هر آنچه در رابطه با کلسترول باید بدانید

0
کلسترول
کلسترول

چرا مردان زودتر از زنان دچار مشکل کلسترول بالا می شوند؟

  • خصوصیات شخصی (Type A)
  • مصرف بیش از حد گوشت چرب
  • هورمون ها

پاسخ صحیح: هورمون ها

استروژن، هورمونی است که باعث اختلاف میزان کلسترول بین زنان و مردان در یک سن می شود. این هورمون زنانه باعث کاهش کلسترول بد و افزایش کلسترول خوب می شود. این هورمون برای جبران عادات بد غذایی شما کافی نیست و بعد از دوران یائسگی، خانم ها این مزیت را از دست می دهند.

صحیح یا غلط؟

لاغرها نباید نگران کلسترول خود باشند.

غلط

حتی اگر شما لاغر و فوق العاده خوش اندام هستید؛ ژن های شما و هر آنچه که می خورید می تواند شما را به دردسر بیندازد. به همین دلیل بسیار مهم است که به طور منظم، کلسترول خود را با ورود به دهه دوم زندگی مورد بررسی قرار دهید. همچنین باید در مورد هر یک از اعضای خانواده که مشکلات قلبی داشته اند اطلاع داشته باشید. این در تصمیم دکتر شما برای نحوه کنترل کلسترول‌تان نقش کلیدی را بازی می کند.

کدامیک کلسترول بیشتری دارد؟

  • یک تخم مرغ
  • یک استیک آبدار
  • یک اسکوپ بستنی

جواب صحیح :

یک اسکوپ بستنی

فقط یک اسکوپ از بستنی شامل 11 گرم چربی اشباع شده است؛ مقداری بیشتر از یک تخم مرغ یا حتی استیک. مصرف چربی اشباع شده می تواند کلسترول بد را افزایش دهد.

هرچند شما باید کلسترول مصرفی خود را محدود کنید، اما کمتر از 10 درصد از کالری دریافتی شما از چربی اشباع شده است. مصرف چربی های ترانس خود را از طریق محدود کردن مواد غذایی حاوی منابع مصنوعی از چربی های ترانس مانند روغن هیدروژنه و روغن جامد کم کنید.

به عنوان مثال، مواد غذایی حاوی چربی های جامد (مثل گوشت های قرمز و فراوری شده) را با مواد غذایی که چربی جامد و کالری کمتری دارند جایگزین کنید. این مواد غذایی عبارتند از غذاهای دریایی، حبوبات (نخود و لوبیا)، آجیل، دانه ها، سویا وهمچنین گوشت بدون چربی، مرغ و تخم مرغ.

اگر کلسترول خون شما بالاست، همین حالا با دکتر قلب و عروق مشورت کنید.

مشاوره با متخصصان
قلب و عروق
دکترِتو

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید