متخصص مغز و اعصاب کیست و چه تفاوتی با جراح مغز و اعصاب دارد؟
موضوعات پزشکی مرتبط: بیماری

متخصص مغز و اعصاب کیست و چه تفاوتی با جراح مغز و اعصاب دارد؟

| تاریخ انتشار: 6 بهمن 1400
| آخرین به‌روزرسانی: 22 مرداد 1401
| تعداد نظرات:بدون نظر
Neurologist
آنچه در این مقاله می‌خوانید

نورولوژی شاخه‌ای از پزشکی است که به مطالعه و درمان اختلالات سیستم عصبی می‌پردازد و متخصص مغز و اعصاب (نورولوژیست) اختلال‌های مربوط به نورولوژی را درمان می‌کند. سیستم عصبی یک سیستم پیچیده و تشکیل‌شده از دو بخش است که فعالیت‌های بدن را تنظیم و هماهنگ می‌کند. این دو بخش عبارت‌اند از:

 • سیستم عصبی مرکزی: مغز و نخاع
 • سیستم عصبی محیطی: اندام‌های حسی مانند چشم، گوش، پوست و همه گیرنده‌های حسی موجود در سراسر بدن.

هرگونه اختلال در عملکرد این سیستم‌ها باعث به‌وجودآمدن مشکلات اعصاب می‌شود و پزشک نورولوژیست اختلالاتی را که بر مغز، نخاع و سایر اعصاب محیطی تأثیر می‌گذارد، درمان می‌کند. در ادامه نقش و عملکرد متخصص مغز و اعصاب را بررسی می‌کنیم و توضیح می‌دهیم چه زمانی باید به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید و به شما می‌گوییم که تفاوت متخصص مغز و اعصاب با جراح مغز و اعصاب چیست؟

برای آشنایی با بهترین پزشکان متخصص مغز و اعصاب در شهر خود به دکترتو مراجعه کنید. در دکترتو علاوه می‌توانید به‌صورت تلفنی و آنلاین با پزشک مورد نظرتان مشورت کنید و در صورت نیاز برای دریافت نوبت ویزیت حضوری اقدام کنید.

مشاوره با متخصصان
مغز و اعصاب
دکترِتو

متخصص مغز و اعصاب کیست؟

متخصص مغز و اعصاب را بشناسید : پزشکی است که بیماری‌های مغز، نخاع و اعصاب را تشخیص داده و درمان می‌کند او معمولا بیماری‌ها و اختلالاتی را که بر تفکر و رفتار تأثیر می‌گذارد هم بررسی می‌کند. دکتر مغز و اعصاب جراحی نمی‌کند و صرفا روی درمان بیماری‌هایی تمرکز دارد که نیاز به جراحی ندارند.

معرفی دکتر مغز و اعصاب تهران

برای دریافت نوبت از دکتر مغز و اعصاب تهران دیگر نیازی نیست به مطب مراجعه کنید. شما می‌توانید لیست متخصص مغز و اعصاب تهران را در وبسایت نوبت دهی آنلاین دکترتو مشاهده کنید و زمانی که قصد مراجعه به پزشک مغز و اعصاب را دارید؛ تعیین کنید و برای دریافت نوبت اقدام نمایید.

تخصص مغز و اعصاب چه فوق تخصص‌هایی دارد؟

سیستم عصبی یک سیستم پیچیده است و تخصص در هر بخش نیاز به سال‌ها مطالعه و کسب تجربه دارد. پزشکان فوق تخصص مغز و اعصاب تکامل یافته‌ی تخصص مغز و اعصاب هستند یعنی بسیاری از متخصصان پس از پایان دوره رزیدنتی خود به مطالعه زیرمجموعه خاصی از نورولوژی می‌پردازند و تمرکز خود را روی یک بخش خاص محدود می‌کنند تا بهترین راهکارهای درمان را در آن حیطه به بیماران ارائه دهند.

یک متخصص ممکن است آموزش خود را بر روی موارد زیر متمرکز کند:

 • داروی سردرد
 • داروی عصبی عضلانی
 • مراقبت عصبی
 • عصبی انکولوژی
 • نورولوژی سالمندان
 • اختلالات خودمختار
 • نورولوژی عروقی (مراقبت از سکته مغزی)
 • نورولوژی کودک
 • نورورادیولوژی مداخله‌ای
 • صرع.

جراح مغز و اعصاب کیست؟

جراح مغز و اعصاب پزشکی است که بیماری‌های مربوط به مغز، ستون فقرات و سایر قسمت‌های سیستم عصبی شما را تشخیص داده و درمان می‌کنند. تفاوت آنها با متخصصان مغز و اعصاب در این است که جراح مغز و اعصاب به طور خاص در زمینه جراحی آموزش دیده‌است. درحالی که متخصص مغز و اعصاب بر سایر اشکال درمان تمرکز می‌کند و اجازه جراحی ندارد.


آیا از دکتر دکتر مغز و اعصاب در شیراز می‌توان از دکترتو به صورت آنلاین نوبت دریافت کرد؟

بله! دکترتو در تمامی شهرهای ایران فعالیت دارد و با پزشکان و جراحان بسیاری همکاری می‌کند. برای مراجعه به دکتر مغز و اعصاب شیراز کافیست لیست متخصص مغز و اعصاب شیراز را مشاهده کنید و برای دریافت نوبت اقدام نمایید.

کار متخصص مغز و اعصاب چیست؟

متخصص مغز و اعصاب ابتدا معاینه فیزیکی انجام می‌دهد، سپس آزمایش‌های مختلفی را تجویز می‌کند تا علت اصلی اختلال‌های عصبی را تشخیص ‌دهد. سپس باتوجه به علت اختلال، دارو تجویز می‌کند و یا استراتژی‌های خاصی را برای درمان بیماری‌ عصبی ترتیب می‌دهد. متخصص مغز و اعصاب می‌تواند بیماری افراد را در سنین مختلفی بررسی کند اما معمولا فوق تخصص نورولوژی سالمندان یا نورولوژیست کودک به درمان افراد در سنین خاصی می‌پردازد.

مراجعه به دکتر مغز و اعصاب اصفهان

برای دریافت نوبت از دکتر مغز و اعصاب اصفهان دیگر نیازی نیست به مطب مراجعه کنید. شما می‌توانید لیست متخصص مغز و اعصاب اصفهان را در وبسایت نوبت دهی آنلاین دکترتو مشاهده کنید و زمانی که قصد مراجعه به روانپزشک را دارید؛ تعیین کنید و برای دریافت نوبت اقدام نمایید.


متخصص مغز و اعصاب چه معایناتی انجام می‌دهد؟

در اولین مراجعه به مطب نورولوژیست، پزشک معمولا یک معاینه فیزیکی و یک معاینه عصبی انجام می‌دهد. او معاینه عصبی اولیه را با سنجیدن وضعیت ذهنی فرد و انعکاس‌های عصبی او بررسی می‌کند. پزشک در روش‌های معمول از ابزارهای ساده آزمایشی مانند چکش رفلکس و نور استفاده می‌کند و وضعیت بیمار را در موارد زیر مورد بررسی قرار می‌دهد:

 • قدرت تکلم و سخن گفتن
 • مهارت‌های حرکتی
 • حدت بینایی و عضلات خارج چشم
 • هماهنگی حرکات بدن
 • استحکام و قدرت
 • رفلکس‌ها.

آیا می‌توان از دکتر مغز و اعصاب کرج به صورت آنلاین نوبت دریافت کرد؟

بله! همانطور که توضیح دادیم، وبسایت نوبت دهی آنلاین پزشکان دکترتو در تمامی شهرهای ایران فعالیت می‌کند و با پزشکان هر شهر همکاری می‌کند. شما می‌توانید برای برای دریافت نوبت از دکتر مغز و اعصاب کرج از لیست متخصص مغز و اعصاب کرج دیدن کنید و پزشک مورد نظر خود را انتخاب کنید و برای دریافت نوبت اقدام کنید.

نورولوژیست از چه ابزارها و آزمایش‌هایی برای تشخیص استفاده می‌کند؟

بر اساس نتیجه معاینه فیزیکی و انعکاسی فرد و ارزیابی نتایج معاینه، متخصص مغز و اعصاب ممکن است آزمایش‌های دیگری را تجویز کند که در ادامه آنها را معرفی می‌کنیم.

1. پونکسیون کمری

اگر نورولوژیست معتقد باشد مشکلات عصبی و علائم شما ناشی از اختلال در نخاع شما است ممکن است از مایع نخاعی شما نمونه بگیرد و روی آن آزمایش کند. در طی پونکسیون کمری یک سوزن به ستون فقرات وارد می‌شود و پس از بی‌حسی، از مایع نخاعی نمونه‌برداری می‌شود.

معمولا پزشک در صورت شک به موارد زیر پونکسیون کمری را تجویز می‌کند:

 • مننژیت
 • آنسفالیت
 • میلیت
 • سرطان خون
 • بیماری‌های خود ایمنی، مانند ام اس (MS)
 • زوال عقل
 • خونریزی در مغز.
ponction lombaire
متخصص مغز و اعصاب از روش لامبر پانکسیون برای نمونه‌برداری از مایع نخافی استفاده می‌شود.

2. تست کشش یا تست تانسیلون

میاستنی گراویس یک بیماری عصبی عضلانی نادر است که ماهیچه بازوها و پاها را ضعیف می‌کند. تست کشش به پزشک شما در تشخیص میاستنی گراویس کمک می‌کند. در این آزمایش، پزشک دارویی به نام تنسیلون را به شما تزریق می‌کند و از فرد خواسته می‌شود که حرکات مختلفی مانند نشستن و ایستادن، باز و بسته کردن پاها و بالا بردن بازوها انجام دهد سپس پزشک تأثیر دارو را بر حرکات ماهیچه‌ای بیمار مشاهده می‌کند و آن را تحلیل می‌کند.


3. الکترومیوگرافی (EMG)

الکترومیوگرافی، فعالیت الکتریکی بین مغز (یا نخاع) و اعصاب محیطی حرکتی را بررسی می‌کند. در واقع متخصص مغز و اعصاب از الکترومیوگرافی برای ارزیابی میزان واکنش عضلات فرد به تحریک الکتریکی نورون‌های حرکتی (اعصاب تخصصی کنترل‌کننده حرکت ماهیچه‌ها) استفاده می‌کند.

برای انجام الکترومیوگرافی، یک تکنسین آموزش‌دیده، سوزن‌های کوچکی به نام الکترود را در عضله فرو می‌کند. این الکترودها فعالیت الکتریکی مختلفی را که در بافت ماهیچه‌ای شما در طول دوره‌های حرکت و استراحت رخ می‌دهد، ثبت می‌کنند.

دستگاه الکترومیوگراف یک الکترومیوگرام تولید می‌کند که نتایج آزمایش در آن ثبت شده‌است و متخصصان مغز و اعصاب می‌توانند از نتایج برای تشخیص بیماری‌های عصبی عضلانی مانند میاستنی گراویس و ALS استفاده کنند.


4. الکتروانسفالوگرام (EEG)

متخصص مغز و اعصاب برای اندازه‌گیری و ثبت فعالیت الکتریکی مغز، الکتروانسفالوگرام را تجویز می‌کند. برای انجام آزمایش، یک تکنسین الکترودهایی را در اطراف پوست سر قرار می‌دهد که شبیه فنجان‌هایی کوچک هستند سپس تکنسین، تغییراتی در محیط ایجاد می‌کند (مانند نورهای مختلف یا نویزها) تا دستگاه سیگنال‌های مغز را اندازه‌گیری کند. این روش به تشخیص بیماری‌های مغز، از جمله التهاب، تومورها و جراحات، و همچنین تشنج و اختلالات روانپزشکی کمک می‌کند.

eeg
پزشک از الکتروانسفالوگرام برای بررسی فعالیت الکتریکی مغر استفاده می‌کند.

5. تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)

 ام آر آی از تصویربرداری مغناطیسی و امواج رادیویی برای گرفتن عکس از داخل مغز شما استفاده می‌کند. این آزمایش می‌تواند به نورولوژیست کمک کند تا تورم و سایر آسیب‌های مغزی را بررسی کند.


6. سی تی اسکن

سی تی اسکن از ترکیب اشعه ایکس و فناوری تصویربرداری کامپیوتری برای ایجاد تصاویر دقیق از مغز و نخاع و اعصاب محیطی، استفاده می‌کند. این آزمایش به پزشکان اجازه می‌دهد هر گونه ناهنجاری را که می‌تواند باعث علائم شما شود، بررسی کنند.


تست‌های دیگر

متخصصان مغز و اعصاب ممکن است از انواع دیگر آزمایشات نیز استفاده کنند:

 • آزمایش خون و ادرار
 • تصویربرداری از مغز یا ستون فقرات با سونوگرافی یا پت اسکن
 • آزمایش ژنتیک
 • بیوپسی
 • آنژیوگرافی مغز.

مراجعه به دکتر مغز و اعصاب مشهد

اگر ساکن کرج هستید و قصد دارید به دکتر مغز و اعصاب مشهد مراجعه کنید؛ کافیست لیست پزشکان متخصص مغز و اعصاب مشهد دکترتو را مشاهده کنید و برای دریافت نوبت آنلاین از پزشک مورد نظر خود اقدام کنید.

مشاوره با متخصصان
مغز و اعصاب
دکترِتو

متخصص مغز و اعصاب چه بیماری‌هایی را درمان می‌کند؟

نورولوژیست شرایط و بیماری‌هایی را درمان می‌کند که بر عملکرد عصبی شما تأثیر می‌گذارد مانند آسیب به مغز یا نخاع، سکته مغزی یا شرایط مزمن مانند صرع. در ادامه تک تک بیماری‌هایی که توسط دکتر مغز و اعصاب درمان می‌شود را بررسی می‌کنیم:

1. جراحت سر

همه آسیب‌ها و جراحت‌هایی که به سر وارد می‌شود نیاز به ملاقات با نورولوژیست ندارند، اما گاهی اوقات ممکن است برای تعیین میزان آسیب‌ها و برنامه‌ریزی درمان به یک متخصص مغز و اعصاب نیاز باشد.

به عنوان مثال، افرادی که دچار ضربه مغزی شده‌اند ممکن است علائمی داشته باشند که برای چندین ماه باقی بماند. مثلا ممکن است برای سردردها و مشکلات حافظه‌ای که ممکن است ایجاد شود به معاینه متخصص مغز و اعصاب و انجام آزمایش و درمان‌های جانبی نیاز داشته باشند.


2. سردردهای مزمن

همه ما ممکن است گاهی دچار سردرد شویم اما برخی افراد به صورت مکرر دچار سردرد می‌شوند و نیاز به مراقبت‌های بیشتری دارند. اگر چندین بار در هفته سردردهای غیرقابل تحملی دارید و با داروها و روش‌های درمانی پزشک عمومی بهبود نیابد، ممکن است پزشک شما را به نورولوژیست ارجاع دهد. متخصص مغز و اعصاب می‌تواند علت سردرد شما را مشخص کند و به شما در یافتن درمان‌های مؤثر کمک کند.


3. میگرن

اگر دچار میگرن هستید و در موقعیت‌های مختلف مورد حمله میگرن قرار می‌گیرید باید به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید. این بیماری علاوه بر دردناک بودن، اغلب باعث حساسیت به نور و صدا، حالت تهوع و سرگیجه می‌شود. درد میگرن معمولا می‌تواند ساعت‌ها یا روزها ادامه داشته باشد.

متخصص مغز و اعصاب می‌تواند میگرن شما را تشخیص دهد و حساسیت به هرگونه محرکی که ممکن است میگرن شما را تحریک کند شناسایی کند. سپس نحوه اجتناب از آنها را توصیه می‌کند و داروهایی برای پیشگیری و درمان میگرن تجویز خواهد کرد.

migriane
برای تشخیص و درمان میگرن و سردردهای شدید یا راجعه باید به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کرد.

4. اسکلروز چندگانه

مولتیپل اسکلروزیس یا MS یک بیماری مزمن است که بر مغز و نخاع شما تأثیر می‌گذارد و باعث بی‌حسی، ضعف و تحلیل‌رفتن اندام‌های حسی می‌شود. بسیاری از افراد دچارضغف بینایی یا حرکتی می‌شوند. ام اس یک بیماری پیشرونده است و علائم می‌تواند در زمان‌های مختلف و در افراد مختلف، متفاوت باشد. نورولوژیست می‌تواند ام اس را تشخیص دهد و با درمان‌ها و داروهای مناسب به شما کمک کند وضعیت خود را مدیریت کنید.


5. تشنج یا صرع

تشنج در مغز شما شروع می‌شود و می‌تواند خطرناک باشد. این بیماری باعث حرکات کنترل نشده و احساسات عجیب و غریب می‌شود. در بسیاری از موارد، فرد هوشیاری خود را هم از دست می‌دهد.

پس از تشنج، پزشک ممکن است شما را برای آزمایشات بیشتر به متخصص مغز و اعصاب ارجاع دهد. متخصص مغز و اعصاب می‌تواند آزمایشات و تصویربرداری‌های مختلفی برای یافتن علت تشنج شما تجویز کند و می‌تواند تشنج طولانی مدت مانند صرع را نیز تشخیص دهد. پس از تشخیص، نورولوژیست داروها و درمان‌هایی را برای کمک به کنترل تشنج و صرع تجویز می‌کند.


6. بیماری پارکینسون

پارکینسون زمانی رخ می‌دهد که مغز شما نتواند دوپامین مورد نیاز برای کنترل حرکت بدن شما را بسازد. این مساله باعث لرزش، سفتی و عدم هماهنگی می‌شود. متخصص مغز و اعصاب می‌تواند شما را از نظر پارکینسون ارزیابی کند و مطمئن شود که هیچ بیماری دیگری باعث علائم شما نمی‌شود. سپس درمان‌ها و داروهایی را تجویز می‌کند که می‌تواند به شما در مدیریت پارکینسون کمک کند.

تشخیص و درمان بیماری‌های سیستم مغز و اعصاب مانند ms، پارکینسون، تشنج، صرع، سردرد، میگرن، سکته مغزی و تومور مغزی به عهده دکتر مغز و اعصاب است.

7. سکته مغزی

سکته مغزی زمانی رخ می‌دهد که بدن شما به هر دلیلی نتواند به مغزتان خون‌رسانی کند. زمانی که به مغز خون‌رسانی نشود، سلول‌های مغز شروع به مردن می‌کنند. این مساله می‌تواند باعث مشکل در گفتار، فلج برخی اندام‌ها، عدم کنترل احساسات و موارد دیگر شود. زمانی که سکته مغزی تمام شد، برای بازیابی مهارت‌های از‌دست‌رفته به درمان نیاز خواهید داشت. متخصص مغز و اعصاب می‌تواند میزان آسیب به مغزتان را ارزیابی کند و یک برنامه درمانی برای کمک به بهبودی تجویز کند.


8. تومورهای مغزی

توده‌ای از سلول‌های غیر طبیعی در مغز که منجر به اختلال در عملکرد شناختی می‌شود تومور مغزی نام دارد و متخصص مغز و اعصاب می‌تواند در درمان آن به شما کمک کند.


9. ترومای مغزی و سایر آسیب‌های سیستم عصبی

آسیب به مغز، ناشی از یک نیروی بیرونی که گاهی منجر به تغییر حالت هوشیاری و اختلال دائم یا موقت در عملکردهای شناختی، فیزیکی یا روانی می‌شود از جمله مواردی است که متخصص مغز و اعصاب به درمان آن می‌پردازد.

Neurologist
برای تشخیص و درمان سکته مغزی، تومور مغزی و سایر آسیب‌های مغز و اعصاب باید با نورولوژیست مراجعه کرد.

10. علائم عصبی پس از بهبودی از  COVID-19

تأثیر کرونا بر مغز و اعصاب چیست؟ پزشکان هنوز در مورد COVID-19 درحال یادگیری هستند و اثراتی که این ویروس می‌تواند بر مردم بگذارد را مطالعه می‌کنند. مشاهده شده‌است که برخی از افرادی که کووید-19 داشته‌اند، برخی علائم عصبی را حتی پس از درمان کرونا هم تجربه می‌کنند. این علائم طولانی‌مدت می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • سردرد
 • خستگی
 • درد
 • مشکل خواب
 • لخته شدن خون و سکته

متخصص مغز و اعصاب می‌تواند کمک کند که بیمار مطمئن شود هیچ دلیل دیگری جز کرونا برای علائم وجود ندارد و همچنین می‌توانند به بیماران در مدیریت و درمان این علائم کمک کنند.


سایر بیماری‌ها

سایر علائم عصبی مانند سرگیجه، ازدست‌دادن حافظه یا درد غیر قابل توضیح می‌تواند ناشی از چندین بیماری باشد. به‌عنوان مثال، درد غیرقابل توضیح می‌تواند نتیجه شرایط متعددی باشد که باعث می‌شود اعصاب شما بیش‌از‌حد فعال شوند، در‌حالی که سرگیجه می‌تواند نتیجه آسیب یا التهاب مغز شما باشد.

از‌دست‌دادن حافظه، افزایش فراموشی و مشکل در تمرکز ممکن است مواردی باشند که پزشک عمومی شما را به متخصص مغز و اعصاب ارجاع دهد. متخصص مغز و اعصاب می‌تواند تشخیص دهد که علت این علائم زوال عقل است یا بیماری عصبی دیگری که بر حافظه تأثیر می‌گذارد.

برخی از شرایط دیگری که متخصص مغز و اعصاب درمان می‌کند عبارت‌اند از:

 • بیماری آلزایمر
 • کمر درد
 • مشکلات و بیماری های ستون فقرات
 • آسیب یا عفونت مغز و نخاع
 • نوروپاتی محیطی (بیماری که بر اعصاب شما تأثیر می‌گذارد)
 • لرزش (حرکات غیرقابل کنترل).

مشکلات ستون فقرات یا کمردرد و لرزش هم حتی گاهی نیاز به بررسی توسط متخصص مغز و اعصاب دارد.

چه زمانی به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنیم؟

اگر علائم زیر را داشته باشید پزشک عمومی ممکن است شما را به یک نورولوژیست ارجاع دهد:

 • سردردهای مکرر یا شدید
 • ضعف عضلانی
 • مشکلات حرکتی
 • ازدست‌دادن هماهنگی
 • فلج جزئی یا کامل
 • مشکلات گفتاری یا زبانی
 • گیجی یا سرگیجه
 • تشنج یا ازدست‌دادن هوشیاری
 • مشکلات حافظه یا سردرگمی
 • مشکلات خواب
 • تغییرات حسی در حس لامسه، بینایی، بویایی یا چشایی.

مشاوره با متخصصان
مغز و اعصاب
دکترِتو

ویژگی بهترین متخصصان مغز و اعصاب چیست؟

وقتی پزشک عمومی شما را به متخصص مغز و اعصاب ارجاع می‌دهد نوبت به جستجوی یک متخصص مغز و اعصاب خوب می‌رسد. یافتن یک پزشک خوب، به ویژه برای بیمارانی که ممکن است برای یک بیماری مزمن نیاز به مراقبت طولانی مدت داشته باشند، بسیار مهم است. یک متخصص مغز و اعصاب خوب، پزشکی است که ترکیبی از دانش فنی و مهارت‌های ارتباطی دلسوزانه داشته باشد. بیماری‌های نادر زیادی در مغز و اعصاب وجود دارد؛ بنابراین مهم است که متخصص در هنگام مراجعه بیمار، برای بیماران وقت بگذارد تا بتواند به آنچه در حال وقوع است پی ببرد و شرایط و درمان آن را به تفصیل توضیح دهد. پزشک باید به تاریخچه بیمار توجه زیادی داشته باشد و تمام پیشینه‌های پزشکی بیمار را بشنود.

بیشتر بیماری‌های عصبی پیچیده هستند و در قرارهای پنج دقیقه‌ای قابل کشف نیستند. شما کسی را می‌خواهید که بتواند زمان کافی را برای شما صرف کند و یک تیم پشتیبانی داشته باشد (پرستار، تکنسین یا سایر متخصصان اعصاب) تا بتواند با شما تماس بگیرد و وضعیت شما را پیگیری کند. متخصص خوب باید با بیمار خود صادقانه صحبت کند و درباره وضعیت بیمار به صورت شفاف توضیح دهد و بتواند روحیه بیمار را تقویت کند و از نگرانی‌های او بکاهد.

در سامانه دکترتو می‌توانید لیست بهترین متخصصان مغز و اعصاب را مشاهده کنید و با اتکا بر دانش و تجربه پزشکی آنها در کنار پیگیری‌های دلسوزانه برای رفع علائم آزاردهنده عصبی یا آسیب‌های مغزی و نخاعی خود اقدام کنید.


متخصص مغز و اعصاب چه فرقی با جراح مغز و اعصاب دارد؟

هم متخصصان مغز و اعصاب و هم جراح مغز و اعصاب افرادی را که دارای اختلالات مغزی و عصبی هستند، درمان می‌کنند. تفاوت جراح مغز و اعصاب با متخصص مغز و اعصاب این است که جراحان مغز و اعصاب جراحی انجام می‌دهند، در حالی که متخصصان مغز و اعصاب این کار را نمی‌کنند.

به طور کلی، بیمار ابتدا با یک متخصص مغز و اعصاب ملاقات می‌کند که علائم او را ارزیابی کند و در مورد برنامه درمانی تصمیم‌گیری می‌کند. اگر متخصص مغز و اعصاب تشخیص دهد که فرد نیاز به جراحی دارد، او را به جراح مغز و اعصاب ارجاع می‌دهد.

Neurosurgeon vs Neurologist
متخصص مغز و اعصاب عموما در مرحله اول به تشخیص و ردمان مشکلات مغز و اعصاب می‌پردازد و در صورتی که نیاز به جراحی باشد، بیمار را به جراح مغز و اعصاب ارجاع می‌دهد.

تفاوت متخصص مغز و اعصاب با متخصص اعصاب و روان در چیست؟

متخصص مغز و اعصاب ناهنجاری‌های سیستم عصبی را درمان می‌کند مانند ضربه مغزی اما متخصص اعصاب و روان کسی است که می‌تواند افسردگی و سایر بیماری‌های روانی را درمان کند و رابطه بین مغز شما و اقداماتی را که انجام می‌دهید مطالعه ‌کند.

اگرچه متخصصان مغز و اعصاب شرایط سلامت روان مانند افسردگی را درمان نمی‌کنند، اما مهم است که با آنها در مورد سلامت روان خود صحبت کنید. اگر نوعی بیماری در رابطه با سلامت روان شما تشخیص داده شده‌است، به نورولوژیست خود اطلاع دهید. این بیماری روانی ممکن است علائمی مشابه بیماری‌های عصبی ایجاد کند. به عنوان مثال، افسردگی می‌تواند منجر به مشکلات غیرقابل توضیحی در حافظه شود.


محل کار متخصص مغز و اعصاب کجاست؟

نورولوژیست بیماران خود را در کلینیک یا مطب خصوصی خود ویزیت می‌کنند اما بسیاری از آنها در بیمارستان‌های دولتی و خصوصی هم کار می‌کنند. اگر بیمار نیاز به جراحی داشته باشد، بیمار را به جراح مغز و اعصاب ارجاع می‌دهند. برخی از متخصصان مغز و اعصاب در کنار سایر متخصصان سلامت به عنوان بخشی از یک تیم کار می‌کنند، مانند تیم سکته مغزی بیمارستان یا تیم مراقبت‌های ویژه.


هزینه مراجعه به یک متخصص مغز و اعصاب چقدر است؟

معمولا هزینه ویزیت یک نورولوژیست به صورت آزاد در سال 1400 حدود 80.000 تومان است ولی هزینه‌های جانبی آن مثل انجام آزمایشات مختلف و معاینه کامل شما به وضعیت بیماری‌ شما و نوع مراقبتی که دریافت می‌کنید بستگی دارد.

در صورتی که بیمه درمانی داشته باشید یا متخصص شما را در بیمارستان خاصی ویزیت کند هزینه آن متفاوت خواهد بود.

متخصص مغز و اعصاب بیماری‌های سیستم اعصاب مرکزی و محیطی را بررسی می‌کند، اما متخصص اعصاب و روان پزشکی است که در درمان بیماری‌های روانی تخصص دارد.

سؤالات متداول شما

در ادامه به بررسی برخی سؤالات مهم و پر تکرار شما می‌پردازیم و به طور کامل به نیازهای شما پاسخ می‌دهیم.

بهترین متخصص مغز و اعصاب ایران کیست؟

وقتی حرف از بهترین متخصص مغز و اعصاب می‌شود نام اسطوره مغز و اعصاب ایران، پرفسور سمیعی به ذهن می‌آید. اما اجازه بدهید این را اصلاح کنم، پرفسور سمیعی بهترین جراح مغز و اعصاب است. از طرفی پرفسور سمیعی فقط جراحی‌های خاص و حساس مربوط به قاعده جمجمه مانند تومورهای مغزی یا مشکلات ساقه مغز را انجام می‌دهد.
ولی به صورت کلی در جواب این سوال که بهترین پزشکان مغز و اعصاب ایران چه کسانی هستند و به چه کسی مراجعه کنم؟ باید گفت پاسخ این سوال به این بستگی دارد که بیماری شما چیست؟ و در چه زمان و مکانی به متخصص مغز و اعصاب نیاز دارید؟ می‌توانید لیست بهترین متخصصان مغز و اعصاب تهران، شیراز، اصفهان، مشهد، تبریز و سایر شهرها را در سایت دکتر تو ملاحظه کنید و با توجه به وضعیت‌تان به آنها مراجعه کنید.

برای چه نوع سردردی به نورولوژیست مراجعه کنم؟

همه سر دردها الزاما به نورولوژیست احتیاج ندارد زیرا همه ما ممکن است به صورت مقطعی دچار سر درد شویم اما اگر سر درد شما به صورت مکرر ادامه داشت و با نسخه پزشک عمومی رفع نشد می‌توانید به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

در صورت داشتن چه علائمی باید به داشتن تومور مغزی شک کنم؟

درصورتی که دچار علائم زیر شدید به تومور مغزی شک کنید:
1. سردردهای مزمن و شدیدی که به تدریج بیشتر می‌شود.
2. حالت تهوع و استفراغ بدون اینکه دلیل آن مشخص باشد.
3. دچار اختلال بینایی شده‌اید.
4. اختلال در تعادل بدن دارید.
5. در کارهای روزمره دچار سردرگمی و آشفتگی غیرطبیعی شده‌اید.
6. تغییر شخصیت یا تغییر رفتارهای عجیب داشته‌اید.
7. تشنج می‌کنید در صورتی که سابقه تشنج نداشته‌اید.
8. دچار مشکلات گفتاری و تکلم شده‌اید.

برای تشخیص صرع باید به دکتر مغز و اعصاب مراجعه کرد؟

صرع از جمله مواردی است که در حیطه تخصص دکتر مغز و اعصاب می‌گنجد. برای تشخیص و درمان صرع می‌توانید به متخصص مغز و اعصاب یا فوق تخصص صرع مراجعه کنید.

برای تشخیص دلیل تشنج باید به دکتر مغز و اعصاب مراجعه کرد؟

بله، مطمئن‌ترین پزشک برای تشخیص دلیل تشنج دکتر مغز و اعصاب است. او با تجویز آزمایش‌های مختلفی به تعیین علت تشنج می‌پردازد.

من باید پیش متخصص مغز و اعصاب بروم یا جراح مغز و اعصاب؟

معمولا پزشک عمومی برای اختلالات عصبی مانند سر درد مزمن، لرزش و تشنج شما را به نورولوژیست ارجاع می‌دهد. متخصص سعی می‌کند با استفاده از آزمایش‌های مربوطه دلیل اختلال و علائم شما را کشف کند. در صورتی که تشخیص دهد برای درمان نیاز به جراحی دارید شما را به جراح مغز و اعصاب ارجاع می‌دهد.

من باید پیش متخصص مغز و اعصاب بروم یا فوق تخصص مغز و اعصاب؟

در پاسخ به این سوال باید گفت بستگی به این دارد که مشکل شما چیست؟ و چه علائمی دارید. در برخی حوزه‌ها مثل MS یا صرع فوق تخصص مغز و اعصاب داریم درحالی که در برخی حوزه‌ها هیچ فوق تخصصی وجود ندارد و شما باید به متخصص اکتفا کنید.

مشاوره با متخصصان
مغز و اعصاب
دکترِتو

نتیجه‌گیری و راهنمای مراجعه به پزشک

بدن انسان دارای یک سیستم بسیار پیچیده عصبی است که برای ارسال و دریافت سیگنال‌های الکتریکی و کنترل هر کاری که انجام می‌دهیم تکامل یافته است. این سیگنال‌ها که بین سیستم عصبی (مغز و نخاع و اعصاب محیطی) و سایر سیستم‌ها و اندام‌های بدن در رفت و آمد است بدن را همانطور که ما قصد داریم حرکت می‌دهند. اما در برخی افراد، برخی مشکلات یا شرایط می‌تواند عملکرد سیستم عصبی را مختل کند.

در حال حاضر بیش از 600 بیماری عصبی مختلف وجود دارد که افراد ممکن است در مقطعی از زندگی خود با آنها دست و پنجه نرم کنند. این شرایط می‌تواند از میگرن و سایر مشکلات سردرد گرفته تا صرع، سکته، بیماری آلزایمر و زوال عقل و دیستروفی عضلانی متغیر باشد. برای درمان و کنترل این بیماری‌ها تنها راه چاره مراجعه به متخصص مغز و اعصاب است. می‌توانید بهترین متخصص مغز و اعصاب را در سامانه دکترتو شناسایی کنید، به‌صورت آنلاین یا تلفنی با پزشکتان مشورت کنید و به صورت آنلاین از آنها نوبت بگیرید.

دکترتو، مراقب سلامتی شماست!

https://www.webmd.com/brain/neurologist-facts
https://www.healthline.com/health/general-use/why-would-i-be-referred-to-a-neurologist#takeaway
https://www.medicalnewstoday.com/articles/326717#neurologists-vs-neurosurgeons
https://www.wwmedgroup.com/blog/conditions-neurologists-treat/
https://www.umhs-sk.org/blog/what-is-a-neurologist
https://www.urmc.rochester.edu/highland/departments-centers/neurology/what-is-a-neurologist.aspx
https://www.houstonmethodist.org/blog/articles/2020/jan/6-signs-its-time-to-see-a-neurologist/
https://www.healthdirect.gov.au/what-does-a-neurologist-do
2/5 - (تعداد آرا: 1 رای)
این مقاله پزشکی را با دیگران به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکترتو از بین بیش از ۱۴۰۰۰ دکتر و متخصص دکترِتو پیدا کن

دکترِتو را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

کانال تلگرام

صفحه اینستاگرام