داروی فکسوفنادین چیست؟ کاربرد و عوارض مصرف فکسوفنادین

فکسوفنادین

نام تجاری: آلگرا

نام رایج: فکسوفنادین – Fexofenadine

توجه: مطلبی که مطالعه می‌کنید صرفا جنبه‌ی افزایش آگاهی دارد و به هیچ وجه جایگزین توصیه‌های پزشک نیست. برای مصرف دارو، آگاهی از عوارض جانبی، تداخل دارویی و موارد مرتبط دیگر لازم است حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید.

فکسوفنادین چیست و چه کاربردی دارد؟

داروی فکسوفنادین نوعی آنتی‌هیستامین است که برای از بین بردن علائم آلرژی مانند آب‌ریزش چشم، آب‌ریزش بینی، خارش چشم و بینی، عطسه، کهیر و خارش استفاده می‌شود.

نحوه‌ی عمل‌کرد داروی فکسوفنادین

عملکرد فکسوفنادین به شکل انسداد یک ماده طبیعی هیستامین (ماده‌ای که بدن طی یک واکنش آلرژیک تولید می کند) است.

نحوه‌ی مصرف فکسوفنادین و دوز مصرفی

اگر بدون تجویز پزشک از فکسوفنادین استفاده می‌کنید تمامی دستورالعمل‌های مربوط به نحوه‌ی مصرف دارو را بخوانید. اگر با مشکلی مواجه شدید از دکتر داروخانه سوال کنید. در صورتی که پزشک شما مصرف این دارو را تجویز کرده طبق راهنمایی پزشک، معمولا دوبار در روز و هر دوازده ساعت یک بار، دارو را مصرف کنید.

اگر از شکل شربت داروی فکسوفنادین استفاده می‌کنید قبل از هر بار مصرف محتوی مایع دورن شیشه را تکان دهید و برای استفاده از دارو از پیمانه‌ی مخصوص استفاده کنید. از قاشق‌های غذاخوری خانگی استفاده نفرمایید زیرا ممکن است دوز مقرر را مصرف نکنید. قرص، کپسول یا شربت فکسوفنادین را با غذا یا بدون غذا مصرف کنید. اگر از قرص‌های سریع حل شونده استفاده می‌کنید آن را با معده‌ی خالی مصرف کنید. اجازه دهید قرص به طور کامل روی زبان‌تان حل شود و سپس با آب یا بدون آب آن را فرو دهید. قرص را پیش از زمان مصرف از بسته خارج نکنید.

در صورتی که برای استفاده از این دارو به مایع نیاز دارید (اگر شکل قرص یا کپسول این دارو را مصرف می‌کنید) برای فرو دادن‌شان از آب استفاده کنید. از آب‌میوه‌هایی مانند آب سیب، گریپ‌فروت و پرتقال استفاده نکنید زیرا ممکن است جذب دارو را کاهش دهند.

دوز مصرف داروی فکسوفنادین به سن، وضعیت بیماری، و پاسخگویی بدن شما به درمان بستگی دارد. توجه داشته باشید که دوز دارو را خودسرانه به بیش‌تر از مقدار تجویزی افزایش ندهید. حداقل تا دو ساعت پس از مصرف فکسوفنادین از آنتی‌اسیدهای حاوی آلومینیوم استفاده نکنید. این آنتی‌اسیدها ممکن است جذب فکسوفنادین را کاهش دهند.

در صورتی که وضعیت بیماری شما بهبود نیافت یا حال‌تان وخیم‌تر شد به پزشک خود اطلاع دهید.

مشاوره تلفنی با بهترین پزشکان

عوارض جانبی مصرف فکسوفنادین

سرفه، تب یا ناراحتی معده از جمله عوارض جانبی مصرف داروی فکسوفنادین است. در صورتی که این اثرات ادامه پیدا کرد یا وخیم‌تر شد به پزشک خود اطلاع دهید.

درصورتی که پزشک داروی فکسوفنادین را برای شما تجویز کرده است مطمئن باشید فوائد آن بیش از مضراتش بوده است. همچنین لازم است بدانید اکثر افرادی که داروی فکسوفنادین را مصرف کرده‌اند عوارض جدی این دارو را تجربه نکرده اند.

لازم است بدانید که واکنش آلرژیک جدی در مورد داروی فکسوفنادین نادر است. با این وجود اگر واکنش آلرژیک جدی‌ای مثل علائم پوستی، خارش، تورم (مخصوصا در صورت، زبان و گلو)، گیجی شدید و اختلال تنفسی را تجربه کردید به سرعت از مرکز فوریت‌های پزشکی کمک بگیرید. با توجه به این که لیست عوارض کامل نیست ممکن است با عارضه‌ای برخورد کنید که ذکر نشده باشد. در این موارد با پزشک یا دکتر داروخانه مشورت کنید.

موارد احتیاط مصرف فکسوفنادین

پیش از مصرف داروی فکسوفنادین در صورتی که به آن حساسیت دارید موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید. داروی فکسوفنادین ممکن است شامل ترکیبات غیر فعالی باشد که موجب بروز حساسیت یا مشکلات دیگر بشود. برای اطلاعات بیش‌تر با دکتر داروخانه صحبت کنید.
قبل از مصرف داروی فکسوفنادین سابقه‌ی پزشکی خود، مخصوصا سابقه‌ی ابتلا به بیماری‌های کلیوی، را با پزشک یا دکتر داروخانه در میان بگذارید.

قبل از هر گونه جراحی همه‌ی داروهایی که مصرف می‌کنید را با پزشک یا دندان‌پزشک خود در میان بگذارید.

شکل شربت فکسوفنادین ممکن است حاوی قند باشد. قرص‌های سریع حل شونده ممکن است حاوی آسپارتام باشند. در صورت ابتلا به دیابت، فنیل کتونوری یا هر شرایط دیگری که نیاز به محدود کردن یا اجتناب از این مواد در رژیم غذایی وجود دارد در مصرف فکسوفنادین احتیاط کنید. در مورد استفاده از فکسوفنادین از پزشک خود یا دکتر داروخانه سوال کنید.

برای مصرف داروی فکسوفنادین در دوران شیردهی با پزشک مشورت کنید. چنان‌چه باردار هستید فقط در صورت نیاز ضروری داروی فکسوفنادین را استفاده کنید و در مورد فواید و مضرات آن از پزشک خود کمک بگیرید.

تداخلات دارویی فکسوفنادین با داروهای دیگر

تداخلات دارویی ممکن است عمل‌کرد و تاثیر داروی فکسوفنادین را تغییر دهد یا باعث افزایش ریسک بروز عوارض جانبی آن شود. این مقاله شامل تمامی تداخلات دارویی ممکن نیست لذا لیست همه‌ی داروهای مصرفی‌تان را باپزشک یا دکتر داروخانه در میان بگذارید و بدون صلاح‌دید پزشک شروع به مصرف، قطع یا تغییر دوز داروی فکسوفنادین و هیچ داروی دیگری نفرمایید.

مصرف داروی فکسوفنادین ممکن است نتایج آزمایش‌های خاصی مانند آزمایش آلرژی پوستی را تحت تاثیر قرار دهد. اطمینان حاصل کنید تمامی پزشکان و کارکنان آزمایشگاه در جریان استفاده‌ی شما از این دارو هستند.

علائم اوردوز داروی فکسوفنادین

اگر فردی بیش از اندازه از داروی فکسوفنادین استفاده کرده بود و دچار علائمی مانند بی‌هوش شدن یا مشکل در تنفس شد به سرعت با مرکز فوریت‌های پزشکی تماس بگیرید.

مرتب به پزشک مراجعه کنید و تمامی قرارهای ملاقات آزمایشگاهی را نگه دارید.

اگر دوز مصرفی داروی فکسوفنادین را فراموش کردید در اولین زمان ممکن آن را مصرف کنید اما اگر نزدیک به مصرف دوز بعدی به یاد آوردید که دارو را مصرف نکرده‌اید نیازی به مصرف دو برابر داروی فکسوفنادین نیست؛ فقط دوز مقرر را مصرف کنید.

برای نگهداری صحیح داروی فکسوفنادین آن را در دمای اتاق، دور از حرارت و رطوبت و خارج از دسترس کودکان قرار دهید. همچنین دارو را در حمام نگه‌داری نفرمایید. مارک‌های مختلف این دارو ممکن است نیاز به نگه‌داری متفاوت داشته باشند. اطلاعات روی بسته‌بندی محصول را مطالعه کنید یا طریقه‌ی نگه‌داری صحیح فکسوفنادین را از دکتر داروخانه سوال کنید. توجه داشته باشید که داروی منقضی شده مصرف نکنید.

در صورت نیاز به دارو درمانی به بهترین پزشکان داخلی دکترتو مراجعه کنید و اینترنتی نوبت بگیرید.

منبع: WebMD

مشاوره تلفنی با بهترین پزشکان

نظرات کاربران

نظر دهید
 1. با سلام. من پس از مصرف بعد از چند ساعت سر گیجه وبعد از ان قند خونم افت کرد بحدی که بعد از مراجعه به درمانگاه فشار خونم روی ۷بود با سرم وداروهای تقویتی کمی بهترم
  .با تشکر از شما

 2. مهدی رعایا

  سلام
  دارم داروی فکسوفنادین مصرف میکنم
  توی عوارضش نوشته عفونت ویروسی
  خواستم بپرسم ربطی به کرونا که نداره؟
  اگه ویروس داشته باشیم بذترش نمیکنه؟
  حالا هر ویروسی

 3. تنها دارویی بود که علایم آلرژی فصلی من رو خوب کرد. احسنت بر سازنده این دارو

 4. انگار آب روی آتیش واقعا خوب شد

  1. محمدعلی فغانی

   موسسه من هیچ تاثیری نکرد

  2. واقعا داروی خوبی بود ولی متاسفانه بعد از یک ماه استفاده لکه های پوستی روی دست، سینه و پشتم گذاشت که مجبور شدم قطعش کنم.

   1. سلام بعد از چند روز مصرف خوب شدین؟

    1. سلام دوست عزیز
     زمان پاسخدهی دارو در هر فرد متفاوته. با توجه به شدت بیماری و ویژگی‌های متابولیک بدن فرد، زمان لازم برای تاثیرگذاری دارو می‌تونه متغیر باشه و در همه یکسان نیست.

  3. زهرا موسوی

   سلام به نظر منم عالی بود چون واقعا حساسیت فصلی آدمو دیوونه میکنه این قرص عالی بود

   1. من معده دردوسرگیجه گرفتم البته شایدازآزیترومایسین باشه چون باهم میخورم

  4. حدیث بیرانوند

   خیلیم خوب
   منم به بدلیجات حساسیت دارم خیلی
   ولی میترسم مصرف کنم

 5. محمدعلی فغانی

  من نزدیک دو بسته مصرف کردم آب از چشم بینیم سرریز میشه اصلااااا تاثیر نکرده موندم چیکار کنم با این خارش بینی و آب ریزش

 6. من قبلا تلفست استفاده کردم جواب داد ولی این نوع ایرانیش هم اکیه

 7. عالیه دیگه ازدماغم اب نمیاد

 8. عارف رحمتی

  من استفاده کردم عالی

 9. مناز فکسو فنادین استفاده میکنم ولی فقط خوابم میاد

 10. من سالهاست ستیریزین مصرف می کردم و خوب بود ولی ایندفعه داروخانه پیشنهاد قرص فکسوفنادین را داد(۱۲۰) متاسفانه سرگیجه بیحالی تهوع و فشار پایین بر من عارض شد.

سوال پزشکی دارید؟

با بهترین پزشکان از راه دور مشاوره کنید

مشاوره با پزشک
دیدگاه شما

نظر دهید

مشاوره با پزشک نوبت دهی مطب