چکاپ برای افراد دیابتی شامل چه آزمایش هایی می شود؟
موضوعات پزشکی مرتبط: آزمایش

چکاپ برای افراد دیابتی شامل چه آزمایش هایی می شود؟

| تاریخ انتشار: 17 اردیبهشت 1401
| آخرین به‌روزرسانی: 18 خرداد 1401
| تعداد نظرات:بدون نظر
چکاپ برای افراد دیابتی شامل آزمایش‌هایی می‌شود که در آنها چربی خون، فشار خون، عملکرد کلیه و قلب و سلامت چشم و پا بررسی می‌شوند. افرادی که دچار دیابت بارداری هستند، نیز باید این چکاپ را انجام دهند. بهتر است افراد دیابتی سالی یک بار این آزمایش‌ها را انجام دهند.
آزمایش های چکاپ دیابت

آنچه در این مقاله می‌خوانید

دیابت جز بیماری‌هایی محسوب می‌شود که می‌تواند آسیب‌های زیادی به بدن وارد کند. به همین دلیل چکاپ برای افراد دیابتی ضروری بوده و نباید از آن غافل شوند. اگر شما هم دچار دیابت هستید یا علائم آن را دارید، باید برای انجام آزمایش‌های لازم اقدام کنید. در این مطلب به شما توضیح می‌دهیم که چکاپ برای افراد دیابتی شامل چه آزمایش‌هایی می‌شود؟ برای تشخیص دیابت و علت بروز آن چه آزمایش‌هایی لازم است؟ هر چند وقت یک‌بار باید این چکاپ را انجام داد؟

اگر دچار بیماری دیابت هستید و می‌خواهید برای معاینه و تجویز آزمایش به دکتر عمومی، دکتر غدد یا متخصص داخلی مراجعه کنید، می‌توانید از طریق سایت دکترتو اقدام کنید. در دکترتو علاوه بر سیستم تعیین وقت حضوری امکان مشاوره آنلاین و تلفنی با متخصص وجود دارد.

مشاوره با متخصصان
غدد دکترِتو

معرفی آزمایش های لازم برای چکاپ دیابت

دیابت بیماری است که روی استفاده بدن از گلوکز یا قند خون تاثیر می‌گذارد. انتقال گلوکز از خون به سلول‌ها توسط هورمون انسولین انجام می‌شود. هرگونه اختلال در این سیستم می‌تواند قند خون را افزایش یا کاهش دهد. در افراد دیابتی هورمون انسولین دچار اختلال شده و تاثیر منفی در قسمت‌های مختلف بدن ایجاد می‌کند. برای چکاپ دیابت باید آزمایش‌هایی انجام شود که مشخص کند، علت بروز این بیماری چه بوده و دیابت چه آسیب‌هایی به اندام‌های بدن زده است. در چکاپ کامل بدن قند خون با آزمایش‌های مختلف بررسی می‌شود. اگر در این چکاپ‌ها قند خون بالا باشد، لازم است، چکاپ افراد دیابتی انجام شود.

برای چکاپ افراد دیابتی و معاینات پزشکی می‌توانید از طریق سایت دکترتو بهترین دکتر غدد، دکتر عمومی یا متخصص داخلی را پیدا کنید. در دکترتو علاوه بر تعیین وقت حضوری امکان مشاوره آنلاین و تلفنی وجود دارد.

به نقل از healthdirect در رابطه با ضرورت آزمایش دیابت:

چکاپ دیابت برای تشخیص این بیماری در افرادی که دچار حمله قلبی شده‌اند، مبتلا به دیابت بارداری هستند، مبتلا به سندروم تخمدان پلی‌کیستیک هستند یا داروهای مربوط به روان مصرف می‌کنند، ضروری است.

مشاوره با متخصصان
داخلی دکترِتو

۱. آزمایش چربی خون

دیابت احتمال آسیب به عروق خونی و حمله قلبی را بالا می‌برد. به همین دلیل چربی خون به‌ویژه کلسترول در افراد دیابتی باید سالانه بررسی شود. در آزمایش چربی خون، مواردی مانند کلسترول، تری‌گلیسیرید، چربی خوب و چربی بد در خون اندازه‌گیری می‌شود. بالا رفتن کلسترول در افراد دیابتی خطرناک بوده و می‌تواند منجر به سکته قلبی شود. اگر سطح کلسترول شما بالا است یا سابقه خانوادگی این بیماری را دارید، حتما سالانه این چکاپ را انجام دهید.


۲. بررسی عملکرد کلیه

دیابت می‌تواند به کلیه‌ها آسیب وارد کند. به همین دلیل باید در چکاپ افراد دیابتی آزمایش عملکرد کلیه انجام می‌شود. یکی از آزمایش‌های ساده برای بررسی عملکرد کلیه، آزمایش ادرار است. در این آزمایش میزان آلبومین در ادرار بررسی می‌شود. سطح آلبومین باید با سطح ماده زائد کراتینین مقایسه شود. مقایسه این دو ماده با هم نشان می‌دهد که کلیه‌ها عملکرد خوبی دارند یا نه. سعی کنید حداقل یک بار در سال این تست را انجام دهید تا از سلامت کلیه‌ها مطمئن شوید.


۳. بررسی عملکرد قلب

دیابت خطر بیماری‌های قلبی از جمله حمله قلبی یا سکته قلبی را افزایش می‌دهد. تشخیص زودهنگام علائم بیماری قلبی در افراد دیابتی دشوار است. به همین دلیل باید برای بررسی عملکرد قلب چکاپ‌های لازم انجام شود. اگر بالای ۵۰ سال سن دارید، باید با پزشک خود در مورد نوار قلب و بررسی فعالیت الکتریکی قلب با پزشک خود مشورت کنید. با استفاده از نوار قلب می‌توان سلامت قلب را به طور کامل بررسی کرد. معمولا افراد مبتلا به دیابت به‌جای درد قفسه سینه دچار علائمی مانند بی‌حسی در قفسه سینه، فک و بازوها می‌شوند.


۴. بررسی فشار خون

دیابت احتمال ابتلا به فشارخون بالا را افزایش می‌دهد. این بیماری سکته مغزی یا قلبی را بیشتر کرده و باید آن را کنترل کرد. به همین دلیل افراد دیابتی باید هر بار که به پزشک خود مراجعه می‌کنند، سطح فشارخون را بررسی کنند. همچنین می‌توان برای کنترل منظم فشارخون از دستگاه فشارسنج خانگی استفاده کرد. در صورت بالارفتن فشار حتما به پزشک مراجعه کنید تا درمان‌های لازم برای مدیریت این بیماری تجویز شود.

برای بررسی دقیق فشار خون می‌توانید به دکتر داخلی یا دکتر عمومی مراجعه کنید. در دکترتو امکان تعیین وقت حضوری یا مشاوره آنلاین و تلفنی با متخصصان وجود دارد.

دیابت احتمال فشار خون بالا را بیشتر می‌کند. به همین دلیل باید این چکاپ برای افراد دیابتی انجام شود.
دیابت احتمال فشار خون بالا را بیشتر می‌کند. به همین دلیل باید به طور مرتب فشار خون خود را اندازه بگیرید.

۵. آنالیز کامل ادرار

معمولا برای تشخیص دیابت نوع ۱ از این آزمایش استفاده می‌شود. در آزمایش ادرار کلیه مواد داخل ادرار بررسی شده تا متوجه شوند، بدن چه موادی را دفع می‌کند. در دیابت نوع ۱ بدن انسولین کافی تولید نکرده و برای دریافت انرژی به‌جای گلوکز، چربی را می‌‌سوزاند. به همین دلیل ماده شیمیایی به نام کتون تولید می‌شود. در آزمایش ادرار مقدار کتون بررسی شده و در صورت افزایش مقدار آن، دیابت نوع ۱ تشخیص داده می‌شود.


۶. چکاپ چشم بیماران دیابتی

افراد دیابتی باید برای چکاپ سالانه حتما به چشم‌پزشک مراجعه کنند. چشم‌پزشک با دستگاه به طور دقیق چشم‌ها را معاینه کرده تا مطمئن شود، قند خون بالا باعث آسیب به رگ‌های خونی چشم نشده است. در افراد دیابتی احتمال مشکلات بینایی و بیماری‌های مانند آب مروارید، گلوکوم و رتینوپاتی دیابتی بالا است. در چکاپ چشم، پزشک علائم اولیه این بیماری‌ها را تشخیص داده و به حفظ بینایی شخص دیابتی کمک می‌کند.

برای مراجعه به چشم پزشک و بررسی سلامت چشم‌ها می‌توانید از طریق سایت دکترتو اقدام کنید. در دکترتو به راحتی وقت حضوری تعیین کرده یا به طور آنلاین مشاوره دریافت کنید.

چکاپ چشم برای دیابتی ها
معاینه چشم در چکاپ افراد دیابتی ضروری بوده و برای تشخیص به‌موقع بیماری‌های چشم انجام می‌شود.

۷. چکاپ زخم پای دیابتی ها

طبق آمار متاسفانه حدود نیمی از افراد دیابتی دچار مشکلاتی در پا می‌شوند. به همین دلیل معاینه پا باید در چکاپ افراد دیابتی قرار بگیرد. ممکن است شخص در پاها و اندام‌های تحتانی دچار بی‌حسی یا احساس سوزن‌سوزن شدن کند. پزشک باید کامل پاها را بررسی کند و به دنبال هر نوع پینه، عفونت یا زخم باشد.

در افراد دیابتی زخم بسیار دیر التیام پیدا می‌کند. زخم پای دیابتی یکی از عوارضی است که می‌تواند باعث عفونت و در نهایت از دست دادن پاها شود. به همین دلیل معاینه پاها در افراد دیابتی بسیار مهم است.  


۸. معاینه دندان پزشکی

یکی از عوارض کمتر شناخته‌شده دیابت بیماری‌های مربوط به لثه است. اما قند خون بالا می‌تواند عوارض جدی در این ناحیه ایجاد کند و باعث عفونت لثه‌ها شود. به همین دلیل بهتر است هر شش ماه یک‌بار به دندان‌پزشک مراجعه کنید تا سلامت دندان‌ها به طور کامل بررسی شود. همچنین باید به بهداشت دهان و دندان، استفاده از نخ دندان و مسواک منظم بیشتر از قبل توجه داشته باشید.


۹. شمارش کامل سلول های خونی

شمارش کامل سلول‌های خونی جز آزمایش‌هایی است که در بسیاری از چکاپ‌های سلامتی انجام می‌شود. در آزمایش خون وضعیت کلی بدن مشخص شده و می‌توان احتمال برخی بیماری‌ها را بررسی کرد. در آزمایش شمارش کامل سلول‌های خونی، مقدار گلبول‌های قرمز، گلبول‌های سفید و پلاکت‌ها اندازه‌گیری می‌شود. با بررسی این سلول‌های خونی می‌توان مواردی مانند کم‌خونی یا عفونت را تشخیص داد.


۱۰. قند خون ناشتا

آزمایش قند خون ناشتا میزان گلوکز خون را در یک زمان مشخص پس از ناشتا بودن بررسی می‌کند. بهتر است حدود ۸ ساعت قبل از آزمایش چیزی نخورید یا ننوشید. تنها نوشیدن آب بلامانع است. اگر سطح قند خون ناشتا کمتر از ۹۹ میلی‌گرم در دسی‌لیتر باشد، طبیعی است. قند خون بین ۱۰۰ تا ۱۲۵ میلی‌گرم در دسی‌لیتر نشانه پیش دیابت و نتیجه بالای ۱۲۶ نشانه دیابت است.

آزمایش قند ناشتا برای چکاپ دیابت
در آزمایش قند خون ناشتا میزان قند خون پس از حدود 8 ساعت ناشتا بودن بررسی می‌شود.

۱۱. میانگین قند خون سه ماهه گذشته

برای تشخیص دیابت این آزمایش ضروری است. در این آزمایش میانگین قند خون در سه ماه گذشته بررسی می‌شود. به این تست A1C یا HbA1C گفته می‌شود. برای انجام این آزمایش نیازی به ناشتا بودن نیست. پزشک باید در این آزمایش سن بیمار و کم‌خونی را در نظر داشته باشد. زیرا نتیجه آزمایش در افرادی که دچار کم‌خونی هستند، دقیق نیست. نتیجه کمتر از 5.7% در این آزمایش طبیعی است. اگر نتیجه بین ۵٫۷ تا ۶٫۴ باشد، شخص دچار پیش دیابت بوده و نتیجه بالای 6.5% نشانه دیابت است.


۱۲. قند دو ساعته بعد از صبحانه

به این آزمایش، تست تحمل گلوکز خوراکی هم گفته می‌شود. ابتدا باید به‌صورت ناشتا قند خون اندازه‌گیری شده و سپس یک نوشیدنی یا خوراکی شیرین به شخص داده می‌شود. ۲ ساعت پس از آن سطح قند خون دوباره اندازه‌گیری می‌شود. اگر نتیجه آزمایش کمتر از ۱۳۹ میلی‌گرم در دسی‌لیتر باشد، کاملا طبیعی است. سطح قند بین ۱۴۰ تا ۱۹۹ نشانه پیش دیابت و سطح قند بالای ۲۰۰ میلی‌گرم در دسی‌لیتر نشانه دیابت است.


۱۳. بررسی هورمون تنظیم کننده قند خون

برای بررسی هورمون انسولین، میزان پپتید در خون اندازه‌گیری می‌شود. زیرا سطح پپتید در خون با سطح انسولین تطابق دارد. برای اندازه‌گیری میزان تولید انسولین این آزمایش انجام می‌شود. معمولا اگر سطح انسولین و پپتید در خون کم باشد، نشانه دیابت نوع ۱ است.

آزمایش های قند خون برای دیابتی ها
پس از تشخیص دیابت لازم است برای تشخیص نوع آن، هورمون تنظیم‌کننده قند خون بررسی شود.

هزینه چکاپ برای افراد دیابتی

چکاپ افراد دیابتی شامل آزمایش‌های مختلفی از قبیل آزمایش خون، آزمایش ادرار، نوار قلب و معاینات پزشکی می‌شود. به همین دلیل نمی‌توان هزینه دقیق آن را مشخص کرد. شما باید برای بررسی دقیق سلامت بدن خود به پزشک عمومی یا پزشک داخلی، چشم‌پزشک، دندان‌پزشک و شاید متخصص قلب و عروق مراجعه کنید. بیمه مقداری از هزینه این آزمایش‌ها و معاینات را پوشش می‌دهد. اگر تحت پوشش بیمه هستید، مقداری از هزینه شما کاهش پیدا می‌کند.

مشاوره با دکترهای
عمومی دکترِتو


سوالات متداول شما

اگر شما هم دچار دیابت هستید یا علائم مربوط به این بیماری را دارید، احتمالا می‌خواهید بدانید چرا آزمایش‌های مربوط به چکاپ افراد دیابتی مهم بوده و این آزمایش برای چه افرادی لازم است. به همین دلیل در ادامه چند مورد از سوالات پرتکرار شما را مطرح کرده و پاسخ آنها را ارائه داده‌ایم.

چکاپ بیماران دیابتی برای چه کسانی الزامی است؟

چکاپ دیابت برای افرادی که مبتلا به دیابت نوع ۱، نوع ۲، پیش دیابت یا دیابت بارداری هستند، لازم است. هرکدام از انواع دیابت می‌تواند عوارضی در بدن ایجاد کند. به همین دلیل پزشک باید آزمایش‌های لازم را تجویز کرده و معایناتی انجام دهد تا مطمئن شود، دیابت به بدن بیمار آسیبی نزده است.

آزمایشات لازم برای زنان باردار دارای دیابت بارداری چیست؟

اگر پزشک تشخیص دهد که خانمی در بارداری دچار دیابت است، باید آزمایشاتی به طور مرتب انجام شود. برای کنترل قند خون لازم است در طول دوره بارداری چندین بار میزان قند خون بررسی شود. فشار خون، چربی خون و عملکرد کلیه‌ها نیز باید در این مدت مورد ارزیابی قرار بگیرد. معمولا در هفته ۲۴ تا ۲۸ بارداری برای تشخیص دیابت بارداری آزمایش خون انجام می‌شود. اگر خطر ابتلا به دیابت بارداری بالا باشد، این آزمایش باید زودتر انجام شود.

چرا چکاپ افراد دیابتی مهم است؟

دیابت کنترل نشده می‌تواند آسیب جدی به بدن وارد کند. افزایش بیش از حد گلوکز باعث آسیب به عروق خونی و اعصاب می‌شود. در نتیجه ممکن است احتمال عوارض جدی مانند مشکل در دیدن، سوزن‌سوزن شدن دست‌وپا یا سکته قلبی افزایش پیدا کند. به همین دلیل این بیماران باید چکاپ را جدی بگیرند.

تست های ضروری که افراد دیابتی باید دوره ای انجام دهند چیست؟

تمامی موارد ذکر شده در این مطلب جز موارد ضروری بوده که باید سالانه بررسی شوند. اما برخی موارد از جمله بررسی چربی خون، فشارخون، زخم پای دیابتی و چکاپ چشم جز مواردی است که برای جلوگیری از عوارض جدی دیابت باید در برنامه شما قرار بگیرند.

چکاپ افراد دیابتی برای کنترل دیابت چگونه است؟

چکاپ برای افراد دیابتی شامل آزمایش خون، آزمایش ادرار، معاینه پا، چشم و دندان‌ها و بررسی عملکرد قلب می‌شود. با استفاده از این آزمایش‌ها می‌توان سطح قند خون، فشارخون، چربی و عملکرد کلیه و قلب را بررسی کرد.

چکاپ بیماران دیابتی هر چند یکبار باید انجام شود؟

بهتر است به طور سالانه چکاپ برای افراد دیابتی انجام شود. مواردی مانند معاینه دندان هر ۶ ماه یک بار باید در برنامه شما قرار بگیرد. برای انجام نوار قلب با پزشک خود مشورت کنید. احتمالا پزشک بعد از سن ۵۰ سالگی این چکاپ را برای شما لازم بداند.

در صورت دیدن چه علائمی باید چکاپ دیابت داد؟

اگر علائمی مانند تشنگی بیش از حد، تکرر ادرار، کاهش وزن بی‌دلیل، افزایش اشتها و احساس سوزن‌سوزن شدن دست‌وپا دارید، حتما برای چکاپ دیابت به پزشک مراجعه کنید. این علائم مربوط به دیابت بوده و در صورت عدم کنترل می‌تواند آسیب‌های جدی به عروق خونی و اعصاب وارد کند.

تست دیابت چه زمانی لازم است؟

بهتر است آزمایش قند خون را همه افراد در چکاپ کامل بدن انجام دهند. اما این آزمایش برای برخی افراد ضرورت بیشتری دارد. افراد بالای 45 سال در صورت نتیجه طبیعی باید هر 3 سال یک بار این آزمایش را انجام دهند. افراد بالای 25 سال که دچار عوامل خطر مانند فشارخون بالا، سبک زندگی غیر فعال یا سندروم تخمدان پلی ‌کیستیک هستند، باید آزمایش قند خون بدهند.

تست دیابت آنلاین برای افراد دیابتی مناسب است؟

تست دیابت را می‌توان در خانه با دستگاه اندازه‌گیری قند، بررسی کرد. برای افراد دیابتی برخی اپلیکیشن‌ها نیز طراحی شده است که کمک می‌کنند، افراد این بیماری را بهتر مدیریت کنند. در این برنامه‌ها شما می‌توانید، وزن، وعده‌های غذایی، قند خون، زمان تزریق انسولین و داروهای خود را وارد کرده تا بهتر آن را مدیریت کنید.

مشاوره با متخصصان
غدد دکترِتو

برای تجویز چکاپ افراد دیابتی به کدام دکتر مراجعه کنیم؟

دیابت می‌تواند عوارض جدی در بدن ایجاد کند. قند خون بالا به عروق خونی و اعصاب آسیب وارد کرده و احتمال حمله قلبی یا مشکلات بینایی را افزایش می‌دهد. به همین دلیل باید در چکاپ برای افراد دیابتی این موارد بررسی شود تا احتمال هرگونه آسیب به بدن کاهش پیدا کند. برای تجویز این چکاپ می‌توانید به دکتر داخلی، دکتر غدد یا دکتر عمومی مراجعه کنید تا پزشک علاوه بر تجویز آزمایش معاینات لازم را نیز انجام دهد.

برای مراجعه به بهترین متخصص غدد، دکتر داخلی یا دکتر عمومی می‌توانید از طریق سایت دکترتو اقدام کنید. در دکترتو علاوه بر سیستم تعیین وقت حضوری، امکان مشاوره آنلاین و تلفنی با متخصص وجود دارد.

دکترتو مراقب سلامتی شماست!

https://www.cdc.gov/diabetes/basics/getting-tested.html
https://www.niddk.nih.gov/health-information/diabetes/overview/tests-diagnosis
https://www.everydayhealth.com/hs/type-2-diabetes-live-better-guide/important-diabetes-tests/
https://www.webmd.com/diabetes/guide/diagnosis-diabetes
https://medlineplus.gov/lab-tests/diabetes-tests/
برچسب‌ها:
این مقاله پزشکی را با دیگران به اشتراک بگذارید:
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin
Share on facebook
Share on pinterest
Share on email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکترتو از بین بیش از ۱۲۰۰۰ دکتر و متخصص دکترِتو پیدا کن

دکترِتو را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

کانال تلگرام

صفحه اینستاگرام