تاری دید چیست؟ شایع ترین علل تاری دید و درمان های آن

22
شایع ترین علل تاری دید

تاری دید چیست؟

تاری دید به معنای از بین رفتن وضوح بینایی است، به گونه‌ای که فرد احساس می‌کند فیلتری مقابل چشمانش قرار دارد. در تاری دید فرد مبتلا قادر به تمرکز بر کلمات و دیدن جزئیات دقیق اشیاء نیست. تاری دید بسته به علت آن می‌تواند یک چشم و یا هر دو چشم را درگیر کند. آگاهی نسبت به شایع ترین علل تاری دید و درمان‌های آن، مواجهت با این اختلال را راحت تر می‌کند.

تاری دید به معنای از بین رفتن وضوح بینایی است، به گونه‌ای که فرد احساس می‌کند فیلتری مقابل چشمانش قرار دارد.

علایم تاری دید

تاری دید با توجه به علت آن می‌تواند با علائم متعددی مانند سردرد، حساسیت به نور، قرمزی و تحریک چشم همراه باشد، به همین دلیل لازم است تا با شایع ترین علل تاری دید آشنا شویم. همچنین به دنبال تاری دید ممکن است دید تونلی یا از دست دادن بینایی ایجاد شود. تاری دید، در مواردی میدان دید و حتی دید خطی را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

شایع ترین علل تاری دید

به صورت کلی تاری دید می‌تواند ناشی از علل متعددی باشد که در اینجا به شایع ترین علل تاری دید و نشانه‌های همراه آن می‌پردازیم.

 • ضعف بینایی: ضعف بینایی در شرایطی که هر کدام از اختلالات زیر وجود داشته باشد، رخ می‌دهد. هنگامی که چشم شما از حالت گرد به شکل تخم مرغی در می‌آید یا عدسی وقرنیه به اندازه کافی انحنا نداشته و یا آسیب دیده باشد، نور نمی‌تواند در یک نقطه صحیح متمرکز شود. این شرایط منجر به عدم تشکیل تصویر واضح در فاصله معین (دوربین، نزدیک بین) و اختلال دید (آستیگماتیسم) می‌شود. همان طور که ذکر شد ضعف بینایی می‌تواند یکی از شایع ترین علل تاری دید باشد.
 • خستگی چشم: آیا تا به حال به صفحه نمایش تلویزیون یا صفحات کتاب برای مدت طولانی خیره شده‌اید؟ دراین حالت افراد کمتر پلک می‌زنند. جالب است بدانید که هر بار پلک زدن باعث جاری شدن اشک در چشم می‌شود و حرکت چشم را نرم و روان می‌کند. همچنین اشک، چشم را پاک کرده و خستگی چشم را کاهش می‌دهد. برای پیشگیری از خستگی چشم در چنین شرایطی، باید بیشتر پلک بزنید، کمی استراحت کنید و به اطراف نگاه کنید.

آیا تا به حال به صفحه نمایش تلویزیون یا صفحات کتاب برای مدت طولانی خیره شده‌اید؟ برای پیشگیری از خستگی چشم در چنین شرایطی، باید بیشتر پلک بزنید، کمی استراحت کنید و به اطراف نگاه کنید.

 • دیابت: هنگامی که قند خون شما تحت کنترل نباشد، مایعات وارد عدسی چشم شده و آن را متورم می‌کند. این اتفاق معمولا زمانی رخ می‌دهد که دیابت شما تشخیص داده نشده یا درمان مناسبی شروع نشده باش دمثلا انسولین را آغاز نکرده اید. اما زمانی که سطح قند خون به حالت طبیعی باز گردد، عدسی چشم نیز به حالت نرمال بر می‌گردد. مبتلایان به دیابت بیشتر از سایر افراد در معرض خطر رتینوپاتی (اختلال شبکیه) و سایر مشکلات چشمی هستند، به همین علت باید تحت معاینه چشم سالیانه قرار بگیرند. با توجه به تاثیرات فراگیر دیابت بر چشم، دیابت نیز احتمالا یکی از شایع ترین علل تاری دید است.
[adrotate group=”2″]
 • التهاب بافت چشم: بافت چشم ممکن است بر اثر ضربه یا پاشیدن چیزی در آن متورم شود. ویروس هرپس ممکن است از یک تبخال به چشم منتقل شود. خوابیدن با لنز، تمیز نکردن دقیق لنزهای چشمی، دور نینداختن به موقع آن‌ها می‌تواند عفونت چشم را به دنبال داشته باشد. همچنین بیماری‌های سیستم ایمنی (مانند پسوریاسیس، بیماری التهاب روده (IBS) و روماتیسم مفصلی) که روی بخش‌های دیگر بدن تاثیر می‌گذارند، نیز می‌توانند باعث التهاب چشم شوند.
 • افت فشار خون: احساس سرگیجه وضعف ازعلایمی است که به دنبال افت فشار خون ایجاد می‌شود. افت فشار خون می‌تواند به سبب کم شدن آب بدن در اثر فعالیت زیاد در هوای گرم باشد. همچنین استفاده از برخی داروها، مشکلات قلبی، تغذیه نامناسب و عدم تعادل هورمون‌ها می‌توانند منجر به افت فشار خون و در نهایت تاری دید شوند. فشار خون به طور کلی تاثیرات سیستمیک بر بن دارد اما می‌تواند یکی از شایع ترین علل تاری دید باشد.

تاری دید اختلالی است که ممکن است هر فردی در طول زندگی خود به دلایل متفاوت با آن مواجه شود. آگاهی نسبت به شایع ترین علل تاری دید، برخورد با این مساله را راحت تر می‌کند.

 • تجمع مایع در چشم: تجمع مایعات باعث اعمال فشار به عصب بینایی و آسیب آن می‌شود. اگر اطراف نور هاله‌هایی می‌بینید، چشم هایتان قرمز و بسیار دردناک است و احساس تهوع می‌کنید، ممکن است دچار گلوکوم زاویه بسته باشید. بیماری گلوکوم زاویه‌ی بسته به سرعت پیش روی می‌کند، و در صورت عدم درمان ممکن است ظرف یک روز بینایی شما را از بین برد. گلوکوم زاویه‌ی باز بیماری شایع تری است اما در ابتدا معمولا روی بینایی تاثیری نمی‌گذارد.
 • میگرن: حدود یک چهارم مبتلایان به میگرن معمولا قبل از شروع درد و به مدت کمتر از یک ساعت دچار اورای بینایی می‌شوند. اورای بینایی شامل دیدن خطوط نورانی زیگزاگ، جرقه و فلاش، دیدن نقاط سیاه و دید تونلی باشد. بینایی در این حالت مثل این است که از پشت ظرف آب یا شیشه‌ی شکسته به اجسام نگاه می‌کنید. حتی ممکن است این نشانه‌های بینایی بعد از سردرد یا بدون سردرد رخ دهد.
 • آب مروارید: عدسی چشم به طور طبیعی شفاف است. اگر بخشی از آن کدر شود، باعث ایجاد آب مروارید یا کاتاراکت می‌شود. آب مروارید به کندی پیشرفت می‌کند و معمولا هر دو چشم را درگیر می‌کند. این عارضه غالبا بعد از پنجاه سالگی ایجاد می‌شود. اما در جوان ترها و کودکان هم ممکن است دیده شود. فرد مبتلا به آب مروارید، معمولا رنگ‌ها را محو می‌بیند، دید شب برایش مشکل است و چشم هایش به تشعشعات نور حساس است.
 • افزایش سن: تغییرات سن عاملی موثر بر بینایی است. به طور طبیعی پس از چهل سالگی، عدسی شفاف درون چشم انعطاف پذیری خود را از دست خواهد داد و همین سبب می‌شود کارهای نیازمند به دید نزدیک مثل مطالعه‌ی متون، برای فرد سخت شود. در چنین مواردی چشم پزشک با استفاده از عینک مطالعه، لنز یا جراحی می‌تواند دید فرد را اصلاح کند. در واقع می‌توان گفت هر عاملی که به نوعی بربینایی تاثیر گذار باشد، یکی از شایع ترین عللل تاری است.

