شخصیت شناسی چیست؟ آشنایی با روانشناسی شخصیت
موضوعات پزشکی مرتبط: زندگی سالمسلامت روان

شخصیت شناسی چیست؟ آشنایی با روانشناسی شخصیت

| تاریخ انتشار: 13 شهریور 1400
| آخرین به‌روزرسانی: 8 اردیبهشت 1401
| تعداد نظرات:بدون نظر
personality-psychology

آنچه در این مقاله می‌خوانید

شخصیت شناسی یکی از بزرگ‌ترین و محبوب‌ترین شاخه‌های روانشناسی است. احتمالاً در زندگی روزمره با سؤالات این‌چنینی روبرو شده‌اید: چرا ما همیشه بر اساس ارزش‌های خود عمل نمی‌کنیم؟ رفتار یک فرد به‌خاطر شخصیت او بوده است، یا به دلیل محیط اطرافش؟ با مطالعه و پیگیری روانشناسی شخصیت می‌توان به پاسخ بسیاری از این سؤالات رسید و برای آن‌ها راه‌حلی پیدا کرد.

برای شخصیت شناسی و درک مشکلات شخصیتی خود بهتر است با روانشناس حرفه‌ای و باتجربه مشاوره داشته باشید. روان‌شناس از طریق روش‌های مختلف شخصیت شما را ارزیابی کرده و ریشه مشکلات را پیدا می‌کند. برای یافتن بهترین روانشناس می‌توانید به لیست پزشکان سایت دکترتو مراجعه کنید. همچنین می‌توانید از مشاوره آنلاین و تلفنی در دکترتو بهره‌مند شوید.

مشاوره با روانشناسان
دکترِتو

شخصیت چیست؟

کلمه شخصیت به انگلیسی Personality نامیده می‌شود. این کلمه از واژه لاتین پرسونا ریشه می‌گیرد. پرسونا به ماسک‌های استفاده شده در تئاتر اشاره دارد. هنرمندان برای نمایش نقش‌های مختلف یا پنهان کردن هویت خود از این ماسک‌ها استفاده می‌کنند. در ابتدایی‌ترین تعریف، شخصیت الگوی مشخصی از افکار، احساسات و رفتارها است که شخص را منحصربه‌فرد می‌کند. شخصیت از درون فرد نشئت می‌گیرد و در طول زندگی نسبتاً سازگار است.

شخصیت شامل همه افکار، الگوهای رفتاری و نگرش اجتماعی است که بر دیدگاه ما نسبت به خود و باور ما در مورد دیگران و جهان پیرامون تأثیر می‌گذارد.

شخصیت چیست؟
شخصیت تمامی افکار، احساسات و نگرش ما را شامل می‌شود.

شخصیت شناسی چیست؟

روان‌شناسان و محققان در سال‌های طولانی از طریق روش‌های مختلف به بررسی شخصیت انسان پرداخته‌اند. تکنیک‌های مختلفی در روانشناسی شخصیت استفاده شده است. با انجام آزمایش‌ها و تحقیقات بالینی نظریه‌هایی دررابطه‌با شخصیت شکل گرفته است. روان‌شناسان برای شخصیت شناسی از این الگوها و روش‌های مختلف ارزیابی شخصیت استفاده می‌کنند، تا به نتیجه درستی برسند.

شخصیت شناسی به روان‌شناس اجازه می‌دهد که واکنش شخص در موقعیت‌های خاص را پیش‌بینی کند. همچنین روان‌شناس در مورد ترجیحات شخص و ارزش‌های او اطلاعاتی به دست می‌آورد.

مدل‌های تحقیقاتی در شخصیت شناسی

بهتر است، نگاه دقیق‌تری به نحوه مطالعه محققان و روان‌شناسان درباره شخصیت انسان بیندازیم. در شخصیت شناسی و پیدا کردن الگوهای رفتاری تکنیک‌های مختلفی وجود دارد. هر تکنیک دارای نقاط قوت و ضعف خاص خود است.

 • روش‌های آزمایشی: در این روش محققان متغیرهای مختلف را کنترل یا دست‌کاری می‌کنند و به نتایجی می‌رسند. این روش علمی‌ترین نوع تحقیق است. اما در این روش تحقیقات تجربی مانند انگیزه و احساسات دشوار است.
 • مطالعات موردی و تهیه گزارش: در این روش تجزیه‌وتحلیل عمیق روی فرد انجام گرفته و اطلاعاتی ارائه می‌شود. مطالعات موردی تا حد زیادی به تفسیر ناظر بستگی دارد.
 • تحقیقات بالینی: این تحقیقات بر اطلاعات جمع‌آوری شده از بیماران بالینی در طول دوره درمان متکی است. بسیاری از نظریه‌های شخصیت شناسی بر پایه این نوع تحقیق است.

نظریه‌های شخصیت شناسی

شخصیت شناسی بر پایه مشهورترین نظریه‌های روانشناسی شخصیت شکل گرفته است. این نظریه‌ها توسط تعدادی از اندیشمندان مشهور مانند زیگموند فروید و اریک اریکسون مطرح شده است. برخی از نظریه‌ها تلاش می‌کنند، تا بخش خاصی از شخصیت را بررسی کنند. اما برخی دیگر سعی دارند، شخصیت را به شکل گسترده‌تری توضیح دهند. این نظریه‌ها با 5 رویکرد بررسی شده‌اند.

نظریه‌های روانشناسی شخصیت
نظریه‌های روانشناسی شخصیت توسط محققان و روانشناسان تکمیل و به‌روز شده است.

1.     نظریه‌های بیولوژیکی

رویکردهای بیولوژیکی ژنتیک را مسئول شخصیت می‌دانند. تحقیقات در مورد وراثت نشان می‌دهد که بین ژنتیک و ویژگی‌های شخصیتی ارتباط وجود دارد. یکی از روش‌های مطالعه در این رویکرد بررسی افراد دوقلو است. در این ارزیابی بررسی می‌شود که کدام ویژگی‌ها ممکن است با ژنتیک مرتبط باشد و کدام ویژگی‌ها مربوط به متغیرهای محیطی است.

به‌عنوان‌مثال ممکن است، محققان تفاوت‌ها و شباهت‌های شخصیتی دوقلوهایی که کنار هم بزرگ شده‌اند با دوقلو‌های جدا از هم بررسی کنند. یکی از مشهورترین نظریه‌پردازان بیولوژیکی هانس آیزنک است که جنبه‌های شخصیتی را به فرایندهای بیولوژیکی مرتبط می‌دانست.

2.     نظریه‌های رفتاری

نظریه رفتاری بیان می‌کند که شخصیت فرد نتیجه تعامل او با محیط است. این نظریه‌پردازان بر رفتارهای قابل‌مشاهده و قابل‌اندازه‌گیری مطالعه می‌کنند. نظریه‌پردازان رفتاری معتقدند، شرطی‌سازی (پاسخ‌های رفتاری قابل پیش‌بینی) از طریق تعامل با محیط رخ داده و در نهایت شخصیت را شکل می‌دهد.

3.     نظریه‌های روان پویایی

نظریه‌های روان پویایی شخصیت به‌شدت تحت تأثیر آثار زیگموند فروید است. این نظریه بر تأثیر ذهن ناخودآگاه و تجربیات دوران کودکی بر شخصیت تاکید دارد. نظریه‌های روان پویایی شامل نظریه روان جنسی فروید و نظریه رشد روانی اجتماعی اریکسون است.

4.     نظریه‌های اومانیستی (انسان‌گرایی)

نظریه‌های اومانیستی بر اهمیت اراده آزاد و تجربه فردی در رشد شخصیت تاکید دارند. از جمله نظریه‌پردازان انسان‌گرایی کارل راجرز و آبراهام مزلو هستند. این نظریه‌پردازان مفهوم خودشکوفایی را مطرح می‌کنند. خودشکوفایی نیاز ذاتی رشد شخصیت بوده و این رشد باعث ایجاد رفتار می‌شود.

5.     نظریه‌های صفات

صفات شخصیتی یکی از مهم‌ترین قسمت‌های روانشناسی شخصیت است. بر اساس این نظریه شخصیت از چندین ویژگی گسترده تشکیل شده است. از جمله مهم‌ترین نظریه‌های صفت نظریه سه‌بعدی آیزنک و نظریه پنج عاملی شخصیت است. آیزنک از آزمایش‌های خود نتیجه گرفت که شخصیت سه بعد اصلی دارد. برون‌گرایی، روان‌رنجوری و روان‌پریشی. محققان بعدی پیشنهاد پنج بعد شخصیتی را مطرح کردند. گشودگی (پذیرش تجربه‌های جدید)، وظیفه‌شناسی، برون‌گرایی، سازگاری و روان‌رنجوری.


نظریه چهره‌های مشهور روانشناسی شخصیت

برخی از مشهورترین شخصیت‌های روانشناسی اثری ماندگار و مهم در شخصیت شناسی به جا گذاشته‌اند. برای درک بهتر نظریه‌های روانشناسی شخصیت بهتر است، در مورد نظریه این روان‌شناسان و مشارکت آن‌ها در روانشناسی اطلاعاتی کسب کنیم.

نظریه شخصیت روانشناسان
روانشناسان و محققان نظریه‌های شخصیت شناسی متعددی را مطرح کرده‌اند.

1. نظریه شخصیت زیگموند فروید

زیگموند فروید (1939-1856) بنیان‌گذار نظریه روانکاوی بود. نظریه‌های او بر اهمیت ضمیر ناخودآگاه، تجربیات دوران کودکی، رویاها و نمادگرایی تاکید دارند. نظریه رشد روان جنسی فروید نشان داد که کودکان طی یک سری مراحل پیشرفت می‌کنند. در هر مرحله انرژی لیبیدینال (نیرویی که همه رفتارهای انسان را کنترل می‌کند.) بر قسمت‌های مختلف بدن متمرکز می‌شود. تکمیل موفق‌آمیز یک مرحله به فرد اجازه می‌دهد، تا به مرحله بعدی رشد برسد. شکست در هر مرحله منجر به اصلاحاتی می‌شود که در شخصیت بزرگسالی تأثیر دارد. این نظریه از شناخته‌شده‌ترین و بحث‌برانگیزترین نظریه‌ها است.

2. نظریه شخصیت اریک اریکسون

اریک اریکسون (1994-1902) روانشناسی بود که توسط آنا فروید آموزش دیده بود. نظریه روانی اجتماعی اریکسون نحوه رشد شخصیت را در طول عمر توصیف می‌کند. برخی از جنبه‌های نظریه اریکسون همانند نظریه فروید توسط محققان امروزی منسوخ شده است. اریکسون 8 مرحله روانی اجتماعی را توصیف می‌کند. هر مرحله نقش مهمی در رشد شخصیت و مهارت‌های روانی فرد ایفا می‌کند.

در طول هر مرحله شخص با یک بحران رشدی روبرو می‌شود که به‌عنوان نقطه عطفی در رشد عمل می‌کند. تکمیل موفقیت‌آمیز هر مرحله باعث رشد شخصیت سالم می‌شود. اریکسون بیشتر به تأثیر تعاملات اجتماعی بر رشد شخصیت علاقه‌مند بود.

مشاوره با روانشناسان
دکترِتو

3. نظریه شخصیت آبراهام مزلو

آبراهام مزلو (1970-1908) روان‌شناس اومانیستی (انسان‌گرا) بود. این روان‌شناس نظریه‌ای بر پایه سلسله مراتب نیازها مطرح کرد. او معتقد بود که برخی نیازهای ذاتی در هدایت رفتار افراد تأثیرگذارند. مانند نیاز به عشق و محبت، نیازهای فیزیولوژیکی، نیاز به ایمنی و امنیت، نیاز به عزت‌نفس و خودشکوفایی.

4. نظریه شخصیت آیزنک

آیزنک نظریه شخصیتی را بر اساس عوامل بیولوژیکی ارائه داد. او معتقد بود افراد نوعی سیستم عصبی را به ارث می‌برند که بر توانایی آن‌ها بر یادگیری و سازگاری با محیط تأثیر می‌گذارد. زمانی که آیزنک در بیمارستان روانپزشکی در لندن کار می‌کرد، مجموعه‌ای از سؤالات مربوط به رفتار را جمع‌آوری کرد. با استفاده از این سؤالات 700 سرباز را که درگیر اختلالات عصبی بودند، ارزیابی کرد. او متوجه شد، بین پاسخ‌ها به طور طبیعی ارتباط وجود دارد.

آیزنک از تکنیکی به نام تحلیل عاملی استفاده کرد. این تکنیک رفتار را به تعدادی از عوامل محدود می‌کند. او دریافت که می‌توان رفتار را با دو بعد نشان داد. برون‌گرایی / درون‌گرایی و روان‌رنجوری / ثبات.

شخصیت شناسی برون‌گرایی / درون‌گرایی

افراد برون‌گرا معاشرتی بوده و مشتاق هیجان و تغییر هستند. این افراد را معمولاً به بی‌خیال و خوش‌بینی می‌شناسند. آن‌ها به‌احتمال زیاد ریسک می‌کنند و به هیجان علاقه‌مندند. افراد درون‌گرا در طرف دیگر این مقیاس قرار می‌گیرند. این افراد ساکت و محافظه‌کار هستند. در زمانی که بیش از حد برانگیخته شده‌اند، از احساس و تحریک خودداری می‌کنند. این افراد معمولاً اقدامات خود را برنامه‌ریزی کرده و احساسات خود را کنترل می‌کنند. افراد درون‌گرا معمولاً جدی، قابل‌اعتماد و بدبین هستند.


شخصیت شناسی روان‌رنجوری / ثبات

سطح روان‌رنجوری شخص با واکنش‌پذیری سیستم عصبی سمپاتیک او تعیین می‌شود. معمولاً سیستم عصبی افراد باثبات در شرایط استرس‌زا واکنش کمتری نشان می‌دهد و آرامش خود را حفظ می‌کند. از طرف دیگر فردی که دارای شخصیت روان‌رنجور است، بسیار ناپایدار بوده و مستعد واکنش بیش از حد به محرک‌ها است. این افراد ممکن است، سریعاً نگران، عصبی یا دچار ترس شوند. آن‌ها به‌شدت احساسی هستند و سریعاً به استرس پاسخ می‌دهند.


شخصیت شناسی روان‌پریشی

آیزنک در مطالعات بعدی بعد سوم شخصیت یعنی روان‌پریشی را اضافه کرد. این افراد به‌عنوان‌مثال فاقد حس همدلی، بی‌رحم، تنها، پرخاشگر و دردسرساز هستند. این علائم به سطح بالای تستوسترون مربوط می‌شود. هرچه میزان تستوسترون بیشتر باشد، سطح روان‌پریشی نیز بالاتر می‌رود. سطوح پایین تستوسترون مربوط به رفتار متعادل‌تر و طبیعی است.  

5. نظریه شخصیت صفات 16 عاملی کتل (PF)

کتل با دیدگاه آیزنک مخالف بود. او معتقد بود که نمی‌توان شخصیت را تنها با دو یا سه بعد رفتار درک کرد. برای به‌دست‌آوردن تصویر واضحی از شخصیت فرد باید ویژگی‌های بیشتری بررسی شود. او با بررسی و ارزیابی داده‌ها توانست 16 عامل شخصیتی مشترک را برای همه افراد پیدا کند. کتل این 16 ویژگی شخصیتی را به‌صورت جدول زیر بیان کرد.

عامل شخصیتیامتیاز در حد پایینامتیاز در حد بالا
صمیمیتسرد و خودخواهحمایتی و آرامش‌بخش
استدلالاستدلال عینی و ناپایداراستدلال انتزاعی
هیجانعدم ثبات عاطفیآرام و باثبات
پرخاشگریمتواضعکنترل‌کننده و سخت
شادابیغمگین و مهارشدهسرزندگی و عاشق سرگرمی
وظیفه‌شناسیسرکشتطبیق با شرایط
قاطعیتخجالت‌زدهجسورانه
حساسیتغیراحساسی و یک‌دندهحساس و نرم‌خو
پارانوئیدخوش‌باور و اعتماد کنندهبدگمان و شکاک
درون‌گراییبرون‌گرا با روابط دوستانهدرون‌گرایی و تمایل به سکوت
اضطراباطمینان کاملبی‌اعتمادی به خود
تجربه‌گراییمحافظه‌کارتجربه‌گرا
استقلالخودکفامتکی به دیگران
کمال‌گراییبی‌نظم و آشفتهمنظم و کامل
تنشآراممضطرب
وجدانباوجدانمصلحت‌گرا
16 عامل شخصیتی
شخصیت شناسی در افراد مختلف
ویژگی‌های مختلف شخصیت افراد را منحصربه‌فرد می‌کند.

تیپ شناسی شخصیت

ویژگی‌های شخصیتی بسیار زیادی وجود دارد که با ترکیب شدن آن‌ها تیپ‌های شخصیتی منحصربه‌فرد ایجاد می‌شود. از زمانی که بقراط و یونانیان باستان چهار خلق‌و‌خوی اصلی را پیشنهاد کردند، مردم به دنبال راهی برای طبقه‌بندی شخصیت‌ها بوده‌اند. همان‌طور که ذکر کردیم، امروزه روان‌شناسان تیپ شخصیتی را بر اساس 5 ویژگی اساسی دسته‌بندی می‌کنند. پذیرش تجربه جدید، وجدان، برون‌گرایی، سازگاری و روان‌رنجوری. در یک مدل جدیدتر به نام هگزاگو صداقت و فروتنی به‌عنوان ششمین ویژگی کلیدی معرفی شده است.

تیپ شخصیتی افراد بسیار گسترده است. به‌عنوان‌مثال در آزمون‌های روانشناسی شخصیت افراد با شخصیت نوع A را فردی سازمان‌یافته، سخت‌گیر، رقابتی و مضطرب می‌دانند. اما بااین‌حال پشتیبانی تجربی کمی برای این ایده وجود دارد. روان‌شناسانی که به مطالعه شخصیت می‌پردازند، معتقدند چنین گونه‌شناسی بسیار ساده‌انگارانه است.

در مدلی به نام مدل پنجِ بزرگ هر فرد در یک پیوستگی برای هر صفت قرار می‌گیرد. در این مدل ممکن است، فردی نسبت به بقیه مردم در صفتی مانند برون‌گرایی نسبتاً بالا یا پایین ارزیابی شود. ترکیبی از این سطوح شخصیت فرد را توصیف می‌کند. برای ارزیابی این تفاوت‌های فردی انواع تست شخصیت شناسی ایجاد شده است.

مشاوره با روانشناسان
دکترِتو


شخصیت شناسی چهره

احتمالاً برای شما هم پیش آمده است که وقتی برای اولین‌بار شخصی را ملاقات می‌کنید، در مورد شخصت او حدس‌هایی می‌زنید. در این مورد شما تنها نیستید. تحقیقات نشان می‌دهد که افراد با فرهنگ‌های مختلف در 41 کشور جهان تنها با نگاه به چهره فرد در مورد شخصیت او ارزیابی‌هایی انجام می‌دهند. به‌عنوان‌مثال چقدر به نظر می‌رسد، این شخص به شما آسیب برساند؟

محققان برای این که متوجه شوند، شخصیت شناسی ازروی چهره تا چه حد به واقعیت نزدیک است، آزمایش‌های مختلفی انجام داده‌اند. در یکی از این آزمایش‌ها افراد با دیدن چند عکس تا بیش از 60% در مورد شخصیت افراد ارزیابی درستی ارائه دادند. زیرا افراد به ویژگی‌های ظریف در چهره افراد توجه می‌کنند و تا حدودی شخصیت فرد را تشخیص می‌دهند. البته نتایج با دقت 100% نبوده و هیچگاه نمی‌توان با اطمینان در مورد شخصیت افراد نظر داد.

شخصیت شناسی چهره
طبق تحقیقات شخصیت شناسی چهره تا حدودی می‌تواند درست باشد.

شخصیت شناسی از چه روش‌های انجام می‌شود؟

روان‌شناسان برای مطالعه و روانشناسی شخصیت از تست‌ها و ارزیابی‌های مختلفی استفاده می‌کنند. آزمایش‌های گسترده‌ای برای شناسایی شخصیت افراد انجام می‌شود. به‌عنوان‌مثال تست شخصیت شناسی MBTI شاخص مهمی در ارزیابی افراد بوده که برای غربالگری قبل از استخدام انجام می‌شود. برخی از آزمایش‌ها نیز برای تشخیص اختلالات شخصیتی مورداستفاده قرار می‌گیرند.

علاوه بر ارزیابی اختلالات شخصیتی، درک بهتر از شخصیت در بسیاری از جنبه‌های زندگی مفید است. به‌عنوان‌مثال ممکن است، شما با شناخت شخصیت خود متوجه شوید که لازم است، زمانی را برای تنهایی در نظر بگیرید.

احتمالاً با مجموعه‌ای از تست‌های شخصیت شناسی آنلاین برخورد داشته‌اید. تست‌هایی که به‌عنوان‌مثال برون‌گرایی و درون‌گرایی شما را مشخص می‌کنند. برخی از این آزمون‌ها معتبر و علمی بوده و برخی دیگر تنها جنبه سرگرمی دارند. برای شناخت بهتر خود و روانشناسی شخصیت بهتر است، فقط از آزمون‌هایی که توسط متخصصان آموزش‌دیده و واجد شرایط اداره می‌شود، استفاده کنید. روان‌شناس باتوجه‌به ارزیابی‌های خود بهترین آزمون را معرفی کرده و نتایج آزمون را با دقت برای شما تفسیر می‌کند.

مشاوره با روانشناسان
دکترِتو


آیا تشخیص شخصیت از طریق روش‌هایی مانند شخصیت با گروه خونی درست است؟

شاید شما هم در اینترنت عبارت‌هایی مانند شخصیت شناسی از روی رنگ مو، شخصیت شناسی با مدل ابرو یا شخصیت شناسی از روی اسم را شنیده باشید. اما این آزمون‌ها تا چه حد اعتبار دارند؟ این نوع روش‌های ارزیابی شخصیت کاملاً بی‌اساس بوده و هیچ‌گونه اعتباری ندارند. تنها باید به جنبه سرگرمی نگاه کرد.

روش‌های معتبر شخصیت شناسی طی سال‌های طولانی توسط محققان و روان‌شناسان با انجام آزمایش‌های مختلف طراحی شده‌اند. در تست‌های روانشناسی معتبر با ارائه سؤالات در مورد جنبه‌های مختلف شخصیت و استفاده از الگوریتم‌های پیچیده، شخصیت ارزیابی می‌شود.


روانشناسی اختلال شخصیت

روان‌شناسان با کمک متدهای شخصیت شناسی مشکلات و اختلالات شخصیتی را مطالعه می‌کنند. اختلالات شخصیتی به‌عنوان اختلالات روانی مزمن و فراگیر توصیف می‌شوند. این اختلالات می‌توانند رفتار، افکار و عملکرد بین‌فردی را به‌طورجدی تحت تأثیر قرار دهند.

طبق گزارش مؤسسه ملی سلامت روان (NIH) تقریباً 9.1% از جمعیت بزرگسال در ایالات متحده آمریکا هرساله علائم یکی از اختلالات شخصیتی را تجربه می‌کنند. شاید تشخیص اختلال شخصیت برای بسیاری از افراد ناخوشایند باشد. اما برای این اختلالات درمان‌هایی وجود دارد. با کمک مشاوره روانشناس یا روانپزشک حرفه‌ای می‌توان منشأ این مشکلات را شناسایی کرده و استراتژی مقابله با آن‌ها را پیدا کرد.

بسته به تشخیص پزشک ممکن است، از روش‌های مختلفی مانند روان‌درمانی، آموزش مهارت، دارودرمانی و یا ترکیبی از سه روش استفاده شود. اختلالات شخصیتی به‌طورکلی به 3 گروه یا خوشه تقسیم می‌شوند.

اختلالات شخصیتی
اختلالات شخصیتی می‌توانند رفتار و عملکرد افراد را تحت تاثیر قرار دهند.

خوشه A

این‌گونه اختلالات با رفتارهای عجیب یا غیرعادی مشخص می‌شوند. افرادی که دارای اختلالات شخصیتی خوشه A هستند، در روابط مشکلات عمده‌ای پیدا می‌کنند. زیرا رفتار آن‌ها ممکن است، عجیب یا مشکوک به نظر برسد. اختلالات خوشه A شامل موارد زیر می‌شود:

 • اختلال شخصیت پارانوئید: علائم شامل بی‌اعتمادی مزمن و فراگیر نسبت به افراد است.
 • اختلال شخصیت اسکیزوئید: با انزوای اجتماعی و بی‌تفاوتی نسبت به افراد مشخص می‌شود.
 • اختلال شخصیت اسکیزوتایپال: گفتار، رفتار و ظاهر عجیب از علائم آن است.

خوشه B

این گروه دارای رفتارهای چشمگیر یا نامنظم هستند. این افراد احساسات بسیار شدیدی را تجربه می‌کنند. همچنین ممکن است، رفتار‌های نمایشی، بسیار بی‌پروا یا قانون‌شکنی از خود بروز دهند. این اختلال شامل موارد زیر است:

 • شخصیت ضداجتماعی: علائم آن نادیده گرفتن قوانین و هنجارهای اجتماعی است. در دوران کودکی خود را نشان می‌دهد.
 • شخصیت مرزی: با بی‌ثباتی در روابط بین‌فردی و احساسات مشخص می‌شود.
 • شخصیت تاریخی: احساسات و توجه بیش از حد که اغلب منجر به رفتارهای نامناسب برای جلب‌توجه می‌شود.
 • شخصیت خودشیفته: با خودمحوری و عدم همدلی با افراد دیگر نشان داده می‌شود.

خوشه C

اختلالات شخصیتی این افراد با اضطراب مشخص می‌شود. این افراد تمایل دارند، اضطراب فراگیر یا ترس را تجربه کنند. خوشه C شامل موارد زیر می‌شود:

 • شخصیت اجتنابی: بازداری و دوری از اجتماع که با ترس از عدم کفایت و انتقاد دیگران ایجاد می‌شود.
 • شخصیت وابسته: این افراد ترس از تنهایی داشته و دیگران را مجبور به مراقبت از آن‌ها می‌کنند.
 • شخصیت وسواسی – اجباری: این افراد با ایجاد نظم، کمال و کنترل روابط مشخص می‌شوند.

مشاوره با روانشناسان
دکترِتو

سخن آخر دکترتو

شخصیت شناسی موضوع گسترده‌ای است. روان‌شناسان با درک شخصیت انسان و تشخیص اختلالات احتمالی شخصیتی به بهبود زندگی افراد و تعاملات اجتماعی آن‌ها کمک می‌کنند. روانشناس باتجربه مشکلات افراد در خانواده، مدرسه، محل کار یا روابط با افراد دیگر را تشخیص داده و مهارت‌های مقابله و مدیریت علائم اختلال شخصیت را توسعه می‌دهد.

شما می‌توانید برای شخصیت شناسی و تشخیص اختلالات احتمالی در شخصیت خود با روان‌شناس مشاوره داشته باشید. برای مشاوره با روان‌شناس یا روانپزشک  به لیست پزشکان دکترتو مراجعه کنید. در دکترتو علاوه بر سیستم نوبت‌دهی آنلاین امکان مشاوره آنلاین و تلفنی با متخصصان وجود دارد.

دکترتو مراقب سلامتی شماست!

منبع: verywellmind, simplypsychology, courses.lumenlearning, psychologytoday

این مقاله پزشکی را با دیگران به اشتراک بگذارید:
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin
Share on facebook
Share on pinterest
Share on email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکترتو از بین بیش از ۱۰۰۰۰ دکتر و متخصص دکترِتو پیدا کن

دکترِتو را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

کانال تلگرام

صفحه اینستاگرام