دلایل سرگیجه چیست؟ ۱۰ واقعیت درباره سرگیجه
موضوعات پزشکی مرتبط: علائم

دلایل سرگیجه چیست؟ ۱۰ واقعیت درباره سرگیجه

| تاریخ انتشار: 16 مهر 1396
| آخرین به‌روزرسانی: 25 آذر 1400
| تعداد نظرات:177
دلایل سرگیجه

آنچه در این مقاله می‌خوانید

سرگیجه ممکن است دلالیل مختلفی داشته باشد. در این مطلب با دلایل مختلفی که ممکن است باعث سرگیجه شود یا احساس تهوع در شما بوجود بیاورد آشنا شوید.
بسیاری از ما ممکن است در طول روز یا زمانی که بیمار هستیم از خودمان بپرسیم که چرا گیج هستم و تعادلم را از دست می‌دهم؟

متعجب نخواهید شد اگر بدانید احساس گیجی که گاهی در افراد بالغ دیده می‌شود مشکل متداولی است. اما ممکن است ندانید که سرگیجه که حالت تشدید شده‌ی گیجی است و این حس را به وجود می‌آورد که اتاق دور سرتان می‌چرخد، هم مشکل متداولی بین افراد بالغ است. تا آنجا که نزدیک به ۴۰ درصد از افراد بالای ۴۰ سال حداقل یک بار در طول زندگی سرگیجه را تجربه می‌کنند.

در ادامه با دلایلی که ممکن است باعث گیجی و سرگیجه شوند و راهکار مقابله با سرگیجه آشنا شوید.

احساس گیجی ممکن است به دلیل اختلالی در گوش داخلی باشد

اگر مایع گوش داخلی حرکت کند و وارد کانال‌های گوش داخلی شما شوند ممکن است احساس کوتاهی از چرخیدن محیط دور سر خود کنید. این مشکل بدون استفاده از دارو و عمل و به کمک راه‌های درمانی دیگر قابل حل است.
این مشکل مهم‌ترین اختلال در گوش درونی است با این حال تنها ۱ نفر از ۱۰۰۰ نفر در ۱ سال به این بیماری مبتلا می‌شوند. همچنین با اینکه ممکن است این بیماری در هر سنی اتفاق بیافتد اما بیشتر در افرادی با سن بالاتر رخ می‌دهد.

مشاوره با متخصصان
گوش، حلق و بینی
دکترِتو

سیستم کنترل روند جریان خون

محققین متوجه شده‌اند که سیستم تنظیم کننده گوش داخلی در کنترل جریان خون بدن هم نقش دارد. وقتی که شما از حالت خوابیده به حالت ایستاده تغییر حالت می‌دهید دو سیستم در گوش داخلی جاذبه را تشخیص می‌دهند. این تشخیص باعث می‌شود که به سیستم قلبی عروقی شما فرمان تنظیم جریان خون برای تطبیق با شرایط جدید بدنتان فرستاده شود. این فرایند تغییر جریان خون می‌توان باعث به وجود آمدن احساس گیجی شود.

کمبود ویتامین B12 می‌توند باعث سرگیجه شود

کمبود ویتامین‌های ضروری در بدن می‌تواند منجر به مشکلاتی مثل کاهش فشار خون و کم شدن جریان خون مغز شود. تشخیص کمبود ویتامین B12 بسیار آسان است و به راحتی می‌توان آن را برطرف کرد. کمبود ویتامین B12 از مواردی است که گاهی اوقات در تشخیص علل سرگیجه نادیده گرفته می‌شود.
گوشت، لبنیات و صبحانه کامل منابع مناسبی از ویتامین B12 هستند.

بیماری قلبی و سرگیجه

یکی از دلایل ساده‌ی احساس گیجی، حرکت سریع است. مثل وقتی که خوابیده‌اید و ناگهان می‌نشینید. اما بعضی اوقات گیجی و سرگیجه نشانه‌ای از یک بیماری قلبی است. در بین بیماری‌های قلبی و عروقی که باعث سرگیجه می‌شود می‌تواند اختلال در دریچه قلب، فیبریلاسیون دهلیزی یا سختی سرخ رگ‌ها باشد. بیماری‌هایی از این دست چون جریان خون وارد شده به مغز را کاهش می‌دهند می‌توانند باعث سرگیجه شوند.