 • آسیب به قرنیه: قرنیه لایه‌ای نازک و شفاف در بخش جلویی چشم است، که حساسیت بالایی دارد. هنگام ایجاد خراش در قرنیه، احساس می‌کنید شی زمخت و خشنی در چشمتان افتاده است. قرنیه ممکن است بر اثر جراحت خراشیده شود، اما بیشتر از آن به علت گرد و غبار و سنگ ریزه دچار آسیب می‌شود. در حالت ورود ذرات گرد و غبار به چشم‌تان، آن را با آب تمیز یا محلول شستشو بشویید. همچنین چندین بار پلک بزنید تا اشک جاری شود، اما از لمس کردن و مالیدن چشم خودداری کنید، زیرا این کار آسیب بیشتری به چشم‌تان وارد می‌کند.
 • آسیب مغزی: آسیب مغزی می‌تواند ارسال اطلاعات بینایی از چشم به مغز و پردازش آن را مختل کند. تومور مغزی بر اساس اندازه و مکان می‌تواند بینایی افراد را تحت تاثیر قرار دهد. دوبینی نیز به دنبال تورم مغز و تورم غشا اطراف آن مثل انسفالیت یا مننژیت ایجاد می‌شود.اغلب این عوارض، به دنبال عفونت رخ می‌دهد. تاری دید می‌تواند علامت هشدار بروز سکته‌ی مغزی باشد، گرچه غالب مردم چنین علایم هشداری را نمی‌شناسند.
 • آسیب شبکیه: شبکیه داخلی ترین لایه‌ی چشم است. ماکولا (یا لکه‌ی زرد) نیز قسمت حساس به نور شبکیه و مسئول دید واضح است. نور در ماکولا به هم می‌رسد و مانند پرده‌ی نمایش تصویر روی آن تشکیل می‌شود. اگر اتفاقی در لکه‌ی زرد رخ دهد، مثلا متورم یا پاره شود، در این صورت همه یا بخشی از تصویر تشکیل نشده و شما به درستی نمی‌بینید. در توضیح عوامل تاثیرگذار بر ماکولا و شبکیه می‌توان به رژیم غذایی نا مناسب، سیگار کشیدن، بیماری یا صدمات قبلی چشم، کلسترول بالا، دیابت، فشار خون بالا اشاره کرد.همه‌ی عوامل ذکر شده احتمال بروز مشکلاتی مانند ادم ماکولا و جدا شدگی شبکیه را افزایش می‌دهند.
 • مولتیپل اسکلروزیس (MS): ام اس بیماری خود ایمنی است، که در اثر حمله‌ی سیستم ایمنی به غشاء میلینی نورون‌ها رخ می‌دهد. مالتیپل اسکلروزیس بیماری است که می‌تواند مغز، نخاع و نورون‌های چشمی را تحت تاثیر قرار دهد. وقتی اعصاب چشم متورم شوند یا آسیب ببینند، انتقال پیام از چشم به مغز با مشکل مواجه می‌شود. پزشکان به صورت دقیق نمی‌دانند که چه عواملی سبب التهاب عصب بینایی (نوریت اپتیک) می‌شود. اما حدود نیمی از افرادی که دچار عارضه‌ی نوریت اپتیک هستند، طی ۱۵ سال آینده به MS مبتلا می‌شوند. لازم است بدانید، اختلالات بینایی اغلب اولین علامت بیماری MS است.
 • مشکلات دوران بارداری: در دوران حاملگی، تاری دید اگر با سردرد، تنگی نفس و احساس تهوع همراه شود، ممکن است فرد دچار عارضه‌ای جدی به نام «پره اکلامپسی» یا «مسمومیت حاملگی» باشد. مسمومیت حاملگی زمانی رخ می‌دهد که رگ‌های خونی جفت به شدت تنگ شوند و روند خون رسانی با اختلال مواجه شود. فشار خون بالا بعد از هفته‌ی بیستم حاملگی، معمولا اولین علامت پره اکلامپسی است. عدم درمان بیماری پره اکلامپسی، می‌تواند موجب مشکلات جدی برای مادر شود. لذا درمان مسمومیت حاملگی ضروری است، همچنین تجویز دارو و استراحت تا زمان زایمان کمک کننده است.
 • گلوکوما (آب سیاه): گلوکوما یا آب سیاه، افزایش شدید فشار چشم است، که موجب آسیب به عصب بینایی می‌شود. عصب بینایی وظیفه‌ی مهم ارسال سیگنال‌های حسی از چشم به مغز و تبدیل آن‌ها به تصویری که می‌بینیم را بر عهده دارد. زمانی که عصب بینایی کار خود را به درستی انجام ندهد، بینایی فرد دچار اختلال می‌شود و یا به طور کلی از بین می‌رود.

بیشتر بخوانید: علت خشکی چشم چیست و چه درمان هایی دارد؟

درمان تاری دید

درمان تاری دید با توجه به علت زمینه‌ای آن متفاوت است، به همین علت برای انتخاب بهترین درمان لازم است تا شایع ترین علل تاری دید را بدانیم. برای مثال در مواردی مانند دور بینی، نزدیک بینی، آستیگماتیسم و آب مروارید پزشک می‌تواند با عینک، لنز و یا جراحی‌های کوچک، دید فرد را اصلاح کند. همچنین اگر تاری دید ناشی از افت قند خون یا دیابت باشد، برای رفع تاری دید باید قند خون را در محدوده‌ی نرمال نگه داشت. یا اگر ورود ذرات گرد و غبار به چشم موجب تاری دید شده باشد، استفاده از قطره‌ی چشمی در درمان موثر است.

چه موقع برای درمان تاری دید به پزشک مراجعه کنیم؟

حال که با شایع ترین علل تاری دید آشنا شدیم، لازم است بدانیم که تاری دید ممکن است اولین علامت از بیماری‌های جدی چشم مانند آب مروارید، آب سیاه و یا بیماری‌های اورژانسی مانند سکته مغزی، تومورهای مغز و… باشد. هر کدام از علایم زیر می‌تواند ناشی از یک مشکل جدی باشد. در شرایط زیر باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید:

 • تاری دید یک طرفه
 • تاری دید ناگهانی که همچنان ادامه می‌یابد.
 • تاری دید به همراه سردرد و فشار خون بالا در دوران بارداری
 • تاری دید به همراه احساس افتادن شی زمخت در چشم
 • تاری دید همراه با اختلال تکلم و بینایی، از دست دادن تون عضلانی و یا افتادگی صورت می‌تواند از علائم سکته باشد، که نیازمند بررسی اورژانسی است.

منبع: webMD ، healthline

[adrotate group=”3″]

22 دیدگاه‌ها

 1. خوبه یک سوال داشتم
  کمی تاری دید بعد از عمل آب مروارید چه علتی داره طبیعی هست یا نه
  تا چند روز باید در روز عینک آفتابی بزنیم

  • سلام دوست عزیز
   تاری دید بعد از عمل آب مروارید میتونه علل مختلفی داشته باشه. یکی از این علائم می تونه عفونت چشم باشه. علت دیگه تاری دید چشم ممکنه مربوط به شماره لنزی باشه که بعد از عمل جراحی آب مروارید داخل چشم گذاشته میشه که میتونه شماره لنز اشتباه باشه. علل دیگه تاری دید اینه که جنس لنزها از مواد شیمیایی بوده که در بعضی موارد پشت لنز رسوباتی ایجاد میشه که میتونه سبب کدورت عدسی چشم بعد از عمل بشه. دلیل دیگر التهاب و مشکلات شبکیه چشم هست که میتونه پس از عمل جراحی آب مروارید ایجاد بشه و باعث تاری دید بعد از عمل بشه. نگران تاری دید بعد از عمل آب مروارید نباش. چرا که این مسئله به معنای بازگشت بیماری آب ‌مروارید نیست و این امر تنها به دلیل رشد یک غشاء یا لایه در بخش پشتی لنز مصنوعی یا عوامل دیگری ایجاد شده. توصیه میکنم با این لینک از بهترین متخصصان چشم پزشکی نوبت گرفته و برا بررسی بیشتر مراجعه کنی.
   متخصص چشم پزشکی

 2. سلام منم بعد از واکسن زدن _سینوفارم_ وقتی اومدم خونه کلا چشمم تار شده بود بعدش خوب شد .چند روز بعدش ک رفتم سنجش بینای یه چشمم هنوز تار میدید . شما میدونید این علائم می‌مونن یا از بین میرن؟!

  • سلام دوست عزیز
   برخی عوارض واکسن، عوارض عروقی هستند و عوارض مستقیم چشمی نیست؛ بنابراین باید قبل از واکیسناسیون حتما فشار خون و دیابت کنترل و اندازه گیری بشه. ممکنه افزایش فشار خون و دیابت باعث بروز مشکلات چشمی بشه و اگه فردی این دو بیماری رو نداشته باشه نهایتا تا 6 روز این علامت تاری چشم از بین میره. برا بررسی عروق چشم و بررسی سلامت چشم میتونی از این لینک با بهترین متخصصان چشم پزشکی مشورت کنی.
   متخصص چشم پزشکی

 3. با سلام
  من ۲۶ سالمه بعد از گذشت ۱۴ روز از تزریق واکسن کرونا آسترازنکا الان چهار روزه احساس تاری دید و سوزش چشم دارم البته مقدارش کمه و علائم دیگه ای ندارم خواستم بدونم چه اقدامی باید بکنم؟

  • سلام دوست عزیز
   بعیده این علایم به خاطر تزریق واکسن باشه. علایم شما بیشتر به خشکی چشم میخوره که میتونی اشک مصنوعی تو چشم هات بریزی و یه متخصص چشم پزشکی هم شما رو ویزیت کنه. من لینک نوبت رو برات میزارم.
   متخصص چشم پزشکی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید