بیماری نارسایی قلب [دکترتو با شما: دکتر احمد امین]

نارسایی قلب بیماری کمتر شناخته شده‌ای است که در سال‌های اخیر در جهان و همینطور ایران شیوع گسترده‌ای داشته است.

در این قسمت از برنامه ویدیویی «دکترتو با شما»، دکتر احمد امین متخصص قلب و عروق و فلوشیپ نارسایی قلب درباره نارسایی قلب و راه های درمان آن توضیح می دهند.

اگر در مشاهده ویدیو مشکل دارید اینجا را کلیک کنید یا متن صحبت‌های دکتر احمد امین را در زیر بخوانید.

بیماری نارسایی قلب چیست؟

نارسایی قلب یکی از معضلات کنونی تمام جوامع بشری از جمله ایران است. بیماری نارسایی قلب معمولا در اثر اختلال عملکرد ماهیچه‌ی قلب ایجاد می‌شود. البته بخش‌های دیگر هم می‌توانند منجر به بروز نارسایی قلب شوند.

علائم بیماری نارسایی قلب چیست؟

علائم بیماری نارسایی قلب به عنوان یکی از مهم‌ترین بیماری‌های مزمن زمینه قلب و عروق موارد شایعی مثل تنگی نفس، تپش، ضعف، خستگی زودرس، مشکلات گوارشی، مشکلات سیستم‌های درون‌ریز بدن است.

اهمیت بیماری نارسایی قلب در چیست؟

اهمیت بیماری نارسایی قلب از دو جهت است.

در وهله‌ی اول بیماری نارسایی قلب شیوع بسیار زیادی در تمام کشورها از جمله ایران پیدا کرده است. یکی از دلایل شیوع این بیماری این است که امروزه آن را بهتر تشخیص می‌دهیم و آگاهی نسبت به علائم بیماری نارسایی قلب نسبت به گذشته بیشتر شده است. همچنین به علت ارائه بهتر سرویس و خدمات درمانی برای انواع بیماری‌های قلب و عروق، افراد از این بیماری‌ها بهبود پیدا می‌کنند اما نهایتا در طولانی مدت آسیب‌هایی به عضله و سیستم قلب و عروق وارد می‌شود که منجر به درگیری بیمار با بیماری نارسایی قلب می‌شود.

با اینکه ممکن است به نظر نیاید اما بیماری نارسایی قلب آمار مرگ و میر بسیار بالایی دارد. یکی از مواردی که همیشه با بیماری نارسایی قلب مقایسه می‌شود مرگ و میر در اثر سرطان است. متاسفانه بیماری نارسایی قلب آمار مرگ و میر بالاتری نسبت به بسیاری از سرطان‌های رایج دارد.

علت ابتلا به بیماری نارسایی قلب چیست؟

بیماری نارسایی قلب ممکن است به دنبال درمان صحیح بسیاری از بیماری‌های قلبی ایجاد شود و بیمار ماه‌ها و سال‌ها بعد از یک حمله‌ی قلب، یک جراحی قلب و بعد از یک اقدام مداخله‌ای تهاجمی یا غیر تهاجمی قلبی، دچار بیماری نارسایی قلبی شود. بنابراین شناخت علائم این بیماری و مراجعه‌ی به موقع به پزشک بسیاری از مواقع می‌تواند روند رو به پیشرفت بیماری را متوقف یا کند بکند و طول عمر بیمار را افزایش دهد.

درمان نارسایی قلب به چه شکل است؟

در درمان بیماری نارسایی قلب مهم‌ترین بخش کنترل کردن فاکتورهای مستعد کننده یا ریسک فاکتورهایی است که منجر به نارسایی قلب می‌شود. به لحاظ آماری مهم‌ترین ریسک فاکتورهای نارسایی قلب، بیماری فشار خون و بیماری عروق کرونر قلب است که در نتیجه زود پیدا کردن و زود درمان کردن این بیماری‌ها می‌تواند به جلوگیری از بروز نارسایی قلب کمک کند.

پس از بروز نارسایی قلب درمان آن را می‌توان در ۳ بخش تقسیم کرد.

بخش اول درمان رعایت کردن رژیم غذایی است. بسیار مهم است در نظر داشته باشیم که رژیم غذایی نارسایی قلب با رژیم غذایی سایر بیماری‌های قلب و عروق کمی متفاوت است. در رژیم غذایی این بیماری تاکید بیشتری بر کنترل نمک و تاکید بیشتری بر این است که از غذاهایی که در رستوران تهیه می‌شود، فست فودها و غذاهایی که روی آن‌ها کار صنعتی انجام می‌شود و پراسسد فودها، کنسرو، کمپوت و آبمیوه‌ها پرهیز شود و بیشتر به سمت غذاهای سالم‌ به جهت روش تهیه و کم نمک پیش برویم.

فاز دیگر درمان نارسایی قلبی که در سال‌های اخیر اهمیت آن بیشتر شناخته شده است و بسیار توصیه می‌شود ورزش است. برخلاف تصوری که بسیاری از گذشته داشته‌اند که در بیمار نارسایی قلب نباید هیچ تحرکی صورت بگیرد اما مثل سایر بیماری‌های قلب در نارسایی قلب هم تاکید زیادی بر ورزش داریم و توصیه می‌کنیم که حتما این بیماران زیر نظر متخصص قلب و متخصص توانبخشی ورزش را شروع کنند.

قسمت بعدی که درمان اصلی بیماری نارسایی قلب است داروها و درمان دارویی نارسایی قلب است. این یک خبر خوب است که ما تقریبا تمام داروهای مفید برای درمان نارسایی قلب را در کشور خودمان داریم.  اما نحوه‌ی تجویز این داروها هنر بسیار زیادی دارد و نحوه‌ی پیگیری کردن بیماران بعد از اینکه این داروها برای آن‌ها تجویز شد.

فاز دیگر درمان نارسایی قلب استفاده از دستگاه‌های الکترونیکی برای شک دادن قلب که همان همان اصطلاحی که با عنوان باتری قلب ازآن یاد می‌شود که خوشبختانه امکانات آن در کشور ما موجود است. متخصصین الکتروفیزیولوژیست بسیار خوبی در ایران داریم که می‌توانند این دستگاه‌ها را برای بیماران نارسایی قلبی بگذارند.

بیماران معمولان با گرفتن رژیم غذایی، درمان دارویی، انجام ورزش و قرار گرفتن دستگاه درصد بسیار زیادی به زندگی باز می‌گردند. کیفیت زندگی آن‌ها بهتر می‌شود. علائم آن‌ها بهتر می‌شود. همچنین طول عمر قابل توجهی خواهند داشت.

درمان‌های دیگری هم برای نارسایی قلبی وجود دارد. بسیار مهم است بدانیم این درمان‌ها برای تمام بیماران نارسایی قلبی واجب و لازم نیست. بلکه برای درصد بسیار کمی واجب است. این درمان‌ها برای موارد پیشرفته‌ی نارسایی قلب، زمانی که بیمار با وجود درمان دارویی و دستگاه الکترونیکی کماکان بهبود پیدا نکرده است استفاده می‌شود..

یکی از انواع درمان‌های پیشرفته، پیوند قلب است. در پیوند قلب، از قلب عزیزانی که مرگ مغزی شده‌اند و خانواده‌هایشان رضایت به اهدای اعضا دارند برداشته می‌شود و طی عمل جراحی چند ساعته جایگزین قلب بیمار با نارسایی قلب می‌شود. خوشبختانه عمل پیوند قلب چندین سال است در کشور ما با نتایج قابل قبول در حال انجام است.در حال حاضر عمل پیوند قلب در تهران و چند شهرستان برای بیماران نارسایی قلب انجام می‌شود. بیمارانی که نیاز به پیوند قلب دارند در لیست پیوند قرار می‌گیرند و عمل توسط همکاران جراح و تیم نارسایی قلبی انجام می‌شود. همچنین پس از انجام عمل نیاز به مراقبت‌های خاص، مراجعات مکرر، نمونه‌گیری، اکو، تجویز داروها و موارد دیگر است که خوشبختانه تمام این بخش‌ها در ایران انجام می‌شود.

غیر از پیوند قلب یک روش دیگری برای درمان بیماران پیشرفته نارسایی قلب وجود که استفاده از قلب مصنوعی است. قلب مصنوعی در واقع تکنولوژِی برتر برای بهبود حال بیمارانی بود که در لیست پیوند قلب قرار داشتند اما این روش به اندازه‌ی توانست بسیاری از این بیماران را بهبود بدهد که توانست از  لیست پیوند خارج شود. امروزه قلب مصنوعی یکی از درمان‌های مطرح در درمان بیماری نارسایی قلب پیشرفته است. متاسفانه به دلیل هزینه‌ی بسیار زیاد قلب مصنوعی هنوز در کشورمان امکان ارائه‌ی این خدمت به صورت گسترده وجود ندارد ولی امیدواریم که به زودی بتوانیم این روش را برای بسیاری از بیمارانی که نیاز به این تکنولوژی دارند انجام دهیم.

برای دریافت نوبت اینترنتی به وبسایت دکترتو مراجعه کنید.
دکترتو: نوبت دهی اینترنتی پزشکان

نظرات کاربران

نظر دهید
 1. محمدطاهری سجاسی

  سلام محمدطاهری هستم یکی ازمریضای خیلی بدحالحقیقت روبه مرگ خودم ناامیدشده بودم ولی ای اقای احمدامین نارسای قلب بمن عمر دوبار بخشید تمام عمرم رامدیون ایشان مباشم ارزوی موفقیت دارم براش تاهرچه هدفش هست برسه پایندباشی من بشما ایمان دارم

  1. محمدطاهری سجاسی

   سلام اقای دکتر احمد امین ازاینکه ..بدترین بیماری منو.که اصلا امید به بهبودیم نداشتم شما بااون تجروبیاتت واون خلاقیتیت به عمردوبار بخشیدی ممنونتم تمام خانوادم مدیون شماهستیم من به شما ایمان اوردم

   1. سلام خدا قوت ما شنبه بیمارستان از پسرم که ۱۷ سال دارد اکو و ام آرآی قلب گرفتن تا این مراحل را انجام بدیم وقت اداری تموم شد و دکتری نبود که ویزیت بشیم البته دستور اکو و ام آر آی را دستیارای آقای دکتر حق جو دادن
    اکو را در شهر خود به دکتر متخصص قلب نشان دادیم ایشان شما را معرفی کردن خواهشمندم در خصوص نحوه نوبت دهی و روزای حضور در بیمارستان ما را راهنمایی کنید
    در خصوص ام آر آی بگویم که جواب را دستی به ما ندادن ولی گفتن دکترای بیمارستان در سیستم به جواب دسترسی دارن

  2. سلام پدرم من هم حال خوبی ندارن لطف میکنید بگید چه داروهایی استفاده کردید

 2. انسان به معنای واقعی کلمه?
  از نظر پزشکی هم فوق العاده حاذق و زبردست هستند.❤
  امیدوارم هر روز موفق تر از دیروز باشن?

سوال پزشکی دارید؟

با بهترین پزشکان از راه دور مشاوره کنید

مشاوره با پزشک
دیدگاه شما

نظر دهید

مشاوره با پزشک نوبت دهی مطب