دلایل ایجاد کک و مک چیست؟

دلایل کک و مک

کک و مک چیست؟

کک و مک نقاط قهوه ای تیره یا روشن روی پوست هستند که از دسته ی سلول های پوستی که حاوی رنگدانه ی ملانین هستند، تشکیل شده است. معمولا کک و مک مسطح است و درد ندارد. به علاوه کک و مک می تواند ژنتیکی باشد اما هیچ فردی با کک و مک به دنیا نمی آید، کک و مک غالبا در مواجهه با نور خورشید ایجاد می شود.

علائم همراه با کک و مک چه چیزهایی هستند؟

ویژگی اصلی اختصاصی کک و مک این است که هنگام مواجهه با اشعه ماوراءبنفش خورشید پررنگ تر می شود. به همین دلیل در تابستان بیشتر دیده می شوند و در زمستان تا حدودی محو می شوند. گاهی ممکن است کک و مک با لکه پوستی دیگری لکه های خورشیدی (لنتیگو)، لکه های سنی نیز نامیده می شوند، اشتباه گرفته شود. اما لنتیگوها در اثر تماس مستمر با خورشید برای مدت طولانی ایجاد می شوند اما کک و مک ها به علت استعداد ژنتیکی در مدت کوتاهی به وجود می آیند. همچنین کک و مک ها با افزایش سن اغلب کمرنگ شده یا ناپدید می شوند در حالی که لنتیگو با افزایش سن به وجود می آید.

علل کک و مک چیست؟

پوست از سلول هایی ساخته شده است که ملانوسیت نامیده می شوند و رنگدانه ملانین را می سازند. ملانین به حفاظت پوست در برابر اشعه های ماوراء بنفش خورشید کمک می کند. مواجهه با نور خورشید باعث تقویت ملانوسیت ها برای تولید ملانین بیشتر می شود. کک و مک ها تجمعات ملانینی روی لایه ی خارجی پوست هستند. اغلب افرادی که تعداد زیادی کک و مک دارند پوست بور دارند، با اینکه هر کسی ممکن است به کک و مک دچار شود. بنابراین ملانوسیت های پوست افرادی که بور هستند در مواجهه با نور خورشید ملانین بیشتری می سازند.

درمان کک و مک چیست؟

ضدآفتاب ها: باعث از بین رفتن کک و مک های موجود نمی شوند اما برای جلوگیری از ایجاد کک و مک جدید مفیدند. ضدآفتاب بهتر است SPF 30 یا بالاتر داشته باشد. ضدآفتاب را حداقل ۱۵ دقیقه پیش از خروج از منزل به پوست تمیز بزنید. هر دو ساعت یک بار آن را تجدید کنید و بلافاصله بعد از شنا یا تعریق زیاد از آن استفاده کنید.

لیزردرمانی: اثرات سوء لیزردرمانی می تواند شامل خارش، سوزش، قرمزی، تورم، پوسته ریزی، عفونت و تغییر رنگ پوست باشد.

کرایوسرجری: این درمان از سرمای بیش از اندازه برای فریز کردن و از بین بردن سلول های غیرطبیعی پوست استفاده می کند. عوارض آن می تواند شامل کاهش رنگ، خونریزی و تاول باشد.

کرم های محو کننده موضعی: این کرم ها حاوی هیدروکینون هستند که به نظر می رسد از تولید ملانین توسط سلول های ملانین ساز جلوگیری می کنند. این نوع کرم می تواند باعث التهاب، خشکی، سوزش، تاول یا تغییر رنگ پوست شود. اثر مفید هیدروکینون در کاهش لکه های پوستی و بی خطر بودن آن برای پوست هنوز به طور قطعی تایید نشده است.

کرم موضعی رتینوئید: این کرم یکی از محصولات ویتامین A است و برای بهبود پوست تخریب شده با خورشید و کم رنگ شدن کک و مک ها کاربرد دارد. قرمزی، خشکی، پوسته ریزی، حساسیت و تحریک پذیری پوست می تواند از اثرات منفی آن باشد.

لایه برداری شیمیایی: مواد شیمیایی حاوی گلیکولیک اسید یا تری کلرواستیک اسید به لایه میانی پوست نفوذ کرده و باعث از بین رفتن پوست آسیب دیده می شوند، پس از آن پوست جدید ساخته می شود. عوارض آن شامل سوزش، پوسته ریزی، قرمزی، تشکیل قسمت های خشک و سفت و تورم می شود. در یک لایه برداری متوسط تا دو هفته برای بهبود پوست زمان لازم است. لازم است هر روز پوست را در آب غوطه ور کرده و از پمادهای موضعی استفاده کنید. همچنین باید نسخه ای برای داروهای ضدویروسی برای دو هفته داشته باشید و تا بهبود کامل پوست از خورشید اجتناب کنید.

درمان های طبیعی: آب لیمو، عسل (آن را با شکر یا نمک مخلوط کنید تا لایه بردار بسازید)، دوغ (ده دقیقه روی صورت قرار دهید)، خامه ترش، ماست، پیاز( پیاز را روی صورت بکشید و سپس صورت را با آب گرم بشوئید).

چه زمانی لازم است برای درمان کک و مک به پزشک مراجعه کنیم؟

کک و مک ها سرطانی نیستند اما ممکن است با سرطان پوست اشتباه گرفته شوند. مواجهه ی بیش از اندازه با نور خورشید هم برای کک و مک و هم برای ملانوما فاکتور خطر است. ملانوما در افرادی که پوست بور یا کک و مک دارند شایع تر از افرادی است که پوست تیره دارند. اگر متوجه تغییر در اندازه، قرینگی، رنگ، یا شکل و نظم خطوط حاشیه کک و مک شدید، فورا به متخصص پوست مراجعه کنید.

تنظیم و ترجمه: فائزه باستان

منبع: Healthline

دکترتو: سامانه نوبت دهی اینترنتی پزشکان

نظرات کاربران

نظر دهید

نظر دهید