تست شخصیت شناسی، آشنایی با آزمون روانشناسی شخصیت
موضوعات پزشکی مرتبط: زندگی سالمسلامت روان

تست شخصیت شناسی، آشنایی با آزمون روانشناسی شخصیت

| تاریخ انتشار: 10 شهریور 1400
| آخرین به‌روزرسانی: 8 اردیبهشت 1401
| تعداد نظرات:بدون نظر
Personality-Test

آنچه در این مقاله می‌خوانید

فایده انجام تست شخصیت شناسی چیست؟ آیا نتیجه تست شخصیت شناسی معتبر است؟ روان‌شناس با انجام آزمون شخصیت شناسی به چه نتایجی می‌رسد؟ این‌ها سؤالاتی است که افراد هنگام مراجعه به روان‌شناس و پیشنهاد انجام تست شخصیت شناسی می‌پرسند.

روان‌شناسان و روانپزشکان هم مانند هر پزشک دیگری برای رسیدن به بهترین نتیجه و درک رفتار و افکار بیمار باید ارزیابی‌هایی را انجام دهند. یکی از راه‌های تشخیص بیماری و انتخاب بهترین درمان انجام تست روان‌شناسی است. اگر تصور می‌کنید دچار بیماری فکری شده‌اید و عملکرد شما تحت افکار خاصی مختل شده است و یا در مشکلات و تصمیم‌گیری‌های زندگی نیاز به کمک تخصصی دارید، حتماً با یک روان‌شناس مجرب و ماهر مشورت کنید.

در وب‌سایت دکترتو می‌توانید لیستی از بهترین روان‌شناسان کشور را ببینید. علاوه بر مشاوره تلفنی و آنلاین، با استفاده از سامانه نوبت‌دهی غیرحضوری هم می‌توانید نسبت به تعیین وقت ویزیت از روان‌شناس مورد نظرتان اقدام کنید.

مشاوره با روانشناسان
دکترِتو

ارزیابی روان‌شناختی چیست؟

ارزیابی روان‌شناختی مجموعه‌ای از آزمایش‌هایی است که توسط روان‌شناس انجام می‌شود. روان‌شناس از این طریق اطلاعاتی در مورد تفکر، احساس، رفتار و واکنش افراد به دست می‌آورد. از این یافته‌ها برای تهیه گزارشی از توانایی‌ها و رفتار افراد استفاده می‌شود. این گزارش‌های روان‌شناسی مبنایی برای ارائه توصیه‌های درمانی لازم است.

ارزیابی‌ها و گزارش‌های روان‌شناختی در زمینه‌های دیگر هم استفاده می‌شود. به‌عنوان‌مثال جوانان برای برنامه‌ریزی‌های شغلی و فرایند درخواست شغل می‌توانند با استفاده از ارزیابی روان‌شناختی بهترین انتخاب را داشته باشند. در سیستم آموزش هم از این تست‌ها برای ارزیابی توانایی یادگیری و پیشرفت درسی دانش‌آموزان استفاده می‌شود.

روش‌های مورداستفاده در تست شخصیت شناسی عبارت‌اند از:

 • مصاحبه
 • مشاهده
 • ارزیابی کتبی
 • مشورت با سایر متخصصان سلامت روان
 • آزمون‌های روانشناسی معتبر.

آزمون‌های روان‌شناسی در زمینه‌های مختلفی استفاده می‌شوند. به‌عنوان‌مثال از تست هوش برای ارزیابی هوش یا استعداد شخص استفاده می‌شود. یکی از آزمون‌های روان‌شناسی تست شخصیت شناسی است. این نوع تست روان‌شناسی بر بررسی ویژگی‌های شخصیتی افراد تمرکز دارد. روان‌شناس با این تست درون‌گرا یا برون‌گرا بودن فرد را ارزیابی می‌کند. همچنین نحوه واکنش به موضوعات مختلف در این نوع تست تشخیص داده می‌شود.

personality-test
در جلسه مشاوره روان‌شناس با استفاده از متدهای روانشناختی، مشکل را تشخیص داده و درمان را آغاز می‌کند.

تست شخصیت شناسی چیست؟

تست شخصیت شناسی ابزاری برای ارزیابی شخصیت فرد است. در این نوع آزمون‌ها از تکنیک‌هایی برای شناسایی الگوهای صفاتی فرد در موقعیت‌های مختلف استفاده می‌شود. از آزمون شخصیت شناسی می‌توان برای تشخیص بالینی، مداخلات درمانی و پیش‌بینی واکنش افراد در شرایط مختلف استفاده کرد.

شخصیت چیزی است که ما هرروزه به طور غیررسمی آن را در خودمان و بقیه ارزیابی می‌کنیم. زمانی که در مورد خود یا دیگران صحبت می‌کنیم، بارها به ویژگی‌های شخصیتی فرد اشاره می‌کنیم. روان‌شناسان هم همین کار را در سطح علمی‌تر و سیستماتیک انجام می‌دهند.

انجام و تفسیر تست‌های روان‌شناسی، تست هوش و تست شخصیت شناسی بر عهده روان‌شناس است؛ بنابراین برای انجام این تست‌ها بهتر است به روان‌شناس مراجعه کنید. هرچند این تست‌ها در اینترنت هم زیاد هستند اما اعتباری ندارند.

انواع تست شخصیت شناسی

تست روان‌شناسی شخصیت به دو نوع اساسی تقسیم می‌شود. یک گروه از تست‌ها، آزمون‌های گزارشی هستند. در این نوع آزمون‌ها شخص فرم سؤالات را خوانده و پاسخ می‌دهد. روان‌شناس باتوجه‌به پاسخ‌ها شخصیت فرد را ارزیابی می‌کند. یکی از معروف‌ترین آزمون‌های گزارشی تست MMPI است.

دسته دیگر تست شخصیت شناسی آزمون‌های پروژه‌ای هستند. در این نوع آزمون‌ها یک صحنه، شی یا سناریویی مبهم برای فرد ارائه می‌شود. سپس از شرکت‌کننده درخواست می‌شود که آن را تفسیر کند. یکی از نمونه‌های مشهور این آزمون، آزمون Inkblot Rorschach است.

آزمون‌های پروژه‌ای بیشتر در محیط‌های روان‌درمانی مورداستفاده قرار می‌گیرد و به درمانگر اجازه می‌دهند که اطلاعات زیادی را در مورد بیمار کسب کند. در این نوع آزمون فقط تفسیر فرد مهم نیست، بلکه لحن صدا و زبان بدن هم اهمیت دارد. مدیریت آزمون‌های گزارشی راحت‌تر است و اعتبار بیشتری دارد.

تست شخصیت شناسی
تست شخصیت شناسی با استفاده از سوالات چند گزینه‌ای شخصیت را ارزیابی می‌کند.

موارد استفاده از تست شخصیت شناسی

آزمون‌های شخصیت شناسی با اهداف مختلفی انجام می‌شوند؛ از جمله:

 • ارزیابی نظریه‌ها
 • ارزیابی اثربخشی درمان
 • تشخیص مشکلات روانی
 • ارزیابی تغییرات و اختلالات شخصیتی
 • انتخاب داوطلبان شغلی

تست‌های شخصیت شناسی گاهی در محیط پزشک قانونی هم استفاده می‌شوند. برای مثال برای ارزیابی ریسک، صلاحیت و اختلافات مربوط به حضانت کودکان از تست شخصیت شناسی استفاده می‌شود.

اهمیت تست شخصیت شناسی

با استفاده از آزمون‌های شخصیت شناسی معتبر می‌توانید اطلاعات بیشتری در مورد خودتان کسب کنید. همچنین می‌توانید نقاط قوت و ضعف خود را شناسایی کنید. شناسایی ویژگی‌های خاص شخصیت باعث می‌شود، درک بهتری از الگوهای رفتاری خود داشته باشید.

به‌عنوان‌مثال نتیجه یک آزمون شخصیت شناسی ممکن است نشان دهد که میزان درون‌گرایی در شخصیت شما بالاست. در نتیجه شما باید در موقعیت‌های اجتماعی انرژی بیشتری صرف کنید.

نکات مهم قبل از شرکت در آزمون شخصیت شناسی

هیچ راهی برای آمادگی قبل از آزمون شخصیت شناسی وجود ندارد. اما رعایت برخی موارد باعث می‌شود که نتیجه آزمون بازتاب بهتری از شخصیت شما باشد.

 • صادق باشید. سعی نکنید نسخه ایده‌آلی از خودتان را نشان دهید. در این آزمون باید به‌گونه‌ای به سؤالات پاسخ دهید که احساس و شخصیت شما مشخص شود.
 • دستورالعمل‌ها را با دقت بخوانید. اگر دستورالعمل‌ها یا سوالات را به‌خوبی درک نکنید، نتیجه آزمون بازتاب دقیقی از شخصیت شما نخواهد بود.
 • سعی نکنید آزمون را شکست دهید. از تلاش برای حدس پاسخ بهتر و ایده‌آل خودداری کنید.

مشاوره با روانشناسان
دکترِتو

معتبرترین تست‌های شخصیت شناسی بر اساس اولویت

اگر در اینترنت به دنبال تست شخصیت شناسی باشید با انواع آزمون‌های غیررسمی و بی‌اعتبار روبرو می‌شوید. این آزمون‌ها تنها جنبه سرگرمی داشته و ارزیابی رسمی و علمی از شخصیت شما ارائه نمی‌دهند. برای بررسی دقیق شخصیت خود بهتر است با روان‌شناس مشاوره داشته و از او برای انجام آزمون کمک بگیرید. در دکترتو این امکان وجود دارد که از مشاوره آنلاین و تلفنی با بهترین روان‌شناسان کشور استفاده کنید.

در ادامه تعدادی از تست‌های شخصیت شناسی معتبر و علمی را به ترتیب رتبه‌بندی برای شما بیان می‌کنیم.

1. تست شخصیت شناسی DISC

تست شخصیت شناسی DISC در سال ۱۹۴۰ توسط والتر کلارک معرفی شد. از این تست برای ارزیابی سلطه، نفوذ، ثبات و وظیفه‌شناسی استفاده می‌شود. این پرسش‌نامه بیشتر برای استفاده‌های سازمانی ایجاد شده است. در سازمان‌ها برای توسعه رهبری، آموزش مدیریت، آموزش فروش، مدیریت تعارض، تیم‌سازی، خدمات به مشتریان، ارتباطات و مربیگری شغلی از این آزمون استفاده می‌شود.

تست DISC شامل ۲۸ سؤال است. شرکت‌کننده پس از خواندن هر سؤال بر اساس بیشترین شباهت یا کمترین شباهت به خود پاسخ می‌دهد. سؤالات به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که درک و جواب دادن به آنها آسان است.

DIISK-personality-test
تست شخصیت شناسی DISC برای استفاده‌های سازمانی کاربرد دارد.

2.تست شخصیت شناسی 16 عاملی کتل (16PF)

پرسش‌نامه ۱۶ عاملی کتل برای اولین‌بار در سال ۱۹۴۶ توسط Cattle، Tatsuoka و Eber منتشر شد. این پرسش‌نامه برای سنجش رفتارهای عادی طراحی شده است. معمولاً برای پیشرفت شغلی، انتخاب کارکنان، مسائل زناشویی و مشاوره از این تست استفاده می‌کنند. در این آزمون قابلیت استدلال، ثبات عاطفی، تسلط، سرزندگی، آگاهی از قانون، جسارت اجتماعی، حساسیت، هوشیاری، دلهره، کمال‌گرایی و تنش در افراد ارزیابی می‌شود.

این تست برای افراد بالای ۱۶ سال طراحی شده است. مدت‌زمان موردنیاز برای پاسخ‌گویی به تست ۱۶ عاملی حدود ۳۰تا ۳۵ دقیقه است.


3. تست شخصیت شناسی 6 عاملی هگزاگو

پرسش‌نامه هگزاگو در سال ۲۰۰۰ برای ارزیابی برخی از ابعاد شخصیتی و تفسیر نظری طراحی شد. این پرسش‌نامه ۶ بعد شخصیت اصلی را ارزیابی می‌کند. این ۶ بعد شامل صداقت و فروتنی، عاطفی بودن، برون‌گرایی، موافق بودن، وظیفه‌شناسی و گشودگی است.


4. تست شخصیت شناسی Neo

پرسش‌نامه شخصیت شناسی نئو در سال ۱۹۷۰ توسط Costa و McCrae طراحی شد. از این آزمون برای ارزیابی ویژگی‌های شخصیتی استفاده می‌شود. این تست در سال ۲۰۰۵ تغییراتی کرد و نسخه نهایی آن عرضه شد. این آزمون ۵ عاملی است و ویژگی‌هایی مانند وظیفه‌شناسی، گشودگی، برون‌گرایی، حس خوشایندی و روان‌رنجوری را بررسی می‌کند. هرکدام از این ۵ ویژگی خود دارای ۶ زیرگروه هستند.

به‌عنوان‌مثال بخش روان‌رنجوری خود شامل اضطراب، خصومت، افسردگی، خودآگاهی، تکانشگری و آسیب‌پذیری در برابر استرس است. این آزمون ابتدا برای بزرگسالان طراحی شد. اما در حال حاضر برای سنین پایین هم استفاده می‌شود. مشاوران، روان‌شناسان، روانپزشکان، مربیان و پزشکان از این تست شخصیت شناسی استفاده می‌کنند. همچنین استفاده از این تست در سازمان‌ها هرساله بیشتر می‌شود. پرسش‌نامه نئو شامل ۲۴۰ مورد است و تکمیل آن حدود ۳۰ تا ۴۰ دقیقه زمان می‌برد.

انجام و تفسیر تست‌های روان‌شناسی، تست هوش و تست شخصیت شناسی بر عهده روان‌شناس است؛ بنابراین برای انجام این تست‌ها بهتر است به روان‌شناس مراجعه کنید. هرچند این تست‌ها در اینترنت هم زیاد هستند اما اعتباری ندارند.


5. تست شخصیت شناسی MBTI

تست شخصیت شناسی مایرز – بریگز در سال ۱۹۴۰ توسط کاترین کوک بریگز و دخترش ایزابل بریگز مایزر معرفی شد. این آزمون بر اساس نظریه کارل یونگ طراحی شده است. این نظریه بیان می‌کند که انسان‌ها جهان را با استفاده از ۴ عملکرد روان‌شناختی تجربه می‌کنند. این ۴ عملکرد شامل بینش، منطق، احساس و تفکر است.

به‌عنوان‌مثال با استفاده از این آزمون می‌توان تشخیص داد آیا فرد برون‌گرا است یا درون‌گرا. آیا ترجیح می‌دهد بر اساس احساساتش تصمیم بگیرد یا از منطق تبعیت می‌کند. نتایج حاصل از این تست شخص را در یکی از ۱۶ گروه شخصیتی قرار می‌دهد. هر یک از این گروه‌ها دارای نقاط قوت و ضعف خاص هستند.

از آزمون MBTI می‌توان برای توسعه فردی، توسعه کارکنان، توسعه تیم، بهره‌وری تیم و افزایش اثربخشی تیم استفاده کرد. این آزمون شامل ۹۳ سؤال است و شرکت‌کننده باید به‌تمامی سؤالات پاسخ دهد.

MBTI-personality-test
تست شخصیت شناسی MBTI با 4 عملکرد روانشناختی شخصیت را ارزیابی می‌کند.

6. تست شخصیت شناسی آیزنک

تست شخصیت شناسی آیزنک شخصیت را در دو بعد مستقل بررسی می‌کند. برون‌گرایی در مقابل درون‌گرایی و روان‌رنجوری در مقابل ثبات. در این پرسش‌نامه ۳ نمره به دست می‌آید. نمره E میزان برون‌گرایی شخص را نشان می‌دهد. نمره N مربوط به میزان عصبی بودن شخص است. نمره آخر به‌عنوان نمره دروغ شناخته می‌شود و میزان دروغگویی شخص را در پرسش‌نامه به‌عنوان معیاری اجتماعی تعیین می‌کند.

این آزمون شامل ۱۰۰ سؤال با پاسخ بله / خیر بوده و تکمیل آن حدود ۲۰تا ۳۵ دقیقه طول می‌کشد. همچنین پرسش‌نامه کوتاهی به همین شکل وجود دارد که شامل ۵۷ سؤال است. پاسخ‌دهی به این آزمون ۱۰ تا ۲۵ دقیقه زمان می‌برد.


7. تست شخصیت شناسی مینه سوتا (آزمون MMPI)

تست چندمرحله‌ای مینه سوتا توسط هاتاوی و مک کینلی در سال ۱۹۳۹ طراحی شد. از این آزمون برای ارزیابی شخصیت بزرگسالان و آسیب‌شناسی روانی در ۱۰ مقیاس استفاده می‌شود. در تشخیص و درمان مشکلاتی مانند هیستری، افسردگی، پارانویا، هیپوکندریازیس، انحراف سایکوپاتیک، سایکاستنی، اسکیزوفرنی و درون‌گرایی اجتماعی از این تست استفاده می‌شود.

تست مینه سوتا به‌عنوان یک مرجع بالینی شناخته می‌شود و برای تشخیص و کمک به برنامه‌های درمانی کاربرد دارد. بااین‌حال می‌توان از آن در محیط‌های شغلی هم استفاده کرد. ثبات روانی افرادی که در محیط‌های پرخطر هستند به‌عنوان‌مثال نیروهای پلیس، خلبانان یا ارتش، با این آزمون سنجیده می‌شود.

این آزمون در طی سال‌ها تغییر کرده و در آن تجدیدنظر شده است. جدیدترین نسخه این آزمون شامل ۵۶۷ سؤال صحیح و غلط است. زمان موردنیاز برای پاسخ‌دهی به آزمون ۶۰ تا ۹۰ دقیقه می‌باشد. البته نسخه کوتاه‌تری هم از این آزمون وجود دارد که شامل ۳۳۸ سؤال است و تکمیل آن حدود ۳۰ تا ۵۰ دقیقه طول می‌کشد.

مشاوره با روانشناسان
دکترِتو

8. تست شخصیت شناسی بیرکمن

آزمون بیرکمن توسط راجر بیرکمن طراحی شده است. این آزمون یک ارزیابی آنلاین است که شخصیت، درک اجتماعی و علایق شخصی را می‌سنجد. این آزمون به‌گونه‌ای طراحی شده است که بازتابی از رفتارهای فرد در محیط شغلی و زمینه‌های اجتماعی باشد.

آزمون بیرکمن شامل ۳۲ سؤال است. ۱۰ سؤال در حیطه ترجیحات شغلی است. ۱۱ سؤال رفتارهای مؤثر را توصیف کرده و ۱۱ سؤال هم مربوط به رفتارهای بین‌فردی و انتظارات محیطی است. با این آزمون می‌توان، شخصیت را در هر شرایطی ارزیابی کرد. اغلب در محیط‌های سازمانی برای توسعه رهبری، تیم‌سازی، جستجوی شغلی، ارزیابی استعداد، افزایش فروش و مذاکره از این آزمون استفاده می‌شود.

تست بیرکمن شامل ۲۹۸ سؤال است که ۲۵۰ سؤال صحیح و غلط بوده و ۴۸ سؤال چندگزینه‌ای است. تکمیل آنلاین این ارزیابی حدود ۳۰ دقیقه طول می‌کشد.

انجام و تفسیر تست‌های روان‌شناسی، تست هوش و تست شخصیت شناسی بر عهده روان‌شناس است؛ بنابراین برای انجام این تست‌ها بهتر است به روان‌شناس مراجعه کنید. هرچند این تست‌ها در اینترنت هم زیاد هستند اما اعتباری ندارند.


9. تست شخصیت شناسی هوگان (MPVI)

این پرسش‌نامه توسط هوگان معرفی شد. در این آزمون اهداف، ارزش‌ها، محرک‌ها و علایق اصلی افراد بررسی می‌شود. نتایج حاصل از این تست می‌تواند موفقیت و رضایت شغلی را پیش‌بینی کند. آزمون هوگان شخصیت را در ۱۰ مقیاس ارزیابی می‌کند. شناخت، قدرت، لذت‌گرایی، نوع‌دوستی، وابستگی، سنت، امنیت، تجارت، زیباشناسی و علم مواردی هستند که در این آزمون ارزیابی می‌شوند.

از آزمون هوگان می‌توان برای رهبری، شناسایی افراد متناسب با فرهنگ سازمانی و کمک به ایجاد استراتژی‌های بلندمدت برای توسعه شغلی استفاده کرد. تکمیل آزمون ۱5 تا ۲۰ دقیقه طول می‌کشد.


10. پرسش‌نامه شخصیت کالیفرنیا (CPI)

پرسش‌نامه شخصیت کالیفرنیا در سال 1956 توسط هریسون گاف معرفی شد. این پرسش‌نامه مربوط به توصیف رفتار روزمره در 18 مقیاس است. از این تست می‌توان برای انتخاب کارکنان، توسعه فردی، جانشین‌پروری، حفظ کارکنان و مربیگری استفاده کرد.

تمامی افراد بالای 13 سال می‌توانند از این پرسش‌نامه استفاده کنند. این پرسشنامه شامل 434 سؤال صحیح و غلط است و به‌صورت آنلاین یا روی کاغذ انجام می‌شود. مدت‌زمان لازم برای تکمیل آزمون حدود 45 تا 60 دقیقه است.


11. تست شخصیت Keirsey

این پرسش‌نامه توسط دیوید کرسی طراحی شد. آزمون کرسی شخصیت را در ۴ خلق‌وخوی حرفه‌ای، نگهبان، ایده‌آل گرا و منطقی ارزیابی می‌کند. کرسی هرکدام از این مزاج‌ها را به دودسته تقسیم کرد و هر دسته شامل دو نقش است. این ۱۶ تیپ شخصیتی با ۱۶ تیپ شخصیت مایرز – بریگز مرتبط است.

آزمون کرسی در ایالات متحده آمریکا بسیار محبوب است. حتی توسط بانک‌های آمریکا و نیروی هوایی ایالات متحده استفاده می‌شود.


12. تست شخصیت شناسی رنگ ‌های واقعی لوری

تست رنگ‌های واقعی توسط دان لوری در سال ۱۹۷۸ معرفی شد. این تست ۴ شیوه اساسی یادگیری را ارزیابی می‌کند. این ۴ سبک شامل متفکران مستقل، برنامه‌ریزان عملگرا، عملگرایان و مردم‌داران است. هر یک از سبک‌های یادگیری نشان‌دهنده یک رنگ است و هر شخص می‌تواند ترکیب منحصربه‌فردی از ۴ رنگ باشد.

نتایج حاصل از این آزمون می‌تواند با درک ویژگی‌های یکدیگر به کاهش کنش‌های احتمالی بین افراد کمک کند.

تست شخصیت شناسی رنگ‌های واقعی
تست شخصیت شناسی رنگ‌های واقعی سبک‌های یادگیری را ارزیابی می‌کند.

13. تست شخصیت شناسی کالیپر

آزمون کالیپر یک ابزار ارزیابی کارکنان و متقاضیان است. این تست عملکرد شغلی افراد را می‌سنجد و می‌توان فهمید، کدام شخص بر اساس انگیزه ذاتی خود برای این شغل مناسب است. نتایج حاصل از این آزمون اغلب برای استخدام، توسعه کارکنان، بهبود تیم، همسویی استعدادها، برنامه‌ریزی جانشینی، مشارکت کارکنان و افزایش بهره‌وری استفاده می‌شود.

آزمون کالیپر شامل ۱۸۰ سؤال چندگزینه‌ای است و پاسخ‌دهی به آن گاهی تا ۲ ساعت طول می‌کشد.


14. تست لکه جوهر هرمان رورشاخ

آزمایش لکه جوهر توسط هرمان رورشاخ در سال ۱۹۶۰ طراحی شد. این آزمون شاید یکی از عجیب‌ترین و بی‌نظیرترین تست‌های شخصیتی موجود باشد. این آزمون معمولاً به‌صورت شخصی انجام می‌شود. در این ارزیابی تصویر یک لکه جوهر به شرکت‌کننده نشان داده می‌شود. شخص باید هر چیزی را که در تصویر می‌بیند، به روان‌شناس بگوید.

درک شرکت‌کننده از لکه جوهر توسط یک روان‌شناس با استفاده از الگوریتم‌های پیچیده تحلیل و تفسیر می‌شود. در نهایت در مورد شخصیت شرکت‌کننده نظر داده می‌شود.

این آزمون برای جلوگیری از مشکلات روانی افراد طراحی شده است. کودکان از سن ۵ سالگی تا بزرگسالان می‌توانند با این آزمون ارزیابی شوند.

تست لکه جوهر
تست لکه جوهر برای افراد بالای 5 سال مناسب است.

15. تست شخصیت شناسی هالند

این آزمون مجموعه‌ای از تیپ‌های شخصیتی است که توسط جان ال هالند در سال ۱۹۷۰ طراحی شد. دکتر هالند استدلال کرد افراد در محیط‌های کاری مطابق با ترجیحات خود، بهترین عملکرد و بازده را دارند. به همین دلیل با فراهم‌کردن محیط کار متناسب با افراد، بیشترین بازده را گرفت.

آزمون هالند یکی از محبوب‌ترین تست‌هایی است که امروزه در آزمون‌های شغلی استفاده می‌شود. در مدل هالند ۶ نوع شخصیتی وجود دارد و اکثر افراد در چند دسته قرار می‌گیرند. این شخصیت‌ها شامل واقع‌بینانه، محقق، هنری، اجتماعی، کارآفرین و متعارف است.


16. تست شخصیت شناسی تصویری  (Szondi)

این تست در سال ۱۹۳۵ طراحی شد. در طول آزمایش چند عکس چهره به شرکت‌کننده نشان داده می‌شود. این عکس‌ها نشان‌دهنده افرادی در دسته‌های همجنس‌گرایی، سادیسم، صرع، هیستریک، کاتاتونیک، پارانوئید، افسرده و دیوانه است. شرکت‌کننده باید جذاب‌ترین و منفورترین تصویر را انتخاب کند. طبق این آزمون عکس منفور چیزی را در مورد شخصیت ما نشان می‌دهد. البته این آزمون در حال حاضر بسیار کم مورداستفاده قرار می‌گیرد.

تست شخصیت شناسی تصویری
تست شخصیت شناسی تصویری یکی از قدیمی‌ترین آزمون‌های روانشناسی است.

17. تست روانشناسی میلون

تست شخصیت شناسی میلون ۲۴ اختلال شخصیت و سندرم بالینی را در بزرگسالان ارزیابی می‌کند. این آزمون در تشخیص مشکلات روانی به روان‌شناس کمک می‌کند. روان‌شناس باتوجه‌به نتایج حاصل از آزمون در مورد سبک شخصیت بیمار، رفتار با او و تصمیمات درمانی اطلاعاتی به دست می‌آورد.

این تست شامل ۱۷۵ سؤال صحیح و غلط است. معمولاً تکمیل این آزمون حدود ۳۰ دقیقه طول می‌کشد. پس از مشخص‌شدن نمره ۲۹ مقیاس به دست می‌آید، ۲۴ مقیاس شخصیتی و بالینی و ۵ مقیاس برای بررسی نحوه نزدیک شدن به بیمار.


18. تست شخصیت شناسی کودکان

واقعیت این است که با بزرگ‌شدن و تغییرات خلقیات کودک، والدین سعی می‌کنند کودک را درک کنند و به بهترین نحو او را تربیت کنند. یکی از راه‌های درک بهتر فرزندان انجام تست شخصیت شناسی برای کودکان است. با انجام تست شخصیت شناسی رنگ‌ها می‌توانید رنگ شخصیت کودک را متوجه شوید.

در این آزمون ۶ رنگ اصلی شخصیت وجود دارد. زرد، نارنجی، قرمز، بنفش، آبی و سبز. هرکدام از این رنگ‌ها نشان‌دهنده ویژگی‌های خاصی است. این آزمون شامل ۵۰ سؤال است. آزمون دیگری که برای شناسایی شخصیت کودکان مورداستفاده قرار می‌گیرد، آزمون MBTI است.

آزمون شخصیت شناسی کودکان
با استفاده از آزمون شخصیت شناسی می‌توان شخصیت کودک را ارزیابی کرد.

19. تست شخصیت شناسی برای انتخاب رشته

یکی از رایج‌ترین آزمون‌های شخصیت شناسی رایج برای انتخاب رشته تحصیلی تست شخصیت شناسی Morrisby است. این آزمون طی ۵۰ سال گذشته در انگلستان توسعه‌یافته و در بیش از ۱۰۰۰ مدرسه و کالج استفاده می‌شود. زمانی که دانش‌آموز آزمون آنلاین را تکمیل می‌کند، گزارشی از گزینه‌های آموزشی و شغلی در اختیار شرکت‌کننده قرار می‌گیرد.

آزمون موریسبی بر ۴ حوزه اصلی تمرکز دارد. صلاحیت و استعداد، منافع، سبک‌کار و شخصیت. اگر بخواهید برای شرکت در آزمون از سایت اصلی استفاده کنید، باید به زبان انگلیسی تسلط داشته باشید.

مشاوره با روانشناسان
دکترِتو

20. تست شخصیت شناسی ازدواج

استفاده از تست شخصیت شناسی برای ازدواج امری بسیار مهم است. بهتر است، قبل از ازدواج جلسه مشاوره‌ای با روان‌شناس داشته باشید و یا از مشاوره‌های آنلاین استفاده کنید. روان‌شناس در این جلسات ممکن است، از تست شخصیت شناسی ازدواج استفاده کند. تست MBTI در شناخت شخصیت طرفین بسیار مفید است.

تست دیگری به نام تست Enneagram وجود دارد که طبق ۹ مدل شخصیت طراحی شده است. کمال‌گرا، مددکار، مجری، رمانتیک، ناظر، شکاک وفادار، حماسی، محافظ و واسطه. مجموعه‌ای از نقاط قوت و ضعف در هر یک از مدل‌ها یک تیپ شخصیتی را تشکیل می‌دهد. با شناخت همسر خود می‌توانید نحوه برخورد در موقعیت‌های مختلف و تصمیم‌گیری‌های او را بهتر درک کنید.

آزمون شخصیت شناسی قبل از ازدواج
در مشاوره قبل از ازدواج می‌توان از تست شخصیت شناسی استفاده کرد.

21. تست روانشناسی برای استخدام

بسیاری از تست‌های معرفی شده توسط کارفرمایان در فرایند استخدام استفاده می‌شوند. به‌عنوان‌مثال تست MBTI، تست ۱۶ عاملی کتل یا تست کالیپر جز پرطرف‌دارترین آزمون‌ها در سازمان‌ها هستند. از پرسش‌نامه‌های محبوب برای استخدام همچنین می‌توان به آزمون Neo، آزمون آیزنک و تست شخصیت DISC اشاره کرد.

چرا باید از تست شخصیت شناسی در محل کار استفاده کرد؟

در سال‌های اخیر استفاده از آزمون شخصیت شناسی در محل کار افزایش پیدا کرده است. تحقیقات زیادی برای حمایت از این کار صورت‌گرفته است. مطالعات نشان می‌دهد که وقتی کارمندان متناسب با سازمان انتخاب شوند، از رضایت بیشتری برخوردار خواهند بود و به‌احتمال زیاد مدت بیشتری در سازمان می‌مانند. بهترین راه برای فهمیدن تناسب یک کارمند با سازمان چیست؟ بله درست متوجه شدید. تست شخصیت شناسی بهترین راه‌حل است.

جمله معروفی هست که می‌گوید دانش و مهارت‌های شغلی را می‌توان آموزش داد. اما شما نمی‌توانید شخصیت را تربیت کنید؛ بنابراین بهتر است، با انجام آزمون شخصیت شناسی رفتار و شخصیت افراد را ارزیابی کرد.


تست شخصیت شناسی در مشاوره روان‌شناسی

اولین قدم برای شروع مشاوره روان‌شناسی شناخت بهتر شخص است. مراجعه‌کننده هم با شناخت بهتر خود می‌تواند به نتایج بهتری برسد. به همین دلیل روان‌شناسان از ابزار و تکنیک‌های ارزیابی شخصیت استفاده می‌کنند. روان‌شناسان از آزمون‌های شخصیت شناسی برای راهنمایی مسیر شغلی یا کشف خواسته‌های ناخودآگاه بهره می‌برند.

بهترین تست شخصیت شناسی جهان

تمامی تست‌های شخصیت شناسی که در این مطلب معرفی شد، جز بهترین و معتبرترین آزمون‌های جهان هستند. این تست‌ها از نظر علمی تأیید شده و در موقعیت‌های مختلف کاربرد دارند. برخی آزمون‌ها برای شناسایی مشکلات روانی مفید هستند و توسط روان‌شناسان و روانپزشکان برای تشخیص بیماری استفاده می‌شوند.

برخی از این آزمون‌ها هم برای شناخت شخصیت افراد در استخدام، ازدواج و موقعیت‌های این‌چنینی استفاده می‌شوند. برای انتخاب بهترین تست شخصیت شناسی باید از یک روان‌شناس راهنمایی بخواهید. روان‌شناس باتوجه‌به هدف و شرایط شما بهترین آزمون را در اختیارتان قرار می‌دهد و شما را از نتایج آن مطلع می‌کند.

جدید ترین تست روانشناسی

بسیاری از آزمون‌های معرفی شده مانند آزمایش لکه جوهر قدیمی یا نسبتاً قدیمی هستند. اما آزمون‌هایی مانند تست شخصیت مایرز – بریگز و تست هوگان بسیار مدرن هستند و در سال‌های اخیر اعتبار خوبی به دست آورده‌اند.


هزینه تست شخصیت شناسی حضوری

برای انجام تست شخصیت شناسی سایت‌های زیادی وجود دارند که می‌توان با خرید اشتراک یا خرید یک آزمون با قیمت پایین در آزمون‌ها شرکت کرد. پس از تکمیل تست نتیجه آزمون در همان لحظه برای شما نمایش داده می‌شود.

اما اگر به دنبال مشاوره حضوری و ارزیابی آزمون توسط روان‌شناس هستید، بهتر است بدانید که قیمت انواع تست شخصیت شناسی متفاوت است. هر نوع آزمونی تفسیر خاصی دارد و روان‌شناس از الگوریتم‌های مختلفی برای دستیابی به نتیجه استفاده می‌کند. به همین دلیل نوع آزمون در هزینه تست تأثیرگذار است. همچنین میزان تجربه روان‌شناس و مدرک تحصیلی او هم در تعیین هزینه مشاوره مؤثر است.

مشاوره با روانشناسان
دکترِتو

سخن آخر دکترتو

برای انتخاب بهترین روان‌شناس باید به تجربه و توانایی پزشک توجه کنید. روان‌شناسی که تجربه بالایی داشته باشد، ابعاد شخصیت مراجعه‌کننده را بهتر درک کرده و بهترین درمان یا راه‌حل را ارائه می‌دهد. شما می‌توانید برای درمان مشکلات خود و یا حتی برای انتخاب بهترین مسیر شغلی و تحصیلی از کمک روان‌شناس استفاده کنید.

در وب‌سایت دکترتو می‌توانید لیستی از بهترین روان‌شناسان کشور را ببینید. علاوه بر مشاوره تلفنی و آنلاین، با استفاده از سامانه نوبت‌دهی غیرحضوری هم می‌توانید نسبت به تعیین وقت ویزیت از روان‌شناس مورد نظرتان اقدام کنید

دکترتو مراقب سلامتی شماست!

منبع: whiteswanfoundation, verywellmind, workstyle, 123test, homeschoolon

به این مقاله رای دهید
این مقاله پزشکی را با دیگران به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکترتو از بین بیش از ۱۴۰۰۰ دکتر و متخصص دکترِتو پیدا کن

دکترِتو را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

کانال تلگرام

صفحه اینستاگرام