمان این بیماری با روش‌های جراحی و غیر حراجی خواهد بود.

۱۲. تغییر شکل هاگلند

تغییر شکل هاگلند، یک ناهنجاری در استخوان و بافت‌های نرم پا است. در حقیقت بزرگ شدن استخوان در پاشنه و محل اتصال تاندون آشیل باعث ایجاد درد می‌شود. این یک بیماری ناشناخته است و هنوز علت آن کشف نشده است؛ اما عواملی مثل کفش تنگ و دویدن باعث تحریک آن می‌شود. سندروم هاگلند یک علت شایع درد در ناحیه عقب پا و درد در پشت پاشنه است.

درمان تغییر شکل هاگلند

ابتدا باید کفش مناسب پای خود را پیدا کنید. داروهای ضد التهابی هم گاهی مفید است. اگر این موارد برای درمان کافی نباشد، عمل جراحی تحت بیهوشی و یا با بی‌حسی صورت می‌گیرد و قسمت اضافه استخوان پشت پا برداشته خواهد شد. بعد از عمل جراحی تا دو هفته باید پا گچ گرفته شود و سپس حرکت پا را با ورزش‌های آرام شروع کنید.

۱۳. سرطان استخوان پا

علل درد پاشنه بسیار گسترده است و سرطان استخوان پا هم یکی از درد پاشنه است. استئوسارکوم، یکی از سرطان‌های شایع استخوان است که در استخوان‌های بند مثل استخوان پا ایجاد می‌شود. سرطان‌های استخوان پا انواع مختلفی دارد و گاهی خوش‌خیم و قابل درمان است. درد، تورم، مشکل در راه رفتن و خستگی مفرط از علائم سرطان استخوان است.

درمان سرطان استخوان پا

بسته به خوش‌خیم یا بدخیم بودن سرطان استخوان پا، نوع درمان متفاوت است. جراحی، پرتو درمانی و شیمی درمانی از روش‌های موثر برای درمان هستند.

مشاوره با متخصصان
ارتوپدی دکترِتو

علت درد پاشنه پا هنگام بلند شدن از خواب چیست؟

در هنگام بلند شدن از خواب یا بعد از نشستن‌های طولانی عده‌ای از افراد دچار مشکل می‌شوند و به عبارتی پاهایشان خواب می‌رود و توان بلند شدن ندارند و یا به خاطر درد شدید پاشنه، نمی‌توانند پایشان را روی زمین بگذارند. همچنین درد پاشنه هنگام بلند شدن از خواب می‌تواند بخاطر درد و التهاب تاندون و یا گرفتگی عضله یا خار پاشنه باشد. این درد ممکن است چند لحظه بعد تسکین یابد و یا تا ساعت‌ها ادامه پیدا کند.

علت درد پاشنه پا هنگام راه رفتن و بعد از پیاده روی چیست؟

تقریبا همه موارد بالا می‌توانند علت درد پاشنه پا هنگام راه رفتن باشند.؛ مشکلاتی مانند بورسیت، خارپاشنه، کشیدگی تاندون آشیل و غیره. از دیگر علل درد پاشنه هنگام پیاده‌روی انتخاب کفش نامناسب است. حتما از کفش‌های مخصوص پیاده‌روی استفاده کنید تا دچار آسیب‌های مختلف مثل التهاب، تورم و درد پاشنه پا نشوید.

کفش بد و درد پاشنه
پوشیدن کفش پاشنه بلند یکی از علل درد پاشنه به خصوص هنگام راه رفتن است.

علت درد پاشنه پا در هنگام بارداری چیست؟

بارداری یک دوره حساس و گاهی دردناک برای بانوان است که به علت اضافه وزن ناگهانی فشار بر روی مچ پا افزایش پیدا می‌کند و باعث درد در ناحیه پاشنه می‌شود. بهترین روش برای کاهش درد، پیاده‌روی اصولی است. از دیگر روش‌های تسکین درد پاشنه در بارداری کشش و انعطاف پاها هست.

علت درد پاشنه پا در کودکان بین ۲ تا ۷ سال چیست؟

شاید شما نیز فکر کنید که کودکان ۲ تا ۷ ساله و یا کم‌تر دچار درد پاشنه پا نمی‌شوند! اگر کودک شما با لمس در ناحیه پاشنه احساس درد شدید می‌کند و یا گاهی بر روی پنجه راه می‌رود حتما باید توسط متخصص کودکان بررسی شود. البته علل درد پاشنه پا در کودکان، بیماری سور یا آپوفیزیت کالکانه است. فعالیت زیاد مثل دویدن، طناب زدن طولانی‌مدت، ورزش بسکتبال و غیره می‌تواند علت درد پاشنه پا کودک در سن ۸ تا ۱۴ سالگی باشد. برای درمان این درد باید به متخصص ارتوپد مراجعه کنید؛ همچنین می‌توانید از کمپرس آب یخ استفاده کنید.

بارداری، کلسترول بالا و کمبود ویتامین‌هایی مانند ویتامین دی هم می‌توانند یکی از علل درد پاشنه باشند.

کلسترول بالا و درد پاشنه پا

کلسترول و چربی، خود به تنهایی نمی‌تواند یکی از علل درد پاشنه پا باشد. کلسترول بالا سبب افزایش درد در ناحیه پاشنه می‌شود. البته باید بگوییم که اگر درد پاشنه ناشی از آسیب دیدن تاندون باشد، میزان کلسترول بر آن بسیار تاثیرگذار است. آشیل بزرگ‌ترین تاندون در بدن است که اکثر وزن بدن را متحمل می‌شود. کلسترول بالا باعث ایجاد التهاب در تاندون می‌شود و در نتیجه سبب درد در ناحیه پاشنه پا خواهد شد.

درد پاشنه پا و کمبود ویتامین

برخی ویتامین‌های ضروری برای رشد، استحکام و بهبود عملکرد اجزای بدن، الزامی است. کمبود برخی ویتامین‌های لازم برای بدن می‌تواند سبب ایجاد درد در پاشنه پا شود. ویتامینی که بسیار مهم است، ویتامین D است که باعث استحکام استخوان‌ها می‌شود. طبق تحقیقات انجام شده کنترل و استفاده از مکمل ویتامین D به طور پیوسته و حدود یک سال، باعث تسکین دردهای عضلانی و استخوانی مثل درد کف پا و یا درد پاشنه پا می‌شود. در مقابل کاهش ویتامین D سبب کم شدن استقامت استخوان، پوکی استخوان و غیره می‌شود. پس اگر کمبود پروتئین دارید، با راهنمایی پزشک از مولتی ویتامین های مناسب استفاده کنید.

مشاوره با متخصصان
ارتوپدی دکترِتو

علت درد پاشنه پا در طب سنتی

طب سنتی از زمان‌های قدیم مرجعی برای دانستن علل و درمان بیماری‌های مختلف بوده است. در طب ستنی درد پاشنه دو عامل داخلی و خارجی دارد:

 • عوامل خارجی برای درد پاشنه:
  • استفاده از کفش‌های تنگ
  • ضربه خوردن
  • استفاده نکردن از سنگ پا
 • عوامل داخلی برای درد پاشنه:
  • سردی
  • گرمی
  • نداشتن خواب و استراحت کافی
  • داشتن خار پاشنه.

درمان درد پاشنه پا در طب سنتی

در طب ستنی برای درمان دردهای پایین تنه از روغن‌هایی مثل روغن گل سرخ، زالو درمانی و ضمادهای گل رسو یا گل ارمنی استفاده می‌شود. البته باز هم باید علت دقیق درد مشخص شود تا بتوان بهترین راه کار را در طب سنتی یافت.

درمان درد پاشنه در طب سنتی
ماساژ پا با برخی روغن‌های گیاهی به تسکین درد پاشنه کمک زیادی می‌کند.

راه های درمان درد پاشنه پا

اکثر مشکلاتی که موجب درد در پاشنه می‌شود به مرور زمان بهبود پیدا می‌کنند و خیلی کم پیش می‌آید که به عمل جراحی کشیده شود. درمان‌هایی که برای درد پاشنه در نظر گرفته شده است، تمرکز بر روی کاهش استرس و کاهش فشار بر روی مچ پا دارند. این درمان‌ها به شرح زیر است:

 • تزریق: تزریق استروئید درد، تورم و التهاب را کاهش می‌دهند؛ اما به ندرت برای درمان آسیب‌های مربوط به تاندون استفاده می‌شود.
 • داروهای مسکن: مسکن‌ها فقط سبب کاهش درد می‌شود و راه حل مناسبی برای درمان نیست.
 • دستگاه‌های ارتز: استفاده از کفش‌های مخصوص (اترز) فشار را از روی پاشنه پا برمی‌دارد. بسیاری از بیماران شب‌ها از آتل استفاده می‌کنند.
 • فیزیوتراپی: فیزیوتراپی باعث می‌شود چسبندگی بافت‌های نرم از بین برود و التهاب کاهش یابد. تعداد جلسات لازم برای درمان درد پاشنه پا با فیزیوتراپی حدود ۵ تا ۷ جلسه است. برای گرفتن نوبت از فیزیوتراپیست به دکترتو مراجعه کنید.
 • تمرینات کششی: برای انجام تمرینات کششی می‌توانید از پزشک و یا فیزیوتراپیست کمک بگیرید.
 • جراحی پاشنه برای درمان درد: درد پاشنه معمولا با روش‌های غیر جراحی درمان می‌شوند، اما در مواردی مانند شکستگی، پارگی آشیل، خار پاشنه و غیره ممکن است پزشک جراحی را توصیه کند.

درمان گیاهی درد پاشنه پا

روغن‌های گیاهی می‌توانند تا حد زیادی این درد را تسکین دهند. موارد زیر بهترین روغن‌ها برای تسکین دردهای عضلانی و استخوانی هستند:

 • روغن نارگیل
 • روغن زیتون
 • روغن حیوانی
 • روغن ابوخلسا
 • روغن اسپند
 • روغن گل سرخ.
فیزیوتراپی برای پاشنه
فیزیوتراپی می‌تواند درمان مناسبی برای این درد باشد.

درمان درد پاشنه پا در منزل

برای درمان درد پاشنه پا در منزل می‌توانید از روغن‌های مالشی استفاده کنید. همچنین بهتر است کمی به خود استراحت داده و پاهای خود را دراز کنید. شما می‌توانید با کمپرس آب سرد درد را کاهش دهید. برای کاهش درد می‌توانید موارد زیر را امتحان کنید:

 • تمرینات کششی منظم و آرام انجام دهید.
 • با استفاده از باند و یا بانداژ دور پا را محکم ببندید.
 • از کفی‌های نرم استفاده کنید.
 • هر دو الی سه ساعت از کمپرس یخ استفاده کنید.
 • زالودرمانی.

کارهای زیر را به هیچ وجه در هنگام درد پاشنه انجام ندهید:

 1. تا ۴۵ ساعت اول درد از مسکن‌ها و ایبوپروفن استفاده نکنید.
 2. برای مدت طولانی راه نروید، خصوصا پا برهنه.
 3. از کفش‌های پاشنه‌بلند و تنگ استفاده نکنید.

ورزش برای درد پاشنه پا

ورزش‌های کششی کف پا یکی از بهترین حرکات ورزشی برای درمان درد پاشنه پا است. از جمله دیگر ورزش‌های مفید برای درمان درد پاشنه عبارت‌اند از:

 • حرکات کششی ورزشی برای ساق پا
 • روی صندلی بنشینید و یک توپ را کف پای خود بغلتانید.
 • بر روی صندلی بنشینید و انگشت شست خود را به سمت ساق پا بکشید.
 • از کش ورزشی برای ورزش‌های کششی استفاده کنید.

البته توجه داشته باشید که برای تسکین درد ابتدا باید علل درد پاشنه را به طور دقیق پیدا کنید.

حرکات ورزشی برای درد پاشنه
انجام برخی حرکات ورزشی به تسکین درد پاشنه کمک زیادی می‌کند.

چه زمانی برای درد پاشنه پا به پزشک مراجعه کنم؟

سوالی که ممکن است برایتان پیش بیاید این است که چه زمان برای درد پاشنه پا باید به پزشک مراجعه کرد:

 • دردهایی که طولانی مدت هستند (بیش از ۷ روز).
 • دردهایی که بر اثر راه رفتن و یا فشار آوردن شدیدتر می‌شوند.
 • دردهایی که با مسکن قابل تسکین نیست.
 • تورم شدید و التهاب شدید
 • قرمزی شدید پاشنه پا
 • زمانی که تب دارید.
 • درد همراه با بی‌حسی باشد.
 • زمانی که نتوانید پای خود را خم کنید.
 • زمانی که راه نمی‌روید اما هنوز درد ادامه دارد.
 • اگر دیابت دارید.

دکتر ارتوپد در زمینه تشخیص و درمان بیماری‌های مربوط به درد پاشنه تخصص دارد و شما می‌توانید در اسرع وقت برای گرفتن نوبت اقدام نمایید.

مشاوره با متخصصان
ارتوپدی دکترِتو

سوالات متداول شما

در این بخش به بررسی سوالات متداول همراهان همیشگی دکترتو می‌پردازیم. درصورتی که پاسخ سوالتان را از این مطلب نگرفتید، می‌توانید در انتهای مقاله سوالتان را مطرح کنید تا مشاورین دکترتو، در اسرع وقت پاسخگوی شما باشند.

علت درد پاشنه پا چگونه تشخیص داده می شود؟

برای تشخیص دقیق علل درد پاشنه باید حتما به دکتر ارتوپد مراجعه کنید. پزشک در مرحله اول سوالاتی از قبیل محل دقیق درد، درد چه حسی دارد؟، درد چه زمانی شروع می‌شود؟ درد پاشنه در چه زمانی بیشتر است؟ و … را از شما می پرسد. سپس به معاینه فیزیکی کف پای شما خواهد پرداخت و اگر نیاز باشد از شما عکس رادیولوژی درخواست می‌کند.

در صورت عدم درمان درد پاشنه پا چه اتفاقی می افتد؟

اگر درد پاشنه پا به موقع درمان نشود؛ سبب درد در کف پا و یا پارگی تاندون می‌شود. همچنین ممکن است بیماری شما عود کند و برای درمان مجبور شوید روش‌های پیچیده را امتحان نمایید و درمان شما به عمل جراحی کشیده شود.

درد پاشنه عصبی است؟

در صورت آسیب دیدن هر یک از شاخه‌های عصبی، شما احساس درد خواهید کرد. استرس باعث گرفتگی عضلات و در نهایت احساس درد در هر کجای بدن از جمله پاشنه خواهد شد. همچنین دردهای عصبی که ناشی از اعصاب نخاعی هستند نیز می‌توانند درد را به پاهای شما منتقل کنند.

چه داروهایی برای درمان درد پاشنه تجویز می شوند؟

داروهای مختلفی برای تسکین درد وجود دارد از جمله داروی مسکن و ضد التهاب که به کاهش درد پاشنه کمک خواهد کرد. تزریق کورتیزون برای کاهش التهاب بسیار موثر است؛ البته توجه داشته باشید که مصرف دارو عوارض مختلفی در پی خواهد داشت.

درمان قطعی درد پاشنه پا چیست؟

روش‌های مختلفی برای درمان این درد وجود دارد. درمان قطعی درد پاشنه پا به علت آن بستگی دارد و باید توسط متخصص ارتوپد تعیین شود.

علت درد پاشنه پای سمت چپ چیست؟

درد پاشنه پا سمت چپ یا راست می‌تواند علت متفاوتی داشته باشد. گاهی دردهای عصبی، التهاب فاشیای کف پا یا آسیب تاندون‌ها، یا ضربه و خار پاشنه می‌تواند از علت درد پاشنه سمت چپ باشد.

علت درد پاشنه پا سمت راست چیست؟

همان علل درد پاشنه چپ می‌توانند باعث درد پاشنه پا سمت راست هم شوند. از دیگر علل درد پاشنه پا سمت راست اضافه‌وزن، پوشیدن کفش نامناسب، آسیب فیزیکی و غیره استفاده کرد.

علت درد پاشنه پا و کمر چیست؟

دیسک کمر و درد پاشنه هم می‌تواند مرتبط باشد. برخی از بیماری‌های ارتوپدی مانند دیسک کمر یا فتق دیسک در برخی مهره‌ها می‌توانند باعث درد در پاها و حتی پاشنه شود. توصیه ما این است که درد کمری که با درد پا و درد پاشنه همراه است را نادیده نگیرید.

چه کسانی بیشتر دچار درد پاشنه پا می شوند؟

هر کسی ممکن است از درد پاشنه پا شاکی باشد؛ اما افراد زیر بیشتر در معرض این آسیب هستند:
۱. مردان و زنان میانسال
۲. افراد ورزشکار
۳. زنان در دوران بارداری
۴. افرادی که اضافه وزن دارند یا چاق هستند
۵. کودکان بین ۸ تا ۱۳ سال (به ویژه پسران)
از دیگر عوامل خطر درد پاشنه عبارت‌اند از:
۱. ایستادن طولانی مدت
۲. دویدن زیاد
۳. کفش نامناسب
۴. صافی کف پا
۵. ارتروز مچ پا

آیا درد پاشنه پا خطرناک است؟

اگر درد پاشنه به صورت کوتاه مدت باشد؛ یعنی بعد از یک تا پنج روز درد تسکین پیدا کند جای نگرانی نیست. البته این در صورتی که ماهانه بیش از یک و یا دو بار اتفاق نیوفتد؛ اما اگر درد بیشتر از ۲ یا ۳ بار در ماه تکرار شود و ساعت‌ها به طول بیانجامد، زنگ خطر را جدی بگیرید. اگر شما مراجعه به متخصص را پشت گوش بیاندازید، ممکن است تاندون پا دچار کشیدگی و در نهایت پارگی شود که برای درمان، جراحی تنها راه‌حل است! توجه کنید که علل درد پاشنه در ۴۰% مواقع آسیب به تاندون است.

مشاوره با متخصصان
ارتوپدی دکترِتو

نتیجه گیری و راهنمای مراجعه به پزشک

علل درد پاشنه بسیار متفاوت است و می‌تواند به دلایل مختلفی از جمله ورزش نامناسب، کفش نامناسب و آسیب به استخوان و تاندون رخ دهد. برای درمان درد پاشنه در ابتدا روش‌های خانگی مثل ماساژ و ورزش‌های کششی را امتحان کنید و حتما از کفش طبی استفاده کنید. اگر درد حتی کاهش پیدا نکرد و حدود یک هفته به طول انجامید، باید به متخصص ارتوپد مراجعه کنید. توجه داشته باشید که مصرف خودسرانه قرص و دارو ممکن است عوارض غیرقابل جبرانی داشته باشد.

اگر درمان درد پاشنه پا را جدی نگیرید؛ ممکن است دچار عوارض طولانی‌مدتی شوید و برای درمان به عمل جراحی نیاز پیدا کنید. پس برای تشخیص علت درد و درمان آن همین امروز از دکتر ارتوپد در دکترتو نوبت بگیرید یا به صورت آنلاین، متنی یا تلفنی با متخصص ارتوپد مشورت کنید.

اگر به دنبال بهترین دکتر ارتوپد هستید، می‌توانید از طریق سایت دکترتو اقدام کنید. در دکترتو علاوه بر سیستم تعیین وقت حضوری امکان مشاوره آنلاین و تلفنی وجود دارد.

دکتر متخصص ارتوپد تهران

دکتر متخصص ارتوپد شیراز

دکتر متخصص ارتوپد اصفهان

دکتر متخصص ارتوپد مشهد

دکتر متخصص ارتوپد کرج

دکترتو، مراقب سلامتی شماست!

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5101401/
https://www.healthline.com/health/osteochondritis#causes
https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/foot-problems-heel-pain
https://www.mayoclinic.org/symptoms/heel-pain/basics/when-to-see-doctor/sym-20050788
https://www.nhs.uk/conditions/foot-pain/heel-pain/
https://my.clevelandclinic.org/health/articles/10060-heel-pain
https://www.healthline.com/health/heel-pain#causes
https://www.medicalnewstoday.com/articles/181453#causes

5/5 - (تعداد آرا: 1 رای)
برچسب‌ها:
این مقاله پزشکی را با دیگران به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکترتو از بین بیش از ۱۴۰۰۰ دکتر و متخصص دکترِتو پیدا کن

دکترِتو را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

کانال تلگرام

صفحه اینستاگرام