تب و تشنج در کودکان
موضوعات پزشکی مرتبط: علائم

تب و تشنج در کودکان

| تاریخ انتشار: 2 بهمن 1395
| آخرین به‌روزرسانی: 26 تیر 1401
| تعداد نظرات:1
تب و تشنج

آنچه در این مقاله می‌خوانید

تب و تشنج در کودکان

تعریف: تب و تشنج یک بیماری عمدتا با عاقبت بد نبوده و بین سنین 6 ماه تا60 ماهگی اتفاق میفتد. علت تب کودک معمولا عفونت های تنفسی، عفونت گوش و بعضی ویروس­ها هستند. علت تشنج حساسیت مغز به تب و شرایط التهابی است. زمانی از لفظ تب و تشنج استفاده میکنیم که عفونت یا آسیب مغز علت این وضعیت نبوده باشد و اختلال الکترولیت­های بدن نیز موجود نبوده و قبلا هم شخص تشنج بدون تب نداشته باشد.

انواع : به 2 نوع ساده (تشنج کمتر از 10دقیقه طول کشیده باشد، یک سمت بدن درگیر نباشد و بیش از یکبار در طی آن بیماری تب­دار اتفاق نیفتاده باشد) و نوع پیچیده (بیش از 10 دقیقه، یک سمت بدن یا بیش از یکبار) تقسیم بندی میشود.

اهمیت بیماری: از آنجایی که عفونت­های مغزی ازجمله مننژیت می­توانند در تشخیص افتراقی بیماری تب و تشنج باشند، بلافاصله کودک باید در بیمارستان بستری شده و ضمن کنترل تشنج و بررسی علت تب، درصورت شک به عفونت مغزی باید بذل مایع نخاعی و آنالیز آن انجام شود.

مشاوره با متخصصان
کودکان (اطفال)
دکترِتو

درمان و پیشگیری: در مجموع بیماری تب و تشنج خوش خیم بوده و عاقبت خوبی دارد. پس از ترخیص از بیمارستان معمولا نیازی به استفاده از داروهای ضد تشنج برای پیشگیری از تکرار تب و تشنج نیست مگر اینکه مورد قبل طول کشیده باشد و یا مکررا اتفاق افتاده باشد که دراین صورت برای مدت کوتاهی (چند ماه) از داروی ضد تشنج استفاده میشود. توصیه میشود به هنگام تب دراین کودکان از داروی تب بر استفاده شود. شیاف دیازپام در صورت بروز تشنج برای کودک استفاده می­گردد. معمولا تب و تشنج شانس ابتلا به بیماری صرع را در آینده افزایش نمی دهد. شانس تکرار تب وتشنج در صورت سابقه مثبت خانوادگی برای تب و تشنج، سن زیر 18ماه و تشنج با تب پایین و همچنین فاصله کم بین تب و تشنج افزایش می یابد.

دکتر حمید نعمتی فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان
دکتر حمید نعمتی فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان هیئت علمی علوم پزشکی شیراز

 

به این مقاله رای دهید
این مقاله پزشکی را با دیگران به اشتراک بگذارید:

یک پاسخ

  1. سلام .خسته نباشین .من یه خواهر زاده دارم الان ۹ ماهشه بعد یه دو سه باری تشنج کرد که همراه با تب بود این دفعه اخری علائم تشنجش ،دستاشو مشت میکرد گردنش و شل مینداخت و چشماش میرفت بعد پیش دکتر بردنش یه دو سه روزی هم بستری شد بعد یه قرص به اسم توپیرامات ۲۵ که هر ۱۲ ساعت نصف قرص بود به قرص قبلیش بعد این تشنج اخری اضافه کرد قرص قبلیش هم فنوباربیتال ۱۵ که یکی و نصفی صبح و ۲ تا شب بوداز وقتی که این قرص جدیده توپیرامات ۲۵ رو واسش میده اسهال داره .وزن کم کرده .و غذا نمیخوره چیکار باید بکنیم .ممنون ?

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکترتو از بین بیش از ۱۴۰۰۰ دکتر و متخصص دکترِتو پیدا کن

دکترِتو را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

کانال تلگرام

صفحه اینستاگرام