دلایل ترشح پستان چیست و چه موقع ترشحات سینه خطرناک است؟

ترشح پستان

ترشحات پستانی چیست؟

هر مایعی که از نوک پستان به بیرون تراوش می کند، به عنوان ترشحات پستانی در نظر گرفته می شود. ترشحات پستانی در زنان باردار یا زنان شیرده ممکن است غیرطبیعی نباشد، اما عاقلانه است که هر گونه تخلیه ی ناگهانی نوک پستان و بی سابقه توسط پزشک ارزیابی شود. تخلیه ی نوک پستان در مردان در هر شرایطی نشان دهنده ی یک مشکل است و نیاز به ارزیابی بیشتر دارد. اگر به صورت خود به خود یا زمانی که نوک پستان یا سینه های خود را فشار می دهید یکی از سینه ها یا هر دو سینه ممکن است ترشحاتی داشته باشند. ترشح نوک پستان ممکن است شیر مانند، و یا روشن، زرد، سبز، قهوه ای یا خونین باشد. از طریق همان منفذی که شیر از آن خارج می شود، ترشحات غیر شیری نیز خارج می شوند. قوام ترشحات نوک پستان می تواند متفاوت باشد، ممکن است ضخیم و چسبناک و یا رقیق و آبکی باشد.

اقدامات تشخیصی:

اگر ارزیابی اولیه ی پزشکی نشان دهد که ترشحات غیر طبیعی است، پزشک ممکن است از تست های بیشتری برای تعیین بیماری زمینه ای که باعث ایجاد مشکل شده است، درخواست کند. تست های ارزیابی درخواستی پزشک ممکن است شامل یکی یا بیشتر  موارد زیر باشد:

 • تجزیه و تحلیل آزمایشگاهی از ترشحات
 • آزمایش خون
 • ماموگرافی و یا سونوگرافی از یک یا هر دو سینه
 • اسکن مغزی
 • عمل جراحی خارج کردن و تجزیه و تحلیل یک یا چند مجرا در نوک پستان
مشاوره تلفنی با بهترین پزشکان

دلایل ترشحات پستانی

برخی از علل ترشحات پستانی طبیعی عبارتند از:

بارداری و شیردهی: ترشح از نوک پستان بخش طبیعی از عملکرد سینه در دوران بارداری و یا شیردهی است. در مراحل اولیه ی بارداری، برخی از زنان متوجه ترشحات روشنی از نوک سینه ی خود می شوند که در مراحل بعدی بارداری، این تخلیه ممکن است ظاهری آبکی و شیری پیدا کند. ترشحات شیری پس از قطع شیردهی به فرزندتان، به طور معمول در هر دو سینه دیده می شود و می تواند تا دو یا سه سال پس از قطع شیردهی ادامه یابد.

تحریک نوک سینه ها: تحریک یا فشردن سینه ها ممکن است باعث ترشح مایع شود. در مواقع استفاده از سوتین یا در حین ورزش و حرکات شدید بدنی مانند دویدن که نوک پستان تحریک می شود، بروز ترشح پستانی طبیعی است.

تغییرات فیبروکیستیک پستان: به وجود یا رشد بافت فیبروز و کیست در پستان ها اشاره دارد. تغییرات فیبروکیستیک پستان ممکن است باعث ایجاد توده یا ضخیم شدن بافت پستان شود، با این وجود نشان دهنده ی سرطان نیستند. علاوه بر ایجاد درد و خارش، تغییرات فیبروکیستیک پستان در بعضی موارد سبب ترشحات پستانی روشن، سفید، زرد یا سبز می شود.

گالاکتوره: (بافت پستان ناصاف و یا طناب مانند) ممکن است ترسناک باشد اما گالاکتوره به سادگی شرایطی را توصیف می کند که از پستان زنان در شرایطی که شیر نمی دهند، شیر و یا ترشحات شیری رنگ خارج می شود . گالاکتوره بیماری نیست و علل بسیاری دارد شامل:

تومورهای غده هیپوفیز

برخی از داروها: از جمله برخی از داروهای هورمونی و داروهای روان گردان

برخی از گیاهان: مانند رازیانه

کم کاری تیروئید

مواد مخدر: از جمله ماری جوانا

عفونت: ترشحات پستانی که حاوی چرک هستند ممکن است نشان دهنده ی عفونت در پستان باشد، که به عنوان ورم پستان (ماستیت) نیز شناخته می شود. ماستیت معمولا در زنان شیرده مشاهده می شود اما می تواند در زنان که شیرده نیستند نیز ایجاد شود. اگر عفونت یا آبسه در پستان دارید، ممکن است متوجه شوید که پستان شما دردناک، قرمز یا در لمس گرم است.

گشاد شدن مجرای پستانی: دومین علت شایع ترشحات غیرعادی پستانی است. معمولا در زنانی که نزدیک به یائسگی هستند دیده می شود. این وضعیت منجر به التهاب و انسداد احتمالی در مجاری واقع در زیر نوک پستان می شود. هنگامی که این اتفاق می افتد، عفونت ممکن است گسترش یابد و منجر به ترشح غلیظ مایل به سبز از نوک پستان شود.

پاپیلومای داخل مجاری: یک تومور خوش خیم و زگیل مانند در یک مجرای شیری است که می تواند با ترشح خونی همراه است و شایع ترین علت ترشحات غیرطبیعی از پستان است. به نظر می رسد خود به خود اتفاق می افتد و یک مجرای واحد را درگیر می کند و وقتی که ملتهب شوند، باعث ترشحات خونی و چسبنده می شوند. اگر چه ممکن است ترشحات خونی خود به خود برطرف شوند، اما این وضعیت نیاز به ارزیابی با سونوگرافی از ناحیه پشت نوک پستان و هاله سینه دارد. اگر سونوگرافی یک ضایعه را در کانال شیری نشان می دهد، برای تأیید تشخیص و رد کردن پاپیلوم یا سرطان بیوپسی نیاز است.

اغلب ترشحات پستانی ناشی از یک وضعیت خوش خیم هستند. با این حال، رخ دادن سرطان پستان امکان پذیر است، به خصوص اگر:

 • یک توده در سینه خود داشته باشید.
 • فقط یک پستان تحت تاثیر قرار گرفته باشد.
 • ترشحات حاوی خون باشد.
 • تخلیه خود به خودی و پایدار باشد.
 • ترشحات تنها یک مجرای واحد را تحت تاثیر قرار داده باشند.

علل احتمالی ترشحات پستانی عبارتند از:

 • قرص های ضد بارداری
 • سرطان پستان
 • کارسینوم مجرایی(DCIS)
 • اختلالات غدد درون ریز
 • آسیب یا ضربه به پستان
 • استفاده از دارو
 • تغییرات هورمون های چرخه قاعدگی
 • بیماری پاژه ی پستان
 • التهاب پستان در نواحی اطراف مجاری شیری
 • پرولاکتینوما (توده غیر سرطانی در غده هیپوفیز که باعث ترشح بیش از حد هورمونی به نام پرولاکتین که مسئول تحریک ترشح شیر از پستان است، می شود.)

چه مواقعی برای درمان ترشحات از پستان ها به پزشک مراجعه کنیم؟

ترشحات پستانی به ندرت نشانه ای از سرطان پستان است. اما ممکن است نشانه ای از یک بیماری زمینه ای باشد که نیاز به درمان دارد.

اگر شما هنوز هم قاعده می شوید و ترشحات از نوک پستان پس از چرخه ی قاعدگی بعدی خود به خود بهبود نمی یابد، برای ارزیابی بیشتر به دکتر زنان و زایمان مراجعه کنید. با این حال، اگر شما یائسه شده اید و شاهد ترشحات پستانی هستید که یک پستان و یک مجرای واحد را درگیر کرده است، برای ارزیابی بیشتر سریعا به پزشک تان مراجعه کنید.

تنظیم و ترجمه: نرجس خبازی

منابع: mayoclinic ، webMD

  مشاوره تلفنی با بهترین پزشکان

نظرات کاربران

نظر دهید
 1. شلام من حدود شش ماه پیش پسرم رو از, شیر گرفتم. دوروز پیش متوجه خون روی لباسم شدم. واینکه خون از نوک سینم خارج نمیشه از قسمت هاله قهوهای خارج میشه. خیلی میترسم. ممکنه سرطان باشه. کمکم کنید لطفا

 2. من ۱۰سال پیش متوجه شدم داخل هردوتا سینم توده دارم سینه چپ روعمل کردن وتوده هاروبرداشتن بعداز ازمایش گفتن خوش خیم ولی یک سال بعد دوباره توده ها درست شدن ومن دیگه پیگیری نکردم الان ازهردوسینم مایع زرد رنگ ترشح میشه اگر میشه راهنماییم کنید

 3. سلام من خیلی وقته اقدام به بارداری کردم ولی خبری نیست.همیشه پریودم ناتنظیمه .همیشه وقتی پریودم یکم عقب میشدسینه هام روفشارمیدادم ترشحی نداشت .این چندماه پریودیم روحساب کردم شده تقریبا دوماهی یکبار.بعداز پنج ماه که هردوماه پریودمیشدم این ماه تقریبا هفتادروز گذشته وپریودنشدم نوک سینه هام فشردم ترشح شیری مانندازش بیرون اومد برخی ازعلایم بارداری هم دارم ولی چون قبلا هم بااینکه علایم بارداری داشتم بازم پریودمیشدم .الان میخوام بدونم ترشحات سینم به دلیل بارداری هست یامریضی؟؟

  1. سلام وقتتون بخیر.من مدتی هست که ترشح از هردو سینه ام دارم ولی فقط بافشار دادن خارج میشه به رنگ تقریبا سبز هست دکتر برام ازمایش هورمون داده بود انجام دادم بالا نبوده میشه لطف کنید راهنماییم کنید چه کاری باید انجام بدم

 4. سلام وقتتون بخیر.من مدتی هست که ترشح از هردو سینه ام دارم ولی فقط بافشار دادن خارج میشه به رنگ تقریبا سبز هست دکتر برام ازمایش هورمون داده بود انجام دادم بالا نبوده میشه لطف کنید راهنماییم کنید چه کاری باید انجام بدم

 5. سلام . من ار دیروز تو سینه ی چپم احساس سوزش و درد میکنم و جای سوزش هر بار عوض میشه الان رفتم نوک سینمو فشار دادم یه مایع سفید رنگ ازش خارج شد و از سینه راستم که درد نمیکنه هم خارج شد وقتی فشار دادم. میشه راهنماییم کنید که چیکار کنم و آیا خطری داره یا خیر؟ممنون

 6. سلام وقت بخیر من دختر مجرد هستم خب ۲۳ساله از سینه چپم ترشح ابکی یه ذره میاد ایا نگران کننده هس؟

 7. سلام وقتتون بخیر من ۲ سال زایمان کردم ولی پسرم از شیر خودم نخورد نوک سینم رو فشار دادم یه مایع خاکستری یا سیاه از سینم اومد خیلی نگرانم میشه راهنماییم کنید.

  1. سلام  من حدود دوهفتس از سینم ترشحات شیری دارم خودمم مجردم و رابطه جنسی نداشتم ۲۲سالمه طول ترشح پریودم شدم و تموم شد ترشحم خ زیاد نیس فقط سینمو ک فشار میدم اول ابکی بعد یکم شیر میاد ریزش موهم پیدا کردم ازمایش تیروعیدم دادم مشکلی نداشتم ولی پودر چاقی مصرف میکردم احساس میکنم از اونه

   برای قطع این مشکل باید چیکار کرد؟

 8. رضوان احمدی

  سلآم من اروز متوجه شدم منافذ شیری نوک سینه که همیشه سفیده سیاه رنگه که فشار دادم ماده سفت اومد بیرون که شبیه لخته خون بود نمیدونم دلیلش چی میتونه باشه؟

 9. سلام خسته نباشید من از سینم ترشح شیری رنگ میاد فشار میدم متاهلم باردار نیستم این موضوع نگران کنندس برام میشه بگید دلیلش چیه؟؟

 10. سلامو خسته نباشید.من آقایی هستم ۲۸ ساله ک الان تقریبا حدود یکساله متوجه ی چیزی شبیه ب جوش اما خیلی کوچیک کنار نوک سینم شدم ک با فشار دادن دو انگشت ی ماده سفید رنگ برصورت خمیر مانند و چسبناک البته ب شدت ریز یعنی ب اندازه ی خط ازش خارج میشه.لطفا بهم بگین ک نشون دهنده ی چیه آیا سرطانی چیزیه خدایی نکرده یا چیز خاصی نیس چون هیچ گونه دردی ندارم.و فقط زمانی ک با دو انگشت فشار میدم این ترشح شیر مانند چسبناک از کنار نوک سینم ک ب شکل جوش خیلی کوچیک هست خارج میشه.لطفا بهم پیامک بدید دکتر عزیزو گرامی ب شدت نگرانم و نزدیک ب عقد کردن هستم نمیخام در صورت حاد بودن ب کسی ک دوسش دارم آسیب برسه.
  ۰۹۳۰۵۲۰۸۸۵۲

 11. سلام من مجردم نزدیک ۷ سال از نوک سینه سمت چپم یه ترشح سفیدی خارج میشه اما خیلییی کم ترشحه .همیشه یه سفیدی هس تو نوک سینم که یه بویی میده . نشونه چیه من میترسم سرطان باشع تا الان دکتر نرفتم
  ممنون میشم راهنماییم کنید

دیدگاه شما

نظر دهید