دلایل صدای خشن یا گرفتگی صدا چیست؟

تنظیم و ترجمه:

دلایل گرفتگی صدا چیست؟

گرفتگی صدا یا صدای خشن چیست؟

گرفتگی صدا یا صدای خشن تغییر غیر طبیعی در صدا است. گرفتگی صدا حالتی شایع است که اغلب در ارتباط با خشکی یا خراشیدگی گلو دیده می‌شود. صدا ممکن است تغییراتی در زمینه‌ی فرکانس (زیر و بمی صدا) و درجه‌ی بلندی داشته باشد، که از یک صدای عمیق و خشن تا یک صدای ضعیف و تیز و گوش خراش متغیر است و مانع از ایجاد صدای نرم و روان می‌شود.

خشونت صدا معمولا ناشی از مشکل در طناب‌های صوتی است و ممکن است باعث التهاب حنجره شود که تحت عنوان لارنژیت شناخته می‌شود. حنجره (به اسم جعبه‌ی صدا شناخته می‌شود) در ورودی دستگاه تنفسی قرار دارد و حاوی طناب‌های صوتی است. دیواره‌ی بیرونی حنجره که غضروفی است معمولا به عنوان “سیب آدم” شناخته می‌شود. طناب‌های صوتی دو باند عضلانی هستند که یک “V” در داخل حنجره ایجاد می‌کنند. هنگام آواز خواندن و یا صحبت کردن تارهای صوتی می‌لرزند و تولید صدا می‌کنند. در نظر داشته باشید اگر دچار گرفتگی صدا به مدت بیش از ۱۰ روز هستید، ممکن است مشکلی جدی داشته باشید، بنابراین بلافاصله به پزشک گوش و حلقه و بینی مراجعه کنید.

خشونت صدا معمولا ناشی از مشکل در طناب‌های صوتی است و ممکن است باعث التهاب حنجره شود که تحت عنوان لارنژیت شناخته می‌شود.

دلایل صدای خشن

شایع ترین علت گرفتگی صدا لارنژیت حاد و عفونت دستگاه تنفسی فوقانی است. علت اصلی گرفتگی صدا معمولا توسط پزشک و بر اساس سابقه‌ی بیماری و معاینه‌ی فیزیکی فرد تشخیص داده می‌شود. صدای خشن معمولا به علت عفونت ویروسی در دستگاه تنفسی فوقانی ایجاد می‌شود. سایر عوامل رایج که می‌توانند موجب ایجاد، پیشرفت یا تشدید گرفتن صدا شوند عبارتند از:

 • ریفلاکس اسید معده
 • سیگار کشیدن
 • مصرف نوشیدنی‌های کافئین دار و الکلی
 • فریاد زدن، آواز خواندن طولانی، و یا استفاده‌ی بیش از حد از طناب‌های صوتی
 • آلرژی
 • استنشاق مواد سمی
 • سرفه‌ی بیش از حد

برخی از علل کمتر شایع گرفتگی صدا عبارتند از:

 • پولیپ (توده‌های غیر طبیعی) روی طناب‌های صوتی
 • سرطان گلو، تیروئید یا ریه
 • آسیب به گلو مثل ورود لوله‌ی تنفسی
 • نوجوانان مذکر (هنگام بلوغ که صدا بم تر می‌شود.)
 • عملکرد ضعیف غده‌ی تیروئید
 • آنوریسم آئورت (تورم بخشی از آئورت، بزرگترین شریان قلب)
 • مشکلات عصبی که عضلات صوتی را تضعیف می‌کنند (مانند بیماری پارکینسون و سکته مغزی).
مشاوره تلفنی با بهترین پزشکان

علائم گرفتگی صدا

گرفتگی صدا معمولا خود را با صدای خشن و تیز نشان می‌دهد، ممکن است با تغییر در زیر و بمی یا درجه‌ی بلندی صدا بروز کند. سرعت شروع و هر نشانه مرتبط با آن بستگی به علت اصلی گرفتن صدا دارد.

چه مواقعی برای درمان گرفتگی صدا به پزشک مراجعه کنیم؟

گرچه صدای خشن معمولا اورژانسی نیست، اما ممکن است با برخی بیماری‌های جدی مرتبط باشد. اگر گرفتگی صدا بیش از یک هفته در کودکان و بیش از ۱۰ روز در بزرگسالان طول بکشد، برای بررسی و درمان باید به پزشک مراجعه کنید. اگر گرفتگی صدا با خلط (در کودکان) و مشکل بلع یا تنفسی همراه باشد بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. به علاوه ناتوانی ناگهانی در صحبت یا ناتوانی در ادا کردن جملات مرتبط با هم، ممکن است نشان دهنده‌ی یک بیماری جدی پزشکی باشد.

درمان گرفتگی صدا

درمان گرفتگی صدا بستگی به علت زمینه‌ای دارد، برای مثال:

لارنژیت حاد ناشی از عفونت دستگاه تنفسی فوقانی: معمولا با پاک شدن عفونت از بدن بهبود می‌یابد. درمان با سرکوب کننده‌های سرفه و افزایش رطوبت هوا می‌تواند مفید باشد. آنتی بیوتیک‌ها برای اکثر موارد لارنژیت کاربردی ندارند.

ریفلاکس معده (GERD) یا آلرژی: داروهای ریفلاکس معده (GERD) یا آلرژی در صورتی که علت زمینه‌ای گرفتگی صدا ریفلاکس یا آلرژی باشد، می‌توانند در درمان مفید باشند.

سرطان حنجره: در بعضی موارد، برای توده‌های خوش خیم یا پولیپ‌ها، صدمه به طناب حنجره و طناب صوتی، سرطان حنجره جراحی ضروری است.

درمان خانگی

بعضی از روش‌های خانگی برای کمک به کاهش گرفتگی صدا در زیر معرفی شده اند:

چند روز به صدایتان استراحت دهید: از صحبت کردن و فریاد اجتناب کنید. همچنین در نظر داشته باشید که حتی زمزمه نکنید، زیرا این امر حتی می‌تواند باعث کشیدگی بیشتر طناب‌های صوتی شود.

نوشیدن مقدار زیادی مایعات: مایعات ممکن است برخی از علائم شما را تسکین دهند و گلو را مرطوب سازند.

اجتناب از مصرف کافئین و الکل: آن‌ها می‌توانند گلو را خشک و گرفتگی صدا را بدتر کنند.

ایجاد رطوبت در هوای محیط سر بسته: این کار می‌تواند راه‌های هوایی را باز و تنفس را آسان تر کند.

دوش آب گرم بگیرید: بخار در حمام رطوبت زیادی را وارد راه‌های تنفسی کرده و راه‌های هوایی را باز می‌کند.

ترک سیگار یا محدود کردن سیگار کشیدن: دود باعث خشکی و تحریک گلو می‌شود، لذا ترک سیگار می‌تواند به بهبودی شما کمک کند.

جویدن آدامس: این کار باعث تحریک ترشح بزاق می‌شود و ممکن است التهاب گلو را تسکین دهد.

از بین بردن آلرژن‌ها از محیط: آلرژن‌ها اغلب می‌تواند سبب تشدید گرفتگی صدا شوند.

از ضد احتقان‌ها (دکونژستان ها) برای گرفتگی صدا استفاده نکنید: مصرف ضد احتقان‌ها باعث تحریک و خشک شدن گلو می‌شوند.

پیشگیری از گرفتگی صدا

شما می‌توانید اقدامات مختلفی برای جلوگیری از خشونت انجام دهید. بعضی از روش‌های پیشگیری که ممکن است به محافظت از طناب‌های صوتی کمک کنند، در زیر فهرست شده اند.

ترک سیگار و اجتناب از دود سیگار: تنفس دود می‌تواند باعث تحریک تارهای صوتی و حنجره و خشکی گلو شود.

شست و شوی مکرر دست ها: گرفتگی صدا اغلب ناشی از عفونت تنفسی ویروسی است. شستن دست‌ها موجب جلوگیری از گسترش میکروب‌ها و حفظ سلامت شما خواهد شد.

مصرف آب کافی: حداقل ۸ لیوان آب در روز بنوشید. مایعات موکوز داخل گلو را نازک و رطوبت آن را حفظ می‌کند.

اجتناب از مایعاتی که بدن شما را کم آب می‌کند: مانند نوشیدنی‌های کافئین دار و الکلی. این نوشیدنی‌ها به عنوان ادرار آور عمل می‌کنند و موجب دفع آب از بدن شما می‌شود.

سعی کنید در برابر تمایل به تخلیه‌ی گلو مقاومت کنید: عمل تخلیه‌ی گلو، التهاب طناب‌های صوتی و گلو را افزایش می‌دهد.

اجتناب از شرایطی که نیاز به استفاده‌ی بیش از حد از صدای بلند دارد: در صورت لزوم از میکروفون استفاده کنید.

اصلاح رژیم غذایی: در افراد مبتلا به ریفلاکس معده (GERD) استفاده از داروها و اصلاح رژیم غذایی (مانند اجتناب از الکل، کافئین و غذاهای تند) می‌تواند مفید باشد.

چه مواقعی برای درمان گرفتگی صدا به پزشک مراجعه کنیم؟

در صورتی که روش‌های خانگی پیشگیری کننده، گرفتگی صدای شما را کاهش ندهد، به پزشک مراجعه کنید تا با تعیین علت گرفتگی صدا و درمان مناسب به شما کمک کند. اگر دچار صدای خشن مداوم و مزمن هستید، ممکن است علت آن یک بیماری جدی باشد و نیازمند مراجعه به پزشک باشید. مداخله اولیه اغلب پیش آگهی شما را بهبود می‌بخشد. شناسایی علت گرفتگی صدای مزمن مانع از تشدید وضعیت شود و هر گونه آسیب به طناب صوتی یا گلو را محدود کند.

اگرچه صدای خشن معمولا اورژانسی نیست، اما ممکن است با برخی بیماری‌های جدی مرتبط باشد. اگر گرفتگی صدا بیش از یک هفته در کودکان و بیش از ۱۰ روز در بزرگسالان طول بکشد، برای بررسی و درمان باید به پزشک مراجعه کنید. اگر گرفتگی صدا با خلط (در کودکان) و مشکل بلع یا تنفسی همراه باشد بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. به علاوه ناتوانی ناگهانی در صحبت یا ناتوانی در ادا کردن جملات مرتبط با هم، ممکن است نشان دهنده‌ی یک بیماری جدی پزشکی باشد.

اگر گرفتگی صدا بیش از یک هفته در کودکان و بیش از ۱۰ روز در بزرگسالان طول بکشد، برای بررسی و درمان باید به پزشک مراجعه کنید.

منابع: healthline ، medicinenet

مشاوره تلفنی با بهترین پزشکان

نظرات کاربران

نظر دهید

نظر دهید