پروتز سینه و شکل های رایج آن، عوارض خطرناک، هزینه و مراقبت از آن

0
پروتز سینه
پروتز سینه

شما هم اسم پروتز سینه یا ایمپلنت سینه را شنیده اید؟ هیچ گاه تحریک شده اید که در مورد این عمل جراحی زیبایی بیشتر بدانید؟ آیا فقط کسانی که سایز سینه خود ناراضی هستند می توانند این عمل را انجام دهند یا پروتز سینه جز گزینه های درمانی نیز قرار می گیرد؟ سوال هایی زیادی در خصوص این عمل وجود دارد. از هزینه پروتز سینه گرفته تا انواع پروتز سینه، آمادگی های قبل و بعد از عمل و عوارض آن. اگر می خوهید مختصر اما علمی با عمل پروتز سینه آشنا شوید، توصیه می کنیم تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

اگر به هر دلیلی به انجام پروتز سینه فکر می کنید، ابتدا با یک متخصص پوست و مو یا جراح پلاستیک صحبت کنید. و در مورد ماهیت عمل پروتز سینه، گزینه های موجود، خطرات احتمالی پروتز سینه، مشکلات ناشی از آن به خوبی تحقیق کنید.

مشاوره با متخصصان
جراحی پلاستیک
دکترِتو

پروتز سینه چیست؟

پروتز سینه، ایمپلنت سینه یا Augmentation Mammoplasty یکی از پرطرفدارترین عمل های جراحی زیبایی در جهان است. ایمپلنت سینه با هدف تصحیح شکل سینه و بزرگ تر کردن سینه انجام می شود.

در عمل پروتز سینه، ایمپلنت هایی در زیر بافت سینه یا ماهیچه سینه قرار داده می شود. برای برخی خانم ها، پروتز سینه راهی برای افزایش اعتماد به نفس است. برخی زنان معمولا بعد از شیردهی یا کاهش وزن، دچار کاهش حجم سینه یا عدم تقارن در شکل سینه ها می شوند. یا اینکه ممکن است به هر دلیلی از اندازه و شکل سینه خود راضی نباشند. اما در برخی موارد هم، پروتز سینه جزئی از فرایند بازسازی سینه است، برای مثال زمانی که برای درمان سرطان سینه، به اجبار یک یا هر دو سینه تخلیه می شود.

کی پروتز سینه انجام دهیم؟

پروتز سینه می تواند در موارد زیر، به شما کمک کند:

 •         بزرگ کردن سینه هایی که به صورت طبیعی کوچک هستند
 •         بازیابی اندازه و شکل سینه بعد از بارداری، کاهش وزن یا شیردهی
 •         تصحیح عدم تقارن زیاد در بین سینه ها
 •         ترمیم بافت سینه بعد از تخلیه سینه بعد از سرطان سینه یا دیگر جراحی های سینه

ایمپلنت سینه چیست؟

ایمپلنت های سینه به پروتزهای پزشکی گفته می شود که برای بزرگ تر کردن سینه، ترمیم بافت آن یا تولید فرم فیزیکی سینه، درون سینه قرار داده می شود. ایمپلنت ها انواع، جنس و شکل های متفاوتی دارند. 

ایمپلنت سینه
ایمپلنت های سینه انواع مختلف و جنس های متفاوتی دارند.

انواع پروتز سینه از نظر جنس و مواد تشکیل دهنده ایمپلنت

در حال حاضر در سرارس دنیا، برای پروتز سینه از سه نوع ایمپلنت استفاده می شود: پروتز سینه سیلیکونی، پروتز سینه آب نمکی و پروتزهای سینه ثابت یا gummy bear. در هر دو مدل پروتز سیلیکونی و آب نمکی، ایمپلنت سینه دارای دیواره ی خارجی سیلیکونی است. و تفاوت در ماده ی پر کننده است.

1: پروتز سینه آب نمکی

ایمپلنت های آب نمکی با آب نمک استریل شده پر می شوند. این ایمپلنت ها می توانند از قبل در اندازه دلخواه پر شده باشند. یا اینکه در حین جراحی پر شوند. به این صورت که ابتدا به صورت خالی در جای مناسب قرار داده می شوند و سپس با آب نمک استریل شده پر می شوند. به این صورت، جراح می تواند میزان پر شدن ایمپلنت را در حین عمل تنظیم کند.

ایمپلنت های آب نمکی یا سالین گرد و سفت تر از ایمپلنت های سیلیکونی هستند. این پروتز سینه برای خانم های 18 ساله و بالاتر مناسب هستند. اما چرا بالای 18 سال؟ چون 18 سال سن قانونی برای انجام عمل های جراحی زیبایی است.

نوع دیگری از ایمپلنت های سالین یا آب نمکی هم وجود دارد که در داخل آن یک ساختار وجود دارد که به آن بافت نرم و منعطف تری می دهد. این ساختار این اجازه را به ایمپلنت می دهد که بهتر از پروتزهای آب نمکی معمولی، شکل خود را حفظ کنند. این پروتزها از سال 2015 در جراحی پروتز سینه استفاده می شوند.

2: پروتز سینه سیلیکونی

این نوع از ایمپلنت ها با ژل سیلیکون پر می شوند، که ماده ای نرم و الاستیک با بافتی شبیه به چربی انسانی است. ایمپلنت های سیلیکونی، یک جداره ی سیلیکونی دارند که با ژل سیلیکون پر شده است. پروتزهای سیلیکونی در شکل های مختلف با درجه های سفتی مختلف موجود هستند. همه ی ایمپلنت های سیلیکونی از قبل با ژل پر شده اند و نسبت به پروتز آب نمکی نیاز به برش بزرگ تری دارند. اگر از پروتز سیلیکونی استفاده کنید، حس طبیعی تر و نرم تر و سبک تری خواهید داشت. 

سن مناسب برای استفاده از پروتزهای سیلیکونی 22 سال و بالاتر است. و هر دو یا سه سال باید توسط پزشک معاینه شوید و برای بررسی پارگی های احتمالی، MRI انجام شود.

3: پروتز سینه ثابت یا Gummy Bear

این نوع پروتز هم در واقع با ژل سیلیکون پر شده است. اما تفاوت در اینجاست که این پروتزها حتی در صورت پاره شدن هم، شکل خود را از دست نمی دهند. تراکم سیلیکون در پروتزهای ثابت بالاتر است و به همین دلیل سفت‌تر از پروتزهای سیلیکونی هستند.

این پروتزها شکل و اندازه های مختلفی دارند و عموما در قسمت پایین، برجستگی بیشتری دارند  و به سمت بالا نازک تر می شوند، تا فرم بهتر و طبیعی تری را به سینه بدهند.

برای قرار دادن پروتز ثابت، نیاز به برش بزرگتری هست. اگر پروتز ثابت بعدا بچرخد، منجر به یه شکل غیر طبیعی در سینه می شود. به طوری که برای اصلاح آن، لازم است مجددا عمل جراحی انجام شود. 

different/types/of/breast/implant
انواع مختلف پروتز سینه

پروتز آب نمکی بهتر است یا پروتز سیلیکونی؟

در حقیقت جواب درست و قطعی برای چنین سوال هایی وجود ندارد. انتخاب پروتز سینه مناسب می تواند کمی چالش برانگیز باشد. و در نهایت به شرایط و خواسته های شما بستگی دارد. هر دو مدل، مزایا و معایبی دارند. در ادامه برخی جوانب این دو مدل پروتز را مقایسه می کنیم:

 • پاره شدن پروتز سینه:

پاره شدن پروتز سینه، اتفاق نادری است و به این راحتی اتفاق نمی افتد. اما اگر این اتفاق بیفتد، محتوای پروتز آب نمکی به راحتی جذب بدن می شود. اما محتوای پروتز سیلیکونی، در جای خود باقی می ماند. و عموما به بافت های مجاوز نفوذ نمی کند و حتی شاید پارگی آن را متوجه نشوید.

 • ظاهر و حس پروتز سینه:

بسیاری از خانم ها، پروتز سینه گرد را ترجیح می دهند. در حالی که بسیاری از خانم های دیگر، حس می کنند که پروتز گرد، مصنوعی است و پروتز اشکی را ترجیح می دهند. اگر کسی پروتز سفت و گرد تری را بخواهد، شاید پروتز آب نمکی را بیشتر بپسندد. پروتز سیلیکونی حس نرم تر و طبیعی تری دارد. چروک شدن در پروتزهای آب نمکی بیشتر اتفاق می افتد. مخصوصا اگر بیمار در ابتدا بافت سینه زیادی نداشته باشد. جدای از اینها، عموم خانم ها اعلام کرده اند که پروتز سیلیکونی حس سبک تری دارد.

 • تغییر اندازه:

در این زمینه، پروتزهای آب نمکی بهتر هستند. چون این پروتزها به صورت خالی وارد بدن می شوند و سپس به اندازه دلخواه می توان آنها را پر کرد. یعنی اگر می خواهید سینه بزرگ تر یا کوچک تری داشته باشید، فقط لازم است به پزشک تان مراجعه کنید تا با تکنیک های ویژه ای، حجم بیشتری به پروتز اضافه یا کم شود. اما سایز ایمپلنت های سیلیکونی ثابت است.

 • سن مناسب برای پروتز:

بر اساس قوانین FDA، کمترین سن برای انجام پروتز سیلیکونی 22 سال است. اما خانم ها از سن 18 سالگی می توانند پروتز آب نمکی را انجام دهند. حداقل سن 18 سال برای این است که تا قبل از این سن، شاید فرد، آگاهی و بینش لازم در مورد مزایای و معایب این جراحی زیبایی را نداشته باشد.

 • مقدار برش در پروتز:

هرچند ایمپلنت های سیلیکونی سبک تر از ایمپلنت های آب نمکی هستند، اما نیاز به برش بزرگ تری دارند. چون ایمپلنت های سیلیکونی از قبل پر می شوند. و در نتیجه جای زخم بزرگتری از آن به جا می ماند.

اگر هنوز هم در مورد انتخاب نوع پروتز خود شک دارید، بهتر است با جراح پلاستیک خود مشورت کنید. متخصص جراحی شما، بر اساس خواسته های شما و فرم بدن و بودجه تان، بهترین گزینه را به شما معرفی خواهد کرد.

پروتز آب نمکی یا سیلیکونی
پروتز آب نمکی بهتر است یا سیلیکونی؟

شکل های مختلف پروتز سینه

دو شکل پایه ای در پروتز سینه داریم: گرد و اشکی یا آناتومیک. هر یک از این شکل ها در اندازه ها و برجستگی های مختلف وجود دارند. انتخاب شکل پروتز سینه و بزرگی آن به عوامل مختلفی مثل سلیقه فرد و محل ترجیحی برای برش، بستگی دارد. آناتومی فرد، مثل شکل بدن، پهنای جناغ، حد فاصل دیواره قفسه سینه و بافت سینه موجود هم بر انتخاب شکل پروتز سینه تاثیر می گذارد.

1: پروتز سینه گرد

ایمپلنت سینه گرد، رایج ترین شکل پروتز سینه است. شکل قدیمی و اولیه پروتز سینه، که هنوز هم محبوبیت زیادی دارد. و عموما جذاب ترین و مطلوب ترین نتیجه را برای فرد فراهم می کند. بعد از عمل، سینه فرمی گرد و برجسته خواهد داشت، که در قسمت بالا برجستگی و پری بیشتری دارد. پروتز گرد عموما قیمت پایین تری نسبت به پروتز اشکی دارد.

2: پروتز سینه اشکی (قطره اشکی یا آناتومیکال)

پروتز اشکی بیشتر برای کسانی مناسب است که طبیعی ترین نتیجه را می خواهند. در پروتز اشکی، قسمت پایین ایمپلنت برجستگی بیشتری دارد و بالای آن باریک تر است. و همان طور که از اسم آن مشخص است، فرمی شبیه به قطره به سینه می دهد.

خانم هایی که می خواهند فرم سینه شان طبیعی تر باشد، عموما پروتز اشکی را انتخاب می کنند. البته میزان پر بودن و حجم سینه در این نوع، کم تر از فرم گرد نیست.

پروتز گرد و اشکی
پروتز گرد و اشکی دو شکل رایج برای پروتز سینه هستند.

جراحی پروتز سینه چگونه انجام می شود؟

این جراحی در بیمارستان یا مراکز و کلینیک های درمانی انجام می شود و احتمالا همان روز می توانید بیمارستان را ترک کنید. این عمل نیازی به بیهوشی کامل ندارد و در اکثر مواقع با بی حسی موضوعی انجام می شود. هر چند گاهی هم از بیهوشی عمومی استفاده می شود.

برای وارد کردن ایمپلنت، جراح یک برش در یکی از سه ناحیه زیر انجام می دهد:

 •         چین زیر سینه
 •         زیر بغل
 •         اطراف نوک سینه

بسته به نوع پروتزی که می خواهید استفاده کنید، میزان این برش تغییر می کند. برای مثال پروتز آب نمکی نسبت به پروتز سیلیکونی و پروتز ثابت، نیاز به برش کوچک تری دارد. بعد از ایجاد برش، جراج بافت سینه را از ماهیچه ها و بافت پیوندی سینه جدا می کند. و در واقع در زیر یا جلوی ماهیچه ی سینه ای، یک فضای پاکتی ایجاد می شود. سپس جراح، ایمپلنت را وارد این پاکت می کند. پروتز آب نمکی به صورت خالی وارد این پاکت می شود و سپس پر می شود. اما ایمپلنت های سیلیکونی و ثابت از قبل پر شده اند و سپس جایگذاری می شوند. سپس محل جراحی بخیه زده و بانداژ می شود.

breast/augmentation/incision
breast/augmentation/incision

خطرات و عوارض جانبی پروتز سینه

پروتز سینه عمل زیبایی ساده و کوچکی نیست و به تبع خطرات و ریسک هایی خواهد داشت:

 •         بافت اسکار (جای زخم) که می تواند شکل ایمپلنت سینه را مخدوش کند (انقباض کپسولی)
 •         درد در سینه
 •         علائم سیستمی که عموما با نام بیماری ایمپلنت سینه شناخته می شود (BII)
 •         عفونت
 •         تغییر در حساسیت سینه و نوک سینه به صورت موقت یا دائمی
 •         جابجایی و تغییر موقعیت پروتز سینه
 •         نشت یا پاره شدن پروتز

برطرف کردن هر یک از این مشکلات، ممکن است نیاز به جراحی مازاد داشته باشد.

مشاوره با متخصصان
جراحی پلاستیک
دکترِتو

آمادگی های پیش از پروتز سینه

وقتی تصمیم خود را برای ایمپلنت سینه گرفتید، در مورد دغدغه ها و خواسته هایتان در مورد شکل، حس و ظاهر سینه هایتان با جراح زیبایی مشورت کنید. جراح زیبایی انواع ایمپلنت های سینه، جنس، شکل، و همچنین گزینه های مربوط به تکنولوژی، را برای شما شرح خواهد داد.

قبل از اقدام نهایی برای پروتز سینه، نکات زیر را حتما در نظر داشته باشید:

1: پروتز سینه، از افتادگی سینه و تغییر شکل آن جلوگیری نمی کند!

بسته به شرایط، ممکن است بخواهید عمل لیفت سینه را هم در کنار پروتز انجام دهید. اما این توقع را نداشته باشید که پروتز، عمل لیفت را هم برای شما انجام دهد و از افتادگی سینه هایتان در آینده جلوگیری کند.

2: پروتز سینه، همیشگی نیست!

همان طور که گفتیم پروتز سینه عملی دائمی نیست و بعد از 10-20 سال باید تعویض یا خارج شود.

3: ماموگرام می تواند کمی پیچیده تر باشد.

اگر پروتز انجام داده باشید، معاینه ماموگرام می تواند کمی پیچیده و ضروری تر شود. اگر پروتز دارید، علاوه بر ماموگرام معمول، به بررسی های ویژه تری هم نیاز خواهید داشت.

4: پروتز سینه ممکن است شیردهی را دچار مشکل کند.

برخی خانم ها بعد از پروتز سینه مشکلی با شیردهی ندارند. اما این موضوع ممکن است برای برخی خانم های دیگر به این سادگی نباشد. و شیردهی را با چالش هایی روبرو کند.

5: پوشش بیمه برای پروتز سینه؟

بیمه های معمول، عموما هزینه جراحی های زیبایی را پوشش نمی دهند. به هر حال، قبل از اقدام برای پروتز، از این موضوع مطمئن شوید.

6: در صورت برداشتن پروتز سینه، ممکن است به عمل های ترمیمی دیگری نیاز داشته باشید.

اگر تصمیم به خارج کردن پروتز خود بگیرید، ممکن است برای بهتر کردن ظاهر سینه ها، و به عمل های ترمیمی دیگری مثل لیفت سینه نیاز داشته باشید. و این به معنای پیچیدگی، وقت و هزینه بیشتر است.

7: بررسی دائمی برای پروتزهای سیلیکونی لازم است!

همانطور که گفتیم در صورت استفاده از پروتزهای سیلیکونی، و برای تشخیص سالم بودن پروتزها، باید 3 سال بعد از جراحی و سپس هر دو سال یکبار، MRI انجام دهید.

همچنین ممکن است قبل از جراحی نیاز به ماموگرام باشد. علاوه بر اینها، ممکن است قبل از عمل، داروهایی برای شما تجویز کند. برای مثال، مهم است که از مصرف آسپرین و دیگر داروهایی که خون را رقیق می کنند، خودداری شود.

همچنین در مدت بهبود، حدود 4 تا 6 هفته، نباید سیگار و نیکوتین مصرف کنید.

breast/augmentation/procedure
breast/augmentation/procedure

مراقبت های بعد از جراحی پروتز سینه

ایمپلنت های سینه بلافاصله بعد از عمل در جای خود قرار نمی گیرند. دو هفته بعد از عمل، اهمیت زیادی در نتیجه نهایی جراحی پروتز سینه خواهد داشت. در دوران ریکاوری مراقبت های خاصی را باید رعایت کنید. این مراقبت ها عبارتند از:

 • مراقبت روز 1 تا 5 بعد از جراحی پروتز

روزهای اول بعد از پروتز، احتمالا احساس خستگی خواهید داشت. تا دو روز بعد از عمل، اجازه حمام رفتن را نخواهید داشت. اما باز هم نباید رو به آب باشید. برای استحمام از آب ولرم استفاده کنید. در زمان استحمام می توانید بانداژ را باز کنید و سوتین طبی را درآوردید. اما بلافاصله بعد از حمام، سوتین طبی خود را بپوشید.

در این زمان تا حد امکان، از انجام فعالیت های روزمره که نیاز به استفاده از بالاتنه دارد، مانند آشپزی یا ظرف شستن، خودداری کنید.

داروها و آنتی بیوتیک هایی که برایتان تجویز شده را با دقت و سر وقت بخورید. در صورتی که درد داشتید، می توانید از مسکن های تجویز شده استفاده کنید.

 • هفته اول تا دوم بعد از جراحی پروتز

بعد از هفته اول، احساس بهتری خواهید داشت و قوی تر خواهید بود. اما همچنان از رفتن سر کار، مدرسه و … خودداری کنید. و فعالیت هایتان را همچنان محدود نگه دارید. از برداشتن، هل دادن یا کشیدن اجسامی با وزن بیشتر از 2-3 کیلو، خودداری کنید.

بخیه ای که در پروتز سینه استفاده می شود از نوع جذبی است و تا روز دهم بعد از عمل، باید تا حد زیادی بهبود پیدا کرده باشد. به یاد داشته باشید که آب کافی بنوشید. اگر هر گونه علائم پیش بینی نشده ای داشتید، سریعا با پزشک خود تماس بگیرید.

 • هفته سوم تا چهارم بعد از جراحی پروتز

بعد از دو هفته، می توانید به محل کار خود باز گردید. اما همچنان در مورد فعالیت هایی که بالاتنه را درگیر می کنند، خیلی احتیاط کنید. ترجیحا از سوتین های طبی یا ورزشی استفاده کنید. و به هیچ عنوان از سوتین های فنری استفاده نکنید. چون ممکن است روی جای‌گیری ایمپلنت ها، تاثیر منفی داشته باشد.

بهبودی کامل و جای‌گیری کامل ایمپلنت، تا حدود 3 الی 4 ماه بعد از عمل ادامه دارد. و کمی طول می کشد تا بدنتان خود را به صورت کامل با ایمپلنت ها تطبیق دهد. در این مدت باید تمام وقت، حتی در زمان خواب، از سوتین های طبی که پزشک تجویز کرده است، استفاده کنید.

مشاوره با متخصصان
جراحی پلاستیک
دکترِتو


عمر پروتز سینه چقدر است؟

تصمیم برای جراحی پروتز سینه مانند دیگر جراحی های زیبایی یک تصمیم و سرمایه گذاری بزرگ برای رسیدن به فرم دلخواه بدنتان است. اما پروتز سینه بر خلاف بسیاری از عمل های زیبایی دیگر، تصمیمی برای بقیه عمر شما نیست.

میانگین عمر پروتزهای امروزی چیزی بین 10 تا 20 سال است. عموما پروتزهای سینه، بیشتر از 10 سال عمر می کنند. نحوه نگهداری و مراقبت از پروتز، تاثیر زیادی در ماندگاری پروتز سینه دارد. شانس پاره شدن پروتز سینه به ازای هر سال، یک درصد افزایش می یابد. به این خاطر هر چه عمر پروتز شما بیشتر باشد، شانس پاره شدن آن هم بیشتر خواهد بود.


جایگزینی یا خارج کردن پروتز سینه امکان پذیر است؟

عمل جراحی پروتز سینه، عملی برای همه ی عمر نیست. پروتز سینه بین 10 تا 20 سال عمر می کند و بعد از مدتی باید جایگزین شود یا اینکه خارج شود. برخی از دلایل رایج برای تعویض یا خارج کردن پروتز سینه عبارتند از:

1: سفت و سخت شدن سینه و انقباضات کپسولی

این اتفاق زمانی می افتد که بافت اسکار در یکی یا دو ایمپلنت، سخت شود. در نتیجه حس کشیدگی، درد خواهید داشت و تغییراتی در شکل و اندازه سینه ایجاد می شود.

2: پاره شدن پروتز آب نمکی

اگر پروتز آب نمکی پاره شدن حسی مثل ترکیدن بادکنک خواهد داشت. البته آب نمک آرام آرام به بافت های اطراف وارد می شود و در نهایت بدون خطر خاصی جذب می شود. اما شکل و اندازه سینه دچار تغییر می شود. خطر پاره شدن پروتز آب نمکی در سال های اول خیلی پایین است. اما خطر پاره شدن پروتز به ازای هر سال، یک درصد افزایش پیدا می کند.

3: پاره شدن پروتز سیلیکونی

پاره شدن پروتز سیلیکونی که عموما به نام پاره شدن خاموش هم شناخته می شود، با پاره شدن پروتز آب نمکی کاملا متفاوت است. در داخل پروتز سیلیکونی، ژل سیلیکونی نسبتا سفتی وجود دارد که در صورت پاره شدن دیواره ایمپلنت هم، در داخل ایمپلنت می ماند یا نهایتا کمی به بافت های اطراف نفوذ می کند. به همین دلیل گاهی تشخیص پاره شدن پروتز سیلیکونی سخت است. به همین دلیل است که هر دو یا سه سال یک بار باید MRI انجام شود. اگر حس کردید سینه تان کوچک یا نامتقارن شده است، یا اینکه علائمی مانند مور مور شدن، ورم، سوزش با بی حسی در سینه ها داشتید، به پزشک مراجعه کنید.

4: چروک شدن پروتز سینه

در برخی موارد، ایمپلنت ها می توانند چروک یا موج دار شوند. گاهی اوقات ممکن است خودتان این چروک ها را احساس کنید یا حتی گاهی ممکن است در سطح پوست مشخص باشند.

5: جابجا شدن پروتز سینه

هرچند پروتز سینه می تواند تغییر بزرگی در ظاهرتان ایجاد کند، اما نمی تواند فرایند پیری را متوقف کند. با افزایش سن، افراد دچار افتادگی سینه می شوند و این تغییر بافت سینه، می تواند منجر به جابجایی پروتز شود. تغییرات زیاد در وزن هم می تواند منجر به جابجا شدن پروتز شما شود. یک راه حل برای این اتفاق، لیفت سینه است. تعویض ایمپلنت با ایمپلنتی با شکل و اندازه مناسب تر هم می تواند یکی از گزینه های پیش روی شما باشد.

6: تصمیم شخصی

بعد از مدتی شما ممکن است از ظاهر سینه هایتان راضی نباشید و بخواهید تغییری در شکل و اندازه پروتزتان بدهید. یا اینکه ممکن است بعد از مدتی از انجام این عمل پشیمان شوید. در این صورت هم می توانید پروتز را خارج کنید و یا اینکه با پروتز دیگری تعویض کنید.

breast/implant/rapture
تصویر ترکیدن پروتز سینه

چگونه از پروتز سینه مراقبت کنیم؟

مراقبت درست از پروتز سینه می تواند عمر آن را افزایش دهد. این مراقبت ها بلافاصله بعد از عمل شروع می شود. بعد از انجام جراحی پروتز سینه و در دوران ریکاوری، جراحتان از شما می خواهد که از سوتین های ورزشی یا طبی استفاده کنید. اگر این مراقبت ها را انجام ندهید، احتمال افتادگی سینه در طول زمان افزایش پیدا می کند.

علاوه بر این ها، چکاپ های سالانه و چکاپ های منظم فردی هم بر طبق دستورالعمل جراح باید انجام شود. اگر از پروتز سیلیکونی استفاده کرده اید، سه سال بعد از انجام ایمپلنت و بعد از آن هر دو سال، باید MRI انجام دهید.


آیا پروتز سینه منجر به سرطان می شود؟

محققین FDA در رابطه با احتمال ارتباط پروتز سینه با سرطان ALCL (anaplastic large cell lymphoma) هشدار داده اند. سرطان ALCL نوعی سرطان سیستم ایمنی است که می تواند در هر بخشی از بدن ایجاد شود. اما بیشتر در پوست و غدد لنفی اتفاق می افتد. این به این معنی نیست که پروتز سینه باعث سرطان می شود. بلکه زنانی که پروتز سینه می کنند، کمی بیشتر از زنانی که این عمل را انجام نمی دهند، در خطر این سرطان هستند.

هنوز مشخص نیست که نوع پروتز در این امر تاثیری دارد یا نه. اما ایمپلنت هایی که بافت سیلیکونی و دیواره ی پلی اورتان دارند، به نظر ریسک بیشتری دارند. از این رو اگر پروتز سینه انجام داده اید، طبق روتین تعیین شده، چکاپ هایتان را انجام بدهید و هر گونه علائم غیر معمول را به اطلاع پزشک تان برسانید.


پروتز سینه باعث اختلال در شیردهی می شود؟

در پروتز سینه، مخصوصا اگر برش از زیر بغل یا زیر سینه انجام شود، آسیب بسیار مختصری به بافت سینه و مجاری شیردهی وارد می شود. و عموما مشکلی برای شیردهی ایجاد نخواهد شد. اما اگر برش ها در اطراف نوک سینه باشد، ممکن است به برخی از مجاری شیردهی، آسیب وارد شود، در این صورت ممکن است میزان شیر تولیدی و نحوه شیردهی، تحت تاثیر قرار گیرد.

اکثر جراحان برش لازم را در زیر سینه انجام می دهند و در نتیجه فرد، مشکلی برای شیردهی نخواهد داشت. در هر حال، این موضوع، نکته ی مهمی است که حتما باید در مورد آن با پزشک تان مشورت کنید. گزینه ی دیگر این است که پروتز سینه را به بعد از بارداری و شیردهی، معوق کنید.

breastfeeding/breast/augmentation-
پروتز سینه می تواند شیردهی را سخت کند.

هزینه پروتز سینه چقدر است؟

قیمت عمل جراحی پروتز سینه، به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله:

 •         نوع پروتز سینه انتخابی
 •         هزینه های مرتبط با عمل مثل هزینه بیهوشی هزینه آزمایش ها، که تا حدودی به بیمارستان انتخابی شما بستگی دارد
 •         شهری که در آن پروتز را انجام می دهید
 •         جراح زیبایی انتخابی شما و مهارت و تجربه او

به طور کلی، پروتزهای آب نمکی هزینه کمتری برای شما خواهند داشت. علاوه بر این بعد از انجام پروتز آب نمکی، به مانیتورینگ کمتری نیاز خواهید داشت. در صورتی که پروتز سیلیکونی، علاوه بر هزینه بیشتر، هر دو یا سه سال یکبار باید از طریق MRI بررسی شوند.

با توجه به دستمزدهای مختلف جراحان و قیمت متغیر ارز، تخمین هزینه نهایی پروتز کمی سخت است. در سال 1400، هزینه ای بین 28 تا 40 میلیون تومان برای پروتز سینه لازم است. تخمین دقیق تر قیمت پروتز سینه، بعد از انتخاب جراح، نوع پروتز و معاینه دقیق امکان پذیر است.


بهترین برند پروتز سینه کدام است؟

بهترین برندهای پروتز سینه که در حال حاضر در بازار ایران موجود است، عبارتند از:

 • پروتز سینه منتور آمریکا
 • پروتز سینه اوریون فرانسه
 • پروتز سینه تک آلمان

این نتایج بر اساس آمار تجربی است. و برندهای دیگر هم، تمامی استانداردهای لازم برای تولید پروتزهای با کیفیت را دارند. به صورت کلی، انتخاب برند پروتز، به عهده جراح است. 


انتخاب بهترین جراح برای انجام پروتز سینه

پروتز سینه عمل چندان سبک و ساده ای نیست. از این رو انتخاب جراح، اهمیت بسیار زیادی در نتیجه نهایی پروتز خواهد داشت. در انتخاب جراح، به نکات زیر دقت کنید:

 •         بهترین گزینه یک فوق تخصص جراح پلاستیک خواهد بود.
 •         جراح انتخابی شما، حتما باید مجوز لازم برای این عمل را داشته باشد.
 •         مهارت و تجربه جراح، تاثیر زیادی در نتیجه نهایی دارد. داشتن تکنیک برش خوب، یک فاکتور اساسی است. چون برش کمتر و تکنیکال تر، به معنای اسکار کمتر و ظاهر طبیعی تر خواهد بود. 

مشاوره با متخصصان
جراحی پلاستیک
دکترِتو

منبع :
https://www.plasticsurgery.org/news/blog/will-your-breast-implants-last-a-lifetime
https://www.drroberthouser.com/breast-augmentation/breast-augmentation-aftercare-self-care-activities-and-post-op-recovery
https://www.mymed.com/aesthetic-medicine/breast-augmentation/breast-implant-types-shapes-and-textures
https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/breast-augmentation/about/pac-20393178
https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/womens-health/in-depth/breast-implants/art-20045957
https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/womens-health/expert-answers/breast-implants-and-cancer/faq-20057774
https://www.fda.gov/medical-devices/breast-implants/types-breast-implants
https://www.medicalnewstoday.com/articles/263567#13
https://restoresdplasticsurgery.com/blog/breast-augmentation-saline-vs-silicone-implants
https://www.healthline.com/health/saline-vs-silicone-implants#cost
https://www.smartbeautyguide.com/procedures/breast/breast-augmentation
https://westcountyplasticsurgeons.wustl.edu/surgery/breast-surgery/cosmetic-breast-surgery/breast-implant-shapes.html
https://www.plasticsurgery.org/news/blog/silicone-vs-saline-breast-implants
https://www.plasticsurgery.org/news/blog/will-your-breast-implants-last-a-lifetime

هنوز سی سالم نشده اما کلی تجربه نوشتن دارم. دکترتو یکی از بهترین جاهایی هست که میشه توش نوشت و در حین نوشتن یاد هم گرفت. خوشحالم که اطلاعات با کیفیتی تولید می‌کنم. اطلاعات باارزشی که باهاشون می‌تونم کمکتون کنم.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید