اختلال هراسی یا حمله‌ پانیک چیست؟

0
اختلال هراسی یا حمله‌ی پانیک (Panic Attack) زمانی اتفاق می‌افتد که در معرض حملات ناخواسته و غیر منتظره ی ترس قرار می‌گیرید.

اختلال هراسی یا حمله‌ی پانیک چیست؟

اختلال هراسی یا حمله‌ی پانیک (Panic Attack) زمانی اتفاق می‌افتد که در معرض حملات ناخواسته و غیر منتظره ی ترس قرار می‌گیرید. DSM-5 (نسخه پنجم برنامه ریزی شده توسط انجمن روان پزشکی آمریکا که در واقع راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی است) حملات هراسی را این گونه تعریف می‌کند: موج حملات ناگهانی و شدید ترس، هراس و ناراحتی که در عرض چند دقیقه به اوج خود می‌رسد. افراد مبتلا به اختلال هراسی یا حمله‌ی پانیک، با اضطراب داشتن حملات هراسی زندگی می‌کنند. وقتی احساس ترس و اضطراب ناگهانی و شدید بدون علت مشخصی داشته باشید ممکن است دچار حمله ی هراسی شوید. در حملات هراسی ممکن است نشانه‌های فیزیکی مانند افزایش ضربان قلب، مشکلات تنفسی و عرق کردن را تجربه کنید.

DSM-5 (نسخه پنجم برنامه ریزی شده توسط انجمن روان پزشکی آمریکا که در واقع راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی است) حملات هراسی را این گونه تعریف می‌کند: موج حملات ناگهانی و شدید ترس، هراس و ناراحتی که در عرض چند دقیقه به اوج خود می‌رسد.

اکثر افراد در طول زندگی خود یک یا دو بار حملات اضطرابی را تجربه می‌کنند. طبق گزارش انجمن روان شناسی آمریکا از هر ۷۵ نفر ۱ نفر ممکن است حداقل یک بار حملات هراسی را تجربه کند. اختلال هراسی یا حمله‌ی پانیک اینگونه تعریف می‌شود: ترس مداوم از داشتن حمله ی هراسی بعد از تجربه ی نگرانی و اضطراب در مورد حملات هراسی مجدد یا عوارض ناشی از آن، به مدت حداقل یک ماه یا بیش تر. اگرچه نشانه‌های این اختلال می‌توانند بسیار طاقت فرسا و ترسناک باشند، اما با مدیریت و درمان می‌توان به بهبود علائم کمک کرد. درمان اختلال هراسی یا حمله‌ی پانیک در کاهش نشانه ها و بهبود کیفیت زندگی فرد بسیار موثر است.

تشخیص اختلال هراسی یا حمله‌ی پانیک

اگر علائم حمله ی هراس را تجربه کردید، به اورژانس مراجعه کنید. اکثر افرادی که برای اولین بار حمله ی هراسی را تجربه می‌کنند، فکر می‌کنند که دچار حمله ی قلبی شده اند. در بخش اورژانس، جهت بررسی اینکه آیا علائم شما به علت حمله ی قلبی ایجاد شده یا خیر و همچنین برای بررسی عملکرد قلب، پزشک تست‌های تشخیصی مانند آزمایش خون و نوار قلب (ECG) را درخواست خواهد کرد. اگر هیچ علت خطرناک جسمانی برای علائم شما وجود نداشته باشد، پزشک در مورد علائمتان از شما سوالاتی خواهد پرسید و معاینه ی سلامت روان را انجام خواهد داد. قبل از تشخیص اختلال هراسی یا حمله‌ی پانیک توسط پزشک، تمام بیماری‌های دیگر پزشکی باید بررسی و رد شوند.

[adrotate group=”2″]

علائم اختلال هراسی یا حمله‌ی پانیک

علائم اختلال هراسی یا حمله‌ی پانیک اغلب در نوجوانان و جوانان زیر ۲۵ سال ظاهر می‌شود. اگر چهار بار یا بیش تر دچار حملات هراسی شده باشید، یا پس از تجربه ی یک حمله ی هراسی در ترس از تجربه ی مجدد حمله ی هراسی دیگری زندگی می‌کنید، ممکن است مبتلا به اختلال هراسی یا حمله‌ی پانیک شده باشید. حملات هراسی باعث ایجاد ترس شدیدی می‌شود که اغلب بدون هشدار قبلی و ناگهانی شروع می‌شود. هر حمله معمولا ۱۰ تا ۲۰ دقیقه طول می‌کشد، اما در موارد شدید، علائم ممکن است بیش از یک ساعت ادامه داشته باشند. تجربه هر فرد در مورد علائم حملات هراسی متفاوت است. برخی از افراد مبتلا به این اختلال به خوبی به درمان پاسخ نمی دهند، برخی دیگر ممکن است در یک دوره زمانی هیچ نشانه ای نداشته باشند و در دیگر دوره‌های زمانی دچار نشانه‌های بسیار شدید شوند.

علائم شایع حمله ی هراسی عبارتند از:

 • افزایش ضربان قلب و یا تپش قلب
 • تنگی نفس
 • احساس خفگی
 • سرگیجه
 • سبکی سر
 • حالت تهوع
 • عرق کردن
 • لرزش
 • تغییر در وضعیت ذهنی، از جمله احساس مسخ واقعیت (احساس عدم واقعیت) یا مسخ شخصیت (از خود جدا شدن)
 • بی حسی یا سوزش در دست و پا
 • درد قفسه ی سینه یا احساس تنگی قفسه ی سینه
 • ترس ازمرگ غریب الوقوع

علائم حمله ی هراسی اغلب بدون هیچ دلیل روشنی رخ می‌دهند. به طور معمول، علائم با سطح خطر موجود در محیط متناسب نیستند. از آنجا که این حملات قابل پیش بینی نیستند، می‌توانند به طور قابل توجهی بر عملکرد فرد تأثیر بگذارند. ترس از حمله ی هراسی یا یادآوری حمله ی هراسی قبلی می‌تواند منجر به حمله ی هراسی دیگری شود.

دلایل اختلال هراسی یا حمله‌ی پانیک

علل اختلال هراسی یا حمله‌ی پانیک به وضوح درک نشده است. تحقیقات نشان داده است که اختلال هراسی یا حمله‌ی پانیک ممکن است با ژنتیک مرتبط باشد. اختلال هراسی یا حمله‌ی پانیک با گذر از مراحل مهم زندگی نیز رخ می‌دهد. دوری از خانواده برای ادامه ی تحصیل در دانشگاه، ازدواج یا داشتن اولین فرزند، همه از دوره‌های مهم زندگی هستند که ممکن است باعث ایجاد استرس و منجر به ایجاد اختلال هراسی یا حمله‌ی پانیک شوند. اطلاعات در مورد این بیماری نشان می‌دهد که گروه‌های خاصی با احتمال بیشتری به این اختلال دچار می‌شوند. احتمال ابتلا به اختلال هراسی یا حمله‌ی پانیک در زنان دو برابر مردان است.

احتمال ابتلا به اختلال هراسی یا حمله‌ی پانیک در زنان دو برابر مردان است.
احتمال ابتلا به اختلال هراسی یا حمله‌ی پانیک در زنان دو برابر مردان است.

درمان اختلال هراسی یا حمله‌ی پانیک

اختلال هراسی یا حمله‌ی پانیک اغلب یک بیماری مزمن (طولانی مدت) است که درمان آن می‌تواند دشوار باشد. درمان در اکثر افراد مبتلا به اختلال هراسی یا حمله‌ی پانیک، برخی از علائم را بهبود می‌بخشد. درمان اختلال هراسی یا حمله‌ی پانیک بر کاهش و یا از بین بردن علائم متمرکز است. این امر از طریق درمان به وسیله ی پزشک واجد شرایط و آموزش دیده و در بعضی موارد استفاده از داروها، به دست می‌آید. درمان معمولا شامل درمان شناختی رفتاری (CBT) است. در این روش درمانی، پزشک به شما می‌آموزد که افکار و اعمال خود را به طوری تغییر دهید که بتوانید حملات خود را درک و ترس خود را مدیریت کنید.
داروهای مورد استفاده برای درمان اختلال هراسی یا حمله‌ی پانیک می‌تواند شامل مهار کننده‌های بازجذب سروتونین (SSRI)، گروهی از داروهای ضد افسردگی، باشد. مهار کننده‌های بازجذب سروتونین که برای اختلال هراسی یا حمله‌ی پانیک تجویز می‌شوند عبارتند از:

داروهای دیگری که برای درمان اختلال هراسی یا حمله‌ی پانیک استفاده می‌شوند، عبارتند از:

 • مهارکننده‌های بازجذب سروتونین نوراپی نفرین (SNRI): گروه دیگری از داروهای ضد افسردگی
 • داروهای ضد تشنج
 • بنزودیازپین ها (معمولا به عنوان آرام بخش استفاده می‌شود): از جمله دیازپام یا کلونازپام
 • مهارکننده‌های مونوآمین اکسیداز (MAOIs): گروه دیگری از داروهای ضد افسردگی هستند که به دلیل عوارض جانبی نادر ولی جدی، به ندرت مورد استفاده قرار می‌گیرند.

علاوه بر این درمان ها، تعدادی از کارهایی که می‌توانید در خانه برای کاهش علائم خود انجام دهید وجود دارند که عبارتند از:

 • داشتن یک برنامه ی منظم
 • ورزش منظم
 • خواب کافی
 • اجتناب از استفاده از محرک هایی مانند کافئین
 • پیشگیری از اختلال هراسی یا حمله‌ی پانیک

پیشگیری از اختلال هراسی یا حمله‌ی پانیک ممکن است میسر نباشد. با این حال می‌توانید از طریق اجتناب از الکل و محرک‌های مانند کافئین و مواد مخدر نشانه‌های خود را کاهش دهید. همچنین اگر دچار علائم اختلال هراسی یا حمله‌ی پانیک ناشی از یک حادثه ی ناراحت کننده شدید، با پزشک خود در مورد وضعیت‌تان صحبت کنید.

منبع: healthline

[adrotate group=”3″]

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید