دلایل ایجاد خلط چیست؟

خلط

خلط چیست؟

خلط زمانی ایجاد می شود که ریه های فرد، بیمار یا آسیب دیده باشد. خلط بزاق نیست اما موکوس ضخیم شده(گاهی اوقات به نام چرک نیز شناخته می شود) است که از ریه ها با سرفه خارج می شود. بدن برای حفظ رطوبت بافت های نازک و ظریف دستگاه تنفسی موکوس تولید می کند، ذرات کوچک خارجی که ممکن است خطرناک باشند، در موکوس تولید شده به دام می افتند و از ریه به بیرون دفع می شوند. گاهی اوقات، مانند زمانی که یک عفونت در ریه وجود دارد، موکوس بیش از حد تولید می شود و بدن با سرفه تلاش می کند این خلط فراوان را دفع کند.

تشخیص:

تست کشت خلط چیست؟

هنگام مراجعه به پزشک، ممکن است آزمایش کشت خلط لازم شود. این تست برای تشخیص پنومونی باکتریایی یا برونشیت استفاده می شود. همچنین برای بررسی کارآیی و موثر بودن روند درمانی یک بیماری خاص نیز می تواند مورد استفاده قرار گیرد. آزمون کشت خلط با رنگ آمیزی گرم، برای شناسایی باکتری عامل عفونت، انجام می شود. اگر رنگ آمیزی گرم قادر به تشخیص باکتری های عامل عفونت نباشد، آزمایش های تخصصی شامل: اسمیر AFB و کشت برای تشخیص سل و عفونت مایکوباکتریوم غیر سلی، کشت قارچی یا کشت لژیونلا، ممکن است انجام شود. نمونه خلط معمولا در صبح اول وقت جمع آوری می شود و بسته به نوع عفونت، ممکن است سه نمونه یا بیشتر در روز های آتی گرفته شود. قبل از نمونه گیری خلط، فرد باید مسواک بزند و دهان خود را کاملا با آب بشوید و از ۱ تا ۲ ساعت قبل، غذا نخورد. هنگام نمونه گیری از ریه ها، معمولا از فرد خواسته می شود سرفه ی عمیق کند و اگر کسی نمی تواند با سرفه کردن خلط ها را خارج کند، استفاده از استنشاق محلول استریل سالین (نمکی)، استنشاق محلول استریل گلیسیرین و یا استنشاق بخار، باعث شل شدن خلط های موجود در ریه ها و خروج راحت تر خلط می شود. علاوه بر آزمایش کشت خلط، یک آزمایش خون برای بررسی دیگر علائم بیماری، توسط پزشک درخواست می شود.

دکترتو: سامانه نوبت دهی اینترنتی پزشکان

دلایل خلط چیست؟

دلایل مختلفی برای تولید خلط بیش از حد وجود دارد. در زیر لیستی از برخی از این علل همراه با نحوه بروز خلط آورده شده است:

سیگار کشیدن: در سیگاری ها، موکوس تولیدی در ریه ها، موجب “سرفه سیگاری ها” می شود. خلط تولید شده ممکن است سبز، زرد و یا خونی باشد.

آسم: افراد مبتلا به آسم دارای راه های هوایی حساس به آلرژن ها، آلودگی محیط زیست و عفونت های تنفسی هستند. این حساسیت می تواند منجر به ایجاد التهاب در راه های هوایی و افزایش تولید موکوس شود.

فیبروز کیستیک: فیبروز کیستیک یک بیماری ارثی است که توسط یک ژن معیوب ایجاد می شود. در این بیماری راه های هوایی کوچک به وسیله موکوس ضخیم مسدود می شوند که باعث مشکلات تنفسی می شود. مخاط ضخیم در فیبروز کیستیک یک محیط ایده آل برای رشد باکتری ها می شود. بسیاری از افراد مبتلا به فیبروز کیستیک دچار عفونت باکتریایی مزمن ریه می شوند.

عفونت های دستگاه تنفسی(RTI): خلط با رنگ متفاوت از بزاق ممکن است نشانه ای از عفونت های دستگاه تنفسی پایینی باشد. در عفونت های دستگاه تنفسی باکتریایی، خلط ممکن است قوام ضخیم و بوی ناخوشایند داشته باشد. به عنوان یک قاعده ی کلی، در مراحل اولیه یک بیماری عفونی خلط سبز تیره است و به تدریج با بهبود عفونت رنگ خلط روشن تر می شود. حضور آنزیمی به نام میلوپروکسیداز در طی عفونت، باعث رنگ سبز خلط می شود. برخی از عفونت ممکن است باعث تغییر رنگ خلط به رنگ های زرد، خاکستری و یا رنگ زنگ زدگی، شوند.

عفونت های شایع دستگاه تنفسی:

آنفولانزا: آنفولانزا ممکن است باعث ایجاد خلط سبز شود. علائم اصلی آنفوالانزا عبارتند از:

 • درجه حرارت بالا، ۱۰۰.۴ درجه فارنهایت یا بالاتر
 • خستگی
 • ضعف
 • سردرد
 •  درد در کل بدن
 • سرفه
 • علائم شبیه سرماخوردگی مانند، انسداد بینی و یا آبریزش بینی، عطسه و گلودرد

درمان آنفولانزا شامل: استراحت در منزل، نوشیدن مقدار زیادی آب و گرم نگه داشتن بدن، است. مصرف داروهای ضد درد در آنفولانزا مفید خواهد بود و بیشتر افراد در عرض یک هفته احساس بهتر شدن و بهبودی می کنند. مصرف داروهای ضد ویروسی مانند اسلتامیر، طی ۲ روز اول از شروع بیماری، می تواند مدت زمان بیماری را ۱-۲ روز کاهش دهد. حتی مصرف دیر هنگام داروهای ضد ویروسی طی عفونت نیز می تواند سودمند باشد، به خصوص اگر فرد بسیار بیمار است و یا دارای خطر بالایی برای ایجاد عوارض است.

برونشیت: برونشیت عفونت راه های اصلی ریه است. در برونشیت، برونش ملتهب می شود و موکوس بیشتری تولید می کند. افراد مبتلا به این بیماری می توانند خلط زرد خاکستری یا سبز رنگ، داشته باشند. برونشیت یک بیماری ریه است که می تواند حاد یا مزمن باشد. برونشیت حاد ۳ هفته طول می کشد. برونشیت مزمن به عنوان یک سرفه روزانه که باعث تولید خلط می شود و به مدت حداقل ۳ ماه طول می کشد و برای دو سال متوالی رخ می دهد، تعریف شده است. برونشیت نشانه ای از سایر بیماری های ریوی، از جمله آمفیزم و بیماری انسدادی مزمن ریوی (COPD) است. اکثر موارد برونشیت حاد با استفاده از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAID) و نوشیدن مقدار زیادی مایعات درمان می شود.

ذات الریه: سرفه ای که باعث تولید خلط زرد، سبز، قهوه ای یا خونی شود، ممکن است نشانه ای از پنومونی یا ذات الریه باشد که یک عفونت باکتریایی است که منجر به تورم بافت ریه ها می شود. اگر فکر می کنید که مبتلا به پنومونی شده اید، به پزشک مراجعه کنید.

سایر علائم رایج عبارتند از:

 • اشکال در تنفس
 • ضربان قلب سریع
 • تب
 • احساس ناخوشی
 • عرق کردن و لرزیدن
 • از دست دادن اشتها

سل (TB): سل یک بیماری جدی است اما می تواند با یک دوره ۶ ماهه آنتی بیوتیک درمان شود. اگر چه سل یک عفونت باکتریایی است که عمدتا بر ریه ها اثر می گذارد، اما می تواند بر غدد، استخوان ها و سیستم عصبی قسمت فوقانی بدن نیز تاثیر بگذارد. سل یا توبرکلوز منجر به تولید خلط سبز یا خونی می شود. سایر علائم سل عبارتند از:

 • کاهش وزن
 • عرق شبانه
 • تب
 • خستگی
 • از دست دادن اشتها
 • تورم در گردن

چه مواقعی برای درمان خلط به پزشک مراجعه کنیم؟

در صورت وجود ظن به داشتن سل، باید به پزشک ریه مراجعه کنید و درمان شوید. اگر کسی فکر می کند که ممکن است ذات الریه یا پنومونی داشته باشد، باید با پزشک صحبت کند. تشخیص ذات الریه به علت داشتن علائم مشترک با سایر عفونت های معمول دستگاه تنفسی، می تواند مشکل باشد. پنومونی خفیف را می توان در خانه با آنتی بیوتیک، استراحت و مصرف مقدار زیادی مایعات درمان کرد. اکثر عفونت های دستگاه تنفسی دیگر با گذشتن دوره بیماری، بهبود می یابند. پزشکان مصرف مسکن ها، مایعات زیادی و استراحت را، توصیه می کنند. تب بالا تر از ۳۸ درجه سانتی گراد برای بیش از ۳ روز، ممکن است نشانه ای از ذات الریه باشد، بنابراین مهم است که به دکتر مراجعه کنید. در صورت بروز علائمی مانند: سرفه خلطی به همراه رگه های خون، افزایش سرعت تنفس، توسعه درد قفسه سینه و یا گیجی و سردرگمی، باید به دکتر مراجعه کنید. موارد بالا برای کسی که دارای بیماری قلبی یا ریوی است و دوره های مکرر برونشیت را تجربه کرده، نیز صادق است.

تنظیم و ترجمه: نرجس خبازی

منبع: medicalnewstoday

دکترتو: نوبت دهی اینترنتی پزشکان

نظرات کاربران

نظر دهید

نظر دهید