مشاوره با متخصصان
قلب و عروق
دکترِتو

میگرن و سرگیجه

این واقعیت بعضی از مردم را متعجب می‌کند که سرگیجه بسیاری از اوقات با میگرن در ارتباط است. خواه میگرن با درد همراه باشد یا نباشد. نشانه‌های دیگر میگرن که به سرگیجه مربوط است شامل حساسیت به حرکت، نور و صدا می‌شود. حدود ۴۰ درصد از افرادی که مبتلا به میگرن هستند گیجی و سرگیجه را تجربه می‌کنند.

رابطه اضطراب و سرگیجه

افراد بسیاری که تجربه سرگیجه داشتند مخصوصا بین ۲۰ تا ۳۰ سالگی ممکن است مشکل اضطراب هم داشته باشند.
در مقایسه با افرادی که دچار اضطراب نیستند، افراد با اختلال اضطراب در مواجهه با محیط پر تحرک، حرکت بیشتری می‌کنند. حرکتی که به نظر می‌رسد در جهت هم سو شدن با حرکت محیط است. این افراد ممکن است به شکل غیر معمولی به محرک‌های بصری واکنش نشان دهند. چرا که سرگیجه آن‌ها با نگاه کردن به اجسام در حرکت یا هنگام راه رفتن از کنار یک مغازه پر نور و روشن افزایش می‌یاد.

کشتی، قایق و تخت آبی می‌توانند باعث سرگیجه شوند

این اتفاق بسیار رایج است که پس از برگشتن از سفر با کشتی احساس گیجی کنید. دکتر کارول فوستر، محقق دانشگاه کلادرو می‌گوید: برای برخی از افراد ممکن است این احساس تا یک سال بعد از سفر روی آب ادامه داشته باشد. نزدیک به ۷۵ درصد از ملوانان این حس گیجی را تجربه می‌کنند. هواپیما، ماشین، قطار و مترو و حتی دراز کشیدن روی تخت آبی هم می‌تواند باعث سرگیجه شود.

تاثیر دارو بر گیجی و سرگیجه

داروهای بسیار زیادی هستند که می‌توانند باعث سرگیجه شوند که حتی لیست کردنشان هم بسیار طولانی می‌شود. برای مثال استفاده از دوز بیش از اندازه داروی فشار خون از عواملی است که باعث سرگیجه می‌شود. با این حال نباید تصور کرد که بخاطر احتمال بروز سرگیجه نباید دارویی را مصرف کرد. تاثیرات یک دارو روی هر فرد متفاوت است و دکتر شما باید این موارد را تشخیص دهد.

سرگیجه در اثر کم‌آبی (دهیدراسیون) و رژیم غذایی نامناسب

جالب است بدانید حتی کم‌آبی خفیف هم می‌تواند دلیلی باشد که شما احساس گیجی و سرگیجه می‌کنید. کم‌آبی می‌تواند باعث کاهش فشار خون شود که خود منجر به سرگیجه می‌شود. نباید فراموش کرد که بعضی از رژیم‌های غذایی باعث کم‌آبی می‌شوند و بر احساس گیجی و سرگیجه تاثیر دارد.

مشاوره با متخصصان
تغذیه دکترِتو

دلایل سرگیجه که چندان رایج نیست

عوامل متعدد دیگری وجود دارد که باعث سرگیجه می‌شود اما چندان رایج نیستند. با این حال لازم است همیشه به احساس گیجی و سرگیجه توجه ویژه‌ای داشته باشید. چرا که در کنار علائم دیگر می‌تواند نشانه‌ای از یک اختلال جدی‌تر باشد. حتما به دکتر خود برای بررسی عواملی که باعث سرگیجه شما می‌شود مراجعه کنید.

یکی از بیماری‌های نادری که با سرگیجه در رابطه است بیماری نشانگان منییر است. اگر سرگیجه‌های طولانی مدت همراه با شنیدن صداهایی در یکی از گوش‌هایتان را تجربه می‌کنید بهتر است برای بررسی احتمال مبتلا بودن به بیماری سندروم منییر به پزشک مراجعه کنید. البته فراوانی این بیماری تنها ۰.۲ درصد از جمعیت جهان است که در بین افراد ۴۰ تا ۶۰ ساله مشاهده می‌شود.

برای نوبت‌گیری از بهترین پزشکان مغز و اعصاب به وبسایت دکترتو مراجعه کنید.

بهترین دکتر مغز و اعصاب در تهران

بهترین دکتر مغز و اعصاب در شیراز

بهترین دکتر مغز و اعصاب در اصفهان

بهترین دکتر مغز و اعصاب در بندرعباس

منبع: everydayhealth

این مقاله پزشکی را با دیگران به اشتراک بگذارید:
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin
Share on facebook
Share on pinterest
Share on email

177 پاسخ

 1. سلام 16ساله 2روز سرم شدید گیج میره مخصوصا وقتی میگیرم پایین نمیتونم کاری کنم

  1. سلام دوست عزیز
   سرگیجه شما می تونه به علت مشکلات گوش داخلی یا میانی شما باشد که با تغییر وضعیت شما این حالت را ایجاد می کند. بهتره برای بررسی به متخصص گوش، حلق و بینی مراجعه کنید.
   پزشک گوش و حلق و بینی

 2. سلام من ۱۲ سالمه و سرگیجه دارم یه جوری که خونه داره دور سرم می چرخه و گلوم هم درد می کنه میشه بگید علتش چی هست

  1. سلام دوست عزیز
   سرگیجه به همراه گلودرد شما می تونه به علت عفونت سینوس ها و گوش و یا سرماخوردگی ویروسی باشد. بهتره به متخصص گوش، حلق و بینی برای بررسی بیشتر مراجعه کنید.
   فوق تخصص گوش و حلق و بینی

  1. سلام دوست عزیز
   افراد با اختلال اضطراب در مواجهه با محیط پر تحرک، حرکت بیشتری می‌کنند. حرکتی که به نظر می‌رسد در جهت هم سو شدن با حرکت محیط است. این افراد ممکن است به شکل غیر معمولی به محرک‌های بصری واکنش نشان دهند. چرا که سرگیجه آن‌ها با نگاه کردن به اجسام در حرکت یا هنگام راه رفتن از کنار یک مغازه پر نور و روشن افزایش می‌یابد. برای کنترل اضطراب بهتره به متخصص روانپزشک مراجعه کنید.
   دکتر روانپزشک

  1. سلام دوست عزیز
   سرگیجه شما می تونه به علت کمبود ویتامین ها ب 12، اضطراب، کم آبی بدن و اثرات داروهای مصرفی باشد. بنابراین بهتره برای بررسی این مورد به متخصص نورولوژی مراجعه کنی.
   متخصص نورولوژی

 3. سلام خسته نباشید .
  من ۲۱ سالمه و حدود ۱۰ روزه که سرگیجه دارم میخام بدونم علتش چیه

   1. سلام خسته نباشید
    من دختری ۱۴ ساله هستم و حدود ۲ ماه که سرگیجه های ناگهانی دارم علتش هم برام مشخص نیست مثلا دارم راه میرم یه دفعه سرم گیج میره یا با کسی دارم حرف میزنم و میخندم یهو سرم گیج میره علتش چی میتونه باشه ؟؟؟؟؟؟؟
    خطرناکه؟

   2. سلام دوست عزیز
    این نوع سرگیجه شما نیاز به انجام ام آر ای و بررسی توسط متخصص نورولوژی دارد. از این لینک می تونید نوبت بگیرید.
    متخصصین مغز و اعصاب

   3. الان حدود یکساله سرم گیج میره هر دکتری میرم میگن بخاطر اضطرابه،یعنی درمان نداره؟

   4. سلام دوست عزیز
    اگر سرگیجه شما به علت مشکلات گوش داخلی نباشد ممکنه عامل این مورد اضطراب باشد که درمان توسط متخصص روانپزشکی صورت می گیرد.
    متخصص روانپزشک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکترتو از بین بیش از ۱۲۰۰۰ دکتر و متخصص دکترِتو پیدا کن

دکترِتو را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

کانال تلگرام

صفحه اینستاگرام