چرا سوزاک می گیریم و علائم سوزاک چیست؟

0
Gonorrhea
Gonorrhea

سوزاک چیست؟

سوزاک یکی از بیماری های مقاربتی شایع می باشد. این بیماری هم آقایان هم خانم ها را درگیر می کند ولی در آقایان رایج تر است. عامل آن باکتری نایسریا گونوره است. این باکتری مناطق گرم و مرطوب بدن را هدف قرار می دهد، مانند:

 • مجرای ادراری
 • چشم ها
 • گلو
 • واژن
 • آلت تناسلی مردان
 • مقعد (و یا راست روده)
 • سیستم تناسلی خانم ها.

سوزاک اگر زود تشخیص داده شود به طور مؤثر قابل درمان می باشد. اگر فرد درمان نشود، منجر به عوارض بلند مدت می شود.

بیماری سوزاک هم آقایان هم خانم ها را درگیر می کند، ولی در آقایان رایج تر است.

"تجمع

چرا سوزاک می گیریم؟

این بیماری مقاربتی توسط باکتری نایسریا گونوره از طریق رابطه جنسی منتقل می شود. برای انتقال آن توسط مرد ها نیاز نیست حتما انزال صورت بگیرد. اغلب از طریق روابط جنسی محافظت نشده انتقال می یابد.

بیماری به شدت مسری است و به راحتی از طریق روابط جنسی منتقل می شود.

مشابه بقیه عوامل بیماریزا این عامل نیز از طریق لمس منطقه آلوده روی بدن فرد بیمار قابل انتقال است. این عامل توانایی زیاد زنده ماندن خارج از بدن را ندارد. پس از طریق لمس اشیا مثل لباس قابل انتقال نمی باشد.

راه های انتقال سوزاک چیست؟

سوزاک از طریق رابطه جنسیِ دهانی، مقعدی و واژنیِ بدون استفاده از کاندوم یا روش های حفاظتی از شخص آلوده به شخص دیگر منتقل می شود.

علاوه بر این نوزاد متولد شده از یک مادر آلوده نیز ممکن است آلوده شود. در نوزادان بیشتر چشم ها را درگیر می کند.

عکس-سوزاک
ترشح چشمی از علائم سوزاک است.

علائم سوزاک چیست؟

بسیاری از افراد نمی دانند که چه زمان به سوزاک مبتلا شده اند، اکثر افراد مبتلا فاقد هر گونه علائم قابل توجهی هستند. گاهی علائمی بروز پیدا می کند که ظرف 2 تا 14 روز از زمانی که فرد در معرض آلودگی قرار می گیرد اتفاق می افتد.

نکته مهم: فردی که هیچ گونه علائمی ندارد نیز ناقل بیماری می باشد و قابلیت انتقال آن را دارد. چنین فردی که خودش نیز اطلاعی از بیماری‌اش ندارد بیشتر احتمال دارد که بیماری را توزیع کند.

فردی که هیچ گونه علائمی ندارد نیز ناقل بیماری می باشد و قابلیت انتقال آن را دارد.

علائم سوزاک در دستگاه تناسلی آقایان

در آقایان ممکن است تا چندین هفته علائمی مشاهده نشود.

معمولا علائم سوزاک یک هفته بعد از انتقال عامل بیماری ظاهر می شوند. اولین نشانه قابل توجه بیماری در آقایان، سوزش و درد در هنگام ادرار می باشد.

همانطور که عفونت پیشرفت می کند، علائم دیگری را شامل می شود:

 • تکرر ادرار
 • ترشحات چرک مانند از آلت تناسلی (به رنگ سفید، زرد یا مایل به سبز)
 • ورم یا قرمز شدن دهانه مجرای آلت
 • تورم یا درد در بیضه ها
 • گلو درد مداوم (مزمن).

در موارد نادر، سوزاک به قدری ادامه می‌یابد که باعث آسیب به بدن می شود، به ویژه در مجاری ادراری و بیضه ها. این شرایط می تواند تا چند هفته پس از درمان علائم ادامه پیدا کند.

اولین نشانه قابل توجه بیماری سوزاک در آقایان، سوزش و درد در هنگام ادرار می باشد.

علائم سوزاک در دستگاه تناسلی خانم ها

سوزاک در خانم ها نیز معمولا علائم آشکاری به همراه ندارد. وقتی هم که علائمی بروز پیدا می کند، خفیف و مشابه دیگر بیماری هاست که تشخیص را پیچیده‌تر می کند. علائم سوزاک در خانم ها مشابه عفونت قارچی واژن یا عفونت باکتریایی می باشد.

علائم شامل:

 • افزایش ترشحات واژن (آبکی، کرم رنگ، یا کمی متمایل به سبز)
 • درد یا احساس سوزش هنگام ادرار کردن
 • تسریع و تکرر ادرار
 • قاعدگی دردناک تر و سنگین تر، یا لکه بینی (دیدن لکه خون در فاصله‌ی بین دو عادت ماهانه یا بعد از رابطه جنسی)
 • گلو درد
 • درد در هنگام رابطه جنسی
 • درد شدید در بخش پایینی شکم یا لگن
 • تب

علائم دیگر سوزاک در دیگر بخش های بدن به چه صورت است؟

 • مقعد (یا مخرج): علائم شامل خارش مقعد، ترشحات چرک مانند و لکه های خون روشن روی دستمال توالت می باشد.
 • چشم ها: می تواند باعث درد چشم، حساسیت به نور و ترشحات چرک مانند از یکی یا هر دو چشم شود.
 • گلو: می تواند شامل درد گلو و ورم غدد لنفاوی گردن شود.
 • مفاصل: اگر یک یا چند مفصل با باکتری آلوده شوند، مفصل آلوده ممکن است متورم، گرم، قرمز و دردناک بشود، خصوصا در حین حرکت.
درد شدید در بخش پایینی شکم - از علائم سوزاک در خانم ها
درد شدید در بخش پایینی شکم  از علائم سوزاک در خانم هاست.

در چه صورت دچار بیماری سوزاک می شویم؟

هر فردی که از نظر رابطه‌جنسی فعال باشد، احتمال ابتدا به این بیماری را دارد، به ویژه در افراد جوان‌تر.

دیگر موارد شامل:

 • داشتن رابطه جنسی با یک فرد جدید.
 • داشتن رابطه جنسی با کسی که با افراد دیگری نیز رابطه دارد.
 • داشتن رابطه جنسی با بیش از یک نفر.
 • سابقه ابتلا به سوزاک.
 • سابقه ابتلا به دیگر بیماری های مقاربتی.

تست تشخیص سوزاک

آزمایش سوزاک چیست؟

اگر یک فرد به دلیل اینکه علائمی داشته یا در معرض عفونت قرار گرفته است به مراکز درمانی مراجعه کند، تست سوزاک یا آزمایش مربوطه را دریافت می کند. پزشک از فرد درمورد علائم و سابقه پزشکی می پرسد. همچنین آزمایشی انجام می شود که به یک نمونه ادرار یا یک سواب از آلت تناسلی، رحم، مجاری ادراری، مقعد یا بعضاً گلو نیاز دارد.

اگر فردی مبتلا به سوزاک تشخیص داده شود، شریک جنسی وی نیز باید حتما آزمایش بدهد.

برخی از تست های سوزاک می توانند از طریق کیت های تست خانگی انجام بگیرند. اگر به شما استفاده از کیت خانگی پیشنهاد شد، دقت کنید که تمام مراحل طبق دستورالعمل طی شود.

ممکن است همزمان با آزمایش سوزاک از شما خواسته شود برای دیگر بیماری های مراقبتی نظیر کلامیدیا، سفلیس و یا ایدز نیز تست بدهید.

اگر فردی مبتلا به سوزاک تشخیص داده شود، شریک جنسی وی نیز باید حتما آزمایش بدهد.

کیت تست خانگی سوزاک
کیت تست خانگی سوزاک

روش های درمانی بیماری سوزاک

درمان گیاهی یا درمان خانگی سوزاک

روش درمانی خانگی یا با استفاده از داروهای بدون نسخه برای این عارضه وجود ندارد. هر کسی که احساس کند علائمی برای این بیماری دارد باید حتماً به متخصصین جراحی کلیه،مجاری ادراری و تناسلی (اورولوژی) مراجعه کند تا قرص مانند سیپروفلوکساسین جهت درمان سوزاک و درمان سریع سوزاک را تعیین کند.

درمان سوزاک با آنتی بیوتیک

برای درمان این بیماری از آنتی بیوتیک ها استفاده می شود. مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ها (CDC) برای بیماری سوزاک، درمان با تزریق آنتی بیوتیک سفتریاکسون و آزیترومایسین خوراکی را پیشنهاد می کند.

اگر فرد به آنتی بیوتیک‌های سفالوسپورین مثل سفتریاکسون حساسیت داشته باشد، جمی فلوکساسین یا تزریق جنتامایسین و آزیترومایسین خوراکی تجویز می شود.

قرص سفیکسیم در درمان سوزاک پیشنهاد می شود؟

از دارو های مورد پیشنهاد برای درمان این بیماری، سفیکسیم می باشد. سفیکسیم نوعی آنتی بیوتیک از خانواده سفالوسپورین بوده که برای درمان بیماری های باکتریایی مختلف پیشنهاد می شود.

تک دوز سفیکسیم با دوز 400 میلی گرم برای درمان سوزاک مورد استفاده قرار می گیرد. البته باید دانست دوز های پایین تر از این مقدار احتمال مقاومت آنتی بیوتیکی را افزایش می دهند.

سوزاک در برابر آنتی بیوتیک چقدر مقاوم است؟

باکتری نایسریا گونوره یا عامل بیماری سوزاک، به طور چشمگیری به آنتی بیوتیک ها مقاومت نشان می دهد. تحت نظر داشتن روند درمان هنگام تجویز آنتی بیوتیک ها از نظر مقاومت باکتری به این دارو ها حائز اهمیت می باشد.

درمان برای شریک جنسی

شریک جنسی نیز باید تست و آزمایش بدهد. شریک جنسی شما حتی اگر علائمی نداشته باشد نیز داروی مشابه شما دریافت می کند. اگر شما بهبودی کامل هم پیدا کنند ولی شریک شما درمان نشود باز بیماری به شما منتقل می شود.

درمان نوزادان مبتلا به سوزاک

نوزادانی که هنگام تولد این بیماری را از مادر دریافت می کنند، اغلب با مصرف آنتی بیوتیک ها قابل درمان هستند.

روش درمانی خانگی یا با استفاده از داروهای بدون نسخه برای این عارضه وجود ندارد.

عوارض سوزاک چیست؟

سوزاک در صورتی که درمان نشود، عوارض بلند مدتی به همراه دارد. عوارض بلند مدت در خانم ها احتمال و آسیب بیشتری دارد. از جمله عوارض بلند مدت این بیماری نازایی (ناباروری) می باشد.

1: نازایی در خانم ها

سوزاک می تواند به رحم و لوله های فالوپ گسترش یابد و باعث بیماری التهابی لگن بشود (PID). این بیماری خود موجب زخم در لوله ها و خطر بزرگتری در بارداری و منجر به نازایی می شود. بیماری التهابی لگن نیازمند اقدامات درمانی فوری می باشد. در خانم ها گرفتگی لوله فالوپ به دلیل بیماری سوزاک می تواند موجب بارداری خارج رحمی شود. در این حالت نوزاد از بین می رود و علاوه بر این خود مادر نیز در خطر مرگ قرار دارد.

2: نازایی در آقایان

سوزاک باعث ایجاد یک لوله کوچک در مجرای پشتی بیضه ها، جایی که اسپرم قرار دارد بشود (مجرای اپیدیدیم) و منجر به التهاب مجرا شود. التهاب اپیدیدیم اگر درمان نشود منجر به نازایی (ناباروری) می‌شود.

3: آلودگی‌ای که به مفاصل و دیگر نقاط بدن گسترش می یابد

باکتری عامل بیماریمی تواند از طریق جریان خون نقاط دیگری از بدن را آلوده کند. تب، جوش، زخم های پوستی، درد مفاصل و ورم کردن از نتایج ممکن هستند.

4: افزایش احتمال ابتلا به ایدز : ایدز و سوزاک

ابتلا به سوزاک باعث افزایش احتمال آلوده شدن به ویروس کمبود ایمنی انسانی (HIV) یا همان ایدز را افزایش می دهد. افرادی که هر دو بیماری سوزاک و ایدز را دارند، قادرند هر دو بیماری را به سرعت به شریک جنسی خود منتقل کنند.

5: عوارض در نوزادان

نوزادانی که در هنگام تولد از مادر این بیماری را دریافت می کنند، ممکن است دچار کوری، زخم های پوست سر و عفونت ها شوند.

STDtest
برای تشخیص و درمان بیماری سوزاک باید به پزشک مراجعه کنیم.

سوالات متداول

راه های پیشگیری از بیماری سوزاک چیست؟

تنها راه قطعی پیشگیری، نداشتن رابطه جنسی می باشد. اما اکثریت افراد بزرگسال جامعه از این نظر فعال هستند. برای کاهش احتمال و پیشگیری از ابتلا به سوزاک باید در هر رابطه جنسی از لوازم حافظتی مثل کاندوم استفاده نمود. نباید با افرادی که علائم آلودگی را دارند رابطه جنسی برقرار کرد.

برای پیشگیری از عوارض و خطرات احتمالی بهتر است به طور منظم تست های مربوط به بیماری های مقاربتی انجام شوند. بودن در یک رابطه طولانی با یک شریک جنسی که تست داده و نتیجه منفی داشته و نداشتن شریک های جنسی متعدد نیز پیشنهاد می شود.

روند درمان سوزاک چقدر طول می کشد؟

طول فرایند درمان بستگی به اینکه چه مدت از آغاز بیماری تا زمان تشخیص آن گذشته است و اینکه چقدر گسترس پیدا کرده دارد. مثلاً اگر زود تشخیص داده شود و فقط ابتدای رحم (در خانم ها) و مجاری ادراری (در آقایان) آلوده شده باشد؛ می تواند طی دو روز درمان شود. اگرچه شما باید دوره استفاده از دارو را طبق دستور پزشک کامل کنید.

آیا درمان سوزاک با عسل ممکن است؟

با وجود اینکه فضای اینترنت با روش های خانگی برای درمان سوزاک اشباع شده است، ولی این روش ها قابل اعتماد نیستند.

دانشمندان بسیاری این راه های درمانی خانگی را در تحقیقات خود وارد کرده و در طول سال ها روی بیماران مختلف امتحان کرده اند. اما نتایج مطالعات نشان می دهد که تنها راه موثر برای درمان، استفاده از آنتی بیوتیک ها می باشد.

آیا بیماری پس از درمان قابل برگشت است؟

بله. به راحتی امکان برگشت و ابتلای مجدد وجود دارد. بلافاصله پس از درمان نیز اگر با فرد آلوده تماس جنسی برقرار شود مجدد آلودگی ایجاد می کند.

بیماری سوزاک واکسن دارد؟

همانطور که گفته شد این بیماری از طریق مصرف آنتی بیوتیک ها درمان می شود. وجود روش درمانی برای این بیماری بدین معناست که نیاز به واکسن برای آن در اولویت نیست. اگرچه مقاومت آنتی بیوتیکی باکتری عامل سوزاک می تواند منجر به تغییر اولویت ها شود. در سال 2020 دو شرکت Therapyx و Intravacc اعلام کردند که اولین واکسن پیشگیری از سوزاک، با نام NGoXIM  تولید شده است. اما هنوز در مراحل اولیه تولید می باشد و به تولید انبوه نرسیده است. پس بهتر است راه های پیشگیری که گفته شدند را جدی بگیرید.

آیا سوزاک از طریق لباس و سطوح قابل انتقال است؟

اگر فردی ترشحات مربوط به سوزاک را لمس کند و سپس دست خود را به چشم ها یا دهان بزند قابل انتقال است. اما باکتری عامل این بیماری در محیط خارج از بدن، توانایی زنده ماندن ندارد و زود از بین می رود. به همین دلیل انتقال آن از طریق سطوح مانند دستشویی، دستمال توالت، لباس و … احتمال پایینی دارد.

باکتری سوزاک توان زنده ماندن در محیط خارج از بدن را ندارد، در نتیجه انتقال آن از طریق سطوح مانند دستشویی، دستمال توالت، لباس احتمال پایینی دارد.

انتقال سوزاک بدون دخول ممکن است؟

بله. یکی از راه های انتقال از طریق آلت تناسلی مرد و دخول (دهانی، واژنی و مقعدی) می باشد. در صورتی که رابطه دهانی با واژن، مقعد و حتی تماس دست با ترشحات واژن یا دیگر نقاط بدن که به علت سوزاک هستند و لمس چشم ها یا دهان بعد از آن نیز این بیماری منتقل می شود.

علائم سوزاک دهانی چیست؟

سوزاک دهانی نیز، بیشتر اوقات مانند موارد دیگر، علائم قابل توجهی ندارد. اگر علائم نشان دهد، تشخیص آن از دیگر بیماری های گلو مشکل خواهد بود.

علائمی نظیر:

 • گلودرد
 • قرمز شدن گلو
 • تب
 • تورم غدد لنفاوی گردن

تنها راه تشخیص و تمایز این علائم از دیگر دلایل گلودرد مراجعه به مراکز درمانی و آزمایش های مربوطه می باشد.

عکس-سوزاک
عکس سوزاک دهانی

راهنمای مراجعه به پزشک

سوزاک یک بیماری رایج باکتریایی است که اگر درمان نشود عواقب پر خطری به همراه دارد. در صورت بروز هر گونه علائم بهتر به مراکز درمانی و متخصصین جراحی کلیه،مجاری ادراری و تناسلی (اورولوژی) مراجعه شود. ضمنا انجام تست های بیماری های مقاربتی بطور منظم و در فواصل زمانی معین پیشنهاد می شود. به ویژه در افرادی که از نظر روابط جنسی فعال هستند.

منبع: healthline mayoclinic medicalnewstoday webmd cdc mayoclinic avert consumer.healthday pubmed

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید