دلایل خس خس سینه چیست و چه درمانی دارد؟

39
دلایل خس خس سینه

خس خس سینه چیست؟

خس‌خس سینه، به صدای سوت در حال نفس کشیدن گفته می‌شود. صدای خس‌خس سینه در هنگام بازدم شنیده می‌شود، اما در موارد شدید در زمان دم نیز شنیده می‌شود. این صدا ناشی از تنگی یا التهاب راه‌های هوایی است. خس‌خس سینه ممکن است نشانه‌ای از یک بیماری تنفسی جدی باشد و نیاز به تشخیص و درمان دارد. اگر برای اولین بار دچار خس‌خس سینه شده‌اید این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید. اگر درمان را متوقف کرده باشید یا موفق به ادامه‌ی برنامه‌ی درمانی خود نشوید، خس‌خس سینه می‌تواند بدتر شود و عوارض بیش تری مانند تنگی نفس یا تغییر وضعیت ذهنی ایجاد شود.

خس‌خس سینه، به صدای سوت در حال نفس کشیدن گفته می‌شود. صدای خس‌خس سینه در هنگام بازدم شنیده می‌شود، اما در موارد شدید در زمان دم نیز شنیده می‌شود. این صدا ناشی از تنگی یا التهاب راه‌های هوایی است.

دلایل خس خس سینه

آسم و بیماری انسدادی مزمن ریوی (COPD) شایع ترین علل خس‌خس سینه هستند (با توجه به آمار مایو کلینیک). با این حال، علل احتمالی دیگری نیز وجود دارد. قبل از درمان خس‌خس سینه، دکتر باید دلیل آن را تعیین کند. خس‌خس سینه می‌تواند نشانه‌ای از بیماری‌های زیر باشد:

آمفیزم ریه: نابودی پارانشیم ریوی که منجر به از بین رفتن ویژگی ارتجاعی ریه و از بین رفتن دیواره‌ی کیسه‌های هوایی ریه می‌شود.

ریفلاکس معده به مری(GERD): بازگشت اسید معده به مری زمانی که غذا به خوبی هضم نشده باشد.

نارسایی احتقانی قلبی: بیماری مزمن پیشرونده‌ای است که باعث تجمع مایع در اطراف قلب می‌شود و بر قدرت پمپاژ عضلات قلب تأثیر می‌گذارد.

ادم ریوی: بیماری است که در آن ریه‌ها با مایع پر می‌شوند. که به نام احتقان ریوی نیز شناخته می‌شود.

سرطان ریه

آپنه خواب: وقفه‌ی تنفسی در هنگام خواب را آپنه‌ی خواب گویند.

اختلال عملکرد تارهای صوتی

خس‌خس سینه ممکن است به علت بیماری‌های حاد و یا بیماری‌های اضطراری پزشکی به شرح زیر ایجاد شود:

برونشیولیت: عفونت تنفسی ویروسی

برونشیت: التهاب نایژه‌ها در ریه

ذات الریه یا پنومونی: عفونت ریه‌ها ناشی از قارچ ، باکتری یا ویروس است. علائم عمومی آن شامل درد قفسه‌ی سینه، تب، سرفه و مشکل تنفسی است.

آمبولی ریه: وجود لخته‌ی خون در ریه‌ها که می‌تواند باعث آسیب بخشی از ریه‌ها و سایر اندام‌ها شود و سطح اکسیژن خون را کاهش می‌دهد.

رینیت آلرژیک: واکنش بدن به آلرژن‌های خاص است که باعث ایجاد علائمی مانند عطسه و خارش چشم می‌شود.

عفونت دستگاه تنفسی

واکنش به سیگار کشیدن

استنشاق یک جسم خارجی

شوک آنافیلاکسی: اورژانس پزشکی است. اگر علائم شوک آنافیلاکسی مانند سرگیجه، تورم زبان یا گلو را تجربه کردید یا دچار مشکلات تنفسی شدید، سریعا با اورژانس تماس بگیرید.

آلرژی غذایی: واکنش سیستم ایمنی بدن به مواد غذایی که به طور معمول مضر نیستند مانند تخم مرغ و بادام زمینی، آلرژی غذایی نامیده می‌شود.

سرماخوردگی و آنفلوآنزا: عفونت‌های مسری هستند که بر سیستم تنفسی تاثیر می‌گذارند و از طریق سرفه و عطسه گسترش می‌یابند.

عفونت ناشی از ویروس سنسیشیال تنفسی: علائم شبیه به سرماخوردگی ایجاد می‌کند و بیشتر در کودکان اتفاق می‌افتد.

اسیدوز تنفسی: هنگامی رخ می‌دهد که ریه‌ها نمی‌توانند کربن دی اکسید تولید شده توسط بدن را به اندازه کافی دفع کنند. این بیماری معمولا توسط یک بیماری زمینه‌ای ایجاد می‌شود.

تب دره: عفونت ناشی از قارچ کوکسیدیوس.

اسکلروز سیستمیک (اسکلرودرمی): بیماری خود ایمنی است که در آن سیستم ایمنی به بدن حمله می‌کند.

خروسک: بیماری ویروسی است که باعث تورم اطراف تارهای صوتی می‌شود. این بیماری بیشتر در ماه‌های پاییز و زمستان شایع است و کودکان زیر ۵ سال را هدف قرار می‌دهد.

فیبروز کیستیک: باعث آسیب شدید به سیستم تنفسی و گوارشی می‌شود.

سل (TB): بیماری بسیار عفونی است که عمدتا بر ریه‌ها تاثیر می‌گذارد.

گواتر: تورم گردن بر اثر بزرگ شدن غده‌ی تیروئید را گواتر گویند.

سوختگی‌های شیمیایی

[adrotate group=”2″]

عوامل خطر خس خس سینه

خس‌خس سینه می‌تواند در هر کسی اتفاق افتد. با این حال، عوامل خطر خاصی وجود دارند که شانس ایجاد خس‌خس سینه را افزایش می‌دهند. بیماری‌های ارثی مانند آسم، می‌توانند در خانواده‌ها به نسل‌های بعدی منتقل شوند. خس‌خس سینه می‌تواند در افراد زیر رخ دهد:

 • افراد مبتلا به آلرژی
 • افراد مبتلا به سرطان ریه
 • کودکانی که در مراکز نگهداری روزانه و مهدکودک هستند و یا خواهر و برادر بزرگتر از خودشان دارند، به علت افزایش قرار گرفتن در معرض عفونت.
 • افراد سیگاری (گذشته و حال)

کنترل عوامل خطر مانند سیگار کشیدن و اجتناب از محرک‌هایی مانند گرده و سایر آلرژن‌ها، ممکن است به بهبود خس‌خس سینه کمک کند. بعضی از عوامل از کنترل شما خارج هستند، بنابراین هدف، درمان علائم شما جهت بهبود کیفیت کلی زندگیتان است.

درمان خس‌خس سینه

پیش آگهی افراد مبتلا به خس‌خس سینه بستگی به علت دقیق آن دارد. آسم مزمن و بیماری انسدادی مزمن ریوی (COPD) اغلب به درمان طولانی مدت نیاز دارند. خس‌خس سینه‌ای که با بیماری‌های کوتاه مدت همراه است معمولا با درمان بیماری زمینه‌ای بهبود می‌یابد.

درمان خس‌خس سینه بر دو هدف استوار است:

 • کنترل التهاب در مجاری هوایی
 • باز کردن لوله‌های تنفسی با داروهای سریع الاثر

داروهای ضد التهابی می‌توانند التهاب و مایع تجمع یافته در راه‌های هوایی را کاهش دهند. داروهای ضد التهابی معمولا به شکل اسپری استفاده می‌شوند، اما به شکل قرص‌های طولانی اثر نیز موجود می‌باشند. داروهای ضد التهابی به شکل شربت نیز برای کودکان استفاده می‌شوند. گشاد کننده‌های برونش داروهای سریع الاثر هستند و اغلب برای درمان خس‌خس سینه و کمک به تسکین سرفه استفاده می‌شوند. عملکرد آن‌ها بوسیله شل کردن عضلات صاف اطراف لوله‌های تنفسی است. اگر خس‌خس سینه در رابطه با بیماری دراز مدت مانند آسم یا بیماری انسدادی مزمن ریوی (COPD) باشد، پزشک ممکن است داروی ضد التهابی و داروی سریع الاثر را همزمان تجویز کند.

درمان‌های خانگی خس‌خس سینه

درمان‌های خانگی می‌تواند به بهبود خس‌خس سینه در برخی افراد کمک کند. به عنوان مثال:

 • گرم و مرطوب نگه داشتن خانه می‌تواند به باز کردن راه‌های هوایی و تنفس آسان‌تر کمک کند.
 • نشستن در وان حمام گرم و پر بخار، می‌تواند کمک کننده باشد.
 • آب و هوای خشک و سرد، به ویژه هنگام فعالیت در فضای بیرون می‌تواند خس‌خس سینه را تشدید کند.
 • داروهای مکمل، مانند داروهای گیاهی و مکمل‌ها، به درمان خس‌خس سینه کمک می‌کند. قبل از شروع هرگونه داروهای جایگزین با پزشک خود مشورت کنید.

درمان‌های جایگزینی که ممکن است به کاهش خس‌خس سینه ناشی از آسم کمک کند عبارتند از:

 • آنتی اکسیدان ها: مانند ویتامین C و ویتامین E
 • مراقبه و تفکر
 • یوگا
 • استفاده از دستگاه بخور
 • پیشگیری از خس‌خس سینه

در مورد برخی بیماری‌های مزمن مانند آسم، بدون مداخله پزشکی نمی‌توان از خس‌خس سینه جلوگیری کرد. مصرف داروهای تجویز شده به همراه داروهای خانگی می‌تواند علائم را بهبود بخشد. حتی اگر علائمتان رو به بهبودی است، داروهایتان را بدون رضایت پزشک قطع نکنید زیرا این کار می‌تواند منجر به عود خطرناک خس‌خس سینه شود.

چه مواقعی برای درمان خس‌خس سینه به پزشک مراجعه کنیم؟

هنگامی که برای اولین بار دچار خس‌خس سینه می‌شوید، به پزشک خود مراجعه کنید. اگر همراه با خس‌خس سینه، علائم دیگری مانند اشکال در تنفس، تغییر رنگ پوست به رنگ مایل به آبی و یا تغییر وضعیت ذهنی را تجربه کردید به دکتر ریه اطلاع دهید، این اطلاعات برای پزشک بسیار مهم است؛ حتی اگر اولین بار است که دچار خس خس می‌شوید. اگر خس‌خس سینه با اشکال در تنفس، کهیر و تورم صورت یا گلو همراه است، به اورژانس مراجعه کنید. اگر خس‌خس سینه عود کند یا دوباره شروع شود یا بدتر شود، به پزشک خود اطلاع دهید. این موضوع اغلب بدان معنی است که نیاز به یک برنامه‌ی درمانی تهاجمی‌تر برای پیشگیری از عوارض احتمالی دارید.

هنگامی که برای اولین بار دچار خس‌خس سینه می‌شوید، به پزشک خود مراجعه کنید.

منبع: healthline

[adrotate group=”3″]

39 دیدگاه‌ها

 1. باسلام.الان مدتیه چندروز درمیان فقط شب وصبح که بیدار میشم سرفه میکنم وخس خس سینه دارم بعضی مواقع دم و بازدم خس خس وبعضی مواقع هم فقط دم خس خس میکنم.ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.باتشکر

 2. سلام . مدت دوماهه که سینه ام خس خس میکنه و چند بار دکتر عمومی رفتم و کلی دارو خوردم و انتی بیوتیک زدم مثل سفازولین و کترولوک و دگزا ولی خوب نشدم و چند تا شربت آویشن سینه خوردم و تعداد ۴ بسته اموکسی سیلین ۵۰۰ و تعداد ۸ بسته ازیترومایسین ۵۰۰ شبی یکعدد ولی خوب نشدم … سینه ام خیلی خلط داره و شبها که میخوابم خیلی گلوم صدا میده و بد میخوابم و بعضی مواقع در حالت خفگی بیدار میشم و از ترس خوابم نمیبره و صبح هم که پا بشم حلق و گلوم پر از خلط سفید رنگ هست که شبیه شیر ترشیده بریده بریده هست و میرم بدوبدو خالی میکنم تو دسشویی… خواهشا راهنمایی کنین ..‌ وضع مالی ام خوب نیست نمیتونم دکتر زیاد بروم

  • سلام جناب دکتر من با آغاز فصل بهار تقریبا از اوایل اردیبهشت اغلب دردی ناگهانی و در سمته چپه قفسه سینم و گاهن این درد تو سمته راست ریمم بوجود میاد اوایل فقط خلط بدون سرفه و درد بود بعد تبدیل به خس خس و سرفه های معمولی شده که بعضی وقتا به سراغم میاد تنگی نفسم دارم ۱۸ سالمه
   فقط ۱ سال سیگار کشیدم و این عوارض زیاد بوده
   دلیل چیه
   ممنون میشم بیشتر همینجا توضیح بدین

 3. سلام خسته نباشید
  من 16 سال و نیم دارم ومن از بچگیم حساسیت فصلی دارم و به اکثر میوه ها حساسیت دارم.
  وقتی بچه بودم آسم کودکان داشتم .از بعد از 12 سالگیم علایمی جز سرفه و خس خس سینه بعد فعالیت نداشتم.
  اما از 14 سالگی به بعد وقتی استرس میگیرم یا فعالیته هر چند کمی میکنم نفسم بدجور میگیره و احساس میکنم یکی ته ریه ها مو با دستاش گرفته و نمیذاره از هوا پر بشه. وقتی میخوام سعی کنم نفس بکشم در این جور مواقع سرمم یکم گیج میره و احساس میکنم اگه وایسم نمیتونم تعادلم رو حفظ کنم و میوفتم و دست و پام یخ میکنه و دستم مشت میشه و بزور میتونم بازش کنم و خس خس سینه میگیرم.خس خس سینه هم هر چند از مدتی در حالت معمولی دارم . حتی یه بار مجبور شدم مامان و بابام من رو از مدرسه بیارن خونه..
  به متخصص اسم مراجعه کردم و ازمایش اسپیرومتری دادم اما گفتن که حالا اسم ندارم فقط حساسیت شدید فصلی دارم.
  برام قرص جویدنی ایروکاست (5 میلی گرم) تجویز کردن و بهم گفتن که هر روز ورزش هوازی انجام بدم.
  اما من قرص رو قطع کردم چون نتیجه ای نگرفتم.

 4. سلام. ب تازگی عمل جراحی داشتم. ب خاطر وجود کیست هیداتید لوب پایین ریه راست برداشته شده. الان یک ماه و یک هفته از عملم گذشته و حدودا یک هفته‌ای میشه ک خس خس سینه دارم. دلیلش چیه؟؟؟

  • سلام
   به علت عمل ممکنه در ریه هاتون مایع جمع بشه که بعد از مدتی خودش جذب می شه. در صورتی که علائمتون برطرف نشد لازمه به پزشکتون مراجعه کنین.

 5. سلام من چند هفته ای هست که خس خس سینه و گلو دارم که یه حالت سرفه یا صاف کردن گلو میشه،،،این حالت تقریبا از زمانی که هوا خیلی آلوده شد تو تهران به وجود اومد که بیشتر صبح این حالت دارم تا نصفه های روز ادامه داره بعضی وقتها هم که تحرکم زیاد باشه یا زیاد بخندم سرفم میگیره،اگه راهنماییم کنین ممنون میشم

 6. سلام.. من حدود ۱۰ ماهی میشه دارم سرفه میکنم،اما نه بطور مداوم،،،خس خس سینه ام گرفتم،دکترم رفتم از سینم عکس گرفت میگه حساسیت فصلی داری اما الان ۴ فصل رو پشت سر گذاشتم،میشه راهنمایی کنی

  • سلام همراه گرامی
   حساسیت فقط در فصول خاص ظاهر نمی‌شه. ممکنه به علت قرار گرفتن در معرض موادی که به اون حساسیت دارین هم دچار علائم بشین. داروی تلفست یا فکسوفنادین در درمان آلرژی‌ بسیار کمک کننده است. راه اصلی درمان آلرژی اجتناب از قرار گرفتن در معرض موادی است که به آن حساسیت دارید.

 7. سلام من وقتی شب میخوام بخوام همش خس خس میکنم و صدای سوت از ته گلوم میاد مشکل مشکل چیه .سیگار روزی ۴ نخ میکشم

 8. سلام حدود ده سال پیش خس خس و خلط داشتم رفتم ازمایش و عکس گفتن برونشیته بمرور بدتر شدم و تبدیل به اسم شده ارثی هم هست ولی پدرم با سرطان ریه فوت کرد بنظرتون ممکنه منم دچار بشم ابان خس خس شدید دارم

  • سلام دوست عزیز
   با توجه به وجود سابقه‌ی سرطان در پدرتون لازمه که تحت نظر متخصص ریه باشین و غربالگری‌های لازم رو انجام بدین. ورزش و سبک زندگی سالم رو فراموش نکنین.
   لیست متخصصین ریه

 9. سلام
  مدتیست هنگام بازدم دچار خس خس سینه میشوم.وقتی سرفه میکنم،آب دهانم طعم خون میدهد.پنجاه و پنج سال سن دارم.پیش از بازنشستگی در کارخانه ای کار میکردم که ذرات معلق چوب یا خاک اره در آن فراوان بود.همیشه سرفه های خلط دار داشتم اما اکنون یکماه است که دچار خس خس سینه و خلط دهان ناشی از سرفه با طعم خون شده ام.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید