سرطان روده، علائم و نحوه درمان

0
intestinal-cancer
intestinal-cancer

علت ایجاد سرطان روده چیست؟ علائم و نشانه‌های سرطان روده چیست؟ آیا این سرطان درمان دارد؟ انواع سرطان روده چیست؟ امروزه به دلیل سبک زندگی و آلودگی‌های محیطی انواع سرطان در سراسر جهان افزایش پیدا کرده است. یکی از انواع سرطان مربوط به دستگاه گوارش بوده و علائم و نشانه‌های خاصی دارد.

اگر برای تشخیص یا درمان سرطان روده به دنبال متخصص گوارش هستید، می‌توانید از طریق سایت دکترتو اقدام کنید. در دکترتو امکان مشاوره حضوری، آنلاین و تلفنی با متخصصان وجود دارد.

سرطان روده چیست؟

سرطان روده زمانی ایجاد می‌شود که سلول‌های روده به‌صورت غیرطبیعی رشد کنند. در این حالت توده‌هایی به نام تومور ایجاد می‌شود. نوع سرطان با توجه به سلول‌های تحت تاثیر و ناحیه سرطانی مشخص می‌شود. توده‌ها می‌توانند به ناحیه روده کوچک، بزرگ یا راست روده آسیب وارد کنند. به همین دلیل انواع سرطان روده وجود دارد. درمان‌های اصلی این سرطان معمولاً جراحی یا شیمی درمانی است. همچنین از داروهایی استفاده می‌شود که از ترشح هورمون‌ها و مواد شیمیایی از سلول‌های سرطانی جلوگیری می‌کند. این سرطان به دو دسته‌ی کلی سران روده بزرگ و سرطان روده کوچک دسته‌بندی می‌شود.

سرطان-روده
به دلایل مختلفی ممکن است سلول‌های بافت روده به حالت غیرطبیعی رشد کرده و تقسیم شوند.

1. سرطان روده بزرگ

سرطان روده بزرگ سرطانی است که آخرین قسمت دستگاه گوارش را درگیر می‌کند.. در بیشتر موارد توده‌های کوچک و غیر سرطانی (خوش‌خیم) از سلول‌ها به نام پولیپ، با گذشت زمان باعث ایجاد سرطان روده بزرگ می‌شوند.

پولیپ‌ها ممکن است کوچک باشند و علائم خفیفی ایجاد کنند. به همین دلیل متخصصان گوارش توصیه می‌کنند، غربالگری برای این سرطان به‌صورت منظم انجام شود. با شناسایی و برداشتن پولیپ‌ها قبل از تبدیل‌شدن به سرطان، می‌توان از سرطان روده بزرگ جلوگیری کرد.

به سرطان روده‌ بزرگ، سرطان کولورکتال هم گفته می‌شود. این واژه ترکیبی از تومور روده بزرگ و راست‌روده است. سرطان کولورکتال از راست‌روده شروع شده و به روده بزرگ سرایت می‌کند. سرطان روده بزرگ و کولون (راست‌روده) معمولاً با هم گروه‌بندی می‌شوند؛ زیرا ویژگی‌های مشترک زیادی دارند.

2. سرطان روده کوچک

سرطان روده کوچک نوعی سرطان غیرمعمول است. روده کوچک لوله بلندی است که غذای هضم شده را از معده به روده بزرگ می‌رساند. وظیفه روده کوچک هضم و جذب مواد مغذی از غذا است. در روده کوچک هورمون‌هایی تولید می‌شود که به هضم غذا کمک می‌کنند. سرطان روده کوچک انواع مختلفی دارد که عبارت‌اند از:

 • آدنوکارسینوما
 • تومورهای نوروآندوکرین (ازجمله تومورهای کارسینوئید و پاراگانگلیوما)
 • لنفوم
 • سارکوم (از جمله تومورهای استرومایی دستگاه گوارش).

سن ابتلا به سرطان روده

این بیماری اگرچه در هر سنی می‌تواند رخ دهد، اما معمولاً افراد مسن را تحت تأثیر قرار می‌دهد. به همین دلیل انجام آزمایش‌ها و غربالگری‌ها برای جلوگیری از این نوع سرطان در سنین بالای 50 سال توصیه می‌شود. در افرادی که احتمال ابتلا به این بیماری در آن‌ها زیاد است، انجام تست سرطان روده در سنین کمتر از 50 سال لازم است.


علائم سرطان روده چیست؟

هر نوعی از سرطان، علائم و نشانه‌های خاص خود را دارد. در بسیاری از افراد علائم اولیه سرطان روده مشاهده نمی‌شود. پس از بزرگ‌شدن توده‌های سرطانی باتوجه‌به اندازه و محل توده‌ها، علائم سرطان روده پیشرفته متفاوت خواهد بود. اما به‌طورکلی نشانه‌های این سرطان عبارت‌اند از:

 • تغییر مداوم در عادات روده از جمله اسهال یا یبوست یا تغییر غلظت مدفوع
 • خونریزی مقعدی یا خون در مدفوع
 • ناراحتی مداوم شکم مانند گرفتگی یا درد
 • احساسی شبیه به این که روده خالی نمی‌شود.
 • زرد شدن پوست و سفیدی چشم (زردی)
 • تنفس سخت
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • قرمزی پوست
 • ضعف یا خستگی
 • کاهش وزن ناگهانی و بدون دلیل.
intestine-cancer
یکی از علائم اصلی سرطان روده درد شکم و گرفتگی در این ناحیه است.

چه چیزی باعث سرطان روده می‌شود؟

پزشکان از علل سرطان روده به طور دقیق مطلع نیستند. سرطان زمانی ایجاد می‌شود که DNA سلول‌های سالم دچار تغییر یا جهش شوند. DNA دارای مجموعه‌ای از دستورالعمل‌ها است که به سلول فرمان انجام کارها را می‌دهد. سلول‌های سالم به طور منظم رشد کرده و تقسیم می‌شوند. این حالت عملکرد طبیعی بدن را حفظ می‌کند. اما زمانی که سلول آسیب می‌بیند و سرطانی می‌شود، تقسیم سلولی بی وقفه ادامه می‌یابد. زمانی که بدن به سلول جدید نیاز ندارد، با تجمع سلول‌ها تومور به وجود می‌آید.

با گذشت زمان سلول‌های سرطانی رشد کرده و به بافت طبیعی اطراف حمله می‌کنند. سرایت سرطان به سایر اعضای بدن (متاستاز) باعث ازبین‌رفتن بافت‌های سالم می‌شود.


علل سرطان روده و عوامل خطر ابتلا

برخی عوامل می‌توانند احتمال ایجاد این سرطان را افزایش دهند. این علل عبارت‌اند از:

 • سن بالا: این سرطان در هر سنی می‌تواند ایجاد شود. اما اکثر افراد مبتلا به این بیماری بالای 50 سال هستند. البته در سال‌های اخیر میزان ابتلا به سرطان در افراد زیر 50 سال هم در حال افزایش است. هنوز پزشکان از دلیل آن مطمئن نیستند.
 • نژاد: در برخی نژادها این نوع سرطان بیشتر مشاهده شده است. به‌عنوان‌مثال طبق تحقیقاتی که در آمریکا انجام شد، افراد آمریکایی آفریقایی‌تبار بیشتر از سایر نژادها در معرض ابتلا به سرطان هستند.
 • سابقه قبلی سرطان روده یا پولیپ: اگر شخص قبلاً سابقه سرطان یا پولیپ روده غیرسرطانی داشته باشد، در آینده بیشتر در معرض ابتلا به سرطان قرار دارد.
 • بیماری‌های التهابی روده: بیماری‌های التهابی مزمن روده مانند کولیت اولسروز و بیماری کرون می‌توانند خطر ابتلا به این سرطان را افزایش دهند.
 • سندرم‌های ارثی: برخی از جهش‌های ژنی در نسل‌های مختلف یک خانواده ایجاد می‌شود. گاهی این جهش‌ها خطر ابتلا به سرطان را تا حد زیادی افزایش می‌دهند. البته درصد کمی از سرطان‌های روده به سندرم‌های ارثی مرتبط است. شایع‌ترین سندرم‌های ارثی که خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می‌دهند، عبارت‌اند از: پولیپوز آدنوماتوز خانوادگی و سندرم لینچ.
 • سابقه خانوادگی سرطان روده: درصورتی‌که در خویشاوندان خونی شخص مبتلا به این بیماری وجود داشته باشد، احتمال ابتلا به این بیماری بیشتر می‌شود. اگر بیش از یک نفر به این سرطان مبتلا باشند، خطر ابتلا بالاتر می‌رود.

علل قابل‌کنترل سرطان روده

برخی از علل سرطان به سبک زندگی بستگی دارد. با تغییر سبک زندگی می‌توان تا حدودی خطر ابتلا به انواع سرطان را کاهش داد. این عوامل عبارت‌اند از:

 • رژیم کم فیبر و پرچرب: این نوع سرطان ممکن است با رژیم فست‌فودی همراه باشد. این نوع غذاها فیبر کم و چربی و کالری زیادی دارند. تحقیقات در این زمینه نتایج متفاوتی داشته است. برخی از مطالعات نشان می‌دهند که افراد دارای رژیم غذایی سرشار از گوشت قرمز و گوشت فرآوری شده، بیشتر در معرض ابتلا به سرطان دستگاه گوارش قرار می‌گیرند.
 • سبک زندگی بی‌تحرک: افرادی که غیرفعال هستند، بیشتر در معرض این بیماری قرار می‌گیرند. انجام فعالیت‌های بدنی به طور منظم می‌تواند خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهد.
 • دیابت: افراد مبتلا به دیابت یا مقاوم به انسولین بیشتر در معرض خطر ابتلا به این بیماری قرار می‌گیرند.
 • چاقی: افراد چاق به نسبت افرادی که تناسب‌اندام دارند، بیشتر در معرض سرطان دستگاه گوارش بوده و خطر مرگ در اثر سرطان برای آن‌ها بیشتر است.
 • سیگارکشیدن: سیگار ممکن است خطر ابتلا به سرطان را بیشتر کند.
 • الکل: مصرف زیاد الکل خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می‌دهد.
 • پرتودرمانی برای سرطان: پرتودرمانی که برای درمان سرطان‌های قبلی به ناحیه شکم هدایت می‌شود، احتمال ابتلا به سرطان را بیشتر می‌کند.

با تصحیح سبک زندگی و انجام کارهایی مانند ورزش، رژیم غذایی سالم ، حفظ تناسب اندام، نکشیدن سیگار و عدم مصرف الکل، می‌توان ریسک ابتلا به سرطان روده را به حداقل رساند.

جلوگیری از ابتلا به سرطان روده

برای جلوگیری از ابتلا به سرطان به‌ویژه در افراد با خطر بالا باید اقداماتی را انجام داد. علاوه بر تغییر سبک زندگی انجام مداوم تست سرطان روده توسط متخصصان پیشنهاد می‌شود. برای جلوگیری از ابتلا به این سرطان می‌توانید کارهای زیر را انجام دهید:

1. غربالگری سرطان روده

پزشکان توصیه می‌کنند که افرادی که احتمال ابتلا به این نوع سرطان در آن‌ها بالا است، در 50 سالگی غربالگری سرطان روده را آغاز کنند. افرادی که در معرض شدید خطر ابتلا به این بیماری قرار دارند، مانند افراد دارای سابقه خانوادگی باید برای غربالگری زودتر اقدام کنند.

برای غربالگری چندین گزینه وجود دارد. هرکدام از روش‌ها مزایا و معایب خاص خود را داشته و پزشک بهترین روش برای شخص را پیشنهاد می‌دهد. حتماً برای انجام تست سرطان با متخصص گوارش مشورت کرده و گزینه‌های موجود را همراه با پزشک بررسی کنید. پزشک در نهایت تصمیم می‌گیرد، کدام آزمایش برای شما مناسب است.


2. تغییر سبک زندگی

با تغییر سبک زندگی می‌توان از این بیماری جلوگیری کرد. شما می‌توانید با ایجاد تغییراتی در زندگی روزمره برای کاهش خطر ابتلا به این بیماری گام‌هایی بردارید.

 • انواع میوه‌ها، سبزی‌ها و غلات را به برنامه غذایی خود اضافه کنید. این مواد غذایی حاوی ویتامین‌ها، مواد معدنی، فیبر و آنتی‌اکسیدان‌ها هستند و می‌توانند در پیشگیری از سرطان مفید باشند.
 • مقدار مصرف الکل را به حداقل برسانید.
 • سیگار را ترک کنید. اگر در ترک سیگار مشکل دارید، با یک روان‌شناس صحبت کرده و در مورد راه‌های ترک سیگار از متخصص راهنمایی بخواهید.
 • در بیشتر روزهای هفته ورزش کنید. سعی کنید در بیشتر روزها حداقل 30 دقیقه ورزش کنید. اگر مدت زیادی فعالیت بدنی نداشته‌اید، به‌آرامی شروع کرده و به 30 دقیقه ورزش برسانید.
 • تناسب‌اندام خود را حفظ کنید. اگر وزن ایده‌آلی دارید، سعی کنید با ورزش و رژیم غذایی سالم آن را حفظ کنید. در صورت نیاز به کاهش وزن از راهنمایی پزشک برای رسیدن به هدف خود استفاده کنید.
cure-intestinal-cancer
در آندوسکوپی یا کولونوسکوپی سلول سرطانی با ابزار جراحی برداشته شده و تجزیه و تحلیل می‌شود.

تشخیص سرطان روده

برای تشخیص سرطان روش‌های مختلفی وجود دارد. پزشک باتوجه‌به علائم بیماری و احتمال رشد تومورهای سرطان یکی از روش‌های غربالگری را پیشنهاد می‌دهد.

همان‌طور که گفتیم، یکی از روش‌های جلوگیری از این بیماری، انجام تست‌های غربالگری است. پزشکان برای بررسی علائم سرطان، انجام آزمایش‌های غربالگری خاصی را برای افراد سالم و بدون علامت توصیه می‌کند. تشخیص سرطان روده در اولین مراحل، شانس درمان را بسیار بالا می‌برد. طبق تحقیقات غربالگری خطر مرگ ناشی از سرطان را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

روش‌های مختلفی برای تشخیص این نوع سرطان وجود دارد که در ادامه آنها را بررسی کرده‌ایم:

1. تشخیص سرطان روده با آندوسکوپی

آندوسکوپی یک لوله بلند، انعطاف‌پذیر و باریک است. سر لوله یک دوربین فیلم‌برداری قرار گرفته و از مانیتور برای مشاهده روده استفاده می‌شود. درصورتی‌که پزشک نواحی مشکوکی را مشاهده کند، ابزارهای جراحی را از لوله عبور داده و نمونه‌های بافتی را برای تجزیه‌وتحلیل برداشته و پولیپ‌ها را از بین می‌برد. اگر سرطان در قسمت روده بزرگ باشد، از کولونوسکوپی استفاده شده و لوله از مقعد وارد می‌شود.


2. تشخیص سرطان روده با آزمایش خون

هیچ آزمایش خونی نمی‌تواند این سرطان را مشخص کند. اما ممکن است پزشک برای بررسی سلامت کلی مانند بررسی عملکرد کلیه و کبد، خون شخص را آزمایش کند. گاهی اوقات این سرطان باعث تولید یک ماده شیمیایی می‌شود. پزشک در این مورد خون را آزمایش کرده و میزان CEA (آنتی‌ژن) در خون را با گذشت زمان پیگیری می‌کند. پزشک با این آزمایش به درک بیشتری از سرطان رسیده و در مورد پاسخ‌های درمانی اطلاعاتی به دست می‌آورد.


3. آزمایش‌های تصویربرداری

از آزمایش‌های تصویربرداری برای شناسایی علائم سرطان استفاده می‌شود. آزمایش‌هایی که برای تشخیص سرطان در این ناحیه کاربرد دارند، عبارتند از:

 • سی‌تی‌اسکن
 • MRI
 • توموگرافی گسیل پوزیترون
 • اشعه ایکس از دستگاه گوارش فوقانی و روده کوچک پس از نوشیدن محلول حاوی باریم
 • اسکن‌های پزشکی هسته‌ای که از مقدار کمی ردیاب رادیواکتیو برای تقویت آزمایش‌های تصویربرداری استفاده می‌شود.
تشخیص-سرطان-روده
پزشکان از روش‌های مختلفی مانند آندوسکوپی یا تصویربرداری سرطان را تشخیص می‌دهند.

آیا سرطان روده درمان دارد؟

درمان سرطان روده باتوجه‌به پیشرفت بیماری انواع مختلفی دارد. پزشک باتوجه‌به محل تومور‌های سرطانی، مرحله سرطان و وضعیت سلامتی بیمار راه‌های مقابله با سرطان روده را بررسی کرده و بهترین درمان را انتخاب می‌کند. درمان سرطان معمولاً شامل جراحی برای برداشتن سلول‌های سرطانی می‌شود. ممکن است درمان‌های دیگری مانند پرتودرمانی و شیمی‌درمانی هم توصیه شود.

1. عمل جراحی

درمان اصلی این نوع سرطان، جراحی است. به‌ویژه افرادی که در مراحل اولیه بیماری قرار داشته و در سلامت کامل هستند، می‌توانند با جراحی احتمال موفقیت درمان را بالا ببرند. جراحی می‌تواند شامل یک برش بزرگ در شکم (لاپاروتومی) یا چندین برش کوچک (لاپاراسکوپی) باشد. اگر قسمتی از روده در حین جراحی برداشته شود، معمولاً جراح دوباره آن‌ها را به هم متصل می‌کند. اگر این کار امکان‌پذیر نباشد، از استوم استفاده می‌شود. در این روش دهانه‌ای در شکم ایجاد شده و مواد زائد بدن (ادرار و مدفوع) در یک کیسه کوچک جمع می‌شوند. استفاده از استوم می‌تواند موقت یا دائمی باشد.

سه نوع استوم وجود دارد. اگر این کیسه به روده بزرگ متصل شود، کولوستومی نامیده شده و در روده کوچک ایلئوستومی یا ایلئوم نام می‌گیرد. گاهی نیز از استوم در روده کوچک برای منحرف‌کردن ادرار از مثانه استفاده می‌شود.


2. شیمی‌درمانی

در شیمی‌درمانی از داروها برای ازبین‌بردن یا کند کردن رشد سلول‌های سرطانی استفاده می‌شود. ممکن است یک دارو یا ترکیبی از داروها تجویز شود. درمان بستگی به وضعیت بیمار و نوع سرطان دارد. معمولاً شیمی‌درمانی برای درمان لنفوم در روده کوچک کاربرد دارد.


3. ایمونوتراپی

ایمونوتراپی یا درمان بیولوژیکی از سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با سرطان استفاده می‌کند. در این روش از مواد طبیعی ساخته شده توسط بدن یا مواد آزمایشگاهی استفاده می‌شود. انواع مختلفی از ایمونوتراپی وجود دارد. پزشک با بررسی بیمار بهترین روش را پیشنهاد می‌دهد. به همین دلیل بهتر است در این مورد با متخصص گوارش خود مشورت کنید.


4. پرتودرمانی

در روش پرتودرمانی از اشعه‌هایی با انرژی بالا برای ازبین‌بردن سلول‌های سرطانی استفاده می‌شود. ممکن است متخصص قبل یا بعد از عمل برای ازبین‌بردن سلول‌های سرطانی باقی‌مانده و جلوگیری از بازگشت سرطان از پرتودرمانی استفاده کند. در مواردی ممکن است سرطان با جراحی از بین نرود. در این حالت پزشک پرتودرمانی را پیشنهاد می‌دهد.


5. درمان سرطان روده با طب سنتی

در روش‌های طب سنتی برای درمان سرطان دستگاه گوارش، درمان‌هایی معرفی شده است. به‌عنوان‌مثال مصرف کاهو، لبو، هویج زرد، برگ سداب و نان جو سبوس‌دار پیشنهاد می‌شود. برای بهبود این سرطان استفاده از زنجبیل هم کاربرد دارد. کوئرستین ماده‌ای است که در پیاز، سیب، چای، انگور قرمز، پرتقال و سبزی‌های سبزرنگ وجود دارد. در طب سنتی روی این ماده تأکید شده و متخصصان این طب معتقدند این ماده در کوچک کردن سلول‌های سرطانی مؤثر است.

بهتر است قبل از هر نوع درمان سنتی با متخصص گوارش مشورت کنید. برخی از داروهای گیاهی ممکن است با روند درمان تداخل ایجاد کرده و باعث بروز مشکلاتی شود.

عوارض-سرطان-روده
در مراحل پیشرفته سرطان روده درد، خونریزی و انسداد بیشتر شده و احتمالا نیاز به جراحی است.

عوارض سرطان روده

سرطان روده می‌تواند عوارضی برای فرد ایجاد کند. افرادی که این نوع سرطان را دارند، ممکن است به انواع دیگر سرطان هم مبتلا شوند. به‌عنوان‌مثال در فردی که سرطان روده کوچک دارد، امکان ابتلا به سرطان روده بزرگ، راست‌روده، تخمدان‌ها و پوشش داخلی رحم بیشتر می‌شود. این بیماری در مراحل پیشرفته به سایر نقاط بدن به‌ویژه کبد سرایت می‌کند.

با پیشرفت بیماری عوارض و علائم بیماری خود را بیشتر نشان می‌دهند. ضعف در مبتلایان به سرطان روده در این مرحله مشاهده می‌شود. درد شکم بیشتر شده و در برخی مواقع برای کاهش و تسکین درد سرطان روده، پزشک روش جراحی را انتخاب می‌کند.  


آیا سرطان روده کشنده است؟

درمان کامل این بیماری همانند اکثر انواع سرطان به میزان پیشرفت آن در زمان تشخیص بیماری بستگی دارد. اگر سرطان تنها محدود به روده باشد، معمولاً با جراحی می‌توان آن را از بین برد. به‌طورکلی از هر 10 فرد مبتلا به سرطان روده 7 تا 8 نفر حداقل یک سال پس از تشخیص زنده می‌مانند. طول عمر بیماران سرطان روده در بیش از نیمی از افراد تشخیص‌داده‌شده، حداقل 10 سال بوده است. طبق آمار به‌دست‌آمده سالانه حدود 16000 نفر بر اثر این نوع سرطان جان خود را از دست می‌دهند.


چه غذایی برای سرطان روده خوب است؟

افرادی که دچار این بیماری هستند، باید از غذاهای غنی از پروتئین استفاده کنند. پروتئین به بدن کمک می‌کند تا سلول‌ها و بافت‌ها را ترمیم کند. همچنین در بهبود سیستم ایمنی پس از بیماری تأثیر دارد. غلات منبع خوبی از کربوهیدرات و فیبر است. این مواد به حفظ سطح انرژی کمک می‌کنند. البته اگر بیمار از استوم استفاده کند، ممکن است پزشک غذاهای دارای فیبر بالا را منع کند. این بیماران باید از چربی سالم مانند روغن زیتون، آووکادو، آجیل و دانه‌ها استفاده کنند. برخی از مواد غذایی مفید برای این بیماری عبارت‌اند از:

 • گوشت بدون چربی مانند، ماهی، مرغ و بوقلمون
 • تخم‌مرغ
 • محصولات لبنی کم‌چرب مانند شیر، ماست و پنیر یا جایگزین‌های لبنی
 • آجیل و کره آجیل
 • لوبیا
 • سویا
 • بلغور جو دوسر
 • نان گندم کامل
 • برنج قهوه‌ای
 • پاستای سبوس‌دار.

سرطان روده در زنان

خطر این نوع سرطان به ویژه برای خانم‌ها بیشتر از آقایان است. طبق آمار به دست آمده سرطان روده بعد از سرطان سینه و ریه سومین سرطان شایع در زنان است که جان خانم‌ها را می‌گیرد. به همین دلیل زنان باید به علائم و نشانه‌های این بیماری بسیار توجه کنند. خوشبختانه این نوع سرطان قابل پیشگیری بوده و می‌توان و کنترل منظم احتمال به‌وجودآمدن آن را کاهش داد.

سرطان روده بزرگ سومین عامل مرگ در اثر سرطان در خانم‌هاست. میانگین سن شیوع این بیماری 50 سال است.

چگونه بهترین متخصص را برای درمان سرطان روده پیدا کنیم؟

درصورتی‌که علائم مداوم سرطان روده را تجربه می‌کنید، حتماً به متخصص گوارش مراجعه کنید. پزشک احتمالاً تست سرطان را پیشنهاد دهد. در جلسه مشاوره با پزشک تمامی علائم و نشانه‌های خود را توضیح دهید. سابقه پزشکی خانوادگی و داروهای مصرفی خود را در اختیار متخصص قرار بدهید.

برای پیداکردن بهترین متخصص گوارش جهت بررسی علائم سرطان می‌توانید به لیست پزشکان در سایت دکترتو مراجعه کنید. در دکترتو علاوه بر مشاوره حضوری، امکان مشاوره آنلاین و تلفنی هم وجود دارد.

دکترتو مراقب سلامتی شماست!

منبع: cancer, mayoclinic, cancer, medicalnewstoday, healthline

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید