سرطان حنجره و گلو، از تشخیص تا درمان!

0
سرطان-حنجره-و-گلو
سرطان-حنجره-و-گلو

سرطان حنجره یکی از انواع سرطان گلو است. این سرطان به سرطان جعبه صدا‌، تارهای صوتی و سایر قسمت‌های گلو مانند لوزه‌ها و دهان و حلق اشاره دارد. بیماری سرطان گلو اغلب به دو دسته تقسیم می‌شود: سرطان حلق و سرطان حنجره. سرطان گلو در مقایسه با سایر سرطان‌ها نسبتاً غیرمعمول است. در این مطلب از مجله سلامت دکترتو می‌خواهیم سرطان حنجره را به‌صورت کامل بررسی کنیم و به سؤالات شما در این رابطه پاسخ دهیم. تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

حنجره چیست ؟

حنجره، جعبه صدای شماست و شامل تارهای صوتی است. این اندام به شما کمک می‌کند که صحبت کنید. حنجره در گردن، بالای دهانه نای قرار دارد و مانع از ورود غذا و مایعات به نای شما می‌شود. حنجره دارای 3 قسمت است:

 • گلوت: گلوت بخش ميانی حنجره است. تار‌های صوتی در قسمت گلوت قرار دارند.
 • سوپرا گلوت: بافت بالای گلوت و درست بالای تارهای صوتی است. سوپرا گلوت شامل اپی گلوت است و هنگام بلع، حنجره را می‌بندد و مانع از ورود غذا و مایعات به ریه‌های شما می‌شود. حدود یک سوم سرطان‌های حنجره در اینجا شروع می‌شود.
 • ساب گلوت (بافت پايين گلوت): ساب گلوت به نای متصل است و هوا را از اين طريق به ريه‌ها می‌رساند.

سرطان حنجره چیست؟

تقریباً همه سرطان‌های حنجره از سلول‌های نازک و مسطح به نام سلول‌های سنگفرشی ایجاد می‌شوند که پوشش داخلی حنجره را تشکیل می‌دهند. در‌صورتی‌که سرطان در سلول‌های سنگفرشی ایجاد شده باشد، به آن سرطان سلول سنگفرشی گفته می‌شود.
اولین شکل سرطان سرطان درجا (CIS) است. در این نوع سرطان، سلول‌های سرطانی فقط در سلول‌های پوشاننده حنجره دیده می‌شوند. آنها به لایه‌های عمیق بافت و به سایر نقاط بدن گسترش نیافته‌اند. بسیاری از این سرطان‌های اولیه قابل درمان هستند‌. اگر CIS درمان نشود، می‌تواند به یک سرطان سلول سنگفرشی تهاجمی تبدیل شود که می‌تواند بافت‌های مجاور را از بین ببرد و به سایر قسمت‌های بدن گسترش یابد.

throat-cancer
سرطان گلو ناحیه حلق و حنجره را درگیر می‌کند و چندان شایع نیست.

انواع سرطان گلو

سرطان گلو یک اصطلاح عمومی است که به سرطان اطلاق می‌شود که در گلو (سرطان حلق) یا در جعبه صدا (سرطان حنجره) ایجاد می‌شوند. بیشتر سرطان‌های گلو از رده‌ی سلولی یکسانی نشات می‌گیرند‌. پزشکان از اصطلاحات خاصی برای تمایز قسمت‌های درگیر در سرطان استفاده می‌شود.

1. سرطان نازوفارنکس

نازوفارنکس قسمتی از گلو است که درست پشت بینی شما قرار دارد. این نوع سرطان از نازوفارنکس شروع می‌شود.

2. سرطان حلق

حلق قسمتی از گلو است و درست پشت دهان شما قرار دارد و شامل لوزه‌های شما می‌شود. این نوع از سرطان از حلق شروع می‌شود.

3. سرطان حنجره

حنجره قسمت پایین گلو است و درست بالای مری و نای قرار دارد. این نوع سرطان از حنجره شروع می‌شود. سرطان حنجره خود به سه دسته تقسیم می‌شود:

 • گلوتیک: سرطان گلوتیک در تارهای صوتی شروع می‌شود.
 • سوپراگلوتیک (Supraglottic): سرطان سوپرا گلوتیک از قسمت بالای جعبه صدا شروع می‌شود و شامل سرطانی می‌شود که بر اپیگلوت‌، که یک تکه غضروف است و مانع از ورود غذا به داخل نای شما می‎‌شود، تأثیر می‌گذارد.
 • ساب گلوتیک: سرطان ساب گلوتیک از قسمت پایین جعبه صوتی شما، زیر تارهای صوتی شروع می‌شود.

اگرچه همه سرطان‌های گلو شامل توسعه و رشد سلول‌های غیر طبیعی می‌شود، اما متخصص انکولوژی به کمک متخصص گوش و حلق و بینی باید نوع خاص سرطان را تعیین کند تا موثرترین برنامه درمانی را تعیین کند.

اولین علائم سرطان حنجره

اولین علائم سرطان حنجره این است که عملکردهای نرمال حنجره دچار اشکال می‌شود. فرد هنگام صحبت کردن دچار مشکل می‌شود، تغییر کیفیت صدای فرد اتفاق می‌افتد و ممکن است فرد احساس تنگی نفس کند، زیرا راه هوایی تنگ‌تر می‌شود یا حتی ممکن است در مراحل گسترده‌تر راه عبور غذا هم مسدود و فرد در بلع غذا دچار مشکل شود. معمولاً شایع‌ترین علائم این بیماری، تغییر کیفیت صداست. نحوه درگیری زیرشاخه‌های حنجره بر کیفیت صدا تأثیر می‌گذارد. شایع‌ترین علائم این است که صدای فرد بسیار خشن می‌شود و صدای ظریفی نخواهد داشت.

سایر علائم سرطان حنجره و سرطان گلو

 • سرفه
 • مشکل در بلع
 • درد گوش
 • توده یا زخمی که بهبود نمی‌یابد.
 • گلو درد
 • کاهش وزن.

اگر این علائم را دارید، فوراً به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید:

 • مشکل در تنفس (تنگی نفس)
 • استریدور (تنفس پر سر و صدا و با صدای بلند)
 • احساس گلوبوس (احساس اینکه چیزی در گلویتان است)
 • هموپتیزی (سرفه کردن خون).

گاهی اوقات گلودرد شما ناشی از مشکلات سرطانی نیست. در واقع گلودرد یکی از علائمی است که می‌تواند علل مختلفی داشته باشد.

چه زمان به پزشک مراجعه کنیم؟

در صورت مشاهده علائم و نشانه‌های مداوم بیش از 3 هفته به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید. اکثر علائم سرطان گلو مختص این سرطان نیست؛ بنابراین پزشک احتمالاً ابتدا علل شایع‌تر دیگر را بررسی می‌کند.

علل-سرطان-حنجره
یکی از علل ابتلا به سرطان حنجره و گلو، سیگار و مصرف الکل است.

علت سرطان حنجره و گلو

سرطان حنجره و گلو زمانی رخ می‌دهد که سلول‌های گلو دچار جهش‌های ژنتیکی شوند. این جهش‌ها باعث می‌شوند سلول‌ها به طور غیرقابل کنترل رشد کرده و پس از مرگ طبیعی سلول‌های سالم به زندگی خود ادامه دهند. سلول‌های انباشته می‌توانند توموری در گلو ایجاد کنند.

مشخص نیست که جهش ایجاد کننده سرطان گلو چیست، اما پزشکان عواملی را شناسایی کرده‌اند که ممکن است خطر ابتلا به این سرطان را افزایش دهد.

عوامل خطر ابتلا به سرطان حنجره و گلو

به هر چیزی که شانس ابتلا به بیماری سرطان را افزایش دهد عامل خطر می‌گویند. سرطان‌های مختلف عوامل خطر متفاوتی دارند. برخی از عوامل خطر ابتلا به سرطان حنجره و گلو عبارت‌اند از:

 • سیگار کشیدن
 • سن
 • سابقه خانوادگی فرد.

داشتن یک عامل خطر یا حتی چندین عامل خطر، به این معنی نیست که شما به این بیماری مبتلا می‌شوید. حتی بسیاری از افرادی که به این بیماری مبتلا می‌شوند، عوامل خطر کمی دارند یا هیچ فاکتور خطر شناخته شده‌ای ندارند.

سرطان های حنجره و هیپوفارنکس اغلب همراه با سایر سرطان های دهان و گلو گروه‌بندی می‌شوند. این سرطان‌های دهان و گلو (معمولاً سرطان سر و گردن نامیده می‌شوند)، اغلب دارای عوامل خطر مشابهی هستند که در زیر ذکر شده است.

1. افزایش خطر ابتلا به سرطان حنجره با مصرف دخانیات و الکل

مصرف دخانیات مهم‌ترین عامل خطر برای سرطان‌های سر و گردن (از جمله سرطان‌های حنجره و هیپوفارنکس) است. افرادی که سیگار می‌کشند در مقایسه با افرادی که سیگار نمی‌کشند بیشتر در معرض این سرطان‌ها قرار دارند. افراد مبتلا به این سرطان‌ها دارای سابقه مصرف سیگار یا سایر دخانیات را دارند. هرچه بیشتر سیگار بکشید، خطر ابتلا به این بیماری در شما بیشتر می‌شود. دود سیگار، پیپ و سیگار برگ همگی خطر ابتلا به این سرطان‌ها را افزایش می‌دهد.

بر اساس نتایج برخی مطالعات، خطر ابتلا به این سرطان‌ها در افرادی که به مدت طولاتی در معرض دود سیگار هستند، بیشتر است. البته اما تحقیقات بیشتری برای تأیید این مسئله نیاز است.

همچنین مصرف الکل (بیش از 1 نوشیدنی در روز) خطر ابتلا به این سرطان‌ها را افزایش می‌دهد. هرچند خطر مصرف الکل به اندازه سیگار نیست.

افرادی که هم از دخانیات و هم از الکل استفاده می‌کنند، از همه بیشتر در معرض خطر هستند. ترکیب این 2 عادت نه تنها هر دو ریسک را با هم جمع نمی‌کند بلکه در واقع آنها را چند برابر می‌کند. افرادی که سیگار می‌کشند و می‌نوشند، چندین برابر بیشتر از افرادی که این عادات را ندارند، به سرطان حنجره و گلو مبتلا می‌شوند.


2. سرطان گلو و حنجره با عفونت ویروس پاپیلومای انسانی

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) گروهی از ویروس‌ها هستند. به این ویروس، ویروس پاپیلوم هم گفته می‌شود. برخی از این ویروس‌ها باعث ایجاد نوعی زگیل می‌شود.

عفونت با انواع خاصی از HPV می‌تواند برخی از انواع سرطان را ایجاد کند، از جمله سرطان آلت تناسلی، دهانه رحم، فرج، واژن، مقعد و گلو. انواع دیگر HPV باعث ایجاد زگیل خوش خیم (غیرسرطانی) در قسمت‌های مختلف بدن می‌شود.

میزان ابتلا به سرطان‌های سر و گردن (به ویژه سرطان گلو) در اثر عفونت HPV افزایش پیدا کرده است. عفونت HPV  یک عامل خطر نادر برای سرطان حنجره و هیپوفارنکس است.


3. اضافه وزن

وزن زیاد خطر ابتلا به سرطان حنجره و دهان و حلق را افزایش می‌دهد. خوردن غذاهای گیاهی مانند سبزیجات غیر نشاسته‌ای و میوه‌های کامل، ممکن است به کاهش وزن افراد و همچنین به کاهش خطر ابتلا به سرطان حنجره و دهان و حلق کمک کند.


4. تغذیه نامناسب

تغذیه نامناسب ممکن است خطر ابتلا به سرطان حلق را افزایش دهد. دلیل دقیق این امر مشخص نیست. مشروب خواران غالباً کمبود ویتامین دارند، زیرا به اندازه کافی غذا نمی‌خورند، که ممکن است به توضیح نقش الکل در افزایش خطر ابتلا به این سرطان‌ها کمک کند.


5. سندرم پلامر-وینسون

 افراد مبتلا به این سندرم به دلیل وجود حلقه‌هایی با بافت نازک در مری، تغذیه نامناسبی دارند و بلع برای آن‌ها سخت است. آنها معمولاً به دلیل کمبود آهن دچار کم خونی می‌شوند. ابتلا به این سندرم افراد را در معرض خطر سرطان مری و حلق قرار می‌دهد.


6. سندرم‌های ژنتیکی

افراد مبتلا به سندرم‌های ناشی از نقص ژنی (جهش)، در معرض خطر بسیار بالایی برای ابتلا به انواع سرطان گلو از جمله سرطان هیپوفارنکس هستند.


7. کم خونی فانکونی

افراد مبتلا به این سندرم اغلب در سنین پایین دچار مشکلات خونی می‌شوند که ممکن است منجر به سرطان خون یا سندرم میلودیسپلاستی شود. علاوه بر این، آن‌ها در معرض خطر بسیار بالایی برای ابتلا به سرطان دهان و گلو، از جمله سرطان حنجره و حلق هستند.


8. عوامل محیطی

خطر ابتلا به سرطان حنجره و حلق در افرادی که به مدت طولانی در معرض گرد و غبار چوب، بخارات رنگ و برخی مواد شیمیایی مورد استفاده در صنایع فلزکاری، نفت، ساختمان و نساجی قرار دارند، بیشتر است.

آزبست یک فیبر معدنی است که در گذشته اغلب به عنوان عایق در بسیاری از محصولات مورد استفاده قرار می‌گرفت. خطر ابتلا به این نوع سرطان در افرادی که در معرض آزبست قرار دارند، بیشتر است. آزبست همچنین یک عامل خطر مهم برای سرطان ریه و مزوتلیوما (سرطانی است که از لایه داخلی قفسه سینه یا شکم شروع می‌شود) است. بر اساس نتایج برخی مطالعات، بین آزبست و سرطان حنجره ارتباط وجود دارد.البته همه مطالعات با این نتیجه موافق نیستند.


9. جنسیت

سرطان‌های حنجره و هیپوفارنکس در مردان حدود 5 برابر بیشتر از زنان شایع است. به این علت که عوامل خطر اصلی ابتلا به این سرطان – سیگار و مصرف زیاد الکل – در مردان شایع‌تر است. شایع‌تر شدن عادت مصرف سیگار و الکل در بین زنان، خطر ابتلا به این سرطان‌ها در زنان را هم افزایش داده است.


10. سن

سرطان‌های حنجره و هیپوفارنکس معمولاً طی سالیان متمادی ایجاد می‌شوند، بنابراین در جوانان شایع نیست. بیش از نیمی از بیماران مبتلا به این سرطان‌ها هنگام ابتلا به سرطان 65 سال یا بیشتر دارند.


11. نژاد

سرطان‌های حنجره و هیپوفارنکس در بین آمریکایی‌های آفریقایی تبار و سفیدپوستان غیر اسپانیایی بیشتر از ساکنان جزایر آسیایی و سرخپوستان آمریکایی رایج است.


12. بیماری بازگشت اسید به مری

بیماری رفلاکس معده (GERD) زمانی ایجاد می‌شود که اسید معده به مری برگردد. GERD می‌تواند باعث سوزش سر دل شود و احتمال ابتلا به سرطان مری را افزایش دهد. تصور می‌شود که GERD خطر ابتلا به سرطان‌های حلق را در فرد افزایش می‌دهد، اما مطالعات بیشتری در این زمینه باید انجام شود.

تشخیص-سرطان-گلو
سی تی اسکن یکی از راه‌های تشخیص ابتلا به سرطان حنجره و گلو است.

تشخیص سرطان حنجره و گلو

پزشک شما می‌تواند از انواع آزمایشات برای تشخیص و تعیین مرحله پیشرفت سرطان گلو استفاده کند. آزمایشات تصویربرداری از قفسه سینه، گردن و سر می‌تواند تصویر بهتری از پیشرفت بیماری ارائه دهد. این آزمایشات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

1. MRI

این آزمایش تصویربرداری از امواج رادیویی و آهنرباهای قوی برای ایجاد تصاویر دقیق از داخل گردن شما استفاده می‌کند. از MRI برای تشخیص وجود تومور گسترش سرطان به سایر قسمت‌های بدن (متاستاز) استفاده می‌شود.


2. PET اسکن

PET اسکن نوعی سی‌تی‌اسکن است و شامل تزریق نوعی ماده رادیواکتیو به خون است. این اسکن تصاویری از مناطق پرتوزا در بدن شما ایجاد می‌کند. از این نوع آزمایش تصویربرداری می توان در موارد سرطان پیشرفته و بدخیم استفاده کرد.


3. سی‌تی‌اسکن

این اسکن به پزشک شما کمک می‌کند تا اندازه تومور را تعیین کند. سی‌تی‌اسکن همچنین به پزشک در تشخیص متاستاز تومور به سایر قسمت‌های بدن کمک می‌کند.


4. پرتوی باریم

اگر در بلع مشکل دارید، ممکن است پزشک تست بلع باریم را پیشنهاد دهد. قبل از انجام تست بلع باریوم، بیمار یک مایع غلیظ می‌نوشد که گلو و مری را می‌پوشاند. پس از نوشیدن این مایع، تصاویر اشعه ایکس از گلو و مری بیمار گرفته می‌شود.


5. تصویربرداری اشعه ایکس از قفسه سینه

اگر پزشک مشکوک است که سرطان به ریه‌های شما سرایت کرده است، برای بررسی ناهنجاری‌ها به اشعه ایکس قفسه سینه نیاز دارید .


درمان سرطان حنجره و گلو

گزینه‌های درمانی سرطان گلو شامل جراحی، پرتودرمانی و شیمی‌درمانی است. مرحله پیشرفت بیماری شما و سایر عوامل در تعیین روش‌ درمان نقش دارند. گزینه‌های درمانی برای درمان سرطان حنجره و گلو عبارت‌اند از:

1. عمل جراحی

اگر تومور در گلو کوچک است، پزشک ممکن است تومور را با جراحی بردارد. این جراحی درحالی در بیمارستان انجام می‌شود که شما تحت تأثیر آرام‌بخش هستید. پزشک شما ممکن است یکی از روش‌های جراحی زیر را توصیه کند:

 • جراحی آندوسکوپی: در این روش از آندوسکوپ (لوله نازک بلند با نور و دوربین در انتها) استفاده می‌شود که از طریق آن می‌توان از ابزار جراحی یا لیزر برای درمان سرطان‌های اولیه استفاده کرد.
 • کوردکتومی: این روش تمام یا قسمتی از تارهای صوتی شما را بر‌می‌دارد.
 • لارنگکتومی: در این روش بسته به شدت سرطان، تمام یا قسمتی از جعبه صدای شما برداشت می‌شود. برخی از افراد می‌توانند بعد از جراحی به طور عادی صحبت کنند، و برخی هم یاد می‌گیرند چگونه بدون جعبه صدا صحبت کنند.
 • جراحی فارنژکتومی: این روش جراح بخشی از گلو را برمی‌دارد.
 • کالبد شکافی گردن: اگر سرطان گلو در گردن گسترش یابد، پزشک شما ممکن است برخی از غدد لنفاوی شما را هم خارج کند.

2. پرتو درمانی

پس از برداشتن تومور، پزشک ممکن است انجام پرتودرمانی را توصیه کند. پرتودرمانی با استفاده از پرتوهای پرانرژی سلول‌های سرطانی بدخیم را از بین می‌برد. این روش درمانی سلول‌های سرطانی در تومور را هدف قرار می‌دهد. انواع پرتودرمانی عبارت‌اند از:

 • پرتودرمانی با شدت تعدیل شده: در این نوع درمان، پرتوهای تابشی متناسب با شکل تومور طراحی می‌شوند. این رایج‌ترین روش پرتو درمانی برای درمان سرطان حنجره و حلق است.
 • براکی تراپی: دانه‌های رادیواکتیو مستقیماً داخل تومور یا نزدیک تومور قرار می‌گیرند. اگرچه این نوع تابش می‌تواند برای سرطان حنجره و هیپوفارنکس استفاده شود‌، اما نادر است.

3. شیمی‌درمانی

متخصص انکولوژی ممکن است در مورد تومورهای بزرگ و تومورهایی که به غدد لنفاوی و سایر اندام‌ها یا بافت‌ها متاستاز کرده‌اند، شیمی‌درمانی و پرتو درمانی را توصیه کند. شیمی‌درمانی یک درمان دارویی است که باعث از بین رفتن و کند شدن رشد سلول‌های بدخیم می‌شود.


4. درمان هدفمند

درمان‌های هدف، دارویی هستند که با تداخل با مولکول‌های خاصی که مسئول رشد تومور هستند، گسترش و رشد سلول‌های سرطانی را متوقف می‌کنند.

درمان-سرطان-حنجره
جراحی یکی از گزینه‌های درمانی برای درمان سرطان حنجره و گلو است.

مراحل سرطان حنجره

پس از تشخیص بیماری سرطان حنجره، پزشکان سعی می‌کنند بفهمند که این سرطان گسترش یافته است یا نه. اگر سرطان گسترش یافته، تا کجا گسترش یافته است. به این فرآیند تشخیص مرحله پیشرفت می‌گویند. مرحله سرطان بیانگر میزان رشد سرطان در بدن است. این مسئله به تعیین بهترین روش درمان آن کمک می‌کند. مراحل پیشرفت سرطان حنجره و گلو عبارت‌اند از:

0: تومور فقط در لایه بالایی سلول‌های قسمت آسیب دیده گلو قرار دارد.

1: عرض تومور کمتر از 2 سانتی متر است و محدود به قسمتی از گلو است که در آن شروع شده است.

2: عرض تومور بین 2 تا 4 سانتی‌متر است و ممکن است به ساختار‌های نزدیک متاستاز کرده باشد.

3: تومور بزرگتر از 4 سانتی متر است و در ساختارهای دیگر در گلو رشد کرده یا به یک غدد لنفاوی گسترش یافته است.

4: تومور به غدد لنفاوی یا اندام‌های دور گسترش یافته است.


مراحل سرطان چگونه تعیین می‌شود؟

سیستم مرحله‌بندی که اغلب برای سرطان حنجره استفاده می‌شود بر اساس 3 بخش کلیدی است:

 1. بزرگی تومور اصلی (T): تومور کجاست؟ چقدر در حنجره و سازه‌های مجاور رشد کرده است؟ آیا بر حرکت تارهای صوتی تأثیر گذاشته است؟
 2. گسترش به غدد لنفاوی مجاور (N): آیا سرطان به غدد لنفاوی مجاور گردن سرایت کرده است؟ اگر به این صورت است، چند غده لنفاوی را درگیر کرده است؟ این غدد در همان سمت (چپ یا راست) محل شروع سرطان هستند و چقدر بزرگ هستند؟
 3. گسترش (متاستاز) به نقاط دور (M): آیا سرطان به قسمت‌های دور بدن گسترش یافته است؟ (شایع ترین محل های انتشار ریه‌ها، کبد یا استخوان‌ها هستند).

اعداد یا حروف بعد از T ،N و M جزئیات بیشتری در مورد هر یک از این فاکتورها ارائه می‌دهند. اعداد بالاتر به این معنی است که سرطان پیشرفته‌تر است. پس از مشخص شدن دسته‌های T ، N و M سرطان، این اطلاعات در فرآیندی به نام گروه بندی مرحله ترکیب می‌شوند تا یک مرحله کلی تعیین شود.


درمان سرطان حنجره و هیپوفارنکس به صورت مرحله‌ای

درمان سرطان حنجره یا هیپوفارنکس عمدتاً بر اساس مرحله سرطان انجام می‌شود، اما عوامل دیگری هم در این بین مهم هستند، مانند سلامت کلی و ترجیحات شخصی شما.

در صورت داشتن هرگونه سؤال در مورد برنامه درمانی توصیه شده، با پزشک خود مشورت کنید. بپرسید که درمان، صحبت و تنفس و غذا خوردن شما را تغییر می‌دهد یا نه.

سیگار کشیدن در طول درمان سرطان باعث می‌شود مزایای درمان کاهش یابد. بهتر است قبل از شروع درمان سیگار کشیدن را به طور کامل ترک کنید. سیگار کشیدن خطر بازگشت سرطان پس از درمان و همچنین خطر ابتلا به سرطان جدید را افزایش می‌دهد. ترک سیگار برای همیشه بهترین راه برای افزایش بقا است.

درمان مرحله 0 سرطان حنجره

این سرطان‌ها معمولاً از نوع سرطان‌های گلوت (طناب صوتی) هستند که به دلیل تغییرات صدا زود تشخیص داده می‌شوند. این نوع سرطان با جراحی آندوسکوپی یا پرتودرمانی قابل درمان هستند. سپس بیمار از نزدیک تحت نظر قرار می‌گیرد تا ببیند سرطان دوباره عود می‌کند یا نه. در صورت بازگشت سرطان، می‌توان از اشعه استفاده کرد.

در این مرحله تقریباً همه سرطان‌ها بدون جراحی قابل‌درمان هستند. مهم است که بدانید که در صورت ادامه مصرف سیگار، احتمال موفقیت درمان کمتر می‌شود و احتمال ایجاد تومور دیگر افزایش پیدا می‌کند.


درمان مرحله 1 و 2 سرطان حنجره

اکثر سرطان‌های حنجره در مرحله I و II را می توان بدون برداشتن کامل حنجره با موفقیت درمان کرد. می‌توان در اکثر افراد از پرتو درمانی یا جراحی حنجره استفاده کرد. بسیاری از پزشکان از پرتودرمانی برای سرطان‌های کوچک‌تر استفاده می‌کنند.

درمان سرطان‌های گلوتیک (طناب صوتی) و سرطان های فوق گلوتیک (آنهایی که بالای تارهای صوتی شروع می‌شوند) کمی متفاوت است.

 • سرطان گلوتيک: بعضی از سرطان‌های گلوتيک اوليه را می‌توان با برداشتن تار صوتی يا حتی با عمل ليزر درمان كرد. معمولاً پرتودرمانی یا جراحی برای درمان بیشتر سرطان‌های گلوت کافی است مگر اینکه علائمی وجود داشته باشد که نشان دهد سرطان را درمان نکرده است (مانند یافتن سلول‌های سرطانی در لبه تومور برداشته شده). اگر بعد از عمل نیاز به درمان بیشتری دارید، گزینه‌های شما شامل پرتودرمانی، شیمی‌درمانی یا جراحی برای برداشتن بیشتر حنجره است.
 • سرطان سوپراگلوتیک (Supraglottic): سرطان‌های Supraglottic اغلب به غدد لنفاوی گردن متاستاز کرده‌اند. اگر در حال انجام جراحی برای حنجره سوپراگلوتیک هستید، جراح ممکن است غدد لنفاوی را از گردن شما (که به آن کالبد شکافی غدد لنفاوی گفته می‌شود) هم خارج کند. درصورتی‌که درمان شما تنها شامل پرتودرمانی است، به گره‌های لنفاوی گردن هم اشعه می‌دهند. اگر بعد از عمل جراحی مشخص شود که احتمال بازگشت مجدد وجود دارد، ممکن است به درمان بیشتری (مانند پرتودرمانی، شیمی‌درمانی یا جراحی گسترده‌تر) نیاز باشد.

درمان مرحله سوم و چهارم سرطان حنجره

گزینه‌های اصلی برای درمان اولیه این سرطان عمل جراحی، شیمی‌درمانی (بعد از کمورادیوتراپی) یا شیمی‌درمانی با تابش هستند. پرتودرمانی به تنهایی (یا با داروی هدفمند داروی ستوکسیماب) ممکن است برای افرادی که نمی‌توانند درمان‌های شدیدتر را تحمل کنند، یک گزینه‌ی درمانی خوب باشد. ایمونوتراپی هم ممکن است گزینه دیگری برای برخی از افراد مبتلا به سرطان مرحله چهار باشد.

جراحی این تومورها به صورت برداشتن کامل حنجره است، اما تعداد کمی از این سرطان‌ها ممکن است با جراحی کوچک و برداشتن بخشی از حنجره درمان شوند.

اگر این سرطان‌ها از قبل گسترش نیافته‌اند، احتمال انتشار آنها به غدد لنفاوی مجاور گردن زیاد است. ازاین‌رو در صورت انجام عمل جراحی، غدد لنفاوی اغلب همراه با تومور برداشته می‌شوند. پرتودرمانی، که اغلب با شیمی‌درمانی انجام می‌شود، ممکن است بعد از جراحی مورد نیاز باشد. مخصوصاً اگر سرطان به غدد لنفاوی گسترش یافته یا دارای ویژگی‌های دیگری باشد که احتمال بازگشت آن را افزایش می‌دهد.

امروزه اکثر پزشکان ترجیح می‌دهند به جای استفاده از جراحی به عنوان اولین قدم، با شیمی‌درمانی (پرتودرمانی و شیمی‌درمانی با هم) درمان را شروع کنند. در صورت باقی ماندن هر گونه سلول سرطانی پس از درمان، می‌توان جراحی را انجام داد. تحمل شیمی‌درمانی دشوار است، اما اغلب فرصتی برای نجات حنجره ایجاد می‌کند. اگر چارچوب حنجره (مانند غضروف تیروئید) در اثر سرطان تخریب شده باشد، بدون توجه به نوع درمان که انتخاب می‌شود، ممکن است دیگر هرگز حنجره به طور عادی کار نکند. در این موارد، بهترین درمان جراحی و برداشتن حنجره و بافت‌های مجاور مبتلا به سرطان (مانند غده تیروئید) است تا سرطان‌هایی مانند سرطان تیروئید ایجاد نشود.

یک مسیر درمانی دیگر ممکن است فقط با شیمی‌درمانی شروع شود که به آن شیمی‌درمانی القایی می‌گویند. در صورت کوچک شدن تومور، پرتودرمانی یا شیمی@درمانی انجام می‌شود. اگر تومور کوچک نشود، جراحی درمان بعدی است.


درمان سرطان حنجره بدخیم

سرطان‌هایی که بسیار بزرگ هستند یا بسیار گسترده شده‌اند و نمی‌توانند با جراحی کاملاً برطرف شوند‌، اغلب با اشعه درمان می‌شوند. گزینه دیگر ممکن است درمان با داروی ایمونوتراپی، به تنهایی یا همراه با شیمی‌درمانی باشد. گاهی اوقات، اگر تومور به اندازه کافی کوچک شود، جراحی تومور و غدد لنفاوی گردن ممکن است یک گزینه باشد. اما برای بسیاری از سرطان‌های پیشرفته، هدف درمان، اغلب متوقف یا کند کردن رشد سرطان تا حد ممکن و کمک به تسکین علائم بیماری است. اکثر متخصصان معتقدند که اگر در مرحله پیشرفته سرطان حنجره هستید، درمان در یک کارآزمایی بالینی باید مد نظر گرفته شود.

رادیوتراپی-سرطان-گلو
رادیوتراپی یکی از گزینه‌های درمانی مؤثر برای درمان سرطان گلو و حنجره است.

چگونه از سرطان حنجره و گلو پیشگیری کنیم؟

هیچ راه اثبات شده‌ای برای جلوگیری از بروز سرطان گلو وجود ندارد. اما به منظور کاهش خطر ابتلا به سرطان گلو، می‌توانید:

 • سیگار را ترک کنید یا سیگار را شروع نکنید.
 • مشروبات الکل نخورید یا اگر حذف نمی‌کنید در حد اعتدال از آن استفاده کنید.
 • رژیم غذایی سالم و سرشار از میوه و سبزیجات را انتخاب کنید. ویتامین‌ها و آنتی اکسیدان‌های موجود در میوه‌ها و سبزیجات ممکن است خطر ابتلا به سرطان گلو را کاهش دهند.
 • از خودتان در برابر HPV محافظت کنید. برخی از سرطان‌های گلو ناشی از عفونت مقاربتی ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) است. با محدود کردن تعداد شرکای جنسی و استفاده از کاندوم در هر بار رابطه جنسی می‌توانید خطر ابتلا به HPV را کاهش دهید.

سرطان حنجره شایع نیست و احتمال کمی دارد افراد به آن مبتلا شوند اما باید مراقب باشید و سبک زندگی سالمی را انتخاب کنید تا خطر ابتلا به آن را کاهش دهید. گاهی اوقات که گلو درد دارید شاید به این فکر کنید مبتلا به سرطان گلو شده‌اید اما احتمال آن کم است. اگر درد شما برطرف نشد حتما به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.


سؤالات متداول شما

تا به اینجا سعی کردیم توصیف دقیقی از تمام جنبه‌های سرطان حنجره و دیگر انواع سرطان گلو ارائه دهیم. در ادامه برخی از سؤالات پرتکرار شما را پاسخ خواهیم داد.

1. آیا سرطان گلو کشنده است؟

درصورت تشخیص زودهنگام سرطان گلو احتمال زنده ماندن بیمار بالاست. هنگامی‌که سلول‌های بدخیم در قسمت‌هایی دیگر بدن فراتر از گردن و سر گسترش پیدا کنند، سرطان گلو ممکن است قابل درمان نباشد. با این حال درمان مناسب می‌تواند پیشرفت بیماری را کُند نماید و عمر بیمار را افزایش دهد.


2. آیا سرطان حنجره قابل انتقال است؟

شاید تعجب کنید که بدانید ویروس پاپیلومای منتقله از راه جنسی (HPV) عامل اصلی سرطان گلو است و از طریق رابطه جنسی دهانی از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود. تحقیقات فعلی نشان می‌دهد که HPV با برخی از سرطان‌های گلو ارتباط مستقیم دارد.


راهنمای مراجعه به پزشک

سرطان گلو و انواع آن از جمله سرطان‌های شایع نیستند و احتمال ابتلا به آنها چندان زیاد نیست. با این وجود شما باید سعی کنید که عوامل خطر ابتلا به این سرطان‌ها را از زندگی خود حذف کنید. سیگار یکی از دلایل عمده ابتلا به سرطان حنجره و سرطان گلو است. پس برای جلوگیری از ابتلا به این سرطان، سیگار نکشید و مشروبات الکی زیاد ننوشید.

برای درمان سرطان حنجره و دیگر انواع سرطان گلو به تیمی متخصص متشکل از متخصص انکولوژی و متخصص گوش و حلق و بینی و احتمالاً متخصص رادیوتراپی نیاز داشته باشید. برای پیدا کردن بهترین تیم درمان برای تشخیص و درمان سرطان حنجره و گلو به وب‌سایت دکترتو مراجعه کنید. در دکترتو می‌توانید با توجه به اطلاعات فراهم شده برای شما، بهترین پزشکان را انتخاب کنید. علاوه بر این می‌توانید با استفاده از سیستم نوبت‌دهی غیرحضوری از پزشک مورد نظرتان نوبت بگیرید. اگر میلی به مراجعه حضوری نداشتید‌، می‌توانید از خدمات مشاوره آنلاین و مشاوره تلفنی با پزشکان استفاده کنید.

دکترتو مراقب سلامتی شماست!

منبع: healthlinenhswebmdmayocliniccancermountsinai

آیلین رحیمی هستم کارشناس سئو و تولید محتوا. دکترتو جاییه که بهم فرصت میده درباره علمی که عاشقشم تحقیق کنم و نتایج تحقیقمو با مردم به اشتراک بذارم تا سطح آگاهی اجتماعی درمورد دنیای پزشکی ارتقا پیدا کنه.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید